Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niewolnictwo w historii USA

Posted by Marucha w dniu 2018-10-16 (Wtorek)

W 1860 roku, w USA, kapitał zainwestowany w niewolników, był większy, niż wartość rynkowa plantacji na południu Stanów i był trzykrotnie większy, niż koszt ówczesnych kolei żelaznych w Ameryce Północnej. Amerykańskie plantacje bawełny stanowiły ponad 60% produkcji światowej i dostarczały bawełnę na rynki świata od Anglji do Rosji, w której ważnym centrem włókienniczym była Łódź.

Bawełna była podstawą bogactwa amerykańskich bankierów, agentów asekuracyjnych, pośredników i właścicieli statków. Od roku 1800 do 1863 liczba czarnych niewolników wzrosła w USA czterokrotnie, do czterech milionów.

W 1863 roku przepowiadano że cena niewolników wkrótce się podwoi, „jak tylko Południe wygra wojnę domową w USA.”

Jak wiemy tak się nie stało, ale mimo przegranej Południa, w kwalifikacji rasowej, w Ameryce Północnej do dziś, „jedna kropla krwi murzyńskiej kwalifikuje człowieka jako murzyna.”

David Brion Davis opublikował książkę historyczną pod tytułem „Nieludzka Niewola: Wzrost i Upadek Niewolnictwa w Nowym Świecie,” od starożytności do upadku niewolnictwa w 19go wieku. Davis jest byłym dyrektorem „Glider Lehrman Center for Study of Slavery and Abolition at Yale University.” Recenzję książki Davis’a opublikował w The Wall Street Journal, 24go marca 2006, Fergus M. Bordewich, autor książki “Podziemna Kolej [ucieczki murzynów na północ] i Walka o Duszę Ameryki.”

Handel niewolnikami był ważną częścią zaludniania całej Ameryki i źródłem taniej robocizny, używanej do produkcji cukru, tytoniu, kawy, czekolady, barwników roślinnych, ryżu, lnu i bawełny. Arystoteles w starożytności napisał że „są ludzie wolni i też z natury rzeczy są ludzie niewolni i tak jest słusznie i z korzyścią dla niewolników.” Niestety nie potwierdza tego historia.

Ważną rolę w handlu niewolnikami odegrali i odgrywają Żydzi, dziś główni handlarze żywym towarem na świecie, jak to opisuje miesięcznik National Geographic, w numerze poświęconym niewolnictwu naszych czasów. Izrael jest jedynym nowoczesnym państwem na świecie, w którym prawodawstwo nie zakazuje handlu niewolnikami. Zestawienie w National Geographic stwierdza, że nigdy w historii nie było tak wielu niewolników i w takiej nędzy jak obecnie.

Handlarz niewolnikami, rodem z Hiszpanii, Żyd, Ibrahim ibn Jakub, z końcem dziesiątego wieku, po raz pierwszy opisał Polskę, którą nazywał „Królestwem Północy.” Był on w drodze z Kordoby, przez Wenecję do Pragi Czeskiej i do Bralina (dzisiejszego Berlina) rynku niewolników, głównie jeńców germańskich wziętych do niewoli przez Lechitów Zachodnich.

Wówczas gospodarka Hiszpanii arabskiej opierała się na pracy niewolników, których po wykastrowaniu, Żydzi dostarczali Arabom. Ponieważ muzułmanie przy modlitwach muszą się kłaniać w kierunku Mekki i Mediny, więc Arabowie nakazywali Żydom, handlarzom niewolników, żeby przywozili opisy geograficzne, potrzebne Arabom, w celu ustalenia dokładnie kierunku pokłonów. Tak więc Ibrahim ibn Jakub, zboczył z drogi do Bralina i opisał Polskę z punktu widzenia geografii i handlu niewolnikami. Wówczas Żydzi w swojej korespondencji nazywali Polskę Nowym Kaananem według nazwy zniewolonych przez Żydów Kaanaitów w Palestynie.

Święty Wojciech (956-997), patron Czech i Polski, napisał traktat przeciwko handlowi niewolników pod tytułem „Infelix Aurum” (”Nieszczęśliwe Złoto”) i jest on upamiętniony na drzwiach katedry gnieźnieńskiej, między innymi scenami, jak wykupuje chrześcijańskich niewolników od handlarza Żyda. Św. Wojciech był biskupem w Pradze a pózniej w Gdańsku. Pochodził on z książęcej rodziny Slawników z Libic .

Do 1820 roku 8,7 milionów niewolników było wywiezionych z Afryki do Ameryki, głównie do Brazylii i Indii Zachodnich, z tego tylko 6% do Ameryki Północnej. W Indiach Zachodnich, taniej było właścicielom zapracowywać niewolnika na śmierć i kupować następnego z Afryki, niż utrzymywać niewolników, od dzieciństwa do śmierci.

W 1860 roku, wartość czarnych niewolników w USA przedstawiała w dzisiejszych dolarach blisko 70 miliardów, czyli 80% wartości rocznej ówczesnego dochodu narodowego USA, czyli w proporcji do czasów obecnych, niewolnicy przedstawialiby wartość blisko 10,000 miliardów dolarów.

W Ameryce północnej, w umiarkowanym klimacie i przy dobrym pożywieniu, niewolnicy mnożyli się szybko i wystarczało ich na plantacjach, tak że w USA, w 1808 roku, zakończono trans-atlantycki handel niewolnikami. Motyw zysku był powodem nieludzkiego handlu niewolnikami, a sprawa procesu uwolnienia niewolników, przyczyniła się do ukształtowania społeczeństwa amerykańskiego.

Była to sprawa ważna w czasie wojny secesyjnej i w czasie uformowania prawnej segregacji murzynów. Wojna secesyjna była krwawą agresją Jankesów w celu gospodarczego zdominowania południa. Anglia popierała południową konfedrację, która wojnę przegrała i zostrała zdewastowana w barbarzyński sposób.

W czasie Zimnej Wojny i ideologicznej konkurencji przeciwko Sowietom, w latach 1960tych, miała miejsce zwycięska walka o równe prawa murzynów w USA. Walkę tę wykorzystali Żydzi, żeby przejąć dominację USA od Anglo-Saksonów i obrócić swój sukces na swoją korzyść i korzyść Izraela.

Obecnie wiele organizacji murzyńskich, zwłaszcza czarni mahometanie, są bardzo krytyczni wobec Żydów. Dziś Condoleeza Rice, pochodząca z rodziny niewolnikow w stanie Alabama, jest sekretarzem stanu USA od stycznia 2005, na miejsce Collin’a Powell’a, pochodzącego z rodziny niewolników na wyspie Jamajca. Kariera ich obojga ilustruje dramatyczną historię niewolnictwa w USA.

Dodano/uzupełniono: 2006-03-25
Iwo Pogonowski
http://www.pogonowski.com

Komentarzy 47 do “Niewolnictwo w historii USA”

 1. PiotrS said

 2. NICK said

  Tytuł.
  Ano.
  Niech napiszą.
  Tutejsze polonusy.
  Z czego powstał usra-hell i czym się dalej żywi.

  Kim jest trampek.
  Czym są „wybory” we juesej.
  Kim są marionetki. Marne jętki.

  Kim WY, zawezwane, jesteście.

  DOBROBYT?

 3. Dinozaur said

  Nie zapominajmy : 1860 ok.15% właścicieli niewolników w USA byli murzynami .

 4. ojojoj said

  Murzyni w usa zostali troche ucywilizowani przez bialych, wiekszosc stala sie chrzescijanami. A wiec to sa troche inni murzyni od tych co zalewaja europe, mimo ze przez ostatnie 50 lat zostali mentalnie obrzezani przez zydow, tak jak zreszta biali. Dzisiaj w ameryce mentalnie bialy od czarnego niczym sie nie rozni.

 5. Roman K said

  ..ze w 1860 roku zaledwie 2% gospodarstw domowych gojow znaczy bialych chrzescijan w USA uzywalo niewolnikow…w porownaniu z 48% domostw zydowskich…
  Handel niewolnikami byl zdominowany przez Zydow….zaden znaczacy udzial//ale calkowita dominacja..o czym swiadczyl fakt, ze w dni swiat zydowskich nie odbywaly sie gieldy niewolnicze.
  Dzis caly handel zywym towarem i tzw handel uchodzcami jest dzielem zorganizowanych firm zydowskich I wspomaganych przez sluzby….
  W Israelu explotwane jest niewolniczo ponad 1/2 miliona dziewczyn Slowianek z Ukrainy Rosji, Polski I innych krajow zamienionych przymusowo w prostytutki….
  Dla przypomnienia co glupszym butzom na Gajowce podaje, ze niewolnictwo w USA zniesiono Aktem Abolicji 1865 roku….ustanawiajac raz na zawsze koniec wszelakiego handlu ludzmi…..
  W porownaniu w tym samym czasie w Europie na ziemiach polskich zlikwidowano poddanstwo chlopskie po Rabacji galicyjskiej w 1848 roku…w Krolestwie Kongresowym w 1864 roku Ukazem Cara…a zaborze Pruskim 1872 roku….
  Przypomniec nalezy , ze pomijajac wypadki wybitnie zwyrodnialych handlarzy i wlascicieli niewolnikow …ogolnei sytuacja ludnosci niewolnej bylo o niebo lesza jak i ich stan zdrowotny.od panszczyznianych chlopow w Europie.
  Nalezy tez przypomniec ,ze niewolnictwo dotyczylo tak samo bialej ludnosci..wiekszosc zrowno poddanych Krolowej jak i innych emigrantow przybywalo do USA jako niewolnicy i musieli pracowac- jako niewolnicy, zeby splacic koszty podrozy do USA…nie wspomne ,ze wlascicielami tych bialych niewolnikow byli w znakomitej wiekszosci wlasciciele linni okretowych ….w znakomitej wiekszosci Zydzi.

 6. Roman K said

  Wszystkich zainteresownych tematem odsylam do znakomitej ksiazki” The Secret Relationship Between Blacks and Jews,” autorstwa Luis Farrakhan….
  Swoje tezy przywodca NoI…glosi publicznie i mimo znakomitej wiekszosci sedziow w sdach amerykanskich ..nikt do dzis mu nie wytoczyl zadnego prcessu o …cokolwiek:-)))) Trudno dyskutowac z Faktami….mysle- ze Polacy duzo mogliby sie nauczyc od Murzynow….gdyby chcieli:-))))

 7. Re: 6 RomanK
  A tak konkretnie czego mielibysmy sie (Polacy) nauczyc od murzynow???
  Jak handlowac narkotykami? Jak dlugo siedziec na „socjalu?”… A moze jak szybko trafic do „pierdla???”… (82% w amerykanskich wiezieniach siedza murzyni (ciemni))..

  No moze p. Romek nas tutaj w Gajowce „oswieci” swoimi „objawieniami” n/t murzynow…\
  Ano ciekaw jestem…
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Murzyni to klasyczni „opierdalacze”, (lenie smierdzace), ida na „latwizne” I jeszcze innych pare „zalet” posiadaja…

 8. USA to jedyny rasistowski kraj na swiecie.
  Jeszcze do niedawna mieli segregacje rasowa. Josephine Baker, Francuzka, zona Amerykanina w czasie wizyty w Nowym Jorku nie zostala wpuszczona do ….hotelu dla bialych.

  Nikt nie slyszal o rasizmie w Brazylii, w ogole w Ameryce Poludniowej; nie ma rasizmu w Rosji, w Indonezji, nie bylo rasizmu w Indiach dopoki sie Ghandi nie pojawil i jego sponsorzy z Anglii.
  Nie ma rasizmu w Syrii, Uzbekistanie,
  W Chinach koniecznie chca ‚zorganizowac’ polityczny rasizm (Uigry) tworzac i subsydiujac ‚niezadowolone’ grupy.
  Nie bylo rasizmu w Jugoslawii dopoki Nowy York nie zapragnal realizowac AMBO Project.
  Wszedzie tam, gdzie kowboje zaczynaja rewolucje, wprowadza sie ‚element rasowy.’
  Najlepszym przykladem jest Libia, ktora za Kadafiego nie miala plemiennych wasni. Trzeba bylo rozwalic porzadek spoleczny, zeby rozwalic cale panstwo. Znakomite panstwo z rownoscia wszystkich obywateli, wysokim poziomem cywilizacji i dobrobytu.

  I tylko w USA sa …Amerykanie i Afro-Amerykanie; traktowani adekwatnie.

 9. 7
  Jasiek z Toronto
  Czym sie rozni czarny Amerykanin od bialego Amerykanina?? To przeciez tez Amerykanin.
  Bialy Amerykanin to tez len smierdzacy, ktory nie ma ochoty do pracy; idzie na latwizne i zaklada ‚sweat shops’ po swiecie, kradnie rope, okrada narody i handluje narkotykami, bronia i nie umie geografii; nie umie tez ludzkim glosem rozmawiac z innymi narodami. Woli bombardowac, zabijac i krasc. Nie znosi konkurencji.
  To Amerykanie wprowadzili system prywatnych wiezien, zeby zarabiac pieniadze na wsadzaniu ludzi do mamra w celch zarobkowych.

  Panie Jasku
  Najlepszym przykladem jest to, ze po ponad 400 latach przebywania z bialymi w Ameryce Polnocnej, murzyni sie jakos nie ucywilizowali.
  Bo nie mieli dobrego przykladu.

 10. snag said

  RomanK @ 5, 6 ,…
  https://forward.com/culture/205455/slaves-of-charleston/?p=all&p=all

 11. Re: 9 Troll Polonii
  Nie rozwazamy (nie bylo w temacie) kwestie „bialego knesetu” I jego „zalecen” wzgledem podbijania (okradania) innych krajow tylko dlatego, by utrzymac kurs zydowskiego „biletu” z federal reserve pod nazwa „zielony dolar”…

  Rozwazalem kwestie w sensie rasowym w wersji „multi-kulti”, ktorego autorami sa wlasnie zydzi I to oni finansowali „import” murzynow do USA I nie tylko…

  I jeszcze jedno: Amerykanie nie wprowadzili systemu „prywatnych wiezien”, ani Polacy nie wprowadzili tzw., „prywatyzacji”… jesli juz… I bedzie pan tak uprzejmy nie „trolowac” , ani nie „wykrzywiac” tematu…

  Moge jedynie dodac, ze w dalszym ciagu, czarni (murzyni) sa na bardzo niskim poziomie inteligencji, wiedzy i pomyslowosci, a o „pociagu” do pracy nie warto juz wspominac…Owszem, sa wyjatki, ale jest to przedzial rzedu 1: 1000…

  Z grzecznosci pomine zaangazowanie murzynow w protestantyzmie, zielono-swiatkowcow i innych „wyrezyserowanych” skupiskach interpretacji Pisma Swietego Nowego Testamentu…
  O „jehowitach” nie wspominajac…

  ============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 12. snag said

  Jasiek @ 7 ,…

  Uwaga Romana ‚Polacy dużo mogliby się nauczyć od Murzynów’ odnosi się do Farrakhan’a jak pisze na początku zdania ‚przywódca NoI’, get it ośla łąko? Od siebie dodam ze jednej rzeczy możemy się od nich uczyć a jeśli nie to małpować a mianowicie organizacji bez której nic nie znaczysz w polityce. Czarni mieli i mają kilkudziesięciu reprezentantów w Kongresie i Prezydenta a Polacy ostatnio Kongresmana Rostenkowskiego w ’94, senatora Alaski, Franka Murkowskiego* i Edmunda Muskie, byłego Governor, Senator, Sekretarz Stanu trzykrotny kandydat na Prezydenta który zrobił pajaca z siebie w ostatniej kampanii na prezydenta. To wszystko jeśli chodzi o wybranych w wyborach.

  *Dzis Senatorem Alaski jest jego córka Lisa Murkowski.

  https://www.google.com/search?q=black+congressman&oq=black+congressman&aqs=chrome..69i57j0l5.24165j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 13. AlexSailor said

  Ad 6 @RomanK

  „mysle- ze Polacy duzo mogliby sie nauczyc od Murzynow”

  .https://www.youtube.com/watch?v=jB83JtlgW3E

  Pana wzorem jest Kunta Kinte?
  Człowiek który dał się złapać na własnym podwórku w siatkę.
  Albo był tak głupi, że wódz sprzedał go za paczkę fajek, bo i tak nie miał by z niego żadnego pożytku.

  ————
  Może być to prawdą. W Afryce połapano tych najgłupszych i to oni założyli czarną społeczność USA…
  Admin

 14. Siekiera_Motyka said

  Ad. 6 – Tak Romanie, to był cios w Żydów przez Farrakana. Ale w ogłupionym USraelu miało to ten sam efekt co upadek drzewa w środku dżungli sekundę temu. No było trochę szumu ale jak zwykle „they killed it”.

  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Secret_Relationship_Between_Blacks_and_Jews

  🙂 Jak zwykle muszą wstawić obligacyjne słowa,

  „Tajemna relacja była szeroko krytykowana za antysemickie podejście i za brak obiektywnej analizy roli Żydów w handlu niewolnikami.”

  by Goja podporządkować zanim by ośmiał się przeczytać i PO DYSKUTOWAĆ z kolegami w pracy. Sprytne.

 15. lopek said

  Świat rządzony jest przez garstkę ludzi za pomocą forsy – i póki owa garstka wmówi każdemu, że jest on wolny jak ta dzika świnia w szaleńczym biegu na ostrym zakręcie – to pół biedy dla wszystkich. Wolność ta dotyka szczególnie większości emerytów – bo to do tego emeryta należy decyzja czy wykupić po raz kolejny leki, których nie można odstawić czy kupić chleb. Czy zapisać się prywatnie do lekarza specjalisty ale wtedy ani leków ani papu.

 16. Andzia said

  re:1 Te same kraje należą do ONZ, gdzie obowiązują pakty praw podstawowych, pakty praw dziecka i człowieka. No ale siedziba tego przybytku znajduje się na gruncie łaskawego Rotschilda, a według prawa talmudycznego dziewczynka po ukończeniu 3 lat nadaje się do używania.Pedofilia w ONZ jest legalna.

 17. Marucha said

  Re 9:
  Najlepszym przykladem jest to, ze po ponad 400 latach przebywania z bialymi w Ameryce Polnocnej, murzyni sie jakos nie ucywilizowali.
  Bo nie mieli dobrego przykladu.

  Uważa Pan, że to tylko „brak dobrego przykładu” spowodował, iż Murzyni się nie ucywilizowali w Stanach Zjednoczonych? Niesamowita teoria.
  Czy mierzalna różnica w średnim poziomie inteligencji jest bez znaczenia?
  Ktoś – nie pamiętam kto – napisał kiedyś, że wyrządzono i białym i czarnym wielką krzywdę, zmuszając ich do mieszkania obok siebie….

 18. Sebastian said

  Troll „USA to jedyny rasistowski kraj na świecie” – Myślałem, że Izrael też jest rasistowski.

  Dwa wieki wcześniej dla protestanckiej Anglii źródłem niewolników była Katolicka Irlandia.

  O jakich chrześcijanach powyżej mowa jeśli chodzi o Amerykę, chyba macie na myśli WASPów.

  I co warte zapamiętania ” Ważną rolę w handlu niewolnikami odegrali i odgrywają Żydzi, dziś główni handlarze żywym towarem na świecie, jak to opisuje miesięcznik National Geographic, w numerze poświęconym niewolnictwu naszych czasów. Izrael jest jedynym nowoczesnym państwem na świecie, w którym prawodawstwo nie zakazuje handlu niewolnikami. Zestawienie w National Geographic stwierdza, że nigdy w historii nie było tak wielu niewolników i w takiej nędzy jak obecnie. „

 19. Sebastian said

  Warto zastanowić się nad tym zdaniem ” Handel niewolnikami był ważną częścią zaludniania całej Ameryki i źródłem taniej robocizny,…..

  To co k**wa Ameryka była bezludną wyspą ?. Otóż nie, tyle że rdzenni mieszkańcy nie dali z siebie zrobić niewolników, tylko podjęli nierówną walkę w obronie ich ziemi i chwała im za to i cześć i hańba amerykańcom

 20. bryś said

  „Czarni mieli i mają kilkudziesięciu reprezentantów w Kongresie i Prezydenta” – do czyjej bramki grają?

 21. Siekiera_Motyka said

  Ad. 19 – „To co k**wa Ameryka była bezludną wyspą ?”

  Dobre !!!! 🙂

  Ale muszę poinformować że znam osobę która ukończyła Stanford Univ. i była opinii że Północna Ameryka była zaludniona dzikusami. 😦

 22. 17

  Marucha
  Uczyli mnie, ze jak chce kogos oczerniac albo wybielac to lepiej najpierw kilka razy sprawdzic,, co wiem na temat, o ktorym chce dyskutowac. I na ogol wiem co pisze, choc naturalnie moge sie pomylic.
  Wiec sprawdzam jeszcze raz.

  Spotkalem bardzo madrych murzynow i bardzo glupich bialych Jankesow.. Po obu stronach moga byc wyjatki ale;
  W koloniach brytyjskich i francuskich ( i ja nie jestem bardzo entuzjasta imperializmu) Anglicy i Francuzi tworzyli osrodki naukowe w koloniach.
  W Sudanie nadali prawa brytyjskie uniwersytetom, ktore mogly przyznawac tytuly doktorskie.
  Moze dla niektorych jest to malo istotne; sprobuje wtlumaczyc.
  Angielskie uczelnie niechetnie rozdawaly swoje prawa akademickie w koloniach.
  Ja nie przepadam za Anglikami ale roznica miedzy imperium brytyjskim a jankesowskim jest mniej wiecej taka sama jak miedzy kolonizacja grecka a podbojem rzymskim.
  Rzymianie to byli Prusacy starozytnosci : ordynusy i nieuki.
  Mialem okazje spotakc czarnego naukowca z Czadu. Czad, to taki kraj w Afryce gdzie jeszcze do niedawna mieli bardzo slawny Instytut Pasteura.
  Teraz w Czadzie rzadzi zachodnia rewolucja i …nedza..

  Nieznane nie neci- Ignoti nulla cupido – jak mawial Owidiusz.
  Jak czegos nie wiemy, – to nie znaczy , ze problem nie istnieje

  Czarna Amerykanka, ktora miala PhD z matematyki i miala niesamowite wyniki z programowania; dostala prace w NASA jako matematyk do obliczen trajektorii lotow rakiet i ladowan capsules z astronautami – potrafila dokladnie wyliczyc, w ktorym miejscu astronauta wyladuje. jej obliczenia byly najbardziej wiarygodne i dokladne.
  Ta sama pani, ktora pracowala dla programu Apollo, w deszcz i i slote musiala w czasie pracy gonic do drugiego budynku gdzie byly sracze tylko dla czarnych. Jej nie wolno bylo korzystac z kibli dla bialych „dam”!
  O tej Amerykance nakrecono film.

  Katherine G. Johnson | NASA
  https://www.nasa.gov/feature/katherine-g-johnson

  Hidden Figures’ No More: Meet The Black Women Who Helped Send America To Space : NPR

  https://www.npr.org/2016/12/16/505569187/hidden-figures-no-more-meet-the-black-women-who-helped-send-america-to-space

 23. c.d

  Famous Black Scientists – Biography

  https://www.biography.com/people/groups/famous-black-scientists

  List of African-American inventors and scientists – Wikipedia

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_African-American_inventors_and_scientists

  Ignoti nulla cupido.

  ———–
  Pewnie jestem ignorantem, ale ani lista uczonych nie imponuje, ani ich liczba.
  Admin

 24. Marucha said

  Re 22:
  Pan już dawniej wykazywał niezrozumienie statystyki, dlatego nie dziwię się, że pisze Pan to, co pisze.

  Nikt nie neguje, że w społeczności czarnych mogą się zdarzać jednostki wybitnie inteligentne, a wśród białych tłumoki i durnie. I nie wiem, po co nas Pan przekonuje o rzeczach ewidentnych.
  Ja mówię o ŚREDNIEJ. A ta, jaka jest, każdy widzi… choć nie wolno o tym głośno mówić ani pisać.

  Przypadki dyskryminacji, jakie Pan słusznie potępia, są poza tematem dyskusji.

 25. Boydar said

  „… choć nie wolno o tym głośno mówić ani pisać …”

  Prawdę rzekłszy, byłoby to bardzo nieeleganckie. Sami się tu (tam) nie pchali, a jak twierdzą niektórzy, zostali wyłapani na plaży, w dodatku ci najgłupsi. To niby jak ma być.

  —————
  Oczywiście, że sami się nie pchali. Ale teraz to by chyba nie chcieli wracać…
  Admin

 26. 24
  Marucha
  Jak mawiaja Rosjanie:
  Statystyka, to srednia temperatura w szpitalu.

  Ja faktycznie nie wierze w statystyki, bo to co umiem, to kazde dane statystyczne zaleza od tzw.probki badanej i od polityki rzadu. Jest wiele przykladow, ze dane staystyczne sa przygotowywane zanim rzad oficjalnie wprowadzi zaplanowana wczesniej ustawe.

  Kiedys mialem takiego znakomitego profesora z Anglii. Nazywal sie prof. Foskett i uczyl nas tej statystyki.
  Przede wszystkim nas pouczal na czym polegaja bledy statystyczne i jak sie patrzec na wszelkie diagramy w gazetach i rozpoznawac oszustwa. A oszustw jest wiecej niz rzeczywistych danych.
  Przykladow jest wiele: koszyk inflacyjny, stan bezrobocia, srednia plac, wszelkie sondaze opinii publicznej, ktore sa jawnie sterowane…
  jaskrawym przykladem manipulacji jest koszyk inflacyjny. Poprosilismy kiedys, zeby podali nam zawartosc tego koszyka za ostatnie trzy lata.
  Okazalo sie, ze przede wszystkim kazdego roku wklada sie np. paste i szczotke do zebow, bo roznica w cenie jest zawsze niewielka. I nie wazne, co sie wklada do koszyka: wazne, czego sie nie wklada: np. mandatow parkingowych, w ogole mandatow i kar pienieznych, zadluzenia itp, bo definicja tego co jest ‚niezbedne do zycia’ jest dosc niejasna. Pasta do zebow mze byc artykulem pierwszej potrzeby – ale moze nie byc. Czy np. benzyna jest artykulem pierwszej potrzeby? a nie bylo jej w koszyku.
  I uczyl nas prof. Foskett, ze kazda informacje nalezy przyjmowac z odrobina sceptycyzmu. I nalezy ‚rozbierac’ na kawalki jak cebule – zeby dotrzec do srodka bo a nuz tam jest cenna wiadomosc.
  Jest jeszcze jeden wazny aspekt: co nam daje statystyka?
  Bo jesli pan Marucha ma stowke w kieszeni a ja mam tylko dziure, to znaczy ze srednio mamy obaj po 50zl?
  I jakie jest praktyczne zastosowanie tej informacji?
  Dlatego nie wszyscy uwazaja statystyke za nauke.
  Osobiscie nie mam zdania bo nawet nie wiem, co to takiego jest ta nauka? Czy to, to samo co wiedza?

 27. Tekla said

  Ad.25
  Admin..
  Kiedys wskazujac mezowi dobrego skrzypaka Cygana zaczelam snuc bajki ,ze nie jest tak zle.. z tymi Cyganami a on mi wtedy odpowiedzia,l ze mniej wiecej 50 tys Cyganow trzeba utrzymac zeby jeden z nich byl dobry w czyms….

 28. Marucha said

  Re 26:
  Byłoby dobrze, żeby nie pisał Pan o sprawach, które są Panu obce. Np. Statystyka.
  Nie podejmuję się z tym „dyskutować”.
  Ja piszę o nauce, o dziale matematyki – a Pan o oszustwach.

 29. 27
  Tekla
  Maz chyba sie pomylil.
  Jest wiele rzeczy , w ktorych Cyganie sa zupelnie dobrzy, choc maja swiatowa konkurencje:
  np. w kradziezy.
  Cyganow nie trzeba utrzymywac. Sami kradna, w czym niekoniecznie przypominaja wielu politykow, ktorzy tez kradna. A politykow trzeba utrzymywac.
  Znakomici sa w biznesie. To chyba cyganie wynalezli commerce.
  Moja babcia najbardziej sobie chwalila patelnie, ktore robili cyganie.
  W Szegedzie/ czyt. Segedzie, sluchalem skrzypkow cyganskich. Niezapomniane wrazenie. Wyciskali nie tylko lzy wzruszenia ale i wszystkie pieniadze z kieszeni.

 30. 28
  Marucha

  Acha, to koszyk inflacyjny, to nie statystyka??
  Srednia plac i stan bezrobocia – to tez czysta matematyka?
  Czy wobec tego jest jakies zastosowanie matematyki w budzecie panstwa?
  Bo rozumiem, ze murzynka zastosowala swoja wiedze matematyczna w podbijaniu kosmosu.
  Ta sama matematyka juz nie pasuje do budzetu?
  Jest pewna zasada aplikacji wiedzy teoretycznej w praktyce.
  Informacja podana publicznie jako wynik badan naukowych powinna byc wiarygodna.
  Tymczasem, na temat stopnia bezrobocia w USA sa trzy rozne dane staytystyczne.
  To Pan zaczal opowiadac o sredniej statystycznej wsrod rozgarnietych murzynow.
  Jaka zatem, pana zdaniem, jest srednia statystyczna wsrod murzynskiej inteligencji, o ktorej nie wolno mowic??

  —————
  Z ignorantami nie ma sensu dyskutować, zwłaszcza nie na temat.
  Admin

 31. Boydar said

  Patelnie „cygańskie” miały uszlachetniane powierzchnie metodą wielokrotnego zanurzania (na gorąco) w mieszaninach zwanych potocznie odchodami. Efekty były istotnie rewelacyjne. Dzisiaj daje się politetrafluoroetylen. Przy czym wskazać należy, że od krowiego gówna nawet wróbelek nie zachorował.

 32. PiotrS said

  Stróże plakatów wyborczych

 33. NyndrO said

  Ale się produjecie. Przecie wiadomo,że amerykanin to debile.Pytanie do Pana Kafla powinno brzmieć: „kto Pan jest”?

 34. NyndrO said

  O Solidarność.nie pytajcie,bo frasyniuk dostanie kuwy.

 35. 30
  Marucha
  Ja tez tak mysle. Zwlaszcza jak argumentow brak.

  ———
  Boże… argumenty się podaje osobom mającym zdolność ich zrozumienia…
  Admin

 36. Polski punkt widzenia said

  (29) Troll Polonii

  Jak już Pan tak zaczął wspominać … to i mnie przypomniało się to i owo z pobytu na Węgrzech. Trochę nie na temat – ale liczę na wyrozumiałość Pana Gajowego ! :-)))

  Szeged to takie kameralne miasto – w porównaniu z Budapesztem … pamiętam te piękne węgierskie miasta z czasów studenckich. :-)))) – utkwił mi w pamięci zwłaszcza jeden zwyczaj Węgrów (w sumie nawet sympatyczny, choć dla nas, Polaków, zaskakujący), kiedy to na powitanie Nowego Roku (w Sylwestra, o północy) wychodzą oni z domu, z szampanem, na ulicę i tam wszystkim napotkanym składają życzenia, całują się etc., z wzajemnością … my też dostosowaliśmy się do miejscowego zwyczaju … pamiętam tłum na ulicach w Szeged i to, że ściskaliśmy się także z policjantami i egzotycznymi przybyszami ! :-)))) Inna sprawa, że w zimie na Węgrzech ogólnie jest cieplej – dla nich temperatura 0 stopni to brrr, jak zimno ! :-))))

  Cygańskich skrzypków też pamiętam – grali nam do obiadu w restauracji w Budapeszcie … oczywiście, wypadało zapłacić, jakżeby inaczej. Spryt mają we krwi. :-)))) Tam u nich (jak mówili sami Węgrzy) to już tradycja – cygańskie przygrywanie przy jedzeniu i piciu. :-))))

 37. snag said

  18 ,…

  Orientalni pracownicy na kontraktach w grajdolku musza podpisać cyrograf ze nie pójdą do łózka z żydówka – To co w Ameryce zdelegalizowano ponad półtora wieku temu jest praktykowane w grajdołku do dzisiaj ale tam tego nasz troll nie widzi albo za głupi żeby zauważyć.
  https://www.theguardian.com/world/2003/dec/24/israel1

  [Widzi, widzi, i chyba o tym też pisał – admin]

  Dominujaca partia w Knesset i większość ich MSM potępiła związek małżeński żyda z palestynka, ślub musieli brać za granica bo w grajdolku zabronione a trollowi Ameryka spać nie daje

  CELEBRITY JEWISH-ARAB MARRIAGE CONDEMNED IN ISRAEL BY RULING PARTY LAWMAKER WHO ACCUSES WOMAN OF ‚SEDUCING’ A JEW
  ——————————————————-
  https://www.newsweek.com/celebrity-jewish-arab-marriage-israel-condemned-ruling-party-lawmaker-she-1167552

 38. snag said

  Ja to wspomniałem parę lat temu a jeśli on również to zerżnął bo tylko to umie robić … cut and paste i odgrzewać ,…

 39. snag said

  Brys @ 20 ,…

  Nie rozumiem o co pytasz ale jeśli chodzi o przynależność do partii to dziś do demokratów mimo ze była to partia która promowała rasizm i separacje – Senator Bird ktory jeszcze dwie dekady temu trząsł demokratami w Senacie byl naczalnym KKK w ’60 tych. Czarni jako całość maja podobne do Polaków cechy, łatwo wierzą skoorwielom którzy ładnie gadają i robią w ciula tych którzy im zawierzyli. Ci którzy dziś ich reprezentują to cwani oportuniści którzy dbają o własne doopy zamiast ogółu.

  Ich poprzednicy ‚wywalczyli’ affirmative action która uczy ich lenistwa i uzależnienia od laski polityków bo po kiego się uczyć skoro przyjmą na studia bez egzaminów i przepchną żeby pokazać ze maja wyniki, podobnie z rządową praca tam tez pewien procent białych, kolorowych, pedałów, lesbijek etc.

  W każdym parku wisi tabliczka nie karm ptaków i zwierząt bo robisz im krzywdę uzależniając … ludzi można bo glosują na tego kto im więcej obieca. Podobnie z niekontrolowana nielegalna imigracja 😉 ,…

 40. snag said

  Sebastian @ 19 ,…

  Zacznijmy od tego amerykańscy Indianie byli nomadami i ze koncept własności ziemi był im nieznany dlatego nie mogli bronić ‚ich’ ziemi. Kiedy zjawili się biali Indianie żyli w erze kamienia łupanego i wiele plemion praktykowało kanibalizm i robili by to do dzisiaj, gdyby nie biali.

  Na ziemi nie znajdziesz miejsca które nie było podbite przez jednych i stracone przez drugich i nie raz a wielokrotnie. Nie nam oceniać co wtedy było dobre a co złe bo nie chodzimy w ich butach ,…

  Indianie mogą żyć jak kiedyś, nikt im nie broni a wola na welfare korzystając ze wszystkiego co przyniósł biały.

  ——-
  Najpierw zdemoralizuj Indian, odbierz im duszę… a potem ciesz się, że żyją z socjalu…
  Admin

 41. snag said

  P. admin ,…

  Mordowali się dla sportu jakby Ameryka była za mała dla dwóch milionów (max), skalpowali dla chwały, jedli sąsiadów nie tylko na przednówku, również rytualnie, spece od kidnaping młodych kobiet i dzieci dużo wcześniej zanim poznali białych, etc. Nie wybielaj ich p. i nie targujmy się kto z nas lepszy.

  ———
  Rozumiem. Protestanccy najeźdźcy nie mogli dłużej się patrzeć na straszne obyczaje Indian. Dlatego aby Indian ucywilizować, postanowili ich wymordować. Niedobitkom stworzyli rezerwaty, z których są bardzo dumni – jak ów Mateuszek, co nałapał w buteleczkę muszek.
  Admin

 42. snag said

  Niedaleko odemnie – Plemię wygrało sprawę bodajże w Szwajcarii że z racji tradycji należy im się kilka wielorybów na rok bo ich mięso od wszech czasów było podstawą ich diety. Kiedy dostali pozwolenie to zapomnieli o tradycji i zamiast w dłubanych w pniu drzewa łajbach zabrali się do roboty na motorówkach z Hondami i zamiast harpunów z ostrzami z krzemienia i z linami z wierzbowej kory strzelali norweskim z kevlar linką z armatki po czym dobili kulami z 50 mm pukawki i sprzedali Japońcom za ponad $25 milionów bo chipsy i pizza z piekarnika pod coca colę czy piwko z micro browaru smakuje dużo lepiej niż ich wieloryb ,…

  Jak już wspomniałem, maja swoje autonomiczne rezerwaty gdzie robią co chcą gdzie władze Stanu mogą się pocałować jeśli chodzi o egzekwowanie prawa oprócz tego maja mniejsze działki w miastach niezależne od miejskich władz gdzie stawiają kasyna, sklepy z wyrobami tytoniowymi czy stacjami paliwa gdzie ‚konkurują’ z innymi nie płacąc podatku jak konkurencja.

 43. Roman K said

  MUrzyni Amerykanscy ..niczym nei roznia sie od innych grup z tym , ze bardzo sa podobni do Polakow….mam tu na mysli tzw uduchowiony charakter I emocjonalizm zwlaszcza tzw irracjonalny emocjonalizm…. TO pomaga mi w kontaktach z nimi…I szczerze przyznam, ze autentycznie ich lubie.
  Czasmi wydaje mi sie… ze nawet z urody jestesmy bardzodo siebie podobni z malutka roznica ..Murzyni sa czani , a Polacy z zasaday zdeydowanie ciemni:-))))) co potwierdza wiele wypowiedzi tu na forum na temat:-))))) zwlaszcz takich polish k…rappers…. jak Nickt Bezrymny l:-)_)))

 44. Sebastian said

  Ad. 40

  „Wśród tych tak odmiennych ludzi zdecydowanie wyróżnia się człowiek biały. Jest najbardziej oświecony, najpotężniejszy i najszczęśliwszy, jest Europejczykiem, człowiekiem par excellence. Murzyn i Indianin stoją poniżej. Te dwie nieszczęsne rasy nie mają ze sobą nic wspólnego. Dzieli je pochodzenie, wygląd, język i obyczaj – zbliża je tylko nieszczęście. Obie zajmują równie niską pozycję, obie zmuszone są znosić tyranię i choć ich cierpienia są odmienne, sprawcą tych cierpień jest ten sam biały człowiek. Czyż z tego, co dzieje się na świecie, nie wynika wniosek, że Europejczyk jest wobec innych ras ludzkich tych samym, czym człowiek wobec zwierząt? Posługuje się nimi, a kiedy nie może sobie ich podporządkować – niszczy je.”

  „Przemoc białych okazała się dla rasy indiańskiej zgubna. Przed przybyciem białych do Nowego Świata ludy zamieszkujące Amerykę Północną żyły spokojnie w puszczy. Indianie, poddani wszystkim niedogodnościom dzikiego życia, mieli cnoty i przywary właściwe ludom niecywilizowanym. Zepchnąwszy indiańskie plemiona w głąb dzikich terytoriów, Europejczycy skazali je na życie wędrowne, pełne nędzy i nieszczęść. Osłabiając u Indian przywiązanie do ojczyzny, rozpraszając ich plemiona, zacierając tradycje, zrywając łańcuch wspomnień, przeobrażając wszystkie dawne przyzwyczajenia, powiększając zaś z drugiej strony potrzeby, tyrania Europejczyków uczyniła ich ludźmi bardziej zagubionymi i mniej cywilizowanymi, niż byli poprzednio.

  Ponieważ moralne i fizyczne warunki życia tych plemion stale się pogarszały, stawały się one bardziej barbarzyńskie, w miarę jak były bardziej nieszczęśliwe. Wszelako Europejczycy nie zdołali całkowicie zmienić charakteru Indian i chociaż w każdej chwili mogli ich zniszczyć, nie mogli ani ich sobie podporządkować, ani ogładzić. Indianin znajduje upodobanie w swojej barbarzyńskiej niezależności i woli zginąć, niż zrezygnować z najmniejszej nawet jej cząstki; odrzuca cywilizację nie tyle z nienawiści do niej, ile z obawy przed upodobnieniem się do Europejczyków. Indianin z Ameryki Północnej, żyjący na swobodzie pośród lasów, był biedny, lecz nie czuł się od nikogo gorszy. Jego dawne życie było ruchliwe, pełne nieszczęść i niebezpieczeństw, lecz jednocześnie emocji i rzeczy wielkich, teraz musi się zgodzić na egzystencję monotonną, nędzną i podłą. Niezależność, jaką się cieszył wśród sobie równych, kontrastuje z niewolniczą pozycją, jaką zajmuje w społeczeństwie cywilizowanym.”

  fragmenty z książki Alexisa de Tocqueville’a „O demokracji w Ameryce”

 45. NICK said

  (43).
  „MUrzyni Amerykanscy ..niczym nei roznia sie od innych grup z tym , ze bardzo sa podobni do Polakow….mam tu na mysli tzw uduchowiony charakter I emocjonalizm zwlaszcza tzw irracjonalny emocjonalizm…. TO pomaga mi w kontaktach z nimi…I szczerze przyznam, ze autentycznie ich lubie.
  Czasmi wydaje mi sie… ze nawet z urody jestesmy bardzodo siebie podobni z malutka roznica ..Murzyni sa czani , a Polacy z zasaday zdeydowanie ciemni:-))))) co potwierdza wiele wypowiedzi tu na forum na temat:-))))) zwlaszcz takich polish k…rappers…. jak Nickt Bezrymny l:-)_)))”

  pana to służby JUŻ opętały.

  Czyje?

  Wedle tzw. TW NWO?
  Sarkazm.

  Tylko NIE czepiaj, jełopie, przeszłości.
  Tej Prawdziwej.

 46. Marcin said

  Ja też myślę, że od murzynów moglibyśmy się wiele nauczyć.
  Z dedykacją dla pana Romana

 47. Re: 43 RomanK
  A tak KONKRETNIE: czego my Polacy moglibysmy nauczyc sie od murzynow???….

  (Albo czego nie potrafimy zrobic, co doskonale robia murzyni???)…

  No slucham z zainteresowaniem I niecierpliwoscia…na panskie objawienia n/t murzynow…

  ==============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: