Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Stary i Nowy Rok

Posted by Marucha w dniu 2018-12-31 (Poniedziałek)

Zawsze pisze się pod koniec mijającego roku, że ten następny będzie przełomowy. Jest to pewne uproszczenie wynikające z oczekiwań i niepewności tego, co nas czeka.

Z reguły lata naprawdę przełomowe nigdy nie były przewidziane – z reguły tego co się wówczas wydarzyło (rewolucje, wybuchy wojen, wielkie zamachy terrorystyczne…) nikt się nie spodziewał.

Możemy za to pisać o tym, co wydarzy się na pewno – a w roku 2019 czekają nas wybory parlamentarne, które dadzą odpowiedź na pytanie zasadnicze – czy PiS jest partią jednej kadencji? I to jest pytanie kluczowe – inne wydarzenia, takie jak choćby wybory do Parlamentu Europejskiego są mimo wszystko rzeczą drugorzędną (w wymiarze krajowym oczywiście).

Kiedy PiS obejmowało rządy w roku 2015 zadawano sobie pytanie – czy partia ta, a precyzyjniej jej przywódca – wyciągnie wnioski z przeszłości. To znaczy czy zamiast prymatu igrzysk będziemy mieli spokojną realizację programu społeczno-gospodarczego, bez rewolucyjnych posunięć i permanentnego kryzysu. Dzisiaj już znamy odpowiedź na to pytanie – Prezes wniosków nie wyciągnął, przez trzy lata mieliśmy generalnie prymat nadbudowy nad bazą, ideologia na pierwszym miejscu, kryzys jako metoda rządzenia, antagonizowanie kogo się da. A przy tym burzenie wszystkiego, co było do tej pory, także tego, co funkcjonowało dobrze.

Brak instynktu państwowego, który nakazuje jednak „krytyczną kontynuację”, a nie rozpoczynanie wszystkiego od początku – jest największym błędem rządów PiS. I mijający rok pokazał też jedno – że ten rewolucyjny zapał jest zapowiedzią klęski tej formacji.

To zdumiewające, że mający tak wielkie doświadczenie prezes tego ugrupowania nie potrafi, nawet pod koniec swojej kariery – zwolnić tempa, spojrzeć na Polskę szerzej, z dystansu… Były w historii takie przypadki, wszystkie zakończyły się tak samo.

Problem przed jakim stoi Polska w najbliższej przyszłości to opowiedzieć na pytanie – co potem? Co po PiS-ie?

A jest o co się martwić, bo opozycja, która ma największe szanse na objęcie rządów – ewoluuje od lat w kierunku ideologicznej fiksacji. Mamy więc dwie napędzające się skrajności – radykalny hurrapatriotyzm [raczej nędzną imitację patriotyzmu dla idiotów!!! – admin] ocierający się o „patriotyczny jakobinizm” i neoliberalny amok, który w Europie także już odchodzi do lamusa.

Nie ma w Polsce liczących się sił, które zaproponują narodowi coś innego niż te skrajności.

Jan Engelgard
Myśl Polska, nr 1-2 (1-6.01.2019)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 8 to “Stary i Nowy Rok”

 1. Żbik said

 2. lopek said

  „Problem przed jakim stoi Polska w najbliższej przyszłości to opowiedzieć na pytanie – co potem? Co po PiS-ie?”
  ===========
  Ech – w końcu czas dorosnąć.
  Wniosek?
  Czy to ważne – czy diablisko ubiera kubraczek z napisem PiS czy kubraczek z napisem PO? Za nic w świecie diablisko nie ubierze niczego – co byłoby na korzyść tubylców.

 3. Boydar said

  Oprócz ostatniego zdania cały artykuł to jak dla mnie szum informacyjny. Taki różowy bardziej niż biały.

  Ostatnie zdanie natomiast wprowadza w błąd. Tendencyjnie. Bo są (siły), nie mają jedynie ustawowo przyjętej formy.

 4. sarkazm said

  Rok katolika rozpoczyna się w pierwszą niedzielę adwentu, która w tym roku przypada na 2 grudnia. Dla pozostałych jest rok kalendarzowy a dla ateistów Sylwester.
  Szczęść Boże

 5. Lily said

  Re 1;Zbik
  „Dobrze byc „Polakiem”,twierdzi J.K.
  Brat zas mowil,ze w” Izraelu czuje sie jak
  w domu”.

 6. peacelover said

  z wypowiedzi tego „kaczora” widac jasne jego kozenie i sympatie !!!
  ….POSZOL WON DO ISRA-HELLA !!!! WON !!!! do k*rwidolka swiatowych zbrodni , handlu organami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. peacelover said

  ….rzeczywiscie TO CUD, ze jeszcze nikt na swiecie sie nie wkuzyl i…
  nie walnal w ten bandycki k*rwidolek jakas megatonowa pigulka nasenna !!!
  ….ale chyba jeszcze nic straconego ……………!!!!!! (wszystko przed nami !!)

 8. ojojoj said

  Na takiej pozycji zadnych wnioskow sie nie wyciaga tylko trzeba umiec masowac pejsy. Im lepsze masowanie, tym wiecej zlotego pylu leci z pejsow. Niektorzy mowia ze to lupiez, ale to tak zlosliwie tylko.

Sorry, the comment form is closed at this time.