Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kolejne pieniądze na rozwój niemieckiej sieci handlowej w Polsce. Tym razem od unijnej instytucji finansowej.

Posted by Marucha w dniu 2018-08-09 (Czwartek)

Europejski Bank Inwestycyjny, który jest instytucją finansową Unii Europejskiej, udzielił sieci Kaufland Polska pożyczkę o wartości 100 mln euro na przeprowadzenie modernizacji 50 sklepów w Polsce.

Przypomnijmy, że wcześniej właściciel Kauflanda oraz Lidla (niemiecka Grupa Schwarz) otrzymał prawie miliard dolarów pożyczki od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wówczas chodziło o „zapewnienie mieszkańcom Europy Środ.-Wsch. dostępu do produktów, których nie mieliby szansy inaczej zdobyć” (sic!).

Portal dlahandlu.pl ustalił, że niemiecka sieć sklepów Kaufland Polska otrzymała pod koniec czerwca b.r. pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 100 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację wyposażenia oraz podwyższenie efektywności energetycznej 50 sklepów Kaufland znajdujących się na terytorium naszego kraju.

Okazuje się, że to nie pierwsze wsparcie sieci handlowej należącej do niemieckiej Grupy Schwarz przez międzynarodową instytucję finansową.

W 2015 roku brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował materiały, z których wynikało, że Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pożyczyły w latach 2003 – 2014 blisko miliard dolarów właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland w celu ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej.

Kuriozalnie brzmiało tłumaczenie przedstawicieli EBOiR w sprawie udzielonych Grupie Schwarz pożyczek (EBOiR pożyczył łącznie 700 mln dolarów). – „Daliśmy im kredyt. Oni, owszem, byli raczej agresywną nastawioną na zysk firmą, ale z drugiej strony dawali ludziom dostęp do produktów, których nie mieliby oni szansy inaczej zdobyć” (sic!).

W lipcu 2016 roku EBOiR przyznał Grupie Schwarz kolejne 100 mln euro pożyczki na wsparcie ekspansji i rozwoju działalności sieci Kaufland w Polsce. Według specyfikacji pożyczki, środki zostały przeznaczone m.in. na „kwestie związane z ochroną środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa pracy i operacjami w sklepach a także społeczną odpowiedzialnością biznesu”.

Efekt wspomnianych pożyczek był taki, że zarówno Kaufland, jak i Lidl w sposób istotny przejęły udziały na polskim rynku handlu detalicznego. Preferencyjne, wielomilionowe pożyczki z Banku Światowego, EBOiR a teraz EBI, to z pewnością był, jest i będzie dodatkowy bodziec do dalszej ekspansji kosztem innych sieci handlowych.

W ubiegłym roku sieć Kaufland (podatkowo występująca jako „KAUFLAND OST-EUROPA BETEILIGUNGSGESELLSCHAFT GMBH”) odnotowała w Polsce przychody na poziomie 10,34 mld zł. Z kolei sieć sklepów Lidl (podatkowo występująca jako „FRF-BETEILIGUNGS-GMBH”) miała 14,44 mld zł przychodów.

Źródło: 
Kaufland z kolejną pożyczką na 100 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (DlaHandlu.pl)
Lidl has received almost $1bn in public development funding (TheGuardian.com)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 15 to “Kolejne pieniądze na rozwój niemieckiej sieci handlowej w Polsce. Tym razem od unijnej instytucji finansowej.”

 1. PolishPolackski said

  Marzę sobie, żaby zobaczyć jak Polacy bojkotują Kauflanda, Lidla, Carrefour itp i tym załganym sfiatowcom z zachodu Bazyl grzdyl skacze, kiedy widzą, jak ich „zaścianek” Europy traktuje.

  I komentować wtedy wycie lewactwa na ich forach… ech..

 2. Lily said

  Niemieckie moze tylko z nazwy?.
  Wiadomo,kto przejal przemysl i handel
  w III.R.P,po 1989 r.
  Jakos wszystko to,dzieje sie pod rzadami
  „Lozy”,bialo czerwonej dobrej zmiany.
  Jedynej w III.R.P,tzw narodowo-katolickiej
  partii pod przywodstwem niezlomnego
  J.Kaczynskiego (gorliwego katolika).

 3. Szczur said

  https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,29695,jeden-z-zalozycieli-unii-europejskiej-wkrotce-blogoslawionym.html

 4. andzia said

  Niemcy inwestują i wywożą kapitał, Ukraińcy pracuja i wysyłają pieniądze, a jełopy na czele z Mateuszkiem i Kużmiukiem wciskają ciemnotę jak to gospodarka polska się rozwija, jeden chistoryk a drugi europoseł wciskajacy każy kit za posadę Obaj ignoranci i łgarze.

 5. Ale dlaczego? said

  Właścicielem kauflandu i lidla jest ten sam Niemiec, jeden z najbogatszych.

  Znaczy się, wzięli pożyczkę na lepsze kolonizowanie bantustanu nadwiślańskiego?
  I tak Polacy wolą niemieckie niż polskie towary…
  Szkoda pieniędzy, Murzyni zza Odry sami do gara włażą…

 6. Ale dlaczego? said

  Ad. 4
  Pani Andzu.
  Bo jełopy cały czas szafują tzw. PKB. A to tylko „obroty firm na terytorium Polski”.
  Nawet budżety są ustalane w stosunku do PKB.
  Istna szopka…
  A zadłużenie Polski sięga coraz to nowych sufitów. Rocznie z naszych podatków Polska płaci lichwiarzom coś koło 30 mld zł…

 7. Yah said

  W 2016 roku PKB Polski wynosił 469,5 mld dolarów. Dochód narodowy brutto wg. parytetu siły nabywczej …….. 1016 mld dolarów ( prawie dwa razy więcej). Tez się zdziwiłem jak to zobaczyłem. Tak wiec istnieją jacyś polscy obywatele, w Polsce lub za granica, którzy zarabiają bardzo dobrze. Być może otrzymujące się szybkie tempo wzrostu DNB wynika z akcji rozdawania paszportów …

 8. Moher49 said

  W naszym mieści padł już Aldik i jeden Lidl. Nie musiało być w Polsce obcego handlu. Chodzę do Społem, prywatnych osiedlowych sklepików i do Biedronki. Wielokrotnie bywałem w wielu sklepach za granicą. Takiego nieróbstwa, ociężałości, jak w Społem nie ma na całym świecie.Ci wszyscy prezesi Społem, GSSCH, powinni wylecieć na zbity pysk. Kolejny Społem przejdzie w obce ręce na własne życzenie.

 9. Re: 6 A dlaczego…

  Polska „gawiedz” placi lichwiarzom ponad 50 miliardow rocznie samej „obslugi” dlugu (tzw. „odsetki”), a wypadaloby wspomniec o zadluzeniach przedsiebiorstw I osob prywatnych m.in., hipoteki, karty kredytowe, kredyty itp…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Kar said

  re:9

  ..panie Jasiek, pan tez buli, i to slono w kanaduh..nie lichwiarzom (?)..tylko nie mow pan, ze nie..Kazdy dwunozny cymbal (czyt. kanadyjczyk) jest pod monstrualnych rozmiarow lupa. Prawda, bo tam inaczej i wszystkie czlowieki sa diablo happy, i dlatego pan Jasiek uzywa sobie co niemiara na podatnikach zza stawu

 11. Re: 10 kar…
  Do ktorego wpisu odniosl sie moj komentarz??? Czy do kwestii Kanady czy do kwestii „obslugi” zadluzenia w Polsce???…

  „A w Ameryce murzynow bija???”…

  W Kanadzie jest dokladnie tak samo. „Gawiedz kanadyjska jest rowniez oblozona lichwiarska „obsluga” I wynosi ok. 35-38 miliardow rocznie. Jest tutaj w Kanadzie ponad 320 rodzajow podatkow I na ponad 40.000 artykulow jest nalozony podatek (lub podatki m.in. na paliwa I energie, wiec sila rzeczy rowniez posrednio przy zakupie paliwa I artykulow uczestnicze (place) lichwiarski haracz.

  Jesli chodzi o mnie (jesli juz), to NIE posiadam ZADNEJ karty bankowej, kredytowej, kredytu, ani hipoteki, a nawet konta w banku I NIE uczestnicze w bezposredniej oplacie lichwiarskiego haraczu „obslugi” zadluzeniowej, mimo ze pracuje na wlasny rachunek I zaplate pobieram za uslugi tylko w gotowce (w formie gotowkowej) i posluguje sie TYLKO GOTOWKA co swiadczy o tym, iz jestem calkowicie POZA KONTROLA skorumpowanego „rzondu” kanadyjsko-zydowskiego…(jak rowniez lichwiarskiego systemu finansowego).

  Czy jest to dla „kar’a” zrozumiale, czy wytlumaczyc „lopatologiczniej???”…
  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 12. Kar said

  Jasiek, ja w kanadzie bylem taxpayer okolo 30 lat.., i nie chelpilem sie; nie posiadaniem kart i innych gadgets..i nie wytykalem innym ich uposledzenia mentalnego (matolstwa) jak to ustawicznie czyni Jasiek z Roncesvalles Ave..przestan Jasiek balwanic sie ..

 13. yattakaj said

  ad 11

  nic nie posiadasz a Jesteś ot zagwozdka
  Pan mieszkasz w Kanadyjskiej tajdze bez internetu ..?

 14. Re: 12 kar…
  To wypadaloby sie troche poduczyc…..

  Re: 13 yattakaj…
  Wiedza jest bogactwem… (baranie)…
  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 15. revers said

  Malo tego plan Hitlera udal sie za sprawa Konrada Adenauera w 100% bez jednego wystarzalu, nie liczac te strzaly na granicach , w serbii i na majdanie.

  Niemcy dzisiaj wyprzedzaja w eksporcie cala unie europejska z nadwyzka 90 mld euro, czyli wiecej niz jeden produkt w uni ,czy na swiecie jest niemiecki za czym ida konkretne pieniadze i wplywy w uni nr1 i na swiecie zaraz po stanach, choc niby chinczycy w PKB ich wyprzedzili.

  Co dalej? wojna o surowce i zapewnienie sobie wysokiego statusu przewodnika eurovolkooff.

Sorry, the comment form is closed at this time.