Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kowalski3 o Facet o ksywce „Margot”
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Facet o ksywce „Margot”
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Korespondencja Stanisława Remuszki ze Stanisławem Lemem

Posted by Marucha w dniu 2018-11-18 (Niedziela)

Mój przyjaciel, redaktor Stanisław Remuszko, zwrócił się do mnie z prośbą o rozpropagowanie projektu, jaki ma zamiar zrealizować, co czynię niniejszym z wielką chęcią.

Można mieć na temat Stanisława Lema, jego poglądów,  jego agnostycyzmu, wreszcie na temat jego pochodzenia różne zdanie. Ale odmawiać mu wielkiego talentu i wielkiej wiedzy – może tylko ograniczony umysłowo bałwan.

*                        *                         *

Zrzutka na Lema

Stanisław Lem jest najpopularniejszym polskim pisarzem w skali światowej. Świadczy o tym liczba przekładów jego dzieł: dobrze ponad tysiąc. Potem jest długo długo nic, a potem następni w rankingu, którzy mają przekładów dwa-trzy RAZY mniej (jacyś tam Kapuścińscy, Gombrowicze, Miłosze, Sapki, Mrożki czy Szymborskie). Kto nie wierzy, niech sprawdzi:
>https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg74789#msg74789

Innymi słowy, Lem jest naszym Dobrem Narodowym. Dlatego uważam, że każda jego wypowiedź powinna być przynajmniej zarejestrowana. Stąd pomysł wydania korespondencji z niżej podpisanym (lata 1988-1993), która ćwierć wieku przeleżała nietknięta na samym dnie mojego biurka. Jest tego prawie 30 listów Lema do mnie i prawie 30 moich do niego. Plus krótkie, ale smaczne dodatki. Plus ilustracje (m. in. kilkanaście nigdzie nie publikowanych zdjęć).

W liczącej 250-300 stronic książce formatu B-5 byłoby tak:

 • Wstęp
 • Korespondencja chronologicznie (na zmianę)
 • Faksymile listów Mistrza
 • Dwa-trzy krótkie komentarze znawców
 • Indeks
 • Bibliografia/linkownia

Wydanie dziś takiej papierowej książki to banał. Trzeba tylko mieć surowiec i małe pieniądze: na skład, na łamanie i na druk (wybitny grafik daje nadzieje na okładkę gratis).

Co się składu tyczy, to swoje listy przepisałem z papieru do Worda sam. Listy Mistrza przepisuje do Worda zdolna młoda dama, której trzeba będzie zapłacić małe* kilkaset złotych za robotę dość morderczą (Lem pisał bez interlinii, bez akapitu, ze swobodą znaków przestankowych i mnogimi poprawkami/dopiskami/skreśleniami czynionymi piórem wiecznym; sam mam trudności z odczytaniem niektórych fragmentów).

Tak przygotowany materiał profesjonalnie złamie po godzinach i da mi pedeef do druku zaprzyjaźniona pani z potężnego wydawnictwa (drugie kilkaset złotych). Druk wykona zaprzyjaźniona krakowska (jakażby inna!) drukarnia za nie wiem ile, ale przypuszczam, że za trzecie kilkaset złotych.

Chcę wydać, w charakterze białych kruków, pół setki egzemplarzy: po dwa dla Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej, dwadzieścia sześć dla trzynastu ustawowych bibliotek uniwersyteckich, a pozostałe dwadzieścia otrzymają w prezencie i podzięce Ci lemofile, którzy zrzucą się po nie mniej niż 100 zł na te edycyjne koszta.

Przepraszam, że o to proszę, ale mam tylko 811 zł emerytury (wyłącznie z powodu własnej życiowej niefrasobliwości).

Podaję numer konta:
Stanisław Remuszko, Warszawa, 92 2490 0005 0000 4000 1014 7592.
Tytuł wpłaty: Lem.

Mój mejl: remuszko @ gmail. com, moje telefony: +22 641-7190, 504-830-131.

Każdego sponsora – z natury anonimowego przecież – ogromnie proszę o mejlowe mrugnięcie albo 30 sekund telefonicznej rozmowy (chcę podziękować, bardzo mi na tym zależy : – )

I ostatnie: podaj dalej!

Stanisław Remuszko
Warszawa, 9 listopada 2018

* „małe” = palce jednej ręki

*                        *                         *

…Przede wszystkim jednak są to, proszę Pani, listy NORMALNE – w tym sensie, że poruszają mnóstwo różnych tematów, jak to zazwyczaj bywa między ludźmi kultywującymi zapoznaną dziś sztukę epistolarnej erystyki. Tam jest, by użyć słów samego Lema: o miłości, o zdradzie, o muzyce, o Murzynach, o wyższych sferach, o nieszczęściu, o kazirodztwie, do rymu i wszystko na literę C. To znaczy: o polityce i elektronice, o własnej szczodrobliwości (hi, hi!) i obsesjach Jego Świątobliwości, o Kaczorach-magikach i ich podłych nawykach, o Hollanku Adamie i czemu kłamie, o Lemie i co w nim drzemie, o „Wybiórczej Gazecie” i co ona plecie, o Kołakowskim, Michniku i wuju Wężyku, o odkryciach wynalazkach i zarazkach, o ludzkości i o przyszłości, o Panach Bogach i za wysokich progach – a zawsze towarzyszy temu smaczne szczegóły okolicznościowo-personalne opraz charakterystyczne dla stylu Lema niezliczone docinki, przytyki, ironiczne komentarze, zjadliwe bądź wściekłe chrząknięcia, kąśliwe uwagi.

Otóż atrakcyjność tych listów polega głównie na tym, że są – primo – ciekawe i oryginalne jako takie, secundo – tu i ówdzie odbrązowiają pomnik, jaki Lem sam sobie za życia w głowach inteligentnej gawiedzi wystawił…

Za http://www.remuszko.pl

Zob też:
>https://www.facebook.com/stanislawlem/

 

Komentarzy 7 do “Korespondencja Stanisława Remuszki ze Stanisławem Lemem”

 1. lopek said

  Jestem ciekaw – czy wszystkie listy będą drukowane – czy są tam takie kawałki – których żaden pupil Szatana drukować dzisiaj nie pozwoli?

  Uważam p. Remuszkę za osobę bardzo uczciwą.
  Admin

 2. Setki stron zdigitalizowałem (wraz z korektą). Więc jakby co, to służę uprzejmie. Oczywiście za friko.

 3. Marucha said

  Re 2:
  Niech Pan napisze na adres remuszko @ gmail.com

 4. PaniWoźna said

  Jestem fanką „Pamiętnika znalezionego w wannie”.

 5. Kazimierz said

  Chciałbym poznać opinię o tym zbiorze, np. w formie PDF, kogoś postronnego, ale kwalifikowanego do opiniowania, żeby zainwestować w ew. wydawnictwo większej ilości egzemplaży.

  Pozdrawiam, KP

  pakajus@gmail.com

 6. Voodoosch said

  Jak ktoś nie ma kasy, żeby wspomóc to można z „szerować” linka gdzie się da.

 7. bryś said

  Czytałem Lema w miarę dorastania. Czegoś mi jednak w jego książkach zaczęło brakować. Były jakby coraz bardziej zgorzkniałe. Cała jego wiedza, wizje i poszukiwania bez Boga są niczym. To tylko moje zdanie, ale Lem całe życie szukał czegoś, co jest tak bardzo blisko. Oczywiście mogę się mylić. Piszę to jako czytelnik i nie krytykuje ani jego wiedzy ani talentu.

Sorry, the comment form is closed at this time.