Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska na potęgę skupuje złoto

Posted by Marucha w dniu 2018-10-07 (Niedziela)

Na stronie MFW oraz Narodowego Banku Polskiego pojawiły się informacje, jakoby Polska po 20 latach przerwy zwiększyła nagle swoje rezerwy złota.

Narodowy Bank Polski dokonał ostatnich zakupów złota w lipcu (1,9 tony) i sierpniu 2018 r. (7,5 tony). W efekcie raportowany przez bank centralny do MFW stan polskich rezerw wzrósł z 103 ton do 112,3 tony.

Do tej zmiany jako pierwszy odniósł się „Financial Times”, który napisał o tym w tonie totalnego zdziwienia: to nie tylko pierwszy taki zakup od 1998 roku, ale są to pierwsze tej skali inwestycje w złoto prowadzone przez kraj Unii Europejskiej — w ostatnich latach banki centralne państw Zachodu raczej prowadziły program redukcji rezerw. Prym w zwiększaniu zasobów kruszcu wiodły natomiast Rosja i Chiny, a Także Turcja nie będąca nadal w unijnym obiegu.

Jak podaje Bankier.pl, w obliczu takich inwestycji Polska awansowała na liście najbardziej zasobnych w złoto państw z pozycji 35. na 33., przeskakując Rumunię (103,7 t) i Koreę Południową (104,4 t).

O co chodzi Polsce? Czy zamierza wyjść z UE i otworzyć swój nowy Jedwabny Szlak na wschód?

„Patrząc na całą historię monetarną świata, złoto zawsze było kotwicą na niepewne czasy. I nie chodzi o to, by zapewnić sobie stabilność, gdy oczekuje się mniejszych czy większych zawirowań w ciągu roku czy dwóch, ale o strategiczne podejście, na dekady do przodu” — mówi „Rzeczpospolitej” Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao.

Inną teorię przedstawił w rozmowie z „Faktem” Marek Zuber. „To zabieg techniczny związany ze zmianą struktury naszych rezerw walutowych. Dokładny skład tego portfela jest utajniony, by nie mogli posłużyć się nim spekulanci. Polska nie może się również wzorować na krajach takich jak USA, czy państwa strefy euro, które mają wymienialne waluty światowe. USA posiada drukarki do dolarów, nie musi więc trzymać w nich rezerw, podobnie państwa takie jak Niemcy czy Francja mają większość rezerw w złocie, bo nie ma sensu trzymanie dużych rezerw euro. Polska większość rezerw ma w obligacjach USA i państw europejskich, które w każdej chwili może wymienić na gotówkę, a poza tym obligacje są oprocentowane, więc na takich rezerwach zarabiamy.”

Jeszcze inni komentatorzy dziwią się, że Polska zrezygnowała z 9,2 mld dolarów na otwartej linii kredytowej z MFW w 2017 roku. Została ona otwarta jeszcze za Jacka Rostowskiego, jednak Mateusz Morawiecki stwierdził, że nasza sytuacja gospodarcza jest tak świetna, że już nie potrzebujemy tego zabezpieczenia. Czyżby jednak się pomylił i teraz ratuje się złotem?

Jak podaje TVN4 BiS, „w tym roku kurs złota spadł o 10 proc., m.in. za sprawą silnego dolara. O ile inwestorzy są mniej zainteresowani lokowaniem swoich pieniędzy w złoto, to dla banków centralnych jest to coraz bardziej atrakcyjna lokata”.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com
https://wolnemedia.net

Polska kupuje złoto. Dla kogo? He he he…
Admin

Komentarzy 28 to “Polska na potęgę skupuje złoto”

 1. Isreal said

  i do „londynu”

 2. JerzyS said

  Car Mikołaj II miał w Londynie papiery wartościowe, a jak doszło do I wojny św. , to Rothschild odmówił ich realizacji w gotówce. Gdyby car miał w Petersburgu w złocie , to nie przegrałby wojny!

 3. Regina said

  Co te żydowskie pomioty knują za naszymi plecami?

 4. Plausi said

  Dła kogo kupuje złoto ?

  „takie jak Niemcy czy Francja mają większość rezerw w złocie”, RFN ma co prawda na papierze ok. 4 tys. ton złota, ale jego wiąkszość ma znajdować się w USA, ale jak dotąd nawet tam nikt tego złota nie widział, RFN ma kwity depozytu na złoto. Francja jest może w lepszej sytuacji

  Rząd w Warszawce kupuje złoto, ale dla kogo ?

  „Narodowy Bank Polski dokonał ostatnich zakupów złota w lipcu (1,9 tony) i sierpniu 2018 r. (7,5 tony). „, u kogo zdeponowano to złoto, czy może znowu w USA, no bo jeśli nawet w Polsce, to strzegą go oddziały US Army, która została wezwana do Polski przez patriotyczny rząd aby dokonał wreszcie okupacji, no bo już Polacy zapomnieli, jak to jest.

  https://marucha.wordpress.com/2018/10/07/bantustanem-wstrzasaja-paroksyzmy/#comment-784378

 5. Władysław Dębczyk said

  „Polska większość rezerw ma w obligacjach USA i państw europejskich, które w każdej chwili może wymienić na gotówkę, a poza tym obligacje są oprocentowane, więc na takich rezerwach zarabiamy.” Chciałbym jedynie wyrazić swoje spostrzeżenie, iż obligacje, akcje i inne zakłady są wielce niepewne i okazać się mogą, że w pewnym momencie maja wartość śmieciowego papieru. Zatem nie jest ta forma bezpieczna.

 6. JerzyS said

  Pamiętaj synu, pieniądze , to nie wszystko!
  Trzeba mieć jeszcze nieruchomości , klejnoty i dzieła sztuki.

 7. JerzyS said

  Władysław zażartował:
  „Polska większość rezerw ma w obligacjach USA i państw europejskich,
  które w każdej chwili może wymienić na gotówkę”

  Car też miał , jak do czego doszło, to Rothschild odmówił ich wymiany na gotówce.
  Kadafi też miał i na wiele mu się , to nie przydało!

 8. Kar said

  podlizuja sie..masturbuja sie przed tubylcami..kupujac tylko wolfram

 9. Antymarxista said

  No to jest dobrze czy źle?

 10. lewarek.pl said

  No i co z tego, że kupuje? Bo na razie to kupowanie polega na tym, że Polska wykłada za złoto pieniądze, a ono pozostaje tam, gdzie jest, to znaczy w Anglii. Ładny interes. Jak w tym starym dowcipie z czasów PRLu: wysyłamy do Rosji pociąg węgla, a oni w zamian przysyłają nam pociąg butów do podzelowania.

 11. gość said

  Narodowy Bank Polski znów kupił złoto

  Wygląda na to, że wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski zwiększył oficjalne rezerwy złota. Według obliczeń Bankier.pl w posiadaniu polskiego banku centralnego przybyło ponad 4,3 tony królewskiego metalu.

  Oznaczałoby to, że we wrześniu NBP nabył 4,34 tony złota, powiększając rezerwy do 116,66 ton.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Narodowy-Bank-Polski-znow-kupil-zloto-7619171.html

 12. Roman K said

  Balcerowicz sprzedl 120 to zlota _ Rezerwa Polski_ kiedy zloto bylo po 320 dollarow…KGHM rocznie odzyskuje z procesow oczyszcznia miedzi 3-4 ton czystego zlota/// polskiego nalezacego do narodu ..I to powinno zasilac w calosci rezerwy panstwa…plus 2800 ton czystego elektrolitycznego srebra…..jakie w calosci KGHM a raczej jej ” wlasciciele” czyt kamaryla partyjna…,….sprzedaje Chinom,….
  NIkt nigdy nei zapytal …dlaczego tak jest????

 13. Zerohero said

  Pewnie City zabrakło w rozliczeniach trochę metalu fizycznego i dali dyspozycję aby „polska” dokupiła 10 ton.

 14. Tymianek said

  Polska nic nie skupuje, bo Polski nie ma. Jest POLIN, które jeśli cokolwiek skupuje, to robi to w interesie chazarszczyzny, anglosyjonu lub banderlandu.

 15. revers said

  Taka lokata w Zlocie w City, to nic innego jak zapowiedz wojny lub zastaw pod wojne, pozniej awaryjnie znowu sprzeda sie polakom zlom wojenny jak to mialo miejsce podczas 2 wojny swiatowej i po zapasach zlota podczas wojny zloto napewno zdrozeje.

 16. lopek said

  Wychodzi na to, że – 447 – zażądali w złocie. A jak!

 17. Roman K said

  Nas potege kupuje….marna tone…..zobacz dupku rezerwy panstw powaznych ..USA, WLochy, Francja , Niemcy…..
  Car….zaplacil z gory za amunicje…gotowka I zlotem…i…nie dostal ani jednego pocisku od przyjaciol aliantow,,,Anglii Francji, USA…. na cara wtydli wyrok smierci Rothchildy kiedy w 1911 roku odmowil udzialu w skamie jaki zakonczyl sie w 1913 roku powolaniem BRF I …frakcyjna bankowoscia…..I ograbieniem zlota narodow swiata…….
  https://www.bing.com/videos/search?q=Zhanna+Bichevskaya+Songs&&view=detail&mid=54B4A6F05511DEAF25CC54B4A6F05511DEAF25CC&&FORM=VDRVRV

 18. Archer said

  Odp…..olcie się od Maowieckiego. Chłopina wie co robi. Geopolitycy z was po podstawówce.
  Jak wybuchnie wojna z Rosją i Putas razem ze swoim sojusznikiem Baćką, prezydentem Łukaszenką wjadą do Polski. To polskojęzyczne „elyty” się ewakuują za granicę i polecą samolotami do Anglii i USA tam tworząc „polski” rząd na uchodźstwie. Złoto jest już tam na miejscu zdeponowane, po to, żeby mogli za co wypić i zakąsić. Bo sojusznicy sojusznikami, a przecież nikt nie będzie darmozjadów utrzymywał.

  W czasie II wojny światowej Polska wystąpiła przeciwko Niemcom za Anglię i Francję. Nie dość, że kraj nadwiślański został zrujnowany, a Polska zdradzona wielokrotnie przez swoich zachodnich „sojuszników”. To po wojnie Anglia skonfiskowała sporą część polskiego złota, licząc za sprzęt wojskowy i zaopatrzenie polskich lotników w bitwie o W. Brytanię, jak też za ewakuację i utrzymanie armii polskiej pod dowództwem niejakiego Andersa i polsko-ukraińsko- żydowskiej ludności cywilnej ze Związku Radzieckiego.

 19. Roman K said

  Panie Archer gdyby Mora Wietzki wiedzial co robi..to nie robil by tego co wie , ze robi:-))))))
  Panie facet ktoryy pracowal w przedsiebiorstwie , ktore robi piniondze z niczego…. I pozycza je za wysokie procenty- tym co musza miec pieniadze zeby ni zdechnac….ktore ma z tych procentow za nic, na oplacanie milionami dupkow, ktorzy tlumacze tym- co nei maja z czego oddac…tego co pozyczyli I musza oddawac tym co zrobili, odejmujac sobie I dzieciom od geby…. nie jest czlowiekiem …tylko humanoidem….

 20. Długopis said

  @Archer > Jak wybuchnie wojna z Rosją i Putas razem ze swoim sojusznikiem Baćką, prezydentem Łukaszenką wjadą do Polski.

  To Polacy się do nich przyłączą.

 21. revers said

  „I ograbieniem zlota narodow swiata…….” wiec o co chodzi? postaw a i tak londynski lub noworski sanhedryn rozstrzygnie komu sie co nalezy, lub los cara, sadama, kadafiego..

 22. Rysio said

  Bardzo krótki poradnik finansowy.

  Po 30 latach pracy na Wall Street w USA, podpowiadam co należy trzymać w materacu…

  * Gdy jest bardzo spokojnie na świecie a ekonomia wygląda różowo aż po sam horyzont – w materacu trzymamy , papiery wartościowe, akcje giełdowe i inną tego rodzaju makulaturę.

  ** Gdy gospodarka zaczyna się trząść w posadach – materac zapychamy papierową walutą: dolarami, funtami, euro, szwajcarskimi frankami, itp…

  *** Gdy robi się totalne dziadostwo tak jak w Wenezueli – do materaca wkładamy coraz więcej złota, platyny i drogocennych kamieni.

  **** Gdy wojna jest tuż, tuż, nieunikniona – w materacu powinny znajdować się tylko kałachy i pełno amunicji. Śpimy wtedy z Bronią. 🙂

  Oczywiście można to też wszystko wymieszać np. trzymać po 25% * ** *** ****

  😉

 23. Anucha said

  Tak Panie Gajowy dla kogo?
  Poprzednia ilość była nie podzielna przez 3
  A teraz
  2- sztabki dla mośków
  1-sztabka dla szabesgojów
  🙂

 24. Anucha said

  niepodzielna oczywiście

 25. JerzyS said

  https://marucha.wordpress.com/2009/08/25/w-polsce-znajduja-sie-najbogatsze-zloza-zlota-w-europie/

 26. Bogusz said

  ad.20
  Polacy powinni to zrobić zanim Putin i Łukaszenko wkroczą do Polski, tworząc wspólny sojusz

  ——–
  Ja se ne boim.
  Admin

 27. gość said

 28. VAV said

Sorry, the comment form is closed at this time.