Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kapsel o Wolne tematy (11 – …
  revers o Wolne tematy (11 – …
  Kapsel o Wolne tematy (11 – …
  Krzysztof M o Hajnówka, czyli esencja w…
  Maverick o Hajnówka, czyli esencja w…
  Krzysztof M o Hajnówka, czyli esencja w…
  Siekiera_Motyka o Wolne tematy (11 – …
  JMP o Hajnówka, czyli esencja w…
  Bezpartyjna o Hajnówka, czyli esencja w…
  Zerohero o Hajnówka, czyli esencja w…
  osoba prywatna o Wolne tematy (11 – …
  jasiek z toronto o Hajnówka, czyli esencja w…
  osoba prywatna o Wolne tematy (11 – …
  revers o Wolne tematy (11 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (11 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 502 obserwujących.

„To jest krok milowy w stronę totalitaryzmu”

Posted by Marucha w dniu 2018-06-22 (Piątek)

Z Agnieszką Piwar, niezależną dziennikarką, publicystką i dokumentalistką rozmawia Kamil Klimczak.

Jeden z numerów „Gazety Polskiej” przyniósł demaskatorskie artykuły, z których można wysnuć, że w Polsce jest pełno rosyjskich agentów. Przewija się również Pani postać, jako postaci wybitnie prorosyjskiej. Jaka jest prawda?

— Moja postać pojawia się już w wstępniaku, autorstwa redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza, który wspomina wydarzenie sprzed kilku lat. Niestety wspomina jedynie szczątkowo, więc czuję się zobowiązana rozwinąć wątek.

Kilka lat temu zbojkotowałam pewien festiwal filmowy, ponieważ nie chciałam stanąć na scenie obok Sakiewicza. Byłam współorganizatorem tego festiwalu, który z założenia miał być wolny od układów, kolesiostwa i polityki — chcieliśmy stworzyć szansę zaistnienia niezależnym i utalentowanym artystom. Po pierwszej edycji festiwalu, który okazał się sporym sukcesem, Sakiewicz chciał najwyraźniej zrobić sobie dobry PR, bo nie wiadomo skąd pojawił się pomysł, że podczas drugiej edycji mam go przywitać przed publicznością, jako honorowego gościa.

Nie zgodziłam się na to z dwóch powodów. Po pierwsze: jako członek Kościoła Katolickiego nie chciałam witać uroczyście człowieka, który na zlecenie wrogów Kościoła zniszczył abp. Wielgusa. Po drugie: jako ówczesny rzecznik prasowy festiwalu ogłaszałam publicznie, że jest to impreza niezależna — zaprzeczyłabym więc sama sobie zapraszając na scenę redaktora naczelnego tak stronniczej i upolitycznionej gazety. Przypominam, Tomasz Sakiewicz słynie z tego, że tworzy lizusowską propagandę konkretnej partii politycznej i układowi euroatlantyckiemu.

Zdaje się, że z festiwalu (który początkowo miał niezły potencjał) pozostały zgliszcza. Minęło wiele lat, a Sakiewicz — jak się okazuje — wciąż nie może mi darować, że ośmieliłam się honorowo opuścić imprezę, na której on — jak przypuszczam — chciał się cudzym kosztem i cudzą pracą wylansować.

Chcąc mi dopiec, po latach obwieścił tryumfalnie na łamach „Gazety Polskiej”, że właśnie „zostałam przyłapana” na… wyjeździe do Rosji. [sic! – admin]

Otóż, nie zostałam na niczym przyłapana, gdyż za każdym razem kiedy jadę do Rosji chwalę się tym na ogólnie dostępnym portalu społecznościowym.

Dla porządku przypomnę tylko, że słowo «przyłapać» oznacza: «zastać kogoś we wstydliwej sytuacji lub w chwili popełniania przez niego czynu nagannego». Tymczasem nigdy nie uważałam wyjazdu do Rosji za wstyd, ani tym bardziej coś nagannego, więc o żadnym przyłapaniu mowy być nie może.

Właśnie — wydawałoby się, że we współczesnym świecie zwykły wyjazd zagraniczny nie powinien wzbudzać sensacji, zwłaszcza ze strony miłośników demokracji. Skąd to powszechne przeświadczenie, że jeśli Polak pojechał do Rosji to jest od razu agentem?

— To zdumiewająca hipokryzja ze strony „obrońców demokracji i wolności słowa”. Spotykam się często z zarzutem, że jak ja mogę jeździć do Rosji, przecież Rosja przejęła Krym. W takim razie, dlaczego ci sami moi oponenci nie pytają polityków partii rządzącej czy opozycyj, dlaczego bratają się z oni Izraelem, który morduje Palestyńczyków?

Nie mnie oceniać zasadność, czy też jej brak w kwestii przejęcia Krymu; nie chcę niczego wartościować, ale jednak Krym został odbity bez jednego wystrzału, podczas gdy w Strefie Gazy dokonuje się krwawej rzezi na Palestyńczykach, masowo giną niewinne dzieci i kobiety. Różnica chyba jednak jest, prawda?

I dalej, dlaczego moi oponenci, zarzucający mi wyjazdy do Rosji nie zarzucają polskim politykom tego, że bratają się ze Stanami Zjednoczonymi odpowiedzialnymi na kolejne krwawe wojny na tym świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie?

Mnie, niezależnej dziennikarce — która chce poznać sąsiedni kraj — zarzuca się, że jestem „ruską agentką”, ale nikt już nie zarzuci Beacie Szydło, że jest agentką amerykańską, a przecież była ona w Stanach Zjednoczonych na stypendium, gdzie przeszła jakieś tam szkolenie liderów. Ona po tym szkoleniu została premierem Polski, a ja po powrocie z moich wyjazdów dziennikarskich jestem szkalowana i pomawiana.

Wszyscy mówią dookoła, że Rosja jest straszna i zła. Jako ciekawa świata dziennikarka chcę to sprawdzić na własne oczy i zweryfikować. Dlatego tam jeżdżę, przeprowadzam w Rosji wywiady z osobami życia publicznego.
I pytam moich rozmówców — czy Rosja chce na nas napaść? No i okazuje się, że Rosja nie tylko nie chce napadać na Polskę, ale wręcz przeciwnie.

Rosjanie wyciągają do Polaków rękę, bo są otwarci na współpracę gospodarczą i kulturową.

W medialnej burzy dotyczącej Pani wyjazdu do Rosji pojawiła się — jako koronny argument — postać wydalonego z Polski dziennikarza Leonida Swiridowa. Teraz zresztą wydalono kolejną Rosjankę pod zarzutem „udziału w wojnie hybrydowej”. Jak z Pani punktu widzenia wygląda sprawa tych ludzi?

— Rozmawiałam ze Swiridowem na ten temat. Jako dziennikarka poczułam się zobowiązana poznać drugą stronę medalu. Jego w Polsce zaszczuto i okrzyknięto w mediach szpiegiem. Dziennikarz szpiegiem, serio???

Wysłuchałam więc wersji Swiridowa, bo tego wymaga rzetelność dziennikarska. Dotarło do mnie, że sprawa tego dziennikarza otwiera furkę do bardzo niebezpiecznego precedensu.

Otóż oskarżono człowieka nie wiadomo do końca o co — ogólnie ma rzekomo stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Leonid chciał zobaczyć akta sprawy, bo żeby móc się bronić i ewentualnie oczyścić z zarzutów, trzeba poznać konkretny zarzut. Przecież w cywilizacji łacińskiej, opartej na prawie rzymskim, podstawowym prawem człowieka jest prawo do obrony.

Tymczasem odmówiono Leonidowi wglądu do akt jego własnej sprawy, a więc człowiek ten nie wie, o co jest oskarżony, a zatem nie może się nawet bronić.

Uważam, że polskie służby wypadły średnio poważnie wydalając tego Swiridowa. Ale jeszcze bardziej ośmieszyły się polskojęzyczne media sugerujące jego szpiegowską działalność.

Jak szpiegiem może być dziennikarz, czyli osoba która pokazuje się publicznie? Niby do jakich tajnych informacji państwa polskiego Swiridow miałby mieć dostęp?

Gdyby był szpiegiem, to należałoby go aresztować i osądzić…

— Oczywiście. Szpiegów oddaje się pod sąd, a Swiridowa po prostu wydalono, oczerniono i odebrano mu prawo do obrony. Dodatkowo, jego wydalenie wiąże się z tym, że dostał on zakaz wjazdu do całej Strefy Schengen. Dla dziennikarza specjalizującego się w sprawach europejskich oznacza to bardzo poważne utrudnienie w wykonywaniu zawodu.

Moje podejście jest takie, że dopóki nie skazano człowieka prawomocnym wyrokiem, nie będę traktować go jak winnego. Niestety wielu moich rodaków już uznało Swiridowa za winnego (choć nie wiadomo nawet jaki jest zarzut), o czym świadczą chociażby pełne jadu komentarze w internecie.

Wspomniał Pan o wydalonej na dniach Rosjance. Chcę podkreślić, że to nie pierwszy i nie ostatni taki przypadek.

Jesienią 2017 roku wyrzucono z Polski prof. Dmitrija Karnauchowa. Jemu pierwszemu zarzucono tzw. „działania hybrydowe” przeciwko Polsce. Właściwie nie wiadomo o co chodzi. Ani w Konstytucji RP, ani w Kodeksie Karnym nie ma wzmianki o tym pojęciu z kosmosu.

Tymczasem gnoi się, poniża i wyrzuca Rosjan od lat mieszkających i pracujących w Polsce, pod zarzutem, który właściwie nie istnieje. Rozmaiłam z Karnauchowem po tym jak go wywalili. Historia się powtarza — on również nie może się bronić, ponieważ jego akta są utajone i on nie wie, w którym momencie złamał polskie prawo, o ile w ogóle to zrobił.

Udzielając Panu tego wywiadu, jestem świeżo po przeczytaniu kolejnych doniesień o wyrzuceniu kolejnej — drugiej w ostatnich dniach — Rosjanki. Równie kuriozalna sprawa jak poprzednie. Z jej relacji wynika, że potraktowano ją bardzo podle — więziono siedem dni, szantażowano, utrudniano kontakt z najbliższymi, próbowano wymusić zeznania, by przyznała się do czegoś, czego nigdy nie zrobiła.

Co gorsza, Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych zapowiedział, że już wkrótce dobiorą się do obywateli Polski. Z kontekstu wynika, że chodzi o Polaków, którzy dbają o dobre relacje z Rosją.

To jest krok milowy w stronę totalitaryzmu.

Ciąg dalszy nastąpi.

Kamil Klimczak, polski publicysta
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.
Tekst jest publikowany za zgodą Redakcji Chrobry szlak. Oryginał pierwotnie ukazał się na stronie Chrobry szlak.

https://pl.sputniknews.com

 

Komentarzy 14 to “„To jest krok milowy w stronę totalitaryzmu””

 1. maasteer said

  Piskorski siedzi…. A to i reszta innych „szpiegów” nie łaska???

 2. maasteer said

  A więc procedura jest taka:

  zarzut „wojna hybrydowa” – cokolwiek to znaczy, a dalej

  odmowa wglądu do akt własnej sprawy, a więc człowiek nie wie, o co jest oskarżony, a zatem nie może się nawet bronić.

  „Obrońcy praw człowieka” nawet się nie zająkną.

  Kurna czy te durne ruskie nie mogą się w końcu od „nas” czegoś nauczyć??

  I mieliby spokój z wszelką „opozycją demokratyczną” !!

 3. maasteer said

  „Właśnie — wydawałoby się, że we współczesnym świecie zwykły wyjazd zagraniczny nie powinien wzbudzać sensacji, zwłaszcza ze strony miłośników demokracji. Skąd to powszechne przeświadczenie, że jeśli Polak pojechał do Rosji to jest od razu agentem?”

  No to sprawa oczywista, że wyjazd do Rosji to czysta forma agentury …

  Ale obrady obcego parlamentu w Polsce lub rozbudowa i stacjonowanie baz wojskowych to nic nieznaczące i nie wzbudzające podejrzeń fakty – to takie gesty przyjaźni i życzliwości w duchu dbania o polską rację stanu i interes narodowy…..

 4. Moher49 said

  Do tych zdrajców, którzy szkalują Polskę na forum UE , to dobrać się nie mogą.

 5. lopek said

  Podjudzanie na Rosję – to nie jest domena XXI wieku. Dzieci Szatana też są ograniczeni przez Boga w swoim niecnym działaniu wobec człowieka – wiec kiedyś owo podjudzanie kończyło się powstaniami a ich skutkiem było coraz mniej Polski w Polsce. Nie dajmy się w koncu podjudzać – bo mamy z tym do czynienia od wieków.

 6. JerzyS said

  No cóż?
  Polska utraciła niepodległość w maju 1926.

  Od tego czasu, aż do dziś, nie jest:
  Niepodległa
  Suwerena,
  lub choćby autonomiczna.

 7. lewarek.pl said

  „jako członek Kościoła Katolickiego nie chciałam witać uroczyście człowieka, który na zlecenie wrogów Kościoła zniszczył abp. Wielgusa.”

  Pani Agnieszka albo jest niedoinformowana, albo ma dziwne sympatie. Abp Stanisław Wielgus, jeszcze jako zwykły ksiądz i teolog, był przez 20 lat tajnym współpracownikiem SB o pseudonimach „Adam” i „Grey”. Działał w środowisku KUL, a jednym z jego zadań było wskazywanie kandydatów na tajnych współpracowników. W Kościele katolickim! Czy można sobie wyobrazić gorszą mendę?\\

  ———–
  A gajowy Marucha to płatny agent rosyjski.
  Admin

 8. TG said

  Ad.7 Po co tak kamać?.Abp Wielgusa bali się tak jak Prymasa Wyszyńskiego i dlatego SPREPAROWANO to pomówienie.
  A to Twój cytat i dla Ciebie:Czy można sobie wyobrazić gorszą mendę?

 9. RomanK said

  Lewarek ..czy moglbys powolac sie na jakis dowod?? fakt??? dot ks .Wielgusa……. czy tak : …..jezyk nie ma kosci????”
  Opowiedz Gajowce jakie metody stosowala SB i WSW???? Jakos o tym sie nikt nei rozpisuje……np chetnie piszecie psiechuje…ze : a co to za bohater , jak za komuny sral w pory…..ale nie napiszecie , dlaczego???? ze faceta zamkneli w celi i nie wypuscili do sraczyka…dwa trzy dni…..celowo….
  Wartasz Lewarek kopa w morde…takiego eleganckiego ..ubeckiego…..z meszta…..zasluzyles tak- jak Sakowicz..luj niemyty…..

  Godny zastepca Urbana….:-)))

 10. VAV said

 11. Jeśli mnie pamięć nie myli, przeciwko abp. Wielgusowi występował ramię w ramię z Sakiewiczem również niejaki Semka (obaj wciąż straszą w telewizorni swoimi szczególnej urody mor.dami). Kandydaturze arcybiskupa-patrioty ostro też przeciwstawiły się obie Kaczki.
  I tak mamy, co mamy.

 12. Mozets said

  O agentach rosyjskich i szpiegach ich ilości nawet w wojsku można poczytać w materiałach o tajnej ( kiedyś) organizacji oficerów wojska o nazwie „Viritim”. Ci ludzie nie zniknęli. Mają się dobrze. A to „tylko” wojsko. Dodajmy do tego resztę instytucji, służb, agentów wpływu ( jakich tam szpiegów…) . Wiele jednostek jeszcze dzisiaj nie wie na pewno czy jest w NATO czy jeszcze w UW. Jo wom to mówie – sołtys.
  kpt. Marek Mozets (jnwsws).

  ———–
  Czy Pan się dobrze czuje?
  Admin

 13. troll polonii said

  9
  RomanK
  A co takiego zlego zrobil Urban?
  Chcial koce wysylac bezdomnym w Nowym Jorku.
  To faktycznie platny agent USA.l

 14. Rob said

  @12 Mozets
  Podobno Macierewicz i Kaczyński to ruscy agenci.

  ———-
  Tak samo, jak Sakiewicz, Targalski, Komorowski, Pisdupowicz etc.
  Czlonkostwo w NATO i UE to tylko dla niepoznaki.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.