Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rok rządów premiera Morawieckiego za nami

Posted by Marucha w dniu 2018-12-13 (Czwartek)

Premier Mateusz Morawiecki wizerunkowo się sprawdził i został zaakceptowany przez swój własny elektorat, co jest dla mnie dość dużym zaskoczeniem – powiedział w wywiadzie dla Sputnika politolog i prof. Adam Wielomski.

Minął rok od zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego i trzy lata od objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Przypominam, że na konferencji „Praca dla Polski” premier chwalił się wzrostem gospodarczym, niskim bezrobociem i stabilnym budżetem. Jak te osiągnięcia, ogłoszone przez Morawieckiego przekładają się na potrzeby zwykłego obywatela, na co liczy i czy jego oczekiwania się spełniły?

— Myślę, że PiS zaspokoił oczekiwania swoich wyborców na samym początku kadencji, przede wszystkim przez program 500+ i te oczekiwania socjalne wyborców, które były możliwe do zaspokojenia przy pomocy zasobów budżetu państwa i pożyczek. Problem polega w tej chwili na tym, że elektorat socjalny Prawa i Sprawiedliwości wydaje się oczekiwać nie tylko utrzymania tych „zdobyczy” socjalnych, ale również ich powiększenia. A to jest niemożliwe ze względów finansowych i można w związku z tym zaobserwować pewnego rodzaju zmęczenie tego elektoratu, jakby niespełnione, jego bardzo wygórowane oczekiwania.

Dlatego też poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości już nie rośnie, ustabilizowało się i wykazuje nawet pewne tendencje spadkowe, za to powoli zwiększa swoją siłę opozycja. Mówimy tu tylko i wyłącznie o sferze ekonomiczno-socjalnej.

Myślę, że prawdziwe kłopoty dla rządu rozpoczną się, jeśli mają rację ekonomiści mówiąc, że zbliża się spowolnienie gospodarcze albo i kryzys gospodarczy, dlatego że będzie on wymagał zaciągania dodatkowych olbrzymich kredytów, czy też redukcji świadczeń socjalnych, a to może być moment kryzysowy dla rządu.

Jednym z wyzwań, z jakimi musiał zmierzyć się premier Morawiecki było wygaszenie zagranicznych punktów konfliktu, czemu miała służyć zagraniczna ofensywa rządu. Jak według Pana ona wypadła?

— Rzeczywiście, myślę, że premierowi Morawieckiemu udało się wygasić konflikty zagraniczne, przyjmując bardzo prostą strategię, to znaczy ustępując w tych konfliktach partnerom zachodnim i poddając pozycje Polski na całej linii, z jednoczesnym ogłoszeniem przez rządową telewizję i popierające rząd media olbrzymich sukcesów dyplomatycznych, które oczywiście nie miały miejsca.

Także jeżeli chodzi o kwestie polityki zagranicznej i pozycji Polski w świecie, to rok rządów premiera Morawieckiego należy ocenić całkowicie negatywnie i krytycznie.

No i nie mogę tutaj nie zapytać o politykę wschodnią Morawieckiego.

— Nie wiem, czy można tu mówić o jakiejś nowej polityce wschodniej tego rządu, dlatego, że jest czystą kontynuacją polityki poprzedniej, w tej kwestii nie ma żadnych zmian. Nie ukrywam, że liczyłem, iż minister Czaputowicz będzie prowadzić politykę zdecydowanie bardziej kompromisową w stosunku do swojego poprzednika, ale tak się nie stało. I powiedziałbym, że czym dłużej jest ministrem, tym bardziej jest to konfliktogenna polityka ze Wschodem, przede wszystkim z Rosją.

Z drugiej strony jest natomiast polityka wobec Ukrainy i popierania jej za wszelką cenę zawsze, wszędzie i jak się da. W związku z tym trzeba politykę tego rządu ocenić krytycznie. Polega ona na ustępowaniu przed Unią Europejską np. w kwestii sądów, ustępowaniu przed Stanami Zjednoczonymi i Izraelem w kwestii ustawy o IPN, nie mówię już o ostatnim wydarzeniu z Panią ambasador Mosbacher i poniżeniu państwa polskiego, na które nie nastąpiła żadna reakcja.

Ma oczywiście miejsce podsycanie sporów na wschodzie, co jest na rękę dyplomacji zachodniej, przede wszystkim amerykańskiej, a po części również niemieckiej. Dlatego trudno mówić o jakiejś niezależności Polski na arenie międzynarodowej i ta zależność od ośrodków zachodnich przywódczych wyraźnie się pogłębia. Państwo polskie nabiera charakteru kraju, które powtarza to, co te zagraniczne ośrodki życzą sobie usłyszeć.

Teraz o postaci premiera, jego obliczu moralnym. Czy Morawiecki spełnił nadzieje, jakie pokładał w nim prezes Jarosław Kaczyński? Nie mówię już o pewnych skandalach i głośnych sprawach, które wstrząsnęły polską opinią publiczną.

— Powiem w ten sposób — osobiście myślałem, że premier Mateusz Morawiecki kompletnie nie spełni się w roli premiera ze względów wizerunkowych. Wychodziłem z założenia, że osoba uchodząca w oczach opinii publicznej za bankiera nie jest w stanie stanąć na czele rządu socjalnego i populistycznego, a tak oceniam rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wydawało się, że taka osoba wizerunkowo do takiego rządu nie pasuje. Tymczasem okazało się, że premier Mateusz Morawiecki wizerunkowo się sprawdził i został zaakceptowany przez swój własny elektorat, co jest dla mnie dość dużym zaskoczeniem.

Myślę, że w tej chwili rząd Morawieckiego stoi przed poważnym problemem Komisji Nadzoru Finansowego i afery, która się tam wydarzyła. I to, ile się o niej dowiemy i czy ta afera pogrąży rząd, czy też nie, zależy po części od samych faktów, których nie znamy, a po części od uczciwości i rzetelności śledztwa, które będzie się w tej sprawie toczyć.

Niestety, śledztwo jest podporządkowane prokuraturze, która sama podlega rządowi, dlatego istnieje niebezpieczeństwo, iż ta afera będzie minimalizowana i zamiatana pod dywan. Mam nadzieję, że tak się jednak nie stanie, od tego w Polsce są media, żeby tę sprawę pilotować i pilnować tego, żeby nie została ukryta i żeby nie udawano, że jej nie było.

https://konserwatyzm.pl/

 

Komentarzy 10 to “Rok rządów premiera Morawieckiego za nami”

 1. Voodoosch said

  „Wychodziłem z założenia, że osoba uchodząca w oczach opinii publicznej za bankiera nie jest w stanie stanąć na czele rządu socjalnego i populistycznego, a tak oceniam rząd Prawa i Sprawiedliwości.”

  Uj tam, wazne ze mozna co do gara wlozyc i TV obejrzec, a piwko z Biedry w lodowce tez sie znajdzie. Porno za darmo, autostrada nad morze mozna juz jechac (troche drogo ale co tam) i do tego moge anonimowo wyrzygac sie na ludzi w internecie.

 2. Niepokorny said

  Dla mnie Morawiecki to taki troche Dyzma.
  Ojciec na salony go raczej nie wprowadzenie, bo Solidarnosc Walczaca to byl margines opozycji, kanapowa organizacja.
  Krecil sie kolo PO calkiem wysoko jak pokazuja tasmy kelnerow.
  Ma dobra prase, nie tepia go jak innych pisowskich prominentow. Ciekawe.

 3. lopek said

  „Rok rządów premiera Morawieckiego za nami”
  =========
  Tzw. demokratura to taki układ zamknięty za pomocą którego operuje się poszczególne kraje – więc i ludzi w nim żyjących. Jeżeli zawiadujący tzw. demokraturą w atrapie Polski postanowił, że PiS będzie przy korycie przez dwie kadencje – to PO będzie robić wszystko aby mu to umożliwić. PO będzie wrzeszczeć, że przyjmie miliony kolorowych, że podniesie wiek emerytalny do 75 lat, że podniesie ceny wszystkiego, etc. – a gdyby i to nie spowodowało efektu – to wyciągną taśmy – gdzie np. Tusk nazywa tubylców – no mniejsza o to – jak.
  Wniosek?
  Chodzi o to, że za PO zrobiono tubylcom koło tyłka – to co miano zrobić – to teraz i za PiS trzeba do końca zrobić tubylcom – to co zaplanowano im zrobić.

 4. NICK said

  Nasz pupil nie użył słów.

  Nnno. ‚Ten teges’.

  Brawo.
  Pupilu Nasz.

 5. Lipski said

  Izrael czyli Kneset i Mosad decydują w popisowej Polsce a nie Pan Morawiecki,wraz z mediami PiS reklamujących opozycję zamiast…prawnych sukcesów (PiS) w Polsce.

  Ex-bankier,który jest przeciw dzieciom w Polsce?Premier,który wie,jak funkcjonuje brutalny kapitalizm w BRD z lekami dla dzieci?Bez opłat.

  Przypominam. 4miliony „obywateli”w Polsce(zameldowanych w Polsce),w tym hebrajczycy i ukraińcy są już ubezpieczeni…w Niemczech.

  Jedyna ustawa w całej Europie,która mogła by zmienić Europę nie jest reklamowana?

  Vide-zakaz odbierania dzieci w Polsce,z powodu biedy.Oficjalnie.W teorii.W praktyce dzieci w Polsce,są eksportowym hitem handlowym.

  500+ wystarcza na opłacenie płatnych leków dla dzieci.Jakie jeszcze reformy,są korzystne dla Polaków a nie przybyszów z tonącego,pełnego chorób zakażnych czyli z Izraela czy też z napromieniowanej ,pełnej AIDS i wenerycznych chorób czyli Ukrainy?

  Szlag mnie trafia jak czytam media PiS reklamujące Michnika i jego analfabetów w Polsce.
  Przecież oni nie potrafią pisać po hebrajsku,cholerni przebierańcy…i oszuści.

  Rozmawiam, z Polakami w Polsce ,na służbie,za pensje, w administarcji w Niemczech(mieszkają w Polsce ale służą prawu niemieckimu).Oni ,Polacy w Polsce, przestali myśleć jako niezależni Polacy.Mają w 4 literach Polskę i Polaków.
  Szczególnie gdy służą …Jugendamtowi ale to już jest inny temat.

  Z kolei opozycja w Polsce,śpi i ma w 4 literach Polaków i ich dzieci.Wstyd i hańba,tchórze śmierdzący.Zamiast pokazywać tragiedię biedoty w Izraelu (tylko żydów)i slamsy w USA,to oni wraz z PiS pozwalają na okradanie …US Army w Polsce,NATO z danych osobistych.

  Nazwiska i daty urodzenia obywateli z „NATO” w popisowej Polsce,są wykorzystywane przy zakupach w internecie.Towar na nazwisko „obywateli” przychodzi na podany adres a płaci „obywatel” NATO. Mafia w popisowej Polsce,bawi się znakomicie.O tym nie wie Premier Polski 2018?

 6. Boydar said

  Która to, ta „opozycja”, Panie Lipski ? Może mnie Pan oświecić ? Ale nie nalegam.

 7. NICK said

  Lipstick. Who’s that?

  „Izrael czyli Kneset i Mosad decydują w popisowej Polsce a nie Pan Morawiecki,wraz z mediami PiS reklamujących opozycję zamiast…prawnych sukcesów (PiS) w Polsce.”

  „Prawnych sukcesów”?

  https://www.bing.com/videos/search?q=who%27s+that+lipstick+on+the+glass+tekst&view=detail&mid=86EAA323C410AF292FF886EAA323C410AF292FF8&FORM=VIRE

  A kora?
  Jak to biedna kora.
  Murszeje.
  Nie życzę murszenia.
  Z po-datkiem.
  Milczenia.

 8. revers said

  Indyjski Times by wytulmaczyl Morawiekiemu, skad bierze sie dobrobyt, skad rozruchy jak w Paryzu, a podatki w Polsce w miejscu, jak nie zapowiadane od nowego roku wieksze podatki w benzynie i energii elektrycznej, lub rozruchy w Paryzu z powodu drastycznyych podwyzek podatkow

  raczej juz przedwczesnie zamraza propagandowo, to co ma niechybnie nastapic.

 9. reno said

  ALE ILE JESZCZE SAMYCH „SUKCESÓW” I „ZWYCIĘSTW” PRZED NAMI!!!!!
  FORT TRUMP-Putin i Rosja- już prawie nie istnieją-UNIA EUROPEJSKA ZOSTANIE UMOCNIONA PRZEZ Morawieckiego+Czaputawicza. Merkel jest z glowy, Micron chyba przyjedzie prosić o pomoc jak się ‚pochylić’ nad przeciętnym Francuzem, Chińczyków mamy w zasięgu ręki (albo oni nas),
  Nie wiadomo, CIESZYĆ czy BAĆ

 10. Marcin said

  To jest dramat.
  Elektorat zaakceptował Moraw Icki ego.
  To tak jakby owce zaakceptowały wilka.

Sorry, the comment form is closed at this time.