Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Macedonia jednak nie zmieni nazwy. Zaskakująca decyzja prezydenta kraju.

Posted by Marucha w dniu 2018-06-26 (Wtorek)

Gjorge Iwanow, prezydent Macedonii, ostatecznie nie zdecydował się na podpisanie ustawy ratyfikującej porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa macedońskiego.

Wydawało się, że niemal 27-letni spór dotyczący nazwy Macedonii zostanie zakończony. Na mocy porozumienia zawartego przez szefów greckiej i macedońskiej dyplomacji 17 czerwca, uzgodniono, że Macedonia będzie mogła zmienić nazwę swojego państwa na Republikę Macedonii Północnej.

Inicjatywę zablokował ostatecznie macedoński prezydent Gjorge Iwanow.

W zamian za zmianę nazwy, Ateny zobowiązały się przestać blokować integrację Macedonii ze strukturami europejskimi. Dla wielu Greków zgoda na zmianę nazwy ich północnego sąsiada oznacza zdradę narodową. Demonstracja w Atenach, w której udział wzięło ponad 5 tys. była wyrazem ich niezadowolenia.

Uregulowanie przez Grecję sporu o nazwę z północnym sąsiadem zostało przyjęte z zadowoleniem przez ONZ, UE, NATO i USA. Prawdopodobnie otworzyłoby mieszkańcom Macedonii (Republice Północnej Macedonii?) drogę do NATO i UE. Ostateczną decyzję zablokował jednak prezydent.

Źródło: własne PCh24.pl / rmf24.pl
PR
http://www.pch24.pl

Nie zdziwiłbym się zbytnio, gdyby kiedyś okazało się, że prezydentowi Iwanowowi właśnie zależało, by Macedonii zablokowano drogę do NATO i UE.
Admin

Komentarze 3 to “Macedonia jednak nie zmieni nazwy. Zaskakująca decyzja prezydenta kraju.”

 1. JMP said

  Sądzę, że Gospodarz ma rację. Pewnie nie chce być łupiony i zniewalany przez nadzorców demokracji i praworządności.

 2. lopek said

  „Macedonia jednak nie zmieni nazwy. Zaskakująca decyzja prezydenta kraju.”
  Koniec cytatu.
  Światowe dziecię Szatana na razie obserwuję i ogonem nerwowo wywija – jednak jak wyrżnie kopytem o ziemię i w Ziemię – to Macedonia jak też i Grecja na wyścigi zdanie będą zmieniać – jedna przed drugą. Słowem – dziecię Szatana bawi się nie tylko Grecją czy Macedonią jak ten kot myszą – ale i całą ludzkością stworzoną przez Boga.

 3. Joanna said

  Aby dom prezentował się naprawdę atrakcyjnie i nietuzinkowo, musimy się do tego przygotować. Dzięki obfitości informacji na takie zagadnienia w sieci a także w tradycyjnych czasopismach wnętrzarskich, możemy nawet bez wsparcia projektanta wnętrz, naprawdę opracować bardzo ciekawe, przytulne wnętrze. Oczywiście jeżeli odznaczamy się minimalnym gustem w takich sprawach.

Sorry, the comment form is closed at this time.