Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Pod naciskiem Ameryki wycofujemy się z interesów z Iranem

Posted by Marucha w dniu 2018-05-20 (Niedziela)

Zgodnie z informacjami pojawiającymi się już od kilku tygodni, polskie przedsiębiorstwa będą musiały wycofać się z interesów z Iranem, przy czym zachodni członkowie Unii Europejskiej spodziewając się tego zagrożenia zastanawiają się nad sposobami ominięcia sankcji wobec tego kraju.

Na rezultaty takich ustaleń nie zamierza jednak czekać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które zawiesiły swój projekt gazowy na Bliskim Wschodzie.

Wiceprezes państwowej spółki Maciej Woźniak poinformował media, że jego firma podjęła decyzję o zawieszeniu swojego projektu gazowego w Islamskiej Republice Iranu. PGNiG obawia się bowiem skutków powrotu sankcji wobec tego kraju, po tym jak amerykański prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Firma uważa, iż obostrzenia mogą zostać nałożone w każdej chwili i z tego powodu nikt nie chce ryzykować, kiedy nie chodzi o wiercenia i poszukiwania węglowodanów.

PGNiG na początku ubiegłego roku zostało dopuszczone przez irańskie państwo do ubiegania się o wydobycie gazu i ropy naftowej, zaś spółka chwaliła się sporą rozpoznawalnością wśród irańskich kontrahentów. Dzięki temu PGNiG-ie miało szansę na udział w eksploatacji złóż w Sumar w zachodniej części Iranu.

Już wcześniej w mediach pojawiały się informacje o naciskach amerykańskiej dyplomacji, której nie podobało się nawiązywanie relacji pomiędzy Polską i Iranem. Z tego powodu miała ona zaoferować rządzącym surowce naturalne pochodzące ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, a PKN Orlen już rozpoczął rozmowy na temat rozwijania współpracy ze swoim saudyjskim odpowiednikiem.

Tymczasem przedstawiciele dyplomacji Unii Europejskiej, Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii spotkali się w tym tygodniu z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Głównym tematem ich rozmów było ominięcie amerykańskich sankcji wobec Iranu, aby tym samym nie ucierpiały na nich europejskie firmy, które po podpisaniu porozumienia nuklearnego z 2015 roku zaczęły podpisywać lukratywne umowy z irańskim rządem.

Na podstawie: businessinsider.com.pl.

Zobacz również:
Importujemy coraz więcej ropy od Saudyjczyków. „Pomogli” Amerykanie?
Europejskie firmy ucierpią na sankcjach wobec Iranu

Komentarzy 37 to “Pod naciskiem Ameryki wycofujemy się z interesów z Iranem”

 1. JerzyS said

  Wiceprezes państwowej spółki Maciej Woźniak informuje nas,
  że Duda i Morawiecki nie mają jaj !

 2. JerzyS said

  Lub mają jaja ,
  ale
  CIA,
  TRZYMA JE W GARŚCI!

 3. Siekiera_Motyka said

  Jak wierny pies Polska reaguje bardzo szybko na polecenia Wielkiego Brata który psa ma w nosie.

  PS: Na lotach LOT ogłaszają by podpisać petycje w sprawie bez wizowego wjazdu dla „psa” do USraelu. Miły głos zachęca że tylko kilka więcej podpisów i się uda ….. chu*j w dupę dostać.

 4. andzia said

  re< 1
  Czego się spodziewać od wołu? Mięsa do rosołu.

 5. Ale dlaczego? said

  To nie o jaja chodzi, ale o to, że to marionetki żydowskie…
  Marionetki marionetkowego państewka, które udaje przed tubylcami, że jest odwrotnie.
  A tubylcy w 98% nabierają się na te kłamstwa i nawet nie wiedzą, że są właśnie sprzedawani…

 6. Zenada said

  Zenada…

 7. RomanK said

  Ajjj tam jaj…te osobniki nie maja mozgu!!!!!

  Posluchajcie dokladnie hrabiego Potockiego…..

 8. Jak zawsze na kolanach przed wielkim bratem. Może więc powróćmy do niezależności. Podobno w interesach obowiązuje.

 9. RomanK said

  KTo moze potwierdzic ,ze na Podkarpaciu i Malopolsce dokonuja pomiarow geodezyjnych z uzyciem dronow i samolotow…

 10. Stan said

  „Komisja Europejska – Komunikat prasowy.

  Komisja Europejska działa na rzecz ochrony interesów przedsiębiorstw UE inwestujących w Iranie w ramach ciągłego zaangażowania UE we wspólny kompleksowy plan działania.

  Bruksela, 18 maja 2018 r

  W ślad za zielonym światłem przywódców UE na nieformalnym posiedzeniu w Sofii Komisja Europejska podjęła dziś kroki w celu ochrony interesów europejskich przedsiębiorstw inwestujących w Iranie i wykazania zaangażowania UE we wspólny kompleksowy plan działania (JCPOA) – irańskie porozumienie nuklearne.

  Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: „W Sofii widzieliśmy pokaz europejskiej jedności.
  Dopóki Irańczycy uszanują swoje zobowiązania, UE oczywiście pozostanie przy zgodzie, której jest architektem
  – porozumieniem, które zostało jednomyślnie ratyfikowane przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych
  i które jest niezbędne dla zachowania pokoju w regionie i na świecie .

  Ale amerykańskie sankcje nie będą bezskuteczne.
  Dlatego mamy obowiązek, Komisję i Unię Europejską, zrobić wszystko, aby chronić nasze europejskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza MŚP.

  Unia Europejska jest w pełni zaangażowana w dalszą, pełną i skuteczną realizację irańskiego porozumienia nuklearnego (JCPOA), o ile Iran przestrzega również swoich zobowiązań.
  Ogłoszenie przez Stany Zjednoczone, że wycofuje się z irańskiego porozumienia nuklearnego i jego decyzja o przywróceniu sankcji, może mieć negatywny wpływ na europejskie firmy, które zainwestowały w Iranie w dobrej wierze od czasu podpisania umowy. Zniesienie sankcji związanych z energią jądrową jest istotną częścią JCPOA.
  Unia Europejska dąży do złagodzenia wpływu amerykańskich sankcji na europejskie przedsiębiorstwa i podjęcia kroków w celu utrzymania wzrostu handlu i stosunków gospodarczych między UE a Iranem, który rozpoczął się wraz z uchyleniem sankcji. Można to osiągnąć jedynie poprzez połączenie działań podejmowanych na poziomie krajowym i europejskim.

  Unia Europejska jest również zaangażowana w utrzymanie niezbędnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w wielu dziedzinach. Stany Zjednoczone pozostają kluczowym partnerem i sojusznikiem.

  Po jednogłośnym poparciu szefów państw i rządów UE na spotkaniu przywódców w Sofii 16 maja wieczorem w sprawie propozycji przewodniczącego Junckera i wysokiej przedstawiciel / wiceprzewodniczącej Federiki Mogherini, Komisja Europejska podjęła dziś cztery fronty:

  1. Rozpoczęła formalny proces aktywowania Statutu Blokującego poprzez aktualizację listy amerykańskich sankcji dotyczących Iranu objętych jej zakresem. Statut blokujący zabrania spółkom z UE wywiązywania się z eksterytorialnych skutków sankcji amerykańskich, pozwala firmom odzyskać odszkodowania wynikające z takich sankcji od osoby je wywołującej i nie uznaje w UE jakichkolwiek orzeczeń sądu zagranicznego na ich podstawie.
  Celem jest wprowadzenie środka w życie przed 6 sierpnia 2018 r., Kiedy wejdzie w życie pierwsza partia sankcji amerykańskich.

  2. Rozpoczęła formalny proces usuwania przeszkód dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w zakresie decydowania w ramach gwarancji budżetu UE na finansowanie działalności poza Unią Europejską w Iranie. Umożliwi to EBI wsparcie inwestycji UE w Iranie i może być przydatne w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie odpowiednie zasady i procedury będą miały zastosowanie do poszczególnych operacji finansowych

  Parlament Europejski i Rada będą miały dwa miesiące na wniesienie sprzeciwu wobec tych środków, po ich zaproponowaniu, zanim wejdą one w życie. Okres ten może być krótszy, jeśli obie instytucje zasygnalizują brak sprzeciwu przed końcem okresu. Procesy można zakończyć, jeżeli okoliczności polityczne nie uzasadniają już przyjęcia środków.

  3. Jako środki budowy zaufania Komisja będzie kontynuować i wzmacniać trwającą współpracę sektorową z Iranem i pomoc dla niego, w tym w sektorze energetycznym oraz w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Pierwszym krokiem będzie komisarz ds. Działań w dziedzinie klimatu i energii, Miguel Arias Cañete, który wyruszy do Teheranu już w ten weekend. Pomoc finansowa w ramach współpracy na rzecz rozwoju lub instrumentów partnerstwa zostanie również uruchomiona.
  4. Komisja zachęca państwa członkowskie do zbadania możliwości jednorazowych przelewów bankowych do Centralnego Banku Iranu. Takie podejście może pomóc irańskim władzom w uzyskaniu dochodów związanych z ropą naftową, w szczególności w przypadku sankcji amerykańskich, które mogłyby być skierowane do podmiotów UE prowadzących transakcje naftowe z Iranem.

  Tło:
  W dniu 8 maja prezydent Trump postanowił wycofać USA ze wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA) i przywrócić wszystkie sankcje nałożone wcześniej na Iran, a następnie zniesione w wyniku niniejszej umowy. Ponownie narzucone sankcje amerykańskie wejdą w życie po okresie „osłabienia” wynoszącym 90 dni (do 6 sierpnia 2108 r.) W przypadku niektórych sankcji i 180 dni (do 4 listopada 2018 r.) W przypadku innych.

  W dniu 9 maja wysoka przedstawiciel wydała deklarację w imieniu UE, potwierdzając swoje zobowiązanie do ciągłego pełnego i skutecznego wdrożenia umowy i jej determinacji we współpracy ze społecznością międzynarodową w celu jej zachowania, o ile Iran nadal będzie szanować zobowiązania.

  W dniu 15 maja wysoki przedstawiciel / wiceprzewodniczący Mogherini zwołał ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Zjednoczonego Królestwa i Iranu, aby wypowiedzieć się na ten temat i uzgodnić wspólny zestaw kierunków działań i środków, które należy wprowadzić.

  W dniu 16 maja kolegium komisarzy omówiło możliwe środki w celu zachowania umowy i ochrony interesów europejskich. Przewodniczący Juncker i wysoki przedstawiciel / wiceprzewodniczący Mogherini przedstawili te propozycje przywódcom UE na nieformalnym posiedzeniu w Sofii tego samego dnia i otrzymali jednogłośne wsparcie w tym kierunku. IP/18/3861

  Kontakt für die Medien:
  Mina ANDREEVA (+32 2 299 13 82)
  Maja KOCIJANCIC (+32 2 298 65 70)
  Adam KAZNOWSKI (+ 32 2 298 93 59)
  Lauranne DEVILLE (+32 2 298 08 33)
  Kontakt für die Öffentlichkeit:
  Europe Direct – telefonisch unter 00 800 67 89 10 11
  oder per E-Mail”

  Z góry przepraszam za ewentualne błędy w tłumaczeniu.

  źródło:
  .http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3861_en.htm

 11. Joe said

  Węglowodorów, a nie węglowodanów tym razem. Węglowodany (sacharoza) już żeśmy stracili, żeby Niemcom było dobrze.

 12. Wit said

  „Pod naciskiem Ameryki wycofuje-my się z interesów z Iranem”, przy czym owo „my” to oczywiście pachołki i funkcjonariusze reżimu Polin a nie Polska i Polacy.

 13. Ola said

  zeby Niemcom bylo dobrze? hle, hle

  tu niemiecki filmik jak to dobrze Niemcom jest . Nie trzeba ogladac calego , wystarcza 3 pierwsze sekundy .
  To w Duisburgu , przy wejsciu do „Tafel” ( rodzaj sklepow w Niemczech gdzie sprzedawana jest – 1 euro za pojemnosc jednej reklamowki- przeterminowana zywnosc . O 9-tej przed otwarciem czeka juz w kolejce ponad 100 Niemcow , ktorym jest dobrze?

  toc tego za komuny nie bylo

  .https://www.youtube.com/watch?v=EjBdyYJQGy8

 14. Plausi said

  Zrozumieć RFN

  @18, Ola
  Niewiedza o RFN jest w Polsce ogromna, odwrotnie zresztą też

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/oszalamiajaca/l#CzegoPolacy

  dlatego wiele tu uwag na temat Niemiec, nie ma takiego państwa, jest tylko RFN, nie mają nic z rzeczywistością wspólnego, ale jak mendia coś wbiją do głów, to nie podważysz. RFN jest kolonią tych samych co Polska.

  @9, RomanK
  Inwentaryzacja ?

  https://www.youtube.com/watch?v=2JlqE5UYsa8

 15. Marek said

  Potocki twierdzi, że 2RP jest aktualna wraz z konstytucją z 1935. A on jest konstytucyjnym prezydentem 2RP.
  Pan RomanK w to wierzy?
  Bo jeżeli tak, to co Potocki uważa o PRL i pierwszej Solidarności?
  Pewnie to samo, co Sienkiewicz. Państwo teoretyczne, jak obecne.
  Kabarety. Pogadanki równie poważne, jak pogadanki Cejrowskiego o świecie, w tym Rosji.

 16. AlexSailor said

  ad 10 @Stan

  Można?
  Ano można.

  To i tak mało.
  W zasadzie na jakiekolwiek sankcje wobec firm UE, powinna ona odpowiedzieć kontrsankcjami.
  Można zacząć od Microsoftu, Facezbuka, i podobnych, a są podstawy nawet nie związane z Iranem.

  Chociaż dobre i to: „pozwala firmom odzyskać odszkodowania wynikające z takich sankcji od osoby je wywołującej i nie uznaje w UE jakichkolwiek orzeczeń sądu zagranicznego na ich podstawie”.
  „od osoby je wywołującej” – nawet sprytne.

  Może te czuby, z których pewnie większość pracuje tak czy inaczej na rzecz ss zaoceanicznego mocarstwa, w końcu się obudzą.
  Doskonale przecież wiadomo, że konkurentem gospodarczym ameryki jest UE, a nawet szerzej – Europa.

 17. Marek said

  Potocki mówi:
  rolnicy nie dajcie się okradać, nie musicie spłacać kredytów… itd

  Sądy 3RP zlicytują wasze gospodarstwa, ale spoko Prezydent 2RP Potocki nauczy was, jak nie spłacać frankowych kredytów. Wyśle wam mejla z instrukcją, jak to zrobić.
  To są jego słowa:)

 18. Stan said

  Ad:16 AlexSailor
  Wkrótce wszystko będzie jasne, jaka droga idzie Europa.
  Na razie wszyscy, są solidarni co jest bardzo ważne.
  Kilka ważnych osobistości odwiedziło Moskwę, a Rosja oficjalnie się wypowiedziała, że Chiny i Indie tez są po stronie Iranu.
  Rosja podpisała nowe porozumienie z Japonia.
  W ciekawym świecie żyjemy i naprawdę warto to wszystko obserwować na żywo.
  Jest b. gorąco. Ktoś może dostać dobrego kopniaka.

 19. RomanK said

 20. RomanK said

  jacy my..wycofujmy, staramy…dsrane4i w banie My to mozemy tylko kurze do dupy napluc……
  Kto??z nas ma cokoliek do powiedzenia…..Duda Kaczyn ski etc consortes to nei MY….zadne MY…..

 21. RomanK said

  ad 15.. Panei Marek…ja nie podaje niczego zeby pan wierzyl, czy ktokolwiek wierzyl..podsylam informacje jaka przkazuje czlowiek ,ktory jest dobrze poinformowany i wie co mowi. A co pan z tym zrobi panei Marek…zaloze sie,…….. ze dokladnie nic.Zreszta nie tlk pan..97% ludzi ,ktorym daje sie wana informacje..nie czynia z niej uzytku….uznajac ja a priori za niewiarygodna:-))))
  Ludzie i pan wsrod nich , gotowi sa uwierzyc w najwieksza bzdure ..ale w ktora chca uwierzyc….a odrzuca oczywista prawde nie przyjmujac do wiadomosci rzeczywistosci:-)))

 22. AnnaNyndro said

  Panie Romciu, mnie Pan przekonał.

 23. AnnaNyndro said

  Z tym, ze ja jezdem gupi i po ślubie. Ale zaczynam Pana rozumieć. Wreszcie.

 24. AnnaNyndro said

  Tylko czy Potocki to przezyje? Sprawa jest dość jasna. Albo zwariował, albo mu się koło od samochdu odczepi.I wybucchnie Pototocki. Bo koło. Jak Pana leppera potrafili rusztowaniem, to Pana Potockiego widelcem.

 25. hucpa said

  tak to sie robi,. `napisane przez Robert Kościelny`- Żyd a` kościelny`, zręcznie określa zakres sytuacji, pomijając jej istotę, ohydę spustoszenia, globalizując umysły nieboraków, ku ich zgubie, korując po drodze wełnę na szekle.

  http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/143818,nadchodzi-niebezpieczna-dekada

 26. AnnaNyndro said

  Już widzę ten mindzynarodowy sąd. Walę w gatki z przerażenia, oraz śmichu. Nein. Aj wal ja wohl. Ale Panie Romciu, nareszcie wiem, dlaczego Pan uciekł. Wreszcie.

 27. Marucha said

  Re 18:
  Pan znowu z pijackim uporem powraca do „europejskiej solidarności”, choć Pana już parę osób opieprzyło za te brednie…

 28. Barbara Chojnacka said

 29. Stan said

  Ad:27
  Rzeczywiście trudno w wielu sprawach mówić o solidarności w EU.
  Jeśli wierzyc informacji zawartej w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej z dnia 18.05.2018, w którym napisano:
  „W Sofii widzieliśmy pokaz europejskiej jedności.
  Dopóki Irańczycy uszanują swoje zobowiązania, UE oczywiście pozostanie przy zgodzie, której jest architektem
  – porozumieniem, które zostało jednomyślnie ratyfikowane przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i które jest niezbędne dla zachowania pokoju w regionie i na świecie.”
  W kwestii Iranu wyrzyscy wykazali „jedność”, a co z tego wyniknie, wkrótce zobaczymy.

 30. Marek said

  A co pan z tym zrobi panei Marek…zaloze sie,…….. ze dokladnie nic.Zreszta nie tlk pan..97% ludzi ,ktorym daje sie wana informacje..nie czynia z niej uzytku….uznajac ja a priori za niewiarygodna:-))))
  ===
  Ważne informacje?
  Niech mi Pan odpowie szczerze, Panie Kafel – rada Potockiego, by rolnicy nie spłacali swoich kredytów, czym jest? Pan to popiera? Przecież to czysta dywersja, która skończy się dla nieszczęśników bankructwem i licytacją gospodarstw.
  I co z tego, że hrabia omawia 90% ważnych spraw, o których wszyscy na Gajówce doskonale wiedzą?

  I jeszcze jedno, niech mi Pam wytłumaczy, czy 2RP może legalnie funkcjonować obok 3RP?
  I który prezydent jest mojszy? Ten z 2RP, czy z 3RP?

 31. Ale dlaczego? said

  UE jest rządzona przez tych samych cwaniaków, którzy rządzą USA. Mniej więcej.
  Więc o wojnie jakiejkolwiek, nawet pyskówce pomiędzy nie ma co marzyć. Chyba na użytek gawiedzi 😉

  Natomiast ten Potocki.
  Mam nieodparte wrażenie, że to kolejny Tymiński chcący zrobić karierę na zdesperowanym narodzie polskim. Taki cwaniaczek hochsztapler…

 32. Boydar said

  „Rada” żeby nie spłacać kredytów jest radą typowo żydowską. Bo namawia do kradzieży i kradzież sankcjonuje. Czy rolnik biorąc kredyt, od początku miał zamiar go nie spłacić ? Nie, wierzył że spłaci. Czyli a’prioriuznał prawomocność transakcji. Nie ważne z kim, nawet i ze złodziejem. Teraz namawia się żeby złodziejem stał się on sam.

  Owszem, rolnik „może nie spłacać kredytów”, ale są warunki. Musi doprowadzić do formalnego wyartykułowania złodziejskiego zamiaru pożyczkodawcy. I musi to potwierdzić sąd. wtedy rolnik MOŻE BYĆ zwolniony. I to też tylko z części, stanowiącej rzeczywistą część długu. Odrębną kwestią jest, komu ją powinien spłacić. Uwzględniając praktykę sądową i prawną, dysponentem mienia bezspadkowego jest Państwo Polskie. Bo jeśli złodziej bankier jest/będzie osadzony i skazany to jego majątek i wierzytelności są „dobrodziejstwem inwentarza”. I to jest jedyna uczciwa droga.

 33. gość said

 34. Marek said

  Natomiast ten Potocki.
  Mam nieodparte wrażenie, że to kolejny Tymiński chcący zrobić karierę na zdesperowanym narodzie polskim. Taki cwaniaczek hochsztapler…
  ===
  Tymiński może nie był hrabią, ale cwaniaczkiem również.
  Wzbudzał więcej zaufania, niż ten tu „prezydent 2RP”.

 35. Joannus said

  Ad 34
  Dobra odpowiedź. Stan Tymiński nie pasował uszczęśliwiającym reformatorom nie dlatego że realnie im zagrażał , ale dlatego, że mówił prawdę zaślepionych zwycięstwem panny S, zwracając uwagę na to co szykują. Dużo ludzi jemu uwierzyło i stąd mosiek z etosem wypadł z gry o prezydenckie krzesło a Bolo robił w portki.
  Aby go zneutralizować, ogłosili ubekiem.

 36. NICK said

  Współczuję fanom „po-tockiego”.

  Kampania leci.

  Aniu!!!

 37. NICK said

  Kafel Pan.

  Zdanie mam wyrobione.

  Dobrze, że P. Miet.
  Milczy.

  „profesor”.

  Powolutku.
  P. Marku.

Sorry, the comment form is closed at this time.