Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szwedzka policja chce skończyć z internetową anonimowością

Posted by Marucha w dniu 2018-11-29 (Czwartek)

Policyjne centrum przestępczości internetowej w Szwecji uważa, że powinno wprowadzić się nowe przepisy prawne, dzięki którym osoby korzystające z sieci internetowej przestaną być anonimowe.

Tym samym szwedzcy użytkownicy Internetu musieliby posiadać cyfrowy identyfikator uprawniający do korzystania z sieci, aby móc korzystać dalej z forów dyskusyjnych oraz sklepów internetowych.

Björn Andersson, komisarz policji w narodowym centrum przestępczości internetowej, powiedział szwedzkiej telewizji państwowej, że obecnie największym problemem w walce z cyberprzestępczością jest anonimowość użytkowników sieci. Szwedzkie służby chciałyby więc, aby ułatwić karanie internetowych sposobów łamania prawa poprzez ustalenie „wstępnych warunków” uprawniających do korzystania z Internetu.

Każdy Szwed miałby więc posiadać cyfrowy identyfikator uprawniający do korzystania z sieci, który byłby certyfikowany przez państwo i uprawniałby do logowania się w Internecie. Potwierdzenie tożsamości użytkownika miałoby być przy tym wymagane zwłaszcza, kiedy chciałby on brać udział w internetowych dyskusjach lub w zakupach w sklepach funkcjonujących w ten sposób.

Szwedzka policja zauważa, że podobna certyfikacja dostępu prowadzona jest już przez sektor bankowy, lecz dostęp do tego systemu jest utrudniony z powodu konieczności podpisania umowy z konkretną filią banku. Dodatkowo przedstawiciele służb zauważają, iż Szwecja cały czas rozwija swój elektroniczny potencjał, dlatego coraz większa liczba usług państwowych realizowana jest za pośrednictwem sieci.

Na podstawie: svt.se, friatider.se.
http://autonom.pl

Komentarzy 7 to “Szwedzka policja chce skończyć z internetową anonimowością”

 1. Siekiera_Motyka said

  Tak tak, małe kroczki dla naszego dobra. To tu to tam, aż wreszcie zamkną wszystkim gęby.

 2. simar said

  To jest krok we właściwą stronę.

  W laptopie IBM czy Levono miałem kiedyś taką opcję: czytnik linii papilarnych. Można było tak ustawić ustawienia komputera, że włączał się tylko wtedy, jak zarejestrowany użytkownik przejechał po czytniku właściwym paluchem. Wystarczy taki czytnik obowiązkowo montować we wszystkich urządzeniach typu komputer/smartfon i po kłopocie.

  Alternatywnie oczywiście można identyfikator wszczepić pod skórę, na dłoni czy przedramieniu. To lepsze rozwiązanie, bo palucha jednak można łatwo uciąć i w ten sposób osoba niepowołana uzyska dostęp do komputera. Dłoń też można uciąć czy ten identyfikator wydłubać, ale czytniki linii papilarnych chyba nie są tak niezawodne jak by się chciało. Poza tym czytniki wszczepianych identyfikatorów działają szybciej. Działają tak szybko że można je także montować np. w autobusach i w ten sposób unikać konieczności kasowania biletów. Czujnik sam zidentyfikuje i pobierze opłatę za przejazd.

  Wolność nie oznacza samowoli. Wolność to odpowiedzialność.

  🙂

  Skandynawia i Benelux to najlepsze miejsca do premiery takich wynalazków.

  ———-
  Pan to wszystko na serio?
  Admin

 3. ibrahim ibn jakub said

  No cóż są dwa rodzaje Policji na świecie:

  1. albo jesteś pizdą w szwedzkiej „policji”

  2.albo facetem z jajami w nieszwedzkiej policji:

 4. lopek said

  „Szwedzka policja chce skończyć z internetową anonimowością”
  =========
  Czemu tylko w internecie – a na ulicy to co? Tatuaż na czole – na plecach i na piersiach i to samo na wierzchnich okryciach. Samochód może mieć tablice rejestracyjne a człowiek – nie! A co jak chłop przebierze się za babę i na odwrót – więc ubrania i bielizna powinny być przezroczyste.
  Wniosek?
  Jednak pupil Szatana chce udowodnić Bogu, że z tym człowiekiem na Ziemi – to Mu do końca nie wyszło – bo ów człowiek po odpowiedniej, szatańskiej – obróbce – niczym nieróżni się od bydlęcia.

 5. NICK said

  Panu Bogu.
  Się pisze, Lopku.

  To panu coś nie wychodzi, Lopku.
  Nie Bogu Panu.
  Chyba, że chce pan coś tu udo-wodnić lub ugrać.
  Z pomocą pańskiego „Szatana”.

  Wypad.

 6. Boydar said

  Z Panem Lopkiem faktycznie trudno czasem wytrzymać, no ale nie aż tak … 🙂

 7. NICK said

  Prosta-ta mi nie popuści.
  A jak popu, szczać będzie; to ją wyrżnę.

  I, wiecie, że mam rację.

  To jest jawny „przekaz”.
  szata-nowa

Sorry, the comment form is closed at this time.