Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Działania Trumpa sprowokują trzecią wojnę światową?

Posted by Marucha w dniu 2018-05-15 (Wtorek)

USA i Izrael nastawiły wszystkich szyitów na Bliskim Wschodzie przeciwko sobie. Co z tego wyniknie?

Działania Donalda Trumpa, który 8 maja ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia jądrowego z Iranem, skierowało myśli wielu ku III wojnie światowej. Właśnie tego dnia wiele państw obchodzi rocznicę zakończenia wieloletniej konfrontacji w ramach II Wojny Światowej. Było to dość nieudane zestawienie faktów.

USA i Izrael nie chcą zaakceptować ewentualnego zwycięstwa partii szyitów w nadchodzących wyborach w Iranie, bo nastawili wszystkich szyitów na Bliskim Wschodzie przeciwko sobie.

Działania te spotkały się z brakiem zrozumienia ze strony obywateli. Właśnie szyici prowadzą aktywną walkę z ugrupowaniami terrorystycznymi, m.in. w Syrii. Eksperci nie rozumieją, czy Donald Trump próbował zasugerować społeczności międzynarodowej, że w tandemie z Izraelem Stany Zjednoczone chcą popchnąć wszystkich do rozpętania III wojny światowej.

Niemniej jednak wycofanie się z porozumienia jądrowego z Iranem może doprowadzić do eskalacji sytuacji, która już nie jest najlepsza.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 5 to “Działania Trumpa sprowokują trzecią wojnę światową?”

 1. Ola said

  Iran nie posiada broni jadrowej . I poddaje sie miedzynarodowym kontrolom pod katem takiej broni . Problem ale w tym , ze zamierza rope sprzedawac za euro . A to jak wiadomo grozi smiercia i wojna.

 2. jaja said

  Chinom juz Iran sprzedaje za yuany, a to najwiekszy odbiorca surowcow iranskich. A tak naprawde to Israhell za wszelka cene chce wywolac wojne i to swiatowa, i to jak najszybciej bo nie nadazaja nad technologicznym rozwojem przemyslu zbrojeniowego – konkurenta do hegemonii wiec uwazaja, ze im dluzej beda zwlekac tym szanse na zwyciestwo beda bardziej nikle.

 3. NICK said

  No.
  Ale pisze się: usrahell.
  Wiadomym jest.
  TA nazwa się przyjmie.
  Hm.
  Kolejny.
  Neo-LOGIZM.

  USA-ra-hell?
  Niezłe.

 4. jaja said

  Ano, dzialania Trumpa juz sprowokowaly zerwanie rozmow jednej Korei z druga, i niewykluczone jest , ze i nie dojdzie do rozmow na szczycie za, ktore Trump spodziewal sie nobla ( z malej litery bo na duza nie zasluzyl). Trzeba byc idiota albo stracencem, zeby tuz przed zaplanowanym spotkaniem robic manewry wojskowe z Korea Pld. pod nosem Polnocnej. Zreszta moze o to chodzilo, zeby nie doszlo do spotkania i byl pretekst do wojny z Chinami. Wiadomo na kogo zerwanie rozmow zostanie zwalone, na „podszepty Chin”, ktore nie taja, ze maja olbrzymi wplyw na wyniki tego dialogu.

 5. MatkaPolka said

  SOJUSZ ATLANTYCKI SIĘ KRUSZY

  Na zawirowaniach wokół Iranu może ucierpieć dolar

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201805167971156-Sputnik-Iran-UE-rozmowy-Mogherini-Miguel-Arias-Canete

  Unia Europejska przestanie płacić za irańską ropę dolarami – przekazało źródło.
  Unia Europejska ma zamiar przejść z dolara na euro w czasie dokonywania płatności za irańską ropę — przekazało Sputnikowi źródło dyplomatyczne w Brukseli.

  Wcześniej pojawiła się informacja, że „eurotrójka — Francja, Niemcy i Wielka Brytania” oraz Iran porozumieli się w sprawie wypracowania programu wsparcia i umocnienia kontaktów gospodarczych w odpowiedzi na wystąpienie USA z umowy nuklearnej. Taką informację przekazała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

  Mowa w pierwszej kolejności o dalszym handlu ropą, gazem i produktami ropopochodnymi, skutecznych transakcjach bankowych, dalszych kontaktach z Iranem w sferze transportu lotniczego, morskiego i lądowego, udzielaniu kredytów eksportowych.
  W ciągu najbliższych tygodni mają zostać wypracowane praktyczne rozwiązania.
  W dniach 19-20 maja do Iranu przyjedzie z wizytą komisarz unijny ds. energetyki i klimatu Miguela Ariasa Cañete.

  Według danych Komisji Europejskiej celem wizyty jest „omówienie współpracy w sferze energetyki”, co ma potwierdzić porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Sorry, the comment form is closed at this time.