Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Poszarpana skóra na grzbiecie

Posted by Marucha w dniu 2018-10-23 (Wtorek)

Wrzód wyborczy został przekłuty. To, co się pod skórą zbierało, wreszcie znalazło swoje ujście. Emocje, które targały Polską przez ostatnie tygodnie na moment zelżały. Jedni się cieszą, drudzy liżą rany. Najwięksi ogłaszają zwycięstwo i robią dobrą minę do złej gry.

Wybory samorządowe, które się właśnie zakończyły, nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wprawdzie na poziomie sejmików bezapelacyjnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość plus przystawki, to jednak jego zdolność koalicyjna, a w zasadzie jej brak, sprawia, że w większości lokalnych parlamentów władzą podzielą się najwięksi konkurenci PiS, czyli Platforma Obywatelska/Nowoczesna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

Także w wielkich miastach Jarosław Kaczyński musi obejść się smakiem. W nich zdecydowanie wygrali przeciwnicy „dobrej zmiany”.

Ale także prowincja, poza odwiecznymi matecznikami PiS-u, nie została przez obóz rządzący odbita. Bezpardonowy szturm, jaki Jarosław Kaczyński przeprowadził na Polskie Stronnictwo Ludowe, nie przyniósł spodziewanych rezultatów. PSL zachowało stan posiadania i tradycyjnie jest nieodzownym elementem sejmikowych układanek. Można zaryzykować tezę, że to właśnie partia Władysława Kosiniaka-Kamysza jest największym wygranym tych wyborów, choć wynik osiągnęła gorszy, niż podczas ostatnich wyborów. PSL wytrzymało napór zmasowanej propagandy pokazując, że polska wieś rządzi się własnymi prawami i że nikt nie dzierży na wsi palmy pierwszeństwa.

Te wybory mogą jednak zwiastować początek deeskalacji dominacji PiS-u na polskiej scenie politycznej. Rozpędzona „dobra zmiana”, mająca do dyspozycji rządowe media, worki pieniędzy z uszczelnionego VAT-u, dobrą koniunkturę gospodarczą, najmniejsze w historii bezrobocie i największy w historii transfer socjalny do społeczeństwa, uzyskała mniejszy wynik, niż zakładała.

Przyjmując myśliwską narrację, PiS przypomina teraz postrzałka, który wprawdzie nie został trafiony w żaden ważny organ wewnętrzny, niemniej jednak salwa opozycji poważnie poszarpała mu skórę na grzbiecie. W politycznym sensie, z PiS-u pociekła farba.

Tą farbą od razu twarz posmarował sobie Grzegorz Schetyna, obwieszczając, że wybory wygrał „anty-PiS” i że teraz rozpoczyna się wielka pogoń za postrzałkiem, którego patroszenie nastąpi już w przyszłym roku.

Ta buńczuczna zapowiedź, choć z politycznego punktu widzenia nie budząca zdziwienia, może być jednak optymizmem na wyrost. Postrzałek nie dostał strzału śmiertelnego, a w kniei ranę szybko wyliże i w przyszłym roku będzie gotowy do walki. Walki na śmierć i życie, bo o utrzymanie władzy w państwie, a jak wiadomo, nie ma takiej rzeczy, po którą nie sięgnie władza, jeśli władzy nie zamierza oddać.

Tyle, że im bardziej PiS atakuje, im większą kanonadę prowadzi, tym bardziej efekt jest odwrotny od zamierzonego, na co wskazuje casus PSL-u i prezydent Hanny Zdanowskiej z Łodzi. Ma więc PiS dylemat, czy poluzować szyk i zacząć pokazywać bardziej łagodne oblicze, czy też jeszcze mocniej szarpnąć cuglami i rozpocząć szybki marsz w kontrze do reszty świata? Więcej przemawia za tym drugim wariantem, bo taki jest urok każdej rewolucji, a taką PiS w Polsce przeprowadza, choć jest to na szczęście rewolucja bezkrwawa i w ramach demokratycznego mandatu, tyle że mocno nadwyrężanego.

Wspomnieć trzeba też o innych. Poniżej oczekiwań wypadł Sojusz Lewicy Demokratycznej, któremu zarówno sondaże, jak i komentatorzy polityczni, wieszczyli zmartwychwstanie, delikatnie mówiąc, nie zachwycił. Niestety, polskiej lewicy wciąż jest bliżej do mumii egipskiej, aniżeli Feniksa powstającego z popiołów.

Nie zachwyca także wynik Kukiz’15, choć tutaj nikt cudu nie oczekiwał. Słabo wypadli jego kandydaci na prezydentów miast, osiągając wyniki w przedziale 2-5 proc. Wynik partii Korwin, to jedynie 1,5 proc., co wyraźnie pokazuje, że mamy do czynienia – póki co – z partią niewybieralną.

O reszcie nie warto wspominać, choć niewątpliwie niespodziankę sprawili Bezpartyjni Samorządowcy, osiągając blisko 6 proc. poparcia. Tyle, że jest to byt stricte lokalny, bez przełożenia na politykę ogólnopolską.

Podsumowując, wybory samorządowe nie przyniosły przełomu. Potwierdziły natomiast jedno – nadal będziemy „najweselszym barakiem” w Unii Europejskiej i że atrakcji z pewnością nie zabraknie. A tak w ogóle, to przecież wszyscy wygrali, więc o co chodzi?

Maciej Eckardt
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 11 to “Poszarpana skóra na grzbiecie”

 1. NICK said

  Jest Wiara Katolicka.

  I, wiara w wybory oraz roztrząsanie jej na czynniki różne.
  Po co P. Macieju?

  Napisz Pan tak: to wszystko uuuj.

 2. Wlasciwie, wybory powinny byc zakazane.

 3. Boydar said

  „… emocje, które targały Polską przez ostatnie tygodnie na moment zelżały …”

  Chyba Pana Autora posrało. Kim niby targały te emocje ? Głównie członkami stronnictw, czy im ryje od koryta nie odpadną. I to ma być ta „Polska wg. Eckardta” ?

  No chyba że to drwina, ale jakoś dziwnie mało przekonująca.

 4. NICK said

  Kim.
  Nim.

 5. Marcin said

  A mnie się wydaje, że za rok nastąpi zgodnie ze świecką tradycją rotacja chłopaków – korytakow jak co 4 lata. I tak w kółko panie Macieju.

 6. ATANAZY said

  Sojusz Lewicy to ordynarny nawiedzony i agresywny bydlak Czarzasty ! Znany z wscieklizny antyreligijnej ! Dobrze ze banda tego gnoja dostala po mordzie !

 7. jazmig said

  Wolność poszła pod szyldem Wolność dla samorządów, co wprowadziło w błąd wielu ich zwolenników. Ja w piątek dowiedziałem się, że oni pod takim szyldem startują. Cały czas lansowano szyld Wolność, żeby go zmienić na wybory, to jest czysta głupota, albo mają jakiegoś kreta, który ich wpuszcza w takie maliny.

 8. NICK said

  Kreta?
  No.
  Szczur ura-hell-ski.
  Obszczymur płaczu.
  Roth.

 9. maximus7 said

  mialem cicha nadzieje ze tym razem bedzie inaczej,…ale niestety glupota zwycieza,..ONI kradna oszukuja niszcza nas ,..a my ? a jakze,…tytani wolnosci i intelektu… ICH. wybieramy…wiele lat temu nie moglem zrozumiec dlaczego moi rodacy wybieraja np na prezydenta komucha laleczke Alusia,..po wielu latach ponizania walki z komuna okradania… komunisci sa wybierani …i nic sie nie zmienia NIC,…dlaczego biedny ? bo durny,…dlaczego durny ?…bo..
  to juz nie glupota…to normalne dno..i jeszcze te rozwazania kto wygral, kto przegral ?..ile tym a co tamtym..
  To wy durnie jak zwykle przegraliscie na swoje zyczenie…h…j. d..pa. i kamieni kupa..taki kraj

 10. Moher49 said

  @2,
  W demokracji wybory powinny być obowiązkowe.

 11. lewarek.pl said

  2, 10
  Albo płatne.

Sorry, the comment form is closed at this time.