Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polacy zapalili znicze pod pomnikiem, którego już nie ma

Posted by Marucha w dniu 2018-11-02 (Piątek)

W Dniu Święta Zmarłych, na miejscu, gdzie stał Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej, którzy polegli w walce z Niemcami, wyzwalając warszawską Pragę, warszawiacy zapalali znicze. Pomnik ten decyzją władz, która uważa, że promował on komunizm, został kilka dni temu zniszczony.

Na środku małego placyku, na którym stał pomnik, pozostało już tylko ogrodzenie. Nie wiadomo po co, bo za ogrodzeniem nic już nie ma. Nie ma już nawet gruzu po zdewastowanym pomniku. Wszystko zostało uprzątnięte. Zupełnie jakby władza bała się, że przyjdą ludzie i coś na jego miejscu zrobią. Ludzie rzeczywiście przyszli w tym dniu i nie mogąc wejść na miejsce, gdzie stał pomnik, znicze zapalali pod ogrodzeniem.

Na miejscu, jak to w naszym kraju, doszło do utarczek słownych między ludźmi, którzy przyszli zapalić znicze i pokazać, że wielu Polaków nadal pamięta o ofierze żołnierzy radzieckich, a jakimś człowiekiem, który wykrzykiwał, że dobrze się stało, bo to był „symbol sowieckiej okupacji w Polsce”.

Nie milkną protesty z różnych stron. Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, napisało list do Wojewody Mazowieckiego. Oburzeni decyzją władz członkowie stowarzyszenia piszą m.in.: „Nie zechciał Pan sięgnąć po opinie Warszawiaków i Mazowszan co do dalszych losów Pomnika, bo nie są potrzebne Panu oceny Rodaków — potrzebna jest Panu przychylność Pańskich władz zwierzchnich… dewiza naszego Stowarzyszenia przyjęta ze spuścizny wielkiego Polaka Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, iż: «Prawem historii jest nie mówić żadnego kłamstwa i nie opuszczać niczego, co jest prawdą», pozwala nam konstatować, że nie przekroczy Pan progu Panteonu Historii Ziemi Mazowieckiej”

Z kolei 4 listopada pod Sejmem zarejestrowano, na godzinę jedenastą, zgromadzenie publiczne pod hasłem — „Przeciw wojnie pomnikowej. Stop podżeganiu do wojny”.

Jarosław Augustyniak
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 14 to “Polacy zapalili znicze pod pomnikiem, którego już nie ma”

 1. DW said

  Jakos banderowskich pomnikow nie likwiduja?

 2. www said

  mogli zostawić jako pamiątkę dwuznaczną

 3. Boydar said

  Ja bym się tam za bardzo nie przejmował. Dzielnym Nieboszczykom niewiele jest w stanie zaszkodzić, a Ruscy jak już przyjdą to muszą mieć pretekst żeby ten jeden, drugi czy trzeci skład do stacji Kołyma Centralna Osobowa załadować. I tak by załadowali, bo kwity są, ale tak będzie bardziej po europejsku i demokratycznie.

 4. Natan said

  ,,W Dniu Święta Zmarłych….”

  kiedy to jest?

 5. Tymek said

  Brawo! Początek miłej tradycji która będzie drażnić żydo-banderowski reżim PiS.

  Oby.
  Admin

 6. Tadeusz Białek said

  Tak mi się wydaje ,że to ich umiłowany marszałek powiedział kiedyś …społeczeństwo ,które nie dba o swoją historię nie powinno istnieć … czy jakoś tak.

 7. NC said

  Re 4: Święto Zmarłych (Dia de los Mortes) jest dwudniowym świętem w Meksyku wyrażającym miłość i szacunek dla zmarłych członków rodziny. W całym Meksyku uczestnicy przebieraja się w kolorowe kostiumy, urządzaja parady, kolorowe procesje, śpiewają, tańczą i składaja ofiary zmarłym.

  Tradycja ma tysiace lat, i pochodzi od Azteków, Tolteków i Nahua, którzy uważali opłakiwanie zmarłych za wyraz braku szacunku dla nich. Ludy te uważały, ze zmarli nadal pzoostaja członkami społeczności, obecnymi w pamieci i duchowo, a na te dwa dni powracajacymi czasowo na Ziemię. Powrót ten obchodzi się godnie i radośnie.

 8. Boydar said

  Ja bym wcale nie płakał, gdyby taką tradycję propagowali w Polsce Aztekowie, Toltekowie a nawet lud Nahua.

  Bo tak jak jest, to propagują ją nach.uje które nawet nie wiedzą gdzie leży Aztecja czy Toltecja.

  Ale za to bardzo dobrze wiedza po co to robią na naszym organizmie.

 9. Joannus said

  Ten stary zbuk wyzywający ludzi od chamów, wskazuje na przynależność w swym mniemaniu do wyższej kasty, albo niemiaszków albo judejczyków.

 10. Piskorz said

  re art Info z ostatniej chwili…Byłem specjalnie w p. Skaryszewskim około 18.30. Znicze potłuczone…zostały tylko 2 nie zniszczone../czerwone/.!

 11. Głos Prawdy said

  Dziękuję wam, dobrzy ludzie!

  Warszawiacy niosą lampy do zniszczonego pomnika żołnierzy radzieckich
  To ostatni pomnik w mieście poświęcony pamięci żołnierzy Armii Czerwonej.

  Demontaż pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Warszawie
  Tradycja ta dotknęła i zniszczonego polskimi urzędnikami pomnika Wdzięczności armii Czerwonej w skwerze Skaryszwskim Warszawy. Mieszkańcy Warszawy wraz ze swoimi dziećmi w czwartek niosą znicze i świece w pobliżu pomnika, aby uczcić pamięć poległych tutaj radzieckich żołnierzy, informują „RIA novosti”..
  http://nashaplaneta.su/news/zhiteli_varshavy_nesut_lampady_k_razrushennomu_pamjatniku_sovetskim_voinam/2018-11-01-54409

 12. Boydar said

  Jeżeli to co Pan Piskorz zrelacjonował (10) polega na prawdzie /a nie wątpię/ to niech p. Winnicki wypier.dala na drzewo ! I te jego obrzezane przydupasy też.

 13. AlexSailor said

  Oj chyba trafił na filmiku ktoś z komentarzem.

  „Folksdojczu!”.
  „No zły, bo Niemców mu z Polski wypędzili”.

  I kto wie, czy przypadkiem nie została rozwiązana zagadka tej zajadłości względem pomników.

 14. Roman K said

Sorry, the comment form is closed at this time.