Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Apel byłych prezydentów Polski i Ukrainy ws. pojednania. Mocna odpowiedź Millera

Posted by Marucha w dniu 2018-05-31 (Czwartek)

„Do kogo ten apel?” – pyta byłych prezydentów Polski i Ukrainy Leszek Miller.

Byli prezydenci Polski i Ukrainy: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, Leonin Krawczuk, Leonin Kuczma oraz Wiktor Juszczenko wystosowali specjalny apel, w którym zaapelowali o obronę procesu pojednania pomiędzy naszymi krajami.

„Apelujemy o prowadzenie stałego, cierpliwego dialogu, o przeciwstawianie się postawom nacjonalistycznym i ekstremalnym zachowaniom, o edukację opartą na prawdzie i rzetelnych źródłach historycznych, na wzajemnym szacunku, na wzmocnionej współpracy historyków, uczelni wyższych, ludzi kultury i sztuki, nauczycieli i wychowawców, wszystkich, którzy kształtują wiedzę, myślenie i wrażliwość obywateli naszych krajów, a szczególnie młodego pokolenia. Niech pamięć o niewinnych ofiarach dawnych konfliktów polsko-ukraińskich łączy nasze kraje i narody we wspólnej refleksji i wspólnym dążeniu ku przyszłości opartej na współpracy i przyjaźni” – czytamy w apelu, którego treść opublikowała „Gazeta Wyborcza”.

[A to koorvy bezczelne… – admin]

W mocnych słowach odniósł się do tego apelu były premier i były szef SLD Leszek Miller.

„Bardzo to piękne tyle tylko, że jednym z sygnatariuszy apelu jest Wiktor Juszczenko, który uczynił kult Stepana Bandery i Romana Szuchewycza oficjalną doktryną państwową” – zauważa polityk.

W felietonie zamieszczonym na portalu se.pl Leszek Miller pyta byłych prezydentów do kogo kierują swój apel o przeciwstawianie się postawom nacjonalistycznym, „skoro nacjonalizm ukraiński kwitnie u naszych sąsiadów w najlepsze”. „Kogo mają na myśli, jeśli obecny prezydent Ukrainy w odpowiedzi na nieśmiałe protesty dotyczące rehabilitacji ukraińskich nacjonalistów i faszystów oświadczył: ‚uznając za bohaterów narodowych UPA i Banderę, Ukraina nie powinna brać pod uwagę krytycznych opinii innych państw, w tym nawet ich oficjalnych protestów i negatywnych reakcji'” – pyta dalej były premier.

Zdaniem polityka, problem w relacjach polsko-ukraińskich nie dotyczy jedynie z nierozliczonej przeszłości i nierozliczonego ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wołyniu, ale przede wszystkim z tego, co nasi sąsiedzi czynią dziś. „A dziś z ich woli mordercy stają się bohaterami” – podkreśla b. lider SLD.

„Byli prezydenci piszą, że nie możemy być zakładnikami historii, ale nie o historię tu chodzi. Idzie o wzorce i wartości, na których wychowywani są młodzi Ukraińcy. O to, że dziedzictwo zbrodniczego nacjonalizmu Bandery, Doncowa i Szuchewycza, tradycje UPA i SS Galizien przy akceptacji ukraińskich przywódców weszło do szkolnych podręczników i staje się wzorcami dla młodego pokolenia. W apelu byłych prezydentów nie ma na ten temat ani słowa” – zauważa.

https://dorzeczy.pl

Komentarzy 8 do “Apel byłych prezydentów Polski i Ukrainy ws. pojednania. Mocna odpowiedź Millera”

 1. Dictum said

  No, no…
  Niech PiS się poduczy historii od Leszka Millera.

 2. Sygnalista said

  Podobno biega teraz dla CIA.

 3. AlexSailor said

  Wsparcia zza granicy nie dostanie, to może mówić prawdę i to co zgodne z polskim interesem.

 4. Re: POLECAM – posluchac cierpliwie…

  Caly przekroj zydowskich przekretow w/g talmudu wobec gojow..

  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 5. narodowcy said

  D.tusk oddal „braciom w wierze” np. wodociagi.. ktore np. w wypadku wojny mozna bardzo latwo zatruc.. a „wine” zrzucic na przeciwnika…Polacy, obudzcie sie..

 6. Re: 6 Narodowcy…

  W dalszym ciagu jestesmy w stanie wojny z Niemcami, a wiec wszelkie prawa, ustawy, ustalenia, prywatyzacje, restrukturyzacje, sprzedaz, itd., sa w zasadzie martwe…(zamrozone), a wiec PRL-owska konstucja z 1997 Roku jest zwyklym zydowskim belkotem…
  ==================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 7. Niepokorny said

  Patrzcie Panstwo jak ten Miller zmadrzal po przejsciu na emeryturze…

 8. Nina said

  Polecam – jak zawsze – w największa przyjemnością felieton Polaka z Chicago, pana Zenona Golby. warto posłuchać co ma do powiedzenia m.in. na temat ukrainy z dalszej perspektywy oraz dlatego, że mówi on o sprawach w Polsce przemilczanych.
  Ps. wskazany „Nervosan” pod ręką

  Co do samego apelu … najlepszy, choć kilkuwyrazowy, wyraził Pan Gajowy.

Sorry, the comment form is closed at this time.