Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Stalingrad
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Listwa o Upadek cywilizacyjny Polski
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  lewarek.pl o Szymowski prześwietla premiera
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  marcinxw o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Enya o Wolne tematy (10 – …
  Listwa o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Obroniliśmy Plac Szewczyka

Posted by Marucha w dniu 2018-05-19 (Sobota)

Udało się na razie obronić plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach. Mam w tym swój skromny udział.

Uczestniczyłem bowiem w społecznym proteście przeciwko zmianie nazwy placu, w tym w manifestacji w Katowicach 16 grudnia 2017 roku, a także opublikowałem dwa artykuły, w których przypomniałem postać Wilhelma Szewczyka i jego zasługi dla polskości Śląska.

Zob. np.
https://marucha.wordpress.com/2017/12/19/bylem-na-placu-szewczyka/

Wykazałem w nich absurdalność politycznych oskarżeń formułowanych pod adresem pisarza i wielkiego społecznika przez IPN i PiS. 17 maja 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego z 13 grudnia 2017 roku w sprawie zmiany nazwy placu Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Zarządzenie to zostało zaskarżone przez stowarzyszenie BoMiasto i Radę Miejską Katowic. Przeciwne zmianie nazwy placu były wszystkie większe partie polityczne w województwie śląskim z wyjątkiem PiS.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną zakazane jest propagowanie komunizmu poprzez upamiętnienie osoby, która jest symbolem komunizmu, czyli kogoś, kto jednoznacznie się z tym ustrojem kojarzy. W przypadku uznania kogoś za symbol komunizmu – w ocenie sądu – „nie chodzi o sytuację, kiedy osoba jest związana z komunizmem, uczestniczyła w jakiś sposób w sprawowaniu władzy”.

Dlatego zdaniem sądu, choć nie ma wątpliwości, iż Szewczyk brał udział w sprawowaniu władzy w czasach PRL, to jednak symbolem komunizmu nie był. „Pojęcie symbolu to jest coś, co nam się jednoznacznie kojarzy, nie wyspecjalizowanemu gronu tylko osobie, która wychodzi z dworca w Katowicach i widząc nazwę »plac Szewczyka« kojarzy to z komunizmem” – stwierdził sąd w uzasadnieniu postanowienia.

Mądre to słowa. Być może Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach otworzył furtkę prawną do podważenia wielu bulwersujących decyzji, jakie zapadły w związku z tzw. dekomunizacją. Takich jak te dotyczące np. działacza narodowego Jana Rychla, czy związanego z lewicą komunistyczną, ale przecież zasłużonego dla polskiej kultury pisarza Leona Kruczkowskiego.

Ponadto sąd uznał, że wojewoda śląski wydając zarządzenie zmieniające nazwę placu nie wykazał, iż ma obowiązek wydania takiego zarządzenia, a opinia IPN nie była kompletna. „Jeżeli ten człowiek był symbolem komunizmu, to dlaczego był w tym ustroju inwigilowany i miał problemy z cenzurą” – pytała podczas rozprawy przewodnicząca składu sędziowskiego Bożena Milczek-Ciszewska.

Trzeba zauważyć, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uratował władze wojewódzkie PiS przed kompromitacją, ponieważ chciały dekomunizować nazwę, którą dawnemu placowi Dworcowemu w Katowicach nadały władze solidarnościowe w 1995 roku. Mało tego. W marcu 2016 roku, po przebudowie dworca kolejowego w Katowicach, radni miejscy PiS głosowali za pozostawieniem nazwy „plac Szewczyka”. Mimo to pełnomocnik wojewody śląskiego zapowiedział wniesienie kasacji postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Nie zmieni to już jednak faktu, że IPN i PiS politycznie przegrały w sprawie wywołanej przez siebie awantury dekomunizacyjnej w Katowicach.

[Pisowscy psychopaci nie rozumieją pojęcia kompromitacji – admin]

Bohdan Piętka
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 17 do “Obroniliśmy Plac Szewczyka”

 1. lopek said

  „Obroniliśmy Plac Szewczyka”
  Koniec cytatu.
  Brawo!
  Jednak tym samym nastąpiliście diablisku na ogon a diablisko owo – strasznie tego nie lubi.

 2. Zdziwiony said

  Brawo Ślązacy.

 3. Rafal Cz. said

  Komunizm?
  A kiedy byl w Polsce komunizm?
  Przezylem w Polsce 41 lat (ur. 1946) I komunizmu nie spotkalem. Ale skoro komus pasuje to okreslenie oraz zaklamywanie historii….no to trudno.Durniow sie nie dotyczy zdolnosc myslenia oraz zdolnosc do dyskusji.
  Te 41 lat przezytych w Polsce uprawnia mnie jako swiadka historii do twierdzenia ze powojenne zmiany ustrojowe przyniosly
  wiele dobrego dla spoleczenstwa jak i wiele zlego. To zlo polegalo na slepej wierze w slusznosc ideologii.
  Nie zadne bowiem ideologie napedzaja zycie ludzi a rzetelne sluchanie tychze ludzi a co za tym idzie wprowadzanie koniecznych
  zmian w sposobie zarzadzania panstwem. Ten, jakze sluszny proces zostal stlamszony przez ideologie wlasnia.
  Ktos moze wtracic ze tak wlasnie dziala demokracja i to uwaga sluszna ale nie do konca. Prosze mi wskazac jeden jedyny przyklad
  w dziejach demokracji kiedy to wladze demokratycznie wybrane w pelni dotrzymuja obietnic zlozonych w czasie kampanii wyborczych. I tu pierwszy przyklad ograniczenia wladztwa demokratycznych rzadow: Czas kadencji. W ciagu czterech czy pieciu
  lat sprawowania rzadow wladze nie maja zadnych szans na wprowadzenie trwalych pozytywnych dla wiekszosci spoleczenstwa zmian bowiem kolejne wybory moga te zmiany unicestwic.
  Te wade demokracji usuwa monarchia dziedziczna albo oswiecona dyktatura. Ale i tu kryje sie pulapka. Monarchie maja to do siebie
  ze nastepca(czyni) w linii do tronu w zadnym stopniu nie gwarantuje (madrej czy glupiej) polityki poprzednika.
  Tak jest i z dyktaturami.
  Jedynym znanym przykladem demokracji bezposredniej jest dzisiaj Szwajcaria. Ale Szwajcaria ma tylko jedna prawdziwa partie:
  Narod.
  Wyobrazmy sobie jednak ze Szwajcaria staje sie niezwykle waznym strategicznie krajem.
  Wtedy zniknie slawna Szwajcarska neutralnosc oraz demokracja bezposrednia.
  Wtedy bowiem zadzialaja sily ktore maja gdzies demokrace i inne duperele wymyslone ku uciesze nazartej gawiedzi.
  Jakie to sily? Naprawde nie wiecie?

 4. Rafal Cz. said

  Ad 3.
  Rzecz napisalem w wielkim, wrecz szalonym skrocie a zatem prosze o wybaczenie czytelnikow oraz pana gajowego.

 5. Wit said

  Brawo Ślązacy !!!

  PiS won z Polski !!!

 6. Wit said

  Dobrze napisane Panie Rafale !!!

  Największe zło jakie kiedykolwiek spotkało Polskę to PiS i Kaczyński. PiS jest tysiąc razy gorszy od „komunistów”. Niszczy Polskę w tempie niespotykanym na całym świecie. Jedynie można to porównać do dokonań ISIS w Syrii i Iraku.

 7. Szwajcaria i USA - najbardziej skorumpowane nacje swiata said

  3
  Rafal Cz
  Demokracja??

  Switzerland & United States are the world’s most corrupt nations – report — RT Business News

  https://www.rt.com/business/417874-switzerland-us-most-corrupt/

  ——-
  Doliczyłbym Norwegię.
  Admin

 8. Lily said

  Tam gdzie u wladzy Pis,tam
  KULT „wielkiego” Lecha kwitnie.
  Slyszalam,ze nawet”dyktatorzy” w Koreii Polnocnej nie maja tylu pomnikow i obiektow.

 9. Zdziwiony said

 10. Boydar said

  Jeszcze niedawno, Panie Wit (5), „niezawisły” sąd by takiego wyroku nie wydał …

 11. Zbyszko said

  Udało się obronić plac Wilhelma Szewczyka…. Wielka chwała Panu Bogu…

 12. Zbyszko said

  Zdziwiony @9… zamordowanie Gierkowi jego siostry, chyba skutecznie skłoniło go do tego, by już więcej nie głosił takich przemówień.
  Być może ten fakt był także przyczyną tego, że Gierek uległ światowej lichwie i dał się skusić na lichwiarskie kredyty, mimo że mając swój bank centralny (NBP) mógł na potrzeby inwestycji, emitować wg tzw parytetu gospodarczego, nasz własny polski kapitał.
  Parytet gospodarczy opracował polski międzywojenny ekonomista.
  Jak wiemy samozwańczy „marszałek” dostał zlecenie (całą pewnością od kręgów zainteresowanych) na tego polskiego ekonomistę, który wymyślił ten tzw parytet gospodarczy.
  Jak wiemy również, właściciel „Kasztanki” zrealizował to zlecenie przy okazji Zamachu Majowego, za co po tzw „odzyskaniu” wolności „polacy” stawiają temu demonowi pomniki.

 13. Zdziwiony said

  „…dawno powinny stać pomniki tych, którzy nas z łap kumuszych wyrwali ryzykując życiem czyli prawdziwi i realni bohaterowie narodowi – wyzwoliciele z niewoli i reżimu komunistycznego tacy jak panowie: Wałęsa, Kuroń, Frasyniuk, Lis, Mazowiecki, Bujak, Celiński, Borusewicz, Geremek, itp”

  http://jerzy-jorg-zietek.blogspot.com/.

 14. Pewniak said

  13
  Zdziwiony
  A kto nas wyrwie z z rezimu amerykanskiego? Wlasnie wjechalo 4000 zolnierzy ze sprzetem i kaza nam budowac most, zeby wjechac do Rosji

 15. Zdziwiony said

  „Wyzwolicielom” spod (13) to nie wadzi.
  Piłsudski nazwał Śląsk „starą niemiecką kolonią”. Całą energię społeczeństwa kierował na wschód, idąc na eksperyment ukraiński, zaniedbał sprawę plebiscytu na Warmii i Mazurach i musiał się zgodzić na kompromis w sprawie Gdańska, a Zaolzie(?).

  Katowice do dziś nie mają „Ulicy Piłsudskiego”.

  W wywiadzie udzielonym 16 III 1919 r. pismu francuskiemu „Le Petit Parisien” na pytanie : „co by było, gdyby ententa przegrała”, Piłsudski odpowiedzial, że „Polska miałaby wiecej swobody pod Niemcami i Austriakami, niż jej miała pod panmowaniemrosyjskim. Przedstawiałoby to już korzyści”. (J. Piłsudski, Pisma, t. V, Warszawa 1937, s.66.)

  Odpowiedź udzielona powstańcom śląskim, którzy w sierpniu 1919 r. przybyli doń z błaganiem o pomoc, stanowi tego wymowny dowód. „Co, Śląska się wam zachciało? To jest stara kolonia niemiecka i nic tam nie macie do szukania. Nic nie dam, żadnych posiłków. Ja mam w dupie wasz cały Śląsk”. Marszałek pochłonięty ideą polskiego Drang nach Osten był zdania, że o losach regionu nie zadecydują Ślązacy, a mocarstwa zachodnie. (Cyt. za: Konferencja śląska: Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, Wrocław, 28 VI – 1 VII 1953, s. 163.)

 16. snag said

  7 ,…

  Niemożliwe senor admin, ileż to razy dowodził p. na gajowce ze Ameryka to nie nacja a coś tam … (niecenzuralne) ,…

 17. Kiedy J Kaczynski bedzie czerwony said

  ze wstydu, bo gdzie nie spojrzy bedzie pomnik brata,ulica,park, szkola nawet w kosciele tablice upamietniajace
  i to wszystko poswiecone! To wariactwo w koncu osmieszy kazdego Polaka.
  Tego sie nie da policzyc. Wiki sie poddala
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_i_tablice_pami%C4%85tkowe_po_katastrofie_polskiego_Tu-154_w_Smole%C5%84sku_(2010%E2%80%932011)

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: