Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Lady Makbet demokracji

Posted by Marucha w dniu 2018-11-02 (Piątek)

W prostej i uczciwej epoce średniowiecza, żeby niegodnie zdobyć władzę trzeba było odważyć się popełnić zbrodnię. Taka Lady Makbet musiała zarżnąć goszczącego pod jej dachem króla po to by umożliwić objęcie tronu jej mężowi.

Potem jak wiadomo miała problem z domyciem rąk splamionych krwią ofiar, ale w tej uczciwej epoce było jeszcze coś takiego jak sumienie i jego wyrzuty.

Epoka demokratyczna- w ubieganiu się o władzę – nie wymaga zbrodni, tu wystarczą niegodziwości mniej spektakularne. Kogo tu mordować – kiedy o tym kto ma rządzić decyduje lud głosujący?

Wykluczenie mordu jako metody dojścia do władzy, nie oznacza, że niegodziwości mniej jaskrawe nie przydają się w walce o tron. Przydają się i to jak!

Oto oglądam telewizję publiczną w tygodniu poprzedzającym drugą turę wyborów samorządowych. Z ekranu leje się potok pochwał dla rozsądku, uczciwości i dojrzałości wszystkich kandydatów partii rządzącej, o których losie zadecydują wyborcy w niedzielę 4 listopada. Ach jaki mądry jest kandydat PiS w jakimś Radomiu, albo w Gdańsku. I odwrotnie – jakim niegodziwcem nieudacznym jest jego konkurent z opozycji.

W telewizyjnych Wiadomościach ani jednym słowem nie odezwano się pozytywnie o jakimkolwiek kandydacie opozycji. Nie dano takiemu kandydatowi ani sekundy czasu antenowego żeby zaprezentował siebie, swój program czy swoje pomysły. Nic. Tylko kandydaci PiS!

Nie muszę pisać, że takie ordynarne skrzywienie przekazu skierowanego do obywateli przez publiczną telewizję nie ma nic wspólnego z informacją, a jest czystej wody propagandą mająca na celu ukształtowanie wizji społecznej rzeczywistości korzystnej dla partii rządzącej i jej zwolenników. Nie muszę też (chyba) dodawać, że jest to kłamstwo instrumentalne w czystej postaci. Kłamstwo – a więc niegodziwość – mające na celu zdobycie władzy.

Powiem też, jako wieloletni obserwator i uczestnik życia publicznego, że co prawda każda władza jakoś tam wykorzystywała publiczną telewizję, ale w tak nachalny, ordynarny sposób jak teraz robi to PiS nie robił tego nikt. Żadnych pozorów – „traktujemy was jak stado baranów i łykajcie wszystko co wam podamy” – mówią nam PiS-owscy dysponenci TVP.

Czy to jest złamanie reguł państwa prawnego? Tak niewątpliwie. Publiczna telewizja jest własnością wszystkich obywateli i powinna zachowywać się obiektywnie. TVP pod rządami Pis nawet nie stara się udawać obiektywizmu.

Taki, kłamliwy przekaz jest oczywiście naruszeniem kodeksu wyborczego, który wszystkim zapewnia równy dostęp do czasu antenowego i – moim zdaniem – kandydaci opozycyjni powinni zaskarżyć wybory, jako że TVP ewidentnie naruszyła art. 60 Konstytucji.

Ale przede wszystkim taka chamska propaganda jest niegodziwością popełnioną przez kierownictwo PiS dla zdobycia władzy za wszelką cenę. Jest to kłamstwo instrumentalne polegające na ocenzurowaniu jednych treści, niewygodnych dla władzy i bombardowaniu odbiorców informacją jednostronną.

My, którzyśmy walczyli z komuną wiemy jak ważna jest prawda w życiu publicznym. Jednym z filarów władzy komunistów (obok terroru) było bowiem kłamstwo, którego instytucjonalnym wyrazem była cenzura. Stąd nasz opór w latach 70 polegał na kolportowaniu niezależnych, nielegalnych wydawnictw, a wśród 21 Postulatów Gdańskich na 3-cim miejscu znalazło się żądanie wolności słowa. Wolności, którą dziś ordynarnym kłamstwem niszczy publiczna telewizja.

Ciekawi mnie dlaczego w sprawie tak oczywistego stosowania kłamstwa milczy kościół katolicki – Matka Nasza? W szczególności dlaczego milczy ks.bp Adam Lepa, który zagadnieniom chrześcijańskich zasad w funkcjonowaniu mediów poświęcił wiele prac?

Na litość odezwijcie kapłani! Upomnijcie liderów PiS! Wytknijcie im gwałt jaki zadają Prawdzie, zaprotestujcie przeciwko otumanianiu społeczeństwa i przeciwko stosowaniu skrajnie niegodnych środków w dążeniu do zdobycia władzy.

Róbcie coś bo nie dość, że cofnęliśmy się do epoki PRL, to jeszcze Jarek rąk nie domyje do końca świata!

Janusz Sanocki
Autor jest posłem na Sejm RP
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 19 to “Lady Makbet demokracji”

 1. Lipski said

  Panie Szanowny,Panie Sanocki.

  Pana cytat bulwersuje i niestety Pan kłamie:”cofnęliśmy się do epoki PRL”.

  W epoce PRL prasa zachodnia docierała do Bydgoszczy, z 2 dniowym opóżnieniem.
  Była dostępna za darmo,w klubach prasy.Kontrowersyjna prasa,w tym prawicowa.

  Ja płaciłem 60% podatków i wracałem,gdyż nie było w PRL selekcji na dzieci „urzędników”i dzieci wszystkich mieszkańców Polski.Każdy miał szanse na znakomitą oświatę i medycynę.

  Ja miałem w 4 literach opozycję i pseudo patriotów,gdyż znałem umowy z Teheranu,w którym nastąpił podział świata,w tym Europy.

  W PRL można było kupić ziemię czy też mieszkania w Pewex,o czym doskonale wie Polonia,która inwestowała w PRL

  Były prywatne firmy(małe),były wolne zawody,przy podatkach jak dzisiaj w Szwecji.Były banki a Polska (PRL) miała sukcesy w eksporcie nie tylko miedzi, soli, węgla ,siarki, żywności.

  W Polsce 2018 jest brutalny,krwawy kapitalizm,w którym ratowanie życia jest zależne od konta bankowego a na operacje chorych dzieci,rodzice muszą składać podania o kredyty w bankach…

 2. Roman K said

  Quuuu///…..wa…….. Ludzie o co wam chodzi…zwlaszcza tobie Januszek??????
  Jednym bylo lepi w PRLu ..drugim lepi w PRLu -bis….w dosonale dobranym garniturze wygladasz o wiele lepiej niz w szwedce i beretce….
  A pan LIpski niecgh zacznie lizac dupska wlasciwe a nie z przyzwyczajenia:-))))
  jak Polska…gdzie ta Polska????? Kto jest suwerenem??? skoro szefowier wasalni sytaja przed Ppanem Smolarem zanim dadza sie wybrac… namszczeni wykladaja kto je MY a kto Wykluczony….
  Mata konstytutke godna systemu ,gdzie nikt nie wie ani Qui..ani Ubi, ani za SSyna Que Modo????
  DOkladnei do tego sprowadzililista nas…ze stalismy sie duzym narodem malych SSynow…w parchatej Europie….pardon w Jewrounii….

 3. NC said

  Sanocki:
  „Epoka demokratyczna- w ubieganiu się o władzę – nie wymaga zbrodni”
  Niech sie pan obudzi.

 4. Boydar said

  „… niech się pan obudzi …”

  Ale po co ?

 5. Joannus said

  Ad 1
  Bardzo słuszny zarzut.

  Drugi postawię ja sam.
  Autor pisze -”My, którzyśmy walczyli z komuną wiemy jak ważna jest prawda w życiu ”
  W efekcie tejże walki o prawdę, z pomocą RWE, żydownika powszechnego, oraz pismaków z pism niby katolickich, tak prawdą ubogaciliśmy główki ludu, że mamy teraz to co mamy czyli rzesze polactwa , jak przygłupiatych pseudopatriotów i pseudo katolików.

  Owoce i skutki obecne heroicznej walki Sanockiego i opozycji sam cymes.

  Zejdźmy na ziemię i powiedzmy otwarcie, walka opozycji o prawdę miała znamiona roboty na zamówienie obcych. Przekonanie ludu, że PRL to same zło w każdej dziedzinie, a władze z uporem maniaka bronią wrót do raju na zachodzie.

 6. Marek said

  Apele do kapłanów KK, to jakiś żart?

 7. Marek said

  Obrazki przy komentarzach wzięte chyba z japońskich kreskówek.

 8. Lipski said

  Do 2.W realnym życiu, dostał byś w mordę,drogi komentujący za obrażanie.Bez adwokata ale z seksowną piełęgniarką w szpitalu.

  Sorry Gajowy.Staram się nie uyżwać języka cwelów.
  Do2.
  Należę do tych,którzy na zachodzie,zatrudniali setki pracowników z zyskami,z moją wiedzą z PRL.

  Co do PRL,którą jak też tworzyłem i płaciłem cholerdarne podatki dla Ciebie,dla Sanockiego,dla załamanej,chorej opozycji w PRL.

  5 milionów Polaków, przez Pagart, Budimex od roku 1961 do 89,przynosiło do Polski,do PRL,zyski (miliardy) w dolarach i w markach zachodnich.Poza eksportem.

  Ja pozostałem po 89 poza Polską aby moje dzieci,miały przyjemności z milionów marek zachodnich,zarobionych przez ich ojca.Na zachodzie…
  Dzięki super,oświacie z PRL,która ma miejsce tylko w prywatnych szkołach w EU,w USA.

  Widziałem potworne,makabryczne,perwesyjne slamsy ,ze szczurami na ulicach, w EU zachodniej,w USA,w Ameryce Południowej dlatego wracałem.

  W PRL miała miejsce utajona konkurencja,w stylu „kapitalizmu” jak dzisiaj w Niemczech.

  To się nie podobało zachodowi ,który dzięki eksportowi z bloku wschodniego,tak jak dzisiaj dzięki Chinom,miał zyski w miliardach dolarów.

  Slamsy pozostały.Dzieci zyskały(14).Bezrobocie,to faktyczne,w EU zachodniej,w USA…wzrasta.

  Przestańcie bajki opowiadać o życiu w zachodniej Europie,w USA.Wielu po prostu zazdrości ,milionerom,miliarderom na zachodzie.Pomimo,że każdy z wiedzą jest w stanie zostać milionerem ,w netto,po zapłaceniu podatków.

  Zachód wygrywa gdyż ma ustabilizowane przepisy prawne,które są słabe w bloku wschodnim.

  Przyszłość należy do Chin.W warunkach pokoju.

 9. witek said

  Apel do JE bp Lepy, jak najbardziej na miejscu!
  Mam książeczkę autorstwa JE o manipulacji, wydaną przez toruńskie media.
  Nawet ciekawa
  Ale najciekawsze jest to, że media toruńskie tak se wzięły do serca przestrogi JE, że…
  Stosują się do Jego wskazań!
  Niedawno była nawet audycja, w której zapewniano owieczki, że
  – media toruńskie nie są utrzymywane przez PIS!
  hehh…oni tylko wygrywają konkursy
  tak, jak za poprzednich rzundów wygrywała je GazWyb 🙂

 10. Piskorz said

  re 8 przez Pagart, Budimex od roku 1961 do 89,przynosiło do Polski,do PRL,zyski …I CAŁA MASĘ Innych tzw. centrali..!! psZachód wygrywa gdyż ma ustabilizowane przepisy prawne,” I NIE TYLKO Z TEGO POWODU…!!! ps” Na początku lat „90 gdzieś w zachodniej Polsce…Polak miał firmę /zatrudniał około 40/50 osób…produkowali coś dla NASA /chyba nie klamki/…POLAK POTRAFI…i ci z tzw. Zachodu to wiedzą..!! Szczególnie Niemcy..widać to- po zlikwidowanych firmach w zachodniej Polsce.!!

 11. Birton said

  Czy sławny JP2 krzycząc do strajkujących : „Tak trzymać i nie popuszczać ” nie wiedział , że kapitalista nie jest przyjacielem robotnika, czy tylko udawał, że nie wie?
  Wolność, o którą rzekomo walczył polega teraz na prawie do w miarę swobodnego przemieszczania się po świecie, niekiedy bez paszportu, a nie do bycia suweren Polski jako naród.

 12. Autor

  Do epoki PRL nie jestesmy w stanie sie cofnac bo nas nie stac na wykupienie naszego majatku narodowego.

  W Polsce nie bylo ani komunizmu ani partii komunistycznej.
  Polska to nie Chiny

 13. 2.
  RomanK
  napisal:

  ‚Que Modo’
  Po laciniei po polsku – tez roztrzepany.

  powinno byc:
  Quo modo

 14. Roman K said

  LIpsky ty psi hoooyoo..w morde to mozesz walic swoja babe….jak wczesniej nie przywali ci ona sama….
  W PRLu placiles chorendalne podatki.?????? ..niech cie bura suka slucha cwelu czerwony….zlodzieju….
  A potem te podatki przewiozles po89 na zachod i zainwestowles w swoje dzieci ..jak cala nomenklatura????

 15. Boydar said

  Pan Roman jak zwykle niewyparzony; kurtularny człek, nawet i policjant, zwraca się per „panie Psikuta”

 16. Roman K said

  EEetammm panei Boydr pan posluguje sie pojecimi Hooyologii Klasycznej…ten porzypadek to inna kategoria …virtualana:-)))))
  TO kategoria jaka evoluowala z tej -jaka opisywal Janusz Szpotanski…..
  ” Piekny mial sen towarzysz Szmaciak…:-)))))
  No wlasnie ta podgrupa rasowa potomkuff parobka z pachciarzem wyniesiona ze zlobu na salony, skupujaca portrety sarmackie i szastajaca haraczem zwozonym z calej Europy przez tzw. „Suzby”, Czerwonemu Padyszahraju:-))))
  Czyta pan marzenia swietnie wyksztalconego w Wyszszej Szkole Odbijania Nerek Suzby Bezpiecznstwa w Wadole Kaczym:-)))) KTory zgarnal miliony marek w Niemczech dzieki temu wlasnei wyksztalceniu:-)))))
  Widzi wg Hooyologii klasycznej ..hooy wstydzi sie swego hooystwa…chyba ze jest tzw pszehooyem:-))czyli Towarzyszem Wpolpracujacycm….
  Tu pan widzi mamy do czyninia z Hooyem, ktorzy szczyci sie swoim Hooystfem:-))))

 17. Boydar said

  Bardziej chodziło mi o to

  .https://www.youtube.com/watch?v=9PxDe8LoNAc

  ale i tak się z Uczonym Kolegą zgadzam

 18. Lipski said

  Do 14.Sprawdz czerwony wirtualny skrzacie system podatkowy w PRL. Znany i podobny ale w krajach skandynawskich w roku 2018.

  W PRL sprzedałem swoje domy z ziemią, (zakupione już w wieku 21 lat) z potwierdzeniem wydziału skarbowego (że nie mam długów w wydziale skarbowym)mogłem wyjechać.w roku 1988. Na stałe. Z polskim paszportem.

  Bez SB i PZPR książeczki,gdyż PRL miało z moich przykładowo 2000 dolarów 1200 dolarów,dla Ciebie,dła podatników.To był deal.

  Było znacznie więcej ale bez prawa do emerytury, harcerzu,który kłamie o Polsce.

  Takie są brutalne reguły dla wolnego zawodu ale wolność dla własnych decyzji, ma swoją cenę.
  W każdym systemie politycznym.

  PRL była iluzją socjalizmu tak jak dzisiaj w Niemczech.

 19. Boydar said

  „… gdyż nie było w PRL selekcji na dzieci „urzędników”i dzieci wszystkich mieszkańców Polski …”

  Konstrukcją mentalną tego zdania mógłby zająć się doc. Kossecki. Śp. zresztą, być może dlatego że właśnie się zajmował.

  Krótko mówiąc, do wiarygodności to p. Lipskiemu jak młodej tej, no, do świadczeń ZUS.

Sorry, the comment form is closed at this time.