Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niemcy i Rosja chcą nowego systemu płatności – niezależnego od USA

Posted by Marucha w dniu 2018-08-31 (Piątek)

Rosja z zainteresowaniem podchodzi do propozycji utworzenia europejskiego odpowiednika systemu SWIFT, niezależnego od USA, przedstawionej przez szefa MSZ Niemiec.

Z inicjatywą utworzenia europejskiego odpowiednika systemu SWIFT, niezależnego od USA, wyszedł szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. W artykule opublikowanym tydzień temu przez gazetę „Handelsblatt”, wzywał m.in. do uniezależnienia się od amerykańskiego systemu płatności. Uznał, że nawet w dziedzinie bezpieczeństwa „nie możemy polegać na Waszyngtonie tak jak kiedyś” w związku z czym zaapelował o rozwój własnych zdolności militarnych państw europejskich.

Dodał też, że w UE ruszyły prace nad „modernizacją kanałów płatniczych i systemów, które będą niezależne od działań partnerów amerykańskich”. Maas jako powód wskazywał m.in. „nagłe i nieuzgodnione sankcje USA wobec Rosji, Chin i Turcji”, wywołujące obawy Niemiec i innych krajów Unii.

Na inicjatywę Maasa odpowiedziała Rosja. Jej MSZ wyraziło zainteresowanie tym pomysłem i oświadczyło, że „jeżeli (…) przybierze konkretny kształt”, to chętnie weźmie w nim udział.

W rozmowie z agencją Prime, przytaczaną przez rp.pl, Aleksandr Chandrujew z Rosyjskiej Akademii Nauk zalecał ostrożność z uwagi na to, że SWIFT to dzieło europejskich banków, a nie amerykańskich.

– To system, który obsługuje Europę. Niemiecki minister przedstawił jedynie swoje stanowisko. To nie jest żadna propozycja – podkreślił rosyjski ekonomista. Dodał, że Niemcy nie mogą w tym względzie działać w pojedynkę i muszą mieć aprobatę Brukseli.

– Inicjatywa niemieckiego ministra ma na celu umocnienie euro w rozliczeniach międzynarodowych. To jest je główny cel – podkreślił Chandrujew.

Z kolei Oleg Szibanow, profesor finansów w Rosyjskiej Szkole Ekonomicznej uważa, że idea z systemem alternatywnym wobec SWIFT już dostatecznie dojrzała. Według ostatnich informacji, z powodu zagrożenia odcięciem od płatności w dolarach przez USA, szereg zachodnich koncernów, w tym niemieckich, rozważa rezygnację z udziału w projekcie Nord Stream 2. Zapowiedź rezygnacji z budowy gazociągu w razie amerykańskich sankcji już zapowiedział prezes niemieckiego koncernu Uniper.

– Tam nie tylko SWIFT zostanie włączony, ale też amerykańskie banki. Dlatego inicjatywa transakcji w euro w systemie, na który nie ma wpływu amerykański rząd, interesuje wiele krajów – uważa Szibanow.

Zainteresowanie wyraża również Rosja.

– Sytuacja z naszymi dolarowymi płatnościami staje się coraz trudniejsza i istnieje zagrożenie ich blokowania przez rząd USA – przyznał rosyjski ekonomista.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto komentując swoje ostatnie rozmowy z Władimirem Putinem powiedział, że jego zdaniem prezydent Rosji chciałby lepszych relacji, głównie gospodarczych, z Europą.

rp.pl / Kresy.pl
https://kresy.pl

Komentarzy 6 to “Niemcy i Rosja chcą nowego systemu płatności – niezależnego od USA”

 1. Jaron said

  Panie Marucha, zbrodniarze zamordowali Zacharczenke, prosze wrzucic na strone:

  https://www.rt.com/news/437357-head-donbass-republic-killed/

  jak dla mnie to ukry go zalatwili

 2. Maverick said

  Za to Ukraina musi zapłacić bardzo wysoką cenę.

  To jest kolejna zbrodnia Panie Jaron.

 3. Marek Rogalski said

  Obalenie systemu dolara i rezerwy cząstkowej jest warunkiem poprawy tego okrutnego świata…Niestety…wydaje się to niemożliwe bez światowej wojny…

 4. lopek said

  „Niemcy i Rosja chcą nowego systemu płatności – niezależnego od USA”
  Koniec cytatu.
  Co na to Chiny? Będą stać na uboczu z nagromadzonymi, usrahellskimi walorami?

 5. Ad. 3

  System i tak padnie. Teraz trwają poszukiwania punktu miejsca upadku i negocjacje jego kosztów. 🙂

  Tym razem wojny nie będzie. Bo tym razem wojna niczego nie rozwiąże.

  Chiny kontynuują swój długi marsz. Rosja wciąż się wzmacnia. USA wciąż słabnie. No i nie wiadomo, co tam w kosmosie lata… I czyje toto…

 6. Kar said

  Niemcy i Rosja chcą nowego systemu płatności – niezależnego od USA
  _________________________

  Anglia, wyrugowana z obiegu, to dlaczego nie?…Francja nie ma nic do powiedzenia..przyjmie fakt dokonany do wiadomosci..

Sorry, the comment form is closed at this time.