Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Sebastian o Facet o ksywce „Margot”
  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kowalski3 o Facet o ksywce „Margot”
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Bank Światowy wydał wyrok na dolara

Posted by Marucha w dniu 2018-06-13 (Środa)

Agresywna polityka zagraniczna i ogromny dług USA doprowadziły do ​​tego, że już nikt nie zastanawia się nad porzuceniem dolara – proces „dedolaryzacji” na świecie już ruszył i raczej nie uda się go zawrócić, twierdzą eksperci Banku Światowego.

Ekonomiści zapewniają: międzynarodowy system finansowy w następnej dekadzie bardzo się zmieni.

Chińskie podejście

Obecnie 70% wszystkich transakcji w handlu światowym przypada na dolara, 20% — na euro, resztę dzielą azjatyckie waluty, w szczególności chiński juan.

W marcu Chiny zadały potężny cios dolarowi na globalnym rynku energetycznym, otwierając handel kontraktami terminowymi na ropę naftową w juanach. Chiny przygotowują się do kolejnego kroku — przejścia na płatność za fizyczne dostawy ropy w walucie krajowej.

Na razie w handlu surowcami wykorzystywany jest dolar w charakterze waluty kontraktu, ale juan może go zupełnie wypchnąć z jednego z najszybciej rozwijających się rynków ropy na świecie. Według ekonomistów jest to kwestia najbliższych dziesięciu do piętnastu lat.

I nie chodzi tylko o węglowodory: w dwustronnych stosunkach handlowych największych partnerów finansowych, Moskwy i Pekinu, dolar ma coraz mniej miejsca. W ubiegłym roku udział Chin w rosyjskim handlu międzynarodowym osiągnął 15%. W 2018 roku, według prognoz, wskaźnik ten wzrośnie do 17%, a rola dolara w rozliczeniach będzie tylko słabnąć.

Rosyjsko-chińskie porozumienia o handlu bezpośrednim w rublach i juanach weszły w życie już w grudniu 2014 roku. Takie płatności nie oznaczają udziału banków USA, Wielkiej Brytanii czy UE. W konsekwencji systemy finansowe Rosji i Chin są coraz mniej zależne od krajów trzecich.

Iran „zabronił” dolara

W kwietniu Teheran zrezygnował z amerykańskiej waluty i przeniósł wszystkie międzynarodowe rozliczenia na euro.

„Dolar w Iranie i tak nie jest popularny, kupcy wolą alternatywne waluty dla swoich transakcji. Nie ma już powodów do dalszego korzystania z faktur dolarowych” — oświadczył przedstawiciel Banku Centralnego Iranu Mehdi Kasreypur.

Waszyngton nałożył nowe sankcje przeciwko Teheranowi, ale Europa nie zamierza rezygnować z irańskiej ropy, a umowy zawierane są w euro, a nie w dolarach.

W euro Iranowi za czarne złoto płacą także Indie, a przy tym w kraju gospodarka rozwija się dynamicznie (w 2018 roku oczekuje się wzrostu PKB o 7%) i potrzeba więcej zasobów energii.

Aby obejść sankcje, swojemu trzeciemu co do wielkości dostawcy Indie zaproponowały prowadzenie rozliczeń za ropę w rupiach za pośrednictwem państwowego UCO Banku. Delhi oświadczyło, że będą stosować się tylko do ograniczeń nałożonych przez ONZ, a nie jakiegokolwiek innego kraju.

Plany porzucenia dolara snuje także Turcja, która już przeszła na wzajemne rozliczenia w walutach krajowych z Iranem. Nie wykluczone, że wkrótce dołączy do nich Rosja. Jak poinformował minister energetyki Rosji Aleksander Nowak, rząd rozważa możliwość rozliczeń za ropę naftową w walutach krajowych — zwłaszcza z Turcją i Iranem — z pominięciem dolara amerykańskiego.

Rezerwy złota

Jednocześnie Turcja zmniejsza uzależnienie od dolara, kupując złoto na rynku światowym. Według Światowej Rady Złota w ubiegłym roku Turecki Bank Centralny kupił 187 ton metali szlachetnych, stając się drugim po Rosji suwerennym nabywcą tego aktywu. Podobnie jak inne kraje, Turcja nie trzyma całego swojego złota u siebie — część, sztabki o wadze 28,7 ton, zdeponowała w Systemie Rezerwy Federalnej. Teraz Ankara zabrała wszystko, umieszczając rezerwy złota w depozytach na terenie kraju, a także w Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Szwajcarii i Centralnym Banku Anglii.

To samo robią także inne kraje. Niemcy zakończyły program wywozu swoich rezerw złota z USA, przywożąc 300 ton sztabek do ojczyzny. Około 100 ton złota repatriowała Holandia.

Odpływ złota z Systemu Rezerwy Federalnej, który rozpoczął się w 2014 roku, trwa niemal bez przerwy. Powody są oczywiste: wzrost stawek Systemu Rezerwy Federalnej, presja na euro i inne waluty ze strony Stanów Zjednoczonych, narastanie ryzyka geopolitycznego. Świat stara się zmniejszyć zależność od dolara.

Najwięcej drogocennego metalu mają same Stany Zjednoczone — osiem tysięcy ton. Niemcy — trzy tysiące ton, Włochy i Francja mają po dwa i pół tysiąca.

Rosja trafiła na piąte miejsce, wyprzedzając po raz pierwszy Chiny: Bank Centralny posiada 1860 ton złota o wartości rynkowej około 80 miliardów dolarów.

„Jestem przekonany, że światowy restart nastąpi, gdy rządy świata wyjdą z długów i powiążą wszystko z ceną złota. Właśnie dlaczego kraje takie jak Rosja i Chiny gromadzą złoto — wiedzą, co może się zdarzyć w ciągu kilku lat” — zaznacza Keith Neumeier, prezes zarządu First Mining Gold.

Zrzucić z cokołu

Według prognozy Banku Światowego dolar przestanie odgrywać główną rolę w globalnym systemie finansowym. Zostanie zastąpiony systemem trzech walut: euro, dolara i jakiejś azjatyckiej waluty — najprawdopodobniej juana.

Amerykański ekonomista i były doradca MFW Barry Eichengreen wyjaśnia nieuchronność utraty statusu głównej waluty światowej przez dolara: siła nowoczesnych technologii finansowych niszczy „efekty sieciowe”, które tworzyły naturalny monopol walutowy. Proces ten można porównać z rozwojem systemów operacyjnych dla elektroniki — nie trzeba już używać tylko systemu Windows.

Warto pamiętać, że dolar jako światowa waluta rezerwowa zastąpił w 1944 roku funt brytyjski. Wielka Brytania zgromadziła nadmierne zadłużenie i funt załamał się.

Dług Stanów Zjednoczonych przekroczył już 20 bilionów dolarów i stale rośnie, a prasa drukarska nadal działa. Jak zauważył znany inwestor Jim Rogers na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, właśnie dlatego amerykańska waluta jest mniej atrakcyjna na rynku. Według jego szacunków dolar straci status światowej waluty rezerwowej do 2030 roku.

Natalia Dembinska
Poglądy autorki mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 14 do “Bank Światowy wydał wyrok na dolara”

 1. plausi said

  Samobójstwo

  „Bank Światowy wydał wyrok na dolara”

  Co prawda Bank Światowy zajmuje się ekspoloatacją mniejszych państw a nie USA, to raczej MFW jest od takich spraw, ale nieco prawdy jest w tej opowieści. Z tym, że raczej wiele wskazuje na to, że dolar został przez MWF doprowadzony do takiej rozpaczy

  http://pppolsku.blogspot.com/2012/03/lexde.html#MWF

  że ten postanowił popełnić samobójstwo. USA od wielu, wielu dziesięcioleci usiłują zniszczyć swą gospodarkę. Jedynie w latach 90-tych wynosił eksport kapitału do krajów takich jak Chiny Ludowe czy Indie 100 miliardów dolarów … rocznie. Związane to było z przekazywaniem do takich krajów technologii, co pozwoliło USA przenieść wiele fabryk do takich krajów i ugruntowania w USA społeczeństwa konsumumjących pasożytów.

  Co prawda pewne kręgi w USA są świadome tego zagrożenia i prowadzą od wielu lat wojnę przeciwko UE, podejrzewając ją o to, że MWF wyznaczyło UE do roli następcy USA.

  http://pppolsku.blogspot.com/2012/01/fh.html

  ale koncepcja wielu centrów imperialnych nie wymaga aby jedna organzacja przejęła wszystkie funkcje globalnego imperium.

  O tym, że dolar od dziesięcioleci jest przygotowywany do wymiany, jest w świecie fachowych dyskutowane od wielu lat, naturalnie nie w takich wioskach prowincjonalnych jak Warszawa czy Kraków.

  Autorka nazywa się Dembinskaja a nie Dembinska, tekst jest pochodzenie rosyjskiegow w końcu.

 2. Żuraw said

  A kiedy czeciaerpe repatriuje swoje złoto?

 3. Ad. 2

  A kiedy czeciaerpe repatriuje swoje złoto?

  Nigdy.

 4. RomanK said

  Prosze…..kto kuma czuje bluessa:-))00

  https://www.federalreserve.gov/releases/h6/Current/

  PIeniadz posiada parytet dlugu….dlug nie jest tylko pieniadzem stricte medium wymiane ale dodatkowo ..najdoskonalszym aparatem kontroli..pelnej kontroli….
  Zycze kazdemu Kontorlusiowi …aby kontrolowal 70% wszystkiego…I od 70% bral nalezne mu z tego tytulu odsetki:-)))))
  Walka z dollarem to walka o uwolnienie sie od jarzma kredytowego monopolu:-)))

 5. AlexSailor said

  A nasz genialny rząd ma już ponoć połowę rezerw w amerykańskich obligacjach, finansując Stany i narażając się na ryzyko pozostania z papierem w ręku.

 6. Grace said

  Nie moge sie doczekac. A Polak jak zawsze durnowaty!

 7. Anucha said

  Przypominam,że rodzinka Rotschild w Chinach jest dobrze zadomowiona i dolar,euro,juan czy inne paciorki pozostaną w ich łapskach

  ——
  Na czym polega to zadomowienie? Co mają w łapach, o czym decydują, jak to się odbija na gospodarce Chin?
  Admin

 8. Polskie Obserwatorium Praw Goja said

  @5
  https://www.cda.pl/video/230748007

 9. Re: 4 RomanK

  Problem dolara amerykanskiego, ktorego zydzi drukuja (emituja) (czy polskiej zlotowki) nie jest problemem, ale problemem jest lichwiarski system zadluzeniowy, ktory doprowadza cale kraje a nawet kontynenty do bankructwa.

  Jesli chodzi o kontrole tych, ktorzy uzywaja elektronicznej gotowki, to robia to bez przymusu (jedni sa swiadomi poddawania sie kontroli a drudzy nie) I dokonuja transakcji finansowych dobrowolnie…

  Prosze pojsc do jakiegokolwiek sklepu czy super-marketu i popatrzec ilu kupujacych placi kartami bankowymi czy kredytowymi za swoje zakupy kasjerce…Placa dobrowolnie bez przystawiania pistoletu do skroni…
  (bo im „osrodki masowego razenia” nawkladali do lbow, ze poslugiwanie sie elektroniczna gotowka jest latwiejsze, szybsze, bezpieczniejsze itd. itd.. Podobnie bedzie z bio-chipami z tym ze, te beda kontrolowac czlowieka, ktory go przyjal 24 godziny na dobe wlacznie z kontrolowana smiercia jesli delikwent stanie sie bezuzyteczny)…

  Generalnie sami, dzieki wlasnej glupocie (i no powiedzmy, wlasnej nieswiadomosci) dobrowolnie zakladamy sobie jarzmo na wlasne zycie i date smierci na wlasne zyczenie…
  No i o to synom diabla chodzi…Dobrowolnie…Bez przymusu w/g Bozego Prawa wolnej woli, by Bog nie mogl zaingerowac w diabelski piekielny plan zapanowania nad wiekszosci dusz (zaprzedania sie dusz diablowi)…

  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Siekiera_Motyka said

  Ad. 1 – Jak niszczyć to niszczyć wszystko i wszystkich.

  „Wskaźniki samobójstw wzrosły o około 25% w USA w latach 1999-2016, zgodnie z nowym raportem z CDC.

  Ponadto ponad połowa państw odnotowała wzrost o ponad 30% w ciągu ostatnich dwóch dekad – w samym tylko 2016 roku odnotowano około 45 000 zgonów – wynika z raportu „Vital Signs”.”

  „Source Reference: Stone D, et al “Vital Signs: Trends in state suicide rates — United States, 1999–2016 and circumstances contributing to suicide — 27 States, 2015” MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2018; DOI: 10.15585/mmwr.mm6722a1.”

 11. Siekiera_Motyka said

  Ad. 10 – „Ponadto ponad połowa państw ”
  powinno być
  „Ponadto ponad połowa stanów ( stanów w USA) „

 12. Abc said

  Niby wszystko ok tylko zabrakło prognozy – co się stanie jeśli Fed w odpowiedzi znacznie ograniczy drukowanie jednocześnie podnosząc stopy o kilka pkt % na usd.
  Czy dolar wystrzeli – a dolarowe aktywa np. Chin wykładniczo wzrosną i nagle wszyscy będą chcieli go mieć ?

 13. RomanK said

  Panie Jasiu…
  PIeniadz posiada parytet dlugu….dlug nie jest tylko pieniadzem stricte medium wymiany,le dodatkowo ..najdoskonalszym aparatem kontroli..pelnej kontroli….

  ktorego fragmentu w powyzym zdaniu pan nie rozumie? Podale wyzej tabele jak ksztaltuje sie proporcja pieniadza M1,.2..etc…..
  M1…to praktycznie to co jest realne….reszta to wydmuszka…..fata mrugana…
  Pisze mi pan cyt” Problem dolara amerykanskiego, ktorego zydzi drukuja (emituja) (czy polskiej zlotowki) nie jest problemem, ale problemem jest lichwiarski system zadluzeniowy, ktory doprowadza cale kraje a nawet kontynenty do bankructwa….
  I przypomnial mi pan pana prof swp Kukulowicza, ktory podobie ..oglaszal…
  Plobem naukowy..jest ploblemem nei lada….plosze zapisac i zapamietac:-)))))))))

 14. RomanK said

  Prosze uwaznie obserwoweac co dzieje sie w USA..jak juz dawno przestrzegalem ,ze jesli cos ma sie zmienic zacznei sie w USA…
  Wyglada na to ze bank rezerw federalnych , czyli ostoja Deep State szykuje Stanom Zjednoczonym taka terapie szokowa jaka zastosowali w Polsce, Europie Wschodnej I Rosji…
  Dla nich proba pozbawienia ich wladzy nad pieniadzem…oznacza koniec ..zatem beda postepowac jak w obronie zycia.
  Jesli Prez Trump nadal bedzie rozmontowywal po kolei, struktury Deep State….moga probowqc tego sposobu…co jest bardzo mozliwe.
  wlasnei ukazal sie w NYT artykol pana Simona Nixona…..ktory to wyraznie sugeruje:-))))
  szantaz??????? nei sadze ,zeby szantazysci byli az tak glupi I zdesperowani????

Sorry, the comment form is closed at this time.