Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polskie kamizelki, czyli Szela mądrzejszy od Kmicica?

Posted by Marucha w dniu 2018-12-13 (Czwartek)

Życie dopisało pointę do obserwacji polskiej bierności.

Gdy okazuje się, że jednak jest jeszcze jedna grupa społeczno-zawodowa, nie całkiem zglajszachtowana, której jeszcze się chce i o coś chodzi – nagle liczba Polaków sympatyzujących dotąd biernie z Żółtymi Kamizelkami radykalnie spadła – przynajmniej wśród kierowców na A2.

Punkt widzenia

Bo tak to w Polsce wygląda w praktyce: „Hu, hu, protestujmy, ten podły rząd! Ale jak to… Jak to będą opóźnienia w ruchu?! Ojej, może dojść do przypadków zakłócenia porządku publicznego?! Gdzie jest rząd, natychmiast ich spałowować!”.

Tymczasem to niemal zabawne, że odczucia te, zupełnie naturalne dla klasy średniej czy nielicznych beneficjentów istniejącego systemu społeczno-politycznego – są całkiem szeroko podzielane przez klasy aspirujące, które powinny nie tylko odczuwać naturalną solidarność z protestującymi, ale nawet same mają nie gorsze powody do protestów. Dopóki jednak prekariusz ma w dupie rolnika, rolnik pielęgniarkę, ta górnika, on eksmitowanych, a ci zakredytowanych – rząd może spać spokojnie…

Liberalizm doprowadził do sytuacji, w której (poza tym, wydawałoby się, niegłupi) ludzie z całą powagą wygłaszają i wypisują opinie w duchu: „Protestować to wolno u siebie na posesji!” Właśnie dlatego w Polsce dowolna podwyżka, każdy nieżyciowy przepis i wszystkie błędy władz są zupełnie bezpieczne. Gdyby bowiem iść tropem tego uzasadniającego wszelką bierność i krytykującego każdą aktywność „rozumowania” – prawidłowy przebieg protestów we Francji wg polskiego FB (stan na 12/12/18), wyglądałby tak:

Francuzi powinni

1. Założyć na FB grupę Strasznie Wkurwione Żółte Kamizele i napierdalać na rząd po klawiszach. Następnie pokłócić się, pobanować i utajnić grupę.

2. Zbudować sobie każdy na podwórku po makiecie Wieży Eiffla i obsypać ją żwirkiem, byle przed 22, żeby nie przeszkadzać sąsiadom.

Jest to murowana i wg polskiego FB w 100 procentach pewna metoda osiągnięcia sukcesu, cofnięcia niechcianych podwyżek i w ogóle uzyskania od rządu co się chce. Więc, durne chłopy, natychmiast wypierdalać z drogi i jazda na fejsbuka!

Jeszcze zabawniejsza jest korelacja czasowa kolejnego już, typowo grudniowego rolniczego wystąpienia – z rocznicą stanu wojennego. W tym bowiem przypadku zestawienie na podstawie pobieżnego przeglądu polskich komentarzy (anty)społecznościowych – wygląda następująco:

• Rok 1981

Sytuacja – paraliż kraju, zagrożenie bytu państwa, groźba obcej interwencji zbrojnej, brak środków na przetrwanie zimy.
Reakcja władz – stan wojenny.
Ocena FB – ZBRODNIA! Podeptanie nadziei narodu! Na szafot ze sprawcami.

• Rok 2018

Sytuacja – krótki protest rolników po kilku latach bezskutecznego zwracania uwagi na konkretny, możliwy do rozwiązania problem.
Reakcja władz – olanie przyczyn protestu, zapowiedź sankcji karnych wobec organizatorów.
Ocena FB – SKANDAL! Protestować się chłopkom zachciało! Spałować ich! Rozjechać! Gówno nas obchodzi czego chcą! Aresztować wszystkich! Dlaczego władza jeszcze nie wyłapała sprawców?!

Jak ja lubię mądrość ziemi. Tej ziemi…

A przecież to elementarne: Jeśli nie chcesz, żeby ktoś w imię swoich postulatów zablokował drogę, którą jeździsz – SAM JĄ ZABLOKUJ i przedstaw własne cele. I łatwiej je będzie wspólnie uzyskać, i do roboty się nie spóźnisz. Że co, że głupi żart? Nie, głupim żartem i zupełnie ponurym dramatem jest rozerwanie polskiego narodowego solidaryzmu, bez którego globaliści, zagraniczna konkurencja i międzynarodowa finansjera wybiera nas, niczym raki z saka, jakby powiedział pan Zagłoba (żeby zostać przy porównaniach z Trylogii). I właśnie w imię tego warto odczekać tę chwilę na autostradzie i WSPÓLNIE z rolnikami zacząć wreszcie robić porządek w Polsce.

[Lepiej się do „Trylogii” nie uciekać. Polactfo, zwłaszcza w wieku gówniarskim, w ogóle jej nie kojarzy – admin]

A czemu takie akcje są konieczne?

Choćby dlatego, że nie tylko przedstawicielom tzw. pierwszego świata, ale i wielu reprezentantom obwoźnej sceny niezależnej trzeba w ogóle przypominać, że w Polsce istnieje jakieś rolnictwo! Tymczasem po tysiąckroć należy przypominać, nauczać i tołkować kluczową zwłaszcza z polskiego punktu widzenia zasadę nie tylko gospodarczą:

Kraj, który nie jest (nie może stać się) samowystarczalny żywnościowo – nie może być uważany za poważny podmiot geopolityczny.

I w tym właśnie kontekście należy patrzeć na bardzo konkretne i nader wstrzemięźliwe (biorąc pod uwagę głębię kryzysu i przewlekłość zaniedbań) postulaty rolników, sprowadzające się do:

1. Rozliczenia afery z Afrykańskim Pomorem Świń (czyli wypłaty odszkodowań dla hodowców za wybite urzędowo sztuki, odwołanie winnych niekompetencji i zaniechań oraz podjęcie działań kończących wreszcie ten trwający od 4 lat serial niekończącej się indolencji państwa);

2. Audytu środków przekazywanych na różne fundusze „pomocy dla rolnictwa”, na czele z niespełniającym swoich zadań Funduszem Promocji Produktów Rolno-Spożywczych;

3. Weryfikacji środków przekazywanych z budżetu państwa koncesjonowanym rolniczym związkom zawodowym (związanym tak z PiS, jak i PSL);

4. Wprowadzenia prawdziwego samorządu rolniczego w miejsce skompromitowanych Izb Rolniczych, reprezentujących około 6-proc. zatrudnionych w sektorze rolnym;

5. Znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju prawdziwego pochodzenia;

6. Kontrolowania jakości zagranicznej żywności trafiającej na rynek polski,

I – co szczególnie boli i rządzących, i oficjalną pseudo-opozycję: „zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski poprzez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu. Prowadzenie polityki międzynarodowej uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych, tj. zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu na chłonny kierunek wschodni. Wycofanie się polskiego rządu z poparcia przepisów mających ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w internecie”. Czyli, mówiąc prościej:

– rozliczenie Wspólnej Polityki Rolnej UE,
– koniec finansowania polskim kosztem ukraińskiego rolnictwa,
– koniec wojny handlowej z Rosją

No i wypowiedzenie ACTA oraz zablokowanie innych prób wprowadzenia cenzury polityczno-ideowej w Polsce.

Rachunek za teoretyczność

Spójrzmy choćby pobieżnie na te cele. Po pierwsze, ASF. 4 lata. Czy państwo pojmujecie? Przez CZTERY LATA III Odrodzona Najważniejsza Rzeczpospolita, 4 rządy, 3 partie rządzące, 3 ministrów, marszałkowie, urzędy, inspekcje – NIKT, całe państwo polskie nie umie poradzić sobie z problemem pieprzonej chorej nierogacizny, wszystkie koszty, cały ciężar sprawy (rozwalającej dochodowość ogromnego sektora rolnictwa) przerzucając na rolników i jeszcze na dodatek skutecznie utrudniając im życie, zbyt i produkcję. To już nie są pogaduchy o „państwie teoretycznym”, to jest rachunek za jego teoretyczność, płacony nie tylko przez producentów rolnych, ale i konsumentów.

Dalej, opłacalność produkcji rolnej, w tym ogrodniczej i sadowniczej. Wypomnieć trzeba, że takie jabłuszka na złość Putinowi to każdy potrafił pogryzać do obiektywu – ale szukać rynków zbytu dla polskiego sadownictwa to już nie miał kto, chociaż ciężkie setki milionów wydawane są, a jakże, na „promocję polskiej żywności”. Okazuje się też, że można jednocześnie ględzić dużo o „narodowej polityce gospodarczej”, ale jednocześnie w sposób niekontrolowany wpuszczać na polski rynek wartą miliony produkcję rolną z Ukrainy, wątpliwej, a w każdym razie niesprawdzonej jakości.

Za kolejne setki milionów politycy próbują kupić sobie spokój wsi płacąc tym samym od dekad działaczom z kompletnie fasadowych organizacji i związków, afiliowanych także bezpiecznie w Brukseli. To dużo prostsze niż realna ochrona tej jedynej części gospodarki, która jeszcze Polsce została.

Trzeba też bowiem przyznać, że Polacy są za biedni, żeby się oddolnie organizować w obronie własnej żywności, przy jednoczesnym oczadzeniu globalizacyjnym pseudo-liberalizmem („przecież nie ma polskich bananów!”) więc trzeba im w tym po prostu pomóc. Choćby po to, byśmy doszli do stanu…. zachodniej Europy, gdzie półki z towarami nie tylko danego państwa, ale i kraju/regionu aż krzyczą do klientów „to my, wasze, smaczne, zdrowe i chroniące nasze wspólne miejsca pracy” i gdzie dyskonty chcąc odnieść sukces sprzedażowy organizują nie tygodnie z żarciem obcym, ale całe miesiące i lata z rodzimym.

Program narodowego rozsądku

I tak dalej – cały program rolniczy jest przecież po prostu programem zdrowego rozsądku. Wszystko od lat sprowadza się do jednego – polski rolnik nie jest bynajmniej „roszczeniowy”, to gęba przyprawiana mu przez ignorantów i świadomych kłamców. Od początku transformacji w Polsce producenci rolni domagają się tylko stabilnego prawa i uczciwych, równych warunków prowadzenia działalności, a z resztą już sobie poradzą. Nawet, jeśli mowa o radzeniu sobie w konkurencji z dotowaną przez silniejsze gospodarki zagraniczną produkcją spożywczą czy znoszeniu restrykcyjnych norm zmierzających w istocie do wygaszenia polskiego rolnictwa. Damy sobie radę, nawet bez pomocy – tylko niech nam nikt, do cholery, nie przeszkadza! – mówią nie tylko ci z A2, ale i tysiące jeszcze milczących i wciąż cierpliwych.

Naprawdę, rolnicy przeszkadzają innym tylko kiedy już nie mają innego wyjścia i tylko dlatego, że to im z ogromnym uporem od kilkudziesięciu lat przeszkadza się w sposób konsekwentny i systemowy.

A ponieważ są jedyną, ostatnią już względnie chociaż zorganizowaną grupą społeczną – należy raczej zastanawiać się jak połączyć z nimi siły, skoro ich program służy ogólnonarodowym celom, a poruszane tematy można i należy uzupełniać (jak wpisano w nie kwestię sprzeciwu internetowej cenzury). W końcu protesty paryskie zaczęły się przecież od podwyżki cen paliwa, czemu więc polskie nie miałaby mieć u genezy pomoru świń?

Bądźmy też jednak realistami. Niejedna już zima przynosiła wybuchy rolniczego niezadowolenia i rządzącym zawsze wystarczało przeczekać je do wiosny, kiedy nie było już komu blokować dróg, bo trzeba było wychodzić na pola. Czy tym razem będzie inaczej zależy od sprytu, zdolności organizacyjnych i determinacji powstającej właśnie AgroUnii. Z pewnością jednak warto z zainteresowaniem śledzić poczynania jej twórcy, Michała Kołodziejczaka. Może być o nim jeszcze głośno…

Konrad Rękas
http://chart.neon24.pl/

Komentarzy 45 to “Polskie kamizelki, czyli Szela mądrzejszy od Kmicica?”

 1. revers said

  Zolte kamizelski z obornikiem podczas akcji w Paryzu….

 2. Jacek said

  Nie chcę być złym prorokiem i tego im nie życzę ale „Warszaffka” która ma w tak głębokiej pogardzie rolników, bo to dotacje dostają, bo płacą niski KRUS, która zrobiła wszystko żeby nie było małych rodzinnych gospodarstw, kiedyś zapłacze krwawymi łzami. Nie będzie powtórki 39′, wieś nie pomoże wam przetrwać trudnych czasów bo jej po prostu nie będzie. Z rozdziawionymi ze zdziwienia gębami „jak to się stało” będziecie zdychać z głodu.

  ——
  Czego tym choooyom serdecznie życzę.
  Admin

 3. gnago said

  Racja i brak racji zarazem. Kogo zaboli blokada A2? ,Jedynie kierowców. Blokada dojazdu do urzędòw.sejmu. Czy dla rozgłosu delegatów na szczyt klimatyczny w Katowicach. To skazane byłoby na sukces i pałowanie

 4. lopek said

  Cóż – ten uwiąd społeczny ma co najmniej dwie przyczyny. Pierwszą – jest cała arma tych, którzy żerują na społeczeństwie a którym umożliwili to capiący smołą i siarką – choćby poprzez stworzenie dobrze opłacanych urzędników. Owi żerujący zdają sobie z tego sprawę – więc nie chcą żadnych zmian. Drugą przyczyną jest pamięć starszego pokolenia – jak łatwo zdławiono Solidarność za pomocą stanu wojennego. Dlatego starsi nie inspirują młodych do działania – bo wiedzą, że towarzystwo capiące smołą i siarką ma przygotowanych nowych Bolków na pęczki. Ponadto masę młodych Polaków skazano na banicję za chlebem – i tyle.
  Wniosek?
  Nie należy zapominać, że „Bruksela” to też rojowisko towarzystwa capiącego smołą i siarka.

 5. Archer said

  @Jacek

  Akurat przez kilkanaście lat widziałem te „małe rodzinne gospodarstwa” na Podkarpaciu mające 3-4 hektary na krzyż. Czasami żałowałem, że komuniści się wycofali z kolektywizacji rolnictwa. Nie dość, że pracochłonność w takich „gospodarstwach” była duża bo niemal wszystkie prace ręcznie trzeba było robić, to dochód z takiego „gospodarstwa” był mizerny.
  Najlepsze (i najefektywniejsze) są gospodarstwa 40 – 160 hektarów na rodzinę. Latyfundia mające po kilka tysięcy hektarów jeśli chodzi o „zarządzanie” i dobre wykorzystanie ziemi pod uprawy, patrząc na doświadczenia Rosji, Ameryki łacińskiej, a nawet II Rzeczpospolitej i PRL-u, też nie powinny być tworzone.

 6. NC said

  Pan Rekas: „zglajszachtowana”
  Obrzydliwy żargon, do tego przekręcony – to słowo brzmi „zglajchszaltowana”.

 7. VAV said

 8. Wieloimienny said

  Archer @

  I chwała Gomułce, że zatrzymał proces kolektywizacji w Polsce.
  Jeśli sobie Góral ma kilka mórgów ziemi i koniem orze to guzik to kogo obchodzi.
  Są duzi rolnicy mający po kilkadziesiąt hektarów i tacy co mają zagonki – to jest ich prywatna własność i działalność. Państwu nic do tego. Nie wolno chłopu bezprawnie odbierać ziemi. Zrobili PGRy myśląc, że komuna będzie trwać wiecznie. Komuny nie ma, ale ludzie w blokach zostali i stali się przez to tacy, że więcej nie napiszę, bo ten komentarz by tu nie przeszedł. Dodam, że dzieci mieszkańców PGRów urodzone po 1989 roku mają tę samą mentalność co rodzice. To są już zepsute całe pokolenia.

  Zawsze twierdziłem, że w ekonomii najlepszy jest umiar i szukanie złotego środka i trzeciej drogi. Zarówno komuniści, socjaliści jak i korwinowcy nadają się do jednego wora, a wór do jeziora. Pierwsi bawią się w Janosika, chcą zabierać siłą tym co mają, a najlepiej dać takim co to w ogóle sobie nie zasłużyli. Drudzy kłamią o wolności i wzajemnym porozumieniu, a w rzeczywistości oszukują i gnębią pracownika do granic wytrzymałości nie dając chwili odetchnienia! Warci są siebie.

 9. Roman K said

 10. Sołtys said

  @5 Archer.
  Właśnie z tych powodów ostrożnie podchodzę do tych protestów.Obawiam się że jakiś ” Bolek” wyprowadzi nas na łyżwy.Ale nadziei nie tracę i może się niebawem przyłączę do Agrouni.

 11. re: Co Francuzi powinni:

  Z taka porada – matus do dupy zajada.

  O ile bardzo zrozumiale sa pretensje ludzi, ktorzy wyszli protestowac – to ja mam watpliwosci co do niszczenia aut przez rolnikow francuskich.
  Zdaje sie, ze ktos probuje wykorzystac te protesty jako kolejna prowokacje.
  Jedni podejrzewaja kolorowa rewolucje inni… tez prowokacje.
  Nie mam zamiaru usprawiedliwiac Macrona, ktory – dokladnie tak samo jak Trump- NIE po to zostal wybrany, zeby cokolwiek naprawic i poprawic.
  Mam na mysli pare organizacji we Francji, ktore bardzo sie narazily… polityce na Bliskim Wschodzie.

  I to nie tylko tym, ze Francja popiera Palestyne i nie chce przeniesc swojej ambasady do Jerozolimy.
  Jakos tak sie sklada, ze Brazylia tez popierala Palestyne, i nie chciala przenosic ambasady – – trzeba bylo jej ‚zmienic rezim”. I Wenezuela tez nie chce. ( W Brazylii nowy lobuz wybrany przez USA na szefa panstwa, zabronil w ogole ubierania sie, w zolte garniturki odblaskowe)
  Francja ma dosc podla polityke zagraniczna – ale tez i ma silna opozycje do polityki rzadu.
  Nie udaly sie tricki z uchodzcami w redakcji Charlie Hebdo, nie udaly sie prowokacje terrorystyczne w ani w czasie zawodow sportowych; i nie udalo sie zwalac ani na uchodzcow ani na Rosjan.
  I kiedy Polska zadbala o to, zeby zerwac kontrakt o przekazanie Rosji gotowych Mistrali – , Francja zaplacila Rosji duza kare.
  Nie pomogla nawet zmiana prezydenta – z jednego globalisty na drugiego, Francuzi domagaja sie swoich utraconych praw demokratycznych i swiadczen pracowniczych, ktore im odebrano.
  No to teraz podstawili ‚terroryste, ‚wedlug sprawdzonego wzorca: znany policji, karany, wlasciciel nielegalnej broni, i do tego stary numer z przedswiatecznymi zakupami. Te terrorysty naprawde nie moga wymyslic innego scenariusza..
  Demonstranci w zoltych kamizelkach twierdza, ze ten akt terrorystyczn jest skierowany przeciwko demonstrantom. Zacznie sie walka z terroryzmem przy czym kazdy na ulicy bedzie podejrzany.

  France’s „Official” (CNCDH) Human Rights Award to B’Tselem for Its Resolve to End the Occupation of Palestine: Hysterical Israeli Government Response – Global ResearchGlobal Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/frances-official-cncdh-human-rights-award-to-btselem-for-its-resolve-to-end-the-occupation-of-palestine-hysterical-israeli-government-response/5662496

  Inevitable threat? Strasbourg gunman was on terror watch list, had grenades at home | WHAT REALLY HAPPENED

  https://www.whatreallyhappened.com/node/729446#axzz5ZXeRThLF

 12. Andzia said

  re;8
  Po rozwaleniu PGR-ów ziemię oddali Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanej przez znajomych króliczka. Prezesikowie regionalnych oddziałów w ramach „gospodarowania” gruntami już wiedzieli komu i za ile. Właściciel obsiał trawą i dostawał dopłaty od hektara. Nie musiał nic robić, bo trawę skosił sobie wdzięczny rolnik indywidualny.
  Kołodziejczak postuluje zniesienie dopłat unijnych, bo rolnicy na Zachodzie dostają większe, a to niszczy konkurencję.

 13. Dinozaur said

  W niemieckiej TV zdjęcia bandziora ze Strassburga (skazywany wielokrotnie w F, D,CH ) pokazywano pierwsze 3 dni zamazane-wyraźnie aby go nikt przypadkiem nie rozpoznał.

 14. Cwany żydo-reżim chce ograć rolników – https://wiernipolsce1.wordpress.com/2018/08/07/cwany-zydo-rezim-chce-ograc-rolnikow/


  Michał Kołodziejczak jako radny (z PiS) gminy Błaszki


  Michał Kołodziejczak już prawie jako przywódca rolników

 15. Isreal said

  ad5
  delikatnie mówiąc chrzanisz Archer

 16. emeryt said

  Kielich goryczy już się przepełnił :

  https://eu0.proxysite.com/process.php?d=SUyLpAIdtIGWBmKrbmM1Fpfq2lW%2BpPBYWH8j4g293n%2BQsdtGPj6R&b=1&f=norefer

 17. Wieloimienny said

  Czytając wczoraj artykuł pana Kosiura na jego jego stronie tylko czekałem aż pojawi się w poście na gajówce.

  Nie myliłem się.

  I dodam, że nie zgadzam się ze zdaniem pana Rękasa, że blokowanie autostrady jest ok.
  Powinni pojechać pod sejm albo chałupę Kaczora lub Danielsa.

 18. MatkaPolka said

  ŻOŁTE KAMIZELKI

  To nie tylko sprawa podatków za paliwo

  https://nomadiceveryman.blogspot.com/2018/12/official-charter-of-yellow-vests-its.html

  OFICJALNA KARTA – 25 ŻĄDAŃ RUCHU ŻÓŁTYCH KAMIZELEK

  GOSPODARKA I PRACA

  1 STAN OGÓLNY systemu podatkowego. Zmienić Konstytucję, aby uniemożliwić państwu przyjęcie więcej niż 25% dochodu obywateli.
  2 ZWIĘKSZENIE 40% w podstawowych programach emerytalnych i społecznych.
  3 MASOWE ZATRUDNIENIE wzrost sektora publicznego w celu przywrócenia usług publicznych RGPP: pociągi, szpitale, szkoły, usługi pocztowe.
  4 MIESZKANIE: Zaplanuj budowę 5 milionów budynków mieszkalnych kontrolowanych przez czynsz za pośrednictwem HLM, aby obniżyć czynsze i ożywić gospodarkę Wraz z zatrudnieniem. Nałożenie surowych kar dla burmistrzów / prefektur, które pozostawiają ludzi na ulicach.
  5 BANKÓW: Zakończyć monopole bankowe.
  Rozdrobnić wielkie banki „za duże”, by mogły upaść.
  Oddzielna bankowość regularna od bankowości inwestycyjnej. Zakaz dofinansowania dla banków finansowanych przez podatników.
  6 ZNIESIENIE DŁUG: anulować długi naliczone przez lichwiarskie odsetki.

  II-POLITYKA

  7 KONSTYTUCJA: Przepisać Konstytucję dla ludzi i w interesie narodowej suwerenności. Wdrażaj referenda, aby głosować nad popularnymi inicjatywami.
  8 ZABRONIĆ LOBBYING i przysługujące mu prawa do udziału w podejmowaniu decyzji politycznych. Stałe wykluczenie z życia politycznego dowolnego kandydata, który ma przeszłość kryminalną Położyć kres akumulacji mandatów
  9 FREXIT: OPUŚCIĆ UE przez Francje, aby odzyskać suwerenność gospodarczą, monetarną i polityczną. Respektuj wynik referendum z 2005 r., Kiedy Francja głosowała przeciwko traktatowi konstytucyjnemu UE, który został przemianowany na traktat lizboński (kosztem 5O mln euro rocznie).
  10 UNIKANIE PODATKOWE: Zwalczanie uchylania się od opodatkowania przez ultra-bogatych. Odzyskiwanie 80 miliardów euro tracone przez państwo każdego roku na CAC 40.

  11 ZATRZYMAJ PRYWATYZACJĘ dóbr publicznych, takich jak drogi, lotniska, parkingi, pociągi (SNCF). Ponowna nacjonalizacja tych usług.
  12 RADAR I CCTV: wycofanie niepotrzebnych radarów i monitorowanie ruchu wideo, który jest niczym innym, jak ukrytym schematem podatkowym.
  13 KSZTAŁCENIE NARODOWE: Usuń wszelką ideologię z ministerstwa edukacji, kończąc wszelkie niszczycielskie techniki edukacyjne (metodologia globalistyczna). 14 WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI: Czterokrotny wzrost budżet na prawo i porządek oraz ograniczenie czasowe procedur sądowych. Uczyń dostęp do wymiaru sprawiedliwości dostępnego dla wszystkich.
  15 MEDIA: Rozbijaj monopole medialne i połóż kres ich ingerencji w politykę. Udostępnienie mediów obywatelom i zagwarantowanie pluralizm opinii. Zakończ propagandę redakcyjną.
  16 GWARANTUJ WOLNOŚĆ obywateli poprzez włączenie do Konstytucji całkowitego zakazu ingerencji państwa w ich decyzje dotyczące edukacji, zdrowia i spraw rodzinnych.

  III ZDROWIE I ŚRODOWISKO

  17 PLANOWANA STARZENIE SIE Udzielenie gwarancji od producentów, że ich produkty będą trwać co najmniej 10 lat, a części zamienne będą dostępne w tym okresie.
  18 PLASTYKI: Zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych butelek, szklanek i innych zanieczyszczających jednorazowych opakowań.
  19 FARMACEUTYKI Osłabienie wpływu Big Pharma na zdrowie w ogóle, a w szczególności szpitalach.
  20 ROLNICTWO Zakazać uprawy GMO, rakotwórcze pestycydy, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną i rośliny jednokrotne.
  21 ZREINDUSTRIALIZOWAĆ Francję na zmniejszenie importu, a także zanieczyszczeń.

  IV GEOPOLITICAL

  22 NATO: zakończyć udziału Francji w zagranicznych agresywnych wojnach i wyjścia z NATO.
  23 FRANKAFRIKA: Zaprzestanie grabieży i ingerencji politycznie i wojskowo w Afryce, która utrzymuje Afrykę w biedzie. Natychmiast repatriować wszystkich francuskich żołnierzy. Nawiązuj stosunki z państwami afrykańskimi na równych zasadach
  24 IMIGRACJA: Należy zapobiegać przepływom migracyjnym, których nie można uwzględnić ani zintegrować, biorąc pod uwagę głęboki kryzys cywilizacyjny, którego doświadczamy.
  25 POLITYKA ZAGRANICZNA: Przestrzegaj prawa międzynarodowego i podpisanych przez nas traktatów.

 19. Joannus said

  Ad 14
  Przez Pana Kołodziejczaka nad polskie rolnictwo nadciąga złowroga chmura, jeżeli tego nie chcemy, trzeba koniecznie słuchać rad niejakiego Kosiura.

 20. MatkaPolka said

  Official Charter – 25 Demands of Yellow Vest Movement (English)

  ECONOMY AND WORK

  1 GENERAL STATE of the tax system . Amend the Constitution to prevent the State from taking more than 25% of the income of citizens.
  2 INCREASE of 40% in the basic pension and social welfare programs.

  3 MASSIVE HIRIN G increase in public sector to re-establish public services of the RGPP: trains , hospitals , schools, postal services.•.
  4 HOUSING: Plan the construction of 5 million rent-controlled housing units through HLM to lower rents and reinvigorate the economy With employment. Impose severe penalties for mayors/prefectures that leave people on the streets.
  5 BANKS: End the banking monopolies. Break up the ‚too-big -to -fail ‚ banks.
  Separate regular banking from investment banking. Prohibit taxpayer funded bank bailouts.
  6 DEBT ANNULMENT: Cancel debts accrued through usurious rates of interest.

  II- POLITICS

  7 CONSTITUTION: Rewrite the Constitution for the people and in the interests of national sovereignty. Implement referendums to vote on of popular initiatives.

  8 PROHIBIT LOBBYING and vested interests from political decision-making. Permanent exclusion from the political life of any elective having a criminal record Put an end to the accumulation of mandates.
  9 FREXIT: leave the EU to regain our economic, monetary and political sovereignty. Respect the 2005 referendum result, when France votedagainst the EU ConstitutionTreaty, which was thenrenamed the LisbonTreaty (at a cost of SO million eurosper year).
  10 TAX EVASION S: Clampdown on tax evasion by the ultra-rich. Recovering the 80 billion euros abandoned by the state each year to the CAC 40.
  11STOP THE PRIVATIZATION of public goods such as roads, airports, parking, trains (SNCF).
  Re-nationalization these services.
  12 RADAR AND CCTV: withdrawal of unnecessary radars and video traffic monitoring which is nothing but a tax scheme disguised.
  13 NATIONAL EDUCATION: Remove all ideology from the ministry of education, ending all destructive education techniques (globalist methodology).
  14 JUSTICE: Quadruple the budget for law and order and put time-limits on judicial procedures. Make access to the justice system available for all.
  15 MEDIA: Break up media monopolies and end their interference in politics. Make media accessible to citizens a and guarantee a plurality of opinions. End editorial propaganda.
  16 GUARANTEE THE LIBERTY of citizens by including in the Constitution a complete prohibition on state interference in their decisions concerning education, health and family matters.

  Ill – HEALTH / ENVIRONMENT

  PLANNED OBSOLESCENCE Mandate a guarantee from producers that their products will last at least1O years, and that spare parts will be available during that period.
  18 PLASTICS: Prohibit the marketing of plastic bottles, glasses and other polluting disposable packaging.
  19 PHARMACEUTICALS Weaken the influence of Big Pharma on health in general and hospitals in particular.
  20 AGRICULTURE Ban GMO crops, carcinogenic pesticides, endocrine disruptors and monocrops.
  21REINDUSTRIALIZE France to reducing imports as well as pollution .

  IV- GEOPOLITICAL

  22 NATO: End France’s participation in foreign warsof aggression, and exit from NATO.
  23FRANCEAFRICA: Cease pillaging and interfering, politically and militarily in Africa, which keeps Africa poor. Immediately repatriate all French soldiers. Establish relations with African states on an equal peer-to-peer basis
  24 IMMIGRATION: Prevent migratory flows that cannot be accommodated or integ rated, given the profound civilizational crisis we are experiencing.
  25 FOREIGN POLITICS : Respect international law and the treaties we have signed.

 21. MatkaPolka said

  Official Charter – 25 Demands of Yellow Vest Movement (English
  )

 22. Sołtys said

  Dokładnie Panowie badam ostatnio temat i powiem że mam coraz więcej dowodów że ten Kołodziejczak to „Bolek” i pan Kosiur ma racje. Trzeba rolników uświadamiać.

 23. Roman K said

  SOltysie…proponuje zastapoc Kolodziejczyka samym sdoba…gdyby pan Kosiur to zrobil z Walesa ..nei byloby tego co bylo….

  25 Zadan….to powtorka Postulatow Gdanskich….
  Wszystkim Francuzaom jacy zalozyli Zolte Kamizelki …. Szczesc Boze!!!!!

 24. Plausi said

  Jak załatwić „żółte kamizelki”, propzycja ?

  Aby zaspokoić potrzebę licznych Polaków na załatwienie wstrętnych ich duchowi „żółtych kamizelek” we Francji proponujemy takie rozwiązanie:

  https://ram.neon24.pl/post/146797,powrot-islamskiego-zamachowca-i-izraelskiego-swiadka

  Francja, podobnie jak Polska, jest państwem i na dodatek prawa, przypomnijmy więc czym jest państwo:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#Panstwo

 25. revers said

  Akurat po kontrolowanej przez sluzby akcji w Strausburgu pozbyto sie jednego z podwojnych agentow, a dodatkowo wprowadzono zakaz gromadzenia sie, narzuca sie kary za „zolte kamizelki”, choc w zoltej kamizelce paradowal dyktator mody Karl Lagerfeld .

 26. Roman K said

  Panie Gajowy …apeluje do Pana o wydrukowanie 25 Postulatow Zoltych Kamizelek na stronie jaka mozna sobie skopiowac I prywatnie wydrukowac w dowolnej ilosci egzemparzy , jak kto moze na zoltym papierze I te uotki rozdawac POlakom…
  Odwazniejsi moga to zrobic zakladajac zlota kamizelke I zrobic to ostentacyjnie na ulicy , na dworcach etc , mniej odwazni moga wieszac te postulaty na klatkach schodowych etc…
  Te postulaty sa doskonale I bardzo madrze zredagowane I podzielone…
  Calkiem zastraszonych namawiam do ich dokaldnie….. proponuje dla wyrzenia Solidarnosci z walczcymi o godnosc Europejczykow Francuzami, zawiazac zolte kokardy , na samochodach czy na klapach….
  Moze przynajmiej nas na to bedzie stac!!!!!
  To bedzie piekny akt Gajowki wpisujacy sie w jej dlugoletnia tradycje!

 27. Po tej stronie Oceanu prawie każdy ma w szafie pomarańczową kamizelkę. To może być przerażające.

 28. andzia said

  re: 26
  Niech Pan uważa Panie Romanie, bo zaraz sołtysy i kosiury znajdą bolkowe zacięcie i nieubłagalnymi paluchami wskażą na literę „Ż”.
  Kodardę zawiązać nietrudno na znak solidarności z Francuzami, trudniej przyłączyć się na miejscu do rolników, bo wkurzają kierowców i walczą o swoje. Prościej jest żreć śmieci z supermarketu, siedzieć na dupie i krytykować kogoś, kto zaczyna coś robić. Tak się poznaje szabasgojów, którzy tylko w klepaniu w klawiaturę są mocni.
  W takiej sytuacji solidaryzowanie się z Francuzami z uwagi na bierność we własnych sprawach, w mojej ocenie byłoby niezręcznością. Podobnie jak rysowanie kredkami.To już lepiej zaapelować do sołtysa i Kosiura, aby przywdziali żółte kamizelki i protestowali „za naszą i waszą”

 29. Sołtys said

  A czytała Andzia postulaty Kołodziejczaka? Przecież to kant wuja można rozbić. Zwolnienie Powiatowego lekarza weterynarii to mi dopiero postulat.Tu trzeba zmian wręcz rewolucyjnych wszystkie służby kontrolujące rolników trzeba przewietrzyć i skasować uciążliwe idiotyczne przepisy .W punkcie dziewiątym to co? Bali się użyć słowa Rosja? A co do przyłączania się do protestu to powiem Andzi że próbowałem dziś nawiązać kontakt na FB z Agrounią (głupszej nazwy nie można było wy myśleć) proponując pomoc przy pozyskaniu życzliwości kierowców ciężarówek podczas blokad a nawet doprowadzeniu do przyłączenia się ich do protestu.Akurat znam dobrze to środowisko bo przez ostatnie lata również jestem kierowcą bo z 20ha nie utrzymam rodziny.I co na to Agro-unia i Kołodziejczak?A gówno.Proszę sobie przeanalizować te postulaty i porównać z tymi z Francji. https://www.facebook.com/projektAGROunia/photos/a.1352176694919025/1375851355884892/?type=3&theater

 30. Martusia said

  Jedyny odwazny i uczciwy polski polityk w Sejmie, mowi:

 31. Sołtys said

  Ciekawe dla czego w tym zakątku internetu trwa dyskusja nad usunięciem biogramu Kołodziejczaka? ttps://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Kołodziejczak

 32. andzia said

  re: Sołtys
  Kołodziejczaka słuchałam już podczas pierwszej demonstracji, a także w tv internetowych, gdzie był zapraszany. Jak trzeba więcej i szerszych żądań, to rusz sołtysie 4 litery i zabieraj się do roboty. Nie podoba się Agrounia? Nie musisz się przyłączać na krzywego, zrób własną rolniczą organizację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilka oddolnych zrzeszeń rolników protestowało. To jeszcze lepiej, bo niewygodnie dla władzy, która chce mieć wszystkich pod kontrolą. Kołodziejczak zarejestrował organizację okolicznych rolników a nie ogólnopolski związek rolników różnych branż. Chłopak ma charyzmę, to się nie podoba władzy, ale przez sołtysa inne argumenty przemawiają. Proponuję wpisać na y.t. :wrealu kołodziejczak, gdzie mówi o stratach spowodowanych bezmyślnymi i wrogimi poczynaniami rządu w stosunku do handlu rolników z Rosją. Ale nie tylko. Najlepiej po żidowsku plunąć (może się przyklei?)

 33. Sołtys said

  Andzia.Słuchać nie mając pojęcia o czym się dyskutuje a słuchać znając temat z wieloletniej praktyki to wielka różnica.Niestety mam dziwne przeczucie że zawiodę się na tym człowieku.”Przyłączać się na krzywego”? Tak rozumujesz propozycję współpracy? A odpie..ol ty się ode mnie.

 34. widzimisiee said

  Ad 30 Nie jedyny

  https://twitter.com/przemysl2013?lang=en

 35. Zerohero said

  @Sołtys

  Czy Pan oczekuje, że Kołodziejczak obali ustrój? On się skupia na tym co w jego zasięgu.
  Po co ma używać słowa „Rosja”. On i tak już jest zaklasyfikowany przez żydostwo z PiS jako ruski agent. Czemu Pan mu z ciepłego fotela głupoty suflujesz.

  @Andzia

  Znalazłem w Internecie różne podszczypywajki na Kołodziejczaka pisane z punktu widzenia „naszych”. np. tu się rozpisała jakaś wyjątkowa menda podpsiująca się „stanislav”.

  „Szanowna Pani AgnieszkoS, z pani spostrzegawczością( cyt.”…obejrzałam kilka filmów na You Tube z Kołodziejczakiem i zauważyłam, że ubiera się on nie w sukmanę i gumofilce tylko bardzo drogie koszule firmy Ralph Lauren ( przynajmniej dla nas w USA). Zwróciły moją uwagę buty sportowe, które dziwnie nie pasowały do redlin z kartoflami, dżinsy najnowszego kroju noszone w sposób modnie niedbały, tudzież inne dodatki do ubioru.”) nie dostrzega pani subtelnej ( ale zależy dla kogo!) mistyfikacji pt.” Nowy Lepper”?! Szczególnie z Kalifornii, czy z gdzieś tam gdzie pani matecznik, z siedziby mistrzów hollywoodzkiej scenografii i stylizacji i efektów specjalnych, to chyba nie trudno dostrzec?”

  http://chart.neon24.pl/post/146799,polskie-kamizelki-czyli-szela-madrzejszy-od-kmicica

  Kołodziejczak jest bogatym rolnikiem (a może był?), a że nie chodzi ufajdany jak Kononowicz, to przecież dobry powód do wzbudzenia podejrzeń. Prawda?

 36. ech said

  @26 Świetny pomysł, oby ten nowy ruch, jako Solidarnościowy, ogarnął całe tzw. EU. szczególnie Englandie gdzie jest mózg i dalej serce w N. Y. U. S, i tak to będzie, po co wiec czekać na większą biedę lub FEMA Camps. Niech sp*lają do pokopanych grandziarskich sztolni oraz pustostanów unżółtych i unczarnych.

 37. MatkaPolka said

  Rewolucja żółtych Kamizelek – to spontaniczny ruch społeczny – protest przeciw zubożeniu społeczeństwa, przeciw bezprawnym podatkom, przeciw wyzyskowi, przeciw biedzie – przeciw monopolom, przeciw bankom, przeciw bezprawiu elit rządzących , przeciw bezprawiu władz i Banków, przeciw zalewaniu Europy przez NACHODŹCÓW, przeciw ŻYDOM

  Francuzi domagają się – przestrzegania prawa przez rządzące elity, godnego życia i wynagrodzenia, emeryci podwyższenia głodowych Emerytur, młodzi godnych zarobków, obniżenia sumy wszystkich podatków do nie więcej niż 25% – (w Polsce sam VAT – to 23%)

  To opór zabiedzonego społeczeństwa – przeciw Globalistom

  OCZYWIŚCIE – są prowokacje rządowe – palenie samochodów, rozruchy – rząd Francji chce zdewaluować te protesty – emerytom „dorobić mordę” chuligana

  W wynik tych protestów, które rozprzestrzeniają się we Francji i w Europie jak powódź – Zgromadzenie Narodowe Francji zamierza uchwalić wotum nieufności wobec rządu Macrona.

  Macron – to pupil Rotszylda – tak naprawdę w pseudo wyborach wygrał jednym jedynym głosem – Głosem Rotszylda

  Głosowanie w tej sprawie odbędzie się wieczorem 13 grudnia. Wotum nieufności ma związek z przedłużającą się falą protestów „żółtych kamizelek”.

  W tym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w kraju „społeczno-gospodarczy stan wyjątkowy” i zaproponował działania, które mają zakończyć protesty „żółtych kamizelek”. Reakcja na tę decyzję była jednak niejednoznaczna: nie wiadomo, bowiem, skąd wziąć do 10 mld euro na realizację tych obietnic.

  Zamieszki we Francji trwają od połowy października. Niezadowolenie mieszkańców kraju wywołała wiadomość o podwyższeniu podatku od benzyny.

  Z powodu protestów poparcie dla Emmanuela Macrona spadło do 20%. Tym samym powtórzył on antyrekord najbardziej niepopularnego prezydenta Francji Francoisa Hollande’a.

  Yellow vest interviews, The French have nothing left –
  Wypowiedzi biednych francuskich Emerytów o zwiększenie emerytur o 40%

  Nie tylko Francja protestuje przeciw poczynaniom bandyckich Eurokratów -Brexit jest tuż tuż

  Dynamiczna mowa Nigel Farage – w Parlamencie Europejskim
  Nigel Farage just gave an EPIC Speech that left the European Union speechless

  Jak już wszyscy wyjdą z Unii Europejskiej – To w UE zostaną tylko Niemcy i niemiecka Kolonia -Polska

 38. Roman K said

  Jezu ludzie…przeczytajcie 25 postulatow……..nie dywagujcie -co siem wam wydawa…. jak zaczynacie myslec powaznie:-)))))

 39. Boydar said

  Ja przeczytałem, na wszelki wypadek dwa razy. I nie znalazłem, że trzeba być przyzwoitym człowiekiem.

  To bardzo dobra platforma do zatrzymania procesu destrukcji. Można tylko zadać pytanie, w którym punkcie. Nie, nie punkcie z tych dwudziestu pięciu, w którym punkcie relacji wewnątrz społeczności. Bo jak dla mnie, to tasiemce tubylcze chcą koniecznie umocnić się na dotychczas osiągniętych pozycjach; nawet za cenę przywrócenia względnej normalności.

  Czytałem w ostatnich latach wiele takich manifestów. Wszystkie są podobne, i wszystkie inseminują że kółko jest kwadratowe, choć pięknie pomalowane koszerną farbą.

  Na drzewo !!!

 40. Sołtys said

  @35 Ktoś kto uważa ze siedzę na czterech literach tylko komentując jest w poważnym błędzie.Jakieś tam drobne sukcesy mam na swoim koncie. Chociażby ten https://echodnia.eu/radomskie/gmina-gielniow-inwestycja-pod-gozdzikowem-jednak-nie-ruszy/ar/12410674 Udało mi się ustrzec okolicę przed kłopotami z palącymi się obecnie składowiskami śmieci.Kosztowało mnie to troszkę czasu i pieniędzy i nerw . Chciałbym się obecnie przyłączyć do jakiegoś ruchu który by coś zmienił w Polsce ale po smutnych doświadczeniach z przeszłości podchodzę nieufnie do różnych sił w Polsce.Proszę nie przesadzać z tym bogactwem Kołodziejczaka on posiada tylko 13,5 .ha.A jego ubiór to raczej kwestia nowego stylu „fura,skór i komóra”.Być może jest to jakiś działacz niezależny ale nie wierzę by „służby” nie miały z nim żadnego kontaktu.Panie Gajowy proszę skasować mój post 33.

 41. andzia said

  re:Zerohero
  Kołodziejczak nie jest biedny. Mógł pracować gdzieś na etacie, ale wolał zostać na wsi. Opowiadał, że jest związany z ziemią, na której pracował jego ojciec i dziadek. On się chyba zajmuje uprawą kapusty, którą wcześniej sprzedawał w Rosji. Jak go stać na firmowe ubranie, to nie będzie się na protesty ostentacyjnie ubierać w gumofilce.
  ps. znane baby zz szołbiznesu w Polsce twierdziły, że ubierają się w szmateksach. Nie wiem czy faktycznie czy była to reklama tych śmierdzących sklepów.

  ——–
  No bez przesady, Pani Andziu.
  Jest tam całkiem czysto, ubrania są albo całkiem nowe, albo starannie wyprane. Oczywiście wystrój wnętrz nie może się równać ze Złotymi Tarasami, a ekspedientki nie są równie eleganckie, co w Euromodzie. Te sklepy już dawno przestały być łachmaniarniami.
  Admin

 42. Od 1980r. do 2018r. to okres przypadający na życie dwóch pokoleń Polaków i wychodzi na to, że dla wielu był to czas stracony – niczego się nie nauczyli z historii, w której fizycznie uczestniczyli. Można dzisiaj Polakom dać nowego Bolka, który tak samo jak poprzedni wyprowadzi ich w maliny.

  Nową przypowieść Polak sobie kupi,

  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

  Pieśń o spustoszeniu Podola – Jan Kochanowski, (1575r.)

  Rolnicy są ostatnią wielką grupą zawodowo-właścicielską, która dzisiaj jako jedyna może przeciwstawić się polityce żydowskiego reżimu IIIŻydo-RP/Polin. Jeśli jednak postulaty rolników, a raczej grupy manipulantów pod wodzą Kołodziejczaka będą dotyczyły wyłącznie sektorów produkcji rolnej, to będzie to przegrana rolników i nas wszystkich. Konieczne są zmiany systemowe, odrzucenie żydowskiego kapitalizmu i to trzeba już dzisiaj wyraźnie formułować, póki jeszcze ma to kto zrobić – przynajmniej teoretycznie. Po spacyfikowaniu rolników nie będziemy dysponowali żadną silną grupą społeczno-zawodową (z 1,95 mln gospodarstw rolnych w roku 1990 zostało nam ok. 900 tys.).
  Żydowski reżim doskonale posługuje się socjotechniką, stąd Kołodziejczak świadomie lub nieświadomie pełni wyłącznie rolę wentyla bezpieczeństwa dla reżimu IIIRP. – Czy nikogo nie zastanawia fakt, że Kołodziejczaka na przywódcę rolników lansują powszechne żydo-media -?
  Czas przestać myśleć telewizorem.

  Osiem lat temu:

 43. Plausi said

  Nie sądzimy, że takie proste wyjaśnienie

  @37, MatkaPolka

  „Rewolucja żółtych Kamizelek – to spontaniczny ruch społeczny”, trafia w sedno sprawy, wg. naszego doświadczenia, jedynie wyspecjalizowane służby są w stanie zorganizować „spontaniczny ruch społeczny”. który trwa dłużej niż 24 godziny, weźmy choćby dobrze Polakom znany przypadek takiego ruchu:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  czy choćby ostatnio „spontaniczny ruch społeczny” na ukraińskim Majdanie i na BW w 2010/11, który nie tyłko był organozowany przez zupełnie fikcyjne występy w sieciach tzw. a-„społecznych”, ale któremu towarzyszyły liczne uzbrojone bandy w Libii, Syrii i Iraku, tam nawet w postaci Daesh, nazwanego w mediach gównego nurtu fantazyjnie „państwem” i jeszcze fantazyjniej „islamskim”.

  Naszym zdaniem trzeba sią też zastanowić nad uwagami wiecznego teoretyka spiskowego

  https://marucha.wordpress.com/2018/12/03/euromajdan-w-paryzu/

 44. 8
  Wieloimienny
  Najpierw przydaloby sie poczytac, sprawdzic i dowiedziec , dlaczego po wojnie powstaly PGR-y i dlaczego za czasow Gomolki juz nie byly tak potrzebne.
  W Polsce zawsze byly drobne i wieksze gospodarstwa rolne ale w powojennej, bardzo zniszczonej Polsce kiedy wies glodowala,, chorowala i nie miala czym i za co uprawiac ziemi – przymus gospodrstw pnstwowych byj jedynym sposobem na wykarmienie miast. Nie bylo elektrycznosci, wodociagow, transportu, maszyn rolniczych ani nawet pieniedzy, zeby mozna bylo prowadzic samodzielnie jakiekolwiek gospodarstwo. Bieda szczegolnie dawala sie we znaki w Malopolsce, na Podhalu , w krakowskim wojewodztwie.
  Na wsi ludzie chorowali z wycienczenia i nedzy wojennej, panowala epidemia gruzlicy; mlodzi ludzie szli do miasta, zeby zarobic pieniadze

  Podobnie paskudne byly dokwaterowania. W zburzonych miastach tysiace ludzi w miastach nie mialo dachu nad glowa.
  Moze jakis madrala nam teraz wytlumaczy dlaczego w zniszczonej wojna Polsce nie bylo bezdomnych i glodnych i ludzie nie zamarzali na mrozie.”Wydarzenia” Polsatu podaly, ze w Polsce obecnie zamarza pol tysiaca osob kazdego roku.
  Wierzyc mi sie nie chce. Czy to mozliwe??

  Kto ten francowaty kapitalizm do Polski sprowadzil?
  Ktora Solidarnosc??

 45. Re: 42 Rzeczpospolitapolska…
  O rany, Panie Dariuszu skopiowal Pan moje slowa? (no powiedzmy wiekszosc)…
  Alez oczywiscie, ze w zupelnosci ma Pan racje dotyczaca kwestii systemu cyrkulacji pieniadza jako swego rodzaju krazenia krwi w czlowieku.
  I faktycznie NICZEGO nie zrobimy ani nie posuniemy sie do przodu, bez LIKWIDACJ LICHWIARSKIEGO kartelu finansowego.
  ===========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Rolnictwo to „rosnace” (mnozace sie) pieniadze przez Nature bez ograniczenia…

Sorry, the comment form is closed at this time.