Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  plausi o Położyć kres patologii
  Anzel o Położyć kres patologii
  Anzelm o Położyć kres patologii
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  Emilian58 o Schiller na liście Ukraiń…
  prostopopolsku o Żydowska kloaka przetacza się…
  bryś o Co nam zrobili ruskie
  Us o Wolne tematy (58 – …
  revers o Wolne tematy (58 – …
  Piotr B. o Położyć kres patologii
  Józef Bizoń o Rosyjski archeomodernizm
  prostopopolsku o Schiller na liście Ukraiń…
  Piotr B. o Schiller na liście Ukraiń…
  bryś o Turbina wkracza na scenę
  J o Globalny przekręt zadłużeniowy
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Rację ma silniejszy. USA chcą rozgromić WTO

Posted by Marucha w dniu 2018-06-28 (Czwartek)

Dziś rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej w Brukseli i choć jest on poświęcony głównie kwestiom migracji, nie jest to jedyna rzecz, którą europejscy przywódcy muszą omówić. Równie pilny jest temat ratowania Światowej Organizacji Handlu, do której dezintegracji prowadzą Stany Zjednoczone.

Jak szybko protekcjonizm zabije wolny handel i czy Europa będzie w stanie wytrzymać presję brutalnej amerykańskiej potęgi?

Wolny handel? Nie, nie słyszeliśmy

U podstawy Światowej Organizacji Handlu znajdują się zasady wolnego handlu. Gdy WTO była tworzona, założono, że polityka nie będzie w stanie w żaden sposób ingerować w gospodarkę: państwa, które uznają otwartość gospodarczą społeczeństwa, będą handlować i współpracować ze sobą, a WTO wyjaśni im, jak przeprowadzić odpowiednie reformy. A wszystko to zacznie się od obniżenia ceł importowych.

Jednak USA nie uważają za konieczne przestrzeganie jakichkolwiek zasad. Waszyngton przystąpił do otwartego protekcjonizmu i rażąco naruszył prawo wolnego handlu, rozpętując wojnę handlową z Chinami.

Dziś chodzi nie tylko o konfrontację handlową między dwiema największymi gospodarkami świata: w wojnie handlowej bierze udział coraz więcej uczestników.

Trump nie zamierza na tym poprzestać, a w ruch idzie ciężka artyleria: zagroził 20-procentowymi cłami na import samochodów z Unii Europejskiej, a to jest jedna dziesiąta obrotów handlowych Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Bruksela była przerażona i od razu obiecała, że nie pozostanie dłużna.

WTO pęka w szwach

Nadzieją wszystkich poszkodowanych jest Światowa Organizacja Handlu. W kwietniu Chiny wszczęły postępowanie w WTO z powodu amerykańskich ceł na aluminium i stal. W czerwcu do Pekinu dołączyła Unia Europejska. Wcześniej podobny pozew w WTO złożyła Rosja.

Ale węzeł zacieśnia się coraz bardziej, a ofiarą wojen handlowych może się stać się Światowa Organizacja Handlu: w takich okolicznościach staje się dysfunkcjonalna.

Eksperci nie wykluczają, że jeśli struktury WTO, w dużej mierze kontrolowane przez Waszyngton, będą miały tendencję do podejmowania decyzji na rzecz Stanów Zjednoczonych, to blisko już będzie do całkowitego upadku organizacji i stworzenia alternatywy — możliwe, że na bazie BRICS, — do której Amerykanów po prostu nie dopuszczą.

W memorandum rozpowszechionym przez Komisję Europejską (KE) wśród przywódców Unii Europejskiej przed szczytem, regulator wskazuje: polityka Trumpa to „bezpośredni atak” na Światową Organizację Handlu, który zniweluje postępy poczynione w międzynarodowych stosunkach handlowych w ciągu ostatniej dekady i zmusi państwa do powrotu do makiawelizmu z jego kultem brutalnej siły.

„Oparty o pewne zasady system handlu międzynarodowego przeżywa najgłębszy kryzys od czasu powstania” — cytuje fragmenty memorandum Komisji Europejskiej Bloomberg. Z ekonomicznego punktu widzenia, to może cofnąć nas o 20 lat, świat wróci do środowiska handlowego, gdzie prawa są przestrzegane tylko przez tych, którym jest to na rękę, a silni dyktują swoją wolę słabym.

„Donald Trump dąży za wszelką cenę do zmniejszenia deficytu w bilansie handlowym Stanów Zjednoczonych i narusza międzynarodowe normy” — zauważają eksperci Komisji Europejskiej.
Globalna recesja

Ekonomiści ostrzegają: polityka Waszyngtonu doprowadzi do „apokalipsy handlowej”, która może wywołać kolejną globalną recesję. Protekcjonizm wpłynie negatywnie na ceny i dostępność produktów w łańcuchach dostaw firm z różnych krajów. Spowoduje to spadek wymiany handlowej, boleśnie uderzając w globalną gospodarkę.

Od 6 lipca Stany Zjednoczone rozpoczną naliczanie 25-procentowego cła na towary z Chin o wartości 34 miliardów dolarów, a Trump już grozi Pekinowi nowymi poborami w wysokości 200 miliardów dolarów. Jeśli to zagrożenie zostanie zrealizowane, Chiny stracą 0,5 punktu procentowego wzrostu gospodarczego, ale pierwszy cios zostanie zadany amerykańskiej gospodarce.

„Ponieważ rozpoczynamy wojnę handlowę z Chinami, to byłoby najlepiej, abyśmy ją wygrali. Niestety, szanse są mizerne: plan ataku Trumpa zakłada, że stracimy i my, i oni” — zauważył amerykański ekonomista Peter Navarro, dyrektor Krajowej Rady Handlowej przy Białym Domu.

Natalia Dembinska
Poglądy autorki mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.
https://pl.sputniknews.com

Komentarze 22 do “Rację ma silniejszy. USA chcą rozgromić WTO”

 1. Boydar said

  Zupełnie nie znam się na ekonomii, trochę na arytmetyce. Jeżeli samochód marki BMW kosztuje w amerykańskim salonie np. 100 000 dolarów, to po dołożeniu 20% cła importowego wychodzi ca. 120 000. To teraz obniżmy cenę do 50 000. Z cłem mamy tylko 60 000. Uwzględniając nakłady na produkcję i tak mamy co najmniej 20 000 czystego zysku. A klient nie świnia, tak czy siak zapłaci, bo przecież zawsze to klient finansuje te przekręty. A Urząd Skarbowy dostaje tylko procent obrywu. To nie biedota kupuje w Stanach nowe beemwice, żałować nie ma kogo.

 2. revers said

  Ale to nie BMW chodzi, tylko o chinskie trampki, na pierwsza linie ataku poszyly chinskie pralki, tanio amerykanie nie wypiora dzinsy lub gajerki od Bossa.

  Europa za to dostala wysokie cla na metale, w tym stal, nic nie pogly perswazje pani kanclerz an G7, Trumpp zwinal sie szybko z G7 i polecial do Azji na szyt azjatyki swoich satelitow.

 3. Boydar said

  Panie Reversie, amerykańska pralka z roku np. ’68 prała przez następnych czterdzieści lat. Chińska musiała być wymieniana na nową co góra trzy lata. To jak nie taniej.

 4. Dziadzius said

  Podstawa kazdego rynku jest „OBROT”—wiec Chiny produkuja praliki o obrocie ROCZNYM i z podobna tania cena- Amerykanie produkuja pralki o obrocie 10 LETNIM i z podobna dziesiecioletnia cena – Wynik Chiny sprzedzadza 10 pralek a Amereykanie jedna. Poprawka handlowa — Chiny dalej robia jednoroczne praliki ale Amerykanie zmadrzeli i zaczeli robic tez JEDNOROCZNE pralki tylko dalej chca 10 LETNIA cene. A do tego doszlo ciezkie zrowumienie ze fabryki prlaek w Ameryce znikly – nadeszlo ogolne bezrobocie w USA i FABRYKANCI amarykanscy dalej robia pieniadze ale na pralkach z Chin ktore sprzedaja Amarykanom na Zydowski procent – Nu i jak nie robic —–GIEWALT—„Jak szybko protekcjonizm zabije wolny handel i czy Europa będzie w stanie wytrzymać presję brutalnej amerykańskiej potęgi?”

