Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ojców założycieli za kratki?

Posted by Marucha w dniu 2018-09-13 (Czwartek)

Stany Zjednoczone wydadzą Polsce Dariusza Tytusa Przywieczerskiego b. prezesa Universalu, skazanego w procesie „FOZZ” na 3,5 roku za przywłaszczenie jakichś głupich 1,5 mln dolarów.

Przy tej okazji nasze media podają jakoby Polska straciła w „aferze FOZZ” ponad 300 mln zł. To wszystko bajka. Wg autorów książki „Via bank i FOZZ” – Jerzego Przystawy i Mirosława Dakowskiego – Polska w ramach przekrętu, którego częścią był FOZZ, straciła co najmniej 300 miliardów zł czyli mniej więcej roczny budżet państwa.

Obaj autorzy opisali mechanizm przekrętu po tym jak skontaktował się z nimi Michał Falzmann – inspektor NIK, który aferę wykrył. Potem Falzmann zmarł w niejasnych okolicznościach na zawał serca, ale przed śmiercią przekazał to co odkrył dwom profesorom fizyki, którzy musieli zagłębić się w tajemnice prawa bankowego i dojść do wniosku, że wśród oskarżonych powinien znaleźć się cudotwórca ekonomiczny – Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz jako minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie po 1989 roku, wprowadzał plan, który miał uzdrowić gospodarkę („Plan Balcerowicza”). W tym celu nasz cudotwórca pojechał do Londynu, gdzie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w końcu 1989 roku umówił się, że kurs dolara w Polsce przez rok pozostanie stały jako „antyinflacyjna kotwica”. Było to wówczas ok. 10 tys. starych złotych za 1 dolara. Na dzisiejsze złotówki wychodziłoby 1 zł za dolca.

Jednocześnie, żeby zdławić inflację nasz cudotwórca Balcerowicz ustalił że odsetki od lokat złotówkowych, (a wiec i kredytów) będą wynosiły kilkadziesiąt procent miesięcznie. Tak, tak miesięcznie. Każdy kto pamięta rok 1990 – pierwszy rok „Planu Balcerowicza” – przypomni sobie, że w samym styczniu odsetki od lokat wynosiły 60% za miesiąc.

Po styczniu odsetki i oprocentowanie lokat malało – w lutym wynosiło jeszcze 40% za miesiąc, potem spadło do kilku procent miesięcznie. W skali roku oprocentowanie lokat przekraczało 100%. Czyli jak wpłaciłeś 10 mld na lokatę, za rok odbierałeś 20 mld.

Co więc robił każdy mądry człowiek, który wiedział co w Londynie podpisał nasz Leszek B. i który miał np. bogatą ciotkę od której mógł pożyczyć milion dolarów? Ano pożyczał, szedł do kantoru wymieniał dolary na złotówki – brał te 10 mld złotych przechodził przez ulicę do państwowego banku – powiedzmy PKO BP – tam wpłacał na lokatę roczną i pod koniec wspaniałego roku 1990 – odbierał z banku 20 mld. Następnie wracał do kantoru i kupował za 20 mld zł 2 miliony dolarów. Jeden milion oddawał ciotce, a drugi – wiózł do jakiegoś bezpieczniejszego kraju – powiedzmy do Luksemburga, po drodze chwaląc ekonomistę Balcerowicza, bez którego cały ten „interes” oczywiście nie byłby możliwy.

A co ma do tego FOZZ? Ano FOZZ był właśnie tą „ciotką” co to pożyczała swoim kolesiom pierwszy milion dolarów na początek całego geszeftu.

Ale mądrzy ludzie nie zadowalali się jednorazową lokatą. Kiedy tylko lokatę zaksięgował polski bank, mądrzy ludzie brali od banku gwarancję pod zastaw lokaty, jechali do jakiegoś Luksemburga, tam brali kredyt dolarowy oprocentowany 10% rocznie, wracali do kraju, zamieniali dolce w kantorze, szli do banku, zakładali lokatę, brali znów gwarancję i tak dalej i tak dalej. Ten mechanizm nazwany potem „oscylatorem” zastosowało m.in. dwóch młodych muzyków – Bagsik i Gąsiorowski, którzy po ośmiu miesiącach „oscylowania” między bankiem PKO BP, a bankami w Luksemburgu wywieźli z naszego umęczonego kraju, kwotę grubo ponad 400 mln dolarów. A ilu takich Bagsików było wtedy w Polsce?

Ten przekręt tysiąclecia kojarzy się z FOZZ, bo FOZZ był tą „ciotką od dolarów” złapaną za rękę. O innych „ciotkach”, innych Przywieczerskich milczą elity III RP.

Afera była możliwa bo Balcerowicz usztywniając kurs dolara, przy gigantycznych stopach od lokat złotówkowych, naruszył podstawowe prawo bankowe – parytetu stóp procentowych, które mówi, że cena pieniądza na rynkach światowych musi być taka sama.

I nasz geniusz o tej zasadzie nie wiedział? Bo i po co miał wiedzieć?

Janusz Sanocki
https://konserwatyzm.pl/

Komentarze 22 to “Ojców założycieli za kratki?”

 1. Balcerowicz glownie !!!” schladzal rozpalona gospodarke i ….sprawil ze gospodarka polska …zlodowaciala jak lody na greenlandi🤣😂

 2. gość said

  Czego boi się Leszek Balcerowicz? Ważne słowa senatora Biereckiego

  https://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/czego-boi-sie-leszek-balcerowicz,24290944691

 3. NC said

  P. Sanocki ściemnia:

  „(Balcerowicz) pojechał do Londynu, gdzie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w końcu 1989 roku umówił się , że kurs dolara w Polsce przez rok pozostanie stały jako „antyinflacyjna kotwica”. Było to wówczas ok. 10 tys. starych złotych za 1 dolara.

  Jednocześnie, żeby zdławić inflację nasz cudotwórca Balcerowicz ustalił że odsetki od lokat złotówkowych, (a wiec i kredytów) będą wynosiły kilkadziesiąt procent miesięcznie.

  … każdy mądry człowiek, który wiedział co w Londynie podpisał nasz Leszek B. i który miał np. bogatą ciotkę od której mógł pożyczyć milion dolarów?

  itd.”

  Balcerowicz z nikim sie nie umawiał, nic nie ustalał i nie chodzi tu o ludzi, co mieli bogatą ciotkę.
  Balcerowicz to wystrugany z banana figurant, adiunkcik od „podstawowych problemów marksizmu-leninizmu” i „ekonomii politycznej socjalizmu”, któremu Kiszczak z Jaruselskim, za gwarancje ocalenia głowy otrzymane od amerykańskich Żydów nakazali realizować plan Sorosa wyprowadzenia z Polski miliardowego majątku. Instrukcji udzielał adiunktowi Balcerowiczowi niejaki Jeffrey Sachs, sponsorowany przez Sorosa eoknomista z Harvardu.

  To, co zrobili Balcerowicz i jego ekipa „prywatyzatorów” to zdrada stanu, tradycyjnie karana śmeircią.

  ——-
  Balcerowicz nie musiał się z nikim umawiać. Ci, co powinni, wiedzieli co podpisał i co to oznacza.
  Admin

 4. revers said

  bingo re3

 5. Re: 3 NC..
  Polecam jeszcze raz zweryfikowac swoje „objawienie” n/t zyda balcerowicza, bowiem nie bez powodu zydowska oligarchia – glownie z USA (I nie tylko) inwestowala (wprowadzala) swoje dolary na ponad 80% rocznie…
  I jeszcze jedno: „schladzanie” gospodarki nie bylo pomyslem balcerowicza.. Jesli juz…
  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 6. Roman K said

  Dwa roczne budzety..wyprowadzono z Polski..przez kilka lat….dlatego stworzyli sytuacje kryzysowa ,,raz po raz od 1976 roku z apogeum w 1980….zatem suma siegala grubo ponad 600mld….liczac srednio w cenach 1978…..
  ca 100zl…czyli $ 60 000 000 ..tyle ile dzis Zydzi domahajka sie od Polakow…..

  Ani Dariusz Tytus, ani Jan Maria, ani nawet sam Kazek Bronek, czy Alexander Stefka…ssmi tego nei zrobili….szubienica powinna miec rozmiary 50 stop 6 stop przrwy i nastepny rzad 50 stop. min dziesieciorzedowa….z wieszaniem i zdejmowaniem co 3 godz…..
  Te wywiezione pieniadze pozniej wrocily jako inwestycje zagrniczne pod nazwami slupow z Chicago i Jacksonwille , czy San Francisko…lokowane w te lokatuy pod wlasnie ten to procede3r Balcerowicz zamrozl kursy zlotego…i ustalil odsetki w wys 60%….majatek ten wlasnei dzieki temu okradzionemu kapitalowi pomnozuyli kradna cjeszcze raz tym razem juz calkiem legalnie….
  Za to Balcerwoicza powinno sie na majdanie zabic kaminujac go marshmallows candies…..
  To nei byl jego plan ale Schasa Jeferyego….komandira od Sorrosa…..
  Posel Sanocki dobrze wie na czym to polegalo bo mu tlumaczyli i prof Przystawa i Dakowski…..

 7. NC said

  Re5: A o co konkretnie Panu chodziło w tym poście?

 8. Roman K said

  Pyta pan Posel …ilu takich Bagsikow I Gosiorowskich bylo wtedy w Polsce??????
  No wlasnie ??? Ilu????ILu takich doradcow z Mossadu ….jak mialo tych dwoch parchatych kiepskich grajkow z Cileszyna ?????
  Ja nie znam zadnych innych…nikomu nei udalo sie tego zrobic bez zeZwolenia…a kto robil byl na krotkiej liscie…da nich Balcerowiczn ukladla sTE Szarade….w Londynie????pod diktando mondzejszich , starszich i z branzy…..
  Moze pan wystruga jakas interpelacje????w tej materii?????

 9. ojojoj said

  Tytus de Zoo ?

 10. lopek said

  Dodam tylko – co w artykule nie jest ujęte – że gdy Balcerowiczem światowy pupil Szatana podniósł odsetki od kredytów do gigantycznych rozmiarów – to ów pupil zrobił to także po to – aby od drobnych ciułaczy – wyciągnąć dolary czy marki pochowane w skarpecie. Inaczej dług nie był do spłacenia.

 11. KOJAK said

  KOMPLETNA BREDNIA ! SYJONISTYCZNE ZYDOWSKIE BANDZIORY SPRAWUJA WLADZE OD 89 ROKU I SAMI SIEBIE NIE WSADZA ZA KRATKI ! TE BYDLAKA PRZYWIECZERSKIEGO RZUCILI POLSKIM DEBILOM I GLUPKOM NA ZER ! POLSCY DEBILE JU\Z DOSTAJA ORGAZMU !

 12. Boydar said

  Hitler nie żyje i Niemcy są już wporzo – powiesi się Bacerowicza i będzie siecher i klar. Stary Bruner, rebe „Sanocki”. Tyle że myśmy to już przerabiali. Siecher będzie, ale na klar, to tak jak Kolega Kafel napisał, trzeba „50 stóp, 6 stóp przerwy i następny rząd 50 stóp. min dziesięciorzędowa”. Łapie się „pan poseł”, łapie.

 13. Re: 7 NC
  Bardzo przepraszam za pomylke, gdyz czytalem artykul, a moj komentarz mial dotyczyc tegoz artykulu, a nie wypowiedzi NC. Nie wiem jak to sie stalo, ze napisalem Re: NC majac na mysli artykul.
  Widocznie starzeje sie wprost proporcjonalnie do szybkosci pochlaniania informacji…
  Jeszcze raz przepraszam.
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 14. Tomasz Karpiel said

  Panie Romanie, jesteś pan jednym którego czytam i odbieram jako dobre słowo!! Pozdrawiam

 15. Paweł Gabriel said

  W prologu tej książki (Via bank! I FOZZ. O rabunku finansów Polski) na 11 stronie jest kopia pisma, jakie zostało wysłane do Ministra Sprawiedliwości RP w dniu 2 czerwca 1991.
  Oto cytat:
  2 czerwca 1991, w gabinecie Ministra Sprawiedliwości RP złożone zostało następujące doniesienie:
  Prof. dr hab. Wiesław Chrzanowski
  Minister Sprawiedliwości
  Prokurator Generalny RP
  Warszawa
  Przesyłamy do dyspozycji Pana Prokuratora Generalnego zgromadzone przez nas dokumenty i materiały, w ilości 290 stron ręcznie ponumerowanych,
  z których wynika, że:
  Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami działają zorganizowane grupy przestępcze dokonujące systematycznej grabieży pieniądza, w szczególności dewiz wymienialnych, na szkodę Państwa
  Polskiego, a także innych podmiotów gospodarczych, krajowych i zagranicznych.
  Na podstawie przedstawionych dokumentów można wnioskować, że grabież ta ma rozmiary osiągające kwoty wielu miliardów dolarów USA.
  Nie jest naszym zadaniem imienne wskazywanie osób odpowiedzialnych za ten proceder. Sądzimy, że jest to obowiązkiem Urzędu Prokuratorskiego. Z przedstawionych dokumentów wynika jednak niezbicie, że znaczny współudział w tym rozkradaniu Polski – chociażby tylko poprzez brak właściwej kontroli i nadzoru – ma Ministerstwo Finansów RP.
  Jako obywatele tego kraju, którzy mają świadomość, że kradzież na ogromną skalę, dokonywana przez lata, może na dziesięciolecia rozstrzygnąć o losie Polski, czujemy się w obowiązku uczynić wszystko, aby było nie możliwym dalsze tuszowanie i przemilczanie tych spraw, aby fakt grabieży został ujawniony, a sprawcy i współwinni pociągnięci do odpowiedzialności.
  Oczekujemy poinformowanie nas i opinii publicznej o krokach, jakie w tej sprawie zostały, lub zostaną, podjęte przez Urząd Prokuratorski.
  Mirosław Dakowski WARSZAWA,
  Jerzy Przystawa WROCŁAW
  Do wiadomości:
  1.PrezydentRP,Lech Wałęsa
  2.Prymas Polski, Kard. Józef Glemp
  3.Premier, Jan K. Bielecki
  4.Marszałek Sejmu, Prof. M. Kozakiewicz
  5.Marszałek Senatu, Prof. A. Stelmachowski
  6.Prezes NIK, Prof. W. Pańko
  7.Przewodniczący Klubów Parlamentarnych

  Jak widać z powyższego rozdzielnika kopie pisma doręczone zostały prawie wszystkim osobom i instytucjom, na których spoczywa bezpośrednia odpowiedzialność za losy kraju. Większość doręczonych dokumentów, z odpowiednimi listami, została również przesłana zagranicę, do Watykanu oraz do Redaktora Kultury w Maisons-Lafitte we Francji.(koniec cytatu)
  Szkoda Pana profesora Waleriana Pańki Prezesa NIK, bo za swoje starania by sprawę wyjaśnić zapłacił najwyższą cenę zresztą jak Michał Falzmann.

 16. NC said

  Re 12: Dziekuję za wyjaśnienie, nie ma sprawy, wszyscy robimy pomyłki, ja coraz częściej.

 17. revers said

  Oraz pokslosie, po pozamykaniu wielu instytutow rozwojowych przy politechnikach i uniwersytetach np.okretowych instytutow gdzie poprawiano hamerykanskie kompilatory zeby cos zmiesic na miare kilobajtow w mini pamieci programu, mniejszej od tych gatesowych microsoftu, teraz oswiecenie Morawieckiego i spolki rzadowej i sprowadzanie naukoffcow z uzbekistanu lub innego buntustanu pampui pld..

  „Według dziennika, zostaną wprowadzone specjalne zachęty i dla studentów oraz wysoko wykwalifikowanych pracowników. Oficjalnie nowa polityka imigracyjna ma ogłoszona zostać we wrześniu, a jej koszt w latach 2018-2025 ma wynosić 2,9 mld złotych. Większą część z tej kwoty mają pokryć fundusze unijne – 1,6 mld złotych. Pieniądze te mają być przeznaczone nie tylko na stypendia dla zagranicznych studentów, ale powstać ma liczący 1,2 mld złotych program dla Polaków wracających do Ojczyzny. Co ciekawe, nie będzie on ograniczony do naszych rodaków, ale korzystać z niego będą mogli również fachowcy z zagranicy, którzy chcą pracować i osiedlać się w Polsce.”

  za 3 mld. y

  http://dzienniknarodowy.pl/prawie-3-miliardy-zlotychzanie-pracownikow-zagranicy-wyglada-polityka-rzadu/

 18. gość said

  Stanisław Michalkiewicz o FOZZ i żydowskich roszczeniach

  Reżimowe media nagle wywlekły ponownie na światło dzienne aferę FOZZ. Jak to zwykle bywa, chodzi zapewne o przykrycie czegoś innego, o kolejny temat zastępczy, gdyż wiadomo, że główni aktorzy pozostaną nietknięci, a za kraty trafi jakiś pionek. Zarządcy Judeopolonii dobrze wiedzą, jak zapewnić igrzyska. Stanisław Michalkiewicz jak zwykle trafnie skomentował:

  http://www.nacjonalista.pl/2018/09/14/stanislaw-michalkiewicz-o-fozz-i-zydowskich-roszczeniach/

 19. Roman K said

  Panie Tadeuszu Karpiel…serdecznie panu Dziekuje za ta informacje. To czyni mnie szczesliwym czlowiekiem! Jest pan trzecim…..A to przekonuje mnie ,ze warto pisac …elita Narodu Polskiego czyta i docenia!!!!
  Szczesc Boze I Bog Zaplac!

 20. Roman K said

  Panie Revers….tych rozegnanych Instytutow wcale mi nie zal…dobrzy naukowcy szybko znalezli prace w Instytutach na calym swiecie…w ktorych pokazali ze cos potrafia…. Spotykalem doskonalych microbiologow, fizykow , matematykow w Dallas….ONi znali srodowiska…..tacy jak oni stanowili 3% kadry…najmniej oplacanej , najmniej szanowanej, wynagradzanej jak zebracy……reszta utytulona I upartyjniona obwieszona odznakami i medalami robuila tylko smrod…..na koszt podatnika.
  CI dobrzy caly czas gotowi sa do powrotu…..ale…..NIKT na nich nie czeka:-))))) Kto bedzie za dobre pieniadze robil smrod…I nic wiecej????
  Popatrzcie n a ta specjalna kaste Sedziow.poskiego wymiary tfu ….sprawiedliwosci……….czy ktos moze pokazac mi wieksza kupe gnojuff??????

 21. Roman K said

  Panie Pawle Gabrielu…..Gdyby nie tacy ludzie- jak prof. Dakowski i Przystawa….nigdy by pan nie dowiedzial kim sa naprawde adresaci ich pism……

  A koszty…widzi pan w tym zyciu nic nei ma za darmo…a jak juz jest tzn ze kradzione:-))))I gwarancja darmochy sa slowa Zlodzieji:-))))I Oszustow.

 22. Boydar said

  3% …

Sorry, the comment form is closed at this time.