Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Widząc dramat energetyczny Polski nawet Białoruś chce nam sprzedawać tani prąd ze swojej atomówki!

Posted by Marucha w dniu 2018-10-12 (Piątek)

Powstająca w obwodzie grodzieńskim na Białorusi elektrownia atomowa Ostrowiec ma mieć moc 2,4 GW. Pierwszy blok zostanie uruchomiony już w 2019 r. Z tego względu białoruski wiceminister energetyki zaproponował, aby nadwyżki taniej energii sprzedawać Polsce.

Co na to polski rząd? Jeszcze w ubiegłym roku Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej) oświadczył, że nie będziemy kupować energii z Ostrowca, a połączenia z Białorusią zostaną rozmontowane [sic!!! – admin]. Czy obecny dramat energetyczny Polski wymusi zmianę tej decyzji?

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w 2017 roku – w stosunku do 2016 r. – Polska zwiększyła import energii elektrycznej z zagranicy. Sprowadziliśmy go łącznie 6753 GWh wobec 4929 GWh w 2016 r. Uwzględniając energię, którą wyeksportowaliśmy dalej (tj. 4159 GWh) okazuje się, że saldo było ujemne i wyniosło 2594 GWh.

Jeszcze gorzej wyglądają statystyki jeśli chodzi o rok obecny. Okazuje się, że w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 roku do Polski wpłynęło 4705,1 GWh energii elektrycznej, czyli o 43 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym samym czasie eksport polskiej energii za granicę spadł o 65 proc. do poziomu 905,6 GWh.

Najwięcej energii w pierwszym półroczu sprowadziliśmy ze Szwecji (1704,8 GWh). Na drugim miejscu były Niemcy (1006,3 GWh), a na trzecim Litwa (930,6 GWh). Co istotne – import prądu we wspomnianym okresie z kierunku niemieckiego wzrósł 5-krotnie (porównując do analogicznego okresu roku 2017)!

W tych okolicznościach nie powinno nas dziwić oświadczenie białoruskiego wiceministra energetyki Michaiła Michadiuka:  „Polska mogłaby importować z Białorusi energię elektryczną. Wychodzimy z założenia, że kwestie kwestie ewentualnego eksportu nadwyżek z Białoruskiej Elektrowni Atomowej pod Ostrowcem ureguluje nie polityka, ale rynek, czyli konkurencyjna cena”.

Co prawda w marcu 2017 roku Piotr Naimski, który pełni funkcję pełnomocnika polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, powiedział, że Polska nie będzie kupować energii pochodzącej z Ostrowca, a interkonektor (łącznik umożliwiający przesyłanie prądu z jednego państwa do drugiego) na granicy polsko-białoruskiej zostanie rozmontowany, to jednak dziś wcale bym się nie zdziwił, gdyby władze w Warszawie musiały zrewidować swoje dotychczasowe stanowisko.

Sytuacja naszego kraju jest bowiem tragiczna. Nie dość, że polskie elektrownie nie mogą zaspokoić potrzeb gospodarki (bez importu energii groziłyby nam blackouty), to jeszcze produkowany w nich prąd jest obecnie zabójczo drogi. W jednym czasie zbiegło się kilka negatywnych czynników, wśród których najważniejsze to skokowy wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 oraz brak własnej, nieemisyjnej elektrowni atomowej.

[A jeszcze w planach zalanie Polski samochodami elektrycznymi, które – wbrew pozorom – potrzebują wielkich ilości energii – admin]

Według strony białoruskiej dwa interkonektory, wbrew oświadczeniom Naimskiego z ubiegłego roku, nie zostały jeszcze zdemontowane. Czy możliwe jest zatem to, że od przyszłego roku dojdzie nam jeszcze jeden – po szwedzkim, niemieckim, litewskim i ukraińskim – tani kierunek importu energii elektrycznej?

Białoruski wiceminister energetyki: jesteśmy gotowi eksportować energię do Polski (MSN.com)
PB: Polska zwiększa import i eksport energii elektrycznej(BiznesAlert.pl)
W I półroczu 2018 import prądu do Polski przekroczył 4,7 TWh (Wpn.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 17 do “Widząc dramat energetyczny Polski nawet Białoruś chce nam sprzedawać tani prąd ze swojej atomówki!”

 1. Gościo said

  Debil czy zdrajca ???.Jeszcze w ubiegłym roku Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej) oświadczył, że nie będziemy kupować energii z Ostrowca, a połączenia z Białorusią zostaną rozmontowane

 2. NC said

  Zdrajca.

 3. gość said

  Piotr Naimski, drugi od lewej strony.


  ———————
  Lista Świtonia, poz.55

  http://yelita.pl/artykuly/art/lista-switonia

 4. komentator said

  Spokojnie, najjaśniejszy i jedyny rzond da nam dodatek do prądu (prąd+) na opłacanie szkopskiej energii z ich węgla brunatnego. Doskonała, powstana z kolan Polska. Jeszcze tylko paliwo i chleb za 6 zeta i do przodu.

 5. Oczywiście że te dwa interkonektory zostaną rozmontowane. Jeśli stać nas na kupowanie rosyjskiego gazu ze statków amerykańskich, dlaczego nie mielibyśmy kupować białoruskiej energii od np. Litwy?

 6. KOJAK said

  Naimski ? To typowy syjonistyczny gnoj ! Jak Polska nie wypowie pakietu klimatycznego wszystkie zaklecia syjonistycznych bandytow z PYYSSSS o kant dupy potluc !

 7. Roman K said

  Kazdy ma taki rzad – na jaki go stac……..

 8. Archer said

  Prędzej Polacy będą siedzieć po ciemku, a z Białorusi nie będzie kupowany prąd nawet wtedy gdyby był o połowę tańszy. Co innego kupować drogi prąd np. z Ukrainy, która jak wiadomo uchodzi za wzór demokracji i praw człowieka.

 9. lopek said

  Nie przypuszczałem do jakiego stopnia dzieci Szatana są w stanie doprowadzić atrapę Polski.
  Wniosek?
  Kiedyś były łapanki aby zapewnić hitlerowskim Niemcom niewolników do pracy – obecnie niewolnicy jadą tam sami. Kiedyś nie było Polski na mapach – dzisiaj ona na tych mapach jest – ale tylko jako atrapa. Zakłamanie zwiększa się wraz z podbojem Ziemi przez dzieci Szatana. Owym stężeniem zakłamania – możemy mierzyć postęp budowy Piekła na Ziemi.

 10. Archer said

  [A jeszcze w planach zalanie Polski samochodami elektrycznymi, które – wbrew pozorom – potrzebują wielkich ilości energii – admin]

  Z tymi samochodami elektrycznymi to może przyszło polecenie z Israela. Wszak to nie nie jest żadną tajemnicą, że żydzi piszą ustawy dla „mniej wartościowego” narodu w Polin. Israel chce zakazać samochodów z silnikami benzynowymi i diesla, to dlaczego u nas ma być inaczej.

  https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/inne/izrael-tez-chce-zakazac-samochodow-spalinowych-i-diesli/n66rb2w

 11. Moher49 said

  Polska ma ogromne zasoby wód geotermalnych. Podobno nie opłaca się ich eksploatować. Będzie to opłacalne kiedy rebe się tu na dobre zadomowią. Elektrownię atomową i korwetę buduje się od dziesiątków lat i końca nie widać. Nie ma gospodarza w tym kraju. Jakubiak na Prezydenta.

 12. Avers said

  Jak bedzie trzeba to kupia nawet od Putina oczywiscie tylko poprzez koszernego posrednika z odpowiednia marza.

 13. Anonim said

  To jest dopiero cymes :
  oświadczenie białoruskiego wiceministra energetyki Michaiła Michadiuka: „Polska mogłaby importować z Białorusi energię elektryczną. Wychodzimy z założenia, że kwestie kwestie ewentualnego eksportu nadwyżek z Białoruskiej Elektrowni Atomowej pod Ostrowcem ureguluje nie polityka, ale rynek, czyli konkurencyjna cena”.
  Urzędnik komuszego dyktatora ciemiężącego własny naród swą dyktaturą wierzy że w „demokratycznym polin” o sukcesie produktu decydują do spółki dostępność i cena najlepiej jeśli pierwsza jest najwyższa a druga jak najniższa.
  Widać w Białoruskiej Dyktaturze nie słyszeli o rzydowskiej niewidzialnej rence rynku co to każe kupować drogo gdy to rence odpowiada…bo zdanie kupującego niema znaczenia.

 14. NC said

  Re 13: Dokładnie. Dziwnych firm ulokowanych na Cyprze jest sporo.

  „…w lutym 2002 r. podlegli Siemiątkowskiemu funkcjonariusze UOP zatrzymali w środku Warszawy prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Wiele wskazuje na to, że zrobili to w związku z obawami Leszka Millera przed tym, iż Modrzejewski w każdej chwili może odnowić długoletni kontrakt na dostawę ropy z J&S (cypryjską spółką dwóch muzyków z Odessy z polskim obywatelstwem).”

 15. NC said

  Miało być Re: 12, p. Avers.

 16. Re: 7 RomanK
  Pozwole sobie poprawic:
  Kazdy Narod ma taki rzad na jaki sobie sam zasluzyl…
  (podobnie jak kazdy mezczyzna ma taka zone na jaka sobie zasluzyl)…:)))
  ===========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 17. Re: 6 Kojak
  zydowska k…rwa naimski to nie tylko syjonista, ale klasyczny talmudysta opierajacy swoje doktryne w/g syjonistycznego zydowskiego sehendrynu (szczeka tak, aby niewielu go rozumialo).
  Generalnie, jest to najbardziej niebezpieczna zydowska k..rwa na terenie Polski…
  ===================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.