Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polacy nie są już zainteresowani wyjazdem z kraju w celach zarobkowych

Posted by Marucha w dniu 2018-11-13 (Wtorek)

Ponad 90 proc. Polaków nie jest zainteresowanych wyjazdem do pracy za granicę – wynika z badań Work Service. Głównymi barierami Polaków przed emigracją są przywiązanie do rodziny i przyjaciół oraz atrakcyjna praca w miejscu zamieszkania.

W badaniu zwrócono uwagę, że rekordowo niska stopa bezrobocia i coraz lepsze warunki zatrudnienia w kraju wyraźnie wpływają na ograniczenie planów migracyjnych Polaków.

Jak wynika z dziewiątej edycji raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanego przez Work Service, jedynie 8,6 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy rozważa wyjazd do pracy za granicą. Jednocześnie 37,1 proc. z nich chciałoby wyjechać na 3 miesiące, a 19,2 proc. na stałe.

– Po raz pierwszy w historii badań odsetek Polaków, którzy rozważają emigrację zarobkową, osiągnął jednocyfrową wartość. Z kolei niemal jedna piąta potencjalnych emigrantów chciałaby wyjechać na stałe. Jest to wynik o 4,5 pp. niższy niż w poprzedniej edycji naszego badania. To oznacza, że poza malejącą pulą osób myślących o wyjazdach za granicę rośnie również udział tych, którzy planują takie działanie krótkoterminowo – podkreślił prezes zarządu Work Service Maciej Witucki w komentarzu do badania.

Dodał, że takie wyniki są konsekwencją poprawiającej się sytuacji na rynku pracy.

– Coraz lepsze warunki zatrudnienia już nie tylko wpływają na spadek zainteresowania wyjazdem zarobkowym, ale również przekładają się na wzrost odsetka Polaków, którzy odrzucają plany migracyjne. Obecnie jest to nieco ponad 90 proc. badanych – zaznaczył Witucki.

A ci, którzy jednak gotowi są wyjechać, dokąd by się kierowali?

Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, z wynikiem 23,3 proc., są niezmiennie Niemcy. W pierwszej trójce wyboru polskich emigrantów znalazły się również Norwegia (15,6 proc.) i po raz pierwszy Szwecja (14,7 proc.). Z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia, co – jak zaznacza Work Service – wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego.

Według raportu niemal 7 na 10 Polaków decyduje się na emigrację w celu podjęcia pracy, jak i we wcześniejszych edycjach, ze względu na wysokość zarobków. W drugiej kolejności wyjazd rodaków za granicę spowodowany jest zarówno lepszymi perspektywami rozwoju zawodowego, jak i wyższym standardem życia (32 proc.).

Najwyższy wynik w historii badań zanotowały warunki socjalne w innych krajach, wskazywane przez 31 proc. Polaków. Dla niemal jednej czwartej ankietowanych powodem do emigracji jest korzystniejszy system podatkowy, bardziej przyjazna administracja publiczna i możliwość podróżowania. Z kolei 14 proc. badanych zamierza wyjechać za granicę z powodu braku odpowiedniej pracy w Polsce. Jest to wynik o 10 punktów procentowych niższy niż przed rokiem.

Jak podaje Work Service, głównymi barierami Polaków przed emigracją niezmiennie pozostają przywiązanie do rodziny i przyjaciół (65 proc.) oraz atrakcyjna praca w miejscu zamieszkania (38 proc.).

Zwrócono także uwagę, że dwa razy częściej niż w poprzedniej edycji badania ankietowani wskazywali na zbyt duże różnice kulturowe i mentalność ludzi za granicą (18 proc.). Dodatkowo w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 7 pp. wzrósł odsetek badanych, którzy przyznali się, że nie podejmują decyzji o pracy poza krajem, ponieważ uważają, że Polacy są tam źle traktowani.

Z raportu wynika, że najchętniej za granicę wyjechałyby osoby między 35 a 60 rokiem życia (55 proc.). Wśród Polaków planujących emigrację 82 proc. ma pracę, z czego 49 proc. jest zatrudnionych na pełnym etacie.

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania potencjalnych emigrantów, na mapie Polski wyraźnie wyróżniają się dwa regiony – centralny (pod względem zdecydowanie największego udziału osób zainteresowanych emigracją – 31 proc.) i południowo-zachodni, w którym jedynie 8 proc. badanych rozważa pracę za granicą. Podobnie jak w poprzedniej edycji badania najczęściej o emigracji zarobkowej myślą Polacy mieszkający na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców (68 proc.).

Dane prezentowane w ramach raportu „Migracje zarobkowe Polaków” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Kantar Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 19-23 września 2018 r. na próbie N=593 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000. Badanie zostało przeprowadzone także za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.

/TVP Info/
https://www.magnapolonia.org

Ja Wam mówię jest dobrze, jest dobrze, jest dobrze
Ale nie najgorzej jest.
Admin

Komentarzy 16 to “Polacy nie są już zainteresowani wyjazdem z kraju w celach zarobkowych”

 1. jano said

  to są bzdury pisowskie

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emigracja-wyjazd-do-pracy,4,0,2389252.html
  Polacy wciąż chcą szukać szczęścia za granicą. 2,8 mln rodaków myśli o emigracji zarobkowej

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,22840764,emigracja-2018-polacy-deklaruja-dokad-i-z-jakiego-powodu.html
  Raport ‚Migracje zarobkowe Polaków” ukazuje, jak będzie wyglądała polska emigracja w roku 2018. Tylko 40% ankietowanych nie rozważa wyjazdu, bo ma dobrą pracę w Polsce.

  itd.
  itd.
  itd.

 2. Lipski said

  Czy są jeszcze media w Polsce(szczere pytanie),oprócz wpolsce.biz, 3obieg.pl i dodatkowo Pana Mirosława Jamro, media od lewicy do prawcy,które w końcu podadzą fakty zamiast perwesyjnych manipulacji?

  3-4 miliony mieszkańców Polski zachodniej są już są ubezpieczeni w AOK, BKK czyli w Niemczech,pomimo problemów w tych Kasach Chorych(minimum 250 Euro ,miesięcznie).Dane posiadam,ze żródeł.Emerytowani pracownicy z AOK,przy kawie, zapominają zachować tajemnicę.
  Każdy adwokat ,w tym polska prokuratura ma prawo sprawdzić w AOK, BKK,fakty,które przerażają.
  ZUS w Polsce nie daje sobie rady ale AOK,BKK poleca leki i leczenie dla dzieci…,w ramach takiego ubezpieczenia rodzinnego,bez opłat.

  Stawki w Polsce, dla rolnictwa, dla branży budowlanej, dla lekarzy, dla nauczycieli,dla kierowców zmuszają,do emigracji. Zwłaszcza gdy dla ubezpieczenia zdrowotnego gwarantem są banki i kredyty w Polsce, na drogie leczenie i leki.

  Skandynawia się cieszy tak jak Wielka Brytania, Irlandia (drzwi do USA) gdyż emigracja do Niemiec, dla wschodu Europy, przestaje być atrakcyjna.

  Pomimo popisowych polityków,wróciła do Polski, z Polski,w tym dla Polonii…duma z Polski.Duma bycia Polakiem.Nawet dła ateistów.Pomimo popisowych polityków ,którzy wykonują rozkazy administracji Izraela?Tak.

 3. Grace said

  Klamstwa i nic wiecej. Wielu mlodych Polakow chce wyjechac i to jak najszybciej.

 4. Tymek said

  Bajki z mchu i paproci żydo-banderowskiej sekty PiS. Odkąd bolszewicy dobrej zmiany dorwali się do koryta, z Polski wyjechało już więcej ludzi niż za Platformy Oszustów.

 5. Antymon said

  Jeśli nawet trochę mniej ludzi deklaruje chęć wyjazdu, to tylko dlatego, że UK już nie chce Polaków, a w innych krajach też o pracę trudniej niż dziesięć lat temu.

  Kilka miesięcy temu czytałem, że mniej więcej połowa młodych Polaków, którzy w najbliższych latach wejdą na rynek pracy, chciałaby wyjechać, a druga połowa marzy o zatrudnieniu się w polskich oddziałach zachodnich korporacji, bo tylko tam można dziś znaleźć normalną pracę, tj. etat z przestrzeganiem praw pracowniczych oraz zarobki pozwalające na samodzielne życie.

  Płynie stąd wniosek, że chcąc przeżyć, młody Polak musi pracować dla zachodniego pracodawcy albo tam, albo tu.

  Tak mi się to przypomniało przy okazji przedwczorajszych hucznych obchodów stulecia niepodległości.

  Na Neonie24 przeczytałem właśnie artykuł sugerujący, że pod zaborem rosyjskim i niemieckim Polacy mieli większe możliwości rozwoju gospodarczego i budowania swojego bogactwa niż obecnie jako część Unii Europejskiej, nie mówiąc już o II RP, którą autor określił jako „nieudany eksperyment”: https://chart.neon24.pl/post/146338,czy-niepodleglosc-sie-polsce-oplacila

 6. AlexSailor said

  @Antymon

  I pod zaborem ruskim, i pod pruskim, nawet pod austriackim, Polacy mieli większe możliwości i szanse, niż w II RP.
  Z wyjątkiem jednej grupy.
  Kompleksu mundurowo-biurokratyczno-budżetowego.
  Tak jest i dzisiaj.
  Np. ostatni strajk na zwolnieniach zakończony podwyżką ponad 1500 zł i emeryturą po 25 latach oraz pełnopłatnymi zwolnieniami.
  Ja im nie zazdroszczę, ale jak to się ma do płacy minimalnej i do emerytury po 47 latach pracy oraz kto na to zarobi.

 7. NICK said

  Alex.
  650 w tym rozk-roku.

  500+ we następnym.

 8. Kojak said

  Pisowskie zydowskie szczekaczki oglaszaja raj na ziemi zrobiony porzez zydowskie syjonistyczne kreatury z PPYYSSS ! Co miesiac ponad 10.000 Polakow wyjezdza z zydowskiego raju zwanego juz Polin przez kreatury typu Duda nie wierzac hitlerowskiej propagandzie zydowstwa z PYYSSSS o rzekomym raju zgotowany im przez zydowstwo z PPYYSSSS !

 9. lopek said

  „Polacy nie są już zainteresowani wyjazdem z kraju w celach zarobkowych”
  ========
  To im się to zainteresowanie podkręci na wiele sposobów.

 10. Sołtys said

  Pola porałem i jeszcze tydzień ogarniam resztę spraw i lecę do UK zarabiać realne pieniądze. Więc osobiście nie wyczuwam takiej sytuacji.

 11. Yah said

  „Polacy nie są już zainteresowani wyjazdem z kraju w celach zarobkowych”

  Ja interpretuje to tak – rośnie odsetek osób utrzymujących się dzięki niewolniczej pracy Polaków i napływowych Ukraińców. Tak jak Pan Sołtys napisał 40 lat temu z 10ha można było wybudować dom, zainwestować w maszyny a dziś ….. realne pieniądze są niestety tam.

 12. Voodoosch said

  Jezeli to prawda to powodem prawdopodobnie jest rozleniwienie „milenijnego” pokolenia. Wyjazd do innego kraju to z poczatku ciezka harowa, niepewnosc, problemy jezykowe no i silna wolna (rozlaka z rodzina i przyjaciolmi). To juz lepiej pograc w gry w domu u rodzicow. Tylko, zeby na kawe w Starbucksie starczylo, no i wifi zeby bylo.

  Jak w artykule stoi: „Z raportu wynika, że najchętniej za granicę wyjechałyby osoby między 35 a 60 rokiem życia (55 proc.).”

  Oczywiscie jesli raport prawdziwy;)

 13. Antymon said

  @AlexSailor: Czyli część populacji żyjąca z tego, co sobie weźmie z budżetu, niszczy drugą część, która ten budżet finansuje ze swoich podatków. Nie trzeba być ekonomistą, żeby przewidzieć, jak to się skończy. Wystarczą podstawy matematyki i logiki, ale z tym zawsze było ciężko w kraju nad Wisłą.

 14. ryszard w swetrze said

  I to dzięki dobrej zmianie dzięki Panie PJK . żyje mi się świetnie ..dziękuje jeszcze raz.

 15. mironik said

  Podpisuje sie oświadczenia ze sie roznosi ulotki w Polsce a nie cały miesiąc robi w niemczech, stad też i ta srednia niby w kraju 4,6 tys.

 16. revers said

  W takim razie skad pan Morawicki po uszczelneiniu podatkow dostal dodatkowych 6 mld zlp.? I jest w najlepszej kondycji finasowej od slawnej reformy gospodarczej Balcerowicza z 1994 roku, w dodatku brakuje mu i polskim przedsiebiorcom migrantow zarobkowych.

Sorry, the comment form is closed at this time.