Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jakie są efekty budowania demokracji w Kosowie przez USA, NATO i UE?

Posted by Marucha w dniu 2018-10-12 (Piątek)

Pod pretekstem zatrzymania czystek w serbskiej prowincji Kosowo USA i inne kraje NATO dokonały ataku na Serbię w roku 1999.

Faktycznie obie strony konfliktu, czyli władze serbskie i kosowscy separatyści, dopuszczały się wtedy działań zabronionych wobec ludności cywilnej. Państwa NATO skierowały do Serbii tzw. dyktat z Rambouillet, przedstawiony przez Madeleine Albright, który zawierał żądanie rezygnacji z suwerenności.

Z powodu odmowy podporządkowania się nastąpiły ataki lotnicze na Serbię. Po 72 dniach bezustannych bombardowań Serbia przyjęła warunki. Ta akcja NATO była bezprawna, gdyż nie było zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ na jej przeprowadzenie.

Efektem działań Zachodu było ustanowienie parapaństwowego bytu Kosowa, które jest faktycznie ich protektoratem. USA wybudowały na terenie tego zagrabionego Serbii terytorium bazę wojskową Camp Bondsteel i być może zamysł by to zrobić był faktyczną przyczyną agresji na Serbię. To było możliwe, gdyż wówczas nikt nie potrafił się przeciwstawić działaniom USA. Tej wojnie towarzyszyła zmasowana akcja propagandowa w mediach mająca ją usprawiedliwić. Był to rodzaj wielkiej operacji psychologicznej na świadomości odbiorców. Niezależne źródła informacji w Internecie były wtedy dopiero w zalążku.

Kosowo jest obecnie nadal utrzymywane z funduszy UE, stacjonują tam wojska państw NATO i to one odpowiadają za utrzymanie porządku na tym terenie. Warto bliżej przyjrzeć się jakie są efekty tych działań Zachodu. Co one dały, oprócz tego, że była to pierwsza napaść militarna na suwerenne państwo i pierwsza siłowa zmiana granic państwa europejskiego po zakończeniu zimnej wojny? Obecnie różni politycy usiłują wskazywać na Rosję jako na państwo, które narusza granice państw. Tymczasem, jak widać, przykład dał kto inny.

Owa interwencja zbrojna miała także za cel wymusić proces „demokratyzacji”. Minęło od tego 19 lat i można już ocenić czy ta demokracja funkcjonuje w Kosowie, a przede wszystkim, jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa.

Okazuje się, że owa „demokratyzacja” ewidentnie nie wypaliła w Kosowie, za to świetnie działa tam mafia. Zajmująca się tematyką bałkańską Dominika Ćosić tak to ocenia: „Czym jest obecne Kosowo? Królestwem mafii i prostytucji, utrzymywanym za zagraniczne pieniądze. (…) Dalej bowiem przez Kosowo przechodzi największy w Europie szlak przemytu heroiny (aż 60 proc. tych narkotyków sprzedawanych w Europie jest transportowanych przez Kosowo) i handlu żywym towarem.”[i] A cały ten eksperyment z Kosowem ocenia ona jako „wielki błąd Zachodu”. Publicysta Marcin Choduń ocenia to podobnie: „Kosowo pod kloszem międzynarodowym to dziś niby-państwo, które szybko zamienia się w republikę mafii.(…) Bezrobocie w państwie liczącym 2,1 mln mieszkańców przekracza 40 proc., kraj nie ma przemysłu, a jego głównym towarem eksportowym jest złom. 95 proc. towarów pochodzi z importu”.[ii]

Niezwykle ciekawie przedstawia się przywództwo tego niby kraju. Premierem był, a obecnie jest prezydentem, Hashim Thaci, który stał na czele tzw. Armii Wyzwolenia Kosowa. – UÇK, i którego do władzy doprowadziła interwencja NATO.

Według raportu przedstawionego Radzie Europy przez szwajcarskiego senatora Dicka Marty’ego: “Haliti, Veseli, Syla, Limaj, a także Thaci i inni jego bliscy współpracownicy zlecali, a w niektórych przypadkach osobiście nadzorowali morderstwa, zatrzymania, pobicia i przesłuchania w różnych częściach Kosowa”.[iii]

Ofiarami tej odrażającej działalności byli głownie Serbowie, których zabijano by sprzedawać ich organy do transplantacji. Działalnością Thaci zajmowały się też służby powołane ds. walki z narkotykami. Marthy podsumowuje ich raporty: “Wymienia się tam Hashima Thaciego i innych członków jego grupy drenickiej jako osoby, które przy użyciu przemocy kontrolują handel heroiną i innymi narkotykami”.[iv]

Albańska mafia w Kosowie to nie wszystko. Pojawiły się gorsze zagrożenia. Wielu kosowskich terrorystów zasiliło szeregi ISIS na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii, choć wielu było też zaangażowanych w organizowanie aktów terroru w Europie. Rozmiary tej terrorystycznej działalności są już tak duże, że także media zachodnie o tym piszą. W 2016 roku New York Times wprost napisał, że Kosowo zamieniło się w „żyzną glebę dla ISIS”.[v] Pod nadzorem amerykańskich urzędników – pieniądze Saudów zamieniły tę kiedyś tolerancyjną muzułmańską społeczność w źródło islamskiego ekstremizmu, zasilającego dżihadystów. W Prisztinie, tuż obok pomnika Billa Clintona masy brodatych ekstremistów odprawiają swoje modły.

Rozbijając Serbię Europa zafundowała sobie przyczółek terroryzmu w Kosowie. Paradoksalnie, jak pisze NYT, ów islamski ekstremizm najbardziej widać w mieście Gjilan, na wschodzie Kosowa, gdzie stacjonuje do 7 000 amerykańskich wojsk z bazy Camp Bondsteel.

Taką przykładową karierą kosowskiego terrorysty może być historia niejakiego Lavdrim Muhaxheri znanego też pod pseudonimem Abu Abdullah al Kosova. W 1999 działał w jednym z oddziałów UÇK, któremu przypisywano udział w zbrodniach na serbskiej ludności cywilnej Kosowa. Potem został zatrudniony przez Amerykanów i przez wiele lat pracował dla nich w bazie Camp Bondsteel.

Był bardzo dobrze oceniany przez swoich amerykańskich patronów, którzy wysłali go do szkoleniowej bazy NATO w Afganistanie.[vi] Po powrocie stamtąd, w 2012 roku, zaraz wyjechał do Syrii gdzie prowadził terrorystyczną działalność w organizacji Front Al-Nusra, będącej mutacją Al-Kaidy, a potem w ISIS. Tam wsławił się wyjątkowym barbarzyństwem, własnoręcznie obcinał głowy jeńcom, i zyskał nazwę „rzeźnika z Bałkanów”. Jego bestialstwa były szeroko opisywane w mediach.[vii]

W końcu 2016 roku jego grupa, złożona z około 400 wyszkolonych i mających duża praktykę terrorystów, wróciła do Europy. On sam został ponoć zabity w ataku lotniczym w 2017 roku, ale tego nie można być pewnym i być może działa gdzieś indziej. Jego ludzie, którzy wrócili do Kosowa budzą za to wielki niepokój wśród europejskich służb. Kilka dni temu „The Times” znowu przypomniał o kosowskich dżihadystach z ISIS, którzy są gotowi umierać za państwo islamskie, czyli Kalifat w Kosowie.[viii]

I takie to są efekty wdrażania demokracji w Kosowie przez USA, NATO i UE. Miało być wspaniałe wielokulturowe otwarte społeczeństwo a wychodzi obcinający głowy Kalifat i bezwzględna mafia. Czy to tylko pomyłka? Czy w takich sprawach politykom wolno się mylić?

Dziwne jest też to, że wielu najbardziej przerażających terrorystów, miało kontakt z Amerykanami, dla których także, jak w przypadku Muhaxheri, przez wiele lat pracowali. Jak to ocenić i zinterpretować? Czy można mieć pełne zaufanie do działań USA w sferze bezpieczeństwa?

Stanisław Lewicki

[i] https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wielki-blad-zachodu-powstalo-krolestwo-mafii/qjvl3
[ii] https://www.newsweek.pl/swiat/kosowska-nibylandia/s2kx22d
[iii] tamże
[iv] http://wyborcza.pl/1,76842,8824354,Premier_Kosowa_szefem_gangu_.html
[v] https://www.nytimes.com/2016/05/22/world/europe/how-the-saudis-turned-kosovo-into-fertile-ground-for-isis.html
[vi] http://www.kosovapress.com/sq/lajme/ekskluzive-biografia-e-lavdrim-muhaxherit-9749/
[vii] https://www.mirror.co.uk/news/world-news/isis-general-who-decapitated-man-9530860
[viii] https://www.thetimes.co.uk/article/isis-fighters-return-to-kosovo-with-a-new-mission-v75gx0hs9

https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 12 do “Jakie są efekty budowania demokracji w Kosowie przez USA, NATO i UE?”

 1. Niepokorny said

  Dzialania przeciwko Serbii byly w rzeczywistosci dzialaniami przeciwko Rosji. A kazde sk..synstwo jest dozwolone, bo cel uswieca srodki.

 2. Plausi said

  Ten temat omawialiśmy

  https://marucha.wordpress.com/2018/10/08/nazwac-stoltenberga-skurwysynem-to-niedomowienie/#comment-784614

  „Działalnością Thaci zajmowały się też służby powołane ds. walki z narkotykami.”

  Tu trzeba wziąć Thaciego w obronę, bowiem handel narkotykami jest bez wątpienia jednym z zadań, obok mordów, jakie otrzymał od swych protektorów z USA. Kosowo jest też ośrodkiem handlu żywym towarem nie tylko organami zamordowanych, zresztą nie tylko Serbów.

 3. lopek said

  „Czy można mieć pełne zaufanie do działań USA w sferze bezpieczeństwa?”
  Koniec cytatu.
  Ogon wywija psem – a Szatan jest przeciwnością ufności w ogóle

 4. 1
  Niepokorny

  Niekoniecznie przeciwko Rosji. Jugoslawia nie uznala ani IMF ani nie chciala wstapic do NATO.
  Amerykanie zas chcieli budowac rurociag naftowy z Morza Czarnego do Triestu (AMBO Project)

  Miloszewicz nie podpisal „porozumienia” w Rambouilet, ktore zezwalalo USA na przejecie transportu w Jugoslawii i kontroli portow i lotnisk.
  Awanture zaczal Soros w Albanii. Ludzie z Albanii masowo uciekali do Jugoslawii; osiedlali sie w Kosowie razem z przybyszami z Arabii Saudyjskiej i Turcji.

  Natomiast kompletna bzdura jest wypisywanie przez jakiegos Lewickiego, ze „wladze serbskie dopuszczaly sie dzialan zabronionych..”
  Od kiedy to panstwo nie ma prawa sie bronic przed napascia???
  Jest absolutnym swinstwem wypisywanie o „wladzach serbskich”
  To nie byla armia serbska tylko jugoslowianska i zaden z dowodcow armii nie byl Serbem.
  Ten Lewicki to jakis tuman.

 5. Boydar said

  Obywatel Lewicki, jak sama nazwa wskazuje, podejmuje próbę winseminowania nam (czytelnikom), że bandycka napaść USA&Co. na suwerenny kraj (W ŚRODKU EUROPY, tuż przy granicy Ameryki !) była prawnie uzasadniona tylko źle przeprowadzona.

  Reszta, to ozdobniki niezbędnej scenografii.

  ———–
  Moim zdaniem trochę Pan zdiabolizował Lewickiego, który choć nazwisko ma koszerne, jakoś tam do tej pory w niczym mi nie podpadł.
  Admin

 6. lewarek.pl said

  Wszystko fajnie, tylko zapomina się całkiem o roli Niemiec w destabilizacji Półwyspu Bałkańskiego. Niemcy od czasów II wojny światowej z trudem godziły się z istnieniem Jugosławii. I to one były zapalnikiem wojny domowej i rozpadu Jugosławii – USA i W. Brytania zostały w ten proces (zresztą z wielką ochotą) wciągnięte, gdy był on już politycznie zaawansowany i do wykonania pozostały działania militarne. W Jugosławii armia niemiecka po raz pierwszy od czasów II wojny światowej interweniowała zbrojnie poza granicami Niemiec. Niemcy i Serbowie darzą się od wieków podobnymi uczuciami jak Niemcy i Polacy.
  Podobnie pomija się znaczącą, inicjującą rolę Niemiec w sprawie ukraińskiego Majdanu.
  Kosowo niewątpliwie powstało po to, żeby być przyczółkiem dla armii amerykańskiej. Autor wprawdzie o tym wspomina, ale niepewnie, podczas gdy tak naprawdę jest to jedyna racja istnienia tego mafijnego państewka.

 7. Boydar said

  Do Diabła to mu jak młodej tej, no, do emerytury. Co ludziom zostanie w głowie ? Że „miała zastosowanie zasada z Rambouillet”; bo słowa ‚dyktat’ nie zapamiętają. Dopiero z powodu odmowy podporządkowania się nastąpiły ataki. Czyli zaproponowano demokratyczne rozwiązanie a Serby powiedziały nie. No to im wpier.dolili.

  Hitler chciał korytarza.

  Przekaz niczym specjalnym nie różni się od artykułów i publikacji z roku 1999 i szeregu lat późniejszych. Uzupełniony jest natomiast elementami historycznymi zaciemniającymi w emocjach sprawę podstawową. Istotę potworności morderstwa uzasadnia … tępym nożem. I na tym skupia naszą uwagę.

  Nie jest dla mnie argumentem, że „dobrze że w ogóle napisał”. Bo rozumując w ten sposób przyjmujemy rozdawnictwo rowerów na Placu Czerwonym.

 8. Boydar said

  https://wolnemedia.net/racjonalne-zniszczenie-jugoslawii-przez-imperium-chaosu/

 9. Regina said

  Dobry artykuł,ale za mało w nim powiedziane jest o roli UE w tym bandyckim przedsięwzięciu.Dużo wcześniej,niż koalicja państw zachodnich umaczała swe ohydne łapy we krwi suwerennego państwa,państwa te przygotowywały grunt pod zbrojną agresje. UCK było finansowane przez takie państwa jak:Niemcy,Belgia,Francja,Anglia………i o dziwo również Szwajcaria,która się mieni (o ironio!) państwem neutralnym.Ale i ona widziała w tym swój brudny interes.W początkach swojej działalności UCK była na amerykańskiej czarnej liście,jako organizacja terrorystyczna,czerpiąca swe dochody z handlu narkotykami.Mimo to koalicja zachodnia postanowiła wykorzystać bandziorów przeciwko Serbom.I oto stała się rzecz niepojęta ,naraz z dnia na dzień,bandziory ,terroryści,handlarze ludzmi i narkotykami przeistoczyli się w bojowników o wolność.Wstyd się przyznać,że i my Polacy braliśmy udział w tym haniebnym procederze.Przez te ostatnie 30 lat,przy tych „demokratycznych”rządach stoczyliśmy się do rynsztoka.

 10. Lipski said

  Kto zna Kosowo ,Albanię, jej przepiękne plaże, mieszkańców, historię, język, muzykę albańską, znakomitą kuchnię, gościnność i serdeczność Ałbańczyków?

  Wirtualnii dziennikarze,p olitycy w EU popierający handel narkotykami na gigantyczną skalę w Polsce, w Niemczech?

  Albania i Kosowo nie są wyjątkiem a jej stosunkowo, młode pokolenie ma szanse na przetrwanie.Zwłaszcza „górale” czyli mieszkańcy gór w Kosowie,w Albanii.Nawet US Army nie zmieni mieszkańców Kosowa czy też Albanii tak jak nie zmienią Podhala.

  Zamiast do Hiszpanii warto odwiedzić Kosowo albańskie czy też samą Albanię.Informacje są w internecie.Oprócz Wiki.Przy wyjątkowo korzystnych cenach za noclegi,jedzenie i …papierosy.Nawet z wędką na ryby…Oczywiście że Kosowo ma gigantyczne złoża węgla brunatnego dlatego „inwestorzy”zachodni już kontrolują Kosowo.Takie małe Kosowo ma więcej węgla brunatnego aniżeli…Chiny dlatego Niemcy i Amerykanie są w Kosowie.Nie tylko z powodu US Army.Tutaj chodzi o zyski.

 11. 10
  Lipski
  Znam troche Albanie. Jest rzeczywiscie piekna gdy chodzi o krajobraz. Nie bardzo piekna gdy chodzi o historie (SS Skanderberg, dziagmares, Kosowo) ).
  Teraz jest calkowicie w rekach zydowskich. Naturalnie warto jechac, zeby napelniac kieszenie obcych ‚obywateli’ Albanii.
  Piramidy finansowe Sorosa zrobily z Albanii zydowska kolonie. Niemal polowa ludnosci wyemigrowala ze strachu przed Leke Kanun, sztucznie wprowadzonym do spokojnej niegdys Albanii.

 12. ten obecny intensywny i na globalna skale holokaust bialej rasy na Ziemi jest tym samym co holokaust Slowian w Rosji i Polsce w 1917 roku. Roznica pomiedzy tamtym holokaustem Bialych Slowian dotyczy wielkosci ,zakresu i intensywnosci tej megazbrodni. ONI juz eksterminuja Biala rase na globalna skale !!!!!!!!!. w Niemczech ,Angli ,Fracji , Wloszech itp ,jednym slowem w calej UE!!!!.jaka „bronia ” wykancza sie „mozg” naszej matki Ziemi?.ano ,wlasnie religjnie ,Allachem :)i gender .w USA dochodzi juz do kosmicznego absurdu:) .Biali ludzie juz chodza po ulicach wiekszych miast w maskach spawalniczych 🙂 aby nie byc posadzony i skazany na wiele lat za : molestowanie wzrokowe i …mentelne!:). Dlaczego wlasnie Biala rasa jest eksterminowana? . bo….biala rasa ma jeszcze Mozg 🙂 . a mozg byl najwiekszym zagrozeniem dla Kaplanow 🙂 ktorzy nadal!!!! sa wladcami ,krolami na tej planecie Ziemi

Sorry, the comment form is closed at this time.