Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niemiecka gazeta grozi „dyskusją” o polskich Ziemiach Odzyskanych

Posted by Marucha w dniu 2018-11-02 (Piątek)

Publicysta niemieckiej gazety „Tagesspiegel” sugeruje, że poruszanie przez władze Polski kwestii reparacji wojennych może skutkować podjęciem przez Berlin kwestii statusu polskich Ziem Odzyskanych.

„Cień na niemiecko-polskie konsultacje międzyrządowe w tym tygodniu rzucają wypowiedzi polskiego prezydenta Andrzeja Dudy na temat reparacji” – napisał na łamach „Tagesspieel” Gerd Appenzeller, co przytacza w poniedziałek portal Deutsche Welle. Publicysta podkreśla, że zgodnie ze stanowiskiem Niemiec Polska nie ma prawnych podstaw do ubiegania się o odszkodowania za straty wojenne.

Choć Appenzeller pisze o bezpodstawności polskich roszczeń jednocześnie porusza kwestię Ziem Odzyskanych. „W przypadku Polski, jeśli chodzi o świadczenia materialne, pewną rolę będą jednak musiały odegrać ogromne przesunięcia terytorialne między Rosją, Polską i Niemcami” – twierdzi niemiecki publicysta – „Kto temat reparacji chce na poważnie znów wprowadzić do dyplomacji, ten musi być tego (terytorialnego aspektu) świadomy”.

To nie pierwszy publicystyczny głos w Niemczech łączący ewentualne wnioski o reparacje z kwestią statusu obecnych zachodnich regionów Polski oraz Warmii i Mazur. W zeszłym roku przed podnoszeniem kwestii odszkodowań wojennych ostrzegał w ten sposób na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” niemiecki historyk Gregor Schoellgen.

dw.de/kresy.pl
http://www.bibula.com

Skoro zdaniem pisdzielców PRL nie było polskim państwem, to wszelkie umowy z nim zawarte są nieważne. A w szczególności kwestie graniczne.
Jestem dziwnie pewny, że Niemcy prędzej czy później oderwą Ziemie Zachodnie od Polski. Co oczywiście będzie kolejnym zwycięstwem nad Rosją.
Admin

Komentarzy 46 do “Niemiecka gazeta grozi „dyskusją” o polskich Ziemiach Odzyskanych”

 1. ? said

  Ale oczywiście dla postsanacyjnych i antypolskich durniów z popisu i tak najważniejsze są Kresy o gównianej wartości gospodarczej z przewagą ludności niepolskiej. Słowianie na zachód od Odry to dla nich problem nieistniejący. Braci Niemców nie wolno drażnić. Należy im jedynie wchodzić w tyłek.

 2. existō said

  > wszelkie umowy z nim zawarte są nieważne. A w szczególności kwestie graniczne.

  Traktat graniczny zawarto w 1990:https://pl.wikipedia.org/wiki/Polsko-niemiecki_traktat_graniczny

 3. komentator said

  @1

  Ale panie Existo, pisowska szczujnia przecież odżegnuje się od polskości Szczecina, Wrocławia, czy Olsztyna. Oficjalnie. Dla nich Polska jest w Warszawie i Smoleńsku. Ew. w Oświęcimiu i w Krakowie, jak Knesset przyjedzie.

 4. existō said

  @3 Po co Niemcy mieliby przesuwać granice do tej z 1939 roku i otwierać „puszkę z pandorą”, skoro dzisiaj na rzecz ich gospodarki pracuje cała Polska?

  „– Zarówno Niemcy, jak i Polska, są świadome wyzwań, przed którymi stoimy; musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki po piątkowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie.” https://www.tvp.info/39767208/premier-polska-i-niemcy-musza-wspolnie-pracowac-nad-wzmocnieniem-unii

 5. existō said

  Tak na prawdę, to jeśli popatrzeć na skład etniczny i demografię przedwojennej Polski to bez Hitlera i Stalina już by nas nie było.

 6. Dziadzius said

  Sprawiedliwie czy nie; Moralnie czy nie; Histrorycznie czy nie; to Ziemie Odzyskane sa dzis POLSKIE [ no to nie taka sama sprawiedliwa historia jak ziemie izraela w Palestynie] dzieki SILE ZSSR (Rosji) a nie pomocy czy poparcia Anglji czy Hameryki.
  Nie bedzie Rosji -nie bedzie Ziem Odzyskanych [razem z Poznaniem i Toruniem] i Pomorza [ razem z Gdynia i Helem] i Galicji [od ukrainy Przemysla az po Krakow] a reszta jak niebedzie jasniec radioaktywnie to bedzie POLIN.

 7. walthemar said

  Kto z WAS przyjzal sie mapie????????????/
  Brak CZECH
  Nowy Anszlus

 8. Boydar said

  Pandora w puszce nie siedziała, stała obok. Tak czytałem.

 9. existō said

  Zagadka zachodniej granicy Polski – Gra Stalina

 10. simar said

  Dla przypomnienia, mapa Rzeszy Niemieckiej z 1944 roku:

  Mapa w tekście artykułu nie uwzględnia pretensji niemieckich do „Warthenlandu” i Korytarza gdańskiego.

  Niemiecka argumentacja, bez wątpienia, jest rozsądna. Chcecie reparacje to oddajcie „Niemcy wschodnie”. Świat to kupi. Tylko że oni nie mogą zainicjować kwestii korekty granic, więc używają do tego żydowskiej agentury z Warszawy.

  Przypominam że żydowski sejm I Rzeczypospolitej zbierał się w Lublinie. Lublin i Lwów to ichnie miasta, dlatego lubią sojusz z Ukrainą. Pewnie mają uzgodnione przyłączenie Generalnej Guberni z Banderlandem.

 11. simar said

  Lepsza mapa, Wielka Rzesza Niemiecka, „twarde jądro” Unii Europejskiej vol.1

 12. Boydar said

  Oni już nic do uzgadniania nie mają, mogą co najwyżej ustalić, że największych squrwysynów pośród swoich złożą w ofierze Baalowi. Zupełnie niepotrzebnie. Baal przeszedł na emeryturę i byle gów.nem już się nie zajmuje. A i Pan Putin się marginesem nie zadowoli.

 13. Birton said

  Można używać argumentu, że całe dawne NRD to podbite ziemie prasłowiańskie ( vide Serbowie Łużyccy) czyli tereny przynależne obecnie słowiańskiej Polsce . Powinna to robić szeroko nagłaśniana i wspierana znikąd nacjonalistyczna partia polska, wysuwając roszczenia terytorialne względem Niemiec („Berlin zawsze polski”, „Spotkajmy się w Brennej”. „Nasi bracia Wieleci, Obodrzyce i Łużyczanie” , „Prasłowiańska Rugia i Arkona”, „My z Radogoszczy”, ” O polskiej Miśni nie zapominamy”) , nie spenetrowana przez antypolskie, probanderowskie , polskojęzyczne żydostwo.

 14. Kojak said

  OD ZAWSZE MOWIE, ZE TYLKO CZEKAC KIEDY ROSJA WYPNIE NA NAS TYLEK W SPRAWIE ZIEM ZACHODNICH TO BEDZIE POZAMIATANA ! TYLKO ONA PRAKTYCZNIE JEST ICH GWARANTEM ! AMERYKANSKIE BYDLAKI Z USRAELA NIE KIWNA BOWIEM NA TEN TEMA! NAWET PALCEM !

 15. existō said

  Gdzie Eryka Steinbach i Powiernictwo Pruskie? Te brednie o rewizji granicy zachodniej i wracanie do 1939 oznaczałyby zdjęcie maski i jeśli ktoś robiłby to na serio to tylko po to, żeby Niemcom/UE zaszkodzić.

  Ciekawe, że Morawiecki idzie przy nodze Merkel tak samo karnie jak Tusk, przy czym jeden był/jest z PO, a drugi z PiS. Ciekawostka przyrodnicza.

 16. existō said

  @13 Oczywiście, że tak. I przede wszystkim koronny argument, że to UE potrzebuje Polski a nie Polska UE. Bo to Polska do UE dopłaca od pierwszego dnia członkostwa. Poza tym, ze można podważyć legalność samego członkostwa, bo przecież tajemnicą poliszynela jest że te wszystkie traktaty akcesyjne z polskiej strony negocjowała agentura.

  Burza w media nt agentury, potem stanowisko rządu, o tym że traktaty muszą być renegocjowane, albo uznajemy że są nieważne. I co by Niemcy mogli zrobić?

 17. existō said

  Nic nie mogliby zrobić, dlatego angażują agenturę, bo muszą sterować ręcznie.

 18. komentator said

  @Existo

  Panie Existo, Niemcy nie myślą w kategorii pokolenia, tylko dwóch – trzech. Obecnie bez sensu jest odbieranie tych ziem, w pełni się z panem zgadzam, bo są zadłużone, pełne negatywnie nastawionej populacji, uzupełniające względem gospodarki niemieckiej. Ale wystarczy poczekać na nową potrzebę Lebensraumu, zmianę stosunków populacyjnych na korzyść agresywnej mniejszości z pewnego kurnika na wschodzie i mamy od razu prośby o ratunek narodu upadlińskiego przed polskim, agresywnym żywiołem. Od razu ruszą wojska pokojowe. Nikt się bombardowania Jugosławii też nie spodziewał, a jednak nastąpiło. Dlaczego więc Niemcy nie mieliby odebrać tego, co w ich mniemaniu, należy do nich? Szczególnie, że durne polactwo buduje parki wodne i inne banialuki na kredyt z niemieckich banków. Kiedyś te kredyty trzeba będzie zacząć spłacać.

 19. Boydar said

  One nie są niemieckie …

 20. existō said

  @18 Tak, tylko do czego taki proces miałby doprowadzić? Przecież mając Polskę w UE prawodawstwo niemieckie sięga do Bugu.

 21. Moher49 said

  Szczyt bezczelności. Aby było sprawiedliwie, Polska powinna sięgać do Berlina. Kresy wschodnie też są nasze. Jedyny problem to dupawe rządy w Polsce.

 22. Joannus said

  Ad 21 Moher

  ”Kresy wschodnie też są nasze.”

  Powiedz pan to, banderowcom, Białorusinom i Litwinom.

 23. Moher49 said

  @22
  Jeden pan kiedyś napisał

  Litwa, Białoruś, bujne Zaporoże
  pod polskie zdąża sztandary,
  Wróci nasz orzeł hen nad Czarne Morze,
  Wróci na szlak swój stary..

  Banderowcy nam mogą g.. zrobić, fikają, bo polskie rządy są bez-jajowe, do czasu.

 24. Antares said

  #Existo
  „tak na prawdę, to jeśli popatrzeć na skład etniczny i demografię przedwojennej Polski to bez Hitlera i Stalina już by nas nie było.”
  Aha, a więc Stalin i Hitler to zbawcy Polski. No kurwa czego to człowiek nie dowie się na Gajówce.

 25. revers said

  przeciez dzisiaj Adolfina M. byla w Warszawce, wracajac z Kijowa w biegu, , ustawila pragmatycznie Morawieckego, Maas Ciaputowicza i jest ordnungowy anschluss, wiec po co te dekle-przykrywki z niepodlegloscia, odszkodowaniami?, chyba zeby przyslonic w ramch anschlussu wymiane handlowa w jedna strone na 110 mld euro lub przez niemieckie banki tarnsfer zyskow.

  Nawet wspolne czolgi beda polsko-niemeickie – znaczy niemieckie.

  http://www.taz.de/!5547823/

 26. komentator said

  @20

  Jak to do czego? Do zdobycia pozycji dominującej de facto. Plus czysty prestiż. W tym momencie niby pozycja Niemiec jest niezachwiana, ale Anglia i Francja mają coś do powiedzenia zawsze. Z takim zapleczem terenowym i surowcowym, rozciągającym się od Renu po Bug, Niemcy będą absolutnym hegemonem w Europie już nie tylko de iure. A poza tym UE musi się przerodzić w końcu w twór totalnie scentralizowany. Znów, kwestia pokolenia-dwóch. Chociaż dzisiaj te procesy galopują nieźle, w 2004 jeszcze o żadnej unii z atrybutami państwowymi, mowy nie było. Traktat z Lizbony zmienił jednak wszystko. A Kaczor to z radością podpisał. I dzisiaj mamy już europejczyków.

 27. Rokitnik said

  Gdyby nie to, ze Unia Szwabska czerpie miliardowe zyski z terenow wschodnich – to wystarczy by zaproponowaly w r e f e r e n d u m NIEMIECKIE wynagrodzenia i emerytury na bylych ziemiach odebranych przez Stalina i Churchila i…demon***kratycznie, mielibysmy pozamiatane?! Jest jednak klopot bo to nie w Warszawie o tym zadecydowaliby, tylko poza granicami terytorialnymi Polski.
  Jedyna zapora przed powrotem rewinzjonistow bylo Ruskie wojsko przy granicy na Odrze i Nysie, a teraz ( nomen omen ) nie ukrywana niechec USraela ( z przewaga na Yankesow ), do takiego rozdania !!? A poniewaz wielka Ameryka rzadza Jewreje, to nie ma w ich planach uszczuplania ichnych zdobyczy? I tak to z powodu przeciwstawnych wektorow polityczno -gospodarczczych, jeszcze ” zipiemy po polsku „….

 28. Rokitnik said

  Slowacja zostala jako sojusznik Niemiec, stad jest na mapie. Czesi nawet nie probowali i tego, stad zostaly pochloniete przez III Rzesze. Z perspektywy DZISIEJSZEJ, byly to na pewno l e p s z e rozwiaznia, jak samotna walka Polakow na 2 fronty !!

 29. existō said

  @25 Bzdura. Robią co chcą a do tego nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. A unię mogą w każdej chwili zlikwidować i wrócić do marki.

 30. Antares said

  To że jakaś tam gazeta pisze o czymś takim to niech sobie pisze. Bo gazety w dzisiejszym świecie są od tego żeby przede wszystkim odwrócić uwagę ludu od rzeczywistych problemów. A Niemcy na chwilę obecną sporo ich dziś mają. W kraju rośnie obca, dzika społeczność darmozjadów, a około 50% rodowitych niemców zamierza opuścić na stałe kraj planując wyjazd głównie na antypody. A swoją drogą, sporo Polaków osiedla się na terenach byłej NRD. Drugą rzeczą jak by mieli to zrobić? siłą? Ich armia jest w jeszcze gorszym stanie niż nasza, a dzikusy nie będą za nich umierać, są zadowoleni z tego co już mają. Największym naszym zagrożeniem są żydzi i to oni z całych sił dążą do destabilizacji zarówno Polski jak i Europy. Chaos to dla nich raj.

 31. revers said

  @29 ci bzdura? wyplyw kapital 110 md to bzdura? a w zasadzie wpisywaynie dotacji unijnych w ibrot handlowy w jedna strine.

  To sa konkretne pieniadze nie bzdura. Wrocic do czego? bez tych kapitalow w nieruchomosciach, czyli cale sieci handlowe np. lidla, i zostawic drugie nascie razy wiecej mld euro, no jeszcze lepszej bzdury nie slyszalem? Gdzie sie pan ekonomi uczyl? Otworzyl pan w zyciu choc jedna opcje na DTB, Deutsche Termin Borse?

 32. @ 24. Antares
  „„tak na prawdę, to jeśli popatrzeć na skład etniczny i demografię przedwojennej Polski to bez Hitlera i Stalina już by nas nie było.”
  Aha, a więc Stalin i Hitler to zbawcy Polski. No kurwa czego to człowiek nie dowie się na Gajówce.”
  Człowiek się dowie wiele – jeżeli jest umysłowo zdolny do czytania ze zrozumieniem…

 33. existō said

  @Revers Moja odpowiedź odnosi się do kom. który teraz jest pod numerem 26

 34. existō said

  A-ha, Żydzi organizują 11 listopada masz dla gojów (nawet dwa, żeby goj mógł sobie wybrać) . Hasło: bóg, honor i ojczyzna. Przez dekadę tej parszywej szopki o bankach nie było ani słowa.

 35. existō said

  @24 Dokładnie tak. Powinni mieć pomniki w Warszawie.

 36. Martusia said

  Moze wlasnie dlatego Kaczor poruszyl kwestie reperacji wojennych ( w zasadzie to slusznie nam sie nalezne), ale nie to mial na mysli lecz bardzie prawdopodobne i wiarygodne, ze nieba chcial przychylic globalnym obywatelom i rownoczesnie dla „zyczliwego” nam sasiada. Jak dotad to nic dobrego dla Polactwa nie zrobil o ile by to kolidowalo z interesami w/wym rozkazodawcow. Wylazi motyw kwaczacego gnoja z wora.

 37. Tymek said

  Żydo-banderowski reżim PiS oraz preżydent dobrze znają konsekwencję swoich działań. I bardzo ich cieszy niemiecka reakcja. Celem żydo-banderowskiego reżimu PiS jest rozmontowanie Polski w dotychczasowych granicach i stworzenie nowego państwa POLIN w granicach II RP. Wszystko idzie zgodnie z planami anglosyjonu.

 38. jok said

  Zapowiedź nowych czasów? To nie „ziomkostwa”, lecz medium głównego nurtu wywołuje temat, porusza sprawę, używając jako pretekstu faktu poruszenia/przypomnienia sprawy reparacji.
  Czy poruszenie jest po to, by dać Niemcom pretekst (jak sugeruje komentarz wyżej 37)?
  Nie sposób tego wykluczyć, że jest posprzątane, tylko trzeba to jakoś sprzedać „opinii publicznej”. No i ewentualnie zrealizować, a na pewno nie wszystko jest dogadane, uzgodnione, a nawet przewidziane…Nie dokona się to więc od razu.

  Niemniej – jak sądzę – sama instalacja 447 w Polsce, wymaga powolnego, acz niekoniecznie superpowolnego, działania, bez większych wstrząsów, prócz wzmożenia prześladowania „nazistów”, tj. tych którzy realizację 447 ośmielą się zauważyć. Wymaga także chyba „wyłączenia” internetu, a przynajmniej nieprawomyślnych treści.
  Natomiast ewentualny podział Polski, z jakimś usankcjonowaniem „prawnym”, wymaga raczej chyba „jakiegoś większego wstrząsu”, np. ostrego kryzysu, na pograniczu „humanitarnej katastrofy” czy wręcz „działań wojskowo-quasiwojennych”. A może nie, a może też się może to dokonać ewolucyjnie…

 39. gość said

  Zaskakujące słowa niemieckiego historyka: Polsce należą się reparacje wojenne

  Niemiecki historyk dr Karl Heinz Roth w roku 2017 wydał wraz z Hartmutem Ruebnerem książkę o reparacjach wojennych dla Grecji. Jak powiedział w wywiadzie dla Deutsche Welle, uznał temat za ważny i warty podniesienie „w związku z kryzysem zadłużeniowym w latach 2010-2011” jaki dotknął Grecję.

  W nowym, uzupełnionym wydaniu książki, będzie również poruszony „wątek Polski”. Można się w związku z tym spodziewać wydania książki również w języku polskim. Jak powiedział dr Roth trwają na ten temat rozmowy z Instytutem Zachodnim.

  Dr Roth zauważa w rozmowie z Deutsche Welle, że „zniszczenia w Polsce miały bez wątpienia największy rozmiar” spośród wszystkich krajów okupowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Widać to również po liczbach wymordowanej ludności cywilnej. Polska była bowiem, w przeciwieństwie do Grecji, krajem który Niemcy chcieli zgermanizować:

  – Niemcy działali według systematycznego planu – Generalnego Planu Wschodniego. Chcieli zgermanizować Polskę. To był systematyczny plan zagłady.

  Dlatego też:

  – W Polsce poprzez akty przemocy nazistowskiego okupanta zginęło 5,4 mln ludności cywilnej. W Grecji – 330 tys – zauważa dr Roth.

  W rozmowie padają również konkrety, a mianowicie wyceny różnego rodzaju strat.

  http://dzienniknarodowy.pl/zaskakujace-slowa-niemieckiego-historyka-polsce-naleza-sie-reparacje-wojenne/

 40. Boydar said

  I on tak (39) z dobrego serca ? Czy dla tego że mu Putin kopie akt osobowych gratisowo przysłał. DHL’em zresztą.

 41. Antares said

  „# zapiniotodement
  Skład narodowościowy II RP w procentach był bardzo podobny do składu I RP, a I RP nie upadła dlatego że miała taki skład narodowościowy. II RP tak jak I RP też miała problemy narodowościowe ale to nie było przyczyną jej upadku tylko równoczesny najazd Niemiec i Sowietów. Zarówno Ci pierwsi jak i drudzy podsycali wzajemne antagonizmy ponieważ takimi łatwiej rządzić. Panie Zapiniotodement, proszę jeszcze raz przeczytać ale że zrozumieniem „tak na prawdę, to jeśli popatrzeć na skład etniczny i demografię przedwojennej Polski to bez Hitlera i Stalina już by nas nie było” – bez Hitlera i Stalina już by nas nie było, czyli krótko mówiąc istniejemy dzięki Hitlerowi i Stalinowi bo dzięki nim po wojnie staliśmy się jednorodnym – wprawdzie z przetrąconym kręgosłupem, ale jednorodnym narodem. Zdanie to możnaby było by zrozumieć że napaść Hitlera i Stalina nie miała dla Polski znaczenia bo i tak by upadła przez problemy narodowościowe i demograficzne gdyby w tym zdaniu znajdowała się ważna litera „i” – ……. to „i” bez Hitlera i Stalina już by nas nie było” ale już całkiem prawidłowo to powinno brzmieć „…..to i bez Hitlera i Stalina i tak by nas nie było. Czasami brak jednej literki albo wyrazu może całkowicie zmienić sens zdania.

 42. @ 36. Martusia
  ” Wylazi motyw kwaczacego gnoja z wora.”
  Pani Martusiu, Kalkstein zanim zaczął kwakać, to wylazł z jurty, nie z wora…

 43. @ 41, Antares
  „(…) ale już całkiem prawidłowo to powinno brzmieć „…..to i bez Hitlera i Stalina i tak by nas nie było. Czasami brak jednej literki albo wyrazu może całkowicie zmienić sens zdania.”

  Odszczekuję więc spod ławy swój zarzut, że nie czyta Pan ze zrozumieniem.
  Przychodzi mi to zupełnie łatwo, bo cenię sobie inne pańskie komentarze!
  Pozdrawiam.

 44. Rob said

  @2 Existō
  „> wszelkie umowy z nim zawarte są nieważne. A w szczególności kwestie graniczne.
  Traktat graniczny zawarto w 1990:https://pl.wikipedia.org/wiki/Polsko-niemiecki_traktat_graniczny

  Admin miał na myśli Traktat z roku 1970 podpisany przez Cyrankiewicza.

  Traktat ten „uznawał nowe granice polsko-niemieckie na Odrze i Nysie, kończąc tym samym powojenny okres w stosunkach między PRL a RFN, którego głównym problemem były nowe, dotychczas nieuznawane przez Niemcy Zachodnie granice. Zapoczątkował nowy okres współistnienia pomiędzy Polską a Niemcami, w którym zasadniczym kierunkiem była chęć współpracy gospodarczej i kulturalnej między dwoma państwami. Wielkie znaczenie dla zawarcia układu PRL-RFN miał nowy kierunek polityki ZSRR, którego przejawem był zawarty pół roku wcześniej układ ZSRR-RFN.” (za: Wikipedia)

 45. Antares said

  #existo

  @35 „Dokładnie tak. Powinni mieć pomniki w Warszawie”

  Może też powinniśmy postawić pomnik fryderykowi wielkiemu, który bardzo starał się nas oswoić z cywilizacją europejską?, może bismarckowi, który osobiście bardzo współczuł naszemu położeniu pod zaborami? Takich „dobroczyńców” Polski może by się więcej znalazło.
  Panie Existo, to miała być jakaś prowokacja? Czytając Pana komentarze, to nie wygląda mi Pan na jakiegoś folksdojcza.

 46. JerzyS said

  A Polska upomni się o ziemie Serbołużyczan!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: