Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Koty domowe zamiast maleć, na przestrzeni wieków stają się coraz większe

Posted by Marucha w dniu 2018-12-28 (Piątek)

Wyniki badań wskazują, że od czasu Wikingów koty domowe stały się znacznie większe. Eksperci spróbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego dochodzi do tego zjawiska.

Większość udomowionych zwierząt ma mniejsze rozmiary niż ich dzicy kuzyni, ale u kotów nie zaobserwowano miniaturyzacji, wręcz przeciwnie. Duńscy naukowcy odkryli, że od czasu Wikingów koty domowe znacznie się powiększyły.

Wiadomo, że większość udomowionych zwierząt zmniejsza się na przestrzeni wieków. Dlatego naukowcy byli zdziwieni, gdy podczas archeologicznych wykopalisk osadnictwa wikingów znaleźli szkielety kotów, które okazały się znacznie mniejsze od ich współczesnych odpowiedników.

Logika nakazuje oczekiwać, że dzisiejsze koty powinny mieć wielkość dużej świnki morskiej. Studiując to zjawisko, archeolodzy porównali szkielety kotów znalezione w starożytnych osadach przez kilkaset lat i odkryli, że w procesie udomowienia, koty stały się znacznie większe.

W porównaniu z kotami, które przebiegały przez wioski Wikingów w VIII-IX wieku, współczesne koty są o około 16% większe.

Nie znajdując żadnego innego wyjaśnienia, naukowcy sugerowali, że koty wzrosły z uwagi na to, że były karmione coraz lepiej. Wraz z rozwojem cywilizacji żywności dla zwierząt domowych było coraz więcej i dlatego koty rosły zamiast maleć.

O swoim odkryciu naukowcy naposali w czasopiśmie naukowym Danish Journal of Archaeology.

[Wszystkie zwierzęta domowe są karmione coraz lepiej, dlaczego więc tylko koty stały się większe? – admin]

https://zmianynaziemi.pl

Komentarzy 12 to “Koty domowe zamiast maleć, na przestrzeni wieków stają się coraz większe”

 1. Niepokorny said

  Nie wiem czy to do konca dobrze dla kotow. Moga sie upowszechnic choroby stawow z dysplazja na czele. Problem ten jest juz zauwazalny wsrod kotow Maine Coon.
  Wsrod psow pojawia sie juz nawet w przypadku ras srednich.

 2. ert said

  Nie tylko koty; ludzie też są więksi.

 3. Archer said

  A czy nie jest tak, że człowiek mógł wywierać wpływ na ewolucję kotów, i wybierać co okazalsze osobniki kociej populacji do rozmnażania? U homo sapiens też samice częściej wybierają na mężów mężczyzn wysokich, zamiast niskich. Jeśli chodzi o bydło rogate, tutaj człowiek wybierał osobniki jemu użyteczniejsze do rozrodu, czyli mniejsze. Krowa która by była wzrostu tura (które wyginęły w XVIII wieku), stwarzałyby pewne niebezpieczeństwo w hodowli.

  A to niewykluczone.
  Admin

 4. Martusia said

  To prawda, moj kotek (2 latka), ktory przytargal mi sasiad (wykocila mi sie bezpanska kotka na ogrodzie) jest po prpstu olbrzymi. Nie miesci sie na kolanach, a pieszczoch okropny, i cigale sie na nie wdrapuje. Duzo jest wiekszy od pieska rasy shih tzu. Pierwszy raz tak duzego kota ogladam na wlasne oczy. Nie znam jego drzewka geneologicznego ale zartuje, ze pochodzi od tygrysa.

  Zazdroszczę!
  Admin

 5. Roman K said

  http://mokavecats.com/

 6. Abc said

  Moja kita jak tylko wszyscy domownicy położą się do snu, wskakuje na łóżko i włazi mi na klatę. Leżę sobie na wznak – cisza spokój – a ona hyc, tak że przednimi łapkami stoi prawie na gardle. Patrzy „z góry” w oczy i zaczyna mruczeć, bucać, udeptywać i łasić się – patrzę „z dołu” na jej koci majestat, z tej perspektywy jest po prostu gigantyczna.
  Po czym kładzie się na klatę i po prostu mnie usypia.
  .

 7. Roman K said

  Panie Abc..idz pan szybko na EKG….

 8. Roman K said

  Kicia pana leczy….

 9. Kar said

  ..kicie w zasadzie nie gadaja, ale koniecznie musza miec niezly ubaw patrzac na dwunogich jakiego maja niezlego pierdolca maja pod deklem

 10. Marucha said

  RE 6:
  To, co pisze p. Roma n w 7, 8 – może być prawdą.
  Kot Panu sygnalizuje, że coś jest nie tak i chce to wyleczyć.

 11. Abc said

  @Roman K
  @Marucha
  Tak, macie Panowie rację, arytmia odczuwalna raz lub 2 razy w miesiącu i Kota to na swój sposób równoważy.
  Do Siego Roku!

 12. kura domowa said

  My mamy starą kicię (nazywa się Geli:) miała też brata Adolfa, ale zginął parę lat temu…)
  Więc Geli już od kilku lat śpi na klacie taty. Tato niedawno miał EKG-serce jak dzwon, więc niekoniecznie serce jest chore.

  ———–
  Oczywiście serce nie musi być chore. Może być chore coś innego. Albo po prostu kotu jest tam dobrze. Może sam czerpie siły z człowieka?
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.