Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Protest zgodny z teorią

Posted by Marucha w dniu 2018-05-24 (Czwartek)

Starsi ludzie z pewnością pamiętają porzekadło bardzo popularne za pierwszej komuny: „socjalizmu się nie lękaj; mało rób, a dużo stękaj!” Korespondowało z nim inne porzekadło, jeszcze bardziej popularne: „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy!”

Toteż wprawdzie partia co i raz podrywała ludzi do zwiększania wydajności, a podczas słynnych „gospodarskich wizyt” Edward Gierek w tym celu rozmawiał nawet z krowami, ale efekty tych wszystkich apeli i perswazji były mizerne. Przyczynę wskazał amerykański ekonomista Gary Stanley Becker, który w 1992 roku dostał nagrodę Nobla z ekonomii za udokumentowanie spostrzeżenia, że ludzie zachowują się tak, jakby kalkulowali, nawet jeśli tego nie robią.

Swoje obserwacje opublikował w książce, której polskie tłumaczenie nosi tytuł „Ekonomiczna teoria zachowań ludzkich”. Wynika z nich, że ludzie mają skłonność do podążania wzdłuż linii najmniejszego oporu, to znaczy – próbują osiągać maksymalne korzyści możliwie najmniejszym kosztem.

Teoria Beckera dość dobrze tłumaczy wiele zjawisk, między innymi – kryzys demograficzny w państwach o rozwiniętym socjalu.

Jak wiadomo, podstawową komórką społeczną jest rodzina, która pełni rozmaite ważne funkcje, między innymi – ekonomiczną. W rodzinie z pokolenia na pokolenie gromadzony jest majątek i rodzą się dzieci – w naturalnych warunkach traktowane jako inwestycja. Los ludzi starych bowiem zależał po pierwsze – od tego czy mieli dzieci, po drugie – czy nauczyły się one jakichś społecznie przydatnych umiejętności, a po trzecie – czy zostały wychowane w duchu odpowiedzialności, czy nie. Toteż ludzie starali się mieć dzieci, przywiązywali też wagę do ich wykształcenia, czy to na poziomie rzemiosła, czy edukacji wyższej, no i dbali o staranne ich wychowanie w duchu odpowiedzialności – bo to leżało w ich najlepiej pojętym interesie.

Wprowadzenie przymusowych, powszechnych ubezpieczeń społecznych rozerwało ten związek. Los ludzi starych pozornie przestał zależeć od tego, czy mieli dzieci, jak je wykształcili i wychowali, tylko – od wysokości składki emerytalnej. Toteż dzieci stopniowo przestały być traktowane jako inwestycja, a zaczęły być postrzegane jako obciążenie – bo koszty ich wychowania i wykształcenia kolidowały z wysokością składki ubezpieczeniowej, od której zależała wysokość emerytury.

Skoro tak, to coraz więcej ludzi zaczęło unikać posiadania dzieci, co przychodziło im tym łatwiej, że państwo, które administrowało ubezpieczeniami społecznymi, zainteresowane było, żeby jak najwięcej pieniędzy wpływało do systemu, a nie „marnowało się” na wychowanie i kształcenie dzieci. Toteż rządy, wychodząc naprzeciw interesom „systemu” i pragnieniom ludzi, zaczęły propagować środki antykoncepcyjne i legalizować aborcję.

Ale po upływie 2 pokoleń, czyli po 50 latach okazało się, że w społeczeństwie gwałtownie wzrósł odsetek ludzi starych, z którymi nie bardzo wiadomo, co właściwie robić. W dodatku – ponieważ koszty, jakie ubezpieczalnia ponosi na opiekę nad takim starcem w ostatnich 6 miesiącach jego życia są takie same, jak koszty opieki nad tym samym człowiekiem przez cały wcześniejszy okres jego życia – pojawia się coraz większe ciśnienie, by ten kosztowny okres skrócić, a najlepiej – by go w ogóle wyeliminować.

Krótko mówiąc, w państwach, których systemy ubezpieczeniowe zbliżają się do bankructwa, czyli wszędzie – nasila się propaganda eutanazji. Dlatego eutanazja jest drugą stroną medalu, którego stroną pierwszą jest aborcja. Wydaje się tedy, że nie da się rozwiązać kryzysu demograficznego bez usunięcia przyczyny, która go spowodowała.

Nie tylko zresztą kryzysu demograficznego. Akurat trwa w Sejmie protest rodziców i młodych inwalidów, którzy domagają się od rządu między innymi gotówki na utrzymanie. Protestujących zaprosiła do Sejmu moja faworyta, Wielce Czcigodna Joanna Scheuring-Wielgus.

Wstyd się przyznać, ale naiwnie myślałem, że Wielce Czcigodna Joanna Scheuring-Wielgus swoich gości przez cały okres protestu w Sejmie utrzymuje, to znaczy – kupuje im żywność i tak dalej, co najwyżej korzystając z dobrowolnego wsparcia swoich kolegów z opozycji, którzy z protestującymi się „solidaryzują”, a także z pomocy naszego Kukuńka, który ostatnio też się w Sejmie pojawił i rozważa nawet możliwość przeniesienia się tam na stałe.

Okazało się jednak, że ci wszyscy protestujący odżywiają się na koszt Sejmu, to znaczy – na koszt podatników. W takiej sytuacji trudno dziwić się buńczucznym deklaracjom, że będą protestować „aż do skutku”. W tej sytuacji tylko patrzeć, jak – zgodnie z teorią Gary’ego Stanleya Beckera – inne grupy społeczne też spróbują przejść na utrzymanie współobywateli, bo któż może powiedzieć, że nie jest poszkodowany przez los?

Stanisław Michalkiewicz
http://michalkiewicz.pl

Komentarze 34 to “Protest zgodny z teorią”

 1. jowram said

  Pisowcy zarabiają krocie w publicznych spółkach. W dwa lata wydolili państwo na wielkie pieniądze
  AdRo203 Maj 24, 2018 Polska 2

  Forum Młodych Ludowców – młodzieżówka PSL- swoją spektakularną akcją #samiswoi udowodniło, jakie pensje pobierają samorządowcy PiS w spółkach Skarbu Państwa. To gigantyczne sumy.

  – Miała być dobra zmiana, a jest dojna zmiana. (…) Zarabianie po kilka milionów złotych, jest naprawdę nie etyczne w sytuacji gdy emerytury są rewaloryzowane o kilka złotych. Wychodzi na to, że prawdziwa nazwa PiS to pieniądze i spółki – mówi Julia Pietruszka, jedna z pomysłodawczyń akcji.

  Młodzi ludowcy od czasu do czasu udają się jeden z regionów Polski, by tam sprawdzać, jak PiS realizuje w praktyce swoje hasła umiarkowania i wstrzemięźliwości finansowej. Wyniki są porażające.

  40 działaczy samorządowych partii Jarosława Kaczyńskiego zarobiło przez dwa lata w sumie około 18 milionów złotych.

  Na przykład radny województwa małopolskiego Grzegorz Kędzierawski w Grupie Azoty przez dwa lata zarobił 627 tysięcy złotych, a radny z województwa warmińsko-mazurskiego w Energii Kogenracji przytulił 362 tysiące. Radny z Legnicy, Zbigniew Bytnar w ciągu dwóch lat w Pol-Miedź Trans, należącej do KGHM dostał pensję w wysokości 594 tysiące, a inny radny, Szetelnicki, cieszy się zarobkami 552 tysiące w ciągu dwóch lat z KGHM.

  Spółka Tauron dała zarobić radnemu z PiS 861 tysięcy, kopalnia soli Wieliczka zasiliła krakowskiego radnego Mariusza Kękusia sumą 488 tysięcy.

  Zarobki te radni otrzymują albo jako eksperci, lub też świadcząc usługi zewnętrzne państwowym bogatym gigantom.

  Akcja młodzieżówki PSL trwa od kwietnia tego roku, teraz była jej kolejna odsłona, a, jak obiecują organizatorzy, nie mają zamiaru się zatrzymać w swych działaniach.

  Wyniki działania FML przed wyborami samorządowymi to zimny prysznic dla PiS i jego wyborców.

  Źródło: https://strajk.eu/pisowcy-zarabiaja-krocie-w-publicznych-spolkach-w-dwa-lata-wydolili-panstwo-na-wielkie-pieniadze/

  Data publikacji: 22.05.2018

 2. Kapsel said

  Cena prawa. W Polsce można kupić praktycznie każdą opinię prawną, a o jej wykładni decydują zagraniczne koncerny wydawnicze

  https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/5638-cena-prawa-w-polsce-mozna-kupic-praktycznie-kazda-opinie-prawna-a-o-jej-wykladni-decyduja-zagraniczne-koncerny-wydawnicze

 3. Kapsel said

  ad. 1
  Bajońskie kwoty dla coraz większej rzeszy działaczy PiS w spółkach Skarbu Państwa. Tak właśnie przegrywa się wybory!
  wpis z dnia 24/05/2018

  W historii demokracji parlamentarnej nie było jeszcze partii, która uprawiając na masową skalę nepotyzm, kumoterstwo, rozdawanie synekur i posad dla „swoich”, ostatecznie nie przegrałaby wyborów. Najlepszym tego przykładem była koalicja PO-PSL, której działacze opletli swoją towarzysko-partyjną pajęczyną niemal wszystkie intratne stanowiska w państwowych spółkach i agencjach. Ekipa PiS, zamiast zmienić patologiczne rozwiązania, poszła na łatwiznę i weszła w buty swoich poprzedników zapominając przy tym, że synekurami i kumoterstwem wyborów się nie wygrywa.

  Media donoszą, że lokalni działacze PiS coraz lepiej radzą sobie w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Ostatnio ujawniono listę 53 radnych należących do partii Jarosława Kaczyńskiego (lub startujących z list Prawa i Sprawiedliwości), którzy w latach 2016 – 2017 znaleźli zatrudnienie w państwowych spółkach. Na podstawie oświadczeń majątkowych (radni muszą je publikować) ustalono, iż pracując w takich firmach jak PGE, Tauron, Lotos czy Energa zarabiali oni bajońskie kwoty.

  Rekordzistą na liście radnych PiS, którzy po wyborczym sukcesie z 2015 roku znaleźli zatrudnienie w spółkach Skarbu Państwa jest Paweł Śliwa. Ten radny województwa małopolskiego dzięki pracy w PGE w ciągu 2 lat miał zarobić 1,6 mln zł. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Jan Frania – radny województwa lubelskiego. Dzięki zatrudnieniu go w PGE w latach 2016-2017 zarobił 991 tys. zł. Zamykający „pudło” Zdzisław Filip, radny PiS z Legnicy, w ciągu dwóch lat spędzonych w spółce Tauron Wydobycie zarobił 861 tys. zł.

  Wspomniane kwoty dla przeciętnego Kowalskiego mają wymiar wręcz astronomiczny i boleśnie rażą po oczach. Szczególnie, gdy zestawi się je z przedwyborczymi deklaracjami liderów PiS, którzy twierdzili, że do polityki idzie się po to, by służyć, a nie po to, by zarobić.

  Uprawiając skrajny nepotyzm, kumoterstwo, rozdawanie synekur i dobrze płatnych posad dla „swoich”, PiS pokazuje, że stracił instynkt samozachowawczy. Każda partia, której działacze swoją towarzysko-partyjną pajęczyną oplatają intratne stanowiska w państwowych spółkach, w końcu przegrywa wybory. Partie, które zdobywając władzę miały na sztandarach hasła „moralnej odnowy” oraz „zmianę patologicznych standardów”, w takich okolicznościach przegrywają szybciej. Wszystko wskazuje na to, że dokładnie taki sam los czeka ekipę Jarosława Kaczyńskiego.

  Źródło: Gigantyczne pieniądze szeregowych działaczy PiS. Radni zarabiają w państwowych spółkach (Money.pl)
  Źródło: „Dojenie państwowych firm trwa”. „SE”: Tyle radni PiS zarabiają w spółkach Skarbu Państwa (DoRzeczy.pl)
  Źródło: Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa (Gazeta.pl)

  http://niewygodne.info.pl/

 4. Kapsel said

  ad.3

  ……Rekordzistą na liście radnych PiS, którzy po wyborczym sukcesie z 2015 roku znaleźli zatrudnienie w spółkach Skarbu Państwa jest Paweł Śliwa. Ten radny województwa małopolskiego dzięki pracy w PGE w ciągu 2 lat miał zarobić 1,6 mln zł. ….

  Paweł Śliwa z Lipinek będzie sądził byłego ministra skarbu Emila Wąsacza

  W środę 19 października wylosowano skład Trybunału Stanu, który sądził będzie byłego ministra skarbu w rządzie AWS Emila Wąsacza. W składzie sędziowskim znalazł się adwokat Paweł Śliwa wybrany z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości.
  Radny Wojewódzki i Sędzia Trybunału Stanu – Paweł Śliwa

  .http://terazgorlice.pl/wp-content/uploads/2014/08/Pawel-Sliwa-199×300.jpg

  Wiceprezes Zarządu PGE ds. Innowacji, Radny Wojewódzki i Sędzia Trybunału Stanu – Paweł Śliwa

  http://elipinki.pl/2016/10/pawel-sliwa-lipinek-bedzie-sadzil-bylego-ministra-skarbu-emila-wasacza/

 5. Kapsel said

  c.d.

  ……Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Jan Frania – radny województwa lubelskiego…..

  40 tys. złotych miesięcznie. Ogromne zarobki niektórych radnych w PGE Dystrybucja

  Po ok. 40 tys. miesięcznie zarabiają w zarządzie spółki PGE Dystrybucja radni wojewódzcy Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Pruszkowski i Jan Frania. Radnych, którzy w czasie rządów PiS zmienili pracę na lepiej płatną, jest więcej

  Do zmian we władzach mającej siedzibę w Lublinie spółki PGE Dystrybucja doszło na początku 2016 roku. Skład zarządu powiększono z czterech do pięciu osób. Posadę zachował tylko jeden z jego dotychczasowych członków, a stanowiska wiceprezesów objęli działacze PiS: Zbigniew Dżugaj (wcześniej wiceburmistrz Kraśnika), Andrzej Pruszkowski i Jan Frania.

  http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/kto-zyskal-na-dobrej-zmianie-ogromne-zarobki-niektorych-radnych-w-pge,n,1000198978.html

 6. Kapsel said

  Zawrotna kariera radnych z PiS. Zarabiają więcej niż premier!

  https://pikio.pl/zawrotna-kariera-radnych-z-pis-zarabiaja-wiecej-niz-premier/

 7. Wypierdek said

  … i nie przejmuj się swą rolą bo i tak cię wyp…olą

 8. Wypierdek said

  Skąd wziął si e Putin? Warto rzucić okiem.

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/skad-wzial-sie-putin-kto-i-jak-tworzyl-obraz-dobrego-goja-2018-05

  ————-
  Wolna Polska znów pierdoli. Te koorwy są, nie powiem, dość zręcznymi prowokatorami i dezinformatorami.
  Admin

 9. Boydar said

  Najpierw w Gajówce pojawiły się chuje. To jeszcze było do przyjęcia; pod wiatr nie nasika a chujów ci u nas dostatek. Ale obecnie doszlusowały także wypierdki, moim zdaniem to przegięcie.

  Znikną.
  Admin

 10. Pytam przyjacielskich wrogów said

  Z różnych polskich patriotycznych stron plucie na siebie. I kto tu jest wiarygodny? Polska jest JEDYNA i o nią trzeba dbać. Tak to do niczego nie dojdziemy. Jeden drugiego by w łyżce wody utopił. Ludzie się gubią w waszym własnym zamęcie, który tworzycie.

  Co mamy pomyśleć widząc np. Putina na setkach zdjęć z żydami, uśmiechniętych jak przyjacioły menorowe? A pan panie Boyard nigdzie nie ma dobrej opinii, jak zwykły TROL. Nie wypada powtarzać co o panu w sieci słychać ale… Naczelny chuj Gajówki Boyard chujami nazywa Polaków. Żenada!!!

  —————–
  Co mamy pomyśleć?
  Gówno mamy do myślenia, bo gówno wiemy.
  Wnioskować cokolwiek ze zdjęć może tylko idiota albo jeszcze gorzej.
  Wsadź Pan sobie te zdjęcia w doooppę.
  Admin

 11. Boydar said

  A w życiu Mariana, nigdy Polaka chu*jem nie nazwałem ! No chyba że faktycznie był/jest, co wydaje się statystycznie uprawnione. Powyższe nie dotyczy nazwisk typu „Polak”.

  Znaczy się łżesz jak muzułman, czyli jak zwykle.

 12. Bronisław said

  Re: 6. Pisze Szanowny Pan Kapsel: „Zawrotna kariera radnych z PiS. Zarabiają więcej niż premier!”?!!!

  To ci, którzy najbardziej krzyczą, że obalili „komunę”, aby obecnie grabić Polaków bez żadnego opamiętania i umiaru!!! I trudno się dziwić, że wielu wrzeszczy: „komuno wróć” nie obawiając się,iż autentyczna bieda dopiero przed Nami!!! Łączę pozdrowienia!

  króluj Nam Chryste!!!

 13. PiotrZW said

  Oto zarys poglądów Stanisława Michalkiewicza na sprawy zasadnicze:

  1. Polską rządzi z ukrycia „razwiedka” (w domyśle: tajne służby rosyjskie). Ostatnio „razwiedkę” zamienił na „stare Kiejkuty”, ale nie wyjaśnił, co to znaczy. Kiejkuty wszak to hasło na komuchów, służących Amerykanom za dolary przywożone w opakowaniach po butach. Czy z tego należy wnioskować, ze St. M. zmienił zdanie i obecnie twierdzi, że to nie rosyjskie a amerykańskie tajne służby rządzą nami z ukrycia.

  2. Całe lata St. M, suflował politykom, żeby pojęli się, żeby Polska podjęła się, roli „amerykańskiego dywersanta w Europie Wschodniej”. Potem, kiedy okazało się, że Amerykanie, owszem, chętnie korzystają, ale Polska nic z tego nie ma, poprawił się i zaczął głosić, że – trzeba podejmować się roli „amerykańskiego dywersanta w Europie Wschodniej”, ale „zapłatę inkasować z góry”. Co teraz sądzi, kiedy stało się jasne, ze Amerykanie chętnie wy..pczą, ale płacić nie zamierzają ani z góry,n ani z dołu, nie wiadomo.

  3. Na tematy gospodarcze ma identyczne poglądy co Janusz Korwin-Mikke: należy wszystko sprywatyzować, bo prywatne zawsze jest lepsze niż państwowe. Podobnie jak JK-M jest St. M. libertarianinem.

  4. Państwo uważa St. M. za wielkiego złodzieja prywatnej własności, którą przejmuje w postaci podatków, dlatego zaleca przedsiębiorcom niepłacenie ich i funkcjonowanie w szarej strefie gospodarczej. Rozrost szarej strefy jest rzekomo dla dobra Polski!

  5. Od lat walczy też St. M. o likwidację tzw. państwa opiekuńczego, a zwłaszcza przymusowych ubezpieczeń społecznych. Zlikwidowanie ZUS ma rzekomo spowodować bardziej „staranne wychowanie dzieci w duchu odpowiedzialności” (patrz tekst wyżej) i przełożyć się na wzrost demograficzny Polski. Kto chce niech wierzy.

  Mnie Stanisław Michalkiewicz nie przekonuje.

 14. Ola said

  Dzialalnosc pana Michalkiewicza to przede wszystkim dzialalnosc biznesowa. Ilez on moze emerytury za ongis wydawane gazetki o nakladzie do 100 tys. egzemplarzy? owszem startowal do Parlamentu Europejskiego . Korwinowi sie udalo , wiec nie musi oszalamiac na yutubach i wsrod polonii kanadyjskiej . Wiadomo , dolar zawsze lepszy od zlotowki . Nie ganie pana Michalkiewicza , robi to co najlepiej potrafi , a zarabiac grzechem nie jest . Ciekawe czy placi podatki od swojej dzialalnosci zarobkowej . I jak jest ubezpieczony od choroby. Musi sie nierobak uganiac, najmlodszy juz nie jest , czas to pieniadz. I jesli uszczesliwia swoich entuzjastow , to niech mu sie wiedzie.

