Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czy rząd zamierza wyeliminować małe firmy z rynku?

Posted by Marucha w dniu 2018-06-23 (Sobota)

Jednym z niewątpliwych sukcesów Prawa i Sprawiedliwości jest uszczelnianie systemu podatkowego i podjęcie walki z mafią VAT-owską, która w czasie rządów Platformy Obywatelskiej miała wyprowadzić z budżetu ponad 200 miliardów złotych.

Niestety rząd wykorzystuje ten sukces do tego, żeby przykręcić śrubę wszystkim Polakom. Wprowadzając nowe przepisy podatkowe, uderza w małych przedsiębiorców, drobnych ciułaczy, którzy często ledwo wiążą koniec z końcem.

Dla nich wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego, który wiąże się z elektroniczną księgowością, oznacza albo dodatkowy wydatek w postaci zakupu specjalnego programu, albo konieczność zdecydowania się na usługi biura księgowego (jeszcze większy wydatek).

Od stycznia przyszłego roku mają zniknąć faktury papierowe, co znowu wiąże się z koniecznością zakupu innego programu. Docelowo mają także zniknąć tradycyjne kasy fiskalne z paragonami papierowymi, a mają je zastąpić urządzenia, które łączą się online z Ministerstwem Finansów i przekazują mu na bieżąco informacje o dokonywanych transakcjach.

Nie wiadomo jeszcze kto za to zapłaci, ale zapewne przedsiębiorcy. Skutkiem tego będzie także ograniczenie sprzedaży detalicznej i konieczność chodzenia wszędzie z kasą fiskalną. Tymczasem dzisiaj nie wszystkie firmy muszą mieć kasy, a wystarcza, że na zakończenie dnia wypisuje się dzienne zestawienie sprzedaży.

Rząd, wbrew deklaracjom, jaki to on jest pro-przedsiębiorczy, robi wszystko, by wprowadzić całkowitą kontrolę drobnych przedsiębiorców. Pobrzmiewa w tym tradycyjne myślenie polskiego fiskusa, że każdy podatnik to złodziej.

Taka totalna kontrola kosztuje, bo wymaga posiadania przez każdego odpowiednich programów komputerowych, kas itd., a koszty tego wszystkiego poniosą oczywiście, przynajmniej w dużej części, właściciele drobnych firm. Wielkich i tak to specjalnie nie dotknie, bo one mają swoje działy księgowe, a poza tym i tak znajdą sposób, żeby obejść przepisy podatkowe.

To małe firmy zostaną najpierw całkowicie podporządkowane fiskusowi i każdy ich ruch będzie śledzony, aby następnie móc nałożyć na nich następne podatki, konieczne do pokrycia wydatków socjalnych. O ile teraz firmy te mają pewne pole manewru, żeby unikać obciążeń ponad miarę, o tyle w najbliższej przyszłości może się okazać, że prowadzenie rodzinnej firmy to biznes zupełnie nieopłacalny.

Michał Krajski
http://prawy.pl/

Komentarzy 13 to “Czy rząd zamierza wyeliminować małe firmy z rynku?”

 1. Elo said

  Dużo ogólników i temat liźnięty po łebkach, ale generalnie się zgadzam.
  Warto by napisać, że rząd zamierza
  – zlikwidować podatek liniowy (de facto podwyżka podatku dla ciut lepiej zarabiających z 19 do 40%) oraz
  – wprowadzić dla każdej firmy tzw. split-payment, który odroczy zwrot Vat o 2-3 miesiące, podczas gdy Vat od zakupów zostanie zapłacony od razu
  – obniżyć podatek CIT, dla jak twierdzi „małych firm” – hehehe, z obecnych 15 % do 9% (chodzi o spółki zo.o., komandytowe, etc.),
  Bajeczki o hiper programie księgowym, jpk i fakturach elektronicznych to tylko zapora technologiczna bo koszt takiego programu to 50 zł 🙂

 2. Joe said

  Polityka gospodarcza rządu mi się generalnie podoba. W przeciwieństwie do zagranicznej i „historycznej”.
  Trudniej jest kombinować z lewymi fakturami, co się niektórym nie podoba ze zrozumiałych powodów, stąd i krytyka. A jeśli jakiegoś biznesu nie stać na biuro rachunkowe to jest do zamknięcia.

 3. RomanK said

  Trzeba byc idiota..zeby walic w darmowych poborcow podatkowych jakimi sa mali producenc,i sprzedawcy, uslugodawcy….ktorzy za darmo wykonuja prace poborcy I ksiegowego dla Panstwa.
  Powinnni placic podatek nie wiekszy niz 10- 15% od dochodow, po odliczeniu wszystkich kosztow,i allowances.przy obrocie do 3mln zlotych.

 4. Elo said

  Joe, wniosek o księgowości przypomina mi dyskusje na temat LPG :)))

 5. AlexSailor said

  Na skutek poparcia idiotów dla rządu, w Polsce zostanie tylko mundurówka, partyjni z dojściami, biurokracja nie nadająca się do niczego i kulawa budżetówka.
  No i beneficjenci wszelkiego rodzaju programów socjalnych, dopłat i pomocy.

  I to będzie chyba koniec historii Polski, tak jak Prusów, Rzymian, Jadźwingów, czy Celtów.
  To już chyba nieuchronne, chyba że cud.
  Ale dlaczego miałby być.
  Po co?
  Skoro za samą próbę spisu powszechnego ludności, przerwanego jeszcze w chwili opamiętania, Izrael został doświadczony kilkuletnią zarazą (król Dawid sam wybrał karę),
  to czego można się spodziewać za jednolity plik księgowy, podzieloną płatność, czy wystawianie faktur online.

  Przypomnę też, że król sam nie został dotknięty zarazą, a jedynie jego otoczenie i naród.

  A prorocy ostrzegali, żeby tego nie robił.

  W każdym razie, jeśli nie zostaniemy ukarani ze względu na szczególne względy (wątpię), to
  na cud raczej nie możemy liczyć.
  Są granice skurwysyństwa i głupoty, poza którymi kończy się wszelka cierpliwość.
  Co se nawarzą Polacy, to wypiją.

  Tb 14:9
  9. A teraz, dziecko moje, wyjdź z Niniwy i nie zostawaj tu! Od tego dnia, w którym pochowasz matkę swoją obok mnie, od tego samego dnia nie pozostawaj dłużej w tych okolicach. Widzę bowiem, że jest tu wiele niesprawiedliwości i dokonuje się wiele podstępu, a ludzie się nie wstydzą.
  (BT)

  Jr 51:45
  45. Wyjdź, mój narodzie, spośród niego! Każdy niech ratuje swe życie przed żarem gniewu Pana!
  (BT)

  Ap 18:4-5
  4. I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Ludu mój, wyjdźcie z niej, byście nie mieli udziału w jej grzechach i żadnej z jej plag nie ponieśli:
  5. bo grzechy jej narosły – aż do nieba, i wspomniał Bóg na jej zbrodnie.
  (BT)

 6. Mozets said

  cytuję: ///miała wyprowadzić z budżetu ponad 200 miliardów złotych.///
  ***********************************************************************************
  Określenie „miała”od wielu lat robi w przekazach medialnych ogromną furorę. O co chodzi. Chodzi o to by język porozumiewania się pomiędzy ( nawet inteligentnymi ludźmi) nie był jednoznaczny i zawierał szereg „furtek”. Enigmatycznych określeń. (j/w). To zaś dalej prowadzi do „wielkiego mechanizmu” (Kott o tym pisał) mechanizmu manipulacji, dezinformacji. By można było wiele mówić i faktycznie – nic nie powiedzieć… By „ubezpieczyć się” na wypadek gdyby „ktoś ważny” zarzucił nam kłamstwo penalizowane cywilnym procesem. Pewna nacja potrafi np. wytoczyć proces amerykańskiemu farmerowi produkującemu kukurydzę, że mógł być winien wypadkowi drogowemu, bo jakiś kierowca spowodował wypadek, pod wpływem alkoholu , który mógł (miał) pochodzić własnie z jego również kukurydzy. A więc winien.
  Za „moich” czasów mówiło się: partia X jest podejrzana o malwersacje, kradzież, oszustwa na poziomie rządowym wartości setek miliardów zł. Mafia rządowa inaczej. .
  Ale po co tak mówić? Fe, – jak to nieładnie brzmi… Jeszcze złodzieje i mafiosi się obrażą. A mafia jak mówi ,że utnie nogę – to utnie. Czyli mafia jest cool…
  kpt. Marek Mozets ( jnwsws) .

 7. troll polonii said

  Nas kiedys uczyli, ze kapitalizm monopolistyczny to taka sama swinia jak i komunizm monopolistyczny i niczym sie nie roznia. Oba systemy sa przeciwne demokracji.
  Pamietajmy, ze demokracja jest to prawo reprezentacji w parlamencie.
  W systemie monopolu panuje jedynowladztwo.
  Obecny monopol kapitalu jest wyjatkowo grozny bo prowadzi do (nie)kontrolowanej nedzy.
  I tak samo jest bardzo niedobrze, gdy panstwo ma absolutna wladze i jest ponad prawem.
  (Tak jak np. w USA).
  Zachod bardzo ucierpial od monopoli na tzw. big business: wstep nie dla kazdego.
  Traktowanie spoleczenstwa jako zerowiska jest socjopatia.
  Kazdy moze zjesc tyle, ile moze.

  Niektore azjatyckie panstwa wprowadzily pulap zysku. W Japonii jeszcze pare lat temu nie wolno bylo zarabiac wiecej niz milion dolarow rocznie. (teraz to nie wiem, bo sie ostatnio nie bardzo interesuje Japonia)
  W Singapurze, kazde male dziecie ma konto bankowe, na ktore rodzice (bezkarnie!) moga wplacac pieniadze. Kiedy maluch dorosnie – ma juz wlasny kapital albo na biznes albo na zakup mieszkania. I nie jest to suma opodatkowana.

  Bardzo wielka krzywde naszej cywilizacji wyrzadzaja banki.
  Dokladnie tak samo, jak kiedys w Babilonie.

  Tymczasem drobny biznes obecnie nie ma zadnych szans. Nie da sie z drobnego biznesu utrzymac rodziny. Tzw. ‚overheads’ – wydatki, czasem przekraczaja dochody.
  Mamy idiotyczne pojecie podatku.

  Nie wiem ile osob wie czy pamieta, ze do I-ej wojny swiatowej w anglosaskich krajach nie bylo w ogole podatkow.
  Podatek wprowadzono w Australii (1%) na zbrojenia tuz przed pierwsza wojna.
  Z czego sie ‚zywil’ rzad? Z oplat panstwowych np. w portach , urzedach celnych itp. metrykach, atestach itp.

  I potem sie porobilo tak, ze co sie komu przysnila jakas ‚nadzwyczajna’ potrzeba – to dokladano podatku od kazdego zarobionego dolara. A do parlamentu dokladano coraz to nowych „przedstawicieli”.

  Przeciez podatki – to jest monopol panstwowy!
  Do tego ubrany w szmaty demokracji, ze to niby parlament ustala. Nie parlament – tylko grupy nacisku, (lobby) ktore w socjalizmie sa zabronione.

  Najlepszym przykladem sa teraz Stany Zjednoczone, w ktorych nie ma praktycznie zadnych wyborow.
  Jedna grupa oligarchii wysciguje sie z druga o stolek – ku radosci gawiedzi.
  Dlatego, w sposob bezpardonowy, bandycki, mafijny nie dopuszczono dr. Rona Paul’a czy Sandersa do koncowych wyborow. Po prostu, fizycznie zostali wyrzuceni za drzwi!, bo stanowili wyborcze zagrozenie dla oligarchii..
  I nie bylo przy tym Putina.

  Z tego wynika, ze znakomita wiekszowsc spoleczenstwa nie miala prawa do reprezentacji w parlamencie.
  Efekt jest taki, ze liczy sie tylko i wylacznie interes oligarchii, ktora sama sobie przyznaje przywileje. (wykupywanie bankow, dotacje na zbrojenie, kontrakty panstwowe, pierwszenstwo firm zagranicznych w podpisaniu kontraktu, itp. jednym slowem, nieprawdopodobna korupcja w sprzeniewierzaniu pieniedzy podatnika)

  W drugim roku po wyborach, panstwo Clintonow walczy z nowojorskimi deweloperami – i konca nie widac. Obie potezne grupy maja dosc pieniedzy na awantury medialne.
  A rzad? Rzad reprezentuje interesy innego panstwa.

  Uwaga!
  Siedzcie dobrze w krzeslach:
  Cala obecna wierchuszka w USA przechodzi szkolenia …Biblii. Ewangelisci sie uparli, ze tylko oni moga rzadzic i wszyscy w gabinecie Trumpa maja ewangelickie regularne studiowanie BibliI! Czy to znaczy, ze US, podobnie jak Iran jest panstwem …teokratycznym?

  Biblia nie jest dokumentem panstwowym i nie ma spelniac roli administracyjnej!!! (Od tego jest konstytucja.)
  Taka perwersja mogla sie zrodzic tylko w Salem.

  Totez w kraju, w ktorym rzadza ‚wybrancy’ – nie ma mowy o demokracji dla maluczkich.
  Jak bank upada wskutek gieldowych spekulacji – podatnik musi go wykupic!
  Jak drobny przedsiebiorstwa ma klopoty finansowe – to najlepiej niech sie powiesi.
  Razem z zona i dziecmi.

  Pan Bog stworzyl planete dla wszystkich ludzi.

  Wszyscy podobno ( tak pisze w Biblii) pochodzimy od Abrahama.
  To skad sie wzieli wybrancy?
  Znaczy sie, pan Bog stworzyl tez ludzi, ktorych nie lubi?
  Ciekawe, ktorzy to ludzie.

 8. troll polonii said

  re 7
  Zapomnialem wkleic:

  Inside the White House Bible Study group – BBC News

  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-43534724

 9. RomanK said

  TRoll pisze nas uczyli kiedys:-))))))) nas to wiem ale kto was uczyl??? I czego??? wszystko wiesz na opak:-)))
  Bog nie stworzyl Planety ale Wszechswiat…astronomie spod ciemmnej Ubeckiej Gwiazdy szeascioramiennej…. nie dla wszystkich ludzi ale dla stworzen jakie na niej zyja …czlowieka stwozy na koncu..mezczyzna i kobieta stworzy go…a nie trolem:-)))
  Podatki to monopol panstwowy:-)) kruca blyskotliwe….:-))))) olne datki moga byc prywatne:-)))) badz skladki tez:-)))
  trolu….produkuj sie w kregu swoich studentow:-))))
  Za glupis na Gajowke…

 10. XXIw - Niewidzalna pejsata ręka rynku said

  Nie bądźmy naiwni i nie wierzmy, że te programy uszczelniania mają za zadanie polepszenie jakiegokolwiek bezpieczeństwa. One tworzone są tylko do czystej inwigilacji i zamordyzmu na potrzeby odpowiednich masonów, służb i organów.
  „Oni” mają wszystkie dane polskiego handlu, jak na dłoni, w jednym arkuszu. Zgadnijcie, na czyje serwery mogą trafiać wszystkie e-dane z faktur (JPK), e-paragon, e-ksiegowosci, GPW, e-konta? Hint: Waszyngton, Tel Aviv, London.
  A potem będziemy oglądać „mądre” głowy ekonomistów w syjonistycznych stacjach TV przepowiadające przyszłość i trendy rynków… itp. Współczesna „Niewidzalna /pejsata/ ręka rynku” – wg A. Smitha.

 11. XXIw - Niewidzalna pejsata ręka rynku said

  Mamy pasersko-lichwiarski rząd, ktory służy wyłącznie interesom międzynarodówki – lichwiarskim zydobanksterom i korporacjom. Rząd zbiera haracze dla banksterow i korpoglobalistow.
  Rząd rozdaje zachodnim korporacjom ulgi, przywileje, tanią siłę roboczo-niewolniczą – a wszelkie koszty zrzuca na polskich obywateli/kolonistów.
  Stąd, od 30 lat ten rozbudowany i zawiły żydofiskalizm, żydoustawodawstwo i żydmiar niesprawiedliwości – aby zawsze mogli robić swoje ustawki, ograniczać, okradać, dusić, trzymać za pysk, po prostu niszczyć Polaków, polską gospodarkę i przedsiębiorczość.
  A wszystko pod głośnymi hasłami wolności i judemokracji. I ludzie na prawdę wierzą w ten teatr…

 12. Re: 3 RomanK

  Trzeba byc idiota, by nie zauwazyc, ze zydowskie k…rwy skrupulatnie ELIMINUJA malych przedsiebiorcow, uslugodawcow I wszystkich tych, ktorzy sa niezalezni finansowo od publicznych (spolecznych) funduszy (publicznych kontraktow).
  Ile trzeba powtarzac, ze zydowski kartel lichwiarski wrecz nie akceptuje jako takiej wolnosci (nawet w malym zakresie).
  W zydowskiej doktrynie talmudycznej istniec maja NIEWOLNICY calkowicie uzaleznieni od zydowskiego systemu finansowego I kasta „panow” – zarzadcow I nic POSREDNIEGO czyli tzw, „sredniej klasy”, ktora skukcesywnie likwiduja nakladajac to coraz to wyszukane podatki, licencje, pozwolenia, ubezpieczenia czy „regulacje” komunikacyjne.

  Widac to jak na dloni w Kanadzie I rowniez w USA. Klasa srednia jest LIKWIDOWANA PRZEZ ZYDOWSKI KARTEL.

  Czy mam nadmienic to, czego lichwiarski kartel nie znosi???

  Wladzy nad wlasnoscia, wladzy nad potomstem, posiadania broni palnej (wolny zakup), wladzy monarchicznej, wladzy czlowieka (goja) nad rzecza itd. itd., itd…

  Czy to p. Romkowi, ktory przezyl TYLE lat trzeba tlumaczyc jak dziecku???.. (co z czym sie je I o co chodzi??)

  Panie Romku, wez pan gleboki oddech na swiezym powietrzu i przemysl to co lichwiarska miedzynarodowka wyprawia z Amerykanami…od conajmniej 80 lat…

  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Tylko niech p. „Mniecio” nic nie pisze dla wlasnego dobra…

 13. NICK said

  Tytuł.
  Bez czytania komentarzy.

  Zamierza.

  Qrva.
  Ludzie lub wasze resztki.
  Nie widać?

  MONOPOLIN!

  Ukujcie ten mój neologizm.
  We łby.

  TU.
  We dawnej POLSCE, dumnej, nierozumnej. Spaczonej.

  Jest władza NWO.
  TU jest ośrodek.

  Tyle.

  Jeszcze mi brakuje by Wandaluzja się przypiął do mej oceny.

  HUK.

Sorry, the comment form is closed at this time.