Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (46 – …
  Ale dlaczego? o Nie ma króla bez Boga
  Boydar o Przestańcie kłamać!
  Kwal o Wolne tematy (46 – …
  Olo o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Krzysztof M o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Krzysztof M o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  UZA o Przestańcie kłamać!
  Boydar o Wolne tematy (46 – …
  Krzysztof M o Towarzysze i towarzyszki! Oraz…
  Boydar o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Olo o Bill Gates twierdzi, że „przek…
  Olo o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Kar o Bill Gates twierdzi, że „przek…
  Boydar o Bill Gates twierdzi, że „przek…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Drodzy Czytelnicy i Uczestnicy Forum

Posted by Marucha w dniu 2018-12-25 (Wtorek)

Życzenia • specjalnie dla http://www.michalkiewicz.pl • 24 grudnia 2018

Ludwik Hieronim Morstin wspomina, jak to na spotkaniu Unii Intelektualnej w 1926 roku w Wiedniu wystąpił prof. Tadeusz Zieliński. Najpierw zdumiał słuchaczy, przemawiając po grecku, po łacinie, po niemiecku, po angielsku i po francusku, a potem zachwycił, przedstawiając horyzonty kultury europejskiej, opartej na trzech pojęciach: Dobra, Prawdy i Piękna. Kto podziela ten pogląd, ten podporządkuje tym pojęciom odpowiednio trzy inne pojęcia: przynależność narodową, chrześcijaństwo i antyk.

Obecnie coraz więcej postępaków nawet o tym nie zapomina, bo zapomnieć można to, co się kiedyś wiedziało, a oni najwyraźniej nie mieli o tym pojęcia – więc coraz więcej postępaków pogardza synonimami pojęć Dobra, Prawdy i Piękna, a więc – przynależnością narodową, chrześcijaństwem i antykiem.

W miejsce przynależności narodowej deklarują internacjonalizm, teraz już wprawdzie nie proletariacki, tylko „europejski”. „Życie jest formą istnienia białka, ale w kominie coś czasem załka” – pisała Agnieszka Osiecka – toteż poseł Protasiewicz, choć europejczyk w każdym calu, jednak krzyczał „Niemcy mnie biją!” w nadziei, że obecnych Polaków pobudzi do okazania solidarności – oczywiście na płaszczyźnie przynależności narodowej.

Odrzucają też chrześcijaństwo z jego uniwersalną etyką, na rzecz pozornie wygodnej etyki sytuacyjnej, w której wszystko, a więc również Dobro i Zło, zależą od mądrości etapu. Cóż jednak z tego, kiedy na podstawie tej pozornie wygodnej etyki nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na proste pytanie: czy gazowanie Żydów jest dobre, czy złe? Bo etyka musi być zakotwiczona w Prawdzie, a skoro Prawdy nie ma, „to jakiż ze mnie kapitan!” – mówił bohater powieści Teodora Dostojewskiego.

Wreszcie antyk, który przy wszystkich swoich niedoskonałościach obdarzył nas Pięknem – a pałeczkę w tej sztafecie przejęło chrześcijaństwo. Jego wielka literatura dostarczyła inspiracji dla artystów różnych dziedzin – muzyków, malarzy, dramaturgów i poetów. Teraz wielu pracowników przemysłu rozrywkowego – bo jacyż tam z nich artyści! – tą inspiracją gardzi – więc nic dziwnego, że tworzą knoty, za które bez subwencji rządowych nie zarobiliby nawet na papierosy.

„Ale kościół katolicki nie na próżno nazywa się rzymskim i grecko-łacińska kultura nie jest mu obcą, ani wrogą. Że Bóg objawia się także w pięknie, tego nie neguje; że ten element piękna i sztuki jest we współczesnej nam epoce przez kościół katolicki nie dosyć uwzględniony jako środek wychowania duszy ludzkiej w kulcie i miłości bóstwa, to także prawda.” – pisze Ludwik Hiernim Morstin.

Zatem nie skąpmy sobie wzruszeń, jakich dostarcza nam piękno chrześcijańskiej religii, zwłaszcza w święto Bożego Narodzenia, które każdego wrażliwego na piękno człowieka zawsze rozrzewnia.

Stanisław Michalkiewicz
http://michalkiewicz.pl

Komentarze 34 to “Drodzy Czytelnicy i Uczestnicy Forum”

 1. lopek said

  „Cóż jednak z tego, kiedy na podstawie tej pozornie wygodnej etyki nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na proste pytanie: czy gazowanie Żydów jest dobre, czy złe?”
  ========
  Zacznijmy od tego, że prawdopodobnie nikt Żydów nie gazował a jeżeliby nawet – to gazowałby Żyd Żyda – bo człowiek stworzony przez Boga nie jest na tej Ziemi od gazowania Żyda czy nawet drugiego człowieka.
  To o co chodzi?
  Ano o to aby ludziom stworzonym przez Boga tak namieszać w ich głowach – aby ci nie rozumieli piekielnej działalności żydów – wśród ludzi stworzonych przez Boga. Jest to swoiste rozmywanie ostrzeżenia Jezusa Chrystusa o żmijowym plemieniu, które kierował On kiedyś do ludzi. Mówiąc bardziej obrazowo – to chodzi kosmatemu o to – żeby już nie musiał przebierać się w ornat – kiedy ma on zamiar dzwonić ogonem na mszę.
  Na koniec – brawo dla Pana Stanisława!

 2. Marek said

  Już małe dziecko powinno dostrzec różnicę w pięknie i przesłaniu Bożego Narodzenia. W porównaniu z takim np rasistowskim Purim, czy jak mu tam. Żydy, z okazji świąt Bożego Narodzenia składamy wyrazy współczucia z powodu udręki spożywania hamanowych uszy i wieszania kukieł jego synów od lat dziecięcych. Rozumiecie już dlaczego wasze święta i zryte nimi baniaki wciągają was w liczne choroby psychczne? Wątpię, jednak z litości życzenia niektórym warto złożyć. Szalom mośki.

 3. peacelover said

  …to samo dotyczy malych – trzy letnich dzieci, ktore w zydowskim zwyczaju , zgodne jest , by uzywac do sexu !!!!
  Brawo pejsaci !!!! wasze piekno i kultura sa wszechogarniajace !!!!

  BRAWO !!!!

 4. Antyk dał ludzkości Arystotelesa. I właściwie nic więcej. Sztuka antyczna (i nie tylko sztuka), to kult ciała, więc nie wiem, czy to aż takie ważne dla ludzkości.

 5. Zatem nie skąpmy sobie wzruszeń, jakich dostarcza nam piękno chrześcijańskiej religii

  Zatem w chrześcijaństwie dla SM ważne jest profanum. Bo o sacrum jakoś nie pisze. 🙂

  ——–
  Może nie czuje się na siłach, może nie widzi potrzeby konkurowania z teologami?
  Admin

 6. Wieloimienny said

  Marek@

  Polacy już religijnie świąt nie obchodzą. To są święta czerwonego krasnala i konsumpcji, a nie narodzenia Jezusa Chrystusa. Co prawda jeszcze jako tako rodzinne, ale już nie katolickie.

  Jak wiadomo natura nie znosi próżni. Miejsce jedynej prawdziwej wiary zajmują już coraz odważniej oszołomy:

  (Od 15:20)

 7. Wieloimienny said

  to 15:20 miało być do tego linku

  Coś mojemu you tube odwala.

 8. Roman K said

  Kiedys to ludzie wiedzieli nie tylko ,ze gada w obcych jezykach ..ale nawet rozumieli o czym gada….
  prosze ..przemowcie dzis w grece , lacinie, innych…powiadajcie o Dobrze Prawdzie i Pieknie …I co????
  No wlasnie ..NIC!
  Nauczyc sie jezykow to byle przecietnie uzdolniony gupek potrafi….ale znalezc gremium – jakie by go rozumialo…..to je wlasnie Sztuka:-))))

 9. Marucha said

  Re 8:
  Panie Romanie,
  Pierwsze pytanie młodego i wykształconego: a co ja z tego będę miał? Co ja będę miał z nauczenia się greki czy łaciny? Co mi da czytanie po łacinie?

 10. Roman K said

  No wlasnie to raz, a po drugie to, zeby miec prawo do wlasnej niezaleznej opinii nie musi sie znac jezykow, fizolofii I zoologii…wystarczy sie wypowiedziec autorytatywnie:-))))) co ten czy owen mial na mysli piszonc:-)))))
  QW czasch poznego Gomulki…w niedziele po mszy siedzieli chlopoki na moscie, plujac do wody z braku czegos lepszego do roboty…. Nagle na most wjechal samochod..amerykanski ze znakami CD..wysiadl z niego zaklopotany obcokrajowiec z mapa w reku I zaczal przemwiac do chlopokow…po niemiecku…nichst..po wlosku, null, po angielsku nothing, po hispansku..nada….w koncu machnal reka wsiadl I pojecha,”
  ”Chlopoki chwile przychodzili do zmyslow w koncu Jasiek zachwycony powiada…Slyszelista chlopoki ..Panienko…..iloma on jezykami godol????
  na co maly Kazio rezolutnie…no??????……. I hoooy mu z tego ..dogodol sie z km??????

 11. Dictum said

  ad. 6.
  Panie Wieloimienny – dziś w telewizji kolędy przez rozmaite zespoliki wyglądały bardzo podobnie jak na tym potwornym filmiku. Zrodził się jakiś przymus, żeby te święte pieśni wszyscy wykonywali w jakichś głupkowatych podrygach.
  Nie w rytmie godnym, wzniosłym i pięknym, jak je stworzył natchniony artysta.
  Pomału wszystko i w naszej kulturze dziczeje i brzydnie.

 12. Ad. 9

  Pierwsze pytanie młodego i wykształconego: a co ja z tego będę miał? Co ja będę miał z nauczenia się greki czy łaciny? Co mi da czytanie po łacinie?

  Zysk jest taki: Będziesz potrafił znacznie lepiej formułować myśli. Będziesz jaśniej myślał. Będziesz lepiej rozumiał, że ktoś cię oszukuje, bo twoje myśli będą precyzyjne. Czyli innym będzie znacznie trudniej sprzedać ci kit. Itd.

  ———–
  Panie Krzysztof, to są mętne ogólniki i banały, nie dla młodych wykształconych. Konkretnie, ile?
  Admin

 13. Ale dlaczego? said

  Niestety piękno niekoniecznie idzie w parze z dobrem.
  W tym sensie, że niejednokrotnie zbrodniarze, a nawet ludobójcy, byli jakoś wrażliwi na piękno, byli koneserami dzieł sztuki, wielbicielami muzyki…
  Dziwne to, ale tak bywa. Choć nie rozumiem tego za bardzo. 😉
  O Prawdzie taktownie nie wspomnę.

 14. jojo said

  „Drodzy Czytelnicy i Uczestnicy Forum” ???

  Jakiego to forum bo na swoim żydów promuje a Polaków zbanował wszystkich niemal?
  Ileż można dwulicowego parcha promować niech odejdzie już ten zły duch, niech zginie przepadnie nikt po nim płakać nie będzie.

  Znów ban:) gejówka jest bardzo ciekawa np. ostatnio gejowy ze mną udawał że dyskutuje wycinając wszystko co napisałem.
  Tak wiem że usuniecie ale piszę po to abyście wiedzieli że ja i inni wiemy co robicie.

  ————
  Panie Jojo, w jakiś sposób żal mi Pana… Panu nie da się nic wytłumaczyć, bo sam Pan siebie nie przeskoczy. Dyskusja z Panem nie będzie niczym innym, jak zaśmiecanien gajówki.

  Nb. forum Michalkiewicza prowadzi zupełnie inna osoba. Red. Michalkiewicz się do tego nie wtrąca. Jest to osoba zupełnie nieodpowiednia i ograniczona umysłowo.

  Wesołych Świąt.

 15. Populus Romanus said

  No, dobra! Ile osób z Szanownego Forum zna łacinę albo i nawet grekę?

 16. Roman K said

  zzz…….. z tego co mi wiadomo, ze stalych Gajowkowiczow to przynajmniej szesc osob.panie Populus Romanus.

 17. Marucha said

  Re 15:
  Nie poweim, żeby moja znajomość łaciny była jakaś tam super, ale radzę sobie ze zrozumieniem tego języka. Co ważniejsze, doceniam jego znaczenie dla kultury europejskiej i dla rozwoju osobowości.

  Rzydzi nienawidzą łaciny. Dlatego praktycznie wyeliminowali ją z Kościoła.

 18. Martusia said

  Ahmadenijad (ex premier Iranu) tez został oskarzony przez Żydow o ziomkostwo. Było to tuz przed wyborami na II-gą kadencje, a wygraną miał w garści, więc …….użyto ostatniej deski ratunku, ostatniego sztychu, który wybije mu zęby przy urnie.
  Jakos, wydaje mi sie, ze p.jajko plagiatuje w sposob bardzo prymitywny i wy/wym mistrzow i jaja sobie robi z przypisywaniem genezy rodowej tym, którzy nie mogą się poszczycić tak wybrana metryka. A z drugiej strony ciekawe dlaczego akurat uwziął sie p.Jajko na red.Michalkiewicza, czym on sie tak zaslużył, czym wyróżnił z grona innych równie znanych, niezależnych dziennikarzy?

 19. zapiniotodement said

  @ 16. Roman K
  Nie jestem jeszcze „stałym Gajówkowiczem”, ale już tak „stałym Geriatrykiem”, że wtłaczano we mnie łacinę przez 4 lata – czy mogę być zatem zaszczycony doliczeniem do tych 6-ciu osób?
  Pozdrawiam.

 20. revers said

  re17

  no i z oswiaty, tylko niektore humanistyczne uniwersytety ucza laciny lub srednie prywatne, najczesciej o kierunku medycznym, lub majce przy uczelni medyczne fakultety.A greke mozna poznac w Grecji juz malo klasyczna, manuskryptow literatury antycznej, lub nawet z matematyki, fizyki gdzie najczesciej uzywa sie przynajmiej znaki greckie i fonetyczne brzmienie, reszte mozna przelozyc przy lingwinsitycznych zdolnosciach na mowe i gramatyke w uzyciu.

 21. Marucha said

  RE 18:
  Pani Martusiu,
  Jest cechą ludzi prymitywnych i głupich próbować łapać ząbkami ludzi większych od siebie za nogawki
  Ich żałosna „samorealizacja” polega na laniu gnoju na osoby, których nie znają i znać nie mogą.
  Jakie uczucia, oprócz obrzydzenia i pogardy można żywić do tych kreatur?
  .

 22. 9
  Marucha
  Jeden nasz ziec urodzil sie w Adampolu. Polak, katolik, tak jak wszyscy z Polonezkoy. I tam sie wychowal. Ale wyksztalcil sie na inzyniera juz na Zachodzie.
  Ma jednak czesto takie tureckie pomysly. Na maturze, podobnie jak w Polsce, kazdy u nich musial zdawac obowiazkowo matematyke.

  Wiec kiedys, w bardzo ozywionej dyskusji na temat przydatnosci matematyki i obowiazku zdawania tego trudnego dla wielu przedmiotu, nasz ziec swoja bardzo 19 wieczna ale bardzo poprawna polszczyzna odpowiedzial:
  ‚Tak sie wydaje, ze matematyka nie wszystkim sie w zyciu przydaje, ale trzeba sie uczyc, bo nauka daje wiedze i poszerza mozg.’
  Zupelnie tureckie podejscie do nauki.

  Wiec na pytanie Gajowego:
  Co ja będę miał z nauczenia się greki czy łaciny? Co mi da czytanie po łacinie?-
  sprobuje ospowiedziec.

  Panu juz nic nie da, bo za pozno.

  Kiedy papiez, zdaje sie, ze Jan Pawel II, udostepnil dla publiki zbiory w Bibliotece Watykanskiej, polecialem, zeby sie przekonac.
  Faktycznie mozna zamowic ze zbiorow kopie roznych dokumentow ( ale oczywiscie nie mam pojecia czy wszystkich co sie chce- natomiast rozni naukowcy moga dostac zezwolenie na lazenie po archiwum osobiscie).
  Mnie sie wtedy rozchodzilo o Galileo Galilei i Sw. Inkwizycje.
  Dostalem kopie po lacinie z tlumaczeniem angielskim listu Galileo do Inkwizycji i odpowiedz.
  Bo mnie chodzilo o to, ze Galileo nie zostal skazany.

  Czego mnie najbardziej brakowalo gdy chodzi o zrodla informacji?
  Greki!
  Zdalem sobie sprawe z tego i w British Museum i w Watykanie.

  Bo ten zapazdaly, zakuty, marksistowski, zgnily i propagandowy a nic nie wart system oswiaty w PRL-u nie wlaczyl do programow nauczania greki!!

  Naturalnie, ze po 4 letnich naukach laciny w szkole nie da sie czytac dokumentow po lacinie.
  Wiec zazdroscilem Schliemanom i Champolionom i tym wszystkim Angolom – draniom i Francuzom, ktorzy mogli sami czytac dokumenty i nikt im nie pieprzyl, ze ze Sw. Inkwizycja wymordowala miliony heretykow, ktorych z calego swiata dostarczali autobusami, dronami i lotniskowcami do Hiszpanii.

  I nie o to chodzi, czy gajowy powinien znac lacinne, czy nie.
  Chodzi o to, ze ci, ktorzy bardzo chca, powinni miec dostep taki sam do jezykow starozytnych jak i ci, ktorych interesuje fizyka, matematyka i inne obrzydlistwa jak np. statystyka.

  Doszlismy do stanu totalnego zbaranienia:
  Bo wyzwolony, demokratyczny system wolnosci slowa zacementowal nam dostep do wiedzy osobistego wyboru.
  Jesli kiedys, w Europie , spoleczenstwo wyksztalcone w naukach wyzwolonych i roznej wiedzy tajemnej moglo sie dzielic z wzajemnoscia z reszta spoleczenstwa, bo kazdy kto cos umial stanowil dla drugiego autorytet – to teraz mamy motloch, ktory nic nie umie a wszystko wie z papki internetowej i medialnej..

  A w internecie co i raz ukazuje sie znaczek: 404 co w jezyku potocznym oznacza: gowno ci do tego baranie, bo wszystko chcialbys wiedziec!.
  Ogromna ilosc informacji arbitralnie niknie bez wiesci.

  Wiec tym przydlugim wywodem probuje wytlumaczyc, ze gajowy nie musi znac laciny.
  Ale dobrze byloby gdyby kazdy, kto lubi sie babrac w starozytnosci mial taki sam dostep do laciny jak inni do…gender studies lub: Wielkie osiagniecia pokojowe NATO na Balkanach..

  Bo teraz wyglada tak, ze spoleczenstwo nie ma sobie niczego do zaproponowania oprocz narzuconej..niewiedzy. I kazda inna opinia wywleczona na przyklad z Brytyjskiego Muzeum czy zbiorow w Prado … wywoluje fale slusznego oburzenia.

  W Norymberdze pokazywali takie sztuczki poludniowo-amerykanskich plemion, ktore fizycznie potrafily zmniejszyc ludzkie czaszki. Zwalali te sztuczki na Niemcow!

  Widac Amerykanie przejeli te wspanialy koncept zmniejszania pojemnosci mozgu u homo sapiens.

  I od kogo my sie teraz uczymy?: ( juz nie mowiac o naszych dzieciach!!!)

  99% of modern scientific papers are nothing more than politically-motivated pseudoscience, warns science pioneer – YOUR PERCEPTION IS NOT REALITY II

  https://yourperceptionisnotreality.wordpress.com/2018/08/14/99-of-modern-scientific-papers-are-nothing-more-than-politically-motivated-pseudoscience-warns-science-pioneer/

 23. revers said

  Wiec na pytanie Gajowego:
  Co ja będę miał z nauczenia się greki czy łaciny? Co mi da czytanie po łacinie?-
  sprobuje ospowiedziec.

  ale to samo powie matka polka posylajaca dzieci do szkoly polskiej za granica, czy angli, czy w niemczech, jesli ktos chce innej asymilacji z akcentem. Co beda mialy dzieci polskie z nauki polskiego w niemczech lub angli?

  ———–
  TO NIE BYŁO MOJE PYTANIE.
  Admin

 24. piwowar said

  Ludzie są trudni w zarządzaniu [nimi] ponieważ posiadają zbyt dużo wiedzy.

  Lao Tsu ( 500 lat BC.)

 25. piwowar said

  „nienawidzą łaciny. Dlatego praktycznie wyeliminowali ją z Kościoła.”

  I z medycyny. Z mikrobiologii (i innych działów biologii) jeszcze nie. Ale wszystko jest kwestią czasu.

  Chociaż kto wie.

  W ubiegły weekend będąc z wizytą w Columbus, Piwowar był swiadkiem dziwnego zjawiska. Msza novusowa z licznymi elementami łaciny.

  Piwowar zazwyczaj nie jest optymistą (raczej innym z tych trzech idiotów stojących na torach), ale może coś się rusza. One step at a time…

  (a może i nie).

 26. Marucha said

  Re 22, 23…
  Czy ja zatraciłem umiejętnośc jasnego się wyrażania?

  Napisałem dość wyraźnie:
  „Pierwsze pytanie młodego i wykształconego: a co ja z tego będę miał? Co ja będę miał z nauczenia się greki czy łaciny? Co mi da czytanie po łacinie?”

  Powtarzam innymi słowami: tak się spyta przeciętny młody i wykształcony Polak.
  NIE JA.
  Mnie nie trzeba wyjaśniać pożytków ze znajomości łaciny.

  (Poza tym: czy ja jestem młody???)

 27. 23
  Revers
  Niby prawda ale obracamy sie w innej przestrzeni kulturowej.
  Polacy teraz nie dbaja o utrzymanie polskiej kultury bo my kochamy Zachod, gume do zucia, coca-cole i Holywood..
  Wiec ma pan racje, ze w wielu rodzinach na emigracji panuje kult asymilacji.

  Bo sa tacy emigranci, ktorzy uwazaja, ze nie mozna byc czlowiekiem ‚dwoch swiatow’.

  Historia pokazuje, ze mozna.
  Angielscy imperialisci rozwlekli swoj jezyk i westminsterski system po calym swiecie.

  Anglik nigdy nie mial ambicji, zeby upodobnic sie np. do australijskich Aborygenow, hinduskich Dalits (nietykalnych) czy Papuaskich ludow na Poludniowym Pacyfiku.

  Takie na przyklad Ukry rzadza teraz Kanada bo wydali ogromne pieniadze na stworzenie ‚ukrainskiej diaspory’. Komu i do czego ma sie przydac ta ‚diaspora’ to osobny temat, ale jak na razie, to swiat diasporze uwierzyl, ze Krym jest centrum jezyka i kultury banderowskich Ukrow.
  Natomiast, jak dotad Polonia nie bardzo upomina sie o zwrocenie Polsce Lwowa, Tarnopola i Drohobycza. Ze nie wspomne Wilna.

  Wiec nam rzeczywiscie nie jest tak bardzo potrzebny jezyk polski na emigracji, ale jakby nam na ten przyklad, nie daj Bog, oddali Wilno to musielibysmy uczyc repatriantow np. z Teksasu j. polskiego – a to duzo kosztuje.
  Nerwow.

 28. revers said

  Mowi sie jezyk martwy, to w PRL-u byl jeszcze jezyk polski, nie zalecialy mcdonaldami, gridami, briefingami, stalkami, heitami.

  Na dzsiaj pytalem sie po polsku mlodego polaka w jednej z dzielnic duzego wojewodzkiego miasta gdzie w poblizu jest kafejka internetowa, a on mi odpowiedzial po angielsku z polskim akcentem, ze on nie stad, i gadaj z ludzmi, a lacinskie qurwaski uslyszysz od wysp teneryfu na atlantyku po Bug, ze starsi rezydenci wysp na atlantyku Teneeryfy musza uciekac przed nowa fala kulturanych polakow i wyksztalciuchow, z poprawnym polskim na wyspy Greckie, tam jeszcze 6 tys wysp nie zaszczycilo wielu artystow scen polskich jak pan Staszewski z Kultu swa obecnoscia bo 6 tys. swiezo kupionych bungalow by nie zasiedzial.

  Tak Krym jest jest nie tylko oczkiem w glowie ukrow ale psychopatycznego anglosyjonu, to tam i w Gruzji powstaja laboratoria bronii biologicznej do zniszczenia biologiczego genotypu A1R1 wylacznie, a potem wezma sie za chinczykow tak jak to wypisane jest na kamieniu Georga 1987..

  https://sputniknews.com/world/201812251070992489-lab-lugar-type-crimea/?fbclid=IwAR0LUg6OOwZ1cmp515wBrq-CnugyYwp5BaN3kyZjmvD6dFy0OfYIa-vTxng

  Zreszta takie laboratoria istnieja w Holandii.

  A pschopatom angielskim wszystko jedno kogo beda mordowac w Kosowie, czy serbow, czy albanow ktorym wydaje sie ze sa bezpiecznymi, a zrobia swoje to i ich wyrzna jak trzeba bedzie lub posla na rzez , bo o to chodzi zeby obie stronne konfliktu czuly bezpieczenstwo pdychopatow. Podobnie w PL tubylcy mysla ze sa bezpieczni bo broni ich psychopatyczny anglosyjon.

  Teraz Angole wyladowali w Odessie i im tez jest im obojetne czy jak psychopaci mordowac beda ukraincow, czy rosjan w Donbassie, byle City bylo zadowolone i takie typy jak Radek S. .

 29. 26
  Marucha
  Odpowiadalem na drugie pytanie, ktore zacytowal Marucha, a ktore mozz juz nie wygladac ja cytat..
  W tym nader delikatnym kontekscie nia ma znaczenia, kto zacytowal pytanie, bo opinia Maruchy jest wszystkim wiadoma –
  Wina po obu stronach za nieporozumienie. Bo gdyby na ten przyklad Marucha ujal opinie tego mlodego, wyksztalconego czlowieka w jednym zdaniu- byloby jasniej.

  A tak, to nastepne dwa pytania juz nie koniecznie wygladaja na cytat z mlodego czlowieka.
  Jest to oczywiscie czepianie sie stylistyki ale tak czesto rodza sie nieporozumienia.
  W calej dyskusji chodzi o opinie na temat nauki laciny a nie o to, co konkretnie sam Marucha o tym mysli.
  I mimo tego nieporozumienia i tak uwazam, ze jezyk polski jest przyzwoitszy niz angielski:

  Cooks cook
  Cook cooks
  He cooks cooks
  He drinks drinks
  I miss my miss…
  I miss my Swiss miss
  my Swiss miss misses me
  He is married with three kids, itd..

 30. VAV said

 31. @ 25. Piwowar
  „W ubiegły weekend będąc z wizytą w Columbus, Piwowar był swiadkiem dziwnego zjawiska. Msza novusowa z licznymi elementami łaciny.
  Piwowar zazwyczaj nie jest optymistą (…), ale może coś się rusza. One step at a time…”

  Panie Piwowarze, obecną sytuację – a raczej działanie hazaraków w obecnej sytuacji – tak ujmował ten pederasta Lenin: „Dwa szaga wpieriod, adin szag nazad”.
  Jest to więc tylko chwilowe spowolnienie procesu od 2000 lat prowadzonego przez Żydów -> żydów -> hazaraków, a nie jego zatrzymanie, lub – nie daj Jehowo! – odwrócenie.

  Pozdrawiam.

 32. 31

  Zapiniotodement

  To nie Lenin, to fragment starej rosyjskiej piosenki:
  ‚ Gospoda priglaszajut damy:
  dwa szaga na ljewo-
  dwa szaga na prawo..
  szag wpieriod..
  i dwa nazad..
  i na abarot’

  Tak Rosjanie tancuja: ( wsystkie ‚szagi’ dozwolone)

  Band ODESSA – А мы танцуем! – YouTube

 33. @ 32. Troll Polonii
  ” To nie Lenin, to fragment starej rosyjskiej piosenki:
  ‚ Gospoda priglaszajut damy:
  dwa szaga na ljewo-
  dwa szaga na prawo..
  szag wpieriod..
  i dwa nazad..
  i na abarot’”

  Jakim cudem popełnia Pani aż taki błąd, stawiając „Szkołę Tanca Sałomona Kranca”, śpiewaną „w górach” od lat mniej więcej 60-tych, ponad słynnymi leninowskimi: „Dwa szaga wpieriod, adin nazad” z czasów żydobolszewickiej rewolucji – przecież różnica jest tak widoczna, jak między piernikiem a wiatrakiem!

 34. 33
  Nie popelnilem.
  To kiedys byla bardzo popularna piosenka w Rosji. Wszyscy ja znaja.
  Bez wzgledu na to, w jakim wykonaniu.
  Jajko czy kura?

Sorry, the comment form is closed at this time.