Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kraków: restauracja w dawnym kościele, naruszony stary cmentarz. A inwestycja trwa.

Posted by Marucha w dniu 2018-05-31 (Czwartek)

Realizowana w centrum Krakowa inwestycja budzi coraz więcej emocji. Najpierw opinię publiczną obiegły informacje, że w dawnym kościele powstanie restauracja. Teraz okazało się, że podczas prac archeolodzy natknęli się na ludzkie szczątki. Są podejmowane i mają doczekać się godnego pochówku. Szczegółów brak.

Inwestycja realizowana przez Angel Poland przy ul. ul. Stradomskiej 12-14 po raz kolejny wzbudziła emocje. Po raz pierwszy o budowie zrobiło się głośno, gdy okazało się, że w dawnym (zdesakralizowanym) kościele pw. św. Jadwigi powstać ma restauracja. Taką wyjątkową lokalizacją w swoich materiałach pochwalił się zresztą sam inwestor, najwyraźniej licząc na rozgłos.

Tym razem jednak okazało się, że archeolodzy podczas prac natknęli się na ludzkie szczątki (blisko tysiąc). Inwestor w publikowanym przez media stanowisku zapewnił, że szczątki zostały godnie podjęte i „pod nadzorem służb konserwatorskich i kościelnych, doczekają się godnego pochówku zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim”.

[Już to widzę – admin]

Postanowiliśmy sprawdzić, co o sprawie wiedzą zarówno przedstawiciele instytucji państwowych, jak i Kościoła. Wiadomo, że inwestycja objęta jest nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Niemniej odnalezienie grobowców to już zadanie dla prokuratora.

– Na miejscu zdarzenia byli obecni funkcjonariusze policji, którzy ustalili że pod numerem 12 w trakcie prac budowlanych odkryto cmentarz z XIV wieku . Odkryto do tej pory 350 mogił i trwają dalsze prace pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Teren jest pilnowany przez pracowników ochrony, a miejsce prac archeologicznych jest zabezpieczone namiotem – poinformował nas Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Dodał, że jak wynika z dotychczasowych ustaleń, część kości ma trafić do muzeum, a pozostałe mają być złożone w mogile. Taki scenariusz działań przedstawia też w swoim stanowisku inwestor. Prokuratura zaś rozważa „przystąpienie do udziału w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez konserwatora zabytków”.

Lokalni działacze posiłkujący się wiedzę ekspertów uważają, że takie znalezisko powinno skutkować nakazem wstrzymania prac i cofnięciem pozwolenia na budowę. Służby konserwatorskie twierdzą jednak, że wszystko jest pod kontrolą.

Próbowaliśmy ustalić, kiedy podjęte szczątki doczekają się pochówku i gdzie znajdą miejsce doczesnego spoczynku. Jak się okazało, inwestor w tej sprawie dotąd nie kontaktował się z Kurią Metropolitalną w Krakowie.

– O ile wiem, [inwestor-red.] nie kontaktował się także z proboszczem parafii, na terenie której położona jest nieruchomość przy ul. Stradom, tzn. parafii Wszystkich Świętych w Krakowie – zaznaczył ks. Tomasz Szopa, kanclerz. Jak jednak zaznaczył, w pierwszym rzędzie o odkrytych szczątkach ludzkich powinny być powiadomione odpowiednie organy państwowe.

O pochówki zapytaliśmy też inwestora. Czekamy na stanowisko.

MA
http://www.bibula.com

O co ten cały awantur i giewałt, przecież to tylko szczątki jakichś gojów…
Admin

Komentarzy 9 do “Kraków: restauracja w dawnym kościele, naruszony stary cmentarz. A inwestycja trwa.”

 1. Elo said

  Inwestor raczej nie bardzo czuje empatię do chrześcijan, bo inaczej go uczyli w domu …
  Łatwo znaleźć kto szefuje temu inwestorowi.

 2. Moher49 said

  … to są szczątki jakichś gojów ?,Jeśli się okaże że to koszerne szczątki, to dopiero będzie giewałt.

 3. Sygnalista said

  Angel Poland to Ron Haim Ben Sahar (Ron Ben Sahar): https://www.imsig.pl/szukaj?imiona=RON&nazwisko=BEN_SHAHAR&rok=73&strona=1

  Drugi z lewej

  ——-
  Tak, jak podejrzewaliśmy…
  Admin

 4. Kajtek said

  Faktem jest, że od 27 II 1990 dają po kolei żydom d…. To fakt. Jednak to nie Ron Haim Ben Sahar jest winien a skrajna głupota i nieodpowiedzialność, ale … polskiego Suwerena.
  Problem leży w nas, Polakach!
  Ostatni wynalazek wyborczy narodu pn. PiS znowu się (chyba) Polakom nie udał. Będzie zwalczał w Polaczkach faszyzm. Widać sowietyzacja 1944-89 nie poszła Polaczkom na zdrowie. Mają w głowach jak w d…. po śliwkach skoro wybierają na swego prezydenta Sztoltzmana czy na premiera Cimuszko. Typowy przypadek kreacji nowych „polskich elit” w wyniku anihilacji starych polskich elit wyglądał mniej-więcej tak.
  Dla zilustrowania tej patologii podaję typowy przykład jak działa POLSKI sąd: – 7 marca 1949 r. polski sąd zamordował Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” – 23 maja 1994 r. polski sąd unieważnił zamordowanie Hieronima Dekutowskiego „Zapory, ale życia mu nie przywrócił (a więc brak sprawiedliwości wg Domicjusza Ulpiana, bo naszemu bohaterowi nie przywrócili życia które się Mu należy).
  To tylko jeden przykład. Te wszystkie sądy to jest kupa gówna, śmierdzącego.
  Przypominam, że różne matoły uważają PRL za państwo polskie.
  Jest to wynikiem stanu, który trwa w Polsce od A.D. 1944 a który jest prostą kontynuacją działalności żydowsko-ubeckich dynastii, przywleczonych tu w ’44 na ruskich tankach, razem z wszami i proto-pomiotem WSI. Tak więc w wyniku takowej kreacji nowych „polskich elit” jest Sztoltzman, Cimuszko, …. I tak jest do dzisiaj.
  Pan Stanisław Michalkiewicz, Grzegorz Braun czy Leszek Żebrowski pokazuje nam jak powinny wyglądać polskie elity które wymordowano w setkach tysięcy i nie ma ich genów wśród nas. Pan Stanisław, Grzegorz czy Leszek jest świetnym przykładem kogo nam teraz brakuje.

 5. Polskie Obserwatorium Praw Goja said

  Gadowski o Angels Poland Group niedawno mówił na swoim vlogu (od 29:50)

 6. Antysemita said

  Opinie o Angel Poland z Google. Dwie pozytywne: jedna od AngelPoland, druga od dziennikarza GW.

 7. Miłosław said

  Jedwabnego ruszyć nie można, a Izraelska spółka przeorała polski cmentarz. Zaskakująca liczba szkieletów
  http://wolnosc24.pl/2018/06/01/jedwabnego-ruszyc-nie-mozna-a-izraelska-spolka-przeorala-polski-cmentarz-zaskakujaca-liczba-szkieletow/

 8. Wimar said

  Rozumiem desakralizację świątyni trwającą ponad 200 lat, ale po roku 1989 przynajmniej przez wzgląd na pamiątkę wiktorii grunwaldzkiej można tam było zrobić tam jakieś miejsce pamięci albo odrestaurować I przywrócić dawny blask i sakralny charakter, W latach 2007-2013 były na to fundusze z UE. Nadal jakieś są.

  Teraz będzie się tu chlało wódę i obmacywało panienki patrząc z górnych pięter na Wawel.
  Ks. T. Szopa, kanclerz Kurii Krakowskiej nie widzi w tym nic zdrożnego. Inwestycji z pewnością nie wstrzyma także fakt odnalezienia zbiorowych mogił. Swoi ludzie na właściwych stanowiskach pomogą pokonać te drobne trudności.

  Tylko co na to św. Jadwiga Śląska ??

 9. Jan Anthony Vincent Rothfeld von Rostowsky said

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: