Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wkład Józefa Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości w 1918 roku

Posted by Marucha w dniu 2018-10-08 (Poniedziałek)

7 października 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego (abp Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski, Józef Ostrowski) ogłosiła niepodległość Polski.

Ogłaszając akt niepodległości Rada Regencyjna powołała się na deklarację prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona z 8 stycznia 1918 r., czyli tzw. 14 punktów, zaakceptowanych kilka dni wcześniej przez Niemcy i Austro-Węgry jako podstawa rokowań pokojowych z Ententą. 13 punkt deklaracji Wilsona mówił o potrzebie odbudowy niepodległej Polski z dostępem do morza.

Tego samego dnia proklamację niepodległości Polski przyjął Wydział Krajowy Sejmu Krajowego Galicji we Lwowie.

12 października 1918 r. Rada Regencyjna ogłosiła przejęcie od okupanta niemieckiego zwierzchności nad Polską Siłą Zbrojną. Następnego dnia powołana przez okupanta niemieckiego w 1917 r. Polska Siła Zbrojna została zaprzysiężona Radzie Regencyjnej jako Wojsko Polskie.

21 października 1918 r. generał-gubernator warszawski Hans Hartwig von Beseler zrzekł się stanowiska Naczelnego Wodza Polskiej Siły Zbrojnej.

W dniach 23-25 października 1918 r. Rada Regencyjna powołała rząd Józefa Świeżyńskiego – pierwszy rząd Królestwa Polskiego, który nie starał się o akceptację okupantów niemieckiego i austro-węgierskiego. W skład rządu Świeżyńskiego wchodzili głównie politycy Narodowej Demokracji, którzy zdecydowali się na współpracę z Radą Regencyjną bez zgody Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu. Rząd Świeżyńskiego bez zgody Niemców zarządził pobór do Wojska Polskiego.

28 października 1918 r. Rada Regencyjna powołała gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generał natychmiast przystąpił do organizowania Ministerstwa Spraw Wojskowych i odrodzonego Wojska Polskiego.

Wobec rozpadu Austro-Węgier najpierw powstała w Cieszynie 19 października 1918 r. Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, a następnie w dniach 29-31 października 1918 r. ukonstytuowała się w Krakowie Polska Komisja Likwidacyjna pod przewodnictwem Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego, która przejęła władzę nad zaborem austriackim jako organ suwerennej władzy polskiej.

W związku z tym, że rząd Świeżyńskiego wydał 3 listopada 1918 r. odezwę, w której odciął się od Rady Regencyjnej i zapowiedział utworzenie “rządu narodowego”, Rada Regencyjna powołała w jego miejsce 4 listopada 1918 r. prowizorium rządowe pod przewodnictwem Władysława Wróblewskiego. Posłuszeństwo Radzie Regencyjnej wypowiedziała też lewica, która powołała 7 listopada 1918 r. w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Tworzyły go PPS, PPSD, PSL “Wyzwolenie” i Stronnictwo Niezawisłości Narodowej. W swojej proklamacji rząd ten zapowiedział szereg postępowych reform społecznych, z których najważniejsza – reforma rolna polegająca na wywłaszczeniu wielkiej i średniej własności ziemskiej – nigdy nie została zrealizowana w II Rzeczypospolitej. Zrealizował ją dopiero PKWN w 1944 r.

W nocy z 9 na 10 listopada 1918 r. Wojsko Polskie, Polska Organizacja Wojskowa i milicja PPS rozbroiły garnizon niemiecki w Warszawie. Równocześnie rozpoczęło się rozbrajanie wojsk niemieckich i austro-węgierskich w całym Królestwie Polskim.

Wszystko to odbyło się bez udziału Józefa Piłsudskiego, któremu przypisywane jest odzyskanie niepodległości przez Polskę. Piłsudski powrócił z twierdzy magdeburskiej do Warszawy w godzinach wieczornych 10 listopada 1918 r. Następnego dnia zrzekł się na jego ręce władzy rząd ludowy w Lublinie, a Rada Regencyjna przekazała mu władzę nad Wojskiem Polskim.

Kiedy 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna podjęła decyzję o samorozwiązaniu i przekazaniu całości władzy Piłsudskiemu, który następnie ogłosił się Tymczasowym Naczelnikiem Państwa – przekazała mu gotowy i zorganizowany aparat państwowy wraz z wojskiem. Do utworzenia tego aparatu Piłsudski w jakikolwiek sposób się nie przyczynił.

Bohdan Piętka
https://konserwatyzm.pl

Komentarze 34 do “Wkład Józefa Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości w 1918 roku”

 1. JerzyS said

  Ciekawe dlaczego to, Rada Regencyjna skoro miała już gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego na stanowisku szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zadecydowała o przekazaniu całości władzy Piłsudskiemu?

 2. Nina said

  I z tego powodu obecne władze okupacyjne postanowiły wykorzystać wizerunek Józefa Piłsudskiego na okolicznościowym medalu wybitym przez mennicę z okazji ogłoszonego przez nich samych jakiegoś tam święta niepodległości, czy 100-lecia odzyskania niepodległości.

  Nie wiem co ten bełkot w ich mowie znaczy. Poznasz ich po symbolach.

  Tak samo wmawiają jak mogą bezczelnie, że Patryczek Jaki to najlepszy z najlepszych … Czy rzeczywiście? Poznasz go po głosowaniach.

  Obecna propaganda przypisuje teraz Patyczkowi Jakiemu jakieś zasługi dla Polski, których nigdy nie miał.

 3. KOJAK said

  KOLEJNY RAZ WIDAC KIM BYL TEN ODRAZACY GNOJ, BYDLAK I SMIEC PILSUDSKI ! KTO TA ZYDOWSKA GNIDE I LADJDAKA WRESZCIE WYRZUCI NA BRUK Z KATEDRY ?! TEN BYDLAK PRZECIEZ NIE BYL KATOLIKIEM !!!

 4. Nina said

  Jeszcze raz Patryk Jaki, już bez błędu

 5. JerzyS said

 6. Pan Długopis said

  > Do utworzenia tego aparatu Piłsudski w jakikolwiek sposób się nie przyczynił.

  Czyli właściwie jaki był powód przekazania dyktatorskiej władzy właśnie w jego ręce?

 7. Bronisław said

  Re: 6. Pyta Szanowny Pan Długopis: „jaki był powód przekazania dyktatorskiej władzy właśnie w jego ręce?!!!

  A czy to nie Iluminaci wraz podporządkowanymi im lożami masońskimi – przy braku wystarczającej czujności Polskich Patriotów – nie byli sprawcami „przekazania dyktatorskiej władzy właśnie” zdecydowanemu nieprzyjacielowi Narodu Polskiego Piłsudskiemu (Selmanowi)?!!! Dlatego trzeba koniecznie intronizować Jezusa Chrystusa na Króla Naszego Polskiego Narodu i Państwa!!!

  Króluj Nam Chryste!!!

 8. Zdziwiony said

  Brzask wolności Jasna Góra przeżyła już 4 listopada 1918 r. Przeor jasnogórski Piotr Markiewicz, wraz z całym konwentem paulinów, powitał uroczyście późnym wieczorem w murach twierdzy pododdział wojska polskiego z 22 Pułku Piechoty, przybyły pod dowództwem podporucznika Artura Wiśniewskiego, jako symbol wolnej i suwerennej Polski. Przejął on w imieniu generała Tadeusza Rozwadowskiego, szefa sztabu, komendanturę nad Jasną Górą od władz okupacyjnych. Na wieży Sanktuarium, wysoko nad miastem i okolicą załopotał polski biało-czerwony sztandar. Usunięto wszelkie emblematy austriackich władz okupacyjnych, niektórzy żołnierze austriaccy, przyjaźnie nastawieni do Polaków, przypięli do swoich czapek polskie orzełki (o. Zachariasz Jabłoński, „Świętowanie niepodległości i zagospodarowywanie wolności z udziałem Jasnej Góry”).

