Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Pracodawcy wciąż wykorzystują pracowników

Posted by Marucha w dniu 2018-08-30 (Czwartek)

Państwowa Inspekcja Pracy nie uległa medialnej propagandzie i z jej kontroli wynika, że przedsiębiorcy dalej mają uprzywilejowaną pozycję względem pracowników, a przede wszystkim starają się wciąż z niej korzystać.

Z tego powodu w ponad jednej czwartej skontrolowanych ostatnio firm nieprawidłowo rozliczano minimalną stawkę godzinową, natomiast umowy śmieciowe nadal wydają się być bardzo popularne.

Kontrolerzy z PIP poinformowali oficjalnie, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku dokonali oni siedem tysięcy inspekcji w blisko siedmiu tysiącach firm.

W raporcie na ten temat czytamy więc, że „do podstawowych naruszeń stwierdzonych podczas kontroli wypłacania minimalnej stawki godzinowej należy nieprawidłowe realizowanie obowiązków związanych z dokumentowaniem i przekazywaniem przez osoby wykonujące pracę zarobkową informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług”.

Tego typu naruszenia przepisów o minimalnej stawce godzinowej powodują, że niemożliwe jest ustalenie należnego pracownikowi wynagrodzenia. Tego typu nieprawidłowości miały przy tym miejsce w jednej czwartej skontrolowanych firm, przy czym w większości z nich przestrzegano odpowiednich ustaw.

U niektórych przedsiębiorców stwierdzono dodatkowo błędy wynikające z niezadowalającego stopnia znajomości przepisów.

Ponadto PIP przedstawiło informacje na temat zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach, w których nie powinny one być stosowane, ponieważ zaistniał już normalny stosunek pracy. Tego typu nieprawidłowości wykazano w 883 przypadkach z siedmiu tysięcy kontroli. Sytuacja wygląda pod tym względem najgorzej w branżach budownictwa i gastronomii, gdzie odsetek pracodawców łamiących prawo był najwyższy.

Zdaniem instytucji tak naprawdę w Polsce nie mamy do czynienia z tak propagowanym przez media „rynkiem pracownika”, ponieważ sytuacja ekonomiczna nie poprawiła się znacząco zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, gdzie ludzie szukający zatrudnienia godzą się na wszelkie możliwe warunki pracy.

Na podstawie: money.pl, wnp.pl
http://autonom.pl/?p=23272

Liberałowie i wolnorynkowcy mają na to receptę: zmienić pracę na lżejszą i lepiej płatną. To proste.
Admin

Komentarzy 21 to “Pracodawcy wciąż wykorzystują pracowników”

 1. wieloimienny said

  Korwinowcy i tak ględzą, że mamy komunizm.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Ściśle rzecz biorąc oni ciskają słowem „socjalizm”, ale to sprawa drugorzędna.
  Ich opis rzeczywistości nijak do tej rzeczywistości nie przystaje.

 3. Liberałowie i wolnorynkowcy

  Wolność – brak definicji (jest moja, ale niszowa)
  Komunizm – brak definicji
  Socjalizm – brak definicji

  Wniosek – wszelkie wynurzenia liberałów i „wolnorynkowców” (bo wolnego rynku nie ma, nie było i nie będzie) to bełkot.

 4. Okrągły Stół said

  @1,2 To co Michalkiewicz nazywa socjalizmem jest przekupywaniem ludzi ich własnymi pieniędzmi. Czyli najpierw zabierzemy wam 1000, żeby potem dać 500 (sobie zostawiając drugie 500). Trzymamy (we the people) ich w ubóstwie, ciągłym, strachu o byt i dzięki temu za mordy oraz mamy zagwarantowane ich poparcie i legalizację przy pomocy kartki wyborczej.

  W ten sposób tworzy się również rynek już nie pracownika, tylko niewolnika.

 5. Okrągły Stół said

  @3 Raju na ziemi też nigdy nie będzie, a jednak warto pewien ideał formułować jako punkt odniesienia. Wolny rynek to po prostu stan/sytuacja w której ludzie mogą prowadzić działalność gospodarczą bez ingerencji osób trzecich na takich zasadach jakie sami między sobą ustalają.

 6. Okrągły Stół said

  Bo jeśli – co wyliczył Michalkiewicz – cała unijna dotacja dla Polski idzie na spłatę odsetek od zadłużenia, to z czego finansowane są legendarne „unijne inwestycje”? Z kredytu jaki zaciągają rządzący Polską i którego spłatą obciążą bieżące i przyszłe pokolenia. Kredyty te zaciągane są u Goldmana, Sachsa, Rothschilda, Rockefellera, Warburga i innych.

  Czyli co daje Polsce członkostwo w UE? Nic. Członkostwo Polski w UE jest korzystne TYLKO dla wyżej wymienionych.

  POLSKA NIE POTRZEBUJE UE w ramach której NIE JEST MOŻLIWY ROZWÓJ.

 7. Antystenes said

  Wolny rynek hmmm

  Dzis rozkladali wesole miasteczko kolo bloku, patrzylem, obserwowalem, jakies rozporzadzenie wyszlo, ze musi byc otoczone barierkami ? postanowilem isc za praca i po prostu i w ogole pofatygowalem sie do tegoz ichniego kierownika, ze sam wykonam prace i postawie im to ogrodzenie, bylo tak od pracownika do pracownika do kierownika, praca trwala by moze ze trzy godziny. To jest Polska tu sie nie da. nic nie zarobilem 😦

 8. NyndrO said

  To nie na tym to pelga w kupytaliźmie?

 9. NyndrO said

  Talizmanie.

 10. Antystenes said

  Wlasciwie tego tez tak do konca nie potrafie ogarnac, jest praca prosze i jest wyplata jednego dnia, kurwa tysiac lat tak bylo a teraz do dziesiatego ? CO TO KURWA JEST ? niech ktos mi wytlumaczy ? ze moje ciezko zapracowane pieniadze z kazdego dnia na lichwe ktos wplaca i po miesiac plus dziesiec dni procety zabiera i wyplaca dopiero pensje ?

  Co to ma byc ?

  Jest tyle madrych glow na gajowce, niech ktos mi to zobrazuje

 11. Antystenes said

  Jak ja kocham taka prace, zrobisz zarobisz idziesz dalej, buduj Polske, a tu kurwa jakies godziny stawaj na bacznosc kurwa hejnal 7 rano, bij te godziny udawaj, jak by co to sie plaszcz, placz, zgrzytaj zebami ze zlosci, ile godzin tyle zarobisz JAK TE KURWY WSZYSTKIE W TYCH RZADOWYCH ORGANIZAJACH, zaraz ich wszystkich to przerosnie liczbe dzieci w Polsce.

  Cos musimy z tym zrobic.

  Jak mysle o tych wszystkich biurwach administracyjno pro rzadowycha to lapie delirke to jest RAK na spoleczenstwie.

 12. Joung said

  POLACY zbuntujcie sie wrescie I zrobcie Jeden dzien bez pracy Ale cala klasa robotniczna Cala klasa robotnicza.Wszyscy czujacy sie naprawde polakami bojkotuja Pracodawcow I ich prace.
  Ludzie I tak sie dzis juz nie wzbogacicie ZAPOMNIJCIE O TYM..Baranki BOZE.

 13. wieloimienny said

  Idźta w chooj wyznawcy Ozyasha Goldberga.

  Sam jestem za likwidacją biurokracji, usprawnieniem przepisów i niskimi podatkami.

  Jednak dla korwinowców dalej jestem czerwony, bo nie zgadzam się na traktowanie pracownika jak rzeczy albo jakiegoś szympansa.

  Ostatnio w żabce wziąłem do rąk Angorę, czy jakoś tak i szukam felietonów Korwina. Czytam , a tam żale pana Janusza, że do masonerii przyjmowane są kobiety, a Kościół nie chce zdjąć celibatu dla duchownych. Według Korwina najlepiej rozwijają się te religie w których kapłan może mieć dużo żon (mormoni, muzułmanie). Brak seksu u kapłana Korwin uważa za przyczynę słabości wyznania.

  Ostatnio w necie natknąłem się na krytykę Ruchu Narodowego przez korwinowców. Nazwali narodowców socjalistami, a przecież Ruch Narodowy ma w programie gospodarczym dużo punktów stycznych z partią Wolność.

  Tragedia…

 14. Bogaty Miś said

  a może Korwin jest żydem ?

 15. Boydar said

  A gdzieżby śmiał … 🙂

 16. lopek said

  „Pracodawcy wciąż wykorzystują pracowników”
  Koniec cytatu.
  Tak to już jest na tym świecie, że woda pod górę sama nie popłynie – więc i pracownik nie będzie wykorzystywać pracodawcy – chyba, że une w ramach nowego etapu mądrości – zadecydują inaczej.

 17. ? said

  Re 4:
  I to wszystko na kredyt, a odsetki płacone starszym i mądrzejszym.

 18. mironik said

  Agencje pracy tymczasowej już wyesportowały do niemiec cały ślask, w niektórych trzeba podpisywać, że jest się zdolnym utrzymać za swoje przez dwa miesiace, bo po tylu dniach (do 25) jest wypłąta, jest, stawki z niemiec ale umowa w Polsce i takim sposobem zapewne może GUS podać średnią i 8 tys. a nie realną 1,5 – 2,5 tys.

 19. Roman K said

  A kto doi pracodawcow????? w poszc zegolnych krajach tej samej jednej I demokratycznej Unii…gdzie wszyscy maja rowno..jednio wiecej inni mnie jeszcze inni g////:-))))

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

 20. Ad. 19

  A ja słyszałem, że w takich Niemczech są wyższe obciążenia pracodawców niż w Polsce. Reszta, to papiery, w których pewne składniki się ujmuje, a innych się nie ujmuje.

  5 latek pan skończył już dawno, więc dlaczego się pan na to nabiera?

 21. Ad. 15

  A gdzieżby śmiał …

  A gdzieżby śmiał … się przyznać. 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.