Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  bryś o „Wyszczepianie”. Czy mamy stat…
  Anucha o Wolne tematy (5 – 2…
  osoba prywatna o Wolne tematy (5 – 2…
  jasiek z toronto o „Wyszczepianie”. Czy mamy stat…
  Boydar o Wolne tematy (5 – 2…
  Boydar o Rewolucja w Kościele trwa. Pap…
  osoba prywatna o Wolne tematy (5 – 2…
  Boydar o Rewolucja w Kościele trwa. Pap…
  Lily o „Wyszczepianie”. Czy mamy stat…
  Anucha o Wolne tematy (5 – 2…
  gd-ap o Życie ludzkie rozwija się w…
  gd-ap o Życie ludzkie rozwija się w…
  Boydar o Rewolucja w Kościele trwa. Pap…
  NICK o Zacharowa: To już rutyna, że U…
  NICK o WHO – globalna władza i k…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 532 obserwujących.

To już czwarty list abp. Vigano w sprawie homoseksualnych nadużyć w Kościele

Posted by Marucha w dniu 2018-10-20 (Sobota)

Publikujemy pełne tłumaczenie najnowszego, czwartego listu arcybiskupa Carla Marii Vigano, który w obszernym Świadectwie ujawnił niezwykle gorszące szczegóły tuszowania homoseksualnych nadużyć byłego kardynała Theodore McCarricka.

W święto męczenników Ameryki Północnej

Danie świadectwa zepsuciu w hierarchii Kościoła katolickiego było dla mnie bolesną decyzją i taką pozostaje. Ale jestem starym człowiekiem, który wie, że musi wkrótce zdać relację przed Sędzią za swoje działania i uchybienia; człowiekiem, który boi się Tego, który może wtrącić ciało i duszę do piekła. Sędziego, który nawet w swoim nieskończonym miłosierdziu da każdemu zbawienie lub potępienie zgodnie z tym, na co sobie każdy zasłużył.

Oczekując strasznego pytania tego Sędziego – „Jakże ty, który miałeś wiedzę na temat prawdy, mogłeś zachowywać milczenie pośród fałszu i demoralizacji?” – jakiej odpowiedzi mógłbym udzielić?

Dałem świadectwo w pełni świadom, że moje zeznanie może wywołać trwogę i wielki niepokój u wielu wybitnych osób: duchownych, braci biskupów, kolegów, z którymi pracowałem i modliłem się. Wiedziałem, że wielu poczuje się zranionych i zdradzonych. Spodziewałem się, że niektórzy z nich z kolei zaatakują mnie i moje motywy.

Najboleśniejszym ze wszystkich jest fakt, że wiedziałem, iż wielu niewinnych wiernych będzie zdezorientowanych i zaniepokojonych spektaklem, jakim jest biskup oskarżający kolegów i zwierzchników o nadużycie władzy, grzech seksualny i poważne zaniedbanie obowiązków.

Jednak wierzę, że moje nieustanne milczenie wystawiłoby na zagrożenie wiele dusz, a z pewnością potępiłoby moją. Wielokrotnie donosząc moim zwierzchnikom i nawet papieżowi o nienormalnym zachowaniu Theodore’a McCarricka, mogłem był publicznie ujawnić prawdy, o których wiedziałem wcześniej. Jeśli ponoszę jakąś odpowiedzialność za to opóźnienie, żałuję tego. To opóźnienie było spowodowane powagą decyzji, jaką miałem podjąć oraz długim bolesnym zmaganiem się mojego sumienia.

Oskarżano mnie o tworzenie swoim świadectwem zamieszania i podziału w Kościele. Dla tych, którzy sądzą, że takie zamieszanie i podział były nieistotne przed sierpniem 2018 roku, być może takie twierdzenie jest wiarygodne. Najbardziej bezstronni obserwatorzy, jednakże musieli być świadomi długotrwałego nadmiaru obu tych zjawisk, gdyż jest to nieuchronne, kiedy następca św. Piotra zaniedbuje wykonywanie swojej głównej misji, jaką jest utwierdzanie braci w wierze i w zdrowej nauce moralnej. Kiedy zatem powoduje on nasilenie się kryzysu poprzez sprzeczne czy wprawiające w zakłopotanie wypowiedzi na temat tych nauk, zamieszanie staje się gorsze.

Dlatego przemówiłem. Gdyż to spisek milczenia wywołał i wciąż wywołuje wielką szkodę w Kościele – szkodę dla tak wielu niewinnych dusz, młodych powołań kapłańskich i ogółu wiernych.

Jeśli chodzi o moją decyzję, którą podjąłem w sumieniu przed Bogiem, chętnie przyjmuję wszelkie braterskie napomnienie, radę, zalecenie oraz wezwanie do czynienia postępów w moim życiu w wierze i miłości Chrystusa, Kościoła i papieża.

Niech wolno mi będzie przedstawić ponownie kluczowe punkty mojego świadectwa.

 • W listopadzie 2000 roku nuncjusz apostolski w USA, arcybiskup Montalvo, poinformował Stolicę Apostolską o homoseksualnym zachowaniu kardynała McCarricka wobec kleryków i księży.
 • W grudniu 2006 roku nowy nuncjusz w Stanach, arcybiskup Pietro Sambii, poinformował Stolicę Aposolską o homoseksualnym zachowaniu kardynała McCarricka w przypadku jeszcze innego księdza.
 • W grudniu 2006 roku sam napisałem notatkę służbową do Sekretarza Stanu, kardynała Bertone, i osobiście dostarczyłem ją substytutowi do spraw ogólnych, arcybiskupowi Leondardo Sandriemu, apelując do papieża o podjęcie nadzwyczajnych środków dyscyplinarnych wobec McCarricka, aby uprzedzić przyszłe przestępstwa i zgorszenie. Ta notatka służbowa nie spotkała się z żadną odpowiedzią.
 • W kwietniu 2008 roku otwarty list Richarda Sipe do papieża Benedykta został przekazany przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Levadę sekretarzowi stanu, kardynałowi Bertone. Zawierał on dalsze oskarżenia McCarricka o spanie z klerykami i księżmi. Otrzymałem go miesiąc później i w maju 2008 roku sam dostarczyłem drugą notatkę służbową ówczesnemu substytutowi do spraw ogólnych, arcybiskupowi Fernando Filoniemu, donoszącą o zarzutach wobec McCarricka i wzywającą do podjęcia sankcji przeciwko niemu. Ta druga notatka służbowa również nie spotkała się z odpowiedzią.
 • W roku 2009 lub 2010 dowiedziałem się od kardynała Re, prefekta Kongregacji ds. Biskupów, że papież Benedykt nakazał McCarrickowi zaprzestania publicznej posługi i rozpoczęcia życia na modlitwie i pokucie. Nuncjusz Sambi zakomunikował nakaz papieża McCarrickowi głosem, który było słychać na korytarzu nuncjatury.
 • W listopadzie 2011 kardynał Ouellet, nowy prefekt biskupów, powtórzył mi, nowemu nuncjuszowi w USA, papieskie restrykcje wobec McCarricka i sam zakomunikowałem je McCarrickowi osobiście.
 • 21 czerwca 2013 roku, pod koniec oficjalnego zebrania nuncjuszy w Watykanie, papież Franciszek powiedział mi zagadkowe słowa, krytykując episkopat USA.
 • 23 czerwca 2013 spotkałem papieża Franciszka osobiście w jego mieszkaniu, by prosić o wyjaśnienie, a papież spytał mnie: „il cardinale McCarrick, com’è (kardynał McCarrick – co o nim sądzisz)?” – co mogę jedynie zinterpretować jako udawaną ciekawość po to, aby odkryć, czy jestem lub nie sojusznikiem McCarricka. Powiedziałem mu, że McCarrick psuł seksualnie pokolenia księży i kleryków i otrzymał od papieża Benedykta nakaz ograniczenia się do życia na modlitwie i pokucie.
 • Zamiast tego McCarrick wciąż cieszył się specjalnymi względami papieża Franciszka i otrzymywał od niego nowe obowiązki i misje.
 • McCarrick był częścią siatki biskupów promujących homoseksualizm, którzy wykorzystując swoje względy u papieża Franciszka, manipulowali biskupimi nominacjami, aby chronić siebie przed sprawiedliwością i wzmocnić homoseksualną siatkę w hierarchii i ogólnie w Kościele.
 • Sam papież Franciszek albo działał w zmowie w tym zepsuciu albo, wiedząc, co robi, poważnie zaniedbuje swoje obowiązki nie sprzeciwiając się mu i nie prowadząc do wykorzenienia go.

Wzywam Boga na swojego świadka co do prawdziwości moich twierdzeń, a żadne nie okazało się fałszywe. Kardynał Ouellet napisał, by udzielić mi nagany za moją śmiałość złamania milczenia i wysuwanie tak poważnych oskarżeń wobec moich braci i zwierzchników, ale tak naprawdę jego napomnienia utwierdzają mnie w mojej decyzji, a nawet więcej – służą potwierdzeniu moich twierdzeń osobno i w całości.

 • Kardynał Ouellet przyznaje, że rozmawiał ze mną o sytuacji McCarricka przed moim wyjazdem do Waszyngtonu, gdzie miałem rozpocząć swoją pracę nuncjusza.
 • Kardynał Ouellet przyznaje, że przekazał mi na piśmie warunki i ograniczenia nałożone na McCarricka przez papieża Benedykta.
 • Kardynał Ouellet przyznaje, że te ograniczenia zakazywały McCarrickowi podróżowania czy pojawiania się publicznie.
 • Kardynał Ouellet przyznaje, pisząc, że Kongregacja ds. Biskupów – najpierw poprzez nuncjusza Sambiego, a następnie ponownie przeze mnie – wymagała od McCarricka, by wiódł życie na modlitwie i pokucie.

Co kardynał Ouellet kwestionuje?

 • Kardynał Ouellet kwestionuje możliwość, że papież Franciszek mógł zauważyć ważną informację o McCarricku w dniu, kiedy spotkał się z mnóstwem nuncjuszy i poświęcił każdemu tylko kilka chwil rozmowy. Ale nie takie było moje świadectwo. Moje świadectwo było takie, że na drugim, prywatnym spotkaniu poinformowałem papieża, odpowiadając na jego własne pytanie, o Theodorze McCarricku – wówczas emerytowanym kardynale arcybiskupie Waszyngtonu, znaczącej postaci Kościoła w Stanach – mówiąc papieżowi, że McCarrick psuł seksualnie swoich własnych kleryków i księży. Żaden papież nie mógłby tego zapomnieć.
 • Kardynał Ouellet kwestionuje istnienie w jego archiwach listów podpisanych przez papieża Benedykta czy papieża Franciszka dotyczących sankcji nałożonych na McCarricka. Jednak nie takie było moje świadectwo. Moje świadectwo było takie, że ma on w archiwach kluczowe dokumenty – bez względu na ich pochodzenie – obciążające McCarricka i dokumentujące środki podjęte w jego przypadku oraz inne dowody na tuszowanie jego sytuacji. I potwierdzam to raz jeszcze.
 • Kardynał Ouellet kwestionuje istnienie w aktach swego poprzednika, kardynała Re, „notatek służbowych z audiencji” narzucających McCarrickowi ograniczenia już wspomniane. Ale nie takie było moje świadectwo. Moje świadectwo jest takie, że istnieją inne dokumenty: na przykład notatka kardynała Re, nie ex-Audientia SS.mi, podpisana albo przez sekretarza stanu albo przez substytuta.
 • Kardynał Ouellet stwierdza, że fałszem jest przedstawianie środków podjętych wobec McCarricka jako „sankcji” zarządzonych przez papieża Benedykta, a odwołanych przez papieża Franciszka. Prawda. Z technicznego punktu widzenia nie były to „sankcje”, ale postanowienia, „warunki i ograniczenia”. Spieranie się, czy były to sankcje czy postanowienia, czy coś innego, to czysty legalizm. Z duszpasterskiego punktu widzenia są one dokładnie tym samym.

Jednym słowem, kardynał Ouellet uznaje ważne stwierdzenia, z którymi wystąpiłem i występuję, a kwestionuje stwierdzenia, z którymi nie występuję i nigdy nie występowałem.

Jest jedna uwaga, w której przypadku muszę całkowicie odrzucić to, co kardynał Ouellet napisał. Kardynał oświadcza, że Stolica Apostolska była jedynie świadoma „plotek”, które nie wystarczały, by usprawiedliwić środki dyscyplinarne przeciwko McCarrickowi.

Stwierdzam coś przeciwnego – że Stolica Apostolska była świadoma rozmaitości konkretnych faktów i jest w posiadaniu dowodów z dokumentów i że odpowiedzialne osoby zdecydowały się nie interweniować albo nie dopuszczono, by interweniowały.

Odszkodowanie wypłacone przez archidiecezję Newark i diecezję Metuchen ofiarom nadużyć seksualnych McCarricka, listy ks. Ramseya, nuncjusza Montalvo w roku 2000 i Sambiego w roku 2006, doktora Sipe w roku 2008, moje dwie notatki dla zwierzchników w Sekretariacie Stanu, które opisywały szczegółowo konkretne zarzuty wobec McCarricka – czy to wszystko to tylko plotki? To oficjalna korespondencja, nie plotki z zakrystii.

Przestępstwa, o których donoszono, były bardzo poważne, obejmując próbę udzielenia sakramentalnego rozgrzeszenia wspólnikom w perwersyjnych czynach, czego dalszym ciągiem była świętokradcze odprawianie Mszy. Te dokumenty określają tożsamość sprawców i ich protektorów oraz chronologiczne następstwo faktów. Są one przechowywane we właściwych archiwach; nie jest konieczne nadzwyczajne dochodzenie, by je odzyskać.

W publicznych napomnieniach skierowanych przeciwko mnie zauważyłem dwa pominięcia, dwa dramatyczne przemilczenia.

Pierwsze przemilczenie dotyczy losu ofiar. Drugie dotyczy podstawowego powodu, dla którego jest tak wiele ofiar, a mianowicie: psującego wpływu homoseksualizmu wśród duchowieństwa i hierarchii.

Jeśli chodzi o to pierwsze, niepokojące jest, że pośród tych wszystkich skandali i oburzenia tak niewiele myśli poświęca się tym, którzy zostali poszkodowani seksualnym napastowaniem przez tych, którzy zostali mianowani sługami Ewangelii. Nie jest to kwestia wyrównania rachunków czy dąsania się na zmienne koleje kościelnych karier. Nie jest to kwestia polityki. Nie jest to kwestia tego, jak historycy Kościoła mogą ocenić ten lub inny pontyfikat. Chodzi o dusze. Wiele dusz było i jest nawet teraz zagrożonych, jeśli chodzi o ich wieczne zbawienie.

Jeśli chodzi o drugie przemilczenie, tym bardzo poważnym kryzysem nie można właściwie się zająć i go rozwiązać, jeśli i dopóki nie nazwiemy rzeczy po imieniu. Jest to kryzys spowodowany plagą homoseksualizmu w swoich czynnikach, w swoich motywach, w swoim oporze wobec reformy. Nie jest przesadą stwierdzenie, że homoseksualizm stał się plagą wśród duchowieństwa i można go jedynie wyplenić duchową bronią. Olbrzymią hipokryzją jest potępianie nadużyć, twierdzić, że płacze się za ofiary, a jednocześnie odmawiać potępienia pierwotnej przyczyny tak ogromnych nadużyć seksualnych: homoseksualizmu. Hipokryzją jest odmowa uznania, że ta plaga jest spowodowana poważnym kryzysem życia duchowego duchowieństwa, i nie podejmować kroków koniecznych do uleczenia go.

Niewątpliwie istnieją kapłani kobieciarze i niewątpliwie oni także niszczą swoje dusze, dusze tych, których psują i ogólnie Kościół. Ale te wykroczenia przeciwko kapłańskiemu celibatowi zazwyczaj ograniczają się do osób bezpośrednio zaangażowanych. Duchowni kobieciarze zazwyczaj nie rekrutują kolejnych kobieciarzy ani nie działają na rzecz ich awansowania, ani nie tuszują ich złych uczynków – podczas gdy dowody na zmowę homoseksualną, której głębokie korzenie są trudne do zniszczenia, są przytłaczające.

Jest powszechnie potwierdzone, że homoseksualni drapieżcy wykorzystują przywileje duchowne na swoją korzyść. Jednak twierdzenie, że samym kryzysem jest klerykalizm to czysta sofistyka. To udawanie, że środek, że narzędzie jest w rzeczywistości główną pobudką.

Potępienie zepsucia homoseksualnego i moralnego tchórzostwa, które pozwala mu rozkwitać, nie spotyka się w naszych czasach z gratulacjami, nawet w najwyższych sferach Kościoła. Nie jestem zaskoczony tym, że zwracając uwagę na te plagi jestem oskarżany o nielojalność wobec Ojca Świętego i o wzniecanie otwartego i skandalicznego buntu.

Jednak bunt wiązałby się z zachęcaniem innych do obalenia papiestwa. Nie zachęcam do niczego takiego. Każdego dnia modlę się za papieża Franciszka – bardziej niż robiłem to za innych papieży. Proszę, w istocie żarliwe błagam, by Ojciec Święty sprostał zobowiązaniom, jakich się sam podjął przyjmując swój urząd jako następca św. Piotra. Wziął na siebie misję utwierdzania swoich braci i prowadzenia wszystkich dusz w naśladowaniu Chrystusa, w walce duchowej na drodze krzyża. Niech przyzna się do swoich błędów, okaże skruchę, pokaże swoją gotowość trzymania się pełnomocnictwa udzielonego Piotrowi i – gdy już tylko się nawróci – niech utwierdza swoich braci (Łk 22,32).

Kończąc, pragnę powtórzyć swój apel do moich braci biskupów i księży, którzy wiedzą, że moje oświadczenia są prawdziwe i którzy mogą temu zaświadczyć albo mają dostęp do dokumentów, które mogą rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Wy także stoicie wobec wyboru. Możecie wybrać wycofanie się z bitwy, wspierać spisek milczenia i odwrócić oczy od szerzenia się zepsucia. Możecie robić wymówki, iść na kompromisy i usprawiedliwienia, które oddalą dzień Sądu Ostatecznego. Możecie pocieszać się fałszem i iluzją, że będzie łatwiej powiedzieć prawdę jutro, a potem, że następnego dnia i tak dalej.

Z drugiej strony możecie wybrać mówienie. Możecie zaufać Temu, kto powiedział nam: „prawda was wyzwoli”. Nie mówię, że będzie łatwo wybrać pomiędzy milczeniem a mówieniem. Zachęcam Was, byście zastanowili się, którego wyboru – na łożu śmierci, a potem przed sprawiedliwym Sędzią – nie będziecie żałować.

+ Carlo Maria Viganò
Tytularny arcybiskup Ulpiany
Nuncjusz apostolski

19 października 2018
Święto Męczenników Ameryki Północnej

Tłum. Jan J. Franczak

http://www.pch24.pl/

Komentarzy 41 do “To już czwarty list abp. Vigano w sprawie homoseksualnych nadużyć w Kościele”

 1. Listwa said

  „Ale jestem starym człowiekiem, który wie, że musi wkrótce zdać relację przed Sędzią za swoje działania i uchybienia; człowiekiem, który boi się Tego, który może wtrącić ciało i duszę do piekła. Sędziego, który nawet w swoim nieskończonym miłosierdziu da każdemu zbawienie lub potępienie zgodnie z tym, na co sobie każdy zasłużył”

  – odchodząc na chwile od kontekstu całej sprawy, to te słowa abp. Vigano nie są jakimś sloganem religijnym. Są to słowa oddające naukę katolicką i pokazują prawidłowe zrozumienie swojej sytuacji i statusu jako człowieka. Każdy z nas dotrze prędzej czy później do tego samego miejsca.

 2. Listwa said

  abp. Vigano pokazuje rozumowanie z najwyższej półki. Z klasą posługuje się słowem i argumentem.

 3. VAV said

 4. Dictum said

  „Każdego dnia modlę się za papieża Franciszka – bardziej niż robiłem to za innych papieży”.

  Inni papieże – najbliżej poprzedni – też namieszali nam w głowach, choć może nieco mniej dramatycznie dezorientowali swoje owce. Dlatego, kiedy słyszę w kościele – „módlmy się w intencjach papieża Franciszka”, myślę, że jest to fatalne wezwanie. Módlmy się w INTENCJI, czyli ZA papieża Franciszka.

 5. NICK said

  Tak. Dictum.

 6. NICK said

  Łatwowierny.
  Listwa.

 7. VAV said

  Niech przyzna się do swoich błędów, okaże skruchę, pokaże swoją gotowość trzymania się pełnomocnictwa udzielonego Piotrowi i – gdy już tylko się nawróci – niech utwierdza swoich braci (Łk 22,32).

 8. Marek said

  Wielkie rozłamy.
  11 wiek – koniec niepodzielonego Kościoła.
  16 wiek – podzielony Kościół na Zachodzie.
  21 wiek – podzielony Kościół na Wschodzie?

  Uderzony Pasterz, podzielone przywództwo.
  Rozproszone stado.
  nihi novi sub sole

 9. Listwa said

  @ 6 NICK

  NICK się sucharów nasokał

 10. Adam Ryglowski said

  A kopalnie { URANU – tzn, jego rud i samorodków } w KOWARACH
  CZ E K A J Ą –
  ale chiba się
  nie doczekają
  P.S.
  Obcinanie łbów , czy wieszanie jest b e z r o z u m n e .
  Trza łączyć KARĘ , Z P RZ E S T R O G Ą – o paskudnym
  końcu paskud

  ;(

 11. lewarek.pl said

  8.
  Uderzony Pasterz, podzielone przywództwo.

  Przecież to pasterz wali jak taranem.

 12. Stan said

  O homoseksualizmie – ks.Jacek WIOSNA Stryczek.
  Kazanie z dnia 15.10.2017.
  Warto posłuchać.

 13. joko said

  https://opolczykpl….

  ———–
  Proszę tu nie wklejać fanatycznego antychrześcijanina Opolczyka.
  Admin

 14. Listwa said

  @ 12 Stan

  A dlaczego pan uważa że warto?
  Nie tylko szkoda na to czasu, ale tego nawet nie należy słuchać.

 15. Marek said

  lewarek.pl said
  2018-10-20 (sobota) @ 19:25:59

  8.
  Uderzony Pasterz, podzielone przywództwo.

  Przecież to pasterz wali jak taranem.
  ===
  Coś słabiutko ze znajomością słów Chrystusa z ewangelii.

 16. simar said

  @ Stan

  Ten facet gada o ewolucji (domyślam się że MAKROewolucji) co jest tylko pseudonaukowym mitem. Używa pojęcia „samolubny gen” co jeszcze bardziej go pogrąża. Generalnie wykazuje obsesję na punkcie genetyki, jest więc niewątpliwie „na czasie”. Generalnie to pseudonauka.

  Nie ma „heteroseksualistów” i „homoseksualistów” jako „orientacji seksualnych”. To nowomowa. Są tylko ludzie, którzy używają organów seksualnych i energii seksualnej w sposób zgodny z biologicznym przeznaczeniem oraz ci, którzy używają ich niezgodnie z przeznaczeniem, w przeróżny sposób. Takie same problemy są obecne wśród innych ssaków, choć pewnie z mniejszym natężeniem niż u współczesnych ludzi. Czy ktoś słyszał jednak o homoseksualnych ogierach? Jaką orientację seksualną ma twój koń?

  Ten facet używa języka współczesnej pseudonauki do opisu rzeczywistości. To metoda sprowadzania na manowce. On to robi.

 17. Stan said

  @ Simar
  Ten „facet” oficjalnie reprezentuje Kościół Katolicki w Polsce.
  Jak można jego pseudonaukowy mit („samolubny gen”) uznać za prawdziwe zasady wiary chrześcijańskiej?
  Tłumaczenie homoseksualizmu i podejście do tego problemu w ten sposób jest wypaczeniem
  tego, co dotychczas Kościół w Polce głosił.

  Czy to jest droga usprawiedliwienia duchownych w sutannie tego, co w życiu praktykują?
  Takie podejście do homoseksualizmu rzuca zupełnie inne światło na Kościół Chrześcijański na świecie.
  Z cala pewnością większość wiernych na świecie ma zupełnie inne, zasady postępowania i odnoszenia się do homoseksualizmu.

 18. simar said

  Faktycznie jest jakoś śmiesznie ubrany. Ciekawe jak nazywał się jego dziad, czy nie Frühling przypadkiem?

  Jak chrześcijanin może wierzyć w teorię ewolucji i promować determinizm genetyczny? Mi się wydawało że całkowicie materialistyczna teoria ewolucji wyklucza się z jakimkolwiek światopoglądem zakładającym istnienie świata niematerialnego, duchowego.

  W świetle tej wypowiedzi można uznać że ksiądz Wiosna jest raczej przejawem patologii niż lekarstwem na patologię.

 19. Roman K said

  A….w ktorym to roku ksiadz Arybiskup dowiedzial sie , ze Kurie….. to Rozowe Burdeliki??? Na to pytanie Najwyzszego Jego Excelencja ma odpowiedz????

  O wiernych niech sie Excelencja nei martwi ,,to normalni ludzie..oni doskonale wiedzieli..ze normalny nie mial wsrod kleru zadnego interesu….normalni robili dzieci I wychowywali…..I udawali…. ze nei widza..co czynia ich duszpastuszki….ze swoimi zadkami…..

  —————
  Pan też dowala „czarnym”? Bo nienormalni?
  Admin

 20. VAV said

 21. lopek said

  Jeżeli dzieci Szatana chcą rozbroić Amerykanów z broni palnej – to w szkołach – wcześniej w marketach czy gdziekolwiek – jakieś ichnie świry odpowiednio ukierunkowane przez ich speców od smoły i siarki – co i rusz otwierają ogień na oślep do bezbronnych ludzi.
  Idąc dale – jeżeli chce się rozwalić Kościół od środka – do seminariów rekrutuje się zboczeńców – i wszystko i sze kręci.

 22. Lipski said

  Abp. Vigano jak i Watykan,milczą o Rabinach,Pastorach,Ewangielikach,o organizacjach chrześcijańskich ,o muzułmanach,którzy na znacznie większą skalę , mają znacznie większe problemy i skandaliczne, kryminalne reakcje swoich pracowników.
  Pomijam handel dziećmi.

  Temat jest przez cały aktualny w USA,w UK,w Niemczech itd ale i w krajach muzułmańskich.

  Reakcje na przestępców rozumiem ale proszę zwrócić uwagę , że w mediach są informacje o katolikach.Nie o żydach czy też muzułmanach czy też o buddystach….

  ———-
  Abp Vigano zajmuje się Kościołem Katolickim i jego chce uzdrowić – a nie Synagogę czy Islam,bo nie to jest jego powołaniem.
  Admin

 23. lewarek.pl said

  15.
  Przecież to pasterz wali jak taranem.
  ===
  Coś słabiutko ze znajomością słów Chrystusa z ewangelii.
  ————————————————————————————–
  Coś słabiutko ze znajomością sytuacji w Kościele XXI w..

 24. Piotr Bisek said

  Ale wali w ten sam beben, Panie Adminie co wszyscy nienawistnicy KK….A moze POwinien POczekac az zaczna „odwazni ” pisac o tym co napisal Pan Lipski?

 25. lewarek.pl said

  Powtórzę w skrócie to, co już pisałem w innym wątku. Abp Vigano jest darem z nieba. Gdyby nie jego wystąpienie, Franciszek bez większego problemu przeprowadziłby na synodzie o młodzieży akceptację homoseksualizmu w Kościele. Arcybiskup pomieszał mu szyki. Chociaż temat homoseksualizmu już jest na synodzie obecny, to dzięki arcybiskupowi synodalni biskupi będą – miejmy nadzieję – bardziej ostrożni w swoich decyzjach.

 26. Piotr Bisek said

  No troche mnie Pan uspokoil Panie Lewarek,ale jak zawsze w takich momentach oddaje to Najwyzszemu….Jego mlyny miela wolno ale sprawiedliwie.

 27. Lipski said

  Radzę wszystkim zapoznać się (internet) z gangsterskimi kolizjami prawnymi. przedstawicieli administracji pracowników innym wyznań, innych wiar jak buddystów,
  protestantów, żydów (judaizm).

  Abp Vigano jest sympatycznym intelektualistą.Broni Kościoła i wiernych.Bardzo dobrze ale my możemy podawać informacje o zbrodniach pracowników administracji innych wiar, wyznań.

 28. lewarek.pl said

  26.
  Trzeba Najwyższemu trochę pomagać. Ciężko Mu – cały Wszechświat na głowie, a tu na jakiejś gównianej Ziemi fikają 🙂

 29. Roman K said

  Panie Gajowy ..panie Gajowy..JAaaaaa??? dowalam czarnym????? Czarni dowalaja sobie smi..chtnie, czesto I z przyjemnoscia z niebywala ostroznoscia…. przeciez to pan nie ja wieszm artykuly na temat…..
  Te ….wlasnei te ….to sa w obronie tych co nie dowalaja, czyli niedowalonym,?????
  Widzi pan…ja sie nei chce daleko cofac , bo nie mam juz wiele czasu I moge sie nei wrocic…ale w Raju…wlasnei w Raju …Stworca stworzyl Czlowieka…Mezczyzna I Kobieta stworzyl GO!!!!!!

  Tam w Genesiss wymienione enumeratywnie wszystko co stworzyl….. wlacznie z plazem…etc,….. nei wyminei tyliko Nicka i Celibatu ksiezy….
  niech pan to rozwazy…siostry Westalki, sistry Walkirie, Siostry Magdalenki….I WONZZZZZZZ……zwykly WONZZZZ, tez przez Stworce Stworzony,..,,,a co Stworca stworzyl…nie ma nic w tym obzydliwego…..
  Kler to zamknieta kasta..nigdy nie wolaja obcego do liczenia tacy….nie bede im tez zagladl do porteczek….niech sie sami chwala, wala, dowalaja, wywalaja…Dopust Bozy…I despekt….

 30. Marucha said

  Re 29:
  Można dowalać konkretnym kapłanom, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu. A można też dowalać całemu stanowi kapłańskiemu za to, że po prostu jest stanem kapłańskim – z celibatem i wszystkim, co się z nim wiąże. Ża to, że (nieudolnie) usiłuje naśladować Apostołów.

  Pan wydaje się obecnie robić to drugie. Z jakąś satysfakcją.

  (A w Genesis nie ma wielu więcej rzeczy, nawet nic tam nie pisze o Komunii Świętej)

 31. Roman K said

  +Ano nie ma ani o koktajlu bloody marry, ani Molotowa…..Pan Bog chwali sie tylko tym- co ON stworzyl….. Ewangelia Opisuje ustanowienie Eucharystii… i…Pan Nasza tlumaczy sprawe Sexualnosci Czlowieka…konkludujac….
  – Kto moze pojac…niech pojmie!~!!!
  Trudno pojac….. najprostsze rzeczy????

 32. existō said

  ks. dr Henryk Paprocki: „Kościół jest zawsze KONKRETNY. Nie ma czegoś takiego jak kościół powszechny, nie uczestniczymy w całym kościele (…) to jest wspólnota, która działa tu i teraz(…)”

  ———–
  Ciekawa teoria ks. dr-a Paprockiego… sam ją wymyślił?
  Admin

 33. VAV said

  J. Międlar: Recenzuję „Kler”. Fikcja czy rzeczywistość?
  https://wprawo.pl/2018/10/05/j-miedlar-oszustwo-recenzuje-kler/

 34. VAV said

 35. existō said

  > Ciekawa teoria ks. dr-a Paprockiego… sam ją wymyślił?

  Przecież już w Piśmie Świętym mamy listy kierowane do KONKRETNYCH kościołów przez SAMEGO BOGA.

  ———–
  Gdzie?
  Jakich „Kościołów”?
  Mamy jeden Kościół Powszechny.
  Admin

 36. existō said

  > Jakich „Kościołów”?

  Apokalipsa św. Jana: http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=406

  ————–
  Nie chodzi o różne „Kościoły”, ale wspólnoty wiernych w ramach tego samego Kościoła Powszechnego.
  Admin

 37. existō said

  Polecam przesłuchać choćby pierwsze 5-6 minut wypowiedzi ks. Paprockiego

 38. Piotr Bisek said

  Pan /Pani Existo chce POprawiac Pana Boga? Z Bogiem nie ma przekomarzania sie.Jest wszechwiedzacy i znal nature roznorodnosci czlowieka,wiedzial ze beda takie przekomarzania miedzy ludzmi…ale nie z Bogiem te numery Panie/Pani….

 39. NICK said

  NICK się nie… .
  (9) Listwo.

  Vigano dla NICK’a to osoba bergolniętego.

  I nic. Ponadto.

  Kiedyż we końcu zrozumiemy, że czasy są OSTATECZNE?

  We końcu? Czasów?

 40. Adam Ryglowski said

  pomiędzy dyskutantami , a w.sz. OSŁAMI jest zasadnicza
  różnica …
  dyskutant słucha adwersarzy , – I N A NIE ODPOWIADA .
  .
  A teraz może na temat OSŁÓW – CO U W I E L B I A J Ą
  SŁUCHAĆ T Y L K O SWÓJ R Y K ( a to tylko bełkot ).
  …….
  brak odpowiedzi na pytania pomocnicze |[???}
  ……
  co z tym p y t a n k i e m o kopalnię URANU W KOWARACH
  ……….
  pedzio / zbok w koloratce / mający tonsurkę * w rodzince ,
  klubiku „towarzyskim” jest POD OCHRONĄ [/?!!?/]
  ………….
  normalny – chocia teraz NIENORMALNY
  tzn. będący na Mszy Św. chociaż raz w miesiącu
  🙂
  może coś zaprzeczyć , że KOWARY TO ZBYT SROGA
  KARA DLA Z A B Ó J C Ó W ( bezbronnych )???

 41. lewarek.pl said

  Kopalnia uranu w Kowarach jest nieczynna. Złoże wyeksploatowane. Teraz jest tam trasa turystyczna, na której można się łagodnie napromieniować radonem. Żadna kara.

Sorry, the comment form is closed at this time.