  W kronikach jasnogórskich pod datą 4 listopada 1918 roku zapisano: „Austriacy zwracają Polakom Jasną Górę. Komendant austriackiej enklawy w zaborze pruskim mjr Józef Klettlinger przekazał Jasną Górę porucznikowi Arturowi Wiśniewskiemu, który po dwóch dniach przekazał ją z kolei delegatowi Rządu polskiego gen. Tadeuszowi Rozwadowskiemu”. „Rozwadowski przejął władzę nad Jasną Górą z rąk przedstawiciela kpt. Klettlingera. Odbyło się to pokojowo, Austriacy nie robili specjalnych trudności” – podkreśla o. Zachariasz Jabłoński, który w czasie Apelu Jasnogórskiego 4 listopada 2008 r., dokładnie w 90. rocznicę tego wydarzenia, wspominał: „Przed 90 laty, prawie o tej porze, o godz. 21.15 stanął przed Tobą, Maryjo, niezwykły żołnierz, żołnierz polski ppor. Artur Wiśniewski, który z oddziałem wkroczył w obręb Jasnej Góry. Witał go uroczyście przeor Piotr Markiewicz z całym konwentem. Radość nie do opisania. To, co było wielkim marzeniem i naznaczone niepewnością, spełniało się. Zaczynała istnieć wolna Polska. Wszyscy rozradowani tą radością dzielili się z innymi. Następnego dnia Częstochowa pielgrzymowała na Jasną Górę, całowała mundury żołnierzy polskich, orzełki, które nosili. A w imieniu władz polskich komendanturę nad Jasną Górą przejął od Austriaków gen. Tadeusz Rozwadowski, szef Sztabu Generalnego. Moglibyśmy jeszcze wiele elementów z tej radości wymienić: sztandar Polski pojawił się na wieży, znikały elementy okupacyjne Austriaków”.

  http://www.jasnagora.com/wydarzenie-4293

 9. Pan Długopis said

 10. Zdziwiony said

  ad.8.
  Główne jasnogórskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się na Jasnej Górze w niedzielę, 4 listopada, dokładnie w dzień, kiedy w 1918 r. w jasnogórskim sanktuarium załopotała biało-czerwona flaga. Wydarzenie będzie miało rangę narodową, nie tylko ze względu na znaczenie częstochowskiego Sanktuarium, ale także dlatego, że swym narodowym patronatem objął je prezydent RP Andrzej Duda.

 11. Bronisław said

  Re: 9. Bardzo interesujący komentarz zamieścił Pan, Panie Zdziwiony, ale Andrzej Duda – Juda wraz ze swoją koszerną żoną to powinien złożyć urząd i przesiedlić się do Izraela, bowiem za zdradę Polskiego Narodu i Państwa grozi mu niechybnie najwyższy wymiar kary!!! Załączam najlepsze pozdrowienia!

  Króluj Nam Chryste!!!

 12. Roman K said

  Wolnosc Polski..zalatwilo kilku Polakow…wcale nie glosnych I nie znanych ogolowi..jacy poprzez wlasne osobiste wplywy wsrod politykow Swiatowych Mocarstw …poslugujac sie Ignacym Paderewskim , ktory do pomocy mial osobistego sekretarza pana Ignacego Ksiecia La Grange de Kupajllo….doprowadzili do powstania pkt13 Prez USA Wilsona….
  Reszta to teatrzyk kukielkowy znanych I slawnych kukielek. opisywany z roznych pozycji przez historykow , ktorzy robia historie na poczekaniu…i wiecej nic.

  Boze ochron! ..Boze wspomoz..! .nasza Capitula Polonia!

 13. Zdziwiony said

  Re. 11. Dziękuję bardzo Panie Bronisławie. No cóż, skoro ma być „narodowo”, albowiem Piłsudski nigdy nie zawitał do Duchowej Stolicą Polski.

  Króluj Nam Chryste!!!

 14. Plausi said

  Kariera Piłsudskiego przypomina

  nieco karierę i sposób w jaki został publiczności wystawiony, naszego wielkiego „Bolka” z NSZZ. O NSZZ wiemy jedynie, że powstał przy wsparciu sil obcych

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  o Płsudskim wiemy, że był przez niemieckie służby zarejestrowany jako konfident, łudzące podobieństwo. A prawda, „Bolek” też był „więziony” jak naczelnik.

  Metoda z tym więzieniem jest wcale nierzadka, starsi przypominają sobie, że taki Mandela z Pd. Afryki też był więziony, zanim wypuszczono go w potrzebie, aby pokierował negryzacją kraju.

 15. janka said

  Oddanie władzy p.Piłsudskiemu uchroniło MŁODE PAŃSTWO POLSKIE przed walkami wewnętrznymi o władzę. Zresztą wypuszczenie Piłsudskiego – to niemiecki plan podobny do wpuszczenia „leninowskiej zarazy” do Rosji. Niemcy liczyli na rewolucję podobną do październikowej. Dobry ruch Dmowskiego i Rady Regencyjnej.

 16. Wieloimienny said

  Nina @

  Jaki ma skośne oczy, zarost i śniadą cerę. Do tego jeszcze nie cierpi narodowców.
  Chazar!

 17. lopek said

  „Wkład Józefa Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości w 1918 roku”
  Koniec cytatu.
  Ten wkład jest taki sam jak wkład obalenia komunizmu w atrapie Polski przez niejakiego Bolka.
  Wniosek?
  Po owocach poznaliśmy jedną i drugą kanalię – ale przecież nie można liczyć na to, że dzieci Szatana przywrócą – kierowani jakimś kaprysem – komuś niepodległość. Największą zbrodnia Piłsudskiego na ludzkości stworzonej przez Boga było jednak nieudzielenie czynnej pomocy – białym – w stłumieniu rewolucji bolszewickiej.

 18. JerzyS said

  Czy więziony męczennik Mateusz Piskorski też będzie prezydentem?

 19. Boydar said

  🙂 🙂 🙂

 20. karlik said

  „Metoda z tym więzieniem jest wcale nierzadka, starsi przypominają sobie, że taki Mandela z Pd. Afryki też był więziony, zanim wypuszczono go w potrzebie, aby pokierował negryzacją kraju.”
  Jest wiele przykładów na potwierdzenie tej teorii np. AH kanclerz Niemiec też siedział..W zasadzie to ja uważam, że miejscem dla przeciwników politycznych jest więzienie…
  Kiedyś taki był dowcip…
  W więzieniu:
  – za co siedzisz?
  – popierałem Gomułkę…
  – a ty?
  – ja krytykowałem Gomułkę…
  – a ty?
  – ja Gomułka….

  Wracając do tematu…
  Na jesieni 1918 roku było kilka ośrodków władzy, które się uważały za jedyną władzę w Polsce i bez przelewu krwi jej nie oddadzą…
  Piłsudski obejmując władzę zlikwidował bezkrwawo inne ośrodki władzy, (czy też same się zlikwidowały) i o tym się powinno pamiętać..
  Być może gdyby nie on do dziś trwały by walki o władzę…

  Ja nie jestem zwolennikiem Piłsudskiego, ale również nie jestem zwolennikiem żadnego rządu….
  Termin na świętowanie nie ma znaczenia, bo przecież to data którą się ustala z innymi państwami, przecież nie może jedno państwo świętować, gdy inne ma w tym dniu żałobę…

  Nie mniej jednak zgadzam się z tymi co twierdzą, że Rada Regencyjna przygotowała bardzo dobrze urzędy do rządzenia krajem…
  Zresztą fakt przejęcia władzy przez Piłsudskiego został opublikowany jako dekret i opublikowany w Dzienniku ustaw..(Dziennik Ustaw · 1918 · 17; poz. 39)

 21. Plausi said

  Mandela musiał siedzieć daleko dłużej

  @16, JerzyS

  „Czy więziony męczennik Mateusz Piskorski też będzie prezydentem?”

  aby zostać prezydentem, ale przecie podstawiano mu w razie potrzeby Winnie Mandela, którą później spławił pod pretekstem, że była k… i „nadużyła” jego zaufania. Chodziło o parę zleconych mordów, tyle, że nie wiadomo dokładnie, kto je zlecił. O tym, że Mandela wraz ze swymi żydowskimi protektorami wzywał do mordowania białych osadników, taki holokaust dla Gojów, to też już słyszeli co bardziej ciekawi. Znane są przypadki mordów na burskich osadnikach, dokonanych na zlecenie czy tolerowanych przez partię Mandeli włącznie z rabunkiem własności. Kto jednakże z Polaków odważy się wątpić w dobre intencje i zasługi pana Mandeli jest po prostu wstecznik, bezrozumny albo co gorzej nazista, bowiem Mandela jest ojecem afrykańskiej demokracji.

  Związki demokracji z organizacjami przestępczymi, tzw. partie też należy do tej grupy zaliczyć, omawialiśmy nierzadko

  https://marucha.wordpress.com/2018/08/13/podejrzany-o-wyludzenie-200-mln-zl-vat-wychodzi-na-wolnosc-bo-pismo-z-sadu-gdzies-sie-zgubilo/#comment-774863

  O tym, że organizacje przestępcze we Włoszech są kreacją ówczesnego imperium brytyjskiego i do dziś stoją na straży tamtejszej demokracji wyjaśnia tekst

  https://ram.neon24.pl/post/145781,o-angielskim-rodowodzie-mafii-wloskich

  co prawda autor pisze o „angielskim rodowodzie”, poprawnie byłoby nazwać „brytyjskim”. Na temat imperium nieco ogólniej można znaleźć

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  od stulecia jest określane imperium brytyjskie jako demokracja parlamentarna ??!! Nie brak humoru wyznawcom talmud, za to brak zdorwego rozsądku nierzadko Gojom, że dają sobie wmąwić tzw. „dziecko w brzuch” jak choćby z tzw. holokaustem, który był nie tylko relaizowany za pieniądze żydowskich bankierów ale też przez żydowskich bankdziorów.

  http://pppolsku.blogspot.com/2012/03/lexde.html#HoloSamo

  Pragnący lepiej poznać żydowskie rządy 1) w Pd. Afryce mogą poszukać w internecie „concentration camps” & „Herbert Kitchener”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_koncentracyjny

  holokaust jest jak widać rzeczą nie wartą wspomnienia, jeśli tylko chodzi o holokaust na Gojach.

  Jednakże to, czy więzień zostanie wystawiony do pełnienia funkcji, zależy od sytuacji tzn. potrzeby kręgów panujących nad ludem. Nie wykluczone, że jest Piskorski trzymany na wypadek, gdyby zaszła taka potrzeba. Jeszcze starsi czytelnicy mogą sobie przypominać towarzysza Wiesława, który też był więziony, aby w 1956 zostać znowu wystawiony do pełnienia funkcji I sekretarza jako tow. Władysław Gomułka.

  ————–

  1) Organem kierującym imperium brytyjskie był Bank of England, por. „Rothschild & Bank of England”, zgodnie z zasadą ludowej demokracji „Rotszyld kieruje a rząd rządzi” czy jakoś podobnie.

 22. Tymianek said

  Re. 4. Nina

  Jaki to pospolity chazar. Żaden Polak na niego nie zagłosuje. Jeśli zotanie prezydentem Warszawy, to tylko z nadania Jojne Danielsa.

 23. Pilsudski byl swinia.
  Zamiast Polske rozbudowac i pomoc rozbudowac to poszedl Moskwe podbijac.
  Swinia i tyle.
  Polska po trzech rozbiorach wymagala szczegolnej polityki polaczenie trzech zaborow w jedna calosc: infrastruktura, gospodarka i duchowym polaczeniem Polakow z trzech roznych zaborow.
  Robil to znakomicie minister budownictwa; ale byl za dobry. Polaczyl transport – zunifikowal rozstaw szyn – wybudowal port w Gdyni, rozpoczal budowe hydroelektrowni. Byl z zawodu inzynierem hydroenergetykiem.
  Ale zostal wybrany na prezydenta – mimo, ze nie chcal nawet kandydowac…
  No i trzeba bylo go zamordowac zaraz po wyborach bo Zachodowi silna Polska jest niepotrzebna.
  Za duza konkurencja.
  I ciekawe ile ksiazek spisano i ile bzdur namalowano o najwiekszym przestepcy odrodzonej Polski. Pilsudski byl kanalia od poczatku do konca.
  Ale …pamiec o wielkim wodzu nie zaginie..
  Natomiast o Gabrielu Narutowiczu sie opowiada, ze byl masonem.
  Widocznie jako mason byl mniej pozyteczny niz mason i zachodni najemnik Pilsudski.
  Ledwo powstala odrodzona Polska – byla skazana na niewole.

  A wielki bohater Ziuk Pilsudki pomogl Leninowi w bolszewickim zwyciestwie.
  W szkolach ucza tylko o zdrajcach, z ktorych robia bohaterow.

 24. Barbara Chojnacka said

  Ad 1 JerzyS
  Nie wiedzieli, co to za kreatura

 25. Listwa said

  @ 1 JerzyS s

  „Ciekawe dlaczego to, Rada Regencyjna skoro miała już gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego na stanowisku szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zadecydowała o przekazaniu całości władzy Piłsudskiemu?”

  Bohdan Piętka nie napisał jeden istotnej rzeczy: Radę Regencyjną powołał do życia zaborca pruski.
  Dlatego dali Piłsudskiemu bo był to ich pachołek , ktorego sami przywieli pociągiem do Polski z magdeburga, a Gen Rozwadowski jako dzielny Polak walczący po stronie polskiej im nie pasował i nie realizowałby ich polityki.

  Zeby Rada regencyjna nie wyrwała sie z pruskiej ręki , to postawili na jej czele Piłssusdkiego, który nastepnie szybko objał ster wojska. Sam nawet nie był szeregowym w wojsku , a generała dali mu niemcy, potem sam mianował sie marszałkiem.

  Nigdy nie miał na sobie polskiego munduru.

 26. Piłsudski powrócił z twierdzy magdeburskiej do Warszawy w godzinach wieczornych 10 listopada 1918 r.

  Piłsudski został przywieziony. A nie „powrócił”. Co to za powrót, jeśli towarzyszył mu dyskretnie niemiecki komandos w stopniu chyba kapitana? 🙂

 27. Listwa said

  @ 25 Krzysztof M

  Pisłsuski był na pasku pruskim ale dział tak bezmyślnie, że szkodził sprawie niemieckiej. Wiec oni zamknełi go w magdeburgu. Potem gdy powołali rade regencyjną a ta zaczeła sie im wymykać, to szybko przywieźli pisłsudskiego.

  Pisłduski był zamknięty z rok niby w więzeniu, ale miał tam, swojego adiutanta i skromne mieszkanie.
  Piłssudczyzna skrzętnie unika tematu jak Piłsudski zamkniety w twierdzy magdburg zdołał sie uwolnić i przybyć 10 listopada do Warszawy gdzie czekała na niego prasa żeby to rozdmuchać. Pewnie miał klucze.

 28. Boydar said

  „… wiec oni zamknęli go w Magdeburgu …”

  Tam zaraz zamknęli … po prostu otrzymał od firmy skierowanie na szkolenie ideologiczno resocjalizacyjne. Tylko głupi nie skorzystał by z okazji; wikt i opierunek za darmo, służba, niezły hotel … all inclusive

 29. JerzyS said

  Kessler- oficer prowadzący agenta JP1
  ==============================
  Jedynym człowiekiem, który zdawał się gwarantować, że takiej sytuacji nie wykorzysta, był Piłsudski.

  8 listopada Kessler otrzymał rozkaz rządowy zwolnienia internowanego i przywiezienia do Berlina.
  W trybie natychmiastowym. Bez podpisywania lojalki. Niemal równocześnie z nadejściem rozkazu do Magdeburga na ulice miasta wyległy zrewoltowane tłumy. W chwili gdy liczyła się każda godzina, stanęły wszystkie pociągi. Kessler nie dal za wygraną. W piętnaście minut zorganizował samochód. Jazda do Berlina przypominała koszmar. Średnio co 20 kilometrów w aucie pękała opona. Przy każdym defekcie z dziury wydobywał się potworny smród, gdyż gumy wypełniało nie powietrze, lecz masa kartoflana – wynalazek wojny. Kiedy Kessler z polskimi oficerami wieczorem dotarł do stolicy, na ulicach też już wrzało. Ruch kolejowy został wstrzymany. Dalsza jazda do Warszawy okazała się niemożliwa. MSZ załatwiło naprędce pokój w hotelu Continental.
  Rozstając się wieczorem z Kesslerem, Piłsudski poprosił go o dostarczenie szabli
  Nie bez racji argumentował, że niezręcznie mu będzie pojawić się w Warszawie w mundurze wojskowym, ale „nago”, bez broni. Na drugi dzień hrabia robił co mógł, niczego jednak nie wskórał. Wszystkie sklepy z bronią były zamknięte na głucho. Podarował więc Piłsudskiemu swój bagnet Po południu za prosił jeszcze obydwu polskich wojskowych na obiad. Atmosfer przy stole była ponura. Zza zasłoniętych kotarami okien dobiegały odgłosy maszerujących demonstrantów i ulicznych strzałów W tym dniu runęła monarchia – abdykował cesarz.
  Podczas gdy Sosnkowski i Kessler przy stole przepijali bruderszaft, Piłsudski siedział w milczeniu i wyrokował złowieszczo, że przybędzie do Warszawy za późno. „Za późno, by zapobiec wylewowi czerwonej rewolty po Polsce”.”

  „Osiem dni po przybyciu do stolicy poprosił Berlin o przysłanie przedstawiciela dyplomatycznego.
  Na warszawskim dworcu z pociągu wysiadł nie kto inny, tylko „czerwony” hrabia Kessler.

  Kiedy 17 lat później, w maju 1935 roku, Polska, żegnając swojego Marszałka, pogrążyła się w żałobie, Kessler w Berlinie pisał:
  „Odszedł największy Polak od czasów Kościuszki, który w dniu przyjazdu do Warszawy jako wskrzesiciel państwa pojął, że zimny rachunek polityczny wymaga zastąpienia polsko-niemieckiej wrogości sąsiedzką przyjaźnią”. Zawikłane meandry międzynarodowych powiązań udaremniły ten zamysł. Ale słowa „czerwonego” hrabiego pozostają w mocy.

  Dr Arkadiusz Stempin jest historykiem na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Freiburgu”

 30. JerzyS said

  Z powyższego wynika , że w Berlinie zamiast miecza wyposażono JP1
  w bagnet koronacyjny!
  ( nie był to bagnet, tylko kordelas!)

  Ciekawe gdzie dziś spoczywa ta relikwia, lub chociażby jej kopia?

 31. JerzyS said

  „Na początku wojny 14.08.1914 r. Naczelny Dowódca Wojsk Rosyjskich ; Mikołaj Mikołajewicz wydał manifest do Polaków w zaborze rosyjskim, zapowiedział odrodzenie i zmartwychwstanie Polski samorządnej.”

  ===============
  „Czy więc Piłsudski w dniu 6 sierpnia 1914 roku wkraczając do Krakowa rozpoczynał krucjatę o wyzwolenie Polski?
  czy też w rzeczywistości realizował misterny plan Niemiec i Austrii pozostając opłacanym agentem w służbie obcego wywiadu?

  Wiele danych wskazuje na to, że wbrew oficjalnej propagandzie głoszącej od lat „chwałę Piłsudskiego” spełniał on tylko i wyłącznie polecenia rządu Niemiec,
  przekazywane mu za pośrednictwem wywiadu austriackiego.

  Gdyby bowiem było inaczej, jakim cudem w dniu 6 sierpnia 1914 roku niemiecki polityk hrabia Kuno Westarp napisałby z tryumfem w liście do przywódcy konserwatystów niemieckich Heydebranda und der Lasa bardzo znamienne słowa

  ” właśnie dzisiaj ma wybuchnąć w Rosji polskie powstanie”( Heute der polnische Aufstand in Russland ausbruchen wurde)

  Zaś na dzień przed wkroczeniem Piłsudskiego do Krakowa, szef niemieckiego sztabu generał Moltke donosił niemieckiemu Urzędowi Spraw Zagranicznych, że „przygotowywana jest polska akcja powstańcza w Królestwie”

  I na koniec kolejna ciekawostka, potwierdzająca, że Pilsudski tylko i wyłącznie realizował interesy niemieckie, pobierając za to wynagrodzenie.

  W dniu 2 sierpnia austrio-węgierski minister spraw zagranicznych Leopold hrabia Berchtold spotkał się w Wiedniu z polskim politykiem zaboru austriackiego, nie związanym z Piłsudskim profesorem Stanisławem Głąbińskim, prezesem Koła Polskiego w Parlamencie Wiedeńskim.
  Według notatek profesora Głąbińskiego austriacki polityk zwrócił się do niego w te słowa

  ” Czy wszystko już przygotowane do wywołania powstania na tyłach armii rosyjskiej(..)?.”

  Zaskoczony Głąbiński miał na to odpowiedzieć

  „Żadnego takiego powstania nie będzie”. „

 32. karlik said

  Ad. 1 „Ciekawe dlaczego to, Rada Regencyjna skoro miała już gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego na stanowisku szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ”
  „7 października 1918 dyrektor departamentu politycznego ks. Janusz Radziwiłł zwrócił się w imieniu Rady Regencyjnej do nowo wybranego kanclerza Rzeszy ks. Maksymiliana Badeńskiego z prośbą o uwolnienie Piłsudskiego. Sprawę przetrzymywania Piłsudskiego poruszyły też gazety w Warszawie i Krakowie. Prawdziwą bombę dyplomatyczną odpalił 23 października premier rządu przy Radzie Regencyjnej, Józef Świeżyński, który powołał tego dnia Piłsudskiego na urząd ministra obrony narodowej.” źródło:.https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2169818,Pilsudski-z-Magdeburga-wrocil-jako-tryumfator

 33. lewarek.pl said

  8.
  O tym historycznym epizodzie 4 listopada na Jasnej Górze, wkroczeniu polskiego oddziału i zatknięciu biało czerwonej flagi nad klasztorem nic nie wiedziałem. Jak większość (tak gdzieś bez 0,0001 promila) Polaków.
  Jak to by było pięknie, gdyby święto narodowe było upamiętnieniem tego właśnie wydarzenia. Super symbolika.
  Choć i tak to wszystko na gówno się zda, jeśli Żydzi postanowili, że pamięć o Polakach ma zniknąć.
  Z drugiej strony tym obrzezańcom nie wierzę.

 34. intergalactic575 said

  „Lodowa ściana” – Ryszard Świętek

  http://niniwa22.cba.pl/lodowa_sciana_1.htm

Sorry, the comment form is closed at this time.