Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Po szczycie w Helsinkach

Posted by Marucha w dniu 2018-07-17 (Wtorek)

Trudno jest postawić wiążące wnioski po szczycie w Helsinkach. Zbyt mało wiadomo o tym, o czym naprawdę rozmawiali Trump i Putin.

Warto zwrócić uwagę, że było to pierwsze oficjalne spotkanie dwustronne obydwu liderów, którzy do tej pory kontaktowali się głównie przy okazji wielkich, międzynarodowych konferencji oraz przy pomocy telefonów.

Logika Trumpa wydaje się prostym przełożeniem taktyki biznesowej: najpierw sporo pokrzykiwań, przeciągania liny i ostrych sformułowań, później spotkanie i podpisanie korzystnej umowy.

Wiążące jest nie tyle to, co 45 POTUS mówił o Rosji przed Helsinkami, ale to, co mówił w trakcie rozmów i tuż po nich. Błędem jest zarówno mówienie o „szoku”, o którym wspominał po zakończeniu szczytu NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda, jak również jednoznaczne zapowiedzi nowego podziału Europy.

Bez wątpienia pewnym już stałym elementem image`u Trumpa jest zawieranie nieoczekiwanych porozumień z krajami, o których przez długi czas nazywał wrogami. Tak było z Koreą Północną, tak też stało się wczoraj, przynajmniej w sensie symbolicznym z Rosją.

Retoryka „wrogości” w stosunku do Kremla była li tylko retoryką, w istocie Trump postrzega Moskwę nie jako przeciwnika, ale konkurenta biznesowego, z którym na wielu poziomach można rywalizować i zawierać korzystne układy.

Stąd wieloznaczne, choć już inne niż na szczycie NATO w Brukseli zapowiedzi w sprawie Nordstream 2, głoszące, że USA będą chciały konkurować z tym projektem swoim gazem łupkowym. Z tego też wynikają również wieloznaczne zapowiedzi o wspólnych działaniach w Syrii i dobrze działającej współpracy służb specjalnych obydwu krajów na polu tego przewlekłego konfliktu.

W końcu, kwestia ukraińska, którą Trump zdecydowanie odpuścił, a wszystkie tezy dotyczące tej problematyki (przestrzeganie porozumień pokojowych z Mińska i Krym) referował w czasie wspólnej konferencji tylko Putin.

Sam rosyjski lider w wyemitowanym po spotkaniu wywiadzie dla telewizji „Fox News” stwierdził co prawda, że podczas rozmowy „w cztery oczy” Trump miał mu przyznać, że „według prawa międzynarodowego półwysep pozostaje integralną częścią Ukrainy”.

Zbliżenie na linii Waszyngton-Moskwa, nawet jeżeli jest tylko autorskim pomysłem Trumpa napotykającym na spory opór w amerykańskich elitach politycznych, niewątpliwie w zdecydowanie trudnej sytuacji stawia Unię Europejską [co nas bardzo cieszy – admin]. Jej relacje z Białym Domem nigdy nie były tak złe, a pozostawanie w coraz większym rozkroku pomiędzy narastającym konfliktem gospodarczym i politycznym z Waszyngtonem szkodzącym jedności euroatlantyckiej oraz utrzymywanymi od czasów kryzysu krymskiego sankcjami wobec Kremla sprawiają, że Stary Kontynent zbliża się nie tyle do sytuacji „nowej Jałty”, co osamotnionej Polski w końcówce lat trzydziestych XX wieku.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że nowy rząd Włoch tuż po zakończeniu szczytu podkreślił, że nie zamierza spełnić oczekiwań Trumpa w stosunku do wkładu finansowego w NATO, a poprawa relacji amerykańsko-rosyjskich wychodzi na przeciw oczekiwaniom krajów sceptycznych wobec dalszego utrzymywania sankcji wobec Rosji: Austrii, Włoch, Grecji, Słowacji oraz Węgier.

Łukasz Kobeszko
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 39 to “Po szczycie w Helsinkach”

 1. Egzorcysta Amator said

  W interesie Polski jest wypchnięcie USA z Europy i uporządkowanie jej wg osi Berlin – Moskwa. Z prostego powodu: gdyby wpływy USA w Europie zostały zminimalizowane to Berlin zacząłby z Moskwą konkurować. I tak jak Rosja może zbudować przemysł mając surowce tak Niemcy swojego przemysłu bez surowców nie rozwiną. W efekcie to Rosja będzie rozdawać karty, co dla Polski byłoby wielką szansą.

 2. Listwa said

  Komentatorzy z róznych „telewizorni” sa niemile zaskoczeni. Dostali czkawki i mają obawy sraczki.
  Oglądałem wypowiedż takiego jednego , ależ bełkot nieprzeciętny, straszne głopoty exspercik wypowiadał.

 3. Listwa said

  Kto wie ile PIS jest gotowy wydać żeby w Polsce była stała baza US?
  2 mld$

  A jaka cisza. A tylu było zbulwersowanych protestantów przeciw 500+ dla Polskich dzieci. Nawet duchowni z moderrnistycznych plebanii.

 4. andzia said

  re Listwa
  Tak sobie po cichu myślę, żeby Putin zażądał wycofania amerykańskich baz z Polski. W ostatnim wykładzie, w mojej ocenie dość chaotycznym i mało ambitnym o sytuacji Polski wobec geopolitycznych przemian w Europie i na świecie, prof. Chodakiewicz rozwodził się głównie o Trumpie,który nazwał nawet Kima grubaskiem. Taki z niego strategos! Pewnie dlatego, że Azjata, choć kształcony w Europie, nie dał się nabrać. Mówił też, że USA nie boją się nikogo na świecie, prócz Rosji.O ile sobie przypominam, to po grożbach pod adresem Korei Płn. Trump zlecił remanent zasobów zbrojnych, po czym zmienił tzw. retorykę.

 5. Jabo said

  Panie Listwa, miej Pan wyrozumienie. Wszyscy ci komentatorzy i eksperci to „specjaliści” od wyczuwania skąd wieje wiatr. A tu na razie bezwietrznie i nie wiadomo z którego kierunku zacznie wiać. Cóż ten biedny ekspercik ma w tej sytuacji zrobić?

 6. Rokitnik said

  Amerykanie wpierniczyli sie do Polski NIE dla straszenia Rosji, tylko po to by strzec przerzut i…spokojne zycie ..Israelitow na terenie Polin.. / bo tam najwyrazniej robi sie im za goraco /. Stad p. Putin wg mnie nie wtraca sie do ichnych ”zabezpieczen ”, zdajac sobie sprawe, ze taki kontygent Yankesow Rosji NIE zagraza?
  Jesli juz, to mogl tylko przypomniec swojemu adwersarzowi, ze o zadnych broniach inwazyjnych na terenach b l i s k i c h Rosji – zgody nie ma !

 7. pisuar said

  jakiś najemnik profesor doktor z uniwerystetu ? w tvp info mówił że prezydent Putin źle wyląda jest chory popisowska żenada propagandy nato

 8. Joung said

  Donald mam na ciebie chec?
  Sugeruje zdjecie?

 9. Marucha said

  Re 8:
  Chciał Pan być dowcipny?

 10. revers said

  24 godzin po szczcycie Trump zmienia zdanie w sprawie wplywania Rosji na wyniki wyborow w stanach, i wiele innych kwestii …

  https://www.nbcnews.com/politics/politics-news/24-hours-later-trump-claims-he-misspoke-helsinki-meant-say-n892166

  re6

  Faktycznie Iran zapowiedzial nie opusczenie Syrii, czy wzgorzy Golan, z koleji NATO w obecnym ksztalcie nie bedzie walczyl za Izrael z Iranem, choc polskojezycznii namiestnicy chetnej wyslaja tam swoje F-ki i oddzialy specjalne.

  Natanaihu lata do Moskwy i szuka gwozdzi do zalatwienia Iranu lub wystawienia Iranu koalicji „dobrej zmiany”.

 11. jaja said

  Po szczycie w Helsinkach zamiast pokoju pomiedzy deepami a protrumpami rozpetalo sie w Stanach prawdziwe pieklo. Az, wspolczuje Trumpowi bo mam nadzieje, ze chcial wyciszyc napiete stosunki z Rosja, tak potrzebne, w zasadzie konieczne do zwalczania ognia smoczego. Glupki z deepowego bagna bredza o obaleniu Trumpa za zdrade, za knowania, za szachrajstwa, chociaz nie byli swiadkami wymiany pogladow, zdan czy poruszanych temtow pomiedzy Trumpem a Putinem. Prawdziwe, nie wymyslone – deepy co nie sa w stanie przejrzec na slepia, wyjrzec z nory i zobaczyc swiat taki jako jest, a nie jest dla nich laskawy.

 12. MatkaPolka said

  Trump i Putin mają gdzieś Polskę. Porażka polskich dyplomatów w krótkich spodenkach

  http://lewy.pl/62723-trump-i-putin-maja-gdzies-polske-porazka-polskich-dyplomatow-w-krotkich-spodenkach

  Na stronie „Nowej Konfederacji” ukazał się artykuł „Oswajanie chuliganów” autorstwa Witolda Sokała. Ekspert uznał w nim, że na amerykańsko-rosyjskim szczycie w Helsinkach zyskał „zarówno Donald Trump, jak i Władimir Putin. Raczej nie stało się to przypadkiem, lecz jest efektem bardzo pragmatycznego podejścia obu stron i chyba jednak dobrej chemii pomiędzy kluczowymi uczestnikami tej operacji. Tracą natomiast Chiny, Unia Europejska i Iran. Możemy mieć wciąż nadzieję, że – pomimo pewnych niepokojących sygnałów – jednak nie Polska i Ukraina”.

  Według eksperta „najbardziej oczywiste korzyści odnieśli obaj prezydenci w polityce wewnętrznej: gospodarz Białego Domu osłabił atak Demokratów, związany z domniemanym wspieraniem jego kandydatury przez rosyjski wywiad. Główny lokator Kremla natomiast znów potwierdził propagandowo, na użytek publiki w Rosji i krajach byłego ZSRR (bo inna raczej tego nie kupuje), że jest równorzędnym dla USA partnerem w grze globalnej, zupełnie jak za wspominanych tam z nostalgią czasów sowieckich”.

  W opinii eksperta „do korzyści odniesionych przez Trumpa można dodać poważny, ostrzegawczy przekaz pod adresem polityków Unii Europejskiej, o treści „nie zakładajcie, że dogadacie się z Rosjanami przeciwko mnie – bo jak zechcę, to bez trudu was ubiegnę”.
  Z kolei Putin uzyskał uspokajające deklaracje odnośnie polityki energetycznej – ze strony amerykańskiej tym razem nie było już mowy o blokowaniu gazociągu Nord Stream 2, lecz o „konkurowaniu z nim””.

  Ekspert uważa równocześnie, „że te słowa są niewiele warte – trudno spodziewać się, by administracja amerykańska czuła się w przyszłości jakoś szczególnie nimi związana (podobnie jak rosyjska swą obietnicą kontynuowania transferu gazu przez Ukrainę). To zapewne zaledwie zachęta dla drugiej strony, do bardziej konkretnych koncesji na kolejnym etapie”.

  Zdaniem eksperta „konkrety pojawiły się za to, jak można ostrożnie wnioskować, w kwestii bliskowschodniej. Świadczą o tym zarówno dość daleko idące deklaracje obu prezydentów o „dobrej współpracy wojskowej w Syrii” i perspektywie powrotu uchodźców do domu, jak i medialne reakcje polityków izraelskich oraz irańskich (zapewne dobrze poinformowanych przez swoje służby). Wygląda na to, że w zamian za wspólne amerykańsko-rosyjsko-syryjskie gwarancje bezpieczeństwa dla Izraela i zmuszenie Persów do wycofania swych macek daleko na wschód, co ma zapewnić Putin, USA zaakceptują przetrwanie u władzy Baszszara al-Asada oraz pogodzą się z aktywną rolą Rosji w Syrii. Byłby to kompromis racjonalny i relatywnie dogodny dla wszystkich (oczywiście poza niedobitkami syryjskiej opozycji i Teheranem, który zapewne tanio swych przyczółków nie sprzeda, ale sam przeciwko wszystkim istotnym graczom ma nikłe szanse powodzenia). To scenariusz bardzo trudny do realizacji – ale, gdyby się udał, zapewni on spore korzyści całemu światu (trwałe ograniczenie wpływów radykalnych islamistów), Putinowi (utrzymanie przyczółku na Bliskim Wschodzie) i zwłaszcza Trumpowi (możliwość chwalenia się, że posprzątał po awanturze, rozpoczętej za rządów Obamy, której Demokraci wraz z europejskimi sojusznikami nijak nie potrafili zakończyć)”.

  Zdaniem eksperta „niewiele natomiast wskazuje, by równie konkretne porozumienie zawarto w sprawie Europy Środkowo-Wschodniej. Gdyby tak było – Putin raczej nie pozwalałby sobie na ironiczną propozycję, by Trump skłonił Kijów do realizacji porozumień mińskich, a amerykański prezydent raczej całkiem przemilczałby kwestię legalności rosyjskiej aneksji Krymu. To podkreślenie różnicy stanowisk, które miało miejsce w Helsinkach, nie powinno nas jednak zwalniać z podejrzliwości.

  Możliwe, że swobodna ręka Moskwy na Ukrainie to kwestia czasu i kolejnych spotkań, a wtedy siłą rzeczy pojawi się pytanie o wiarygodność amerykańskich gwarancji dla Polski.
  Optymiści wykluczają takie ryzyko, wskazując, że jesteśmy ważni dla USA przynajmniej z dwóch powodów, – jako potencjalny kupiec na amerykański gaz i sprzęt wojskowy oraz jako element utrudniający swobodny obrót towarami pomiędzy Chinami a zachodem Europy, czyli istotnymi rywalami USA w nowym globalnym rozdaniu.

  Pesymiści (a raczej – realiści) wskazują w odpowiedzi, że Ameryka ma na swoje towary kilku lepszych (bogatszych, bardziej przewidywalnych i stabilniejszych) odbiorców od nas, zaś Rosja jest potencjalnie znacznie skuteczniejszym partnerem do blokowania Jedwabnego Szlaku niż Polska (nawet razem z mitycznym wciąż Międzymorzem)”.

  Ekspert podejrzewa, „że o taki scenariusz, – choć nikt z wtajemniczonych tego głośno nie potwierdzi, z oczywistych względów, – czyli rewolucyjne odwrócenie światowego systemu sojuszy, „oswojenie Putina i zatrudnienie go w swojej firmie” oraz wykorzystanie rosyjskiego potencjału w rywalizacji z Chinami, gra długofalowo Trump”.

  Według eksperta „to poniekąd powtórka z operacji, realizowanej przez Amerykanów wobec Korei Północnej. Tam też, mając problem z politycznym „chuliganem”, służącym interesom chińskim przeciwko Ameryce i jej sojusznikom, Donald Trump podjął ryzykowną próbę nawiązania z nim dialogu. Nie z sympatii przecież, ale w imię zimnej kalkulacji; uznając, że lepiej by reżim ten nie zależał wyłącznie od Pekinu. Podobnie tym razem – amerykański prezydent wysyła sygnały, że jest w stanie nad wieloma kwestiami trudnymi przejść do porządku dziennego, zapewne po to, by w odpowiednim momencie zażądać określonych, politycznych i gospodarczych koncesji”.

 13. MatkaPolka said

  Trump i Putin mają gdzieś Polskę. Porażka polskich dyplomatów w krótkich spodenkach

  http://lewy.pl/62723-trump-i-putin-maja-gdzies-polske-porazka-polskich-dyplomatow-w-krotkich-spodenkach

  Na stronie „Nowej Konfederacji” ukazał się artykuł „Oswajanie chuliganów” autorstwa Witolda Sokała. Ekspert uznał w nim, że na amerykańsko-rosyjskim szczycie w Helsinkach zyskał „zarówno Donald Trump, jak i Władimir Putin. Raczej nie stało się to przypadkiem, lecz jest efektem bardzo pragmatycznego podejścia obu stron i chyba jednak dobrej chemii pomiędzy kluczowymi uczestnikami tej operacji. Tracą natomiast Chiny, Unia Europejska i Iran. Możemy mieć wciąż nadzieję, że – pomimo pewnych niepokojących sygnałów – jednak nie Polska i Ukraina”.

 14. troll polonii said

  Putin uczy kowbojow demokracji?
  Nie wiadomo jakie beda powazne nastepstwa tego spotkania; na razie Trump opowiada, ze sie ‚przejezyczyl’ i mial co innego na mysli niz mowil; A tymczasem, kazdy probuje cos ugrac.

  Ja odnosze wrazenie, ze najbardziej jankesom przylozyl Putin tym Magnickim i amerykanskimi biznesmenami w Rosji, ktorzy nie placili podatkow w USA a pieniadze wysylali na kampanie wyborcza Clintonowej. Bardzo duzo pieniedzy.
  Przylozyl tez Putin i tym, ze zgodzil sie dzielic globalny rynek naftowy z USA! Co za bezczelnosc!
  Oczywiscie, wsrod przeciwnikow Trumpa w USA zawrzalo.
  O ten amerykanski ‚wywiad’ w sprawie rosyjskich hakerow to pewnie jeszcze beda awantury, bo to wszyscy udaja, ze nie pamietaja jak to nie mozna miec zaufania do amerykanskiej „intelligence’ w szczegole, a amerykanskiej inteligencji – w ogole.
  To wywiad USA wyszukal bron masowego razenia w Iraku i szukal Osama Bin Ladena w Afganistanie.. a teraz wynalazl, ze rosysjcy hakerzy grzebali w procesie wyborczym w USA.

  Bardzo ladnie wytlumaczyl wszystkim prezydent Federacji Rosyjskiej:
  „Ja tez pracowalem w wywiadzie i wiem jak sie przygotouje dossier, ale wywiad w demokracji nie ma roli wykonawczej i oceny winy.
  Od wydawania wyrokow jest sedzia i system prawodawczy.”

  Na pytanie czy to prawda, ze Rosja popierala kandydature Trumpa, Putin odpowiedzial szczerze;
  „Tak. Nie tylko mnie sie podobal kandydat USA. Cala Rosja byla zachwycona, ze wreszcie znalazl sie taki powazny kandydat na prezydenta, ktory chce przyjaznych stosunkow z Rosja. Przeciez to normalne..”

  Kazde zdanie wypowiedziane przez Putina, to oczywiscie kij w mrowisko.
  Ten sam Putin mial czelnosc powiedziec, ze USA i Rosja , to niekoniecznie przyjaciele:
  „Ja reprezentuje interesy Rosji a prezydent USA – interesy amerykanskie. My nie druzja”

  Moim zdaniem, to spotkanie w Helsinkach – w palacu rosyjskich carow- pokazalo tez ciekawa rzecz:
  Demokracja USA nie pozwala wlasnemu prezydentowi na wolnosc slowa.
  Rosyjski prezydent gadal co chcial i mial poparcie Rosjan.
  No niby Putin to najabrdziej doswiadczony polityk: stawal juz oko w oko z 4-ma prezydentami USA.
  Totez Rosjanie inaczej przyjeli wystapienie swojego prezydenta niz Amerykanie.
  Widac z tego, ze Jankesow czeka jeszcze dluuuuuuuga droga do demokracji.

  Jedna z takich ciekawostek dnia jest domaganie sie przez niektorych ‚wytrawnych ‚ politykow USA, zeby tlumacze, ktorzy byli obecni przy tym spotkaniu (zupelnie nie byli potrzebni, bo Putin zna angielski) zdradzili teraz o czym tak naprawde gadali prezydenci.
  Jeszcze w czasie tego spotkania, Zyrynowski powiedzial, ze tych tlumaczy powinni zastrzelic, zeby nie bylo przeciekow.

  No wiec, dopoki nie ma przeciekow, to nawet nie wiemy o czym dyskutowali dwaj prezydenci.
  Trump nie zlozyl nigdzie swojego imponujacego podpisu.

  PS
  A swoja droga, probuje sobie wyobrazic spotkanie Putina z …Clintonowa, gdyby rosyjscy hakerzy mieli wiecej szczescia w amerykanskich wyborach.

 15. jaja said

  Russia Liquidates Its US Treasury Holdings bardzo ciekawe, szykuje sie widocznie dolarowy koniec swiata, a deepy – ryja przeciwko Trumpow. Poza tym Smoki wydslaly najnowsze bombowce i manewruja w Rosji. Mysle, ze Trump dialogowal bez swiadkow z Putinem, bo poruszal delikatne sprawy i te dotyczace sojusznika Rosji – Smoka. Wyobrazam sobie jak goraco sie robilo pod siedzeniem Ksiemu. Goraco sie robi na swiecie bo i pisza, ze nowa szpara sie zrobila w Yellowstone i niepkoi sejsmologow wulkaniczna aktywnosc. .

  https://www.zerohedge.com/news/2018-07-17/russia-liquidates-its-us-treasury-holdings

 16. troll polonii said

  12
  Matka Polka
  Naturalnie, rozni eksperci beda mieli rozna ‚ekspertyze’ tego spotkania.
  Jakov Kademi, rosyjski zyd z Izraela opowiada, ze to spotkanie w Helsinakch ma pomoc Trumpowi w listopadowych wyborach i rozpedzeniu Demokratow.
  A z kolei brak dyskusji na temat Ukrainy pokazuje wyraznie, ze Trump dobrze pamieta, kogo popieral Poroszenko w wyborach prezydenckich USA..
  Akurat temat Polski nie byl poruszany bo …niby z jakiego powodu?
  Nasza rola wzgledem gazu i gazociagu sie skonczyla w momencie gdy nasi eksperci od polityki zdradzili Polske i jej interesy energetyczne.

 17. Rafal Cz. said

  W polityce liczy sie zdolnosc do osiagania celow. Taka zdolnosc posiada Ameryka, Federacja Rosyjska, Chiny, Niemcy i w mniejszym stopniu Francja.

  To odznacza nowa jakosc w stosunkach miedzynarodowych. Nowy uklad sil.

  Co z tego bedzie, pokoj czy wojna, nie wiadomo.

  Trump probuje ale jest pod presja Zydow I idiotow republikanskich a ci chca rosyjskich ziem I bogactw naturalnych.

  Dlaczego idioci republikanscy? Bo dume bardziej sobie cenia niz duch konstytucji Stanow Zjednoczonych ktory to ojcowie zalozyciele USA starali sie podkreslic: Wolnosc dla wszystkich.

 18. lopek said

  Należy zacząć od tego, kto wystrugał na prezydenta USrahella Donalda Trump’a i po co to uczynił? Moim zdaniem naprawdę rządzący USrahellem tracili sterowność nad ichnim lewactwem, które sami stworzyli – więc stąd Trump – aby owe lewactwo przytrzymać w ryzach. Co do spotkania na szczycie – to jest to taki demokraturowy show, który ma dodać splendoru uczestnikom szczytu i robić w konia niewtajemniczonych choć ważnych na światowej szachownicy. Na koniec – ważne decyzje zawsze zapadają w ciszy gabinetów – i dotyczy to szczególnie tzw. demokratury. Słowem – światowe dziecię Szatana – ludziom stworzonym przez Boga i tak nie odpuści.

 19. Listwa said

  @ 5 Jabo

  Zamiast popiskiwać, mogliby więcej spiewać:

 20. Listwa said

  @ 4 andzia

  W interesie Rosji i Polski takie wycofanie. Wystarczą manewry i dostęp do techniki. Do wysokiej i tak nie mamy.
  Mają siły do zaatakowania Kima, który musiał pójść na pewne ustępstwa. Ale swoje trzyma, czym się okazał lepszy od polskojęzycznych polityczków, analityczków i dziennikarzynek.

 21. anty-qurwa pisowska said

  Ad. 6.

  Zgadza się, są tu do obrony pisowskiej chazaraszczyzny przed Polakami, tylko że się nie „wpierniczyli się”, jak Pan łaskawie raczył stwierdzić, tylko zostali ściągnięci do Polski przez polskojęzyczne qurwy i zdrajców. .

 22. Listwa said

  @ 21 anty-***** pisowska

  Sprawę bazy amerykańskie rozpoczął siemoniak z lewej strony popisu. .

 23. Waldemar Bartosik said

  PRAWDZIWY KONIEC WOJNY WIETNAMSKIEJ….

  Co do polityki Trumpa, ja widzę wyraźnie, że stara się odwrócić geopolityczne skutki przegranej wojny w Wietnamie. Pisałem o tym w przededniu spotkania i W OSŁUPIENIE MNIE WPRAWIA ŻE NIKT !!!!!!!!! – TEGO NIE DOSTRZEGA :

  Więc teraz o hierarchii stron i wydarzeń.

  Nieoczekiwanie dla Ameryki, po przegranej z Chinami wojnie w Wietnamie, dzięki polityce Kissingera i rosnącym ambicjom kapitału, USA wpompowały w Państwo Środka ogromne kapitały, na wskroś nowoczesne technologie i inwestycje, ślepo dążąc do lansowanej, w imię najwyższych zwrotów z inwestycji – globalizacji gospodarki.
  Wtedy to, Ameryka WYŁUSKAŁA Chiny ze światowego systemu państw socjalistycznych.
  I wpędziła się w dzisiejsze kłopoty, z których Trump, na przekór LEWACKIM DURNIOM – pragnie ją wydobyć.
  W ramach ofensywy AMERICA FIRST.

  Chiny zaczęły rosnąć w tempie dwucyfrowym, a gdy do władzy doszedł Deng Xiaoping i spacyfikował chore na tamtym etapie tendencje do demokratyzacji życia publicznego (plac Tienanmen), które w Rosji, w dwa dziesięciolecia doprowadziły do ROZKRADZENIA GOSPODARKI, nagle się okazało, że centrum świata przeniosło się w rejon basenu Pacyfiku, że Ameryce rośnie konkurent, że świat zmierza do dwubiegunowości.

  Arsenał atomowy Rosji i potencjał gospodarczy Chin, stanowi poważną przeciwwagę i zagrożenie dotychczasowej pozycji Ameryki.
  Dlatego to dziś Ameryka pragnie wyłuskać Rosję, z taktycznej UNII z Chinami.

  TYLKO WIĘC W TYM KONTEKŚCIE, należy oceniać Trumpa, gdy podejmuje próby osaczenia Chin z Rosji i Korei Północnej.
  Bo wszystkie inne wątki, w tym nasz skrawek ziemi, ma dalszoplanowe znaczenie..

 24. anty-qurwa pisowska said

  Re. 22

  Nie ma znaczenia czy Siemoniak i Schetyniuk czy Kuchciński i Kaczyński, każdy jeden z POPIS-u wypełzł z tej samej chazarsko-banderowskiej obory.

 25. maniek said

  cyt…”Putin” to zabawka Rockeffelerów , Trump/Obama/ to zabawka Rothschildów. Teoretycznie trwa między nimi wojna ,ale obaj są członkami loży nadrzędnej – Wielka Loża. Dezinformacja wpływa na wasze postrzeganie danej postaci … Niektórzy z was uważają nawet ,że Putin walczy z nwo , ale kosztem kogo – Ukrainy i Polski, kosztem państw ,które B’n’B i Wielki Wschód zawsze spisują na pokazowe straty !…

  cyt… Technologia – wpływ technologii na środowisko społeczne (!!!). Jesteśmy pewni, że chodzi tutaj o powszechnie stosowaną przez Syndykat na świecie i w Rosji wpływu technologii na psychologię całych narodów przez wojny informacyjne…

  https://swiatowaliga.blogspot.com/2016/02/rosja-ukraina-i-syndykat-zbrodni-unii.html

  …trudno sie nie zgodzic!…

  niestety wiele mocnych linkow „zezarlo” mi – wrzucilem je tez do Gajowki…

  ——
  Światowa Liga = brednie. Szuje.
  Admin

 26. sarkazm said

  Putin takich cwaniaków jak Trump to owija sobie z rana dookoła małego palca, czego dowodem jest przepraszanie i wycofywanie się Trumpa z tego co powiedział. Putin po mistrzowsku rozegrał Trumpa a na Europę padł blady strach
  Jeden handlowiec – drugi czekista (z dziada pradziada). Wynik starcia wiadomy.

 27. Moher49 said

  Z tyłu za Trumpem, w żółtym chałacie, Mossad z naganem.

 28. Marcin said

  Patrioidioci myślą jednak inaczej.

 29. yattakaj said

  ad.8

  słabiutkie..oj słabiutkie..

 30. anty-qurwa pisowska said

  Ad. 8.

  Re. 29

  Chazarstwo wszędzie wejdzie jak robactwo, dla którego nie ma żadnych granic, byle tylko nasrać pod drzwi lub ukraść cokowliek.

 31. VAV said

  Obejrzyj: Najbardziej oburzające kłamstwa Hillary Clinton!
  .https://www.youtube.com/watch?v=L9tipgG6Lb8

 32. troll polonii said

  Czym sie Putin – znowu!- narazil Demokratom?
  Zdradzil amerykanska tajemnice panstwowa.
  Ze mianowicie, amerykanskie biznesmeny zarobili ogromnre pieniadze w Rosji i przekazali przy pomocy wywiadu (intelligence service) czyli przeszmuglowali do USA 400 mln dolarow na kampanie wyborcza Hillary Clinton.
  I nawet te pieniadze nie pomogly jej wygrac wyborow i te dolce nie pomoly.
  Co za strata!
  Nalezy podziwiac amerykanska bezczelnosc, ktora im pozwala niszczyc cale narody, ktorych rzady kowboje podejrzewaja o …KORUPCJE.
  Chyba w historii swiata takiego kupowania urzedow (legalnie!!!) w zadnym kraju nie bylo.
  Z tego wynika, ze wartosc dolara zleciala na pysk, bo hakerstwo sie bardziej oplaca.

  BREAKING: Putin – US Intelligence Funneled $400 Million to Clinton Campaign From Russia – YouTube

 33. RomanK said

  Malo kto zwraca uwage na to co wazne…to bardzo typowa psihooyska cecha FuckNewsow…CNN, MNBC et inn hooystfo o wiadomym pochodzeniu .…
  Amerykanie wepchali sie do Polski…. a kto o to tak mocno zabiegal??????
  Amerykanie w osobioe Prez Regana powiedzieli ,ze nie przekrocza linii izotermy stycznia….administracje neoconskie nie posluchali tego….poszly jak swinia w zyto….Polityka neoconow politycznego ramienia Globalizmu zarowno w wydaniu Bushow , Clintona jak i Obamy..popychala globalistow I globalistyczna agende. Obama wprowadzil bazy w polsce I rakietami….I zorganizowal putch na Ukrainie i w Gruzji….
  KTo umie liczyc nich liczy ..Unia Europejska razem 13 krotnie przewyzsza Rosje militarnym potencjalem….bez USA,,,,
  ale potencjal nuklearny rozklada sie 45% na Rosja i USA…10% reszta kilka krajow w tym Israel….
  Co gadali Putin z Trumpem?????? Srule z Deep State tak chca wiedziec ,ze wyskoczyli z zadaniem przesluchania przez Senat …tlumacza przez Trump
  Jak widzicie PsieHooystfo jest zjawiskiem globalnym a nie wylacznei gajowkowym:-))))…

 34. Carlos said

  Trump ma cudowne usprawiedliwienie, z ktorego – nie wiadomo dlaczego- nie korzysta. Otoz, kiedy Gorbaczow z Reaganem, uzgadniali szczegoly obustronnego rozbrojenia i wspolistnienia pokojowego w owczesnych warunkach, prezydent Reagan byl uznawany w swoim kraju, za wybitnego polityka i bohatera. Gdy to samo probuje ( taka mam nadzieje) zrobic Trump- jest dla neokonow zdrajca. Wystarczyloby, zeby Trump naglosnil ten argument w ich ” mendiach”, to zatkalby im geby, ale… moze to ja jestem naiwny?

 35. Maverick said

  Maniek Putin nie ma nic przeciwko Polsce, Ukrainie czy innym państwom słowiańskim,
  To co piszesz to dość spore uproszczenie, to nasze dzieci żydowskich bolszewików judzą nas na Rosjan. Rosja jest najbogatszym zakątkiem świata jeżeli chodzi o zasoby naturalne, światowe żydowstwo miało plany ich rozkradzenia i przywłaszczenia sobie. Za Jelcyna nieźle im to szło. Przyszedł Putin i ich odciął i za to go lubią w Rosji, a nienawidzą w luciferiańskich mediach kontrolowanych poprzez kabałę.
  Pragnie współpracy z innymi krajami słowiańskimi ale one same się odcinają, a głebów bez IQ w Polsce nie brakuje, oni wolą sprzedać Polskę lichwiarzom kabały niż pozwolić Polakom żyć w dobrobycie.

  Np.:

  W sądach marynują się dzieci z III-ciego pokolenia enkawudzistów i trzeba ich wyrzucić na zbity pysk, niektórych wsadzić do więzień, innych skuć w łańcuchy i zagonić do uczciwej pracy, a gadom jak tego co skazał Rybaka za spalenie kukły Sorosa odebrać uprawnienia prawnicze z zakazem wykonywania zawodu.

  W wolnych i suwerennych krajach sędziów wybierają obywatele, a do sądu najwyższego nominuje prezydent, ale sejm musi zatwierdzić.

  Bolszewikami byli ekskluzywnie żydzi, jak ich całe to NKWD kierowane poprzez Berię gdzie było ich około jednego miliona w NKWD. Wymordowali około 60 milionów Słowian. Holocaust to mała bajeczka przy wyczynach tych bandytów.

  Pamiętajmy żydowskie NKWD w Polsce już po zakończonej wojnie wymordowało około 1 850 000 lub zesłało na Syberię. Kiedyś w 1978 roku stojąc na stacji kolejowej w Bielsku Białej wracając ze szkoły koło mnie staje bardzo zniszczony człowiek w kufajce z tobołkiem na patyku.
  Wzbudził moje zainteresowanie, więc go zagadałem, i powiedział mnie że był ostatnim który przeżył lagier syberyjski i go w końcu wypuścili, i wraca do domu.

  Co prawda bandyci przyznają się oficjalnie do wymordowania 60 000 Polaków i to tych najszlachetniejszych z przed wojennej inteligencji i elit.

  Naszą historię tworzą nam dzieci enkawudzistów dlatego większość nie zna prawdy.
  Zamiast muzea holocaustu Polaków budują jakiś świątynie holocaustu żydów.

  Jak Polacy mogą coś pozytywnego i dobrego zrobić dla Polski i siebie gdy podstawia się im złodziei na stanowiska?

 36. VAV said

  OBAMA WHITE HOUSE był zaangażowany w szpiegowanie kampanii Trumpa!
  .https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=LIMuS2HT6BU

 37. Maverick said

  To zamieściłem na facebook dla moich amerykańskich znajomych aby ich przebudzić z latargu kabały.

  A tribute to the one of the most honest TV personality Tucker Carlson. However in order to understand what he is saying you must go through the process off detoxification, from daily doses of globalists media venom, they implanted in so many heads. A Deep State agents everywhere coming out from the shadow and openly calling for removal of the president Trump Proving that they are not a journalists, reporters but a mind controllers. . You know theirs names you see them on TV from a CIA operative Anderson Cooper, to Rachel from MSNBC and FOX news is not a far behind with the exception of Tucker and Hannity.. That is a prove that we are totally controlled by media. People loosing IQ in extremely fast pace, calling for heads to roll and specially Trump head. Calls for the leftists revolution. Is that signal that civil society is in decay and media are cranking the temperature. Fabricated FBI report on leaks, are taking hold, but death of IT person killed by Clinton is not solved an kept quiet. The real source of the leak to the Wikileaks. People inside her campaign woke up even Dona Brazil ex CNN contributor. How many people Hilary Clinton killed? Only Gods knows.

  I never expected that it will happen. Some forces behind the scenes steering us in that direction of war.

  Alex Jones maybe is crazy, but is waking up a lot sleeping lemmings.

 38. Maverick said

  On July 17 100 years ago Bolsheviks killed Russian Royal family, today Bolsheviks in the USA accusing Trump of treason.

  https://cms.qz.com/wp-content/uploads/2018/07/1910-visit-to-their-family-in-Germany-2167.jpg?quality=80&strip=all&w=1600

  Now Russians pay a respect in a big ceremony and returned in mass to Christianity, when west becoming Anti christian. What a reversal. Instead of Christianity they are embarrassing humanism and rejecting God laws and natural laws. Godless society will always self destruct and ruin what a previous generations have accomplished..

 39. troll polonii said

  Co Amerykanie sadza o spotkaniu w Helsinkach: Leopard nie gubi plam na futerku a USA nie zmieni polityki podbijania narodow.

  Craig Roberts:

  America Overrules Trump: No Peace with Russia | Global Research – Centre for Research on Globalization

  Craig Roberts
  https://www.globalresearch.ca/america-overrules-trump-no-peace-with-russia/5647943?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  The Coming Coup to Overthrow President Trump: Sedition at the Highest Levels | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/the-coming-coup-to-overthrow-president-trump-sedition-at-the-highest-levels/5648038

  Climb Down From the Summit of Hostile Propaganda | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/climb-down-from-the-summit-of-hostile-propaganda/5647948

  Donald Trump – Despised by Europe, Despises Europe | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/donald-trump-despised-by-europe-despises-europe/5648017

  Obama Slams Door in Putin’s Face: Says If Putin Doesn’t Want Russia’s Retaliatory Forces Eliminated, He’ll Need to Be the One to Press the Nuclear Button First | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/obama-slams-door-in-putins-face-says-if-putin-doesnt-want-russias-retaliatory-forces-eliminated-hell-need-to-be-the-one-to-press-the-nuclear-button-first/5529237?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  Donald Trump was Elected by Russia? Mass Dementia in the Western Establishment | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/donald-trump-was-elected-by-russia-mass-dementia-in-the-western-establishment/5648031?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  When the US Invaded Russia | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/when-the-us-invaded-russia/5648060

Sorry, the comment form is closed at this time.