Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Nasza polska wolność po 1989 roku

Posted by Marucha w dniu 2018-05-16 (Środa)

Jakby subiektywne nie były poniższe wspomnienia z PRL, warto się nad nimi pochylić – admin

Nie ma idealnego systemu. W PRL-u też nie było. Ale niektóre wesołki opowiadają, że to od 1989 roku mamy wreszcie prawdziwą demokrację w Polsce.

Akurat właśnie wtedy rozpoczął się demontaż Polski. Przy Okrągłym Stole. A w 2010 roku, tuż przed katastrofą smolenska, Janusz Kurtyka odezwał się w te słowa:

„Demontaż Polski się właśnie zakończył. Teraz będą zabijać”

W kilka dni potem zginął też i Janusz Kurtyka.

W 1989 roku wylaliśmy przysłowiowe dziecko wraz z kąpielą. Teraz nawet woda w Polsce należy do Izraela.
Rządzi nami Bruksela, Izrael i kowboje.
A Piskorski siedzi!!!

Chodzi o to, że w normalnych warunkach społeczeństwo ma szansę normalnego rozwoju – ewolucji a nie rewolucji. Można budować – a nie burzyć. Można wtedy usprawniać system, korygować błędy i udoskonalać dobre pomysły; jednym słowem budować dobra narodowe: duchowe i fizyczne.

Po straszliwej tragedii narodowej jaką była wojna- potrafiliśmy się odrodzic, odbudować, rozbudować.

Miałem to szczęście, że się wykształciłem w PRL. Przynajmniej umiem się uczyć i poznawać nowe rzeczy. Nie tkwię w dogmatach pseudopolitycznych i propagandzie zachodniej dywersji..

Jaki mamy problem?

Że nie potrafiliśmy przy zmianie ustrojowej zachować naszych osiągnięć powojennych.

A mieliśmy ogromne: budowanie infrastruktury, elektryfikacja, państwowe mieszkania, ogromne usługi socjalne, oświata, lecznictwo dostępne dla wszystkich, programy spójności narodowej: harcerstwo, które było uzupełnieniem edukacji i budowaniem tożsamości narodowej; kolonie letnie, i obozy, które uczyły nas przetrwania w lesie i na pustyni, w chłód i upał; miłości do kraju, w którym żyjemy: kochania Polski. Śpiewaliśmy POLSKIE piosenki. Nikt by w PRL nie oglądał Eurowizji.

Myśmy byli dumni z odbudowy stolicy, wybudowaniu 1000 szkół na Tysiąclecie, z rozwoju gospodarczego; byliśmy dumni z polskiej nauki i techniki. Polska brała czynny udział w pracah UNESCO, UNICEF, WHO, WTO itp.

Pamiętam, że jako harcerze na obozach harcerskich zawsze kontaktowaliśmy się z miejscowym sołtysem , który nam radził, gdzie i komu we wsi trzeba pomóc w domu i zagrodzie. Na obozach wędrownych często spaliśmy ‚u chłopa’, który nam ofiarował nocleg w stodole a gospodyni przynosiła nam wiadro mleka i wielki gar kwaśnego mleka.

Myśmy nie bali się jeździć po Polsce autostopem.

Od przedszkola do studiów ćwiczyliśmy pamięć. I „uczylismy się Polski”.

Nikt z nas nie robił zaprzańców i „indywidualistow”, którzy są ponad ból i dramaty innych narodów.
Żyliśmy w zgodzie z innymi narodami.

W Polsce była ogromna presją społeczna do nauki. Przecież i nasze nasze szkoły zawodowe były rozpoznane na całym Zachodzie. I wszystkie wyższe uczelnie.

Polska wydawała ogromne pieniądze na edukację. Mieliśmy szkoły zawodowe, technika, licea i szkoły pomaturalne. Mieliśmy szkoły pod opieką UNESCO. Każdy mógł sobie wybrać karierę, bo wiedział, że dostanie pracę zgodnie z wybranym zawodem. To było ogromne osiągnięcie PRL.

Ktoś się tu wygłupił na temat braku humanizmu w Polsce powojennej. To aż taka teraz panuje niewiedza?

Mieliśmy prawo, ekonomię, etnografie, archeologię, cały wachlarz nauk humanistycznych i tzw. „michalki”, jak socjologię. W każdym liceum a i w niektórych technikach były takie przedmioty jak łacina, propedeutyka filozofii, wychowanie obywatelskie. Klasy w szkole były o profilu zarówno matematycznym jak i humanistycznym.

Tylko w samym Collegium Paderevianum w Krakowie były wydziały, arabistyki, filologia klasyczna, starocerkiewno-słowiańska, bułgarystyka, romanistyka, germanistyka, anglistyka. Już teraz nie pamiętam gdzie się uczyli rusycyści.
W „Gołębniku” była polonistyka.
Mieliśmy studia podyplomowe, i humanistyczne i przyrodnicze..

I pamiętam, że chciałem być kiedyś dziennikarzem. W Polsce studia dziennikarskie były podyplomowe! Trzeba było mieć dyplom ukończenia uniwersytetu, żeby być dziennikarzem.

Były też studia polityczne (nie pamiętam dokładnie jak się nazywały – były tylko w Warszawie) – ale to były też studia podyplomowe. Mieliśmy jednolity program nauczania.

W Pakcie Warszawskim nie robiliśmy za najemników i polskie wojsko nie było na posyłki.

Nikt nam nie bronił opowiadać dowcipów politycznych, śpiewać chórem i pojedynczo antysystemowych piosenek. Przecież swoboda słowa była dużo większa niż teraz. Dlatego dr. Ratajczak nie żyje. I tysiące innych Polaków, którzy mogliby świadczyć przeciwko obecnemu systemowi: NATO, holokaust, Palestyna, katastrofa smolenska…

Mieliśmy teatry i polityczne – całkiem „antysystemowe” – kabarety. To przecież osioł Pietrzak rozpoczął swoją karierę w PRL!

Szanowaliśmy Kościół. Zaraz po wojnie chodziłem do przedszkola ss. Urszulanek w Swidnicy. We Wrocławiu gdzie się rodzina przeniosła, przy szkole podstawowej nr.16 na Grabiszynku przy ul. Kasztanowej była Kaplica św. Klemensa, gdzie CODZIENNIE rano mieliśmy krótki apel z modlitwa i potem szliśmy na codzienny apel w szkole. W Kaplicy św. Klemensa we Wrocławiu przystąpiłem do Pierwszej Komunii. Były to czasy stalinowskie.

[Gajowy też pamięta, gdy rano w klasie rozpoczynaliśmy dzień modlitwą „Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze…” – admin]

W Bochni gdzie mieszkali po wojnie moi dziadkowie, w czasie wakacji u babci chodziłem z babcią do kościoła nad Raba. Babcia po drodze opowiadała mi różne historie. Babcie w Polsce miały ogromne znaczenie i wkład w wychowaniu dzieci.. To babcie robiły nam „testy” z religii. Bardzo wcześnie rano budziła mnie babcia na roraty. Bardzo sobie cenię wspomnienia tych rannych spacerów do kościoła nad Raba.

Jakoś było tak, że wszyscy mieli czas dla siebie i innych..

Jako dzieci w powojennej Polsce byliśmy bezpieczniejsi na ulicy o każdej porze dnia i nocy. Nikt nas autem do szkoły nie woził. Do głowy moim rodzicom ani znajomym nie przyszło, żebyśmy wyjechali na Zachód.

Wychowywało nas też i podwórko. Bawiliśmy się na podwórku z wszystkimi dziećmi z sąsiedztwa.
Teraz podwórka zamienili na parkingi.

W Polsce było co robić.

O co mi chodzi?

O to, że wywaliliśmy wszystkie osiągnięcia Polski powojennej, a w to miejsce wprowadziliśmy kompletnie dziki Zachód.
I to nie europejski Zachód!
To najgorsze wzorce „indywidualnosci” i nieuctwa zza oceanu. Po wojnie, szkoły w całej Europie były bardzo dobre. I bardzo dobre uniwersytety. Francja, Niemcy , Włochy miały znakomite warunki oświaty, pokoju, współpracy i w ogóle współistnienia.

W obecnej Polsce porzuciliśmy wszystkie warunki socjalne, oświaty, przyjaźni, radości budowania i rozwoju kraju… a przyjęliśmy nagorsze wzorce żydowskiego hederu: burdelu i wrzasków i …CAŁKOWITEJ znieczulicy.

Teraz nawet sklepy w Polsce do Polski nie należą. I chleb pieczemy według najgorszych receptur zagranicznych. Wstyd!

Myśmy byli dumni z każdej nowej budowy, z każdego polskiego osiągnięcia, z wodowania polskich statków, z wytopu stali; stać nas było na coroczne wakacje i do tego w kraju. Polskę poznawałem na koloniach, obozach, wędrówkach i … wspolnych spotkaniach rodzinnych z okazji Świąt.
Tak poznałem Jelenią Górę i Karpacz – Bierutowice gdzie mieliśmy zjazdy rodzinne. I z Krakowa jechaliśmy na rodzinne Święta do Karpacza! Bo akurat tam wypadł ‚dyżur’ na zjazd rodzinny.

Dlaczego teraz tak nienawidzimy Polski powojennej? I co dostało się nam w zamian?

Niekończące wojny, awantury sąsiedzkie, ogromna ilość przestępstw, narkotyki, kłótnie i awantury w sejmie o … GÓWNO!!

Teraz ze zdumieniem oglądam …”zwracanie nagród” i sędziowskie przepychanki. Cyrk z chorymi małpami.

I biedne matki z chorymi dziećmi dla których nie ma corocznych sanatoriów na koszt państwa.
W PRL były 3 miesięczne sanatoria i prewentoria dla chorych dzieci. Można było jeździć co roku. Wiem z autopsji.

[Kto jeszcze wie, co to były prewentoria? Dziś ich już, kurwa, NIE MA. I komu one przeszkadzały? – admin]

Kiedyś nas nie interesował Watykan ani sejm. Mieliśmy zaufanie do obu tych instytucji. Nikt papieża nie wyzywał. Ani polityków. I nikt nikogo nie podejrzewał o „korzenie”. Mieliśmy ciekawsze sprawy na głowie.

Nie mieliśmy pieniędzy – ale mieliśmy wszystko.

Teraz nawet Polskę nam odbierają a my nie mamy siły … odmówić. Ale wciąż mamy siłę, żeby rozwalać kraj i burzyć pomniki narodowe.
Mamy wymazać pamięć narodową.

Zadłużeni jesteśmy na 200 lat! A nasze losy rozgrywają się w Brukseli, USA i Tel Awiwie.
Bo mamy wolność od 1989 roku!

Troll Polonii

Komentarzy 67 to “Nasza polska wolność po 1989 roku”

 1. KOJAK said

  WYRZUCA PAN WSZYSTKO PONIZEJ DNA ? SAM PAN NIEZAUWAZALNIE WPADL NA SAME DNO. BO CZYMZE JEST WULGARNE I PLUGAWE WYRAZANIE SIE O LUDZIACH NIE PODZIALAJACYCH PANSKICH POGLADO0W TO BEZDUSKUSYJNIE JEST DNO ! RZADA PAN OD LUDZI OGLADY A SAM PAN ZACHPOWUJE SIE CORAZ BARDZIEJ RYNSZTOKOWO ITO JUZ ZACZYNA BYC U PANA STANDARD ! TU MOZE PAN MI ZAMKNAC USTA TO PANA WLASNOSC ! GDZIE INDZIEJ JUZ NIE ! BEDE INFORMOWAL O PANA PSEUDOWOLNOSCI WYPOWIEDZI PSEDOPATRIOTYZMIE OPARTYM NA PANA BOSKIEJ NIEOMYLNOSCI !

 2. Joung said

  Bo jestesmy dobrotliwi chrzescijanie.Wiecznie milujacy ‚pokoj I zydowska sprawiedliwosc.No przecie oni starsi bracia w wierze?????Zapomnielismy co to orez krew ogien.Przeksztalcili nas czyli ”zydzi”Na narod bezwolny bezduszny ”lubiacy pieniadz blichtr konsumcje I seks.Przecie jak slyszysz bez przerwy z ”’ambon zlo dobrem zwycierzaj .To teraz tak macie POLACY.
  BIC W NICH BIC W NICH BIC W NICH.Co nie chcecie?
  TO oni was beda bic.Amen

 3. Niepokorny said

  Jaruzelski, Kiszczak i s-ka ocalili Polskie w 1981, zeby oddac ja szumowinom na pozarcie 8 lat pozniej.
  Nie wiem jak oceniac te dzialania i ta ekipe.

 4. hucpa said

  Każda moneta Troll P. przewraca się na dwie strony. PRL wygenerował jasna i ciemna stronę mocy. Pozostaje teraz opisać i wymienić jej pierwsza, ciemna stronę mocy, oraz dodać to najważniejsze, jej mit założycielski, rodowód, podać jej koszty dla NARODU POLSKIEGO.

  Wtedy artykuł będzie miał wartość merytoryczna. A tak, to są westchnienia kooperanta, beneficjenta, uczestnika, za przeszłością, która miała oczywiście swe dobre strony, ale ich cena przekraczała ich wartość, dodatkowo abstrahując od warunków i sytuacji jednostki. Przynależności grupowej. Radziłbym nie alegoryzować na ten temat. To raczej ciemny kawałek naszej historii, okupiony rzeka krwi, najwartościowszych Polaków.

  Podpowiem, ze Monarchia była właściwą odpowiedzią, na nasze bolączki. Niestety, nie zareagowała ona w czas, z uwłaszczeniem, i to był jej błąd. Dalej, Amerykańska idea wolności bez podatków, z własnym biletem kolonialnym, była właściwą forma rządów.
  A jeszcze dalej, kwintesencje najlepszych ideałów, sprzężonych ze sobą w Narodowym Socjalizmie Hitlera, zawierało sposób na dostatnie życie społeczne. Naturalnie to wszystko odpowiadało białym Narodom, z autorytaryzmem w bebechach. Twardym krzyżem i zdrowym rozsądkiem spojrzenia, na otaczający nas świat.

  Reszta, dostosowana jest, przez naszego wroga, żyda i jego maneli. Tu nie ma nic dobrego, kłamstwo i obłuda, zawiera pod szczytnymi celami, ogłupiającymi wybiedzone masy, ich dążenia do władzy, w formie, mniej lub bardziej, kryminalizującej nasze życie, pod płaszczykiem demokracji, władzy ludu, gdzie wszyscy rządzą, i nikt za nic, nie odpowiada. Perfekcyjny kamuflaż, podłoże do ukrycia złych zamiarów, w dążeniu do zawładnięcia ziemia i jej zasobami, w tym ludzkimi.

  Ps. Ostatnim demokratą był po Grekach, Kadafi, wielki człowiek, którego bestia za prowadzenie rzeczywistej demokracji, nienawidziła.

 5. Boydar said

  Wszystko co Troll napisał (albo prawie wszystko) to prawda, trzy koła były dobre. Dlaczego były dobre; bo cały zasób ludzki postępował intuicyjnie dobrze. Wulkanizował, zalepiał, łatał każdą dziurkę. Bo normalny człowiek tak ma. A normalnych ludzi było, o dziwo, po holokauście Polaków, całkiem sporo. W każdym razie wystarczyło.

  Czwartego koła nie dali rady. Szlaban. Z ubekiem jawnym bądż przebranym na straży.

  Co Pan Gajowy chce udowodnić, że normalny człowiek będzie myślał o jutrze i sadził las ? A co miałby robić, przecież własnie dlatego mówi się, że jest normalny, tego nie trzeba udowadniać !

  Ja nie atakuję ludzi w PRL, sam jestem nieodrodnym dzieckiem PRL’u. Atakuję tych, którzy nie tylko nie pozwolili naprawić czwartego koła, ale toczący się mimo wszystko pojazd, podstępnie i perfidnie kierowali w przepaść. Działanie było perfekcyjnie skalkulowane, obliczone na lata, bezbłędnie zrealizowane, i skierowali.

  Żyd Hitler uczynił z Polaków bohaterów, następnie żyd przebrany za „ruskiego” zrobił z nas gów*no !

 6. Boydar said

  Dodam tylko, że Hitler musiał przebierać się za „Niemca”. Dzisiaj żydzi nawet się nie już przebierają. Z fermentującej kupy bez krępacji pędzą wysokokaloryczny gaz.

 7. brat Czarnucha said

  W takim razie jak traktowac i jak potraktować winnych naszej „wolności”. Czy winni to ci na szczytach władzy, czy ci, ktorzy wykonywali ich polecenia, czy samorzadowcy, którzy korzystajac ze srodkow unijnych przykładali ręke do zadłuzania samorzadów ?

  Ile z tych inwestycji, nikomu niepotrzebnych lub potrzebnych było robione kosztem zwykłych ludzi, ktorych okradano płacac ponizej tego co powinni dostać. Nie da sie przyszłości zbudować na bandyctwie i złodzejstwie.

  Pocieszeniem jest tylko to, że wiekszość wyżej wymienionych to „polacy” ale …. marne to pocieszenie, bo zabrano nam juz prawie wszysko i jeszcze im mało 😦

 8. Zbyszko said

  Kojak @1 nie pier….!!!

 9. Boydar said

  Bóg stworzył świat i przekazał człowiekowi jako miejsce do życia, ma więc prawo go nam zabrać jeśli używamy niezgodnie z przeznaczeniem; ale może i oddać.

  Uparcie zapominamy o Właścicielu. Koncentrujemy się na tym co cesarskie a tendencyjnie pomijamy co boskie.

 10. Marucha said

  Panie Boydar,
  To porównanie PRL-u z traktorem mającym trzy dobre koła jest całkiem udane.
  Ja (ani chyba Troll Polonii) wcale nie chcę nikomu wmawiać, że dobre były wszystkie cztery. Ale mnie wkurza, gdy ktoś pieprzy, że wszystkie były zepsute.
  Bo wszystkie zepsute to są TERAZ. Po „przemianach”.
  Pokażcie mi coś, co w Polsce dobrze działa na szczeblu państwowym.

 11. troll polonii said

  7
  Brat Czarnucha
  Oczywiscie, ze kazdy ma inna interpretacje dziejow i inne moze miec wspomnienia.

  Haslo „kosztem zwyklych ludzi’ brzmi troszke szablonowo.

  Z obecnej Polski wyjechalo 8 milionow ‚zwyklych ludzi’.

  Powiem tak:
  Na Zachodzie zarabiamy duzo wiecej niz w Polsce ale zwracamy ogromna czesc zarobkow w podatkach, oplatach, rejestracjach, wszelakich oplat za wode, gaz, ubezpieczenia, Lekarzy, dransko drogie lekarstwa, oplaty transportowe: auto rejestracja, petrol, naprawy, przeglady, parkingi, mandaty, ubezpieczenie itp. Na kazdym kroku trzeba za cos placic.
  Zeby zaplacic podatek, musimy isc do rachmistrza bo system jest okropnie powiklany; wiec placimy tez za obliczanie podatku.
  Placimy za wczasy (okropnie duzo) i w czasie letnich wakacji nie ma co robic z dziecmi. Na wczasy rodzinne rzadko kogo stac; napewno nie ‚Zwyklego czlowieka”. Okropnie drogie sa wszelkie uslugi i piekielna biurokracja. Podreczniki szkolne, wyposazenie do szkoly,
  I tysiace kosmetykow dla pan i panow.
  Komercyjna propaganda tez zbiera zniwo. Juz nie mozemy jesc normalnie, ubierac sie normalnie.. niby jest wolny wybor ale presja spoleczna i biznesowa jest wielka.
  Juz nie chodzimy do teatru, do opery, na koncerty. Zwyklego czlwieka na to nie stac. Niby nie musimy chodzic do kina, ale wybor w telewizji jest slaby. Oczywiscie wydajemy duzo pieniedzy na gadzety, smartfony, i rozne elektroniczne zabawki.
  Nasz wybor? Niekoniecznie. Uczniowie musza miec teraz komputery, bo pisza prace domowa e-mailem.
  Wycieczki szkolne sa cholernie drogie i nie ma mowy o obozach wedrownych czy zgrupowaniach harcerskich. Ogladamy Eurowizje, zamiast na czynne wakacje – wydajemy pieniadze na silownie, instruktora jogi.
  A przede wszytskim jestesmy okropnie zadluzeni.

  Kiedys w PRL-u nie bylo umow smieciowych. Polak maial zagwarantowana stala prace i opieke spoleczna. W pracy dostawal tzw. sorty mundurowe; zaklad pracy urzadzal rozne imprezy dla dzieci; wiekszosc duzych zakladow pracy miala wlasne domy wczasowe w uzdrowiskach; istnial tzw. Fundusz Wczasow Pracowniczych; polski robotnik byl chroniony przez BHP, Rade Zakladowa i taryfikator. Bylo to bardzo wazne, bo minister w Polsce zarabial mniej wiecej tyle co gornik, czy hutnik.
  Nie bylo gieldy, prywatnych bankow, rekinow od pozyczek, , nie bylo spekulacji finansowych , bo pieniadz NIE byl najwieksza wartoscia w gospodarce kraju.
  Uslugi nie byly liczone jako dochod narodowy. Przeciez to bzdura.

  Obecny paradoks polega natym, ze Polska ma przyrost gospodarczy, jeden z najwiekszych a rownoczesnie ma najnizsze place w calej UNii. (Dizs pokazywali to w Wydarzeniach).
  Tymczasem rynek pracy obecnie w Polsce jest dla mnie niezrozumialy. Jest duzo miejsc pracy ale dorywczej, i jest duze bezrobocie wsrod wyksztalconej mlodziezy.
  Skonczyla sie bezklasowa Polska. Dzieci z bogatych rodzin nie chodza razem do szkoly ze „zwykymi” dziecmi.
  Po ogladnieciu dzisiejszych wiadomosci, zachodze w glowe : jak sie oblicza PKB i jak sie oblicza dochod narodowy?

  Naturalnie, ze mozemy tylko spekulowac,komu przypisac wine za obecny status quo.
  Moje przypuszczenia (bo prawdy nie znam) beda inne a byc moze i pana inne. Zalezy to od doswiadczen osobistych i zawodowych.
  Dla mnie balagan sie zaczal jak podeptalismy Konstytucje, ktora kazdemu obywatelowi Polski gwarantuje stala prace, ochrone zdrowia i jednakowe prawo do nauki i kariery.
  Teraz praca stala sie przywilejem, komercyjna nauka i uslugi zdrowotne sa nie do przyjecia a korupcja, nepotyzm i biurokracja przeczy wszelkim zasadom Konstytucji.
  Podobnie jak szalenie kosztowne sa obecne wyprawy wojenne Polakow – kompletne pogwalcenie konstytucji.
  Lamaniem wszelkich praw jest tez nieposzanowanie praw obywatelskich. Okazuje sie , ze pierwszenstwo maja obywatele innych panstw nad obywatelami Polski . mam na mysli nie tylko Ukraine.
  Brak publicznej kontroli nad budzetem, nad bankowscia, importem i zobowiazan Polski wobec innych panstw jest tez lamaniem konstytucji, ktora gwarantuje pierwszenstwo w pracy, nauce, opiece zdrowotnej i karierze przede wszystkim polskiem obywatelom.
  Obecne dyskusje nad polskim prawodawstwem, trybunalami, ustawa IPN-u, wyborze sedziow itp – sa dla mnie niepojete.

 12. Salcie said

  Tak, wolność do zabijania Polaków, od najmłodszych do najstarszych, w ich własnym kraju – żymianie po 1989 roku uzyskali bez najmniejszych problemów.
  ——

  Jerzy Zieba w „Wagnerówce” – Wezwanie do zmiany systemu

 13. Czarnuch imigrant said

  Po ogladnieciu dzisiejszych wiadomosci, zachodze w glowe : jak sie oblicza PKB i jak sie oblicza dochod narodowy?

  Też nie wiem. Znam dwa małżenstwa . Jedno urzedniczo- nauczycielskie mieszka w domu ( wybudowanym przez siebie) o powierzchni 300 m kwadratowych, dwa razy do roku wakacje w ciepłych krajach, dwoje dzieci – obydwojgu kupili mieszkania w Warszawie, dwa samochody. Drugie urzedniczo nauczycielskie mieszka w bloku, na wakacje raz do roku i to tylko na tydzień, stary samochód. Odkad dzieci poszły na studia nawet na wakacje nie jeżdżą. Jak to wytłumaczyć. Przeciez niby obydwie rodziny powinny mieć podobne dochody ale ….. chyba nie mają. To pierwsze nie było bogate po przodkach.

  Jeden zastanawia się czy za 2000 zł pojechać na wakacje, drugi na wypoczynek wydaje 20 000 złotych. Jak to wytlumaczyć.

 14. CzarnyLud said

  #13 „Jeden zastanawia się czy za 2000 zł pojechać na wakacje, drugi na wypoczynek wydaje 20 000 złotych. Jak to wytlumaczyć.”

  Chyba tym ze jedni moga i umieja krasc, a inny nie moga/nie chca lub nie umieja. Poza nielicznymi osobami wszyscy „kombinuja”, czyli kradna. Polin to jedna wielka kryminalna afera zarzadzana przez zydowskie mafie zwana potocznie partiami politycznymi. I tym tez nalezy tlumaczyc dlaczego ludzie na nich glosuja. Bufetowa – najlepszy przyklad. Dalej ze swa mafia „urzeduje” i nawet wezwania przed komisje zignorowala.
  To wsztstko jest chore i anormalne tak jak zydostwo.

 15. Yah said

  Produkt Krajowy Brutto (PKB) to wielkość wytworzonej w ciągu danego roku produkcji przy wykorzystaniu czynników wytwórczych zlokalizowanych na obszarze danego kraju niezależnie od własności tych czynników wytwórczych.

  Wyniósł w 2016 roku 12 372 dolary na osobę. Licząc po 3,5 złotych za dolara wychodzi 43 302 złotych, tak więc dla czteroosobowej rodziny wychodzi około 173 000 złotych, tak wiec każdy z małżonków powinien zarobić 86 000 złotych brutto czyli około 7200 złotych miesięcznie. PRZECIĘTNY !!!

  Dochód narodowy brutto to inaczej Produkt Narodowy Brutto (PNB) to wielkość całkowitych dochodów uzyskanych przez obywateli i podmioty z danego kraju przy wykorzystaniu należących do nich czynników produkcji, niezależnie od kraju, w którym te czynniki wykorzystano. Czyli dodaje się dochody polskich obywateli osiągnięte za granica, a odejmuje to co wydały zagraniczne podmioty w Polsce.

  Tym razem wychodziło w 2016 roku 26 770 dolarów wg. parytetu siły nabywczej na osobę.Licząc po 3,5 złotych za dolara wychodzi 93 345 złotych, tak więc dla czteroosobowej rodziny wychodzi około 373 400 złotych, tak wiec każdy z małżonków powinien zarobić 186 700 złotych brutto czyli około 15 600 złotych miesięcznie. PRZECIĘTNY !!!

  Wychodzi na to

  1016 mld dolarów – 469 mld dolarów = 547 mld dolarów. Zakładając, że wypracowało to te 8 milionów polskich emigrantów wychodzi, że rocznie przeciętnie każdy z nich wydał 68 375 dolarów czyli licząc po 3,5 około 239 000 złotych.

  Pytanie jest jednak takie – ile z tych wydatków sfinansowano rzeczywiście zarobionymi pieniędzmi, a ile to konsumpcja na kredyt do spłaty przez następne pokolenia. Sadzę, że większość tego wzrostu zostało sfinansowane w oparciu o lichwiarskie kredyty.

 16. RomanK said

  TRollu…sluchales wystapieuia tow Juganowa w Dumie:-))))) slowo w slowo…..
  Zacytuj i odpowiedz jemu prez Putina:: NU tak bylo…mieliscie nieograniczona niczym wladze…i coscie z tym zrobili?????
  Wiesz jak zareagowala Duma:-))))
  Trallu nie piszesz o tym ze w 1975 roku braklo cukru…przy 67 wielkich cukrowniach….potem vbraklo papieru na kartki…
  bbo odpowiedzialni za to chcieli wywolac strajki ,zeby przejac pelnei wladzy…
  Nie udalo sie bo wyrwalo kirowniczke…ale dalo sie zmiazdzyc i zakatowac polska ASolidarnosc ..a jej Plan Polski Samorzadnej..podrzec , spalic, zadepotac i nei pozwolic na czytanie nawet :-))))
  Ni emielismu pomyslu ..piszesz..zgodnei z prawda???? Owszem….miesliscie jak to przejac i to byl wasz jeden jedyny pomysl! I zrealizowaliscie go co do joty.
  POmysl byl w Tezach I Zjazdu Solidarnosci…i do dzis tam istnieje…. MY mielismy pomysl i nie chowalismy go pod korcem…podzielilismy sie z nimi z Chinczykami jeszcze ociekaly farba….jedz do Chin….
  Pamiec masz dobra ale jak durszlak….pelno w niej dzur…. przed 1989 rkiem ….byla calae dwie dekady….ktore chcielibyscie wyrzucic z pamieci Narodu….gnoje!

 17. Rob said

  „Nikt by w PRL nie oglądał Eurowizji.”
  Gdyby to była prawda to nie dalibyśmy się tak łatwo uwieść „zachodowi” na błyskotki i komplementy.

 18. .243 said

  ad 11; zapomnial Pan ze w tamtym czasie nieliczni dostawali paszporty -niektorzy w jedna strone.
  gdyby mozna bylo wyjezdzac ilu by wyjechalo ?

 19. Marucha said

  RE 18:
  Z Jugosławii można było wyjeżdżać. Ludzie wyjeżdżali, dorabiali się i wracali. Zakładali rodzinne biznesy – knajpki, sklepy, warsztaty…
  Kraj się nie wyludnił.

 20. Sowa said

  Re 18:
  Paszporty na wyjazd po 1980 dostawali w znacznej mierze ci, których rzymianie chcieli się pozbyć, ale nie było sensu lub potrzeby ich fizycznie likwidować. To był bilet w jedną stronę. Wyjechało sporo wykształconych ludzi wspomagając zachodnie gospodarki.

 21. troll polonii said

  16
  Roman
  Opowiadam o sobie.
  Nie o karierze Romana.

  O co mnie Roman posadza???
  Ja nie bylem ani w parti ani w Solidarnosci ani w UB ! Co znaczy „wyscie”.
  Wyjechalismy z Polski bo sie wystraszylem Solidarnosci.
  Nigdy nie protestowalem przeciwko strajkom bo w czasie powstawania Solidarnosci bylem w Anglii a w kilka miesiecy po przyjezdzie do Polski wyjechalem, bo nie lubie awantur. Wyjechalem z Polski na rok przed stanem wojennym wiec prosze mi niczego nie imputowac. Nigdy sie nie nadawalem na dzialacza. Po zadnej stronie.
  A w Chinach tez bylem.

  I wlasciwie malo mnie obchodzi, czy mam pamiec jak durszlak czy jak Roman – ser szwajcarski.
  Akurat cukier niewiele ma wspolnego z systemem.
  Z Anglii ludzie jezdzili na kontynent, zeby kupic cukier bo w Anglii tez byl cukier na kartki. Pamietam.

  Wiec ja nie o tym cukrze tylko o tym jakie mielismy uslugi socjalne i ze nie nalezelismy do NATO dlatego moglismy sobie pozwolic na wczasy bezplatne.

  I zebym powtarzal sto razy, ze Polsce bardzo byly potrzebne reformy i ze potega godpodarcza Polski nie przekladala sie na zarobki – to Roman i tak w kolko swoje. Jeszcze mnie od gnojow wyzywa!
  Nieuk czy co?
  Jeszcze mnie porownuje do ZUganowa! I wyzywa, co slabo swiadczy o Solidarnosci, ktora podobno chciala demokracji i wolnosci slowa!!
  W Polsce nie bylo nieograniczonej wladzy. Wiec nie moge mowic tak samo jak Zuganow.

  Ja stale powtarzam, ze nie potrafilismy wykorzystac osiagniec z PRL a wywalic to co bylo zle. Normalni ludzie tak robia.
  Czy to taki grzech powiedziec, ze nie placilismy w Polsce procentow bankowych?
  Jakas cenzura? Co Roman chce ukryc?

  O PRLu mozna gadac tylko zle?? Nihil nisi male? Od kiedy?.
  Mysmy wywalili caly PRL – lacznie z rolnictwem i przemyslem, oswiata i lecznictwem..
  Nie wiem czemu to tak trudno zrozumiec, ze mamy nie tylko prawo ale i obowiazek dyskutowac dzieje Polski. Z kazdej strony.
  Na razie to mozna wyczytac glownie ujadanie, ze w Polsce byly komuchy i komuna.
  NIEPRAWDA panie Romanie.
  W Polsce byli ludzie. I byly polskie rodziny.
  I los Polski, niestety, w rekach ludzi ” z pomyslem”.

  A w Galicji z cala pewnoscia nie bylo przyjaciol komuny. Krakow zreszta byl znany z tzw. reakcji.
  Przyda sie i panu troche wiadomosci o Polsce.
  Nie tylko od strony cukru.

  A props Zuganowa.
  Akurat go nie popieram ale wierze, ze wielu Rosjan ma tez rozne wspomnienia i sentymenty. Zuganow na tej bazie buduje sobie wyborcow. Wolno mu.
  Stalin stworzyl potezne panstwo z ogromnym przemyslem.
  I czasy powojenne byly bardzo podobne do tych w Polsce. I prawda jest, ze Rosja miala duze osiagniecia i polityczne i gospodarcze. I pomagala wszystkim republikom budowac przemysl. Litwa., Lotwa, Estonia, Ukraina, Gruzja kwitly!
  Podobnie Kazachstan.
  Przeciez to prawda. Zyrynowski teraz pyskuje, ze nie powinna byla Rosja nikomu pomagac bo tylko na tym tracila. A te republiki okazaly sie niewdzieczne, np. Ukraina, Litwa…

  I nie wszyscy w Rosji sa zachwyceni rewolucja Gorbaczowa i Jelcyna.
  Tylko ze w Dumie sie o tym dyskutuje. Czesto bardzo zawziecie. ,
  A w Polsce nikt by nie smial dyskutowac osiagniec PRL w sejmie.
  Probowal Leper.

  Ja nie bardzo rozumiem dlaczego dyskutowanie komunizmu jest przestepstwem?? Partie komunistyczne sa w roznych krajach legalne..
  W tym i w Europie. I partie komunistyczne rzadza w roznych krajach Azji.
  Kazdy kraj ma prawo wybrac sobie taka wladze jaka mu pasuje.
  Chiny maja partie komunistyczna i ortodoksy polityczne nie moga tego zrozumiec. Opowiadaja, ze to nie komunizm.
  A co?

  To dzieki USA powstala komunistyczna Polnocna Korea, Wietnam , Laos i tak naprawde Chiny maja od lat komunistyczna partie rzadzaca dzieki USA. .
  Mongolia tez.
  Tylko, ze juz USA nie jest w stanie zbombardowac kazdego kraju, ktorego podejrzewa o komunizm. Dlatego przestawili sie na walke z terroryzmem.

  Za Berlusconiego bylem w Rzymie i prawde mowiac bylem zdziwiony jak wielki wplyw miala Partia Komunistyczna we Wloszech.

  W Polsce, w USA nie ma prawdziwej opozycji. Obie partie sa takie same i jednakowo skorumpowane i skretyniale.

  A propos pamieci narodowej
  Kto w Polsce burzy pomniki? Byli dzialacze Solidarnosci.
  I to tyle w temacie.

 22. RomanK said

  Yahu….porownajcje to z USA.. z Niemcami i Rosja i Chinami….pokaza sie wam tak ciekawe informacje…ze trudno w nie uwierzyc:-)))
  Statystyka t bardzo wesola nauka specjalnei dla wesolkow…..
  namawiam szczerze3…czlowiek liczy takie jaja….ze boki zrywac:-))))
  zwlaszcza porownujac….
  POwiaste o krasnalku pan oczywiscie zna?????
  Statystyki czynia z powiastki podrecznikiem Rzeczywistej Gospodarki:-)))

 23. Boydar said

  „… Kto w Polsce burzy pomniki? Byli działacze Solidarności …”

  Której, kurwa; tej pierwszej i jedynej czy tej drugiej ubeckiej ?

  To też zresztą jest ciekawostka przyrodnicza, przecież une bez polecenia służbowego nie pierdną nawet, muszą być zawsze po linii i na bazie, a to co wczoraj było, dzisiaj może wcale nie być. Czyli sterowanie jest w czasie rzeczywistym. Byłoby śmiesznie zobaczyć kto siedzi przy klawiaturze.

 24. RomanK said

  Trollu..powiedzcie towarzyszu co macie na mysli piszac – My, Mysmy,,,bo w sumie to wprowadza cholerny zamet pojeciowy….
  I mowcie w swoim wlasnym imieniu..bo takie zapiski jak ..w Galicji nie bylo przyjaciol komun..to klamstwo.
  BYlo duzo i byla prawdziwa Komuna…. Gomolka ukrywal sie u moich sasiadow Jabczugow wiekszosc wojennego okresu..moj ojcuies ostrzegal go jak powjawiali sie Niemcy….sasiedzi byli komunistami…i takimi zostali do dzis….
  Ale nei kapowali na mnie do SB..owzem ale inii sasiedzi dla odmiany katolicy ale tez tylko dlatego ze kradli w Chicie Szkla wpadli i …ruskim targioem woleli kapowac niz siedziec:-))))
  Historia wymaga wlasciwego przekazu…..i nie szuka sie odpowiedzi na pytanie – Co sie stalo??? ale na Pytanie
  – KTO- TO zrobil??? i dlaczego????

  Panie Gajowy to zesmy mowili w szkole pacierz i mieli lekcje religii w klasach..zwdzieczamy takim komunistom, jak Gomulka , Jabczuga, Jozefczyk, Szajna, Sobierajski, Kinel,Frydrych, Zgrych, Kandefer etc…..i nei dlatego- zeby oni byli wierzacy..oni -Polscy Komunisci -poprostu dbali o nas…. o dzieci , zeby uczyly sie w ludzkich warunkach i w cieple, a nie zimnej kaplicy cmentarnej,,,, I wiem to z pierwszej reki..tzn z ust samego Gomolki…..ktory powiedzial to w Iwoniczu Zdroju mowiac do starego Losia….wujka Losia….i reszty starych komuchow- jacy przezyli z nim zycie pracujac na kopalniach ropy Galicji.
  Ta rozusta skonczyla sie w 1962 roku..kiedy na tyle okrzeplo parchate polacfo..ze zaczeli robic kolo piora Gomolce….

 25. RomanK said

  Dokladnie panie Boydar..dokladnie….
  Niech pan popatrzy na Ukraine…niech pan poszuka i sprawdzi ile pan znajdzie pod haslem…. Rukh….i Wienczyslaw Czernowil?????

  Mysli pan ze podobienstwo losow Solidarnosci Polskiej i Ukrainskiego Ruchu. sa wynikiem zbiegu przypadkowego??? czy znakiem czasu:-))))

 26. Ale dlaczego? said

  Artykuł wyidealizowany.

  Ludzie, czy tak trudno jest patrzeć i myśleć?

  A tak wielu odbija się od ściany do ściany. Albo białe albo czarne.
  A rzeczywistość to tęcza. Co ja mówię. Tęcza widocznych fal elektromagnetycznych. A jest jeszcze większe widmo tych niewidocznych…

  PRL miał minusy i plusy.
  Po 89′ „reformy” Balcerowicza to było ograbienie Polski wg planów Sorosa i s-ki.
  Do tego dołożyła się integracja z EU, okres przedakcesyjny, którego najważniejszym punktem było znoszenie ceł z EU.

  Ale dużo istotniejsze jest, co dalej?
  Bo to co było, już tam zostanie w przeszłości.
  CO DALEJ?
  Ustawa 447 to jedno.
  Morawiecki pierdoli o dogonieniu technologicznej czołówki.
  A budują port lotniczy i przekop przez Mierzeję Wiślaną.
  Inwestycje są potrzebne, ale przede wszystkim powinna być rozwijana gospodarka. Przemysł i nauka.

  Jak niejednokrotnie pisałem na różnych forach o tym, by wspieranie polskiej wytwórczości ustanowić celem narodowym, większość ludzi zaczadzonych liberalnymi kłamstwami to wyśmiewała. A Polska słaba, bo ma zanikającą gospodarkę. I oddolny patriotyzm gospodarczy, m.in. konsumentów mógłby bardzo mocno tą sytuację bez wyjścia zmienić.
  Jesteśmy kolonią, z niespłacalnym, rosnącym długiem, krajem, który Żydzi chcą ograbić i przejąć. Który przez neokonów jest popychany do konfrontacji z Rosją. Ze zbliżającym się rozgardiaszem w EU, może wojną w Europie albo III światową.

  Co dalej? To jest najistotniejsze pytanie i zadanie.
  A nie obracanie się w kółku bajania o PRLu. Minęło 29 lat!

  Patrząc tylko w tył, Polacy wpadną w przepaść.

  ——-
  … a nie wiedząc, skąd idą, nie będą wiedzieli, dokąd iść.
  Admin

 27. RomanK said

  Pytanie do wszystkich……..

  Dlaczego w Polsce Partia Komunistyczna jest nielegalna?????

  Trollu ..powiedz panom:-)_)))))

 28. RomanK said

  Panie Gajowy ….KTO??? i Dlaczego???? pogonil z Polski 8 mln Polakow w czasie pokoju?????… zaczal w 1975 roku…to na cale 40 lat wczesniej niz //wielki najazd afrykanski na Europe?????

 29. Marucha said

  Już nie wiem, kurwa, ile razy pisałem, ile razy wyjaśniałem prostą rzecz – którą powinien zrozumieć byle młot…

  NIKT NIE IDEALIZUJE PRL.
  CHCEMY JEDYNIE ODDAĆ TAMTYM CZASOM I TAMTYM LUDZIOM SPRAWIEDLIWOŚĆ.
  A NIE POTĘPIAĆ W CZAMBUŁ WSZYSTKO, CO BYŁO.

  W PRL było wiele rzeczy dobrych i były też złe.

  Powiedzcie mi – CO W III RP JEST DOBREGO? NO CO?
  Nie piszcie mi o jakimś sołtysie z Koziedupek, który załatwił mieszkańcom przystanek autobusowy z daszkiem.
  Co jest w III RP dobrego na poziomie PAŃSTWA?

 30. MACIEJ said

  Spokojnie, Panie i Panowie……..spokojnie…..

  1. Z politycznego punktu widzenia – oczywiście – jesteśmy na dnie ( jak zwykle….)… Niewiele dobrego w tym względzie – mogło się wydarzyć. Obecnie – też nie wydarza się nic dobrego ( mówiąc najłagodniej). Co będzie za parę chwil – też nie do końca wiemy. Mając wymordowane elity, wymordowanych ludzi, którzy mogli zalążek elity stanowić, i cały bagaż naszych własnych – skurwionych do cna – sprzedawczyków – jednak cały czas trwamy.

  2. Można na nas wieszać psy, można wyzywać od durniów, zwykłych jełopów, którzy nie rozpoznając czasu – wybrali sobie na własne życzenie – niewolę. Niestety – my – prowincjonalne robaczki – nie byliśmy tacy – mądrzy, faktyczni, przewidujący i sprytni – żeby rozumieć wymogi chwili, i zachować się – jak rasowe polityczne egzemplarze.

  3. Mimo, że maglowani przez kilkadziesiąt lat – twardą i chamską, żydowsko-niemiecką – propagandą, w wyniku której urodziła się wśród nas, i obrosła w siłę – obecna od zawsze – grupa mutantów, do dzisiaj – trwamy, i jesteśmy w stanie tworzyć normalne relacje, porozumiewając się między sobą jak normalni ludzie. Widzimy, że jest coraz ciężej, ale się nie poddajemy, bo wiemy bardzo dokładnie – że POLSKOŚĆ dzisiaj – to jest nasz upór, oparty o wiarę.

  4. Dajcie sobie Państwo spokój – z nazywaniem nas – „prowincjonalnych Polaczków” – durniami. Trochę więcej powściągliwości – w tym szczytnym dziele „wyprowadzania narodu na wyżyny politycznej myśli”. To, że nie możemy wybić się na polityczną niezależność, nie oznacza jeszcze – że jesteśmy przegranymi frajerami. a poza tym – chyba jest tak, ze nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Jesteśmy nauczeni – cierpliwości, ale nikt nie powiedział, że jest ona – wieczna.

  5. Pilnujemy tego co da się upilnować. Obcy przekaz – eliminujemy. Cały bagaż fałszu – odrzucamy. Każdy wie, że do politycznej niezależności – to za mało. Ale każdy też rozumie, że cios eliminujący elity – nie jest czymś,co można odbudować w „dwa dni”. Dlatego – tolerując bełkot – bijemy się po cichu o naszą normalność.

  6. Oprócz kłamliwego przekazu medialnego, istnieje cały, bogaty w zdarzenia, wielki czasami, świat ludzi, którzy żyją, pracują, tworzą, poświęcają się, a którzy są – „nieobecni w TVN” – na przykład. Mówiąc najogólniej – naród żyje, i będzie żyć – i my też. Żadne kurwy żydowskie nie są w stanie zabrać nam czegokolwiek. Nawet jak zabiorą – to zaraz oddadzą. Dlaczego? Bo – mają dużą ochotę, ale słabe zęby. I gówno są w stanie zrobić sami ( temat jak zawsze do rozwinięcia).

  7. W obecnej sytuacji – szanowni Państwo, moim skromnym zdaniem – jedynym dla nas RACJONALNYM zachowaniem – jest przylgnąć do słów Jezusa Chrystusa. I trwać w katolicyzmie. Nikt nigdy nie wypowiedział bardziej jednoznacznych i prawdziwych słów niż ON. Żydzi – są skazani na porażkę. Z Bożej definicji.

  Dlatego – spokojnie, Panie i Panowie, bełkot żydowski tak jak miał swój początek, będzie miał już niedługo swój koniec. Idiotami nie ma sensu się przejmować.

 31. Joannus said

  Ad 29
  ”Powiedzcie mi – CO W III RP JEST DOBREGO? NO CO?”

  Cukier w marketach i sklepach, którego brak bardzo boleśnie doskwierał w 1975 roku, o papierze toaletowym nie wspominając.

  ——-
  … i nareszcie swobodny dostęp do pornografii.
  Admin

 32. RomanK said

  Panie Gajowy….pamietam okres I Polskiej Solidarnosci..pamietam ulice i place i sale, fabryki i ..koscioly….koncerty ad hoc i wybuch aktywnosci ludzkiej poczawszy od szkol skonczywszy na domach spokojnej starosci….
  zwyczajne ludzkie rozmowy….kiedy ludzie Polacy poczuli sie wolni.
  Tam nei bylo zadnego wulgaryzmu- panie Gajowy…to byla najwyzsza polska kultura!!!!! Z najwyzszej polki….
  PO zwroceniu mi paszportu i przyjezdzie do Polaki w 1990 roku znalazlem sie na targowisku, ktore wtedy w wyglodzonym spoleczesnstwie bylo oaza wolnosci…. i co udzerzylo mnie natychmiast to..kicz brzydota i wulgarniosc….. przez glosniki leciala wulgarna spiwka…jakiejs oblesnej qurwy…o slowach….. czy chialaby pani Murzyna…bo Murzyn z Afryki ,,p,,li jak dziki itp….itd ……jak Polska dluga i szeroka….
  Roznica byla tak ogromna i tak szokujaca..ze zaczalem pytac ..ludzie ????czy o taka Polske cierpieliscie tyle lat????
  Tego wam brakowalo????? Starzy znajomi- jacy „odnalezli sie ” w nowym..spuszczali glowy i oczy….

  Roznica az bije po oczch…tu nadzieja i kultura…POLSKOSC!!!!! .tam wulgarnosc , chamstwo pornografia, agencje towarzyskie,,,,, i zlodziejstwo….cywilizacja worow w zakonie…polactfa….

 33. Zbyszko said

  Joannus @31 Już tak wiele razy o tym pisałem i już nie chce mi się pisać, ale w skrócie: powtarzasz to co chcieli i chcą wtedy tzw wichrzyciele – sabotażyści- dzisiejsi beneficjenci tych tzw przemian ustrojowych, czyli udanego puczu na Gierku.
  Jeszcze bardziej kawa na ławę: wygłodzeni (sabotażami gospodarczymi) robotnicy mieli obalić Gierka i jego można powiedzieć wzorcową gospodarkę. Tak, tak wzorcową bo to Gierek rozpoczął budowę polskiej Społecznej Gospodarki Rynkowej, tak jak to jest jeszcze np w Tyrolu, chociaż i tam wlazł już buciorami Globalistyczny Kapotalizm

 34. troll polonii said

  23

  Boydar/ RomanK

  To ile bylo tych Solidarnosci?

  Bo dowodztwo bylo stale to samo. Od poczatku az do Okraglego Stolu.
  Do ktorej Solidarnosci nalezal Macierewicz? Bo on to nawet zakladal Solidarnosc.
  Ale nie wiem, czy pierwsza czy druga, czy obie na raz.
  I to on nie lubial pomnikow.

  I kurwami Boydar, to se rzucaj mamusi i zonie.

  I zebys sie nie zdziwil zagladajac na klawiature. Bolka tu nie znajdziesz.
  Niewatpliwie pokazujesz pelne oblicze Solidarnosci: kto nie z nami – to UBek.

  To przeciez ubecja zalozyla Solidarnosc. I dlatego trzeba bylo uciekac, bo ja sie do awantur nie nadaje.
  I wiadomo bylo, ze miala ta Solidarnosc poparcie kowbojow. I Reagan sie chwalil ile to placil Solidarnosci.
  To nie ja wymyslam.

  Zapytaj sie Kaczynskiego, ktora Solidarnosc zakladal. I po co?
  Czy zeby pomoc rozwalic Rosje , czy tylko zeby Polakom dokopac??

  Nie bardzo rozumiem jak moga byc dwie rozne organizacje o tej samej nazwie i tym samym dowodztwie i tych samych zalozycielach. I dzialac dokladnie w tym samym czasie. Da capo al fine.

  Trzon Solidarnosci : Ktorej? Czy oba z Romanem nalezeliscie do tego „trzonu”?

  Lech Walesa – Lebe Kohn
  Premier RP – Tadeusz Mazowiecki – Icek Staktzna
  Jacek Kuron- Icek Kordblum
  Leszek Balcerowicz – Aaron Buchaltz
  Stefan Niesiolowski – Aaron Nusselblaum
  Jozef Oleksy – Szymon Buchmio –
  Hanna Gronkiewicz Waltz – Haka Grundbaum
  Wlodzimierz Cimoszewicz – Dawid Goldstein
  Aleksander Kwasniewski – Izaak Staltzman
  Andrzej Olechwski – Mosze Brandwein
  Izaak Goldeicht – Jan Maria Rokita
  Jaroslaw Kaczynski – Kalkstein
  Antoni Macierewicz – Izaak Singer
  Bronislaw Gieremek – Berle Lewartow
  Adam Michnik – Aaron Sechter
  Lech Kaczynski – Kalkstein
  Bronislaw Komorowski – Osip Szczynukowicz
  Janusz Korwin – Mikke – Ozjasz Goldberg
  Marian Krzaklewski – Dawid Zimmerman
  Ludwik Dorn – Dornbaum
  Hanna Suchocka- Hajka Silberstein
  Andrzej Duda – Aaron

  Lech Walesa was chairman of Solidarnosc between 1980 and 1990.- ktora to byla Solidarnosc?

  Solidarity | Polish Poland

  http://polishpoland.com/tag/solidarity/

  The USA provided significant financial support for Solidarity during the 1980s. This funding is thought to have been as much as 50 million US dollars.
  Lech Walesa was chairman of Solidarnosc between 1980 and 1990.

  Tak plują na PRL a za Gierka tyle powstało: – Kielce – Forum echodnia.eu

  http://forum.echodnia.eu/tak-pluja-na-prl-a-za-gierka-tyle-powstalo-t158681/

  Wojna: Kaczyński kontra Wałęsa. „To mój brat kierował Solidarnością” – Sputnik Polska
  A najlepsze jest ostatnie zdanie:

  https://pl.sputniknews.com/polska/201607153468233-kaczynski-walesa-solidarnosc-pis/

  To nie ja wymyslilem.
  Takich informacji jest pelno nie tylko w sieci.
  Zamiast mnie wyzywac i sie wsciekac – to lepiej mi wytlumaczcie o co chodzi z tymi Solidarnosciami.
  Bo ja nie mialem nic wspolnego ani z partia ani z Solidarnoscia ani z Jaruzelskim ani z ubecja.
  Zamiast wytlumaczyc co sie stalo z Solidarnoscia to bluzgacie wyzwiskami i podejrzeniami. Chyba, ze to wy macie cos do ukrycia.

  RomanK
  i teraz tez nie klam
  Napisalem, ze Krakow znany byl z reakcji . Bo to prawda. Nigdzie nie napisalem , ze w Galicji nie bylo przyjaciol komuny – czy zawsze tak krecisz???

  Cale szczescie, ze w pore ucieklem przed Solidarnoscia.
  Widac , ze to prawda co opowiadaja, ze
  ze dzialaczami bylo ordynarne chamstwo. Co widac o waszych wpisach.

  Nie bylem i nie jestem twoim towarzyszem i nie lubie przebierancow.
  To ty sie do mnie zwracales per „wy”.

 35. osoba prywatna said

 36. troll polonii said

  27
  RomanK
  W PRL-u nie bylo Partii Komunistycznej.
  ani legalnej – ani nielegalnej.

  Jeszcze raz, zanim popusci moderator:

  Trzon Solidarnosci – ale nie wiem ktorej. Kaczynski mowi, ze to jego brat zazozyl Solidarnosc

  Lech Walesa – Lebe Kohn
  Premier RP – Tadeusz Mazowiecki – Icek Staktzna
  Jacek Kuron- Icek Kordblum
  Leszek Balcerowicz – Aaron Buchaltz
  Stefan Niesiolowski – Aaron Nusselblaum
  Jozef Oleksy – Szymon Buchmio –
  Hanna Gronkiewicz Waltz – Haka Grundbaum
  Wlodzimierz Cimoszewicz – Dawid Goldstein
  Aleksander Kwasniewski – Izaak Staltzman
  Andrzej Olechwski – Mosze Brandwein
  Izaak Goldeicht – Jan Maria Rokita
  Jaroslaw Kaczynski – Kalkstein
  Antoni Macierewicz – Izaak Singer
  Bronislaw Gieremek – Berle Lewartow
  Adam Michnik – Aaron Sechter
  Lech Kaczynski – Kalkstein
  Bronislaw Komorowski – Osip Szczynukowicz
  Janusz Korwin – Mikke – Ozjasz Goldberg
  Marian Krzaklewski – Dawid Zimmerman
  Ludwik Dorn – Dornbaum
  Hanna Suchocka- Hajka Silberstein
  Andrzej Duda – Aaron

  Wojna: Kaczyński kontra Wałęsa. „To mój brat kierował Solidarnością” – Sputnik
  A najlepsze jest ostatnie zdanie

  https://pl.sputniknews.com/polska/201607153468233-kaczynski-walesa-solidarnosc-pis/

 37. Regina said

  Ad1 Kojak. Panie Kojak,nic prostszego,w każdej chwili może pan zmienić portal. Nie rozumiem dlaczego niektórzy ludzie idą w zaparte i trzymają się jak lep psiego ogona portalu do którego nijak nie przystają. Na portalach społecznościowych ludzie dobierają się pod względem światopoglądowym,to tak jak w klubach, jedni chodzą do klubu brydżowego bo lubią grywać w brydża i spotykają tam ludzi o takich samych upodobaniach, inni zaś do klubu turystycznego,lub tańca towarzyskiego.Jeżeli ktoś z uporem maniaka trzyma się jakiegoś portalu,chociaż ma na wszystko inne poglądy niż reszta forumowiczów,to albo jest płatnym trollem, albo trollem ideolo. Jeden i drugi non stop prowokuje i najlepszym sposobem na nich jest nie odpowiadać na ich wpisy,co jest dla nich dużą traumą,bo pierwszy nie zarobi tyle na ile liczy,a drugi(ten głupszy) nie ma możliwości rozkręcić się w swoich urojeniach.Życzę panu szczęśliwej drogi z Gajówki na np.Onet.

 38. Marucha said

  Re 37:
  Pani Regino,
  Nigdy nikogo nie trzymałem siłą przy gajówce. Ba, nikogo nie zachęcałem, aby się w niej pojawiał.
  Nie rozumiem zatem, dlaczego nie można po prostu opuścić gajówki i poszukać sobie lepszego miejsca. Gdzie nikt nie przeklina.

 39. Joannus said

  Ad 32 Zbyszko

  ”Joannus @31 Już tak wiele razy o tym pisałem i już nie chce mi się pisać, ale w skrócie: powtarzasz to co chcieli i chcą wtedy tzw wichrzyciele – sabotażyści- dzisiejsi beneficjenci tych tzw przemian ustrojowych, czyli udanego puczu na Gierku.”

  Nie zrozumiał Pan sensu wpisu.
  Proszę przesunąć się wyżej i odszukać kto pisał o braku tychże artykułów, na uzasadnienie konieczności przystąpienia do rozwalenia PRL, zgodnie z planem min. loży z Janem Józefem Lipskim, pod sztandarem niemalże świętej Solidarności. Czemu niemalże, pamiętam wiszące krzyże w kościołach mające na sobie czerwone napisy ”Solidarność” zamiast Ukrzyżowanego Pana Naszego.
  Pewnie mało kto wie, kim był autor tej nazwy, dla ułatwienia podam korzenny komandos marcowy.

  Ad 34 Troll Polonii

  Daremny Pana trud w objaśnianiu.
  „To mój brat kierował Solidarnością” – nie wiem na ile, ale coś w tym było. Wszak matka osobista sekretarka w/w masona coś synalkom zapewniła.
  Przy okazji.
  Chciałbym wiedzieć którzy to z tzw drugiej solidarności nie kręcili w pierwszej.

  Zaprezentował się Pan w swych wpisach jako uczciwy kulturalny i sprawiedliwy Polonus, bez urojeń i urazów względem Ojczyzny.
  Pozdrawiam Pana serdecznie.

 40. Stan said

  Dzisiejsze motto: „… a nie wiedząc, skąd idą, nie będą wiedzieli, dokąd iść”.
  Ważne, aby w końcu Poloki to zrozumieli i suwerenną drogę dla siebie wybrali.

  1.Trumpek pociągnął za sznurek.
  Oficjalna wojna ekonomiczno-polityczna między USA w EU przybiera na sile.
  Świat muzułmański, kraje europejskie, Rosja, Chiny i Azja się mobilizują i wzajemnie solidaryzują.

  2.EU dzisiaj odpowiada: dalszy handel z Iranem tylko w EURO.
  Swobodny handel wszystkich firm europejskich z Iranem.
  EU się nie daje i nowe prawo jankiesowskie bagatelizuje,
  gdyż prawo to w EU nie obowiązuje.

  3.Czasy szybko się zmieniają, a Poloki jak zwykle nie nadążają,
  i ręce w śmierdzącym, zbutwiałym nocniku trzymają

  4.Polskie kundelki świata nie znają.
  Ani to na zachód, ani to na wschód,
  Z wszystkim skłóceni, a sami z sobą ostro podzieleni.
  Nowa demokracja teraz zawsze po chamsku się objawia,
  Nikt nikogo nie szanuje tylko wszyscy na wszystkich plują i szczują.
  Oj, co to będzie co to będzie?

 41. Yeti said

  Ad 15

  Tak sobie myślę, że taka duża dysproporcja pomiędzy PKB,a PNB ( a przecież powinno być odwrotnie bo Polska jest drenowana przez korporacje) to skutek rozdawania polskich paszportów. Jacyś bardzo bogaci ludzie mający udziały w firmach na terytorium Polski stali się obywatelami Polski znacząco poprawiając statystyki. Cóż, potwierdza to tylko fakt budowy nowego państwa nad Wisłą i stopniowe usuwanie w niebyt jego rdzennych mieszkańców.

 42. Antymarxista said

 43. Birton said

  ad 1
  zgadzam się – wulgaryzmy i patriotyzm nie idą w parze

 44. Carlos said

  a gorale w Chicago mowia, ze- cyt: ” komuna w Polsce to byl raj”

 45. Marucha said

  Re 43:
  Słuchaj, ty idioto…
  KOJAK nie będzie mnie uczył kultury wypowiedzi, bo sam jest chamem i kawałem chuja, który wielokrotnie mnie atakował i mi ubliżał za rzekome „cenzurowanie” jego wypowiedzi.
  Bo ten kretyn do tej pory nie zrozumiał, jak działa WordPress.
  Jebany, tępy kretyn, którego stać jedynie na pisane dużymi literami banalne, pozbawione treści pierdoły.

 46. Plausi said

  Powidzmy „Wolna Polska”

  http://pppolsku.blogspot.com/2012/01/fh.html#Polska

  Czasami mamy wrażenie, że w Polsce jest zbyt wiele głuptasów, których można nabrać nawet na plewy, jak choćby

  http://pppolsku.blogspot.com/2011/09/kolonia-usa.html

 47. hucpa said

  Gadał nie gadał,. ta sama przyspiewka. Jak do żyda, kamień w wodę,..

  Parchaty demo-liberał komunistyczny PRL-u został na Polakach wymuszony, pobudowany na mordzie elity polskiej.

  System uznany za wroga ludzkości, jak żyd w dziejach ludzkości za wroga człowieka.

  Pozytywy Trolla kryją negatywy, przede wszystkim jeden, ograniczenie wolności, bantustan, wszechobecną biedę z nędzą, braki podstawowych produktów, koszmar egzystencji wielkiego więzienia, degrengoladę i szmirę, jeno natura został ogołocona z co wartościowszych elementów,.. ludzie uciekali z tego raju, nawet pod kule, bogatszej NRD.

  Trollu dziwnie capi od ciebie współodpowiedzialnością za ten dobrobyt. Przyznaj ze jesteś poza Polską, bo tak ci bezpieczniej, na wszelki wypadek, powrotu czasów Gomułkowskich.

  Tam i z powrotem. Fale żydów polskich. Katów Narodu polskiego. Jakie bezczelne czubki.

  re41

  Gajowy ma ciężki orzech do zgryzienia, to pluje żółcią, szkoda ze wiatr wieje w jego stronę.

 48. Nemo said

  @Admin

  „Jakby subiektywne nie były poniższe wspomnienia z PRL, warto się nad nimi pochylić – admin”

  Zaiste warto! I nie są wcale aż tak subiektywne te wspomnienia… Ja, nieco młodszy od Gospodarza, też wiem co pamiętam.

 49. hucpa said

  RomaneK „gnoje”: to wszystko na co pana stać,..PRL, to nie tylko była `lej wóda`, to nasza ruchana Ojczyźniana matka, tak,. ,.e,.b,.e,..

 50. Zdziwiony said

  WordPress mi nie puścił o Osobie i czynu.

 51. revers said

  Zyczenia urodzinowe prezydentowi Dudzie i okraglostolowym, jak i kanciatostolowym od siostr Godlewkich, robiacych za polskie Merlinki i polacken z ameryki.

  https://lalapalmala.pl/siostry-godlewskie-zlozyly-nietypowe-zyczenia-urodzinowe-prezydentowi-dudzie-zrobily-to-spiewajaco/

 52. RomanK said

  TRollu…zaden poza jedny z wymiennych przez ciebie tzn:
  Lech Walesa – Lebe Kohn
  Premier RP – Tadeusz Mazowiecki – Icek Staktzna
  Jacek Kuron- Icek Kordblum
  Leszek Balcerowicz – Aaron Buchaltz
  Stefan Niesiolowski – Aaron Nusselblaum
  Jozef Oleksy – Szymon Buchmio –
  Hanna Gronkiewicz Waltz – Haka Grundbaum
  Wlodzimierz Cimoszewicz – Dawid Goldstein
  Aleksander Kwasniewski – Izaak Staltzman
  Andrzej Olechwski – Mosze Brandwein
  Izaak Goldeicht – Jan Maria Rokita
  Jaroslaw Kaczynski – Kalkstein
  Antoni Macierewicz – Izaak Singer
  Bronislaw Gieremek – Berle Lewartow
  Adam Michnik – Aaron Sechter
  Lech Kaczynski – Kalkstein
  Bronislaw Komorowski – Osip Szczynukowicz
  Janusz Korwin – Mikke – Ozjasz Goldberg
  Marian Krzaklewski – Dawid Zimmerman
  Ludwik Dorn – Dornbaum
  Hanna Suchocka- Hajka Silberstein
  Andrzej Duda – Aaron

  Zadnego nie bylo w Solidarnosci…nie zakladali NSZZ Solidarnosc..poza Walesa, ktorego przywiezli motorowka z portu wojennego..z Gdyni…reszta przylepila sie prawem kleju:-)))

  O tym powiedziala mi juz pani Ania Walentynowicz , kiedy przyjechala do USA….kiedy wspomnilem o skoku spuchlaka przez 3 metrowy plot..pani Ania rozesmiala sie ..gdzie ta pokraka byla zdolna skakac przez plot….przywiezli go motorowka do stoczni….
  Szkoda ,ze nei zyje pani Ela Gawlas…ktora wiedziala o tym, bo i tam byla….i potwierdzala slowa pani Ani.
  Zdecydowana wiekszosc tych dupkow- nawet nie bylo w Polskiej Solidarnosci….zadnego…poza Kuroniada w sklad ktorej wchodzili Kaczynscy bez wyjatku pod skrzydlami Walesy, jaka krecila sie wokol..bez przydzialu i funkcji….
  Suchocka spotkalem tylko w strajkujacym Collegium Maius na UJ..kiedy opracowywalismy ordynacje na zblizajace sie wybory ,,przybyla -jako expert z Mazowsza…nilt nie wiedzial , kto to jest..i tylko T. Syryjczyk zapewnial ,ze to madra dziewczyna specjalista:-)))))
  Zaden z nich poza Walesa nei wchodzil w sklad ani Komisji Krajowej ani jej Prezydium..zatem o jakich wladzach pieprzycie Trollu???

 53. RomanK said

  TRollu a to kto napisal???

  „A w Galicji z cala pewnoscia nie bylo przyjaciol komuny. Krakow zreszta byl znany z tzw. reakcji.
  Przyda sie i panu troche wiadomosci o Polsce”.

  Cus ci obrzezalo pewnosc w ostatnim wpisie?????

  ….wiadomosci o Polsce od ciebie:-)))))

 54. Re: 29 Marucha.

  Od zakonczenia II zydowskiej wojny swiatowej, az do czasow Gierka, zydzi trzymali nas w zamknieciu (bez wyjazdow na Zachod). Wszyscy obligatoryjnie musieli byc zatrudnieni (wpisy w dowodach osobistych), talony na samochody dla „przodownikow pracy”, gornikow itd, itd., itd.,

  I tutaj nasuwa sie pytanie: „Kto by zbudowal (odbudowal) z gruzow Polske dla dzisiejsych zydow I tych, ktorzy „upominaja sie o mienie bezspadkowe (art. 447), gdyby granice PRL-u byly otwarte jak dzisiaj???…
  (co by bylo „prywatyzowane?”, Co byloby do „restrukturyzacji???”, Co byloby do sprzedawania???… I jakimi rekami zydzi odbudowowywali Polin???… Wlasnymi???…

  Czy nie zna Pan powiedzenia, ze „zyd zbuduje wszystko co jest mozliwe do zbudowania, ale potrzebuje ludzi (gojow) do pracy…”…

  Generalnie, zbudowalismy Polin dla zydow, by czuli sie jak u siebie w domu… No to czuja sie jak u siebie w domu, a my (pozostali) mamy im tylko „uslugiwac” I „wachlowac” ich chciwe ryje…

  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 55. troll polonii said

  52
  RomanK

  Wyglada na to, ze wszyscy zydzi, ktorzy zakladali KOR i Solidarnosc w czasie tzw.pierwszej Solidarnosci w 1980-81 – zrobili kariere w II-ej Solidarnosci a nastepnie w III RP zrobili kariere najwyzszych stanowiskach w kraju, urzadzajac najpierw grabiez Polski w 1989 r:
  Ale to wszystko czysty przypadek.

  Ja nie zmyslam.

  Macierewicz
  1980 – Kieruje Osrodkiem Badan Spolecznych NSZZ Solidarnosc
  1981 – Wchodzi w sklad Komitetu strajkowego w Stoczni Solidarnosc
  1982 – Zbiegl z wiezienia i ukrywal sie do 1984 roku

  Antoni Macierewicz – biografia, książki, ciekawostki i życiorys na Biografia24.pl
  1
  https://biografia24.pl/antoni-macierewicz/

  2
  GORZKA PRAWDA O: GENEZIE SOLIDARNOŚCI, STANIE WOJENNYM, KRK I KONSEKWENCJACH PRZEJĘCIA WŁADZY

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/12/gorzka-prawda-o-genezie-solidarnosci-stanie-wojennym-krk-i-konsekwencjach-przejecia-wladzy/

  Leszek Balcerowicz

  http://www.balcerowicz.wirtualia.pl/balcerowicz4.htm

  Życiorys Tadeusza Mazowieckiego « Premier Tadeusz Mazowiecki

  http://www.premiermazowiecki.pl/zyciorys/

  W ciągu 16 miesięcy legalnego istnienia „Solidarności” był jednym z najważniejszych doradców, negocjował między innymi kompromis rejestracyjny „Solidarności”. KKP Związku powierzyła mu funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, pierwszego legalnie wydawanego ogólnopolskiego pisma „Solidarności”. Stworzył redakcję i kierował pismem do jego zawieszenia 13 grudnia 1981 roku.

  Wywiad Krzysztofa Wyszkowskiego z Aleksandrem Kwaśniewskim o strajkach, urzędzie prezydenta i Służbie Bezpieczeństwa – NINATEKA

  http://ninateka.pl/film/wywiad-krzysztofa-wyszkowskiego-z-aleksandrem-kwasniewskim-o-strajkach-urzedzie-prezydenta-i-sluzbie-bezpieczenstwa

  Podczas obrad Okrągłego Stołu Kwaśniewski był jedną z najważniejszych postaci w delegacji obozu władzy, na czele którego formalnie stał gen. Czesław Kiszczak. Według niektórych relacji pozycja Kwaśniewskiego jest nawet wyraźnie niedoceniana. Po latach biskup Tadeusz Gocłowski, który również był uczestnikiem spotkań Okrągłego Stołu, wspominał: „Chociaż formalnie przewodniczącym strony rządowej był pan Kiszczak i on wygłaszał zasadnicze przemówienia, to zawsze bacznie obserwował pana Kwaśniewskiego. A Kwaśniewski albo

  Lech Kaczyński | Wszystko o Warszawie | FANDOM powered by Wikia

  http://warszawa.wikia.com/wiki/Lech_Kaczyński

  Prowadził szkolenia z zakresu prawa pracy dla robotników. W 1978roku zaczął działać w Wolnych Związkach Zawodowych. W sierpniu 1980 był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W stanie wojennym internowany w Strzebielinku. W drugiej połowie lat 80. był bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy, lidera „Solidarności” i późniejszego prezydenta Polski. 16 września 1988 brał udział w rozmowach „Solidarności” z przedstawicielami władz w Magdalence pod

  Lech Kaczynski, a staunch friend of Polish Jewry – Haaretz – Israel News | Haaretz.com

  https://www.haaretz.com/1.5460187

 56. troll polonii said

  Solidarnosc miala bardzo powaznego fundatora i powaznych ‚opiekunow’.

  Mossad w Solidarnosci:
  ‘Zionist Elements’ in Solidarity Are Receiving ‘aid from Mossad’ | Jewish Telegraphic Agency

  https://www.jta.org/1982/01/15/archive/soviet-magazine-charges-zionist-elements-in-solidarity-are-receiving-aid-from-mossad

  Jak CIA zorganizowała w Polsce zamach stanu – Forum – Polityka.pl

  http://www.polityka.pl/forum/1251717,jak-cia-zorganizowala-w-polsce-zamach-stanu.thread

  historycy.org -> Pierwsza i druga „Solidarnosc”

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=44576

  Z NEON-u:
  Rola Sorosa

  Soros nigdy nie robi tajemnicy ze swojej działalności. Nawet na terenie Polski, gdzie cały PiS należy do Fundacji Batorego. Inwazje na Europe Soros zapowiada od dawna. Wystarczy oglądnąć parę z nim wywiadów. Przecież on niczego nie ukrywa. Soros też opłacał działalność Solidarności. Teraz opłaca kampanie wyborcza Hitlery Clinton. Soros z duma oświadczył światu, ze zakupił maszynki do liczenia głosów.
  Ale przemysł uchodźczy to też i nieprawdopodobny biznes, i podobnie jak handel bronią, narkotykami, organami ludzkimi, prywatne więzienia i obozy uchodźcze są kopalnią złota międzynarodowej mafii.
  Nie ma to absolutnie nic wspólnego z religią, czy histerią terrorystyczną, której zabrakło definicji.
  Mamy usprawiedliwiać mordowanie Palestyńczyków i dokąd ostatni Palestyńczyk nie zniknie z powierzchni ziemi będziemy pyskować na islam.
  Czy przyjdzie nam się kiedyś wstydzić za to, co teraz wyprawiamy i pozwalamy żeby się wyprawiało?
  Słowianofile na ten przykład nie chcą słyszeć o tym jak Słowianie wytępili całe plemiona słowiańskie.
  Polska jeszcze długo nie będzie dyskutować losów Witosa, ani Leppera.
  A teraz mamy mieć inwazje islamu w Polsce..
  A mamy już, jeszcze bardziej wrogą inwazję ukrów. Ale to Słowianie.
  No i te elity w polskich władzach. No, może nie Słowianie, ale przynajmniej nie muzułmanie.
  Jakoś mi się puzle (puzzles) nie chcą poskładać do kupy.
  Dopiero jak poczytam Sorosa… świat staje się bardziej przejrzysty:

  http://trybeus.neon24.pl/post/125924,to-george-soros-finansuje-inwazje-islamska-na-europe

 57. Ale dlaczego? said

  „… a nie wiedząc, skąd idą, nie będą wiedzieli, dokąd iść.
  Admin”

  No tak, to oczywiste.

  I oczywiste, że pisiory negują PRL by wypłynąć na tej negacji, poprzez szukanie kontrastów powiedzieć o sobie, że tworzą „nową polskę” (specjalnie z małej) oraz dokopać Ruskim, bo nas okupowali…

  Cóż… za pierwsze wypłaty w PRLu mogłem kupić 2 pary dzinsów. Później nie było dużo lepiej. Bieda po prostu. Zarobki były katastrofą w owym czasie. Żywność była stosunkowo tania, ale już wszelkie dobra tzw. przemysłowe były w porównaniu bardzo drogie. Wynikało to z zabiegu obniżenia zarobków po wojnie przez komunistów, czy może nie podnoszenia w stosunku do walut „zewnętrznych”.
  O mieszkaniu można było pomarzyć. Jakieś 20 lat? albo więcej trzeba było czekać. Ja się nie doczekałem, bo pod koniec komuny już to nie działało, choć miałem założoną książeczkę mieszkaniową, z której już w XXI wieku coś tam wyciągnąłem (po waloryzacji) i dołożyłem do swego już prywatnego gniazdka…

  Kto nie był w PZPR był gorszy, a od pewnego szczebla nie można było nie być w partii…
  Gdy w latach 90′ likwidowały się komórki partyjne w firmach, akta i np. donosy były palone. I trafiłem z kolegami na taką na wpół spaloną stertę donosów do partyjnej komórki w kotłowni firmy.
  Zabawna i smutna zarazem to była lektura…
  Pod koniec komuny uczestniczyłem w kilku „imprezach” młodzieżowych… nieprawomyślnych, że tak powiem. A szpiclów tam było, jakby to był co najmniej szykowany zamach na KC PZPR…

  Co jeszcze ciekawego z komuny? O kartkach nie będę pisać, bo każdy to zna…

  Firma produkująca podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego np. do samochodów fiat (na licencji przecież włoskiej) wprowadziła takie usprawnienia, wydane zresztą w jubileuszowym katalogu, jak zmiana kształtu jakiejś śruby… Żenada.

  Ale jednak z drugiej strony wiele firm stało na dość wysokim poziomie technicznym i organizacyjnym. Wystarczyło dobrze pokierować tą bazą przemysłową, rozbudować, czy wręcz wybudować bazę badawczą, rozwinąć szkolnictwo i naukę…
  I Polska była by dziś potęgą gospodarczą. Zmiany własnościowe przeprowadzać powoli i z priorytetem interesu narodowego.
  Pamiętam tą propagandę, że przyjdą do nas koncerny zagraniczne i będą lepsze zarobki, bo przecież muszą nam więcej płacić 😉
  I te „3 lata zaciskania pasa” bandyty balcerowicza…

  Skurwysyny od Sorosa przyszli i zniszczyli niedoinwestowaną, ale naszą bazę, na którą pracowały za psie pieniądze 3 pokolenia.
  W komunie było upodlenie niskimi zarobkami, brakiem perspektyw, w kapitalizmie upodlenie brakiem pracy i tymże niskimi zarobkami. Bo szukanie pracy, brak środków do życia, to upodlenie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne.

  Teraz jest nieco lepiej.
  Mimo wszystko życie przeciętnego Polaka jest na sporo wyższym poziomie.
  Ale mam świadomość, że Polska nie ma praktycznie swojej gospodarki (w razie kryzysu światowego będzie tragedia), że zniszczono dorobek pokoleń, że też te miejsca pracy są dostępne, bo wyjechało 3 mln Polaków, w większości przecież pracobiorców…

  O EU, polityce zagranicznej „polskiego rzontu” to nie napiszę, żeby nie klnąć… Generalnie jesteśmy kolonią w każdym aspekcie, a raczej neokolonią, jak większość Afryki i Ameryki Płd…

  Nie zapominajmy, że po 89′ minęło 29 lat, okres międzywojenny miał 21 lat. I miał perspektywy. Dziś Polska ich nie ma, przez rządy złodziei i marionetek.

  Wkurza mnie ciągłe kręcenie się wokół komuny, to było 30 lat temu!
  Ale rozumiem, że zakłamywanie tejże komuny wymaga krzyczenia, że „to nieprawda!”.
  Tyle że to pewnie też celowe działanie pisiorów, by zająć czymś Polaków i przy okazji skłócać…

 58. Bogusz said

  Ad,37 Doskonała riposta Pani Regino, dodał bym również przemądrego pana
  RomanaK

 59. Plausi said

  „GORZKA PRAWDA O: GENEZIE SOLIDARNOŚCI”

  @55, Troll Polonii

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  warto przy tym zauważyć, że powyższe dotyczy nie tylko NSZZ ale wszystkich></b NSZZ w krajach Europy Zachodniej. Ile razy chcą nasi rodacy dać się nabierać na g…o. U niektórych to nawet trzeba stwierdzić nieodwracalne przemiany w mózgu, co oznacza zupełne zidiocenie.

  Powyżej @46, przypminamy, że nasz demokratyczny opiekun jest bankrutem i jeszcze nie bardzo wiadomo, jak tego bankruta władze globalne zlikwidują.

  Naturalnie, żydowstwo jak zresztą zawsze jest tylko po to, aby oddać usługi temu, kto akurat płaci, zapamiętaj czatelnikue przysłowie niemieckie:

  żyd kłamie nawet jak się modli

  NSZZ udokumentowało, jak łatwo jest 10 milionów Polaków doprowadzić do samozniszczenia.

  Na dobitkę, UE jest także projektem międzynarodowej finansjery.

  http://balder.org/coudenpo

  To „ludzie ludziom zgotowali ten los.”

 60. Boydar said

  Z tymi „ludźmi” to Plausi przesadził …

 61. NICK said

  Pan RomanK był wtedy na tyle spostrzegawczy, że nie widział kogo wspiera, działając.
  W którejkolwiek solidarności.

 62. hulsz said

  ad.10 Alez dobrze dziala np:dotowanie kutury zydowskiej i odrestaurowywanie zydowskich cmentarzy.Czy to malo?

 63. hulsz said

  ad.56 A o kosciele katolickim w Polsce to nie laska wspomniec.Wszystkie ambony byly wolne dla zydowskich oglupiaczy w stylu michnika kuronia czy gieremka

  Nie wszystkie.
  Admin

 64. Regina said

  Ad43 Briton Jest pan w błędzie. Brak wulgaryzmów i patriotyzm nie wiele ma wspólnego ze sobą.Rozejrzyj się pan w około siebie,mamy teraz full „patriotów”, po 69-tym,tak nam patriotyzm obrodził,że możemy mówić o klęsce urodzaju w tej materii.Pełne gęby frazesów o patriotyzmie,żadnych wulgaryzmów,piękne słówka,ale za naszymi plecami,pełną parą idzie zakulisowa zdradziecka działalność na szkodę kraju i naszą .Słuchając ich gładkiej gadki,pięknych słówek nie jeden daje się nabrać,żeby tylko ten nieznośny smród zdrady,to wszystko byłoby cacy. Cały urok w Gajówce,że jest taka jak jest z jej krewkim Gospodarzem. a jak się nie podoba,to można w każdej chwili zmienić portal.

 65. Joannus said

  Ad 57
  ”Później nie było dużo lepiej. Bieda po prostu. Zarobki były katastrofą w owym czasie. ”

  Bieda była tak wielka, że przy każdym śmietniku roje biedaków grzebały. Na co drugim drzewie wisieli samobójcy nie mający za co żyć, skutkiem oczywiście katastrofalnych zarobków.

  Mądralińskiego analityka rzeczywistości pytam, kto i jakim kosztem wydzwigiwał kraj z nędzy przedwojennej, ruiny wojennej i to tak, że reformatorzy przez dziesięciolecia mieli co wyprzedawać za grosze.

  Kiedyś w TV wypowiadała się stara kobieta, oburzona jak to pracując w latach pięćdziesiątych miała skromne obiady w stołówce zakładowej.
  Pewnie według niej i jej podobnym ogromne zapasy żywności pozostawione przez wycofujących się Niemców oraz przysłane od wuja sama, przeżerali sprawujący władzę.

  Takie panie wychowały dzieci i wnuków tak, aby ich bogiem był brzuch i dobra ziemskie. Dlatego trwa nieustający jazgot o brakach towarów z cukrem i papierem toaletowym na czele, bez obiektywnego spojrzenia na ówczesne uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne.
  Najlepiej byłoby pewnie aby ojcowie i dziadowie po wojnie jedli szczaw i mirabelki nie pobierając wynagrodzeń i bez wypoczynku non stop pracując, aby synalkowie i córeczki z dziećmi mieli hamerykański dobrobyt. Nie bacząc, że brał się on głównie z wyzysku innych państw, łupów wojennych, lichwy itp.

  Dla takich udręczona i ograbiana wojnami i kryzysem przedwojennym Ojczyzna miała obowiązek zapewnić dostatnie życie. Było owszem w PRL skromnie, ale z tendencją stałej poprawy, chociaż nie sądzę że właśnie o takim mogli tylko marzyć dziadowie i ojcowie przed wojną.
  Głupotę PRL- owskiego narybku zaprezentował mi w rozmowie działacz Solidarności w 1981 r.
  Mniej więcej tak mówił na zwrócenie uwagi na wiadomego sortu idoli-prowodyrów. Co ty chcesz od żydów, oni mają pieniądze i umieją rządzić, kiedy przejmą władzę zrobią w Polsce z komunistycznej biedy dobrobyt dla nas.

 66. Boydar said

  „… dlatego trwa nieustający jazgot o brakach towarów z cukrem i papierem toaletowym na czele, bez obiektywnego spojrzenia na ówczesne uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne …”

  Czyli jednak Pan Jan słyszał o tzw. uwarunkowaniach. Ja też słyszałem. I wiem z pierwszej ręki (lub paszczy, jak kto woli), że jeśli nie było cukru albo srajtaśmy, to wyłącznie z uwagi na poranny telefon skąd trzeba, że ma nie być, towarzyszu !.

 67. Ale dlaczego? said

  Joannus

  Rence opadają…

  Czy pisałem o odbudowie kraju?
  Komuna dla mnie, to lata 80′, tyle pamiętam.

  Apologetą można być PRLu, ale to nie zmienia obiektywnej prawdy, że ten system był źle zarządzany, podległy ZSRR i prędzej czy później by się rozsypał. Właściwie to się przecież rozsypał właśnie w latach 80′.

  Ja żyłem w tym systemie, jak i moja rodzina, jak i miliony innych polskich rodzin.

  Jak ktoś był beneficjentem owego chorego systemu, to będzie go chwalił nie dostrzegając wad.

  Jeszcze raz powtórzę. PRL miał też zalety, np. rozbudował znacznie polski przemysł. Który po 89′ konsekwentnie zniszczono. Co było największą zbrodnią po II wojnie światowej, dotyczącą naszego kraju.

  Wrzucając jakieś insynuacje jako argument w rozmowie, schodzi pan do rynsztoka, nie mam ochoty tak rozmawiać. Nie ma o czym.

Sorry, the comment form is closed at this time.