Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Unia prze do wprowadzenia tej…
  BK o Otchłań bez dna
  Yagiel o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  revers o Wolne tematy (45 – …
  Katarzyna T o Wolne tematy (45 – …
  Katarzyna T o Wolne tematy (45 – …
  Voodoosch o Zagrożenia wynikające z elektr…
  Yagiel o Wolne tematy (45 – …
  revers o Unia prze do wprowadzenia tej…
  Yagiel o Wolne tematy (45 – …
  revers o Wolne tematy (45 – …
  rycho08 o Unia prze do wprowadzenia tej…
  Dr,Ga, o Unia prze do wprowadzenia tej…
  bryś o Unia prze do wprowadzenia tej…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Rezerwy złota: Rosja zbliża się do „rekordu Stalina”

Posted by Marucha w dniu 2018-08-11 (Sobota)

Rosja i Chiny nadal aktywnie skupują złoto, aby uzupełnić rezerwy. Bank Centralny Rosji działa umiejętnie i inteligentnie – powiedział w wywiadzie dla Sputnika ekspert ds. rynku złota Dmitrij Szpek. – Moskwa staje się tym samym coraz bardziej niezależna od dolara amerykańskiego – dodał.

Chiny pozostają nieco w tyle za Rosją pod względem tempa zakupów, ale tam złoto skupuje „wielu prywatnych traderów”.

— Istnieje różnica między Rosją a Chinami – podkreślił Dmitrij Szpek, ekspert ds. rynku złota z Monachium. – W Chinach złoto skupują przede wszystkim prywatne osoby i firmy. Sam Bank Centralny też kupuje złoto, ale jego udział w rezerwach jest raczej niewielki. Tymczasem dużo złota nabywają prywatne osoby, co jest szczególnie zauważalne na lokalnej giełdzie, która nim handluje – dodał.

W Rosji jest inna sytuacja. – Tutaj udział złota w rezerwach Banku Centralnego jest bardzo wysoki. Ponadto Rosja rezygnuje z dolara, zwłaszcza w ostatnich miesiącach – powiedział Szpek. Dwie różne strategie stosowane przez dwa kraje. Mają ku temu „poważne powody”. Jak podkreślił, „Rosja ma ku temu bardzo poważne powody”.

Dolar jako główna waluta świata

Powodem jest waluta, która na razie dominuje w międzynarodowym systemie finansowym — dolar amerykański. Zdaniem Banku Centralnego posiada on, jako główna waluta świata, pewne wady.

– Oczywiście chodzi przede wszystkim o to, że pieniądz może tracić na wartości w wyniku inflacji. Jest to swego rodzaju deklaracja polityczna: ten, kto ma zbyt dużo dolarów, może stać się ofiarą szantażu politycznego. Dlatego Rosja w sytuacji obowiązywania wobec niej sankcji politycznych, nałożonych przez USA i Zachód, ma podstawy, aby się zabezpieczyć i postawić na złoto – wyjaśnił. W przeciwieństwie do waluty, metal szlachetny nie może ulec „dewaluacji”.

Właśnie tę możliwość ma „globalny dłużnik” USA. – Waszyngton już w latach 60. ubiegłego wieku konsekwentnie realizował politykę wyparcia złota z międzynarodowego systemu Banku Centralnego i zastąpienia go amerykańskimi obligacjami rządowymi – powiedział ekspert.

Rosyjska „umiejętna” polityka w kwestii złota

Jego zdaniem, na tym tle Moskwa „działa bardzo umiejętnie i w ciągu prawie dziesięciu lat stale zwiększa swoje rezerwy złota”. Rosja zrobiła dokładnie to samo, co już od dawna robią banki centralne oraz rządy wielu państw.

— Stawia na jedyny stabilnie wartościowy i płynny instrument, który nie zależy od wypłacalności dłużnika – wyjaśnił Szpek. – Jest nim właśnie złoto, tradycyjny sposób zachowania wartości w stosunkach między państwami – powiedział. Według niego nie można wykluczyć, że Rosja działa w ten sposób, bo „jest zagrożona sankcjami. Rosja działa bardzo racjonalnie, ograniczając udział dolara w swoich rezerwach i zastępując go złotem. Rosja stawia na klasyczny instrument wsparcia wartości w systemie rozliczeń międzynarodowych.

Rosyjskie rezerwy: „Zwiększyły się dziesięciokrotnie”

— Rosja zwiększyła swoje rezerwy złota do 2000 ton, dobijając do radzieckiego rekordu z 1941 roku – poinformowała niemiecka telewizja RT. Wówczas sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz naczelnym dowódcą Armii Czerwonej był Józef Stalin. Obecnie Rosja dąży do dalszego umocnienia swojej niezależności finansowej i do przezwyciężenia hegemonii dolara amerykańskiego, podkreślali w wywiadzie rosyjscy analitycy finansowi. – W ciągu ostatnich dziecięciu lat udział złota w rezerwach Kremla zwiększył się dziesięciokrotnie – powiedział w wywiadzie dla RT jeden z nich.

— Rosja zwiększyła skup złota podczas kampanii prezydenckiej w USA i nie zwolniła tempa nawet po zwycięstwie Donalda Trumpa, choć Kreml preferował jego kandydaturę – powiedział w wywiadzie dla Sputnika Anton Machnowski, szef instytutu finansowego ICBF. Nie miał on wątpliwości, że Moskwa będzie nadal zwiększać rezerwy.

Od marca do maja bieżącego roku już zmniejszyła udział amerykańskich papierów wartościowych w swoich rezerwach z 96,1 do 14,1 mld dolarów. Z kolei złoto szacuje się obecnie na 460 mld dolarów. Według Banku Centralnego w dającej się przewidzieć przyszłości powinny one osiągnąć poziom 500 mld.

Polityka Pekinu w kwestii złota: czy Chińczycy przechytrzyli samych siebie?

Jeśli chodzi o Chiny, to trudno znaleźć „istotne racjonalne i długoterminowe powody” aktualnej polityki w kwestii złota, ocenił Szpek. Pekin ma problemy, a mianowicie „zbyt duże ilość dolara”, które posiada.

– Chiny zaopatrzyły się w amerykańskie obligacje, mając przy tym dość mało złota. Tym samym ryzykują, że padną ofiarą szantażu. Wielu coraz bardziej obawia się, że w trwającej wojnie handlowej z USA Chiny wyrzucą na rynek ogromne ilości dolarów – dodał. Na przykład, jako sygnał zagrożenia. – Zresztą, jest to mało prawdopodobne, bo wówczas Stany Zjednoczone mogą stwierdzić, że te papiery wartościowe czasowo lub w długoterminowej perspektywie zostały deprecjonowane – powiedział Szpek. Problem pojawi się, „gdy wierzyciel (Chiny) stanie się zależny od dłużnika (USA)”. W przypadku Chin może do tego dojść.

Zresztą, Państwo Środka zwiększa rezerwy złota. – Ale nadal są one stosunkowo niewielkie w porównaniu do chińskiej siły ekonomicznej i pozostałych rezerw – stwierdził ekspert. Pekin zrobił to, aby pobudzić eksport. – Jednak, moim zdaniem, ta strategia jest krótkotrwała – ocenił.

Trump, złoto i deindustrializacja USA

Aby wesprzeć dolara, Waszyngton stara się wyprzeć złoto z rynku międzynarodowego. Szpek powiedział, że Stany Zjednoczone chcą w ten sposób „ułatwić finansowanie własnego deficytu bilansowego. Na całym świecie nie ma drugiego takiego kraju, który od ponad 50 lat ma do czynienia z deficytem”. Dlatego – zdaniem eksperta — USA są bardzo zainteresowane tym, aby banki centralne innych państw zapełniały rezerwy właśnie dolarami, a nie złotem.

Jednocześnie ta polityka nie jest dobra dla samych Stanów Zjednoczonych. – Ten przedłużający się deficyt bilansowy doprowadził do nadmiernego wzrostu kursu dolara – wyjaśnił analityk. Z kolei to przyczyniło się do deindustrializacji USA i recesji przemysłowej w tym kraju. – To jeden z problemów, który obecnie rozwiązuje Trump. Choć przytacza niewłaściwe argumenty i przerzuca winę na partnerów. To głupota – ocenił Szpek. Złoto zawsze było i będzie „vis-a-vis” takich walut, jak dolar.

Cena złota będzie prawdopodobnie nadal rosnąć

— Ze względu na bardzo wysokie zadłużenie globalnej gospodarki i wysoki deficyt budżetowy w USA spodziewam się, że państwo będzie próbować pozbyć się długów. Przypuszczam, że przy pomocy inflacji. A złoto jedynie na tym zyska, bo jest chronione przed inflacją. Dlatego wychodzę z założenia, że cena złota będzie nadal rosnąć – powiedział.

Według Światowej Rady Złota, zrzeszającej kraje wydobywające złoto, Rosja w pierwszym kwartale 2018 roku posiadała prawie 2000 ton tego kruszcu w swoich rezerwach. Ponadto trzyma w złocie 17,6% rezerw. Porównując: w przypadku Chin udział złota w rezerwach wynosi około 2,4%. Aktualnie posiadają one 1800 ton.

Z kolei USA mają 8000 ton złota w rezerwach, będąc tym samym największym właścicielem tego kruszcu na świecie. Na drugim miejscu są Niemcy (3400 ton). Udział złota w amerykańskich rezerwach wynosi około 75%, a w niemieckich – 70,3%.

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 17 to “Rezerwy złota: Rosja zbliża się do „rekordu Stalina””

 1. podlak said

  8000 ton hahaha tyle tylko ze NIKT wiarygodny tego nie potwierdzil

 2. Marcin said

  A kim miałby być ten wiarygodny? Drukarzem z FED czy lichwiarzem od Sachsa?

 3. Korab said

  Znana jest historia sprzed kilku lat ,jak Kitajcy kupili od Yankees patentowane złoto z samego Fort Knox – i okazało się ono być pozłacanymi sztabami wolframu… Zatem ostrożnie z tymi tysiącami ton.

 4. RomanK said

  Na dzis tona zlota to 1 250 000 dollarow
  Tysiac ton 1 250 000 000 dollarow
  8 tys ton 10 000 000 000 dollarow…..mecyje:-)))) BRF moze to kupic jednym czekiem na okaziciela:-))))

 5. RomanK said

  Oczywiscie dokonale bledu…przepraszam za cene kg podalem cene uncji….to zmieni arachunek kg zlota kosztuje dzis 40 tys dollarow… ..czyli rezerwy ca 40 trilionow

 6. NICK said

  Pan nie przepraszaj, Romanie.
  Pan się ciesz, że piszesz.
  W miarę po polskiemu.

 7. NICK said

  Co do „złota”.
  Będzie chichota.

 8. Moher49 said

  Marność nad marnościami, powiada Kohelet,
  marność nad marnościami – wszystko marność.
  3 Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu,
  jaki zadaje sobie pod słońcem?
  4 Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi,
  a ziemia trwa po wszystkie czasy.
  5 Słońce wschodzi i zachodzi,
  i na miejsce swoje spieszy z powrotem,
  i znowu tam wschodzi.
  6 Ku południowi ciągnąc
  i ku północy wracając,
  kolistą drogą wieje wiatr
  i znowu wraca na drogę swojego krążenia.
  7 Wszystkie rzeki płyną do morza,
  a morze wcale nie wzbiera;
  do miejsca, do którego rzeki płyną,
  zdążają one bezustannie.
  8 Mówienie jest wysiłkiem3:
  nie zdoła człowiek wyrazić [wszystkiego] słowami.
  Nie nasyci się oko patrzeniem
  ani ucho napełni słuchaniem.
  9 To, co było, jest tym, co będzie,
  a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie:
  więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem.
  10 Jeśli jest coś, o czym by się rzekło:
  «Patrz, to coś nowego» –
  to już to było w czasach,
  które były przed nami.
  11 Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli4,
  ani też o tych, co będą kiedyś żyli,
  nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem.

  Rosja zbliża się do rekordu Stalina.
  Już Rotschildy kombinują i kombinują aby statki pełne rosyjskiego złota popłynęły tam gdzie oni zechcą.
  To, co było, jest tym, co będzie,

  A gdzie jest polskie złoto ?. Otóż polskie złoto zabrali nam Anglicy za to żeśmy ich bronili przed Niemcami w II WS.

 9. Stan said

  Ad:5 RomanK
  Bardzo ciekawe. Czy to znaczy, że około polowa amerykańskich rezerw złota (50% ok. 20 trylionów)
  pokrywa całe zadłużenie (ok. 21 trylionow) ich długów dolarowych?
  Jeśli tak to wielkie szczucie na te długi jest przesadzone?
  Mają przecież duże zabezpieczenie w złocie i mogą sobie na to pozwolić.
  Problem w tym, że te długi ciągle rosną i to jest to największe niebezpieczeństwo dla USA, a nie Rosja czy Chiny.

  ——
  Pod warunkiem, że to złoto nie jest pozłacanym wolframem, if you know what I mean 🙂
  Admin

 10. semperparatus said

  Re.9 1.Audytu w Fort Knox nie było od 1953 roku…znając (pseudo)uczciwość „zarządzających” Ameryką-należy przypuszczać że złota nie ma tam w ogóle…Ale się tego…z powodów oczywistych-nie ujawnia
  2.Nawet gdyby rzeczone 8 tys. ton tam było(co uważam za nieprawdopodobne)…to według dzisiejszych cen jest warte tylko ok.$320 mld…czyli 1,6% zadłużenia USA

 11. troll polonii said

  9
  Admin
  Admin uzywa takich gornolotnych slow a to po polsku chyba skromnie sie nazywa klamkengold?:

  Natomiast dziwi mnie troche, ze po tym, jak zapobiegliwe Stany Zjednoczone opedzlowaly z rezerw zlota Libie, Ukraine, Wlochy, Irak.. a Francuzi zas musieli wziac do pomocy Polakow do Mali.. no to gdzie sie podzialy te miedzynarodowe zasoby??
  I kto tego (nie) pilnuje?

  There is no gold in fort knox!!!… – YouTube

  Is Fort Knox empty? Bernanke don’t know if US has ANY gold! (Bud Conrad on FSN) – YouTube

  Pozlacane …’zloto’?
  Fort Knox and the gold dipped tungsten bars

  Fake Gold Bars in Fort Knox! What’s Next? The IMF sold Gold plated tungsten bars to India ?! – Infinite Unknown

  https://infiniteunknown.net/2010/01/15/fake-gold-bars-in-fort-knox-whats-next-the-imf-sold-gold-plated-tungsten-bars-to-india/

  Is There Any Gold In Fort Knox?
  Dlug i rezerwy zlota
  https://etfdailynews.com/2013/01/07/is-there-any-gold-in-fort-knox-gld-slv-iau-sgol-ugl/

 12. RomanK said

  OO….Nickt -Gajowkowy Glupeczek..wylazl , czy wypuscili po tabetkach????:-))))))

 13. NICK said

  Gupek jesteś.
  Z przyrodzenia. Romanie.
  Napletek wycięty a ty, jak zaklęty.
  Się uprawdzasz.
  Dwużydzian.

  Szkoda „kasy” na „kiełbasy”.
  We potrzebie ci doyebię.

  marnoto.

  Śmigaj.

  Tyle trfaż.
  Trvay.
  yełopie.
  Jak ustafka przewiduje.

 14. Boydar said

  Czemu zaraz „marnoto” … wypasiony jest 🙂

 15. Dinozaur said

  „Rekord Stalina” był rezultatem przekazania ponad 600 ton złota do Sojuza przez komunistyczny rząd Hiszpanii. Były to resztki złota amerykańskiego , głównie wydanego na przyprawy, tkaniny jedwabne , kamienie szlachetne z Indii a przede wszystkim na cła tranzytowe Osmanów, oddziały tureckich ochroniarzy , karawanseraje itd.

 16. RomanK said

  ad 13….Widze Srulku zes sie wyproznil:-)))))) I powoli uszami cieknie:-))))) ty to musisz pochodzic ze szlachty:-))))

  ad (Panie Stan… Amerykanie maja do dyspozycji..kilka sposobow unicestwienia pieniadza , ktory „powinien miec pokrycie”… Pan do rezerw doda Housing Market…I cykliczne manipulacje pod nazwami Housing Boom, Housing Bubble….I Housing Market Crush…..niech pan zwroci uwage na geografie ,,,najbardziej glebokich zjawisk w USA..r
  Niech pan porowna np Floryda……. jeden dom ..stale ten sam.. kiedy w 2005 zrobilo sie czerwono na ulicach Miami…domek poszedl na foreclosure za 30tys…postal i w 2011 kupil go ktos za 130 tys…..poprawil za 30 tys..tzn razem 160 tys….dzsi sale pending 369tys…. Nowy wlasciciel, wojskowy z robota przy rakietach…z rodzina i musi musi, gdzies mieszkac….Mam nadzieje, ze przemieszka nastepny cykl i nie odda za 30tys…..
  Sprzedawca juz zamienil czek MgComp. na 282 kawalki metalu…..i czeka na currency recovry….zeby kupic ziemie w pewnym stanie. bo nei chce pokrywac dlugow ,ktorych nie narobil….i pokazuje panu , kto je splaci…szast prast i czym:-))))) Mieszkac kazdy musi……zwlaszcza jak ma dzieci….
  W sumie o co chodzi ..dom jest/- jest ,,taki sam ..taki sam..spelnia te same funkcje..wiec o co chodzi??????Mieszkac jest gdzie…miejsce doskonale, za brama. ci sami sasiedzi doskonalew szkoly…kosciol…parafia….
  ..OOOOO..powiada pan ze cena inna….wie pan……. jesli wartosc ta sama, a tylko cena sie zmienila…tzn ze na jednej chalupie mozna zlikwidowac dlug min 300tys na jednej…… A szacowny neighberood tylko poprostu potanial…znacznie…. ale wystarczy poczekac:-)))))
  Pan sledzi haslo currency recovery……

 17. Re: 16 RomanK
  I znowu pan pier…oli glupoty..

  Amerykanie maja g…wo do gadania w sprawie uniecestwienia pieniadza z zydowskiego federal reserve, bowiem sa tego pieniadza NIEWOLNIKAMI…
  Bo sa k…rwa zadluzeni na ponad 21 bilionow (federal) a zadluzenie totalne Amerykanow wobe zydowskiego establiszmentu lichwiarskiego waha sie na ponad 329 bilionow (trylionow) dolarow…
  Amerykanie sa na ZYDOWSKIM LANCUCHU LICHWIARSKIM !!!!..
  (ile to trzeba powtarzac Romanowi, by do niego to DOTARLO??)
  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.