Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Centralny Port Komunikacyjny w Polsce: „To jest to, czego potrzebuje NATO”

Posted by Marucha w dniu 2018-05-18 (Piątek)

Żaden kraj nie rozwija się na elementach straszenia wojną. Z takiego regionu uciekają inwestycje. Do takiego regionu z dużą rezerwą podchodzą ci, którzy dysponują dużymi środkami.

Rozmowa korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z politykiem i publicystą Mariuszem Olszewskim.

Być może to tylko przypadek. Ale przypadek wiele mówiący! W dniu, kiedy Sejm Rzeczypospolitej przyjął ustawę w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w Warszawie bawił były dowódca wojsk lądowych USA w Europie Ben Hodges. Amerykanin na temat Portu rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Przekonywał go, że Centralny Port Komunikacyjny w Polsce ułatwiałby szybki przerzut wojsk USA i przyczyniłby się do zwiększenia amerykańskich zdolności logistycznych. Mało tego, do Polski powinny trafić amerykańskie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu… Więc, komu ma służyć ten port?


— Centralny Port Lotniczy zdaniem 90% Polaków powinien służyć wymianie handlowej i wymianie pasażerskiej. I to powinna być główna jego funkcja. Żaden kraj nie rozwija się na elementach straszenia wojną. Z takiego regionu uciekają inwestycje. Do takiego regionu z dużą rezerwą podchodzą ci, którzy dysponują dużymi środkami.

W tej chwili Polsce jest potrzebny bardzo szybki rozwój, co zresztą premier Morawiecki bardzo często artykułuje w swoich wystąpieniach. W związku z tym każdy dowódca, czy to będzie dowódca amerykański, czy innych wojsk, będzie zmierzał do tego, jak będzie on wykorzystywał. Ale myślę, że to jest tylko życzenie tego dowódcy.

Przypomnijmy, że to Ben Hodges lansował koncepcję „wojskowej strefy Schengen”. Chciał, aby kraje UE wyraziły zgodę na wdrożenie specjalnych przepisów, dotyczących przekroczenia granic, by odstraszyć „potencjalnego agresora”, na przykład Rosję. Idea zawisła. Dlaczego?

— Jak już wspominałem wielokrotnie, program modernizacji polskiej armii jest potrzebny, ponieważ mamy bardzo, bardzo, duże zaległości, nawet kilkudziesięcioletnie. Polska powinna mieć nowoczesną armię, której nie będziemy się wstydzić. Natomiast daleki byłbym od takiego klimatu straszenia w Europie Środkowowschodniej.

Jeżeli wielcy tego świata chcą sobie coś załatwić między sobą i poukładać nowy plan podziału świata, to powinni znaleźć sobie zupełnie inne miejsce — Radę Bezpieczeństwa ONZ, a nie wykorzystywać lokalnych sojuszników, których z jednej strony policzkują ustawą 447, a z drugiej strony napuszczają na swoich sąsiadów.

Odnosząc się do obecności sił USA i NATO przysłanych do Polski, Ben Hudges powiedział, że czerwcowe manewry Sabel Strike (Cios szablą) będą duże i pozwolą sprawdzić, jakie znaczenie miałby hub w rodzaju Centralnego Portu Komunikacyjnego. Więc znowu pobrzękiwanie szabelką w pobliżu rosyjskich granic? I do czego to prowadzi?

— Myślę, że każde ćwiczenia przyczyniają się tylko do tego, że podnosimy standardy w armii. Tak bym raczej na to patrzył. Te siły Stanów Zjednoczonych, które w tej chwili są w Polsce, są tak małe, że one w globalnym patrzeniu na sprawy militarne mało znaczą. W związku z tym widziałbym tutaj raczej podgrzewanie atmosfery nieufności i swego rodzaju burzenia dobrej współpracy gospodarczej, która powinna być w Europie Środkowowschodniej.

Myślę, że większym zagrożeniem jest w tej chwili na przykład to, co się dzieje w związku z wypowiedzeniem układu Iranowi i cenami ropy, które za chwilę będą szaleć. A to dla Polaków jest bardzo ważne.

Leonid Sigan
https://pl.sputniknews.com/

Komentarze 4 to “Centralny Port Komunikacyjny w Polsce: „To jest to, czego potrzebuje NATO””

 1. JerzyS said

  Wojna:
  energetyczna ,
  demograficzna ,
  czy informacyjna?

  Ktoś ma problem z ustaleniem priorytetów?

  „Kiedyś Churchill nagabywany przez jednego z generałów żeby przeznaczyć środki wydawane na kulturę, na wojsko, odpowiedział:

  -nie ma sprawy, tylko o co w tedy będziemy się bić?

  I doskonałym potwierdzeniem tego co się dzieje gdy jakiś naród niedostatecznie mocno pielęgnuje swoją tradycję, kulturę czy historie jest Europa Zachodnia, która ginie na naszych oczach i chyba już tylko cud może ja uratować”

 2. RomanK said

  Panie Jerzy ..co pan moze zrobic facetowi , ktory wszystko ma..od bomby neutronowej po pierscionek z brylantem na malym palcu u lewej nogi:-))))) i WSZYSTKO na credit:-)))) zaciagniety u Wszystkich…..i mowiacy wszystkim ,ze wszyscy moga go pocalowac w dupe… ale kazdy musi sie umyc:-)))) a za odsetki moga go po niej polizac:-)))) 300 trilionow dollarow:-))))) a jak sie nei podoba to po ryjcu:-))))
  OGladal pan spotkanie pani Kanclerz w Soczi????? Buzia klapa , bukiet…w cztery oczy…..
  A W warszawie…wiosna cicha….
  rzont sie zywi nikt nie zdycha…
  Narazie…,..,

 3. korlewnascieszka said

  CPK potrzebny jak nowy MOST

 4. Pewniak said

  Utrzymanie jednego zolnierza w Afganistanie kosztuje milion dolcow na rok.
  Amerykanski podatnik robi bokami.
  Najbogatszy prezydent swiata straszy Europe, ze sie „rozliczy’ z tymi panstwami NATO, ktore nie chca wiecej placic za zolnierzy USA w AFganistanie.
  A te panstwa NATO sie buntuja bo im Master zabiera kontrakty z Iranem i domaga sie wiecej pieniedzy na dozbrojenie prywatnych firm zbrojeniowych w USA..
  Niemcy, Francja, Wlochy sie buntuja.
  Trump ich straszy.
  Europa na razie pokazuje palec.

  Duda bedzie placic.
  Ale najpierw wybuduje most , potem wyplaci haracz a za reszte pieniedzy zmodernizuje armie.

  Goodbye Europe!’ Der Spiegel depicts Trump as middle finger flipping off EU amid Iran deal tensions — RT World News

  https://www.rt.com/news/426550-spiegel-trump-cover-iran/

  Trumpek nie strasz bo sie zesrasz:
  Trump vows to ‘deal with’ Germany & other NATO allies ‘not contributing enough’ — RT World News
  https://www.rt.com/news/427052-nato-trump-us-germany/

Sorry, the comment form is closed at this time.