Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Gdyby to zrobiła Rosja, uznano by to za akt agresji”

Posted by Marucha w dniu 2018-08-09 (Czwartek)

Ekspert ocenił prawdopodobne konsekwencje wystrzelenia hiszpańskiej rakiety w Estonii.

Wystrzelenie przez pomyłkę pocisku bojowego przez hiszpański myśliwiec nad Estonią należy oceniać jako sytuację nadzwyczajną, która jedynie cudem nie zakończyła się tragedią — powiedział Sputnikowi rosyjski ekspert wojskowy, redaktor naczelny czasopisma „Obrona Narodowa” Igor Korotczenko.

Jest tu realizowana zasada samonaprowadzania, dlatego, powiedzmy, szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie wydarzyło się najstraszniejsze… Wszystkie przesłanki do tego istniały, tragedii udało się uniknąć jedynie cudem — powiedział Korotczenko.

Według niego ten incydent pokazuje niski poziom kwalifikacji pilotów NATO patrolujących niebo nad państwami bałtyckimi.

Poza tym Korotczenko zaskoczyła „lekka” reakcja oficjalnego Tallina. „W rzeczywistości była to sytuacja nadzwyczajna i obywatele Estonii, i w zasadzie pasażerowie samolotów, które leciały wówczas nad terytorium państw bałtyckich, powinni zdawać sobie sprawę, że jedynie cud uratował setki osób” — dodał.

Niewątpliwie w sprawie tego incydentu trzeba przeprowadzić dokładne śledztwo. Uważam, że wspólnota międzynarodowa powinna dosłownie o tym krzyczeć, poruszając kwestię wszczęcia otwartego, jawnego, transparentnego śledztwa, ponieważ NATO pokazało, że może występować jako potencjalne narzędzie niszczenia samolotów cywilnych — oznajmił ekspert.

Jednocześnie nie wykluczył, że pocisk, który nie dotarł do celu, mógł wybuchnąć już po upadku na ziemię, co także mogłoby mieć tragiczne skutki.

„Pocisk jest obiektem szczególnie niebezpiecznym. To broń śmiercionośna. W zasadzie pocisk mógł eksplodować również w trakcie spadania. Nie wiemy, w jakim stopniu jest zapewniane bezpieczeństwo. W warunkach bałaganu, który pokazało nam NATO, mogło wydarzyć się cokolwiek” — powiedział Korotczenko.

Gdyby po nieuzgodnionym odpaleniu pocisk trafił do przestrzeni powietrznej Rosji, mogłoby to doprowadzić do poważnego incydentu wojskowego ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Uważam, że w ramach najbliższego posiedzenia Rady Rosja-NATO Moskwa powinna zażądać od sojuszu przedstawienia wszystkich szczegółów tego, co się stało, i zapewnienia należytego poziomu bezpieczeństwa podczas pobytu myśliwców sił powietrznych NATO nad terytorium graniczących z Rosją państw członkowskich sojuszu — podsumował ekspert.

Sojusznikom można wybaczyć

Deputowany Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow napisał w swoim Twitterze: „Gdyby na obrzeżach miasta N w Estonii nagle wylądowała i wybuchła rakieta wystrzelona przez pomyłkę z samolotu wojskowego, teraz Tallin powinen wiedzieć, skąd lecą pociski”.

Senator dodał, że Estonia powinna pilnować nie rosyjskich, a natowskich samolotów.

Jak uważa analityk polityczny Międzynarodowej Organizacji Monitoringowej CIS-EMO Stanisław Byszok, Estonia postanowiła nie robić awantury, ponieważ „wrogiem historycznym okrzyknięto Rosję”, natomiast sojusznikom takie błędy można wybaczyć.

Gdyby Rosja przypadkowo dokonała czegoś podobnego, zostałoby to zakwalifikowane jako jeden z objawów agresji — powiedział na antenie radia Sputnik.

Według niego NATO może stworzyć „bardzo dobry schemat, zgodnie z którym mimo wszystko winna będzie Rosja” — pilotowi puściły nerwy, „gdy dookoła są Rosjanie, którzy „atakują”.

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 18 to “„Gdyby to zrobiła Rosja, uznano by to za akt agresji””

 1. Stan said

  Pocisk powietrzny sterowany radarem typu AMRAAM prawie cztery metry długości
  o średnicy prawie 20 centymetrów, wyposażony w kilka kilogramów materiałów wybuchowych.
  Jest to standardowe uzbrojenie samolotów myśliwskich NATO.

  „Hiszpański pilot uruchomił we wtorek swój Eurofighter w bazie lotniczej NATO Siauliai na Litwie i poleciał na północ.
  Kiedy przekroczył zalesione regiony na południu Estonii, zgodnie z pierwszymi odkryciami w pobliżu wioski Otepää, kula pękła.” Koniec, żadnych więcej wiadomości co się stało, gdzie ten pocisk poleciał nie mamy.

  Nikt nic nie wie, gdzie się znajduje i co się z tym pociskiem stało.
  Cena pocisku ca. 1 Milion.USD $ (AIM-120A, Dane z 2013).
  Może opłaci się zorganizować małą wyprawę indywidualną na południe Estonii z pomocą w celu szukania tej rakiety?
  Male drony ze specjalnymi czujnikami byłyby wskazane.

  AIM-120 Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile (AMRAAM)

 2. NC said

  „…Uważam, że wspólnota międzynarodowa powinna dosłownie o tym krzyczeć”
  Wspólnota miedzynarodowa? Przeciez to oni chcą wojny.

 3. Kura domowa said

  Gdyby Rosją rzadzilyby rzydy, nakazanoby nam kochać Rosję.

 4. revers said

  Ojoj, takich incydentow bedzie przybywac, czy chocby zblizenie sie na niebezpieczna odleglosc mysliwca NATO do samolotu na ktorego pokladzie znajdowal sie sam Szojguj, a zbliza sie Anakonda 2018 z 100 tys. armia NATO cwiczaca incydenty u granic Rosji..

 5. Stan said

  „Pakt „z diabłem” USA miałyby współpracować z al Kaidą w wojnie jemeńskiej”.
  W języku niemieckim”.
  Business Insider Deutschland.

  .https://www.msn.com/de-de/nachrichten/welt/pakt-%E2%80%9Emit-dem-teufel%E2%80%9C-die-usa-sollen-im-jemen-krieg-mit-al-kaida-kooperieren/ar-BBLHUv1?li=BBqg6Q9&ocid=crossde

 6. ł said

  Jeżeli źródłem notki jest wiadomość ze sputnika, to znaczy jest to kłamstwo albo manipulacja. Nawet nie warto się tym zajmować. Autor chce zrobić nam kuku.

 7. Boydar said

  Niewiele rozumiesz, eŁ, z procedur zarządzania świadomością społeczeństw za pomocą tzw. mediów. Profili jest co najmniej kilka. Jest co się pisze, ale jest i o czym. Sputnik formę ma „umowną”, co dość dobrze obrazuje zastrzeżenie „Poglądy autora/autorki mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji”. Czyli tak jak napisałem – forma jest umowna. Ale sam fakt wypłynięcia tematu na łamach jest regularnie znamienny. I tu nie ma wyjątków. Zresztą, tak samo dotyczy to onetu czy wp. Tylko właśnie z racji formy statystyczny czytelnik tego nie dostrzega. Po prostu trzeba umieć czytać, zwłaszcza to, co nie zostało napisane.

 8. revers said

  https://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/skandaliczna-decyzja-adamowicza-o-niezaproszeniu-wojska-polskiego-na-westerplatte,23996845192

  Obchdy wybuchu II wojny swiatowej na Westerplatte bez Wojska Polskiego

 9. Stan said

  „Wojsko będzie na Westerplatte.

  Adamowicz odniósł się w ten sposób do słów Błaszczaka, który stwierdził, że prezydent Gdańska „na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa, wpisując się w retorykę, która była retoryką tych, którzy na Polskę napadli”. Takie stwierdzenie znalazło się w opublikowanym dziś na stronie MON stanowisku ministra Błaszczaka.”

  Paweł Adamowicz poinformował, że wbrew słowom Błaszczaka Wojsko Polskie będzie obecne na uroczystości,
  nie będzie natomiast ceremoniału wojskowego.”

  .http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23770559,pawel-adamowicz-ws.html

  „Mamy wielkie zaufanie do polskiego munduru, Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte.
  Jak co roku przedstawiciele służb mundurowych są zapraszani i uczestniczą o 4.45 1 września na Westerplatte.
  Będzie też i tak w tym roku. Ale nie mamy zaufania do politycznego, partyjnego kierownictwa MON – stwierdził. Adamowicz przypomniał, że w ubiegłym roku doszło do konfliktu między miastem a MON.
  Stwierdził, że „poszedł na ustępstwa” w sprawie organizacji uroczystości, a resort złamał kompromis.
  Adamowicz: Zostałem oszukany

  – Zgodziłem się zmienić formułę obchodów 1 września.
  Zostałem oszukany, okłamany przez przedstawicieli MON, którzy obiecali, że apel pamięci będzie odczytywany na przemian przez harcerza i oficera. Wszyscy się na to zgodziliśmy – stwierdził, a później dodał, że żandarm podczas ubiegłorocznych obchodów „zagrodził swoim ciałem przejście harcmistrza do mównicy”.

  .http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23770559,pawel-adamowicz-ws.html

  Świętym prawem gospodarza czegokolwiek jest dobór gości zapraszanych na organizowane przez siebie uroczystości.

  „A świętym obowiązkiem tych, którzy chcieliby być zaproszeni, jest podjęcie skutecznych starań,
  aby na takie zaproszenie zasłużyć.
  Zapraszanie „z rozdzielnika” skończyło się 29 lat temu, panie Błaszczak.”

  Brawo. To jest człowiek honoru.
  Brawo, Prezydencie Gdańska !

 10. Milan said

  „Brawo. To jest człowiek honoru.
  Brawo, Prezydencie Gdańska !”

  Pierdol się, pedale.

  ———–
  Istotnie, chwalić Adamowicza (!)…
  Admin

 11. jjj said

  3 – 19.35.

  A nie rządzą, przynajmniej w dużym stopniu? Nie rządzą, z tym że być może nie te wallstreetowe, i nie tak wulgarnie, nachalnie jak za Jelcyna?
  Wydaje się, że rządzą, pomimo miłych uchu opowieści Siwaka, jak to marszałek Kulikow w młodości niszczył żydowskie żydowskie pułki NKWD, a teraz (czy niedawno) wspiera i jest wspierany dzisiejsze władze Rosji?
  Chabady nie istnieją, podlizują się Putinowi czy na może na odwrót? O oligarchach, oczywiście nieco stonowanych w stosunku do jelcynowskich czasów, nie wspomnę

  Oczywiście Rosja jest postrzegana jako nieprzyjaciel, rywal USA itd., [niemniej ostatnio chyba oba kraje kumają się z Izrelem, z tym że fakt – Rosja raczej nie tak nie służalczo jak USA].

  Zadam pytanie – a w 1950-1951 r., media nad Wisłą kazały kochać USA, a nad Potomakiem kazano kochać ZSRR? Wydaje mi się, że nie:), że była wrogość między USA i ZSRR.
  Zgadzam się, ze później siła Żów w USA wzrosła, a w Rosji zmalała, ale czy AD np. 1950 – nie byli Żydzi u władzy i w ZSRR i w USA, w niemałych zakresach? Chyba byli, a mimo to – przyjaźni nie było, nikt nie kazał kochać drugiej strony, raczej nienawidzić.

  I chyba na tym to polega (ta ich władza) – olbrzymia władza, ale nie ze wszystkim ostentacyjna, nie ze wszystkim bezkonfliktowa między samimi Ż, choć te ich konflikty to w dużym stopniu pozory dla mamienia gojów. Ta ich władza jest sprawowana, przynajmniej z pozornym, pijarowskim dostosowaniem się do gojowskiego konfliktu/gojowskich spojrzeń na rzeczywistość – zresztą sami owych gojów w ten konfikt wpędzają.

  Władza (ich) jest – rzekłbym – zarządzaniem poprzez konflikt, bo tak czy inaczej konflikty się pojawią, lepiej więc je sprokurować i nimi zarządzać.

  Natomiast ich władza NIE jest taką ostentacją, ze w krajach w których rządzą – (a trudno znaleźć taki w którym tak nie jest, w szeroko rozumianych krajach „białego człowieka”), propaguje się otwarcie: nie wolno krzyczeć na inne kraje, kochamy je wszystkie, bo rządzą tam i tak Żydzi. Takiego sposobu sprawowania władzy przez Ż. nie ma.
  I tak to wszystko pozwalam sobie jakoś widzieć….

 12. revers said

  A co tam w Bieslanie slychac bylo panie Troll , 1 wrzesnia w 2004 roku na rozpoczecie roku szkolnego?

  https://www.gettyimages.com/photos/beslan-school-hostage-crisis

 13. jjj said

  cd, a właściwie poprawka
  Jest wyżej w moim wpisie: „nie wolno krzyczeć na inne kraje, kochamy je wszystkie, bo rządzą tam i tak Żydzi.Takiego sposobu sprawowania władzy przez Ż. nie ma”.
  Powinno być: „nie wolno krzyczeć na inne kraje, kochamy je absolutnie wszystkie, bo jest tam fajnie i rządzą tam fajni ludzie (a w domyśle: też Żydzi). Takiego sposobu sprawowania władzy przez Ż. nie ma”

 14. revers said

  Dlatego pad powolal w trybie pilnym nowego naczelnika sil zbrojnych, jak by pad szedl na wojne 15 sierpnia 2018 roku, tylko w talmudzie wszystko odwrotnie jest, ofiara to agresor, agresor ofiara jest.

  https://medianarodowe.com/jest-nowy-naczelny-dowodca-sil-zbrojnych-duda-podjal-decyzje/

 15. yattakaj said

  ad . 9

  jak uwazasz debilu go za ludzia honoru to lepiej wypierdalaj z Gajówki …

 16. kacper said

  Dlatego włosy się jeżą na głowie przynajmniej mnie jak pomyślę sobie o Radzikowie to tylko 15 minut lotu rakiety do Moskwy.

 17. revers said

  8 sierpnia mija 10 rocznica napadu Gruzinow na Osetie, czyli wojna z Gruzja z roku 2008

  http://alles-schallundrauch.blogspot.com/2018/08/10-jahrestag-des-us-nato-angriffs-auf.html

  akurat Putin jako premier Rosji przebywal na olimpiadzie w Pekinie i pracownik ambasady przekazal mu ta pufna informacje, bedaca calkowitym zaskoczeniem dla Putina ktory siedzial w obecnosci „przyjaciela” z ocenau Busha.

  Bush tylko tetralnie wzruszyl naramiennikami, on nic nie wie, lgal ja zawsze i w F911. Miedwidiew wstrzymal operacje 12 sierpnia gdy rosjanie szli na Tibilisii, wprowadzajac zawieszenie broni.

  Dzisiaj Gruzja jest w NATO a wybuch konfliktu na pld. Kaukazu i Rosji na nowo z udzialem NATO jest jeszcze wiekszy jak w 2008 roku.

 18. Stan said

  Ad: 10 Milan
  Ad: 15 Yattakaj

  Gnido marna, parszywa, zbutwiała i z alkoholizowana natychmiast na kolana.
  Rodzinę, znajomych i swoja Ojczyznę zdradziłeś,
  za marne srebrniki sam siebie na cierpienia poświeciłeś.

  Szacunku do prawdziwych Patriotów nigdy nie miałeś,
  tylko na nich szczujesz i plujesz.
  Przyszedł czas rozliczenia.

  Proś Wszechmogącego Pana o przebaczenie.
  Bóg miłosierny wybacza.
  Daje nowa szansę w życiu i nawraca.

Sorry, the comment form is closed at this time.