Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  bryś o Co nam zrobili ruskie
  Us o Wolne tematy (58 – …
  revers o Wolne tematy (58 – …
  Piotr B. o Położyć kres patologii
  Józef Bizoń o Rosyjski archeomodernizm
  bryś o Turbina wkracza na scenę
  J o Globalny przekręt zadłużeniowy
  Carlos o Położyć kres patologii
  kontra o Wolne tematy (58 – …
  ! o Grzech śmiertelny: hałas
  ! o Wolne tematy (58 – …
  kontra o Wolne tematy (58 – …
  kontra o Wolne tematy (58 – …
  kontra o Wolne tematy (58 – …
  Andzia o Żydowska kloaka przetacza się…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

99 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

Posted by Marucha w dniu 2018-06-28 (Czwartek)

99 lat temu, 28 czerwca 1919 roku, podczas paryskiej konferencji pokojowej podpisany został niezwykle ważny dla Polaków traktat wersalski. Dokument przywracający Polsce niepodległość i suwerenny byt państwowy po 123 latach niewoli i upokarzających rozbiorów podpisali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

18 stycznia 1919 roku w Paryżu rozpoczęły się obrady konferencji pokojowej, w której uczestniczyli przedstawiciele 27 państw sprzymierzonych i stowarzyszonych. Polska była reprezentowana przez całkowicie poświęconego świętej sprawie polskiej dra Romana Dmowskiego i premiera oraz ministra spraw zagranicznych Ignacego Jana Paderewskiego.

Państwa pokonane w I wojnie światowej nie zostały dopuszczone do konferencji podobnie jak Rosja Sowiecka, która nie została zaproszona, gdyż mocarstwa Ententy słusznie nie uznawały „rządu” bolszewickiego.

Teoretycznie najważniejszym organem konferencji było zgromadzenie plenarne delegatów. W praktyce jednak o nowym porządku światowym decydowały Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Francja, Wielka Brytania, Japonia i Włochy, które utworzyły Radę Najwyższą.

29 stycznia na posiedzeniu Rady Najwyższej dr Roman Dmowski- świetny krasomówca i polemista wygłosił znakomite pod względem merytorycznym, improwizowane ponad pięciogodzinne przemówienie w języku francuskim i angielskim, w którym po raz pierwszy przedstawił polskie stanowisko i nasze oczekiwania.

Jako punkt wyjścia do dalszych uwag przyjął rok 1772, czyli datę pierwszego rozbioru Polski. Rozpatrzeniem polskich wniosków zajęła się Komisja Terytorialna pod przewodnictwem przychylnego sprawie polskiej- byłego ambasadora Francji w Berlinie Jules’a Cambona. Polska delegacja skierowała do niej dwie noty: o granicach zachodnich Polski i projektowanych granicach wschodnich.

19 marca 1919 roku komisja przedstawiła Radzie Najwyższej raport zawierający propozycje dotyczące granicy polsko- niemieckiej. Uwzględniały one w dużej mierze polskie postulaty; przewidując przekazanie Polsce całego Górnego Śląska, Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, Gdańska, czterech powiatów na prawym brzegu Wisły, a także części Dolnego Śląska oraz przeprowadzenie nieszczęsnej jak się później okazało instytucji plebiscytu na Mazurach.

Raport ten spotkał się z bardzo krytyczną oceną brytyjskiego – liberalnego premiera Davida Lloyd George’a, który stwierdził, iż nie uwzględniono w nim oczekiwań oraz argumentów strony niemieckiej! Niestety człowiek ten stał się podczas obrad zaprzysięgłym i jawnym wrogiem Polski oraz zagorzałym sojusznikiem pokonanych Niemiec i środowisk żydowskich, nie chcąc by główny sprawca tej strasznej wojny został nadmiernie osłabiony. W związku z tym doprowadził on do istotnych zmian na niekorzyść Polski – Gdańsk już przyznany Polsce przez Wilsona i Clemenceau otrzymał status „Wolnego Miasta” pod protektoratem Ligi Narodów, a na Górnym Śląsku, Warmii i Mazurach miały zostać przeprowadzone plebiscyty.

Traktat pokojowy został podpisany 28 czerwca 1919 roku w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego. Dmowski we wspomnieniach napisał, że udało mu się wywalczyć 90% tego czego pragnął. W pierwszej części dokumentu liczącego łącznie 440 artykułów zapisano powołanie Ligi Narodów mającej być strażnikiem i policjantem europejskiego pokoju. Dalsze części dotyczyły losów Niemiec, które w wyniku układu utraciły część terytoriów na rzecz Francji, Belgii, Danii, Czechosłowacji i Polski, której przypadło więcej ziem dotychczas niemieckich niż wszystkim razem wziętym państwom Ententy.

Utworzono „Wolne Miasto Gdańsk”, Kłajpedę i okręg Saary, które zostały poddane pod międzynarodową kontrolę. Na terenie Szlezwiku, Górnego Śląska, Warmii i Mazur zostały przeprowadzone plebiscyty. Wprowadzono demilitaryzację strefy nadreńskiej, wyraźnie ograniczono liczebność bitnej armii niemieckiej, wprowadzono zakaz posiadania czołgów, bojowego lotnictwa, okrętów podwodnych oraz nałożono sprawiedliwy obowiązek wypłaty odszkodowań – reparacji wojennych.

Traktat Wersalski oddawał Polsce większą część Wielkopolski – tej niezwykle cennej dla Polaków kolebki państwowości polskiej oraz część byłych Prus Królewskich, z niewielkim, aczkolwiek bardzo ważnym dostępem do Morza Bałtyckiego.

Po plebiscycie na Górnym Śląsku w 1921 roku i zwycięskim III Powstaniu Śląskim do II Rzeczpospolitej przyłączono część bezcennego górnośląskiego zagłębia przemysłowego z Katowicami i Chorzowem.

Co o Śląsku mówił „zbawca Polski” Józef Piłsudski? „Śląsk to stara kolonia niemiecka. W dupie mam cały ten Śląsk”.

Dodatkowo, system wersalski nakładał na wiele nowych i młodych państw, w tym na duże państwo polskie (obszar to 379 tysięcy kilometrów kwadratowych przy 312 tylko tysiącach kilometrów kwadratowych obecnej III Rzeczpospolitej Polskiej) obowiązek ochrony praw mniejszości narodowych, w istotnym stopniu ograniczający suwerenność tych krajów – tak zwany mały traktat wersalski.

31 lipca 1919 roku po burzliwej debacie, Sejm Ustawodawczy RP ratyfikował traktat, który wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku. Ustalający nowy porządek terytorialny i polityczny układ pokojowy przetrwał niecałe dwadzieścia lat w wyniku ogromnych błędów dyplomatycznych Wielkiej Brytanii i Francji wobec bandyckiej III Rzeszy i Adolfa Hitlera.

Wersal jest znakomitym przykładem i owocem mądrej, dalekowzrocznej i roztropnej walki o polskie interesy narodowe oraz polską rację stanu. Wielką zasługą Romana Dmowskiego i Narodowej Demokracji był powrót do realizmu antropologicznego i politycznego, który przypominał oraz utrwalał wśród Polaków, podzielonych trzema zaborczymi kordonami, właściwą hierarchię władz człowieka, gdzie jego wola, uczucia i emocje muszą być podporządkowane ocenie rozumu, a wszystkie decyzje, zwłaszcza te najważniejsze, dotyczące przyszłości Ojczyzny oraz narodu i podejmowanych w jej interesie działań, muszą być poddawane gruntownej i trzeźwej analizie, opartej na rozsądnych oraz wyważonych argumentach.

Słusznie uważają ludzie mądrzy i świadomi, że Roman Dmowski to twórca, sternik i realizator autentycznie polskiej polityki, która w konsekwencji doprowadziła do zjednoczenia narodu i odbudowania Polski po okresie ponad stuletniej niewoli. Wersal to wielki dyplomatyczny sukces Polaków i osobiście Romana Dmowskiego, który był wielkim mężem stanu, wspaniałym polskim patriotą, wizjonerem i znakomitym publicystą oraz dyplomatą.

Cześć i chwała bohaterom!

Wojciech Jurczyk
http://owp.org.pl

Komentarzy 15 do “99 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego”

 1. Niepokorny said

  Pilsudski w dupie mial to co wazne. II Wojne Swiatowa przegralismy w momencie przejecia wladzy przez niego.
  II Wojne wygral przemysl.

 2. Zenon K. said

  Zatem 28 czerwca 2019 roku będzie setna rocznica naszego największego zwycięstwa w dziejach.

 3. Bogaty Miś said

  „… w wyniku ogromnych błędów dyplomatycznych Wielkiej Brytanii i Francji”
  Wielka Brytania nie popełniła błędów, tylko realizowała swe cele.

 4. andzia said

  Jakoś Polska nie jest upstrzona ich pomnikami, tak jak nśp. kaczyńskiego, który w podskokach podpisał traktat unijny zrzekając się suwerenności państwowej.

 5. andzia said

  Re:1
  Ciekawe informacje o Sellmanie podaje dr Jerzy Jaśkowski. Nie mam pod ręką linku do nagrania, ale uszy puchną. Niezły ałtorytet dla kaczora.

 6. sarmata said

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/pilsudski-to-majstersztyk-tajnej-dyplomacji-pruskiej-6-2-2012-08 https://vigilinclinaverat.wordpress.com/2016/02/08/pilsudski-czlowiek-syjonistycznej-masonerii/

 7. Boydar said

  Do adekwatnego misiowego komentarza (3) dodałbym tylko od siebie pytanie – jak to się stało, że światowy Sanhedryn, loże i triumwiraty uległy osobistemu urokowi i zapewne elokwencji panów Dmowskiego i Padarewskiego.

 8. Tekla said

  naród polski będzie dążył
  wszelkimi sprawiedliwymi
  środkami do pozyskania absolutnej
  wolności państwowej w
  granicach naturalnego swego
  osiedlenia – wszelkie zaś połowiczne
  załatwienie kwestii polskiej,
  narzucanie nam form
  rządu obcych naszej kulturze i
  wymaganiom ducha narodowego
  – uważać będziemy za
  zwalniające Polskę wobec
  świata cywilizowanego – z roli
  bufora bezpieczeństwa europejskiego
  pokoju (…). Wierzymy, że wolna i niepodległa Polska z Gdańskiem,
  jej prastarym portem na Bałtyku, znaczy pokój w Europie, szerokie
  i nieskrępowane pole do ochrony współpracy, dla propagowania instytucji
  wolnościowych i demokratycznych zasad wśród ludności.

  Ryszard Matrzak
  IGNACY JAN PADEREWSKI
  Legendarna postać w historii polskiego narodu

 9. Plausi said

  Bez zbędnego podniecenia

  „Dokument przywracający Polsce niepodległość i suwerenny byt państwowy po 123 latach ” na jedynie 20 lat, kiedy to znowu „niepodległość i suwerenny byt państwowy” został przerwany. Już pomijamy fabułę o tej suwerenności pod wodzą tejże elity

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/gadz/#Heine

  ale może dobrze byłoby się zastanowić, któż to postanowił, po tym jak dziesiątek milionów ludzi wybito w I Wojnie, utworzyć całą masę nowych państewek, które przy pomocy jurgieltniczych elit w tych państewkach można było swobodnie zarządzać przez te 20 lat. Przy okazji rozbito/okrojono dwa mocarstwa Austrowęgry i Rosję. Proszę sobie to dobrze uświadmić, zanim zaczniemy się podniecać, że pozwolono na utworzenie jednym pociągnięciem nowych państwek w rodzaju Czechosłowacji, Jugosławii, Węgier, Rumunii, To filetowanie uzupełniła Ukraina i Mołdawia. Naturalnie pominięcie takich mało znaczących rzeczy jak patriotyzm i ruchy narodowe, które zawsze są aktywowane w celu stowrzenia nowych struktur politycznych, może rozjaśnić obraz przyczynowy.

 10. troll polonii said

  Nie wiem o co tak naprawde chodzi z tym Pilsudskim ale dostal pieniadze od Anglii na przeprowadzenie zamachu stanu w Polsce.
  Zrodla podaja, ze dostal troszke za duzo tych pieniedzy i uczciwie reszte, co mu zostala, zwrocil Anglikom.

 11. lopek said

  Re 7:
  Tzw. „bękarta wersalskiego” wskrzeszono na warunkach ówczesnych dzieci Szatana – gdzie Ziuk był gwarantem tego przedsięwzięcia. Oczywiście już wtedy dzieci Szatana miały zaplanowaną inwazję bolszewizmu na Europę. W 1920 roku dzieci szatan kompletnie zlekceważyły Polaków i w efekcie bolszewia dostała wciry – za co dzieci szatana do dzisiaj mszczą się na Polakach – chociaż Polskę im zamordowali jeszcze w XX wieku.

 12. TG said

  Myslę ,że publicyści będa mieć używane.Podobno Kard. Nycz uwolnił Dzienniki Prymasa Wyszyńskiego. IPN wydał już pierwszy tom.Bedzie to kopalnia odkrywkowa nieznanych naturalnych ” kamieni „.

  ——
  Trudno mi uwierzyć, że obyło się bez cenzury.
  Admin

 13. TG said

  Trudno mi uwierzyć, że obyło się bez cenzury.
  Admin

  To sa dzienniki ,które Prymas pisał od początku do końca swoich dni więc będzie jakaś ciągłość.Cenzura może tylko zaczernić nazwiska,ale przecież żyją ludzie którzy wiele pamiętają.Najważniejsze ,ze Kard. przekazał to.Nie jest wazne co go do tego przekonalo, może opinia oddolna ,może powód około powolnej beatyfikacji ,a może to co niektórzy z Pana gości mówią ,że nie posiadają. Mnie nie podobał się proces,bez zapisanych Jego mysli .A nóż mogłoby się tam znaleźć coś – dla zasady nie pomysleli o tym.
  Dobrze sie stało, ale dużo za późno.

 14. star1 said

  To bardzo dobrze, Panie Gajowy, że i Pan przypominał na swoim blogu, że rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości Polacy obchodzić będą w PRZYSZŁYM roku! W 2019!

 15. karlik said

  „99 lat temu, 28 czerwca 1919 roku, podczas paryskiej konferencji pokojowej podpisany został niezwykle ważny dla Polaków traktat wersalski. Dokument przywracający Polsce niepodległość i suwerenny byt państwowy po 123 latach niewoli i upokarzających rozbiorów podpisali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.”

  Czy mógłby ktoś uczony przywołać artykuły które były tam zawarte i były dobre dla Polski..
  Tam nic niczego nie dawał, granice stanowili Polacy w Polsce, a nie w Wersalu, oni tylko potwierdzali zaistniały fakt..
  To Powstanie Wielkopolskie i powstania śląskie dawały granicę zachodnią, Dmowski i spółka wymyślili plebiscyt, przegrany, bo ustalano w tym czasie granicę wschodnią, którą wytyczono na podstawie Traktatu Wersalskiego w SPA w lipcu 1920 roku i to właśnie ona obowiązuje do dzisiaj…

  „1920 lipiec 10, Spa
  Układ Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzoszonych z Polską
  w sprawie rozejmu z RSFRR

  Rząd polski zgadza się na to, by:

  a.zainicjować i podpisać niezwłocznie rozejm na tej podstawie, że wojsko polskie cofnie się i stanie na linii ustalonej przez Konferencję Pokojową dnia 8 grudnia 1919 roku, jako tymczasowej granicy polskiego zarządu i że wojsko sowieckie stanie o 50 km na wschód od linii. Jednakże Wilno ma być niezwłocznie oddane Litwinom i wyłączone ze sfery zajmowanej przez bolszewików podczas rozejmu. Co się tyczy Galicji Wschodniej, to armie staną na linii, którą osiągną w dniu rozejmu, po czym każda armia cofnie się o 10 km, celem utworzenia strefy neutralnej;

  c.przyjąć decyzję Rady Najwyższej w sprawie granic litewskich, przyszłości Galicji Wschodniej, sprawy cieszyńskiej i przyszłego traktatu gdańsko-polskiego.”

  Dzięki Armii Błękitnej, Polska musiała pokryć koszty jej uzbrojenia i od początku była na minusie…

  „Sprawa tych kredytów uregulowana została wstępnie dekretem Prezydenta Republiki Francuskiej z dnia 4 czerwca 1917 r. o utworzeniu i utrzymaniu armii polskiej we Francji. Na podstawie tego dekretu zorganizowano i wyekwipowano kosztem 435,5 mln franków armię Hallera. Z sumy tej 325,5 mln fr stanowiło równowartość materiałów wojennych zabranych przez Hallera do Polski z francuskich składów demobilizacyjnych.”

  „Tak więc cena zdobycznego karabinu niemieckiego dostarczanego przez Francję czterokrotnie przewyższała cenę karabinu płaconą przez polskie Ministerstwo Spraw Wojskowych fabryce Manfreda Weissa w Budapeszcie. Analogicznie skalkulowano ceny amunicji i armat, umundurowania. Za używany komplet umundurowania Francuzi wyznaczyli cenę 51 franków, podczas gdy na rynku prywatnym kosztował on od 29 do 42 franków.”

  Ale powstawały inne państwa i nie mieli swoich „Dmowskich” w Wersalu i dostały niepodległość, Litwa, Łotwa, Estonia , Finlandia – nie potrzebowali Traktatu Wersalskiego, a zaistnieli…Nawet Litwa dostała okręg Kłajpedzki oczywiście dzięki zapisom w Traktacie Wersalskim..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: