Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Brytyjskie BP przeciwko fuzji Orlenu i Lotosu. Polska mega-spółka może zagrozić zagranicznym potentatom.

Posted by Marucha w dniu 2018-10-18 (Czwartek)

Połączenie dwóch największych spółek paliwowych w Polsce wzbudza za granicą coraz większe kontrowersje.

Najpierw British Petroleum (BP) zapowiedziało w tej sprawie oficjalny protest w Komisji Europejskiej. Zdaniem BP polska mega-spółka paliwowa byłaby zbyt dużym zagrożeniem dla innych koncernów działających w regionie (takich jak BP).

Z kolei z Brukseli dochodzą sygnały, że Komisja Europejska chciałaby mieć w/s tej fuzji decydujący głos. Eurokraci uważają, że przy podejmowaniu decyzji krajowy UOKiK za nadto może się kierować… interesem Polski.

[Potrzebna była Polsce ta Unia, jak dziwce majtki… – admin]

Warsaw Enterprise Institute (Think Tank Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) uznał nie tak dawno w swoim raporcie, że połączenie Lotosu z Orlenem jest „w pełni uzasadnione ekonomicznie i wpisuje się światowy trend konsolidacji. (…)

Wzmocniony zakupem Lotosu PKN ORLEN będzie mieć możliwość zwiększenia swojej mocy zakupowej i umożliwi mu dalszą ekspansję, a dodatkowo połączony koncern zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju. Wspólne zakupy pozwolą nie tylko obniżyć ceny sprowadzanego surowca, ale również otworzyć się w większym stopniu na inne regiony świata”.

Powyższego zdania nie podziela British Petroleum (BP) – trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy świata. Ta brytyjska firma chce w sprawie zapowiadanej fuzji Lotosu z Orlenem złożyć w Brukseli oficjalny protest. Zdaniem BP, połączona mega-spółka będzie nie tylko kontrolować rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, ale zostanie też właścicielem prawie wszystkich rurociągów (co miałoby mieć negatywny wpływ na konkurencję i być zbyt dużym zagrożeniem dla innych koncernów działających w regionie).

Argumenty BP wydają się być nie do końca nietrafione. Otóż Lotos z Orlenem już teraz kontrolują wszystkie rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie oraz są właścicielem prawie wszystkich rurociągów. Ponadto obie spółki są kontrolowane przez polski rząd. W praktyce zatem ich formalne połączenie nie zmieniłoby stanu faktycznego.

Brytyjczycy boją się efektu synergii. Silniejszy (bo połączony) Lotos z Orlenem (którego łączna kapitalizacja wyniosłaby ok. 16-17 mld euro) mógłby rozpocząć nową falę ekspansji poza granicę Polski (Orlen już teraz posiada 580 stacji benzynowych w Niemczech, 394 stacje w Czechach i 25 na Litwie). Kolejne stacje poza granicami Polski to zabieranie rynku takim potentatom jak wspomniane BP.

Co na to Komisja Europejska? Z Brukseli dochodzą sygnały, że eurokraci chcieliby mieć w/s fuzji Orlenu z Lotosem decydujący głos. Obawiają się bowiem, że krajowy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (który zgodnie z prawem może podjąć decyzje w sprawie zgody na fuzję, gdy KE przekaże mu w tym zakresie kompetencje) mógłby za nadto kierować się interesem Polski.

Co jednak ciekawe – w przypadku innej i jeszcze większej (bo wartej aż 22 mld euro) fuzji poszczególnych części niemieckich koncernów energetycznych (tj. E.ON i RWE) Komisja Europejska nie miała specjalnych obaw i scedowała kompetencje decyzyjne w tej kwestii na niemiecki odpowiednik UOKiK-u.

Źródło:
Megafuzja: KE postawi warunki Orlenowi i Lotosowi? (GazetaPrawna.pl)
BP złoży wniosek do KE przeciw fuzji Orlenu i Lotosu. „Połączenie spółek zagraża wolnemu rynkowi” (PolsatNews.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 13 to “Brytyjskie BP przeciwko fuzji Orlenu i Lotosu. Polska mega-spółka może zagrozić zagranicznym potentatom.”

 1. PiotrS said

  Wszystko o komorach gazowych

 2. NC said

  Z jednej strony Brexit, z drugiej skargi do Brukseli?

 3. abcdef said

  Jak to było ze stoczniami: rząd polski nie mógł dofinansować polskich, natomiast rząd niemiecki mógł dofinansować niemieckie. A teraz BP ma jakieś „uwagi”?

  Czy Polska jest w tej samej Unii co Niemcy i GB? A jeśli tak, to po co? H/T dla Admina za kolorowy komentarz, choć mam nadzieję, że Admin się myli. Obrazek dla niego poniżej, aby głębiej przemyślał tę całą sprawę:

  ——
  Rząd „polski” mógł się odwołać od decyzji unijnej. Ale tego nie zrobił – aby wykazać swe zaufanie do EU.
  Admin

 4. KOJAK said

  OD 3 ! Zaden rzad polski nie mogl dofinasowac ? Jaki polski ? Bzdura ! To rzadzace syjonistyczne bandziory i bydlaki nie chclaly ! Jakby odrazace syjoniastyczne zydowskie gnidy dofinansowaly byloby to samo co w przyadku Niemiec !Nie zwalajmy winny rzdzacyvch Polska bandytow na Unie !

 5. Tymek said

  Zgadza się panie Kojak, nazywanie syjonistycznych i banderowskich bydlaków polskim rządem, to jak nazywanie terrorystów z ISIS i Al-Kaidy rządem syryjskim, tylko żydowski parch mógł coś takiego wymyślić.

  Tylko świnie tankują na brytolskich stacjach BP!

 6. Moher49 said

  Niech się raz na zawsze od Polski odpierwiastkują. Panie Boże, daj mojemu ludowi rozum i daj nam siłę.

 7. lopek said

  „Eurokraci uważają, że przy podejmowaniu decyzji krajowy UOKiK za nadto może się kierować… interesem Polski.”
  Koniec cytatu.
  Przecież ten cały UOKiK bezpośrednio podlega premierowi – więc albo tzw. eurokraci to idioci albo rozgrywają jakąś grę a Orlen i Lotos robią tutaj za jakiegoś boboka – co to kiedyś nim niesforne dzieci straszono.

 8. Nina said

  Do 4:

  Kojaku – zgadzam się z tobą w 100%!!! Powinniśmy, my Polacy, korzystając z możliwości zamieszczania komentarzy jak tu, u Pana Gajowego, na portalu wolnym od oficjalnej propagandy – pisać o rządach OBCYCH a nie o jakiś polskich władzach.

  W obecnym rządzie nie ma ani jednego Polaka, prezydent nie jest Polakiem, w sejmie i w senacie Polaków jak na lekarstwo, jest ich może 1-2 %.

  Nie piszmy o jakimś polskim rządzie, o polskich władzach – nie powtarzajmy jak papugi ich kłamstw!

 9. Abc said

  Po brexicie skomlą – wuja ugrają.

 10. Antymarxista said

  Walka przeciwko nam, Polakom, i naszej Ojczyznie, Polsce, trwa bez ustanku.

  Przynajmniej rząd robi dobra robotę.

  Mimo wielkich oporów Niemiec, Rosji, Korporatokracji…

  ————
  Czy Pan pisze serio, czy sobie robi jaja? Bo na TAKICH żartach to ja się zupełnie nie znam.
  Admin

 11. revers said

  A EuSaad w Luksemburgu przeciwko wymianie wiekowych sedziow …

 12. Boydar said

  Czy przepisy odnośnie sędziego, mówią że nie może być nim psychopata ? Sprzedawczyk ? Agent wroga ? Sprzedajna qurwa ?Nie wiem, dlatego pytam, może ktoś wie i powie.

 13. NICK said

  Takie une wszystkie polskie, BP i inne, jak MAĆ Mazowiecka była a szechter mich-nikiem a „kurscy” Polakami a „karnowscy” braćmi naszemi a kalksztejnuf?
  Pominę.

  Są jeszcze, dla przypomnienia, różne glemby i glempy-prymasy i są we opozycyji.
  Niby nawzajem.

  Tak.
  Już wolno pisać, że „Wyszyński”… .

  Taki etap.

Sorry, the comment form is closed at this time.