Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Reduta Dobrego Imienia wzywa papieża do sprostowania słów wypowiedzianych na Litwie

Posted by Marucha w dniu 2018-10-09 (Wtorek)

„Licząc na zrozumienie zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną prośbą o naprawienie tej niewątpliwej szkody wyrządzonej wizerunkowi Polski i Polaków poprzez wydanie stosownego oświadczenia. Szkody, która jest tym większa, że słowa Waszej Świątobliwości padły w momencie wzmożonych niesprawiedliwych ataków na Kościół Katolicki, a Naród Polski w ciągu swoich tysiącletnich dziejów pozostał wierny Stolicy Apostolskiej” – napisał w liście do papieża Franciszka prezes Reduty Dobrego Imienia.

Chodzi o skandaliczne słowa papieża Franciszka, które padły 26 września w drodze powrotnej z wizyty apostolskiej na Litwie. Papież, podkreślając cierpienia, jakie dotykały Litwinów ze wschodu i z zachodu, powiedział: „Kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu”.

Wasza Świątobliwość!

Podobnie jak większość moich rodaków z dużym zainteresowaniem śledziłem wizytę apostolską Waszej Świątobliwości na Litwie, kraju który za sprawą wspólnej historii jest wyjątkowo bliski Polakom.

Owa wspólna historia ma swoje korzenie w przełomowym dla Litwy wydarzeniu, jakim była chrystianizacja w 1386 roku. Miała ona ścisły związek z małżeństwem pogańskiego wówczas władcy Litwy Jagiełły z chrześcijańską władczynią Polski – św. Jadwigą. W ten sposób, dzięki Polsce, Litwa przyjęła naukę Chrystusa, co włączyło ją do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej. To małżeństwo i koronacja księcia litewskiego na króla Polski połączyła oba narody wiążąc je osobą wspólnego władcy – unią personalną. W 1569 roku oba narody podjęły decyzję o związaniu się unią realną i utworzyły wspólne państwo – Rzeczpospolitą Obojga Narodów (złożone z Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego), łącząc się zarówno politycznie jak i duchowo. Ta więź rozerwana została u schyłku XVIII wieku poprzez rozbiory dokonane przez agresywne absolutystyczne państwa sąsiedzkie – Rosję, Prusy i Austrię, które położyły kres istnieniu wspólnego państwa Polaków i Litwinów, a także innych narodów (Białorusinów, Ukraińców, Żydów, dla których było schronieniem) państwa demokracji szlacheckiej.

Po 120 latach niewoli, w 1918 roku, na skutek ówczesnych uwarunkowań politycznych, nie doszło do odrodzenia tamtego wspólnego państwa. Odrodziła się Polska, a Wielkie Księstwo Litewskie pozostało rozdarte na części – większa jego część pozostała pod władzą Rosji sowieckiej, część zachodnia została włączona do Polski a z pozostałych ziem utworzono samodzielne państwo litewskie. To był bardzo bolesny podział. Z jego powodu cierpiał bardzo bł. biskup wileński Jerzy Matulewicz, Litwin i odnowiciel polskiego zakonu marianów, gorący patriota litewski i polski zarazem.

Relacje polsko – litewskie to kilkaset lat wspólnej historii i wypływającej z niej spuścizny naukowo – kulturalnej. To także tragiczne w skutkach zmierzenie się obu narodów z najokrutniejszymi totalitaryzmami XX wieku: z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem.

Mając tę świadomość z zaskoczeniem i niedowierzaniem odebrałem słowa Waszej Świątobliwości wygłoszone 26 września w drodze powrotnej z wizyty apostolskiej na Litwie. Podkreślając, że kraj ten wiele wycierpiał ze wschodu i z zachodu, zwracając się do Litwinów, Wasza Świątobliwość dodał „kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu”.

Te słowa ranią Polaków, których przodkowie – jako współgospodarze należących dziś do Litwy ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego – razem z Litwinami, Białorusinami i Żydami potrafili budować dobre relacje i mimo różnic, we wzajemnym szacunku, działać na rzecz dobra wspólnego. Te słowa ranią także tych Polaków, których przodkowie krzewili oświatę i naukę, a także kultywowali chrześcijaństwo, prosząc o wstawiennictwo Matkę Boską Ostrobramską. Te słowa są także wielką niesprawiedliwością wobec tych, których przodkowie byli w bestialski sposób mordowani przez niemieckich i sowieckich okupantów.

Niestety, wspólne karty naszej historii znają i takie przypadki jak zbrodnia w Ponarach pod Wilnem, gdzie Niemcy wspomagani przez ochotnicze litewskie oddziały Ypatingasis būrys zamordowali ponad 100 tys. ludzi: ok. 80 tys. Żydów i blisko 20 tys. Polaków, w tym inteligencję polską zamieszkałą na Litwie razem ze znamienitymi profesorami Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Moja Ciotka cudem uniknęła tam śmierci.

Dzisiaj pamiętając o wspólnej, niekiedy podszytej urazami przeszłości, musimy budować nowe, dobre relacje. Musimy to jednak robić w duchu prawdy i na jej fundamencie, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej i zagrożeń związanych z rewolucją kulturową.

Słowa przypisujące Polakom współodpowiedzialność za tragiczną historię Litwy, stawiające ich w jednym szeregu z Niemcami i dokonanymi przez nich zbrodniami pozostają poza nurtem prawdy, próbując zrównać rolę sprawcy i ofiary. Wpisują się one także w bardzo niebezpieczny trend pewnych wrogich Polsce środowisk, które dla osiągnięcia korzyści materialnych i politycznych szerzą dezinformację m.in. poprzez przypisywanie Polakom cudzych zbrodni.

Licząc na zrozumienie zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną prośbą o naprawienie tej niewątpliwej szkody wyrządzonej wizerunkowi Polski i Polaków poprzez wydanie stosownego oświadczenia. Szkody, która jest tym większa, że słowa Waszej Świątobliwości padły w momencie wzmożonych niesprawiedliwych ataków na Kościół Katolicki, a Naród Polski w ciągu swoich tysiącletnich dziejów pozostał wierny Stolicy Apostolskiej.

Maciej Świrski 
Prezes Reduty Dobrego Imienia
Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

https://www.magnapolonia.org

Pokorna prośba skierowana do tego aroganta na pewno jest skazana na powodzenie.
Admin

Komentarze 42 to “Reduta Dobrego Imienia wzywa papieża do sprostowania słów wypowiedzianych na Litwie”

 1. Dictum said

  Bardziej niż aroganta – ignoranta.

 2. JerzyS said

  Służ komuś wiernie,
  a on ci pierdnie!

 3. Isreal said

  Wpisują się one także w bardzo niebezpieczny trend pewnych wrogich Polsce środowisk,

  noo
  wpisują się

 4. NICK said

  Arogant.
  Ignorant.

  Łaskawcy z Was.

  To obraza dla clown’a.
  Jest.

  Bo cyrki objazdowe nie były takie złe… .

 5. Pan Długopis said

  Świrski, oddaj moje 100-milionów! https://dorzeczy.pl/kraj/70779/Swirski-nie-jest-juz-wiceprezesem-Polskiej-Fundacji-Narodowej.html

 6. Maslaw said

  Ludzie czy wy macie pojęcie ile klatw na Polskę rzucali papierze i ile nad Polską wisi.? Otóż nie wiecie lub udajecie a później że przed konklawe było lepiej a później że plecami do ołtarza a na końcu przepraszamy i prosimy o wybaczenie. O rozum się módlcie przynajmniej w tych spedach i ofiarach cotygodniowych może kiedyś przyjdzie myśl że coś jest nie tak i ta szopka się prędzej niż pozniej skończy.

  ————
  No ile tych klątw było i ile wisi?
  Admin

 7. NICK said

  Jak p. Masław dookreśli?
  To pochylimy się nad wpisem.

  „Papierze, ich klątwy, co? wisi?”

  I, dalszy tekst.

  Może mieć Masław rację.
  Pochylmy się. Zatem.

  Dawaj.

 8. Marcin said

  Wasza Świętobliwość k…t…Maćko.

 9. snag said

  6 ,…

  Jednym słowem … fu*k’em ,…

 10. morgan said

  Z wyjatkiem „papierzy” wszystko sie zgadza. Moze Franciszek szykuje Polakom nastepna klatwe. Powody juz znalazl.

 11. Przemko said

  tego komucha-degenerata, a z pozycji katolika – heretyka i zdrajcę – nazywacie ‚świątobliwością’?? i ‚pokornie prosicie’?? zgroza!

 12. Polski Punkt Widzenia said

  (11) Przemko

  Pan Przemko święcie oburzony, zupełnie niepotrzebnie – bo to tylko, jakżeby inaczej, kwestia dyplomacji prezesa Świrskiego … ;-)))

 13. Tymianek said

  Bydlaka należy lać po bezczelnym pysku a nie wzywać.

 14. AHA said

  A TO CI JEWREJSKA SWIATOBLIWOSC niedlugo zacznie pier..olic O POLSKICH OBOZACH I ANTYSEMITACH SWITOSZEK PRZEBIERANIEC JUD-ASZ

 15. Pan Długopis said

  Celibat ma też plusy.

 16. Maslaw said

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/08/klatwy-watykanu-na-polske-do-dzis-nieodwolane

  Proszę
  Boicie się Prawdy i swej głupoty dlatego uparcie udajecie żeby spokojnym być ale uderzy w was i to mocno.

 17. Boydar said

  „… celibat ma też plusy …”

  No, dodatnie albo i ujemne. Czy taki np. Andrzej Bobola „utrzymywał celibat” ?

  Jeśli kapłan „ma” powołanie do stanu kapłańskiego, to przecież za sprawą Ducha Świętego. I jeśli już ma, to mu du.py nie w głowie. I nic nie musi „utrzymywać”.

  Ja duchownym nie jestem, wszystko mam jak trzeba i sprawne, a jednak kobiet nie cierpię, może za wyjątkiem mojej Baby, i to też rzadko. Facetów zresztą też nie. Kocinki za to lubię, bez ograniczeń płci i wieku.

 18. Joung said

  Ja juz przestalem ufac ojcom swietym papierzy.Jeden jest Ojciec ten ”’niebieski w niebie.I nie nazywajcie tu na ziemi nikogo Ojcem.Gdyz tylko BOG jest naszym Ojcem.
  A ci na ziemi to przebieranicy tak samo jak I wszyscy politycy swiata calego.W tym takze POLSKI.Patrzmy na ta chierarchie koscielna czy polityczna Z przymrozeniem oka.
  To sa poprostu ””””nikodemy dyzmy””’demony swiata calego.

 19. Z tego co opowiadali mi kiedys Litwini, to podobno w czasie Unii Polsko-Litewskiej Polacy nie dopuszczali Litwinow do wysokich stanowisk panstwowych i w ogole ponoc Litwini byli dyskryminowani.

  Ja rozumiem, ze w kazdej Unii sa niesnaski i nieporozumienia.
  Ale nie rozumiem, co ma papiez z tym wspolnego i czy przed przybyciem na Litwe przegladnal chocby pobieznie historie stosunkow litewsko-jakichkolwiek.
  Zwlaszcza w swietle …jednosci chrzescijanskiej.
  I wprowadzenia chrzescijanstwa na Litwie.

  Panie Troll, to wielka bzdura.
  Admin

 20. lewarek.pl said

  18.
  No to Litwini kłamali.
  Królem Polski i założycielem dynastii królewskiej był Litwin.
  Wszystkie wysokie stanowiska w Koronie były zdublowane na Litwie.
  Magnateria litewska przewyższała bogactwem i wpływami panów koronnych.
  Szlachta w Koronie i na Litwie miała dokładnie te same prawa, przywileje i obowiązki.
  W Wilnie powstał uniwersytet dorównujący znaczeniem Akademii Krakowskiej.
  Niech spierdalają na drzewo.

 21. AlexSailor said

  @Troll

  To są brednie tak zwanych „Litwinów” wyciągniętych za uszy przez wywiad niemiecki.
  Proszę zauważyć, że w ramach Unii funkcjonowały dwa organizmy państwowe, złączone, ale i odrębne.
  Tu i tam funkcjonowały inne kodeksy prawne.
  Mieliśmy też dwie armie – koronną i litewską, dwóch hetmanów wielkich – litewskiego i koronnego, dwóch polnych, itd.
  Trzeba sobie też uświadomić czym była Litwa przy Koronie.
  Duperelnym, zjawiskowym księstewkiem, które korzystając z momentu dziejowego rozszerzyło swe panowanie na prawie
  milion kilometrów kwadratowych ziem rozwiniętych od siebie nieporównywalnie więcej pod każdym względem.
  To okienko dziejowe skończyłoby się najdalej w kilkadziesiąt lat i z Litwy nie pozostałoby nawet wspomnienie,
  jak po Jadźwingach.
  Litwa przed unią z Polską nie miała nawet szkieletowej struktury państwowej, administracyjnej, gospodarczej,
  polityczniej, itd., która mogłaby na trwale umożliwić jej przetrwanie na choćby 1/10 posiadanego teoretycznie
  obszaru.
  Właśnie to wszystko zyskała w unii z Polską.

  W unii z Polską Litwa krzepła, przetrwała zwycięsko starcie z Krzyżakami, przetrwała zakusy Moskali,
  rozkwitła gospodarczo i cywilizacyjnie.
  Przy tym też w sposób niewymuszony się polonizując tak, że język litewski musiał wywiad niemiecki
  odkopać i rekonstruować, czego drugą część możemy obserwować obecnie.

 22. Piotr Bisek said

  I.Singer POwiedzial”…Polska bedzie upokarzana”…Nawet Franka wlaczyli do zaprzegu….Maja swoje lobby i na Vatykanie.

 23. […] https://marucha.wordpress.com/2018/10/09/reduta-dobrego-imienia-wzywa-papieza-do-sprostowania-slow-w… […]

 24. Boydar said

  Z tymi Jaćwingami to Pan przegiął. Wyrazy współczucia 🙂

 25. lopek said

  „Polskie obozy śmierci” mogą przybrać różną formę i nie tylko prezydent USA ale i papież może się z łatwością owymi obozami posługiwać.
  Wniosek?
  Tak otoczenie prezydenta ale także i otoczenie papieża składa się z dzieci Szatana. W tej sytuacji nie wnikam – czy dzieckiem Szatana jest także i prezydent i papież – bo przecież kategorycznie wykluczyć się tego nie da. Należy pamiętać, że to szczypanie Polaków idące z najwyższych szczytów – przecież nie jest tylko dla samego szczypania – jest natomiast zwiastunem nowego sk*rwysyństwa, które dzieci Szatana zamierzają wyrządzić Polakom.

 26. arkarak said

  Najwłaściwszym miejscem dla obecnego papieża jest… cyrk. Serio.

 27. ibrahim ibn jakub said

  Cytuję:
  „Licząc na zrozumienie….”
  Sie kvrfa przeliczycie wszyscy…

 28. Sebastian said

  Z Litwy nadchodzą ku nam dziwne głosy,
  Że się już ocknął Litwy syn ponury,
  Że nie chce żebrać u pruskiej Canossy
  I dawnym druhom pokazał pazury.

  Dawnej niemieckiej ” przyjaźni ” zapały
  Mocą i siłą odeprzeć się stara,
  Bo Wallenroda duch w nim zmartwychwstały
  Chytrym sąsiadom odpowiada : wara!

  Niech się z historii Litwa czego dowie,
  Niech wspomni kiedy potęgą się stała
  I kto powrócił jej byt i jej zdrowie,
  Gdy obca przemoc jej siły nękała ?

  Bo żaden naród nie zmienia się co dnia;
  W prusaku nadal tkwi gnębiciel ducha,
  Nadal dlań chlebem powszednim jest zbrodnia
  A Polska głosu wciąż sumienia słucha.

 29. 19
  Marucha
  Co jest bzdura?
  Ze ochrzcilismy Litwinow?
  Prosze posluchac, co opowiadaja Lotysze i Ukry o Polsce i Polakach.
  Opowiadaja to u siebie i wierza.
  I przyjezdza papiez i utwierdza ich w przekonaniu, ze maja racje. I to ma byc w ramach jednosci chrzescijanskiej?

 30. Tymianek said

  Re. 26

  Myli się Pan… Najlepszym miejscem dla tego bydlaka jest dwumetrowy dół wypełniony wapnem.

 31. […] 2018-10-10 (środa) @ 06:22:31 […]

 32. Marucha said

  Re 29:
  Bzdurą jest rzekoma dyskryminacja Litwinów.

 33. Sebastian said

  Można przeczytać, choć artykuł miejscami tendencyjny

  Histeria obojga narodów, czyli czemu Litwini nie lubią Polaków i odwrotnie. I co z tym można zrobić, jeśli to, co robiono do tej pory jakoś nie chce działać

  Na ulicy Ausros Vartu (dla Polaków: Ostrobramskiej) dzwony głośno biją. A jakiś czas po dzwonach polska msza się rozlega. Tak, żeby było słychać: głośniki na full, demonstracyjnie, jakby to nie była msza, a uliczny hip–hop. Polskie mszalne zaśpiewy niosą się po ulicach litewskiej stolicy, jak głośna muzyka po rurach w bloku.

  Litewscy wilnianie ze stężałymi minami słuchają polszczyzny buńczuczącej się im po starówce. I zimno patrzą na rozmodlony tłum polskich turystów blokujących Ostrą Bramę.

  – No, to już wiesz, czemu Litwini nie przepadają za Polakami – kiwa głową Tomasz, gdy mu opowiadam o polskiej mszy niosącej się po Wilnie jak ryk samca alfa. Wystarczy wyobrazić sobie Rosjan zachowujących się z podobną ostentacją w polskim mieście. Przy czym wyobraźmy sobie, że miastem tym byłaby polska stolica. I że Rosjanie stanowiliby w niej prawie dwadzieścia procent mieszkańców.

  http://swiatowidz.pl/2011/05/histeria-obojga-narodow-czyli-czemu-litwini-nie-lubia-polakow-i-odwrotnie/

 34. Plausi said

  Kolejny trefniś w Watykanie

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/usmiech-sw-jana-pawla/#Usmiech

  jak widać demontaż kościoła przebiega zgodnie z planem globalizacji. Przez kanonizację JP II otrzymała globalizacja nawet swego świętego, św. Globalizusa Wojtyłę.

  Ciekawe jak długo pozostanie Watykan w tej funkcji, no bo KK w Polsce zdaje się być coraz bardziej zbędny ? Dodajmy, że kadry KK w Polsce są nie mniej zdemoralizowane niż samo społeczeństwo. Resztę demokralizacji społeczeństwa polskiego to mogą dokonać partie i organ otwierania społeczeństwa na oścież

  https://pppolsku.wordpress.com/2017/02/22/wykaz/

  dla potrzeb talmudystów, my nie mówimy nawet o żydach.

  Czy dojdzie do jakiejś odnowy KK jak ongiś w czasach Farnciszka, pod krtórego się papież z całym tupetem podszywa ?

 35. karlik said

  Wino historycznie to jest Litewskie miasto i nikt jakimś gadaniem nie zmieni…
  Litwa była w Unii z Polską i niektórzy nazywali to Rzeczpospolitą…ale nigdy poza epizodem międzywojennym nie była Polską…
  Nawet Mickiewicz napisał „Litwo Ojczyzno moja” – może dlatego w Wilnie nie postawiono jego pomnika doczekał się dopiero gdy władzę objęli ponownie Litwini…
  Jeszce jeden Znany Piłsudski mu było, napisał :
  „Do mieszkańców byłego
  W. Księstwa Litewskiego.
  Kraj Wasz od stukilkudziesięciu lat nie zna swobody, uciskany przez wrogą przemoc rosyjską, niemiecką, bolszewicką — przemoc, która nie pytając ludności, narzucała jej obce wzory postępowania, krępujące wolę, często łamiąc życie. ”
  „Chcę dać Wam możność rozwiązania spraw wewnętrznych narodowościowych i wyznaniowych tak, jak sami sobie życzyć będziecie bez jakiegokolwiek gwałtu lub nacisku ze strony Polski.”

  Oczywiście w Wilnie zamieszkiwali Polacy , ale to nie powód by była tam Polska..W Chicago też mieszkają Polacy i nikt nie wpadł na taką myśl…

  Ja syn Wilniuka to piszę…

  Inni też mają pretensje do Wilna – Jerozolima Północy…- dlaczego to wyskakuje mi w wyszukiwarce?…

 36. VAV said

 37. 32
  Marucha
  Przeciez napisalem „rzekomo”.
  A teraz prosze posluchac i wspanialego Litwina Jakuba Korejbe i jego ukrainskich przyjaciol:
  Nasi wszyscy politycy powinni tego wysluchac.

  Jakub Korejba – wstyd

  ВСЕ В ШОКЕ! Украинская делегация ЗИГУЕТ и УГРОЖАЕТ в ПАСЕ! – YouTube

 38. Wieloimienny said

  Alex Sailor @

  Jeden Jaćwing jeszcze żyje. Ostatni Mohikanin 😉

 39. Boydar said

  I siekierę ma, znaczy się łopatę. Oby żył wiecznie.

 40. Ktoś said

  papież franciszek ZRÓWNUJĄC Polaków z nazistami
  sam tym porównaniem ZRÓWNAŁ się z A.Hitlerem ich WODZEM / PRZEWODNIKIEM

  ale „elity”” od dziecka nawykłe do włażenia „dobrodziejom” w tyłek nawet tego nie zauważyły. iż NAJWIĘKSZĄ krzywdę takim porównaniem franciszek zrobił sobie jak i swojej brytyjskiej królowej, przełożonej zakonu papieża franciszka

  To samo porównanie Polaków do nazistów ZRÓWNUJE też BIBLIE do Main Kampfu….. czyli TORĘ do Main Kampfu…. bo przecież biblia to jej przekład na potrzeby robienia gojom kiśla z mózgu.

 41. VAV said

  Dziwisz wmieszany w pedofilie:
  https://www.churchmilitant.com/news/article/vatican-rigging-the-mccarrick-investigation?utm_source=CM.com+Email+Subscribers&utm_campaign=a156ef0b50-EMAIL_CAMPAIGN_2018_06_29_05_39_COPY_02&utm_medium=email&utm_term=0_6225e731a9-a156ef0b50-62484001

 42. Listwa said

  @ 40 Ktoś

  ” bo przecież biblia to jej przekład na potrzeby robienia gojom kiśla z mózgu.”

  – masz kisiel, ale od czytania bzdur

Sorry, the comment form is closed at this time.