 5. pomarańczowa ośmiornica said

  Dziadziusiu, akurat pralki, lodówki i kuchenki są produkowane w USA jako jedne z niewielu amerykańskich artykułów poza bronią palną i autami. Kuchenne maszyny robione są w północnym Ohio, głównie w mieście Clyde. Są o wiele lepsze i trwalsze od chińskich w cenie newiele wyższej. Maytag uchodzi za kadilaka branży (cadillac of the industry).

  Co do większości innych artykułów, prawda, mamy zalew chińskiego g&^#%na.

  https://www.cleveland.com/business/index.ssf/2015/06/ohio-built_appliances_are_among_the_best_made_in_america_consumer_reports_says.html

  ——-
  Za g*wnianą cenę Chinczycy wyprodukują g*wno, za dobrą cenę – zrobią dobrze.
  Admin

 6. troll polonii said

  Bardzo dobre podsumowanie amerykanskiej polityki ekonomicznej. Przy czym w USA brak jakichkolwiek zasad zarowno w polityce jak i ekonomii.
  I nie chodzi tu o zysk finansowy. Amerykanie przeciez tak naprawde nie maja zadnej rzetelnej produkcji. Nawet samolotow juz nie potrafia produkowac.
  Ani okretow. Wlasnie im zamarzl okret podwodny w arktyce a mial miec manewry przeciwko… Rosji.
  Amerykanie zapomnieli, ze Rosjanie maja atomowe lodolamacze.
  Amerykanie odgrzebywali swoj okret …lopatami!!

  Jankesom chodzi o hegemonie i zarzadzanie calym swiatem.
  Wyprobowane metody mafii deweloperow z Nowego Jorku sa teraz sprawdzane na swiecie.
  Wystarczy zapytac Silversteina jak sie to robi.

  A USA wycofa sie z kazdej miedzynarodowo uzgodnionejj organizacji, zwlaszcza humanitarnej, ktora moglaby pociagnac USA do odpowiedzialnosci za lamanie wszelkich miedzynarodowych uzgodnien.

  Juz Aleksander Macedonski wybil sobe zeby na globalizacji.
  I Napoleon tez sie przeliczyl.
  A i USA na razie nie potrafi przemowic ludzkim glosem.
  Cwicza tylko podpisy pod roznymi umowami.
  Trump potrafi sie podpisac. Ale zdaje sie, ze nie potrafi przeczytac, co podpisal.

  Amerykański okręt podwodny zamarzł w lodzie,…zobaczcie video:

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201803257623860-USA-okret-Sputnik/

  I to co kowboje potrafia:

  Moment zrzucenia najpotężniejszej bomby w Afganistanie – Sputnik Polska

  https://pl.sputniknews.com/video/201704145252122-moment-zrzucenie-najpotezniejsza-bomba-w-afganistan/

 7. Miet said

  Re.6.
  Panie Troll, niech pan czym prędzej przybędzie tutaj i nauczy tych tępych Amerykanów jak trafić palcem do nsa.
  Gotów jestem pokryć panu koszty podróży – to tak dla dobra Ameryki i na kolejne 4-th of July.:-))), które będziemy wkrótce fetować.:-)))

 8. Dziadzius said

  @5,
  Pomarańczowa Ośmiornica said….
  Przepraszam ale nie chodzi mi o PRALKI czy inne kuchenne rzeczy — Uzylem „PRALKI” bo o nich byla mowa [ @#3] a moje uzycie pralek bylo w sensie OGOLNYM co do produkcji Amerykanskiej == Wiele hut stali i alumimium i miedzi zostalo w Ameryce zamnkniete bo taniej jest kupic z Hiszpanii i Brazyji niz placic wysokie oplaty Amerykanskiemu robotnikowi– To samo jest tez z samochodami i z wszystkimi wyrobami elektroniczxnymi [ Amerykanskei samoloty musz czekac na dostawe czesci z Japonii zeby reperowac mysliwce] —- To jest sytuacja jaka objal Trump po obamie i Trump chce odbudowac przedsiebiorstwa amerykanskie i odbudowac Ameryke a ze do tego potrzreba poruszyc „handele SWIATA” no to tak ma byc.

 9. Rafal Cz. said

  Amerykanie to nie jest zly,glupi narod. Pracuja ciezko na codzienny chleb I w bezposrednim kontakcie sa uprzejmi ale tez konkretni.
  To ze sile Ameryki przejely na swoje uslugi finansowe skurwysyny to nie ich wina, ale jak wreszcie zrozumieja jak sa podle
  wykorzystywani,, wtedy w Stanach dojdzie do rewolty. Juz sa tego znaki.
  Moze wtedy wolnosc wroci, wolnosc ktora tak ukochali.
  Moze…..

 10. lopek said

  O czym mowa – przecież dzieci Szatana jak gdyby nigdy nic rozpirzyli Jankesom WTC w NY i zrobili z tego jeszcze medialny spektakl porównywalny z odstrzeleniem głowy J. F. K. – gdy ten jechał wtedy w Dallas odkrytym samochodem.
  Na koniec – dzieci Szatana pokazali kiedyś Niemcom – gdzie jest ich miejsce w kontekście Deutschland, Deutschland über alles a teraz pokażą Donaldowi jak jest naprawdę z America first.

 11. Ale dlaczego? said

  WTO jest środkiem do globalizacji, do wytworzenia megakorporacji, które po kolei połykają mniejsze podmioty.
  I bardzo dobrze. Niech zdechnie ten potwór. Dzięki „wolnemu handlowi” zniszczono wiele krajów, jest większe ubóstwo i deindustrializacja, m.in. w Polsce.
  Oczywiście to nie jedyna przyczyna, ale jedna z kilku najważniejszych.
  Jeśli nie ma barier handlowych, świat staje się dżunglą, gdzie wygrywają najsilniejsi.

 12. troll polonii said

  7
  Miet
  To moze pan sie zwroci do Sputnika, i zaprosi Sputnika do USA, to moze przestana wypisywac brednie? Bo ja tylko cytuje madrzejszych od siebie.

  Wie pan, moj tesc byl obywatelem amerykanskim po rodzicach. Sam sie tez urodzil w Stanach. Zmarl kilka lat temu w Bostonie. Z zawodu byl inzynierem elektrykiem.
  Na kilka lat przed smiercia blagal nas, zebysmy do Ameryki nie wybierali sie na stale.

  Jestem wierzacym katolikiem. Jerozolima nie jest wlasnoscia Trumpa!!!! Pomylio mu sie z Nowym Jorkiem? Wiadomo, ze ma klopoty z geografia. Ale zeby az takie??

  Nic dziwnego, ze Amerykanie postanowili rozwalic wszystkie organizacje ONZ- wlasnie sie przymierzaja do UNESCO, bo trzebaby wyplacic odszkodowanie za Palmire, Aleppo i Mosul!!!! I za zabytkowe cerkwie w Kosowie.

  Wnuczka leciala na narty do Big White w Kanadzie i w Los Angeles na tranzycie! na lotnisku przetrzymywali ja na przesluchaniu!!. Oczywiscie spoznila sie na samolot do Kanady.
  I nikogo to nie obeszlo.
  Co te stare zboczency wyrabiaja z mlodymi dziewczynami – to strach. Swinie.
  Kazdy, z naszych znajomych kto od nas leci do Kanady, leci przez Nowa Zelandie, zeby te parchate Stany ominac.
  Wiec ja cos wiem o Ameryce i wiem, ze na przyklad dzieciom Trumpa sie bardzo dobrze powodzi. Car Trump i jego synek – carewicz!

  A tymczasem, wlasnie w Maryland, znowu zamordowano kilkoro ludzi i innych poranili.
  A dopiero niedawno strzelanina byla na Florydzie.

  Spoleczenstwo w USA zachowuje sie tak jak Bialy Dom i Pentagon.
  Cytat z Boltona:
  „Iran…bomb,bomb,bomb”
  To jest amerykanski dyplomata? Polityk? Straznik konstytucji??
  Lecial do Moskwy i zapowiedzial, ze sie niczego nie spodziewa po tych rozmowach!!!!

  W CNN podali z ogromnym oburzeniem, ze Bolton leci do Moskwy rozmawiac z bylym pulkownikiem KGB!! Zgroza! W CNN zapomnieli, ze Bush starszy byl NIE pulkownikiem ale SZEFEM CIA.!!!
  Naturalnie, Rosjanie mieli fajna zabawe.
  Bo przeciez wiadomo, ze Trump leci do Europy – chyba Helsinek- zeby sie spotkac z bylym oficerem KGB, zeby mu wreszcie ktos wyjasnil co to za ludzie otaczaja Trumpa.
  Bo przeciez Putin lepiej wie.

  Panie Miet
  Ja nie wierze, ze jakikolwiek prezydent wolnego, demokratycznego kraju moze LEGALNIE miec udzialy w firmach zbrojeniowych.
  Kiedys nie chcialem jechac do Sowietow, bo sie balem
  Teraz sie boje USA.
  Ciagle strzelaja… a ja sie boje strzelaniny.

  I te ponizej – to nie moje rewelacje. Jak sie pan nie zgadza, to prosze wyjasnic czemu prasa brytyjska tak brzydko pisze o USA.
  US police shot more people dead last month than British officers did in 95 years | The Independent

  https://www.independent.co.uk/news/world/us-police-shot-more-people-dead-last-month-than-british-officers-did-in-95-years-a6769316.html

  By the numbers: US police kill more in days than other countries do in years | U…

  https://www.theguardian.com/us-news/2015/jun/09/the-counted-police-killings-us-vs-other-countries

  Wiadomo dlaczego USA nie lubi ONZ-u.

  UN Report on Poverty Under Trump – Veterans Today

  https://www.veteranstoday.com/2018/06/22/un-report-on-poverty-under-trump/

 13. Stan said

  Ad:4 Dziadzius
  Niezupełnie Panie Dziadzius.
  Płace w Japonii są dużo większe niż w USA. Na jedno eksportowane auto z USA do Japonii,
  Japonia eksportuje 100 aut do USA. Dziura handlowa z Japonia 70 mld $.

  Amerykanie lubią kupować samochody japońskie, gdyż są dobrej jakości i ekonomiczne.
  Automatyzacja doprowadziła do obniżenia kosztów produkcji i zmniejszenia liczby pracowników.

  Przemysł samochodowy amerykański nie jest w stanie konkurować jakością i ceną z japońskim przemysłem samochodowym.
  Należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego amerykański przemysł samochodowy nie jest w stanie konkurować z japońskim?
  Tu jest sedno sprawy i problemów, jakie USA ma obecnie.

  Japończycy są zdecydowanie lepsi w technologi, organizacji, dyscyplinie produkcyjnej i zarządzaniu.

  Warto przypomnieć fakt, że po rozpoczęciu wojny z Irakiem cena ropy doszła do 150$ i Amerykanie przestali kupować amerykańskie samochody, które miały zużycie paliwa do 15 – 25 Lt./100 km.
  Renomowana firma Chrysler została prawie bankrutem.
  „W 2014 koncern Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny został w całości przejęty przez Fiata. W wyniku fuzji obu przedsiębiorstw utworzono nową spółkę: Fiat Chrysler Automobiles, która została zarejestrowana w Holandii, a której siedziba ze względów podatkowych znajduje się w Wielkiej Brytanii”.

  W USA w tamtych latach nie produkowano małych samochodów,co doprowadziło cały przemysł samochodowy
  w latach 2003 – 2014 do problemów finansowych, a niektórych do ruiny.

  Sami Amerykanie są sobie winni, mentalność, aby mieć wszystko duże, brak planowania w przyszłość,
  przewidywania, pycha i głupota.

  Dopóki przemysł amerykański będzie nastawiony w olbrzymiej części produkcją na potrzeby militarne (budżet 760 mld $),
  a nie na potrzeby własnego społeczeństwa będą mieli zawsze dziurę w handlu.

  Po rozmowach — Chiny teraz zwiększą import amerykańskich produktów na wartość ponad 320mld $
  (głównie roślinnych i mięsa).

  A z pralkami to różnie też bywa.
  Amerykanie importują nawet bardzo drogie pralki Bosch.
  Dlaczego? Są droższe, lepsze od amerykańskich. Sprawa mentalności odgrywa też dużą rolę.
  Chwalą się sąsiadom, że mają niemiecką pralkę i lżej im.

  Dzisiejsza otwarta i oficjalna wojna handlowa jest wojną o technologię, zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie jakości.

  Volkswagen Tiguan Production.

 14. NICK said

  Czasem dziwnie ale do „profesora” Mieta adekwatnie.

 15. troll polonii said

  13
  Stan
  Pan Stan ma racje.
  Maksymalizacja zysku – jest pulapka dla nie-edukowanych.
  Wojna o zmniejszenie kosztow produkcji – wbrew pozorom- wali w ekonomie.
  Amerykanie nie kontroluja gospodarki i jest to wielkie przestepstwo gospodarcze.
  Dlaczego?
  Bo nawet ta oglupiala , durnowata Ameryka nie wierzy, ze kraj/panstwo sklada sie tylko i wylacznie z klasy posiadajacej.

  To przeciez bzdura.
  Spoelczenswo sklada sie nie tylko z klasy produkujacej, projektujacej, i posiadajacej.
  Sa jeszcze dzieci, kobiety, kobiety -matki , starcy; chorzy i zdrowi mlodociani; studenci, praktykanci, stazysci, uczniowie itp.
  Nie kazdy moze byc biznesmenem a kategorii biznesmenow jest jak naral i rozmazal.
  I jeszcze jeszcze jedna gupa absolutnie bezprodukywna:biurokraty, administracja i armia darmozjadow: politycy, lobbysci i krewniacy.
  Dzieci i studenci, ktorzy wymagaja szczegolnej opieki – a nie sa ujeci demokracja monopolistyczna.

 16. revers said

  re3

  a pan p.boydar na dal nie dowierza frani, ani wiatce ktora oprala nie jedna polska rodzine w latach 60 tych ubieglego stulecia by zniknac na zawsze, zapomnial o wojnie z bateriami slonecznymi i litowych bateriach, ktore
  napedzaja nie jedna e-zabawke od e papierosa poczywszy, skonczywszy na iphonach,lub cyfrowki canona.

  https://thediplomat.com/2018/02/is-this-the-start-of-a-us-china-trade-war/

 17. Dziadzius said

  @9,-Rafal Cz. said…..
  „Amerykanie to nie jest zly,glupi narod. „———–

  Pojedynczo ( pojedynczy obywatel) zaden narod nie jest zly – ale grupowo wiecej narodow jest zlych niz dobrych [ oprucz Polski ktora nie jest ani zla ani dobra tylko g l u p i a] ..
  Amerykanin ciezko pracuje – i to jest JEGO WINA bo on przez ostatnie 60 lat glosowal po pijanemu albo na kokainie i dzis z placzem zbiera to zniwo – zniwo zuplenej moralnej i finansowej glupoty. Naprzyklad General Motors dostal (jeszcze za obamy) zapomoge od Rzadu zeby nie zamykal fabryk samochodow i GM uzyl $500 miljonow z tej darowizny i otworzyl ” Automotive Research Center” w Chinach. Taki dlug jaki ma Ameryka [tryljony i tryljony dolarow] nie moze juz byc nigdy [fizycznie i matematycznie] splacony bo on przekracza o 8% Produkcje Narodowa.
  Moralnie Ameryka jest gola i nie ma zadnego moralnego kompasu – to w samym sobie nie jest ani zle ani dobre ale w pojeciu panstwa i narodu Ameryka nie ma „Patriotyzmu” „Prawdy” „Prawa” – tylko socialna/komunistyczna chec pieniedzy za darmo [Partia Demokratow /Komunistow] promowana przez wszystkie warstwy edukacji w USA.
  Ameryka nie rozumie ze imigracja bez wetowania bez kontroli bez P O Z W O L E N I A jest bledem spolecznym i obrona takiej imigracji jest prosta zdrada panstwa i tak jak ta nowo wybrana kandydatka Socialno Demokratka mowi ze ** chce roboty dla kazdego – bezplatnej(bez kontroli) opieki lekarskiej i panstwa bez granic co do cla i imigracji ** tego nawet i Lenin by nie pomyslal. **Dla kazdego wedlug jego potrzeby i od kazdego wedlug jego zdolnosci.**
  Wielkie „huramburam” w „Fejk nius” jest to ze przy aresztowaniu nielegalnych ludzi przekraczajacysh granice USA urzednicy ICE zanim wysla rodzicow do wieziena zabieraj od „rodzicow” ich dzieci [ jak bylo prawnie uchwalone przez Clinton/Obama] i te zdjecia co sa w „Fejk nius” sa z czasow obamy a nie Trumpa.

 18. revers said

  Z kosciolem lucyfera, daj nam dobra wszystkich narodow na ziemii belzebubie

 19. Miet said

  Panie Troll, mnie już się nawet nie chce odnosić do pańskich z doopy wzietych przykładów – tylko po to aby coś tam pierdnąc na US.
  Niektóre pana przykłady są na poziomie piaskownicy a mnie na ten poziom złazić się nie chce.
  Nikt pana nie zmusza aby pan kochał Amerykę – a mnie też nikt nie zmusza abym z panem tutaj wdawał się w jakieś dysputy.
  Tak, że na tym kończę.

 20. Miet said

  A w tej Hameryce, co to palcem do nosa (według trolla) nie trafiają-
  takimi sprawami się zajmują:

  to się w pale nie mieści – jak orzekł kiedyś jeden milicjon

  https://phys.org/news/2018-04-nuclear-fusion-gaining-steam.html

 21. jaja said

  Przed chwila czyatalam chyba na WND, ze to nie USA chca rozpirzyc to co same zmontowaly, ale osobiscie Trump sie uparl. Macron zreszta podsmrodzil Trumpa, tzn, oskarzyl, ze on go namawial do skopiowania angielskiego Brexitu, czyli ponaglal do rozwalki ujni. Jaki gad w oczy nic Trumpowi nie wygarnal, tylko z daleka poszczekuje.

 22. troll polonii said

  19
  Miet
  Piekna, hamerykanska kultura dyskutowania.!!!!
  To juz nie piaskownica – to burda pijacka neo-amerykanow..
  I kolejny ‚przyklad z dupy wziety:
  Wlasnie dziennikarz w USA zamordowal 5 kolegow- dziennikarzy!!!!

  Pewnie i pan poszedlby strzelac dziennikarzy Sputnika, Guardiana, i Independent.uk. za te „z dupy wziete przyklady”.
  I oczywiscie popiera pan zachowanie USA w ONZ i kocha pan Nikki Haley, ktorej sie wreszcie dostalo po glowie.

  Z dupy tez wyjalem przyklad o Jerozolimie??

  Czy pan wstydu nie ma?

  Sn. Ron Paul i Craig Roberts to tez wyciagajasobie z dupy przyklady imperializmu amerykanskiego?

  To koniokradom wolno rozwalac panstwa, mordowac narody, bombardowac dzieci napalmem i uranem, zostawiac zaminowane place zabaw dla dzieci, krasc rope i zatruwac swiat produktami Monsanto, mordowac prezydentow, zmieniac rzady innych panstw, przymierzac sie do zniszczenia Rosji, Chin i rozwalac Europe, tworzyc i zbroic terrorystyczne organizacje Al Kaide, Al Nusra, ISIS, – i nikt nie smie ich za to krytykowac?

  A to z dupy – czyli z Pentagonu- wzieta mapa amerykanskich baz. Mozna kliknac, zeby powiekszyc:

  Map of US military bases

  Kanadyjskie zrodla, w ktorych tez pisza Amerykanie: tez z dupy wziete?? Moze jednak Stany sa w stanie przestac niszczyc Europe?

  Video: The European Union: Part of America’s Imperial Project | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/video-the-european-union-part-of-americas-imperial-project/5536396

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: