Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  JW o O śp. Janie Ciechanowiczu słów…
  Greg o Dziennik Apokalipsy: Każda nie…
  Enya o Pisać trzeźwo o wyklętych…
  Ale dlaczego? o Kotka każdego miesiąca rodziła…
  Boydar o Wolne tematy (4 – 2…
  Ale dlaczego? o Kotka każdego miesiąca rodziła…
  bryś o Wolne tematy (4 – 2…
  NC o Dziennik Apokalipsy: Każda nie…
  bryś o Wolne tematy (4 – 2…
  Piskorz o Szwecja: Wojsko rozlokowało si…
  Enya o Co jedzą Polacy?
  Jacek o Kolejny sukces przewoźnika lot…
  Zenon_K o Wolne tematy (4 – 2…
  bryś o Co jedzą Polacy?
  bryś o Co jedzą Polacy?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 584 obserwujących.

Polska importuje ponad dwa razy więcej węgla, niż go eksportuje! Tak złego wyniku nie było jeszcze nigdy.

Posted by Marucha w dniu 2018-09-19 (Środa)

A co tam pieprzą. To jest wielki sukces Polski w walce z Putinem.
Admin

W 2017 roku Polska eksportowała w świat 6,4 mln ton węgla. W tym samym czasie import węgla do naszego kraju był ponad dwukrotnie większy i wyniósł 13,4 mln ton.

Tegoroczne statystyki będą pod tym względem jeszcze gorsze. Tylko w okresie styczeń – lipiec importowaliśmy do Polski ok. 11 mln ton (wzrost o +87 proc. r/r), z czego większość pochodziła z Rosji.

Tymczasem eksport za granicę węgla z polskich kopalni zanotował rekordowe minima. Zajmująca się tym państwowa spółka „Węglokoks” potwierdza, że za granicę wysłała jedynie ok. 1 mln ton węgla!

Należąca do Skarbu Państwa spółka „Węglokoks” była niegdyś największym eksporterem węgla w Europie i jednym z największych eksporterów węgla na świecie. W rekordowym 1984 roku firma ta wysłała za granicę aż 43 mln ton węgla wydobytego w polskich kopalniach. Jeszcze nie tak dawno (2005 rok) spółka ta była w stanie wyeksportować 18 mln ton polskiego węgla. Tegoroczny eksport to – zdaniem wiceprezesa tej spółki Tomasza Heryszka – zaledwie 1 mln ton.

Spadający eksport idzie w parze z rosnącym importem węgla z zagranicy. W ubiegłym roku do Polski sprowadzono 13,4 mln ton tego surowca. Zdecydowana większość importu (bo ok. 70 proc.) pochodziła z Rosji. W tym roku skala importu będzie jeszcze większa. Okazuje się bowiem, że tylko w okresie od stycznia do lipca do naszego kraju wwieziono aż 11 mln ton czarnego surowca. To o 87 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeśli sytuacja się nie zmieni (a nic na to nie wskazuje), to do końca roku wolumen importu może przekroczyć rekordowe i nigdy wcześniej nie notowane 17 mln ton.

Co istotne – polskie firmy z branży energetycznej i ciepłowniczej coraz bardziej uzależniają się od rosyjskich dostaw. Poniekąd są na to skazane. Jeśli bowiem od polskich kopalni otrzymują one informacje o ryzyku niedostarczenia zakontraktowanej ilości węgla, bo z miesiąca na miesiąc spada wydobycie, to muszą podejmować czynności zaradcze. Rosja jest najbliżej, a jednocześnie węgiel sprowadzany z tego kraju jest tańszy od węgla sprowadzanego z innych kierunków. [Poproszę o odpowiedź: kiedy to Rosja nie dotrzymała swoich zobowiązań handlowych i w jaki sposób wykorzystywała owo uzależnienie – admin]

Rząd Mateusza Morawieckiego chciał ograniczyć import węgla ze wschodu. Póki co jednak, to mu się nie udało. Pomimo, że zaczęły już obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy porządkującej handel węglem dla gospodarstw domowych i małych kotłowni (które istotnie utrudniają handel węglem niesortowanym, a taki najczęściej wjeżdża z Rosji do Polski), to nadal brakuje odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

Efekt? – Przepisy pozostają martwe, a to oznacza, że przed sezonem grzewczym w kwestii sprowadzania rosyjskiego węgla do Polski zupełnie nic się nie zmieni.

[Poza tym wiadomo, że ruski węgiel jest zarażony wąglikiem i napromieniowany mieszanką polonu z nowiczokiem.
Admin]

Komentarze 22 do “Polska importuje ponad dwa razy więcej węgla, niż go eksportuje! Tak złego wyniku nie było jeszcze nigdy.”

 1. jazmig said

  PRL eksportowała tak dużo węgla, że w efekcie zbankrutowała. Dopłacanie do eksportu zawsze się tak kończy.

  Zasoby śląskich kopalń wyczerpują się, wydobycie z dużych głębokości jest nieopłacalne, dlatego konieczny jest import. Skoro Rosjanie proponują tanio dobry węgiel, to nie ma sensu marnować pieniądze, aby wydobywać drogo kiepski węgiel w Polsce.

  Czy Pan w to wierzy?
  Admin

 2. JMP said

  Ad #1. Uwierzę, jeśli przytoczy Pan jakieś konkretne dane na temat bankructwa Polski spowodowanego eksportem węgla. Wydaje mi się raczej, że jak to często bywa z polską gospodarką u nas rzadko kiedy cokolwiek się opłaca. O ile wiem, choć nie jestem tego pewien na 100%, są chętni do wydobycia węgla w Polsce, którzy twierdzą, że będzie im się to opłacało.

 3. Roman B said

  re JAZMIG SAID Drogi rozmówco a widzał chociaż ten „dobry” ruski węgiel jak się pali…? Pali się jakby śmieci palił w piecu-żółty kopciuch i zlatuje się cała okolica strasząc strażą miejską…:) Dobry bo…tani:)

 4. Roman B said

  To nie chodzi że u NAS się nie opłaca… Chodzi oto że Niemcy chcą zachować u siebie miejsca pracy, Czesi i inni to u NAS MA SIĘ NIE OPŁACAĆ…Tacy jesteśmy fajni dla wszystkich w UE i innych łachmaniarzy ze świata. Jedyne co się obecnie w Polsce opłaca to sprowadzanie śmieci byle by były toksyczne(i drogie) a potem jak to się mówi na łódzkiej politechnice-„spalanie w chmurze”…

 5. Stan said

  Z wdzięczności i z podziękowaniem dla Polski, za to wszystko, co robili i robią polscy Słowianie dla Rosji, Rosja powinna jak to zawsze było wywiązać się z podpisanych umów i dalej niedostarczac żadnego węgla dla Polski.

  Zmusiłoby tego największego „kopciucha powietrza ” w Europie (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców)
  do przestawienia się na bardziej nowoczesne, energooszczędne i mniej szkodliwe dla powietrza źródła energii.

  Chodzi mianowicie o budowę elektrowni i ciepłowni na gaz.
  Na jaki gaś? Oczywiście najtańszy gas na świecie, jakim jest gas rosyjski.
  Ale co mnie do tego? Znowu uzależniać się od Rosji?
  A z tanim kopcącym się i trującym mieszkańców Polski węglem z Rosji to nie jest uzależnienie?

  Zdecydowanie lepiej byłoby się uzależnić od surowców dających czyste powietrze.
  Codziennie pracują „pierdzistołki” na wysoko postawionych urzędach, co zarabiają wielkie pieniądze i to oni powinni
  myśleć o przyszłości następnych pokoleń, aby żyło się zdrowo, bogato z planem dalszego podlizywania się tym
  „zza oceanu” i dokopywania Rosji.

  Nowe wrogie przepisy „pisoesesmanow” nie pozwalają dzisiaj na dalsze inwestycje i opłacalność produkcji
  energii z wiatru itd. itd. We wszystkich większych miastach w Polsce normy zanieczyszczenia powietrza są przekraczane.
  Coraz więcej nowo urodzonych dzieci posiada alergie, dalej przyjdzie astma i niekiedy koniec.

  A to „bydło pisesmanow” dalej marzy sobie o węglu i sprowadzaniu taniego, a co zatem idzie niskiej jakości węgiel z Rosji i skomle, że nie może więcej własnego węgla polskiego eksportować?

  Czy to „bydło w ministerstwach” nie wie, w jakim kierunku idzie świat i Europa w dziedzinie produkcji taniej i czystej energii?
  Oczywiście jak mają wiedzieć? Ani to po angielsku, ani to po francuski czy po niemiecku nie mówiąc już o hiszpańskim, a na jakieś tam konferencje wyjeżdżają, uchlają się i nie wiedza, o co chodzi. Rachunki za podróż służbową pokombinują, pozawyzaja i tak to dalej leci, a w nagrodę za te kłamstwa to i większe pozycje dostana (jak to było w przeszłości).

