Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

POLIN i Agora zwolnione z siódmego przykazania?

Posted by Marucha w dniu 2018-12-06 (Czwartek)

Byłam dziś w sądzie. Sam fakt mojej bytności w świątyni Temidy nie jest sensacją. Ale przedmiot rozprawy, którą obserwowałam, jest sensacyjny. Chodzi o „Spacerownik po żydowskiej Warszawie” wydany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i spółkę Agora SA.

Pozew przeciw wydawcom złożyła Anna Ciałowicz, która została najzwyczajniej w świecie okradziona przez jednego z autorów „Spacerownika” (Jerzego S. Majewskiego), a wydawcy nie tylko przyklepali tę kradzież, ale nie widzą w niej nic złego.

Opisałam tę sprawę szczegółowo w felietonie pt. „Jak Muzeum POLIN i Agora SA „pożyczyły” cudzą pracę i postanowiły udawać Greka”.

Dziś przedstawiam relację z kolejnej odsłony procesu, czyli zeznań biegłego, który dokonał nie lada sztuki wynajdując nowe określenie dla kradzieży. Uwaga, oto ono: twórczość inspirowana. Wicie, rozumicie, Jerzy S. Majewski tak się zainspirował twórczością Anny Ciałowicz, że zajumał jej teksty i przedstawił jako swoje. Dla picu oznaczył kilka cytatów cudzysłowem, a resztę przerobił, żeby wyglądało, iż to on jest autorem.

Szokujące jest to, że biegły nie zauważył tej machlojki. Dlaczego? Moim zdaniem ów biegły po prostu nie przeczytał „Spacerownika”. Aż trudno w to uwierzyć, ale takie wnioski nasuwają się po wysłuchaniu dzisiejszego zeznania tego biegłego. [Biegły dyspozycyjny? – admin]

Odpowiadając na pytanie pełnomocnik Anny Ciałowicz biegły oświadczył, że trudno mu odnieść się do wskazanego fragmentu „Spacerownika”, ponieważ ta książka jest niedostępna. Na takie dictum sędzia bardzo się zdziwiła i wyjaśniła, że przecież sąd cofnął zakaz sprzedaży tej książki. Następnie zaoferowała biegłemu swój egzemplarz do wglądu, ale niewiele to zmieniło. Zeznania w sądzie to nie czas na zapoznawanie się z tekstem, który miał być przedmiotem uważnej analizy przed wystawieniem opinii, a nie po jej wystawieniu.

Sytuacja była kuriozalna. Sędzia miała „Spacerownik”, powódka miała „Spacerownik”, pełnomocnicy Muzeum POLIN i Agory mieli „Spacerownik”. Jedynym, który nie miał „Spacerownika”, był biegły wystawiający opinię na temat „Spacerownika”. Nic zatem dziwnego, że nie zauważył, jak faktycznie wygląda „twórczość inspirowana” w wykonaniu Jerzego S. Majewskiego i uznał, że jest ona typowa dla literatury przewodnikowej.

Szczegółową analizę porównawczą, której nie wykonał biegły, wykonała Anna Ciałowicz zestawiając – zdanie po zdaniu – swój tekst i „twórczość inspirowaną’ w wykonaniu dziennikarza Gazety Wyborczej Jerzego S. Majewskiego. Zobaczcie, jak to wygląda na krótkim, ale jakże charakterystycznym przykładzie.

Tekst Anny Ciałowicz: „Berlinerblau pochodził z chasydzkiej rodziny, ale ubierał się już z niemiecka”.
„Spacerownik”
: „Berlinerblau pochodził z rodziny chasydzkiej, ale odrzucił tradycyjny strój i ubierał się po europejsku”.

Tekst Anny Ciałowicz: „Żydowskie książki kochał sercem prawdziwego fachmana. Interesował się białymi krukami”
„Spacerownik”: „Kochał książki żydowskie. Znał się na tym i bezbłędnie wyławiał hebrajskie białe kruki”.

Gdyby ktoś jeszcze nie załapał, w czym rzecz, wyjaśnię na prostym przykładzie.

Piszę książkę pt. „Spacerkiem po Warszawie z Adamem Michnikiem”. Dlaczego taki tytuł? Dlatego, żeby książka podpadała pod literaturę przewodnikową, która – według opinii biegłego – jest rodzajem literackim pozwalającym na inspirujące zapożyczenia.

Co teraz? Teraz biorę książkę Rafała Ziemkiewicza „Michnikowszczyzna”, kopiuję kilka rozdziałów, w każdym rozdziale zaznaczam kilka cytatów, a resztę przepuszczam przez program zastępujący poszczególne wyrazy określeniami bliskoznacznymi. Niektóre zdania skracam, niektóre dzielę, czasem zmieniam ich kolejność. W bibliografii wrzucam informację, że w moim „Spacerku” wykorzystałam cytaty z Ziemkiewicza. Tak spreparowane „dzieło” publikuje zaprzyjaźniony ze mną wydawca. Ja dostaję hajs i nagrodę literacką, a Rafał Ziemkiewicz dowiaduje się od biegłego, że wszystko jest ok, bo to INSPIRACJA. Chciałabym zobaczyć minę Rafała Ziemkiewicza po wysłuchaniu takiej opinii.

Co dziś w sprawie mieli do powiedzenia pełnomocnicy wydawców tego „dzieła inspirowanego”? Mieli do powiedzenia tyle: pełnomocnik Agory nie jest uprawniony do zawarcia ewentualnej ugody, a pełnomocnik POLIN oświadcza, że muzeum nie wypłaci Annie Ciałowicz rekompensaty pieniężnej. Dlaczego nie? Bo nie. Widocznie w Muzeum POLIN panuje zwyczaj płacenia wyłącznie za „twórczość inspirowaną”.

Cóż, są tacy, którzy uważają, że jak zapłacili paserowi i na tej paserce zarobili, to okradzionemu można powiedzieć „bujaj się”. Ale czy tak powinno zachowywać się muzeum podlegające Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Przecież to jest skandal! Placówka podległa polskiemu ministerstwu wydaje książkę, której część powstała na bazie ukradzionych tekstów i zamiast uderzyć się w pierś i naprawić szkodę, idzie w zaparte i udaje, że nie ma sprawy.

Ministrze Gliński, czy Panu to nie przeszkadza? Czy nie widzi Pan nic niewłaściwego w tym, że podległa Panu instytucja popiera kradzież? Dlaczego Pan nie reaguje? Nie wie Pan o sprawie? Może więc warto zainteresować się tym, co dzieje się w muzeum, na które przekazuje Pan osiem milionów złotych rocznie?

Nie wiem, jaki będzie wyrok w procesie Anna Ciałowicz vs. Muzeum POLIN i Agora. Kolejna rozprawa odbędzie się w kwietniu 2019 r. Wiem natomiast, że ten wyrok będzie kluczowy dla wszystkich twórców, których ciężka praca może zostać zwyczajnie ukradziona pod płaszczykiem „inspiracji”. Mam nadzieję, że sędzia nie przyklepie takiego bezprawia i nie zwolni Agory i Muzeum POLIN z siódmego przykazania.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Katarzyna TS
https://wprawo.pl

Komentarzy 8 to “POLIN i Agora zwolnione z siódmego przykazania?”

 1. Plausi said

  Z piątego też

  „POLIN i Agora zwolnione z siódmego przykazania?”, to towarzystwo jest generalnie zwolnione także z piątego przykazania.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/jak-zrobic/

  Miarą zbrodniczości tej społeczności niech będzie fakt, że mord masowy, holokaust na Gojach, uczynili swym najweselszym świętem. Czyż potrzeba lepszy dowód zwyrodnienia.

  Nagminnym błędem rozumowania wielu jest, że usiłują tę zbrodniczą społeczność, zbrodnia jest jedynym motorem ich działania, traktować jak normalne społeczeństwo, respektujące jakieś zasady moralności, niektórzy uważają nawet moralności chrześcijańskiej. To ma się tak, jakby metrem usiłować mierzyć objętość płynu.

  Nauka chrześcijańska była od początku sprzeciwem wobec ideologii tej zbrodniczej społeczności. Jakimż idiotyzmem jest doszukiwać źródeł chrześcijaństwa w judaizmie, to tak jakby ciemność uznać za źródło światła.

 2. @ 1. Plausi
  „Nauka chrześcijańska była od początku sprzeciwem wobec ideologii tej zbrodniczej społeczności.”
  Eee tam…
  Biorąc pod uwagę: zatajaną od początku różnicę, że dla chrześcijanina każdy człowiek jest bliźnim, a dla żyda bliźnim jest TYLKO inny żyd, reszta to zwierzęta o ludzkiej postaci, bo nie wypada by wybrańcom Jehowy służyły wprost zwierzęta,

  – obecne usuwanie Pana Jezusa Chrystusa z Kościoła Katolickiego
  (choćby tylko przez zaakceptowanie lichwy, nie mówiąc już o zgnojeniu religii katolickiej przez tego wnuczka babci Katz, (litwaczki) i obecnego heretyka na stanowisku „papieża”)
  oraz z kościołów, stopniowo przemienianych w kościogogi,

  – będąc pewnym, że Żydzi/żydzi/hazaraki nigdy nie zrobili niczego przydatnego dla goji,

  to uważam, że nauczyciele chrześcijaństwa wyruszyli między goji z przepisem na gorzałkę za pazuchą, lichwą w sercu i Nowym Testamentem w ręce.
  Jak nabili Konstantyna w chrześcijaństwo, to ich możliwości edukacyjne powiększyły się o miecz i ogień (np. Prusowie, heretycy, niewierni, ogólnie goje) – więc wszystko już się potoczyło z górki.

  Więcej:
  http://www.sfinia.fora.pl/katolicyzm,7/pytanie-laika-o-ofiare-jezusa,2560-425.html#199585

 3. Marucha said

  Re 2:
  Mam bardzo mieszane odczucia czytając pańskie dywagacje na temat religii i Kościoła.
  Zrobi Pan dobrze powstrzymując się od nich.

 4. Najbardziej zainteresowaly mnie „hebrajskie biale kruki” – Co to jest?

  Nie ma jeszcze wyroku i nie znamy przebiegu rozprawy wiec trudno oceniac na podstawie artykulu.

  Ale jedno jest pewne.
  Prawo autorskie jest nienaruszalne. Obojetnie w jakiej dziedzinie.
  Chocby po tych ‚hebrajskich bialych krukach ” poznac ordynarne, prostackie falszerstwo.

 5. Moher49 said

  Przykazania obowiązują tylko w kontaktach żyd – żyd. W kontaktach żyd – goj, przykazania żyda nie obowiązują.

 6. lopek said

  „POLIN i Agora zwolnione z siódmego przykazania?”
  ========
  Te powyższe dywagacje świadczą tylko o tym, że pupil Szatana nie wytresował jeszcze goja do końca – i ten nie wie, że w Piekle na Ziemi, które jest dopiero w fazie budowy – jest on tylko czymś na wzór – muchy owocówki.
  Wniosek?
  Ja uważam, że pupil Szatana nie zdoła wyrugować niegdysiejszej bytności Jezusa Chrystusa z Ziemi a jest to warunkiem do tego aby w/w pupil uczynił z człowieka stworzonego przez Boga – wspomnianą muchę owocówkę.

 7. Joung said

  smrud zydowski my POLACY MUSIMY USUNAC Z NASZEGO KRAJU.
  A jest odwrotnie ‚SAMI UNICESTWIAMYSIE WYJEZDZAJAC Z KRAJU NA TAK ZWANA IMIGRACJE ZA CHLEBEM.
  Goiu /Goiko nigdy sie nie dorobicie bedziesz pracowal w pocie czola do Konica dni zywota swojego nedznego..Jesli nie wezmiecie sie za waszego ;;;;gnebiciela zyda

 8. Carlos said

  hebajkim bialym krukiem jest Talmud

Sorry, the comment form is closed at this time.