Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zagłada Obórek – pierwszy masowy mord Polaków na Wołyniu

Posted by Marucha w dniu 2018-11-15 (Czwartek)

13 listopada 1942 r. policjanci z ukraińskiej policji pomocniczej pod dowództwem niemieckim dokonali zbrodni na polskich mieszkańcach kolonii Obórki w powiecie łuckim województwa wołyńskiego.

Łącznie zamordowano 53 osoby, kilka tygodni później cała kolonia została spalona.

Leżąca w odległości 30 kilometrów od Przebraża kolonia składała się z kilku zagród, które zamieszkiwało 10 rodzin. Zamieszkała była wyłącznie przez ludność polską, trudniącą się głównie handlem i rzemiosłem.

11 listopada 1942 r. grupa policjantów ukraińskiej policji pomocniczej z Kołek i Cumania pod dowództwem niemieckim otoczyła kolonię i wypędziła z domów 13 mężczyzn, bijąc ich kijami. Zostali oni wywiezieni do aresztu w Cumaniu. Prawdopodobną przyczyną napaści było domniemane wspieranie partyzantki radzieckiej oraz ukrywanie Żydów.

Dwa dni później, 13 listopada, ukraińscy policjanci ponownie przybyli do Obórek. Tym razem wyganiali z domów wszystkich mieszkańców, których zapędzili do stodoły należącej do rodziny Trusiewiczów.

Zgromadzonych na dziedzińcu pojedynczo wprowadzano do stodoły i na klepisku pokrytym warstwą słomy kazano ofiarom kłaść się, a jeden z oprawców strzelał ofiarom w tył głowy. Wśród zabitych były kobiety i dzieci.

Zginęło 32 Polaków, 1 Ukrainka oraz 1 Żydówka. Świadkami zbrodni byli chłopi ukraińscy z Rudnik i kilku Polaków ze Stawyhoroża, których sprowadzono tu dla pogrzebania ofiar i ładowania na wozy zagrabionego mienia.

Policjanci załadowali na zrabowane furmanki dobytek Polaków, zabrali bydło i konie, pozostawiając w pustej wsi straż. W jej ręce wpadło jeszcze 5 Polek, które w momencie napaści przebywały w Cumaniu, odwiedzając aresztowanych dwa dni wcześniej mężczyzn. Kobiety zostały zamordowane 14 listopada.

Tego samego dnia ukraińscy policjanci z Cumania zastrzelili aresztowanych 11 listopada 13 mężczyzn z Obórek. Łącznie zamordowano 53 osoby. Kilka tygodni później cała kolonia została spalona. Ciała ofiar zostały pochowane we wspólnej mogile przez mieszkańców Rudnik i Stawyhoroża.

Źródło: Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, von Borowiecky, Warszawa 2000, t.I

Szczegółową relację można znaleźć pod adresem:
http://wolyn.org/index.php/publikacje/1138-75-rocznica-wymordowania-kolonii-oborki-na-wolyniu

https://prawy.pl

Komentarze 3 to “Zagłada Obórek – pierwszy masowy mord Polaków na Wołyniu”

  1. Niepokorny said

    Jesli kogos to obchodzi to na pewno nie „polskiego” rzadu.

  2. irtur said

    Moich też.troje od dziadka wymordowali upowcy. Dziecko ranione siekierą schowało się pod komodę, nie mogli dobić tak się zaparło pod szafą. Powiedzieli, że że teraz nie mają czasu się bawić z dzieckiem, idą rezać dalej. Jak będą wracali, dobiją i spalą

  3. lopek said

    Powiem tylko tyle – Banderland ponownie wskrzeszony a cała atrapa Polski potwornie nasycona banderowcami. Niby po co pupile Szatana zza wielkiej wody tego dokonali? Po co pupile wyczyścili i naoliwili swoje piekielne narzędzie służące im od zawsze do mordowania znienawidzonych Lachów. Po co? Dla zabawy?

Sorry, the comment form is closed at this time.