  Jeśli w Polsce „zacofani tubylcy” chcą utrzymać miejsca pracy w kopalniach,
  to niech w końcu z węgla zaczną produkować kotlety schabowe.
  O tak już 40 lat temu w Polsce opracowano technologie produkcji schabowych z węgla.
  I co ? I nic się nie dzieje. Lenie. Narażać im się nie chce, aby koryta nie stracić.
  Nie dziwi mnie, że dzieci w wieku 12 – 14 lat są bardziej świadomi i w niektórych krajach
  po szkole demonstrują przed parlamentem.

 6. Re: 1
  Gdyby w Polsce bylyby diamenty, to napewno nie oplacaloby sie ich wydobywac… Taniej byloby sprowadzac z Poludniowej Afryki…
  A tak wogole, czy nam Polakom sie oplaca zyc? Taniej byloby nas sprzedac na „czesci” zydowskiemu kartelowi finansowemu…I po „herbacie”…Lepszy bylby dla nas „ynteres…”..Nieprawdaz???

  ==============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 7. NC said

  Za Gomułki Polska wydobywała 108 milionów ton węgla kamiennego rocznie.
  Za Gierka i podczas stanu wojennego blisko 160 milionów.
  W 2017 wydobyto zaledwie 65.5 milionów.
  A mieszkańcy terenów nad Wisłą cieszą się, że im lokalne gazty poiskojęzyczne mówię, że są wreszcie jewropejczykami.
  Mane, tekel, fares….

 8. JMP said

  Ad Admin: „To jest wielki sukces Polski w walce z Putinem”. Jeszcze bardziej można by zgnębić Putina gdyby zacząć sprowadzać do Polski węgiel n.p. z Wyoming. To co, że byłby z pięć razy droższy, ale za to od niezłomnego sojusznika no i by pewnie tak strasznie nie dymił. I wtedy już napewno ten zimny ruski czekistą zamartwiłby się w koncu na śmierć.

 9. Re: 7 NC
  Nalezaloby zapytac polskiego „gowno-zjada” I „wyksztalciucha z wielkiego miasta” , gdzie kupuje benzyne do swego samochodu: na drogiej stacji benzynowej kupuje paliwo czy na najtaniej???…
  Czy kupuje cukier za 5 zlotych za kilo czy za 8 zlotych za kilo???…
  Wszystkie polskie „gowno-zjady” szechtera I GMO szukaja „promocji” I w tym „polowaniu” nie maja rownych…
  I to jest wrecz przerazajace, co te zydowskie k…rwy z wiekszoscia polactwa uczynila doprowadzajac do wyscigu bezmyslnych ludo-szczurow…
  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Ale dlaczego? said

  Chodzi o kasę.
  Spółki prywatne importujące węgiel ze Wschodu mają widocznie tak wielkie „wpływy łapówkarskie”, że są NIE DO RUSZENIA. A raczej ów import.
  Ciekawe że pisiory import gazu z Rosji chcą zablokować bo tego chce Hegemon, ale zahamowanie importu węgla z Rosji by wspomóc polskie górnictwo węglowe to jest nie do załatwienia.
  Krótki przegląd cen węgla:
  Ceny z Polski i Rosji:
  http://gielda-paliw.com/ogloszenia/kategoria/239/wegiel-kamienny
  Ceny TOPAZ – Autoryzowany Sprzedawca Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. HURTOWE:
  http://www.wegiel.bhtopaz.pl/cennik/
  Ceny węgla z kopalni:
  http://polskiwegiel.eu/Cenniki-i-promocje/Cennik-Hurtowy
  W detalu!:
  http://lw.com.pl/pl,1,s21,cennik_wegla.html

  Nie znam się na wunglu, ale różnica w cenach 100% to chyba za dużo? Czy to taki legalny przekręt na miarę afery paliwowej?

 11. Rockrider said

  Coś mi tu świta, opowieść pewnego jegomościa, który to twierdził, iż polskie kopalnie „odsłaniają” lepsze złoża węgla. Na nasz rynek trafia nikła część urobku, oczywiście, gorszej jakości. Kopalnie po takim „odsłonięciu” odchodzą w ręce niemieckie. Coś, kiedyś, ktoś..

 12. Siekiera_Motyka said

  Ad. 7 – No i już są prognozy kiedy w Polsce będzie czyste powietrze.

  http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2017-01-13/rzadowy-program-czyste-powietrze-przepedzi-smog_1607856/

  Jak to się stanie to populacja Polski będzie 15 milionów a drugie 15 milionów to Żydy. Polski system zdrowotny w tym pomaga.

 13. Boydar said

  Populacja żydów będzie się kurczyła (już się kurczy) w postępie wykładniczym chociażby z uwagi na unych „niezdrowy tryb życia”. I żadna koszerność im nie pomoże. Są truci na wszelkie możliwe sposoby oprócz cyklonu be. Tak jak i my zresztą, ale my to my, a une to une. Lejek.

 14. KOJAK said

  OD 1 JAZMIG ! PISZESZ CZLOWIEKU IDIOTYZMY ZYDOWSKIE ! WLACZ SWOJ MOZG KTOREGO NIE UZYWASZ I WIDAC CI ZARDZEWIAL ! NAJPIERW PAJACU NAUCZ SIE PODSTWOWYCH INFORMACJI O KOSZTACH SKLADAJACYCH SIE NA CENE WEGLA ZANIM SPORZADZISZ KOLEJNY IDIOTYCZNY O WEGLU ! TWOJ DOBRY RUSKI WEGIEL NIE TRZYMA ZADNYCH PARAMETROW JAKOSCI KTORY MUSI SPELNIAC WEGIEL POLSKI !!!!!

 15. Boydar said

  O, wkrótce w Polin też tak będzie

  https://www.o2.pl/artykul/kostnica-na-kolach–niezidentyfikowanych-ludzkich-cial-w-meksykanskiej-naczepie-6297079067510913a

  Tutejsze raczej się kremują ale jeśli nie odbudują Majdanka w nowocześniejszej technologii to czarno to widzę – https://www.lublin112.pl/spopielarnia-zwlok-czerniejowie-znow-budzi-kontrowersje-nad-miejscowoscia-pojawil-sie-czarny-dym/

 16. Boydar said

  I to wszystko jest prawdą

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201809208811227-sputnik-apokalipsa-nauka-mezczyzni-plemniki-sperma-rozmnazanie/

  Tylko do katolika dziecko przynosi bocian (ewentualnie inną drogą) na dyspozycję Pana Boga. A u odszczepieńców używa się w tym celu spermy oraz ostatnio szklanki. Spermę można zepsuć, Woli Boga nie.
  Aspektem dodatkowym jest upodobanie odszczepieńców do „w japu i w żopu. Tyle lat, i jeszcze nie skumali, a tak srają na nasze średniowiecze.

 17. Abc said

  Cena czyni cuda – zakładam, że po zakazie sprzedaży flotokoncentratów i im podobnych import będzie mocno rósł. A że zasiarczony tak aż kopci na buro/żółto – no cóż, ktoś miał biznes aby wcisnąć się w lukę po zakazie.
  Pewnie za kilka lat temat zostanie „zbanowany” jakimś ustawowym zakazem.
  Do rozwiązań na miarę np. Austrii daleka droga, najpierw muszą zarobić importerzy póki furtka otwarta.

 18. karlik said

  Mam kolegę Ślązaka, opowiadał, że z „Bieda-szyb”-u wydobywali 2 tony węgla dziennie na osobę…(Dwóch na dole – dwóch na górze…
  I to był lepszy wynik w przeliczeniu na zatrudnionych w przemyśle węglowym…Nie wiem czy ktoś umiałby to policzyć??????

 19. Boydar said

  A z jakiej (18) głębokości ? Tak się tylko głupio pytam …

 20. yattakaj said

  ad 19

  pewnie metr w głąb ziemi…..

 21. Boydar said

  Panie Yattakaj, bieda szyb jest objawem rozpaczy i … skrajnej biedy. Nie jest na metr głęboki (bo tylu ludzi by w nich nie zginęło) ale nie sposób porównać bieda szybu do przemysłowej kopalni. W bieda szybach wydobywano (?) węgiel zalegający głównie podpowierzchniowo. Pan Karlik walnął porównanie jak łysy grzywką o beton; i tylko o to mi chodziło.
  Może niezbyt mi się udało (19), przyznaję. Miałem nadzieję, że „winny” sam się odezwie.

 22. karlik said

  „Panie Yattakaj, bieda szyb jest objawem rozpaczy i … skrajnej biedy.”
  Istotnie tak się również mi wydawało…Kolega twierdził, że kopalnia to zaczyna się 1000 metrów pod ziemią…Nikt tam nie dociera i żądzą się swoimi prawami..Potrafią przechodzić z kopalni do kopalni znają cały labirynt połączeń..
  Przechodząc na emeryturę będąc jeszcze sprawnym człowiekiem i układami na dole nie jest problemem dostarczyć i przetransportować 10 ton we wskazane miejsce potem węgiel jechał do kupca a wracał z ziemiankami lub innymi potrzebnymi produktami których brakowało na Śląsku..
  Tak mówi kolega, może kłamał, ale trzeba by zapytać kogoś kto pod ziemią 1000m pracował…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: