Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Krytykujcie gen. Jaruzelskiego

Posted by Marucha w dniu 2018-11-09 (Piątek)

Namawiałem do krytycznych wypowiedzi o gen. Wojciechu Jaruzelskim i spotkałem się od razu z wieloma zarzutami na fb, że większych bzdur nie można napisać. Może to i bzdury, bo kto powiedział, że piszę same mądre rzeczy. Nie rozumiem tylko braku wyobraźni politycznej, pomocnej w realnej ocenie postaci, która już należy do historii.

Wiem, że okres PRL-u i postać gen. Jaruzelskiego nie są godne przypominania Polakom, bo te kilkadziesiąt lat zależności od ZSRR to jednak ,,wieki ciemne” w gospodarce, to represje, przypominające, szczególnie w okresie stalinizmu, okupację hitlerowską. Świadomości nie da się zmienić i chyba nie ma sensu, bo nawet z etycznego punktu widzenia nie ma czego bronić.

Chodzi jednak o inną, polityczną kwestię. Otóż należy krytykować Jaruzelskiego, ale za to, co rzeczywiście można mu zarzucić i co rzadko gości w dyskursie politycznym. O represjach wiemy już dużo. Niektóre motywy działalności gen. Jaruzelskiego są nam znane, inne nie. Być może więcej już się nie dowiemy. Pewne tajemnice ,,leżą” w moskiewskich archiwach i prawdopodobnie także w amerykańskich, niemieckich, prywatnych (czyich?). A tutaj, trochę tak na przekór niektórym Polakom, dzielę się inną, subiektywną oceną ,,dyktatora” Jaruzelskiego.

Jeżeli mam ocenić politykę gen. Jaruzelskiego, to najlepszym chyba do tego okresem będą lata osiemdziesiąte i początek dziewięćdziesiątych. To wtedy Wojciech Jaruzelski faktycznie przejmuje ster władzy w Polsce, oczywiście za wiedzą i zgodą ZSRR. Od 1968 roku jest ministrem obrony narodowej, w lutym 1981 r. zostaje premierem, a I sekretarzem KC PZPR kilka miesięcy później.

Władza rzeczywiście ogromna. A jak została wykorzystana? Już w grudniu 1981 r. wprowadza stan wojenny, motywując swoją decyzję zagrożeniem wojną domową oraz wiszącą nad Polską możliwością agresji ze strony ,,bratniego” Związku Radzieckiego. Oczywiście ten drugi argument został Polakom zasugerowany, bo w tamtych okolicznościach nie było możliwe mówić pewnych rzeczy wprost. A teraz moja subiektywna ocena.

Sam stan wojenny mógł być wykorzystany na korzyść Polski. Generał Wojciech Jaruzelski mógł zbudować normalną dyktaturę, przeprowadzić reformy gospodarcze, a po ,,pierestrojce” zbudować normalne, suwerenne państwo, z silną władzą, szczególnie potrzebną w okresie tzw. transformacji. W interesie Polski powinien zaniechać (poza ustawą Wilczka) wszelkich terapii szokowych w gospodarce (Balcerowicz), powstrzymać swoich, za pomocą dyscypliny partyjnej bądź wojskowej, przed rabunkiem majątku państwowego i nie wprowadzać demokracji liberalnej.

To są największe błędy generała. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest istotna, bo zwykłe partyjniactwo osłabia nasz kraj. Dostaliśmy źle ,,skrojoną” konstytucję, masę afer i ograniczanie naszej suwerenności ze strony instytucji europejskich.

Ktoś powie, że przecież Wojciech Jaruzelski nie wprowadzał nas do Unii Europejskie. Prawda, ale miał możliwości innego ułożenia sceny politycznej już na starcie III RP. Można było wyeliminować tę część elity korowsko-solidarnościowej, która skupiła się wokół Wałęsy, Michnika i Geremka, doprowadzając nasz kraj do statusu bantustanu, a w gospodarce do kapitalizmu kompradorskiego.

Dziwny zamordysta z gen. Jaruzelskiego, skoro doprowadził w Polsce do znacznego wzrostu znaczenia kanałów wpływu: niemieckiego, amerykańskiego, rosyjskiego czy izraelskiego, do kradzieży majątku państwowego i do powstania nowej solidarnościowo-komunistycznej ,,elity”. Chcąc przeprowadzić reformy gospodarcze wymyślił referendum, zamiast po prostu o kilka lat przyspieszyć wprowadzenie ustawy Wilczka. Lata osiemdziesiąte to po prostu zmarnowany czas dla Polski.

Mam osobiście krytyczny stosunek do polityki gen. Jaruzelskiego, ale nie za to, co zrobił, a raczej czego nie zrobił. Miał władzę, czas, zgodę od Gorbaczowa na podejmowanie suwerennych decyzji. Niestety, był szczerze przywiązany do socjalizmu i chyba ta wieloletnia podległość Polski wobec ZSRR spowodowała w nim zanik samodzielnego myślenia. W rozgrywkach wewnątrzpartyjnych odnajdywał się dobrze, bo wszedł na sam szczyt władzy w PRL, ale już gdy chodzi o wykorzystywanie szans w polityce międzynarodowej, to było gorzej.

Moich krytyków uspokajam, że to jest tylko ocena polityczna, dotykająca racji stanu, a nie ofiar rządów Jaruzelskiego. Nie piszę o więźniach politycznych, o cenzurze, o złamanych karierach wielu Polaków tamtych lat.

Wojciech Jaruzelski osobiście był uczciwym człowiekiem i żadnego większego majątku po sobie nie zostawił. Ta jego tzw. willa to, porównując do posiadłości obecnych bonzów partyjnych, skromny podlaski domek nad Bugiem. Za 10 lat straty dla Polski, za wlanie się szerokim nurtem obcych interesów do kraju, za kapitalizm kompradorski, za potworka w postaci obecnej demokracji, za…

Jest za co krytykować, ale nie za dyktaturę, której faktycznie Wojciech Jaruzelski nie zbudował. Być może dlatego, że był człowiekiem bojowym czyli wszystkiego się bał – jak pisał śp. Kisiel.

Jarosław Luma
https://konserwatyzm.pl/

Komentarze 53 to “Krytykujcie gen. Jaruzelskiego”

 1. Niepokorny said

  Duzo racji. Ja osobiscie krytykuje go takze za to co zrobil. Razem z Kiszczakiem wybral chyba najwieksze szumowiny spod znaku S i ulozyl sie z nimi co do podzialu wladzy. Ci go wydymali potem, ale to Jaruzelski z Kiszczakiem uruchomili ten ciag zdarzen, ktory doprowadzil do obecnej sytuacji.
  Takie jest moje zdanie.

 2. Polacy kochaja Pilsudskiego za sto razy gorsze przestepstwa.

 3. rycho08 said

  „Wiem, że okres PRL-u i postać gen. Jaruzelskiego nie są godne przypominania Polakom, bo te kilkadziesiąt lat zależności od ZSRR to jednak ,,wieki ciemne” w gospodarce, to represje, przypominające, szczególnie w okresie stalinizmu, okupację hitlerowską.”

  Co za idiota!

 4. lopek said

  Co jak co ale bolszewicy mieli wprawę w mianowaniu wszelkiej maści kanalii w krajach podbitych – więc ciszej nad tą trumną – tołażysze.

  ——
  Jakoś nie lubię tego pedalskiego słowa „tołażysze”. Co ono ma przekazać?
  Admin

 5. lewarek.pl said

  Jaruzelski w końcu lat 80-tych był w Nowym Jorku i spotykał się z Rockefellerem i innymi członkami klanu. Być może to skutkiem tego zapadła decyzja o oddaniu władzy pod magdalenkowymi warunkami. Dobrze byłoby, gdyby jakiś historyk zbadał ten wątek.

 6. rycho08 said

  Panie Lopek,

  może dla równowagi wymieni Pan kryształowych przywódców mianowanych przez „przodującą demokrację świata”
  A w chwilach wolnych porówna „osiągnięcia” obu systemów np. ilość pomordowanych.

  I wreszcie przestańcie, Pan i Panu podobni pier…ć jak nakazują żydowate media.

 7. Jaruzelski nie mógł niczego zrobić, bo nie miał zaplecza. Po prostu nie miał kim tego robić. Na rozkaz, to można transzeję wykopać, ale nie rządzić państwem i to na wszystkich szczeblach.

 8. Lipski said

  Jarosław Luma żył w PRL,z 60 % podatków od pensji czy dochodów, w dolarach?Wątpię,gdyż wypisuje bajki o PRL o realnych „Jaruzelskich””Kiszczaków ”
  których Moskwa z KGB tak jak CIA w USA posiadała zawsze w rezerwie.

  Chirurdzy ,już wtedy potrafili zmieniać „kosmetykę”obywatela.

  Dochody bez PZPR bez SB dokumentów?
  Tak.To było realne.

  „Jaruzelski” w Polsce tak jak „Gorbaczow” w Rosji doskonale znali umowy z Teheranu o podziale świata na określony czas.Nastąpiła wymiana RWPG na Chiny z sukcesami.Koniec bajki….

  Czy Jaruzelski (znam PRL),Honecker,Reagan, Gorbi czy Jelcyn zabraniali mi zarabiać,inwestować,żyć z zyskami?
  Nie.Dlatego przestańcie pluć na własnych rodziców,którzy tworzyli PRL z gigantycznym eksportem do USA,do EU zachodniej.Oprócz RWPG.

  Bez RWPG, EU zachodnia tak jak USA nie miały by tak,wielkich zysków.

 9. Birton said

  Jaruzelski po stanie wojennym miał wszelką władzę i mógł siłowo przeprowadzić reformy gospodarcze, jakie zechciałby, vide Chiny z komunistami na czele i gospodarką rynkową – doprowadził jednak do stagnacji; do wojska się pewnie nadawał , ale do niczego więcej; na koniec bez walki oddał władzę żydostwu i taki z niego suma summarum pożytek

 10. Ad. 9

  Jaruzelski po stanie wojennym miał wszelką władzę i mógł siłowo przeprowadzić reformy gospodarcze, jakie zechciałby

  Mrzonki… 🙂 Gospodarka, to nie wojsko… 🙂 Kto w partii był gotów wspierać zmiany, przy których miałby gorzej? 🙂

  ———–
  Mógł, mógł, miał do tego ludzi.
  Admin

 11. lopek said

  „Jakoś nie lubię tego pedalskiego słowa „tołażysze”. Co ono ma przekazać?
  Admin”
  =======
  Przede wszystkim ma przekazać atmosferę tamtych czasów – gdzie krowie jednak siodło założono. Obecnie też rządzą – tołażysze – chociaż już tak dla niepoznaki – siebie nie nazywają.
  Wniosek?
  Zmieniają się etapy mądrości – ale za sznurki ciągle pociągają pupile Szatana. Natomiast – kto jest bardziej niebezpieczny dla Polaków czy Niemcy czy Rosja – to z doświadczenia wiemy, że zdecydowanie Niemcy.

 12. lopek said

  Re 6:
  „I wreszcie przestańcie, Pan i Panu podobni pier…ć jak nakazują żydowate media.”
  ======
  Wiem co mówię – bo znam ten okres z autopsji – natomiast problem tkwi w czym innym.Mianowicie nie bierze się pod uwagę tego, że grandziarze zza wielkiej wody zdradzili wtedy Polaków do pospołu z Churchillem – oddając Polaków na pastwę bolszewikom.

 13. Marucha said

  Re 11:
  Potworek słowny „tołażysze” nie przekazuje żadnej atmosfery tamtych czasów.

  Re 12:
  Oddanie Polski „na pastwę” bolszewikom ma też drugą stronę. Pominąwszy pierwszych kilka lat po wojnie, PRL był bardziej polskim państwem, niż obecna Judeopolonia. Żadne plugawe żydostwo nie śmiało nas atakować na forum międzynarodowym, żadni pogrobowcy hitlerowców nie zagrażali polskim granicom, a pedały się kryły po norach.
  Gdyby nie „bolszewia”, rozpierdolenie Polski byłoby o 60 lat wcześniejsze.

 14. Birton said

  Ja się w PRL urodziłem, spędziłem połowę życia, skończyłem wtedy dobre studia, na które trzeba było zdać 5 egzaminów wstępnych, a i to nie gwarantowało miejsca, jak dzisiaj na uczelniach szemranych i quasi uczelniach , bo po 3-4 na jedno miejsce;
  pracowałem dla POLSKI, w PRL upłynęła moja młodość i dzieciństwo i choć było niebogato, to ten czas wspominam z nostalgią właśnie dlatego.
  Oczywiście na nic nie miałem wpływu, tak jak i teraz z uwagi na brak referendum obywatelskiego chociażby.

 15. Carlos said

  re 14 Birton- nie wiadomo czy nie lepsza byla swiadomosc bezradnosci z przed 30 lat?

 16. Jaruzelski polecial do Nowego Jorku upominac sie o swoje!
  Dlaczego wpisowcow na gajowce NIE mozna naklonic do przeczytania przemowienia Reagana??? Czy sa jakies palace powody??
  Reagan wyraznie obiecal, ze jak tylko stan wojenny zostanie zniesiony, to USA pomoze odbudowac polska gospodarke i w ogole pomoze Polsce stac sie wielkim, wyzwolonym rajskim krajem!

  Reagan to byla wyjatkowa kanalia, ubostwiana w Polsce. Zrujnowal nie tylko Polske ale i gospodarke USA.

  Jaruzelski nie polecial do USA lizac dupe komukolwiek. Nikt go tam nie chcial i nie wital.

  To tylko Duda dostapil wielkiego zaszczytu. Za drugim razem.

  Sam wielki biznesman wszechczasow zaprosil PiSDude na herbatke… z dwoch torebek.

 17. Miet said

  Panie Briton, tak z samej ciekawości zapytam… – na jakie studia Pan się starał, które wymagały „pięć egzaminów wstępnych”???

 18. Piotr Bisek said

  Jaruzelski to byl lizydup i beztalencie wyspecjalizowane w robienu kariery.Obserwowalem go z bliska od stopnia polkownika,jak biegal za Gomulka z jego aktowka.Ktos za nim stal w Sojuzie prawdopodobnie Suslow i Antropow a spolka gorbaczowizny POd koniec.Szkoda czasu
  i atramentu.

 19. Emjot said

  Ja tylko przypomnę, nie oceniając generała, że w końcówce lat siedemdziesiątych garnizony sowiecki zostały wzmocnione i przebywało w nich ok 80 tys żołnierzy, wyposażonych nawet w 198 ładunków jądrowych. Jakoś ci co uprawiają tska krytykę jak wyżej o tym nie wspominają. Jak wiec stan stan wojenny mógł być wykorzystany na korzyść Polski?

 20. MatkaPolka said

  Gen. Jaruzelski – spowodował to, że do władzy w dzisiejszej Polsce dorwali się tzw. Żydzi.
  Michnik, Kuroń, Jan Józef Lipski, Geremek…- i rozkradli Polskę.
  Gen. Jaruzelski uratował żydów.

  Wszyscy późniejsi przywódcy Polski byli ŻYDAMI i przeszli szkolenie w State Department – International Visitors Leadership Program.- Tusk, Komorowski, Szydło…

  „Etosiacy” z KOR-u, „Opozycja Demokratyczna” dostawali pieniądze z USAid, NED (National Endowment for Democracy) – – a wiec byli prima facia opłacani przez obcą agenturę.- którzy potem ZŁUPILI POLSKĘ –
  Stan Wojenny – 10 lat głębokiej recesji gospodarczej – przygotowanie do oddania całej gospodarki Polski dl USA i Niemców za 10% wartości, – czyli po cenach złomu.

  ŁAPAĆ SZPIEGÓW

  ŁAPAĆ SZPIEGÓW – donos do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  krótka lista osób, którzy brali pieniądze od zagranicznych ośrodków.
  https://f6862.wordpress.com/2016/05/23/lapac-szpiegow/

  Polska – za Gierka- porównywalna była do 10 ekonomii świata.
  Chiny były krajem 3-go świata. Po 30-40 latach Chiny stały się największą potęgą przemysłową świata. A gdzie dzisiaj jest Polska –

  Dziś w Warszawie ŻYDZI mają kamienice – a Polacy „Place zabaw” –

  samizobaczcie.pl – a ja dodam: – gdzie są profity, kto jest właścicielem
  „Zakochaj się w Warszawie”

  Dziś nazwy ulic w Warszawie zmieniono na nazwy „Etosiaków” – Jan Józef Lipski (żyd , mason Założyciel KOR-u), Komitetu Obrony Robotników ( nie było tam żadnego Robotnika), Jacka Kuronia, Jacka Kaczmarskiego (bard Solidarności w Stanie Wojennym)

  My pomożemy wam zwalczyć „Komunizm”.
  Ale co w waszym przemysłem?
  Przecież Wy – z waszym przemysłem, z waszymi surowcami, z waszymi zdolnościami – zdestabilizujecie rynki całego świata.

  Musicie, więc zlikwidować swój przemysł

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/02/dlaczego-polska-i-polacy-byli-i-sa-caly-czas-niszczeni-polska-1939-1945-i-1989-2012/

  2) A tutaj trafiłem na spisek przeciw Polsce
  – „My bardzo chętnie poprzemy waszą niepodległość, ale powiedz co zrobić z Waszym przemysłem?”. Szczęka mi opadła, więc mi tłumaczył: „Na Japonię mieliśmy 20 lat czasu, aby się przygotować na ich atak. Okazało się to niewystarczające. Wy z waszym wykształceniem i z waszym przemysłem w ciągu dwóch lat zdestabilizujecie rynki światowe, a my nie będziemy mogli się temu przeciwstawić. Więc, jeśli powiesz, co zrobić z waszym przemysłem, to poprzemy waszą niepodległość.”

 21. MatkaPolka said

  Co straciliśmy?

  Przerwana Dekada – Edward Gierek

  Edward Gierek. Przerwana Dekada – Janusz Rolicki – audiobook mp3 …

  Janusz Rolicki – Edward Gierek. Przerwana Dekada MP3 – YouTube

 22. lopek said

  Re 13:
  „Potworek słowny „tołażysze” nie przekazuje żadnej atmosfery tamtych czasów.”
  =======
  Słowo – tołażysze – to fonetyczne odwzorowanie Gierka – to taka moja parodia mająca obrazować tamtą komunę. Słowo z kluczem – który to klucz jest potrzebny tym, którzy nie żyli jako dorośli w tamtej komunie.
  ========
  „Gdyby nie „bolszewia”, rozpierdolenie Polski byłoby o 60 lat wcześniejsze.”
  ========
  To nie tak. Dysonans poznawczy wynika stąd, że i teraz – uwaga, uwaga – to nie Rosjanie niszczyli nas tamtą komuna a Rosjan, Polaków i innych komuną niszczył tzw. Zachód z grandziarzami zza wielkiej wody na czele. Należy rozróżniać poszczególne etapy mądrości wprowadzane i dla Zachodu i dla nas. Owszem – tzw. komuna moskiewska nie podołała do końca przerobić podległych jej ludzi w szatańskie odchody – więc pałeczkę w owym przerabianiu – przejęła „Bruksela” z rozkazu światowego pupila Szatana.
  Wniosek?
  Kiedy Izrael stanie się wielki?
  Ano wtedy – kiedy więksi od niego staną się mniejszymi – natomiast ludzie stworzeni przez Boga staną się bezmyślnymi bydlętami w ludzkiej skórze wciśniętymi w rozsiane po świecie – Sodomy i Gomory. Proces – jak wyżej – trwa!

 23. Zbyszko said

  Jeżeli nie będziemy rozpatrywać WSZYSTKIEGO w kategoriach tego, że WSZYSTKO NA TYM ŚWIECIE, DZIEJE SIĘ WOLI PANA BOGA, LUB ZA JEGO PRZYZWOLENIEM (na działanie szatana, jeżeli my mając wolna wolę, podszepty szatana wybierzemy), to zabrniemy w ślepą uliczkę głupoty i związanej z nią tragedii.
  Więc, także i tą całą Solidarność oraz późniejszą Targowicę musimy w tych kategoriach rozpatrywać.

  Bo czy nie czasami z woli Pana Boga, ten umęczony naród polski dostał wywyższenie poniżanych przez całe wieki warstw chłopskich i wywodzących się z nich robotniczych?
  No bo chyba nie szatan dał te wtedy miliony awansów społecznych, tym dzieciom przedwojennych chłopów feudalnych, robotników w kapitalistycznej niewoli (gdzie już 10-cio letnie dzieci pracowały), tym pucybutów, gazeciarzy, górników biedaszybów, służących u panów (do wszelakiego wykorzystania), prostytutek zarabiającym nieraz na całą rodzinę, całej rzeszy przedwojennych bezrobotnych itd, itp…

  Jak ci beneficjenci tych wielkich Łask Bożych podziękowali za nie Panu Bogu?
  Czy nie aby tęsknotami za pornografią i burdelami (ujmując to umownie i dosłownie, bo jedyny Pan Bóg tylko wie, ilu Polaków wyjeżdżających z hasłem na ustach PRL to syf, pierwsze swoje kroki kierowały do tych upragnionych dzielnic czerwonych latarni).
  Czy my sami nie przyłączyliśmy się do tych wichrzycieli i sabotażystów którzy niszczyli gospodarkę, by sklepy były puste i wygłodzeni robotnicy obalili Gierka?
  Czy my przegoniliśmy wygwizdaniem z estrad tch całych kabareciarzy, którzy nam obrzydzali PRL, czy podjudzani przez nich z jeszcze większym animuszem zabieraliśmy sie do rozmontowywania tego DARU BOŻEGO, jakim była wtedy nasza Ojczyzna?
  Satanizmy Jaruzelskiego były więc tylko narzędziem w rękach Pana Boga w wymierzaniu niewdzięcznym Polakom słusznej kary Bożej.

  CZEGO NAM POLAKOM, W TYM PRL-u BRAKOWAŁO DO ZBAWIENIA W JEZUSIE CHRYSTUSIE?

  Polacy, oczywiście do dzisiaj nie połapali się o co w tym wszystkim chodzi i z radością przyjęli tą „wolność” do pornografii już teraz w polskich kioskach.

  Wydaje się więc, że to ostatnie ODEBRANIA NAM POLAKOM DANEGO NAM, JEDYNEGO NA ŚWIECIE W CAŁEJ HISTORII KOŚCIOŁA, ZNAKU WYBRAŃSTWA PRZEZ PANA BOGA – Cudu Eucharystycznego w Sokółce, jest już tą kropką nad „i”….
  Tutaj można o tym wysłuchać (Pan Gajowy wybaczy, że wstawiam ekran zamiast tylko linka, bo nie ulega wątpliwości, ze to jest teraz najwazniejsze w całej Polsce i na świecie) :

 24. Siekiera_Motyka said

  Aldona Zaorska: A prowadzi?
  Grzegorz Braun: Niemcy to poważne państwo – nie przypuszczam, by czas, talent i dorobek życiowy takich wybitnych funkcjonariuszy, jak Von Fritsch, mógł być trwoniony przez powierzanie im zajęć nie mających związku z dziedziną w której się wyspecjalizowali. A wszak specjalnością oficerów bezpieki jest praca ze źródłami – czyli właśnie werbunek i prowadzenie agentury.

  Aldona Zaorska: Moskwa i Berlin zawsze były zainteresowane sytuacją w Polsce… Dziwne byłoby gdyby nie usiłowały umieścić tu swoich agentów, jak usiłuje nam wmówić obecny rząd. Ale czy Pana zdaniem te agenturalne działania ograniczają się tylko do tych dwóch ośrodków?
  Grzegorz Braun: Są też naturalnie służby amerykańskie, które jak rozumiem utrzymują pakiet kontrolny w tym konsorcjum, zwłaszcza od kiedy zostaliśmy sprzedani w „nowej Jałcie na telefon” przez administrację prezydenta Obamy, w wyniku czego przypieczętowany został układ rozbrojeniowy amerykańsko-rosyjski, w którym Amerykanie odstąpili od planów instalacji w Polsce tzw. „traczy antyrakietowej”, a Putin dostał „zielone światło” do zamachu smoleńskiego. Ale to przecież nie wszystko. Formułowałbym też hipotezę badawczą, że i dla służb państwa położonego w Palestynie, Warszawa aktualnie jest miastem przezroczystym. Aktywność służb izraelskich jest u nas moim zdaniem znacząca.

  Aldona Zaorska: Skąd to wiadomo?
  Grzegorz Braun: Na początku lat 90 opublikowana została książka amerykańskiego badacza i publicysty Petera Schweizera „Victory” – Zwycięstwo. Czytamy w niej o tym, jak to w ramach wojny z „Imperium Zła”, prowadzonej przez administrację Reagana, szef CIA – Bill Casey uzyskał obietnicę współpracy z jednej strony od Watykanu a z drugiej właśnie służb izraelskich, które w ramach porozumienia i współpracy z Amerykanami miały udostępnić, ale też rozbudować swoje siatki w PRL. Moja hipoteza badawcza jest taka, że „coś”, co za amerykańskie pieniądze zostało zbudowane i rozbudowane w latach osiemdziesiątych przez Izrael, nie zostało zapewne w trybie nagłym zwinięte czy zlikwidowane. A zatem sądzę, że i dla państwa Izrael nie ma w Warszawie tajemnic politycznych, a jego agentura jest jedną z najliczniejszych w Polsce.

  Aldona Zaorska: W przypadku Izraela dzisiaj może chodzi o doprowadzenie do finału roszczeń wysuwanych wobec Polski przez Światowy Kongres Żydów o wypłatę odszkodowań za mienie pozostałe w Polsce po II wojnie światowej…
  Grzegorz Braun: Tu już nie potrzeba agentury i tajnych operacji. To się właśnie stało. Przez całą ostatnią dekadę można było się łudzić, że to są roszczenia wysuwane przez bandę cwanych łobuzów z kancelarii prawnych w Nowym Jorku, ale od początku ubiegłego roku działa specjalna agenda do tych spraw, powołana przez rząd Izraela a zatem roszczenia majątkowe wysuwane wobec Polaków mają w tej chwili najwyższą państwową sankcję ze strony Izraela.

  Aldona Zaorska: Na tle tych informacji o działaniach agentury bardzo niepokojąco wygląda wyjazd polskiego rządu w prawie pełnym składzie właśnie do Izraela. To może wyglądać trochę tak, jakby podwładni albo lokalny oddział konsorcjum jechał złożyć raport zwierzchnikom…
  Grzegorz Braun: Istotnie, na początku ubiegłego roku rząd „warszawski” złożył wizytę w Jerozolimie i w niemal pełnym składzie obradował wspólnie z rządem izraelskim. O czym obradowali? Nie wiemy. W lakonicznych komunikatach rządowych mowa o „kwestiach bezpieczeństwa”, ale żadnych szerszych relacji z tych spotkań nie mamy. Tylko były ambasador Izraela w Polsce pan Szewach Weiss na łamach „Rzeczpospolitej”, w formie felietonu, opisał dobrą atmosferę, w jakiej przebiegały te rozmowy – tak dobrą, że podobno na koniec spotkania razem śpiewali piosenki. Ale to trochę mało, jak na sprawy tak poważnego kalibru.”

  Tylko nie wiem czemu Putinu był by potrzebny zamach. ???? To jest „ruch” ponad moją głową.

  „a Putin dostał „zielone światło” do zamachu smoleńskiego.”

 25. Birton said

  ad 17
  Politechnika , Panie Kolego
  matematyka pisemny, ustny, fizyka pisemny, ustny, j. obcy pisemny – razem pięć egzaminów;
  obecnie wystarczy nie być uderzonym w ciemiączko w dzieciństwie, aby szczęśliwie zostać studentem, a potem leworęcznym inżynierem od siedmiu boleści

 26. Zbyszko said

  Siekiera_motyka @23
  Belin i Moskwa mogły by nam Polakom – poddanym Matki Boskiej Królowej Polski (czy Pan Bóg nie zabrał nam tego wybraństwa?) najwyżej pogratulować, gdybyśmy byli jak pijawki uczepieni Matki Boskiej naszej Królowej i Prawa Bożego.
  Bo my Polacy owszem, potrafimy pójść np na Intronizację Jezusa Chrystusa Króla Polski, ale potem i tak żyjemy jak „wolni” obywatele w „wolnym” kraju i abortowane dzieci nadal spływają kanalizacją (by użyć tutaj symbolu, tego naszego przywiązania do Prawa Bożego).

 27. Plausi said

  Po macierzyńsku

  z troską o to, aby dzieci wiedziały, przytacza 20, Matka Polka: „„Etosiacy” z KOR-u, „Opozycja Demokratyczna” dostawali pieniądze z USAid, NED (National Endowment for Democracy) – – a wiec byli prima facia opłacani przez obcą agenturę. ”

  My dodamy chętnie, że cała inscenizacja pod fantazyjną nazwą NSZZ „S” była zaprojektowana i zrealizowana przez obce wywiady

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  przy czym te wywiady znalazły ok. 10 milionów konfidentów, w większości nieświadomych co wyprawiają, ale wielu z tych konfidentów do dziś nie pojmuje, że brali udział w zbrodni przeciwko własnemu narodowi i sobie też. Ale to już wyższy stopień głupoty czy w najlepszym przypadku umysłowego otępienia.

  Ktoś zarzuci nam, że się nam dziś łatwo wymądrzać i krytykować, bo teraz są dostępne różne dane uzupełniające, ale wtedy był patriotyczny mus brać udział w tej imprezie.

  My nie krytykujemy, my staramy się uświadomić jedynie

  1. tragizm tych zagubionych w większości konfidentów obcych wywiadów w gąszczach zagmatwania polityki

  2. i jeszcze ważniejsze z tego wynikające, ostrzec przed zbyt łatwym wyciąganiem wniosków i kwalifikowaniem obcych sił jako przyjazne lub wrogie. To czy obce siły są przyjazne lub wrogie zależy od okoliczności, czy mają one w danym momencie interesy wspólne z naszymi, czy sprzeczne. Aby to stwierdzić trzeba przeanalizować jakie cele te czy inne zewnętrze siły aktualnie realizują.

  Jeśli nie ma się możliwości tego poprawnie ocenić, należy zrezygnować z jakiejkolwiek oceny, a cóż dopiero wspierać bezmyślnie obcych agentów, czy jak to wieszczo określił jeden z ministrów: „robić obcym agresorom laskę za darmo”.

  Generalnie należy unikać wspierania wszelkich agitatorów napuszczonych na ludność prze jakiekolwiek organy centralne, demokratów, socjalistów, narodowców czy inną wystawioną przez organy inwigilacji swołocz, jedynie działalność na lokalnym poziomie ma jakiś sens.

  https://marucha.wordpress.com/2018/10/31/antypolski-sojusz/#comment-789699

  Dalej pisze Matka Polka:
  „- którzy potem ZŁUPILI POLSKĘ –
  Stan Wojenny – 10 lat głębokiej recesji gospodarczej – przygotowanie do oddania całej gospodarki Polski dl USA i Niemców za 10% wartości, – czyli po cenach złomu. ”

  Trudno jest wyjaśnić lepiej zbaraniałej polskie publiczności co się wydarzyło, szczególnie po co zdezorientowane masy w latach 80-tych z takim oddaniem rujnowały polską/ich gospodarkę, bo ich zdaniem była g…o warta, i była dzięki nim w końcu.

  Godny uwagi są też zamieszczone linki, nawiasem mówiąc lista konfidentów powinna być stale dostępna publicznie.

 28. Marucha said

  Re 22:
  1. Nie przypominam sobie, aby Gierek kiedykolwiek w taki sposób wymawiał słowo „towarzysze”.
  2. Co z tego, że Pan pisze „to nie tak”, skoro właśnie jest tak, jak napisałem.
  PRL był opóźniony względem Zachodu o jakieś 50-60 lat jeśli chodzi o „postęp” społeczny – m.in. apoteozę pedalstwa, bezrobocie, wyścigi szczurów, zobojętnienie na sprawy narodu, włażenie Zachodowi w dupę bez mydła.
  ZSRR na arenie międzynarodowej NIGDY nas nie upokarzał.
  A gospodarczo Polska była potężna. Nie to, co dzisiejsza kupa gowna.

 29. 17
  Miet
  re: Na jakie studia .. 5 egzaminow

  Wlasciwie, to zalezy jak sie liczy.
  W Polsce byly egzaminy i ustne i pisemne.
  Na Zachodzie policzyliby podwojnie.

  Ale ja jeszcze pamietam, ze musialem zdawac na maturze historie obowiazkowo: wiec zdawalem matematyke i jezyk polski (pisemnie i ustnie), historie, fizyke i j. angielski jako wybrany przedmiot- ustnie..
  Potem jakos zmniejszali te przedmoty maturalne i bylo coraz…glupiej.
  A egzaminy wstepne tez byly i ustne i pisemne.
  Wiec zalezy jak kto sobie policzyl.

 30. Ad. 10 (Admin)

  Mógł, mógł, miał do tego ludzi.

  Ci ludzie powinni być samodzielni. A nie byli. Poza tym należy pamiętać, że Puławian mało nie było. A zamiar należy mierzyć podług sił.

  ————-
  Powinni być przede wszystkim kompetentni. A tacy byli. Zmarnowano ich potencjał.
  Admin

 31. Siekiera_Motyka said

  Ad. 27 – „My nie krytykujemy, my staramy się uświadomić jedynie”

  Myślę że to Nasze najwyższe Zadanie. Próbować Uświadomić !!!

 32. Ad. 23

  Bo czy nie czasami z woli Pana Boga

  Właśnie zamordował pan wolną wolę. Którą ludzi obdarzył Pan Bóg.

  Coś się dzieje z woli Boga – uważam, że to przesiąkło z religii żydów. To nie jest katolickie. Chociaż przez naiwnych katolików powtarzane…

  ——-
  Czyli co, Bóg nigdy w nic nie ingeruje? Nikomu nie zsyła anioła?
  Admin

 33. Ad. 30 (Admin)

  Powinni być przede wszystkim kompetentni. A tacy byli. Zmarnowano ich potencjał.

  Nie sposób się z tym nie zgodzić.

 34. Ad. 32 (Admin)

  Czyli co, Bóg nigdy w nic nie ingeruje? Nikomu nie zsyła anioła?

  Tego nie wiemy. Wierzymy. Ale nie wiemy. Nieliczni z nas doświadczyli tego tak wyraźnie, że uważają, że wiedzą…

  Matka, której dziecko w szpitalu godziny dzielą od śmierci, wstaje rano i z radością biegnie do szpitala, a tam słyszy od lekarza… „wątroba pani córki wykazuje chęć do życia…” … Czy to Bóg? Anioł? A może natura? Nikt tego nie wie. Ale wierzyć można.

 35. Marucha said

  Re 34:
  Nie wiemy, w których konkretnie przypadkach Bóg ingeruje, możemy się tylko domyślać.
  Co prawda Kościół – gdy był jeszcze katolicki – potwierdził swym autorytetem, po drobiazgowych badaniach, różne cuda… ale nie musimy w nie wierzyć.

  Natomiast to, że Bóg ingeruje, jest pewnikiem.

 36. Boydar said

  Jedni, drudzy i trzeci budowali wyłącznie „swoje małe ojczyzny”. Tak jak burdel mama zarządza systematycznie odkurzanie, zmywanie posadzki czy nawet remont sufitu. Całego interesu na drugi koniec świata nie przeflancuje, zresztą po co. Ale już przystanek na ulicy jej zupełnie nie interesuje, bo klienci przyjeżdżają taryfami, albo własnym autem.

  My rozpatrując te kwestie musimy przyjąć ramkę, wręcz kryterium, czy dany osobnik zrobił coś z własnej woli zgodnie z kompetencją czy przeciw. I czy zrobił dla wspólnego dobra czy tylko określonej grupy. Bo jeśli zgodnie to był zwyczajnym wyrobnikiem rozumiejącym powinność służby i właściwie czującym lęk przed konsekwencją.

  Jest tylko pewien drobny problem, my nie zdajemy sobie sprawy z treści raportu otwarcia. Co za tym idzie, nie możemy znać szczegółów planu jaki przedsięwzięli ci, którzy ten raport znają.

  A, qurwa, w raporcie stało jak drut :

  – w Polsce jest 5-8 milionów żydów
  – żydzi są doskonale zorganizowani w system gmin, kahałów, dinów i rabinów
  – żadną ludzką metodą nie idzie z tym nic zrobić
  – w Polsce jest ok. 50 tysięcy członków lóż masońskich, bardzo dobrze zakamuflowanych i mających lokowanie we wszystkich strukturach władzy
  – żadną ludzką metodą nie idzie z tym nic zrobić
  – obie te grupy, wewnętrznie również podzielone – przynajmniej na pozór, nie są zainteresowane dobrem Polski, państwa, ogółu obywateli; wręcz przeciwnie, współpracują ściśle nad końcową destrukcją
  – jedyny element trzymający całość Polski, struktura Kościoła Katolickiego, jest przeżarta agentami Niemiec i międzynarodowego żyda, żyda lokalnego i masonerii
  – żadną ludzką metodą nie idzie z tym nic zrobić
  – Polacy w ilości kilku jeszcze milionów nie mają sił, środków ani perspektywy, że ludzką metodą da się z tym coś zrobić


  I jeszcze kilka innych, jeszcze mniej oczywistych oczywistości

  No, i tu bądź mądry i pisz wiersze. Gów.no wiemy, która scena czemu służy; możemy tylko wierzyć, że jednak służy.

 37. Ad. 35

  Natomiast to, że Bóg ingeruje, jest pewnikiem.

  Pewnik opiera się na wiedzy. A wiedzy nie mamy. Mamy wiarę. Wierzymy czasem tak mocno, że traktujemy tę wiarę, jak wiedzę.

 38. 30
  Krzysztof

  Juz kiedys pisalem na gajowce, ze gen. Jaruzelski to dramatyczna postac z tragedii szekspirowskiej.
  Nie chcialbym byc w jego skorze. Nie wiem czy ktokolwiek moze mu zazdroscic.

  My zdaje sie zapominamy – albo nie znamy- atmosfere tamtych lat. Szal uniesien jak u Podkowinskiego!

  Oto mialy nadchodzic mercedesy za fryko z samej Hameryki!

  Wydano ogromne miliony na oszukanie Polakow.
  Reagan i amerykanskie zwiazki zawodowe przyznaja sie do milionow dolarow rocznie wydawanych na Fundusz Solidarnosci. Calutka prasa zachodnia wychwalala przewrot w Polsce!
  Swiatowa opinia publiczna nadawala bez przerwy o ‚bohaterskim zrywie narodu polskiego’.
  Zatrudniono wszystkich mozliwych oszustow reklamowych. Demonizowano i polska historie i polska kulture.
  Do tej pory, sami Polacy nazywaja powojenny okres ‚komuna’ czy ‚bolszewia’. Jak im nie wstyd!

  Powtarzam tu, na gajowce, po raz nie wiadomo, ktory:
  Polska bardzo potrzebowala reform!
  Ale nie potrzebowala rewolucji i wywalenia przyslowiowego dziecka z kapiela.
  A i Rosja w tym czasie byla tez zniewolona i nadszarpnieta przez ‚Pierestrojke’ zorganizowana tez przez CIA. .
  Atak na caly Wschodni Blok byl frontalny. CIA zamordowalo Causeascu w Rumunii przy calkowitym aplauzie swiatowej opinii publicznej!
  Tak potem mordowano innych przywodcow suwerennych narodow.

  A mysmy uwierzyli, ze ‚Ameryka nas kocha’ i ‚Ameryka nas wyzwoli spod sowieckiego buta’.

  I ja pamietam te czasy.
  Ale… w latach 1979-82 DWA miliony Polakow wyjechalo z kraju.
  Nie mieli zadnej nadziei na zmiany.
  Nie bylo zadnej nadziei na dialog z ‚dzialaczami’.
  Ja to tez pamietam.

  W takim klimacie, Jaruzelski mogl miec i tysiac ludzi.
  Nic mu nie moglo pomoc.
  Nie mial poparcia w narodzie.

  A opinia publiczna na Zachodzie zrobila z niego …potwora!

  Byl to prototyp Miloszewicza, Kadafiego,..moze nie tyle Husseina bo Sadam Hussein nie byl ‚demokratycznym leaderem’.
  Ale w czasie gdy pracowalismy w Iraku, wlasciwie nie bylo zle, ale nie wolno bylo sie politycznie udzielac, a wszelkie proby zamieszek byly surowo karane.
  Na nic sie to Husseinowi nie zdalo.
  Podobnie nie mial szans Janukowicz na Ukrainie.
  Coby nie zrobil- byloby przeciwko niemu: cala Europa i pol swiata zrobila z niego malwersanta i skorumpowanego oligarche… Za amerykanskie dolary!
  Za te same amerykanskie dolary dostal im sie lepszy oligarcha.

  Nidy nie zapomne takiej gazetki „Sprzeciw” wydawanej po polsku w Szwecji. W tym Sprzeciwie mozna bylo poczytac bardzo prymitywny i kretynski wierszyk o WRON-ie i Jaruzelskim.
  Polacy sie zachwycali tym kiczowatym paszkwilem.!

  Dlaczego sie tak bardzo malo mowi o sankcjach, ktore zaprzyjazniony narod amerykanski nalozyl na Polske?
  Czy naprawde nie wiemy dlaczego byly puste polki w sklepach??

  A tak naprawde, to guzik to durnowatych jankesow powinno obchodzic, co sie w Polsce dzieje!!!

  Do tej pory Hameryka sie nie wtraca do Arabii Saudyjskiej!
  Jakos sie nie upiera przy zmianie rezimu czy wprowadzeniu demokracji.

  Ale Asad im przeszkadza!

  Rzad wahabitow pozostaje w wielkiej przyjazni z kolejnym prezydentem USA.
  Trump, w imie tej przyjazni, odstawil z mordercami nawet wojenny taniec z mieczami!!!

  Reagan z Jaruzelskim nie chcial tancowac..

  Krolowa Brytyjska, Elzbieta II, mogla tanczyc z murzynami w Ugandzie (Idi Amin poprosil ja do tanca – nie mogla odmowic)
  Theresa May tancowala niedawno z murzynami w Poludniowej Afryce.
  Z Jaruzelskim nikt nie chcial tanczyc. Widac, nie ta kultura.

  see video:
  ‘I like to move it, move it’: WATCH Theresa May indulging in ‘robotic’ African dance

  https://www.rt.com/uk/437316-theresa-may-dance-africa/

 39. Boydar said

  A Pan Krzysztof to z której denominacji protestantów ? Bo nie ogarniam …

 40. Ad. 39

  A pan RadioB, to pewnie posoborowy?

 41. Nie chcę mieć nic wspólnego z wami
  Bo nie modlicie się życiem, ale pacierzami.

 42. Birton said

  Osobiście uważam, że Gierkowi wydobycie Polski z siermiężności na tory dobrze rokujące, za mały dług publiczny należą się tu i ówdzie pomniki na cokołach pomników Lecha Aviatora Smoleńskiego Architekta Nordstreamów, aby nie generować dodatkowych kosztów budowy .

 43. Siekiera_Motyka said

  Ad. 38 – „Dlaczego sie tak bardzo malo mowi o sankcjach, ktore zaprzyjazniony narod amerykanski nalozyl na Polske?”

  Dla mnie, uświadomienie sobie ILE CZASU one były był zimnym prysznicem uświadamiającym jak pięknie takie sprawy można „za orać”. No ale to było w imieniu „Walki z Imperium Zła i dla Demokracji” ,tak że nic złego się nie stało Polakom.

  No i fakt że Ray-Gun nas kochał.

 44. Kogo Ameryka naprawde kocha i z kim sie caluje i z kim tancuje:

  Czy calowanie sie z terrorystami jest aktem terrorystycznym i czy przywodca calujacy terroryste automatycznie popiera terroryzm?
  Pytam dlatego, ze Jaruzelskiego terrorysci nie calowali bo nie byl terrorysta?

  Troche szkoda, bo mialby ladne zdjecia do albumu rodzinnego:

  The One Trillion Dollar Foreign Policy Question

  What is ultimately involved is that the US government is the ultimate “state sponsor” of those who sponsor terrorism.

  The US government supports the House of Saud. In turn, the Saudi monarchy supports Al Qaeda.

  It follows pari passu: the US government is a “State sponsor of Terrorism”. QED.

  “Either you are with us, or you are with the terrorists.”

  Bear in mind Dubya is asking the question.

  And now we are asking you, our readers, the question:

  Is Dubya “with us”, or “with the terrorists.” either/or, both or neither?

  Takie ladne zdjecia. Widac kazdy prezydent USA musi pocalowac przynajmniej jednego terroryste
  Is Kissing a „State Sponsor of Terrorism” a „Terrorist Act”? – Global ResearchGlobal Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/is-kissing-a-state-sponsor-of-terrorism-a-terrorist-act/5332856

 45. Plausi said

  Jak zamordować białych

  @38, Troll Polonii
  „Trump, w imie tej przyjazni, odstawil z mordercami nawet wojenny taniec z mieczami!!! ”

  śpiewa bohater demokracji i pokoju w Południowej Afryce i nasz bohater Mandela

  https://www.youtube.com/watch?v=NKiePbTcAfY

  ten sympatyczny pan wyglądający na białego w zielonej kurtce, ma być Ronnie Kasrils.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Ronnie_Kasrils

  którego dziadkowie mieli uciec przed pogromem, stąd zna z pierwszej ręki jak się organizuje pogromy,

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/jak-zrobic/

  jakie pod pokojowym zarządem ANC zorganizowano białym, aby przejąć ich farmy. Karils nie jest żadnym białym, bo biali czarni, żółci czy czerwoni mogą być tylko Goje, on jest jak i jego wspólnicy przezroczysty z międzynarodowej sieci przestępczej..

  https://marucha.wordpress.com/2018/11/09/znalezc-szczescie-w-ramionach-judeopolonii/#comment-791814

  Mandela przewodził organizacji terrorystycznej jaką był de facto ANC.

  Warto może przypomnieć niektórym ociemniałym, że bandy żydowskie w Palestynie do dziś napadają na Chrześcijan nie tylko w Palestynie, ale także w Syrii czy Iraku, a my przypatrujemy się temu z satysfakcją, jak to jest dobrze, że „starsi bracia“ naszego kochanego papieża i innych papieży mordują naszych współwyznawców przy oczywistym przyklasku hierarchii watykańskiej.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/usmiech-sw-jana-pawla/#Usmiech

  z takim oddaniem strzeżącej słowa bożego.

 46. Roman K said

  Dyskutowac????krytykowac??? co?????
  Ani Gieek ,ani Jaruzelaki ani GOmulka…nie byli zadnymi suwerennymi wladcami isuwerennych narodow…ot wyrobne parobki w sluzbie Czerwonego Kahalu jaki z dopustu Bozego opanowal Euroazje na 3/4 wieku….
  WZYSTKIE decyzje zapadaly w Sanhedrynie…I wcale nie w Moskwie…. Pokazcie mi jedna..jedna zmiane, poprawek systemu jaka wyszla z Nomenklatury???
  Nie ma zdanej ..wszystkie byly wymuszone parciem mas I niezadowolonych ludzi ,,,starjkami….
  To swiadczy ze caly sytem byl systemem extremalnej exploatacji miliow zniewolonych ludzi…I nic wiecej.
  Celem owego zniewolenia byla kumulacja Kapitalu na niesptykana skale, dajaca niezmierna sile na czarne projekty Switowemu kahalowi czy tez Dintojrze.
  Kto kuma rosyjskiniech obserwuje ..ukazaly sie niezwykle wazne dokumenty , jakie nie powinny sie ukazac nigdy… Na miare Protokolow Medrcow Syjonu…
  Otoz okazuje sie ze Pieriestrojaka byla przygotowywana bardzo dawno…a apogeum przygotowan osiagnelo w epoce Brzezniewa…
  Kiedy Gorbaczow dopial I dokonal proby w Polsce…potwierdzas ie ze Solidarnosc to tylk owypadek przy pracy ..jaki zatrzymal proces przeistoczenia komuny w oligarchie na 9 lat…
  Obserwujcie sprwe Kurczina i Pawlowa..dwoch wysokich funkcjonariuszy KC KPZR jacy popelnili samobojstwa skacza z okien mieszkan w exkluzywnym apartamentowcu tylko dla wysokich sekrzetarzy KC….otoz wyszly na jaw dokumenty ze Skarb KCPZPR setki miliardow dollarow powiadja triion….wlacznei z wielona tonami zlota powiadja roznie nawet o 300- 3000ton…zniknal….
  Poprzez transfery i zapomogi bratnich komunistycznych Partii na calym swiecie zwlaszcza w USA i Kanadzie,… Dintoira Polityczna zaminila sie w Corporacje…..O WIELU MACKACH…. znaleziono nawet forme- jaka podpiswali wierni funkcjonarisze, ktormy powierzano ogromne majatki do ..pomnozenia i rozliczenia i jacyt zostawali oligarchami….
  TO byl wspolny wzorzec….dla wszystkich demoludow…
  Kto moze neich sledzi….

 47. revers said

  Tak, znikly tony zlota z CCCP, przez banco vaticano jak nie 15 tys. ton, no pikny posrednik, a ile dyrekotorow banku watykanskiego zawislo na mostach na Tamizie po wizycie w London City i innych snahedrynach, tego zaden dziedzic nie opowie.

 48. Miet said

  Re.29.
  Tak Trollu, zgadzam się – z tą ilością egzaminów, to zależy jak się liczy.
  Sam co roku egzaminowałem kandydatów na naszą Politechnikę.
  To prawda, że z matematyki i fizyki egzaminy były dwuczęściowe – pisemny i ustny. Końcowa ocena takiego egzaminu była jedna i dlatego uważam, że to był jeden egzamin.
  Oczywiście, że to nie ma znaczenia jak ktoś sobie to liczy.
  Na temat tamtego systemu egzaminów wstępnych mógłbym bardzo dużo napisać (i nie koniecznie zachwalać) ale to już nie w tym temacie o Jaruzelskim.:-)))

 49. piwowar said

  Profesorze, u mnie były cztery egzaminy na technologie rolno spożywczą. A był to rok 1969, co to oznacza, nie muszę panu tłumaczyć. Jeden egzamin z matematyki (przez cały rok przygotowywał mnie do niego prof. Gaciąg z UW), z języka obcego, z chemii i z wiadomości ogólnych. A trzeba było dostać maksymalną liczbę punktów, bo kandydatów na jedno miejsce było sześciu. Z jednej strony wisiał nad głową miecz damoklesa w postaci kamaszków i konsekwentnej indoktrynacji (chodzi o pranie mózgów do czysta), z drugiej system pięciu punktów preferencyjnych, sam pan pamięta dla kogo. Egzaminy trwaly kilka dni, nie pamiętem czy trzy czy cztery.

  (i tak dwa razy pukali do drzwi dwaj panowie mundurowi w towarzystwie takiego w skórzanym płaszczu, ale Rodzice powiedzieli że nie wiedzą, gdzie przebywam).

 50. lopek said

  Re 28:
  1. Wymawiał i szło mu to znakomicie.
  2. Ależ z tym się zgadzam i nigdy nie twierdziłem, że było/jest inaczej. Uważam, że to się bierze z zemsty obecnie rządzących, polskojęzycznych atrapą Polski pupili Szatana (nie chcieliście najlepszego ustroju na świecie – to teraz popamiętacie) natomiast grillowanie Polaków i atrapy Polski za granica – to preludium do wyrządzania Polakom następnych sk**wysyństw z likwidacją atrapy Polski włącznie.

  8

  8

  3

 51. Piotr Bisek said

  Na wszystkich przyjeciach i zgrupowaniach od 80 roku …mowilem ze jak Kuronie ,Michniki,Kaczynskie ,Mazowieckie przejmuja wladze to POlski POwoli nie bedzie….Chcieli mnie zjesc zywcem….A dzisiaj to mam to wszysto w d…ie!!

 52. 48
  Miet
  Ja bywalem w komisji egzaminacyjnej na UJ i tez pamietam rozne rzeczy.
  Wprowadzili tzw. kody i zamiast nazwisk na arkuszach egzaminacyjnych byly tajemnicze numery.
  Okazalo sie, ze ten system tez byl latwy do ‚rozgryzienia’ bo dostep do kodow mieli ci, ktorzy je ukladali.

 53. Lipski said

  Do 49 i do innych krytyków PRL,w tym z USA.
  Uczelnie muzyczne,sportowe,wojskowe w PRL były na poziomie światowym tak jak dzisiaj w USA na prywatnych uczelniach.W okreśłonych specjalizacjach(również technologia) polityka nie miała znaczenia.
  Brutalna konkurencja w okreśłonych specjalizacjach,miała miejsce jak dzisiaj w USA,w EU zachodniej.Tylko że każdy miał szanse ,potem na zyski ze swojej pracy i na eksport (od 61)za dolary,marki zachodnie.
  Bez SB i PZPR gdyż PRL potrzebowała waluty…

  Dzisiaj szanse są minimalne a poziom nauczania, oświaty,nauki jest dramatyczny..w Polsce,w EU zachodniej,w USA.

  Model PRL ,pomimo polityki,blokady zachodu jest podobny do systemu jak w…..Niemczech 2018.Jeszcze.Co do oświaty…Niestety nawet w Niemczech.są problemy.

Sorry, the comment form is closed at this time.