Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (22 – …
  Yah o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Yagiel o Wolne tematy (22 – …
  JW o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Andy X o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  osoba prywatna o Wolne tematy (22 – …
  Aspera o Podlaskie: kościół pełen wiern…
  JW o Kobieta mnie doi
  bryś o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Sołtys o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Kar o Kobieta mnie doi
  laika o Wolne tematy (22 – …
  Stanisław Potocki o Kobieta mnie doi
  Mari o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  NyndrO o Wolne tematy (22 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 510 obserwujących.

Na śmierć Barbary Wachowicz

Posted by Marucha w dniu 2018-06-11 (Poniedziałek)

Barbara Wachowicz w Muzeum Niepodległości – obok Wiesław Raboszuk (wicemarszałek Województwa Mazowieckiego) i Tadeusz Samborski (członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego)

7 czerwca zmarła w Warszawie, w wielu 81 lat, Barbara Wachowicz, wybitna pisarka, mistrzyni mowy polskiej i reportażu historycznego, laureatka wielu orderów i odznaczeń, niestrudzona animatorka kultury, nauczycielka światłego patriotyzmu, polegającego na duchowym kontakcie z najwybitniejszymi Polakami z poprzednich pokoleń.

Z naszych dziejów upodobała sobie w szczególności okres schyłku XVIII wieku, wiek XIX i pierwszą połowę dwudziestego stulecia. Jej trwająca od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wytężona praca nad poznawaniem i ukochaniem narodowej spuścizny przez młode pokolenia, dobiegła końca. Przestało bić wierne serce, które tak bardzo ukochało Ojczyznę i ludzi w niej mieszkających.

Przepełniała ją niegasnąca pasja przekazywania swojej wiedzy i wewnętrznej wrażliwości innym. A nie była to łatwa misja, ani w czasach Polski Ludowej, ani w obecnej III Rzeczypospolitej. Każda z tych epok politycznych miała lub ma swoje ograniczenia ideowe. W żadnej z nich środowiska komunistyczne lub kosmopolityczne nie przyjmowały chętnie przesłania patriotyzmu, odwołującego się do polskich tradycji kulturowych i stawiającego za wzór wybitnych Polaków oraz ich dzieła.

W swojej działalności Barbara Wachowicz spotykała się z trudnościami i przeszkodami ze strony różnych ludzi i „czynników”, którym obce było jej rozumienie historii i kultury. Słowem i działaniem wzywała Polaków do pielęgnowania w sobie szlachetności i prawości poprzez poznawanie przeszłości, abyśmy wszyscy mogli być dumni z polskości i z potrzeby serca jak najlepiej służyli Ojczyźnie.

Uważała, że należy nie tylko znać dzieła wielkich twórców kultury narodowej, ale i ich samych, aby byli dla nas bliscy i poprzez swój przykład pomagali nam „zwykłym zjadaczom chleba” dorastać wewnętrznie wyżej, stawać ponad banalną i jałową przeciętnością, poznawać smak życia ciekawego, różnorodnego i pięknego, w służbie tej wielkiej idei jaką jest Polska, począwszy od czasów swego powstania po dzień dzisiejszy, z potężną projekcją w przyszłość. Cieszyła się, gdy ludzie o różnych poglądach, potrafili ze sobą kulturalnie i z szacunkiem rozmawiać, kierowani pragnieniem osiągnięcia jakiegoś narodowego dobra (na przykład: w samorządach).

Największą radość sprawiali jej młodociani „adepci” patriotyzmu: dzieci i młodzież, a w szczególności członkowie ZHP i ZHR. Była przez nich uwielbiana. Harcerzom poświęciła wspaniały cykl „Wierna Rzeka Harcerstwa”. Współpracowali z Nią z entuzjazmem aktorzy – amatorzy, wspierani przez zawodowców. Na spotkania przybywali obok młodzieży Powstańcy Warszawscy i inni przedstawiciele wojennej konspiracji. Cieszyła się ich głęboką i szczerą przyjaźnią. Jej kunszt słowa powodował, iż wydawało się, że za chwilę wejdzie na salę, któryś z naszych wielkich rodaków: Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz i inni, lub bohaterowie „Kamieni na szaniec”, oraz ich koledzy męczeni i zabijani po wojnie.

Niezwykła erudycja, subtelność duchowa i kunszt literacki Barbary Wachowicz, powodowały, że Jej bohaterowie przemawiali własnymi słowami lub osób im bliskich i zanikał dystans „pomiędzy dawnymi a nowymi laty”. Na tych spektaklach – spotkaniach, zwanych „ogniskami” lub „wieczornicami”, zawsze ogarniało obecnych (bez względu na wiek) głębokie wzruszenie. „Wigilie polskie” ukazywały wyjątkowe piękno i głębię wyrazu polskich Bożonarodzeniowych zwyczajów, na przykładzie rodzin naszych największych, narodowych Duchów.

Coroczny konkurs „Arsenał Pamięci” przez wiele lat mobilizował warszawską młodzież do szukania i rejestrowania śladów przeszłości poprzez rozmowy ze starszymi osobami, oraz bardzo różnorodnymi w formie poszukiwaniami dziejów określonej kamienicy, ulicy, fabryki, szkoły, osiedla, dzielnicy. Przybliżając postacie osób dawno zmarłych, uczyła szacunku i miłości do nich. Zachęcała także do poznawania, doceniania oraz naśladowania osób żyjących, nieraz pozornie zwykłych, a szlachetnych i mądrych.

Nadzwyczaj pomysłowe i wymowne wystawy przybliżały poszczególne wyjątkowe postacie. Wywiady radiowe i telewizyjne, oraz audycje przez Nią opracowane, uczyły nas poznawania i miłowania tego, co w życiu jest najważniejsze. Teraz będzie już mogła przemawiać do nas tylko słowami swoich wspaniałych książek.

Ponieważ była osobą niepowtarzalną, Jej odejście zamyka pewną epokę w dziejach współczesnej kultury polskiej. Nie ma nikogo, kto mógłby z taką elegancją, wiedzą, żarliwością i poczuciem humoru kontynuować Jej misję, którą prowadziła z potrzeby serca.

Niżej podpisany cieszył się wieloletnią przyjaźnią i zaufaniem tej wspaniałej Osoby. Pozostanie na zawsze w mojej pamięci Jej obraz: życzliwe, iskrzące dowcipem i zapałem niebieskie oczy, radosny szczery uśmiech, ciepły tembr głosu i ujmująca elegancja Fioletowej Damy, a przede wszystkim Jej dobroć i delikatność.

Pozostały liczne wspomnienia. Przytoczę dwa. Gdy spotkaliśmy się dwa lata temu w Zakopanem, najpierw zawiozła mnie z żoną na nowe rondo Romana Dmowskiego, wiedząc, że sprawi mi tym wielką przyjemność. Niezapomniane dla nas obojga pozostanie spotkanie w Muzeum Jana Kasprowicza, gdy pod wpływem Jej czarodziejskich słów, wydawało się nam, że za chwilę z sąsiedniej izby wejdzie Gospodarz lub wyłoni się z mgieł jego piękna żona, arystokratka rosyjska, która umiłowała wspaniałego Jana, pochodzącego z komorniczej chaty. (Być może, że gdyby nie fałszywi prorocy wzywający do nienawiści i rzezi, wiele spraw społecznych rozwiązałaby miłość i kultura?!)

Jestem niewiele młodszy od Ambasadorki Polskiej Kultury. Udało się nam przeżyć wojnę i trudny okres po niej. Ale ilu naszym rówieśnikom, nie było to danym, podobnie jak w pokoleniach starszych? Te wyszczerbione pożogą szeregi, ukrywają tajemnice zgaszonych przedwcześnie talentów.

Umiłowana Basiu! Wierzę głęboko, że teraz dusza Twoja znajduje się pomiędzy bliskimi i umiłowanymi duchami. Żegnając Cię z najgłębszym żalem, wszyscy Twoi przyjaciele są przekonani, że nadal będziesz wspomagać swoimi dziełami i przykładem, wszystkich Polaków, którzy dla Ojczyzny chcą żyć i pracować.

Jędrzej Dmowski

http://mysl-polska.pl

Nawet nie wiecie, kogo żeście stracili…
Admin

Komentarze 4 to “Na śmierć Barbary Wachowicz”

 1. Boydar said

  W innych okolicznościach powiedział bym – taki Hemar w fioletowej spódnicy. Świeć Panie nad Jej duszą.

  ——-
  A w jakich okolicznościach i dlaczego Hemar?
  Admin

 2. peacelover said

  Stracilismy wspaniala oredowniczke polskosci !

  Niech odpoczywa w spokoju !

 3. Piskorz said

  … że nadal będziesz wspomagać swoimi dziełami i przykładem, wszystkich Polaków, którzy dla Ojczyzny chcą żyć i pracować.”!! PS R. I. P.

 4. Boydar said

  @ Pan Gajowy (1)

  Najpierw o okolicznościach. Mamy smutną okoliczność, bo kto umarł ten nie żyje. A „w spódnicy” jako zabieg stylistyczny nie bardzo się na taką chwilę nadaje. Stąd i moje zastrzeżenie.

  Teraz względem śp. Mariana. On dostrzegał w języku polskim więcej cech polskości niż Polacy. Po polsku był od nich en masse lepszy. Może się bardzo starał, może Duch Święty, a może jedno i drugie.

  Tak uważam.

  ——-
  Ok. Ja też uważam, że Polak-amator, jakim był Hemar, był lepszy od wielu Polaków genetycznych.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.