 15. hucpa said

  Kredyt społeczny Douglasa rozwiązałby podstawowe problemy finansowe,. idziemy przecież w kierunku totalnej robotyzacji, uproszczonych, tanich produktów, pracy bez wielkiego wkładu człowieka, poza zarządem i opieka,. Resztę robisz kiedy i jak chcesz, doskonalisz swe umiejętności, korzystasz z życia, słowem masz wymarzony raj na ziemi, będziesz stawiał pomniki robotom,.. Ale czy nasi władcy na to pozwolą ? Ich najprostszym, skutecznym i egalitarnym rozwiązaniem jest wzajemne wyniszczenie wojenne. Praktykowali to niejednokrotnie, maja doświadczenie. Biernie czekamy na własną zagładę, harując za marne grosze żydom, wsłuchując się w jazgot medialny, straszący i odciągający od palących problemów gnilnych naszej cywilizacji. Teraz waża się losy naszej przyszłości, a tym samym naszej planety. Naszego być lub nie być, naszym dzieciom.

 16. Joung said

  Ja Panu Michalkiewiczowi przestalem wierzyc””ukryty empel””zydek.Pieknie slodzi pisze o patriotyzimie A przytym swietnie zarabia .Bredzac godzinami polskiej gawiedzi .
  Ktora za takie pieniadze musi ”’charowac jak ””woly.Tak samo jakies Kowalskie Mariany Chujeckie ”’pastorek”’ Udajacy patriote Grzegorz Braun Ta jego broda wyglad iscie ”’zyda”’.Dzieje sie tak bo my POLACY spimy dajemy sie im rozgrywac…
  CALA NOMENKLATURA ”’zydowsko komunistyczna rzadzi name.
  I TO TRZEBA USUNAC SILA.

 17. karlik said

  „Działalność pana Michalkiewicza to przede wszystkim działalność biznesowa.”

  Zgadza się , bo nie jest czy był, jedynym , który nie żyje a koszt państwa, już nawet „naszych” czasach mawiał jeden z polityków, „rząd się wyżywi”..
  Ze znanych np. był Dmowski uznawany przez niektórych za autora powstania Polski, chociaż sam był tylko przez chwilę ministrem w jednym rządzie..
  Ale pisał ładnie i słusznie…

  Michałkiewicz pisze dobrze i kto chce niech czyta, kto chce niech płaci, na jego działalność nie idą pieniądze z podatków..
  Osobiście uważam, że politycy powinni się utrzymywać z tego co sami zarobią, a nie „na garnuszku państwa”…
  Nawet Piłsudski, zrzekł się swoich poborów i żył z tego co napisał przez pewien czas „niebytu” w polityce..

  Swoją drogą, mam pytanie Pani Olu, dlaczego Pani nie pisze po polsku(?), może warto zauważyć, że do niedawna jak nie było komputerów na maszynie do pisania były polskie litery..A dzięki rewolucji technicznej polska jako jedyna została pozbawiona tej możliwości…Chociaż techniczne możliwości istnieją..
  Ale skoro szkoły nie uczą to Jan nie będzie umiał…
  .https://www.tastaturaufkleber.eu/images/product_images/original_images/77_0.jpg

 18. Lovshak Russkij Agient said

  dziwne wszyscy nie robili a Polska do końca lat 80’tych była gospodarcza Potęga

 19. Boydar said

  Bo za granicę było wywożone było dajmy na to 10%, każdy by dał radę. A teraz 10% zostaje.

  A te pierwsze dziesięć też nie było za darmo, było za coś. Dzięki temu jeszcze w ogóle jesteśmy, było więc warte.

 20. troll polonii said

  Mysle, ze sie Michalkiewiczowi cos pomieszalo.

  Po pierwsze, gdzie to pisze, ze ludzie musza harowac jak konie? Zwlaszcza za drobna oplata.
  Po drugie, od kiedy to Amerykanie maja cokolwiek do powiedzenia na temat wydajnosci pracy?
  Przeciez caly swoj przemysl oddali Chinczykom!
  No i najciekawsza doktryna Beckera, ktora ma pasowac jak ulal do Polakow:
  W krajach o zdrowej opiece spolecznej … maleje ilosc dzieci.

  Czy dlatego nalezy zlikwidowac opieke poleczna, zeby zapedzic ludzi do niewolniczej harowy i przyrostu naturalnego?
  I oczywiscie, nie wiem na ile religijny jest pan Michalkiewicz ale komorka rodzinna zostala rozerwana nie przez socjal tylko przez wypedzenie kobiet do pracy. O ile rozumiem, ze kobiety maja prawo do robienia kariery, ale zdecydowana ilosc kobiet robi za „second income” zeby latac budzet domowy, bo mezczyzna nie jest w stanie utrzymac rodziny.
  To fetysz pieniadza zniszczyl rodzine, panie Michalkiewicz.

  A po trzecie ‚primo’, kobieta pracujaca nie jest w stanie opiekowac sie starszymi czlonkami spoleczenstwa, ktorzy wymagaja stalej opieki..
  I to jest bestialstwo wspolczesnego spoleczenstwa.
  System podatkowy nie pozwala na najmowanie gosposi, a wiem z wielu opowiadan, ze wiekszosc rodzin bardzo chcialaby mieszkac ze starszymi rodzicami; chocby ze wzgledu na dzieci i bezpieczenstwo rodziny.
  Dziadki zawsze mialy dobry wplyw na wychowanie dzieci i utrzymanie wiezi spolecznej. Uczyly przede wszystkim codziennych paciorkow i pomagaly w wychowaniu.

  Niestety, w tych cywilizowanych panstwach zamieniono rodzine na szmalec i teraz zjawiaja sie „noblisci” i inne teoretyki od siedmiu bolesci, ktorzy opowiadaja bzdety na temat rodziny – ale nie na temat wychowania rodzinnego w kraju, w ktorym rodzinie powinno patronowac panstwo i podatnik.
  Wydajemy mnostwo pieniedzy na wojny, na zbrojenia na podlizywanie sie hitlerowcom – a nasze dzieci zebraja o pomoc w sejmie.
  Bardzo wiele rodzin zabiera swoje dzieci z Polski .
  Niech sie Michalkiewicz wstydzi.

 21. Anza said

  # 13, 17 Panow SM, Mikkeigo-Golberga czy Cejrowera, jesli w ogole czytac/sluchac/ogladac, to tylko jako tania koszer rozrywke. Kto ich bierze na serio sam sobie szkodzi. Co do zydo-hamerykanskiej zaplaty za uslugi, to SM powtarza stara fraszke innego koszerniaka, Sztaldyngera: “Takie jest rzekla prawo natury, bierzesz z dolu, wiec plac z gory”. Latwo to zrozumiec, bo u zydow licza sie tylko pieniadze.

  Michalkiewiczowi nie jesteś wart dupy podcierać.
  Admin

 22. stachu01 said

  Re. 18.
  I jeszcze Gadowski do kwartetu doublethinkowo rerujących.

 23. RomanK said

  lUDZIE nauczcie sie czytac pana Stanislawa…… co wazne, a co tylko kryje- wlasne -jak mchem kupke w lesie:-))))

  cyt „…..za czasow Pierwszej starej Komuny” ………to jest cymes:-)))))

  Pronc cie zywi, pron cie bawi
  Proncie w bidzie nie zostawi??????

  haslo nowej komuny:-))))
  gruba kreska wzmocnionej i oznakowanej znaczkiem Kosher:-)))))

  Kto raz za dojek i za wymie zlapal
  Ten sie i w koncu do czegos dochrapal?????….

  To dlatego lektury Wankowicza przestaly byc lekturami:-)))))))

 24. Ad 8, 9, 10

  Nic dodać, nic ująć – w odniesieniu do tego, co napisali pp. Marucha i Boydar.

  A poza tym:

  (1) Co się tyczy wstrząsu mózgu, jakie w niektórych mogą wywołać taktycznie zręczne zdjęcia Putina w na tle grup czosnkowych o różnych zapachach i odcieniach, to proponuję skupić się na fakcie, że nikt bardziej nie kocha Putina niż światowi Judejczykowie. Miłują ci go oni zwłaszcza za wyszarpanie im z rąk Krymu, za rolę odgrywaną w Syrii, za obecność militarną na Morzu Śródziemnym, za calą politykę bliskowschodnią, za traktowanie własnych obrzezanych oligarchów, ilekroć ci próbują zamienić ruble na szekle, a jednymi i drugimi finansować krętactwa polityczne w Rosji, etc.

  (2) Z p. PiotremZW, ani z Trollem Polonii nie wdam się w dysputę, bo po pierwsze mają oni pełne prawo do swoich poglądów (gdyby łgali, byłoby co innego), a po drugie – ponieważ musiałbym pewnie nie jeść i nie spać przez kilka dni.
  Chciałbym tylko zauważyć, że Michalkiewicz strzela z własnego Kałasznikowa i stoi na własnym stołku po naszej stronie barykady. Jeśli ich trafia, a nas zmusza do myślenia, to powinniśmy się cieszyć.
  Na marginesie, pani Oli, gdyby nie była wirtualną kobitką, nakładłbym po tyłku (przy świadkach – co ja Weinstein jaki?) za kategoryczne zapewnienie, że „dzialalnosc pana Michalkiewicza to przede wszystkim dzialalnosc biznesowa”.

 25. troll polonii said

  13
  PiotrZW
  Ja sie zgadzam, ze pan Michalkiewicz posiada niejako drugie dno. Podwojne.

  Bo z jednej strony rznie erudyte i prawie intelektualiste, szpikuje teksty ‚uczonymi’ frazesami i lacinskimi cytatami a takze ze slownika wyrazow obcych i tezauriusza wyszukuje uczone synonimy – ale niewiele to pomaga, zeby nie wychodzilo z niego wszystko to, co Piotr ZW slusznie opisal.

  Jak mozna w ogole opowiedziec o Polakach, ze sa lenie i nieroby i maja mala wydajnosc pracy??
  Stany Zjednoczone nie byly bombardowane i nie musialy sie odbudowac; USA nigdy nie produkowalo 6 mln ton stali rocznie.
  Teraz nawet mostu dla pieszych nie potrafia wybudowac.

  Nieprzemyslana prywatyzacja wszystkiego co sie rusza zniszczyla polski przemysl.
  Dla takich jak Michalkiewicz, wielkim osiagnieciem obecnej Polski jest zamiana Huty im. Lenina na …salon samochodowy, bo pomieszczenia dyrekcji sie ladnie ( I solidnie) prezentuja!!

  W Hucie pracowalo 40 tysiecy pracownikow. Teraz w budynku administracyjnym HiL, przerobionym na salon, stoja dwa zydowskie miglance i namawiaja bezrobotnych mieszkancow miasta do kupna obcych aut. Szczyt szczesia dla takich jak Michalkiewicz. Bo te miglance i te auta naleza do prywatnych korporacji! Obcych. Calkowity orgazm biznesowy.
  Czy to jest ta prywatyzacja, ktora sie Michalkiewiczowi marzyla od lat?
  Nie bardzo te miglance sa wydajne bo sprzedaz jest slaba.

  Absolutnym skandalem, spolecznym wandalizmem jest bestialski, kretynski termin: ‚panstwo opiekuncze’.
  Tak zwane ‚panstwo’ nie jest organizacja charytatywna ani ochronka dla nieudacznych obywateli.

  Jest smierdzacym obowiazkiem kazdej grupy rzadzacej wywiazaywac sie ze swoich obowiazkow administrowania budzetem!!!!!
  Budzet nie nalezy do „panstwa” ani do prywatnych zbirow,, ktorzy wykupuja wplyw na „panstwo”.
  Zachodnie panstwa zachowuja sie jak neandertalczycy z jaskini, ktorzy z bulawa wyruszaja na polowanie.

  Co innego jest wlasnosc prywatna a co innego prywatny oligarcha, ktory zyje z pieniedzy przez siebie NIE zarobionych!!! zyje z publicznych funduszy zapracowanych przez podatnika!!!

  Moga mnie wyzywac od komuchow ale jak nazwac bank, ktory okradajac ludzi nagle bankrutuje i zyje z zarobkow podatnika, ktory bez wyrazenia zgody musi wykupic skorumpowana instytucje, ktora musi dalej okradac ludzi i ktora pokrzywdzeni musza wykupic, zeby mogla dalej okradac ludzi.

  Taki podatnik , ktory stracil prace, ukradnie paczke papierosow w sklepie – a poniewaz nie ma kumpli w kasie – to wezwana policja wsadzi go do paki i wpisze do akt osobowych przestepstwo.
  Bank natomiast moze bezkarnie okrasc obywateli na miliony dolarow – podobno ma do tego prawo!
  Jak firma Ambergold i CALA masa prywatnych zlodziejskich instytucji ponad prawem – zedrze z polskiego dziecka ostatnia koszule i wypedzi z matka na ulice- to wtedy prasa napisze, ze matka to kurwa a dziecko zle wychowane. O tatusia nikt sie nie pyta bo w kapitalizmie byle oszust seksualny sra fijolkami
  Nedza wypedzila wiele rodzin z Polski. Z Polski tez wypedzono wlasciwie cala kadre techniczna bo juz w 1976 roku bylo wiadomo, ze Polsce przemysl bedzie niepotrzebny.. Polska nie ma prawa robic konkurencji
  koszernym firmom na Zachodzie.
  My sie zawsze klaniamy zydom w pas!

  Dlatego nalezalo zamknac polski (‚niewydajny’) przemysl i sprowadzac ‚foreign investment” co po polsku znaczy zydowskich kramarzy i bandziorow gospodarczych, ktorzy nie musza placic podatkow bo od tego jest Polak i polski pracownik, zeby utrzymywal caly lokalny o zagraniczny kachal. Marzyl o tym Kuklinski i caly KOR i nni
  ‚architekci’ kapitalistycznej Polski , dla ktorych opieka nad chorym polskim dzieckiem jest nie do przyjecia – bo nie wlazi w ramki komercyjnej filozofii kahalu.

  Takie chore dzieci powinny byc wychowane w duchu …spartanskim.
  W Sparcie kaleki , niepelnosprawne dzieci oraz starcow zrzucano ze skaly.
  Bo nie mozna ich bylo „starannie” wychowac.

 26. Marucha said

  Re 13:
  Nieuważnie Pan śledzi publicystykę St, Michalkiewicza. Po pierwsze – razwiedka niekoniecznie u niego znaczy „ruska”. Po drugie już dawno stonował i odsunął na daleki plan rzekome wpływy Rosjan w Polsce.
  Jego poglądy gospodarcze są DUŻO sensowniejsze, niż Korwina-Mikkego,

  Re 14:
  Pani Olu,
  St. Michalkiewicz zajmował się pisaniem książek i felietonów jeszcze wtedy, gdy żył naprawdę bardzo skromnie. Pisał, bo uważał, że ma coś do powiedzenia. Nie liczył na jakieś większe dochody.
  Pieniądze przyszły później, bo ludzie zaczęli sobie cenić jego twórczość.
  Znaczącą pozycję stanowią dobrowolne datki, co można zobaczyć na witrynie michalkiewicz.pl. DOBROWOLNE.
  Zarabia w sposób uczciwy.
  Czy to jest działalność biznesowa? Chyba nie bardziej, niż jakakolwiek inna praca za wynagrodzeniem – szycie butów, reperowanie rowerów, strzyżenie włosów albo koszenie trawników.
  PS:
  Daliby mu popalić różni anty-antysemici, gdyby nie płacił podatków…

  Re 15:
  Typowe pierdolenie polactwa, które gówno wie i gównem rzyga,
  Świetnie zarabia? Ile? Obliczył Pan?
  To grzech brać pieniądze za pracę? Od kogoś je wyłudza?

  Re 20:
  Też bełkot, nie wiadomo o co chodzi. Chyba o to, że Michalkiewicza ludzie czytają i wiele się dowiadują, a o „Anzie” pies z kulawą nogą nie słyszal.

 27. NC said

  Re 3: „Rekordzistą na liście radnych PiS, którzy po wyborczym sukcesie z 2015 roku znaleźli zatrudnienie w spółkach Skarbu Państwa jest Paweł Śliwa. Ten radny województwa małopolskiego dzięki pracy w PGE w ciągu 2 lat miał zarobić 1,6 mln zł. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Jan Frania – radny województwa lubelskiego. Dzięki zatrudnieniu go w PGE w latach 2016-2017 zarobił 991 tys. zł. Zamykający „pudło” Zdzisław Filip, radny PiS z Legnicy, w ciągu dwóch lat spędzonych w spółce Tauron Wydobycie zarobił 861 tys. zł. ”

  Ja tam myślę, że to słupy – takie PiS-owskie Kulczyki. Forsa wpływa na ich konto i idzie do centrali partyjnej. Oni dostaja coś na osłodę, ale i tak wiedza, że bezpieczniej nic na ten temat nie mówić.

 28. hucpa said

  admin 15 zmień na 16, bo jeszcze pomyśle, ze niedowidzisz.

 29. Rafal Cz. said

  Ad. Troll Polonii.
  Interesujace. Ale prosze nie liczyc na zrozumienie bo to co pan pisze to troche inny poziom.

 30. hucpa said

  re 25

  Jakosi ch*owo wychodzi. Sparta jak Niemcy Hitlerowskie,.. kalekich i t p,. – bzdury żydowskie pomieszane z lamentem wynajętej płaczki żydowskiej. Żyd przechodząc z fazy do fazy, niszczy i buduje na nowo. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem-nikt nie kazał budować `Patiomkina` nad Wisłą.
  Trzeba tępić to sq*synstwo, zamiast stawiać systemy żydowskiej sielanki, by potem je przejmować, półdupą. Koniecznie
  raz sierpem raz młotem. Swastyka była zbyt cywilizowana, Bogo-bójców wzmocniła.

 31. VAV said

 32. troll polonii said

  29
  RafalCz

  Uwazam, ze bardzo dobrze jest czasami czytac Michalkiewicza, nawet jak sie z nim nie zgadzamy. Gdzie pisze, ze musimy?
  To co sie w Europie, w Polsce i na swiecie dzieje, to wielkie nieporozumienie.
  Wszyscy jestesmy ofiarami zagubienia.

  Zagubiony swiat, wplatany w wojny, konflikty, i wariackie teorie, a zwlascza jedna: ze wszystkie kraje maja byc „pod sznurek” (globalizacja?) i wszedzie ma byc ta sama „demokracja” ta sama prywatyzacja, ten sam fetysz pieniadza i zlotego cielca, ten sam ped i poped do nieuctwa i zubozenia duchowego.
  I kompletne niszczenie religii.

  Przeciez jak 22 panstwa europejskie napadly na Jugoslawie to zlamaly niemal kazdy punkt Dekalogu i kompletnie zlekcewazyly Ewangelie!!
  Wlasciwie jest to zbrodnia przeciwko ludzkosci i przeciwko religii.

  60 panstw, w tym przewaznie europejskich bombardowalo Syrie!
  Z jakiego powodu?
  Gdzie sie podzialy wartosci europejskie, chrzescijanskie gdy bombarduje sie koscioly, szpitale, szkoly i w ogole bezbronna ludnosc cywilna?
  Miliony chrzescijan wypedzono z Bliskiego Wschodu.
  Jakos nikogo nie bolao? Ilu chrzescijan zamordowano nie tylko na Bliskim Wschodzie?

  To juz nikt nie pamieta nauk Chrystusa?
  Wiec oczywiscie mozemy sobie opowiadac o wydajnosci pracy, bo najwieksza wydajnosc wykazujemy w niszczeniu wlasnej cywilizacji.

  Michalkiewicz pokazuje jedna strone ludzkiej mysli zagubionej.
  Mozna byc innego zdania pod warunkiem, ze mamy chrzescijanskie argumenty, zwlaszcza na katolickim blogu.
  Czy my w ogole wiemy co to jest milosc blizniego?
  Chrystus kazal nam szanowac siebie nawzajem.

  Kiedy swiadomosc ludzka naszej planety przestanie wreszcie wracac do praktyk Kanaanu?

 33. troll polonii said

  30
  Hucpa
  Potrafisz pokazac Sparte na mapie?

 34. hucpa said

  hihi, pot-rafie obejrzeć co żydki memłają, od rzeczy, nawet w TV, niezły ubaw. Jeszcze beczki spermy par-chatek in-vitro i 6 mln unicestwionych ludojadów, za kazdym razem na widok białych ludzi.

Sorry, the comment form is closed at this time.