Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jakich partnerów i przyjaciół na świecie ma prezydent Putin?

Posted by Marucha w dniu 2019-01-07 (Poniedziałek)

Większość mediów skomentowała noworoczne życzenia prezydenta Putina, które wysłał do głów niektórych państw, organizacji międzynarodowych, a także osób, które już nie pełnią takich stanowisk.

W Polsce zauważono, że wśród adresatów tych życzeń nie było prezydenta Dudy. Przeanalizowałem do kogo Putin wysyła takie życzenia od objęcia przez niego urzędu prezydenta Rosji, po raz drugi, w roku 2012.

Do kogo zatem Putin wysyła życzenia noworoczne? Adresatów tych życzeń możemy podzielić na kilka grup.

Pierwsza, to przywódcy państw należących do grupy G-8 (USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, Japonia), czyli głównych graczy światowych, którzy mają zasadniczy wpływ na politykę. Do przywódców wszystkich tych krajów Putin wysyła życzenia każdego roku, niezależnie od tego jak tam układają się ich stosunki z Rosją.

Druga grupa krajów to partnerzy Rosji w grupie krajów rozwijających się BRICS (Brazylii, Indie, Chiny, Republiki Południowej Afryki). Tam także corocznie są wysyłanie życzenia.

Trzecia grupa to są państwa poradzieckie, za wyjątkiem państw bałtyckich oraz od 2015 roku Ukrainy, ale z włączeniem Abchazji i Południowej Osetii. Te trzy grupy razem stanowią stały zestaw odbiorców życzeń z Kremla.

Najciekawsza jest za to grupa czwarta, czyli państwa nienależące do trzech wymienionych wcześniej kręgów, które także otrzymują życzenia. Wszystko wskazuje na to, że są to osobiści przyjaciele Putina i ważni partnerzy Rosji. Co ciekawe, ta grupa z roku na rok się powiększa. I tak, jeśli w roku 2012 życzenia otrzymało tylko 10 państw: Argentyna, Bułgaria, Wenezuela, Izrael, Hiszpania, Korea Południowa, Kuba, Monaco, Serbia i Turcja, to obecnie życzenia wysłano do 18 głów państw: Argentyny, papieża Franciszka (otrzymuje życzenia nieprzerwanie od pięciu lat), Węgier Orbana (także od pięciu lat), Wenezueli, Wietnamu, Grecji, Izraela, Hiszpanii, Korei, Kuby, Monaco, Serbii, Syrii, Słowenii, Turcji, Finlandii, Czech, Chorwacji. Z tej listy wypadła tylko Bułgaria, ale przybyło aż dziewięć innych.

Widzimy, że ten krąg przyjaciół Putina powiększył się istotnie od roku 2012 i faktycznie nie ma żadnej izolacji Putina, ale, wprosi przeciwnie, liczba jego przyjaciół na świecie się stale zwiększa.

Nie ma wśród nich prezydenta Polski (w ciągu badanych 7 lat żaden prezydent Polski nie otrzymał życzeń, tak samo jak żaden przywódca państw bałtyckich), ale za to dobre relacje z Putinem ma nie tylko prezydent Węgier, ale także Czech, Chorwacji i Słowenii. Widać po tym , że koncepcja Międzymorza jako projektu antyrosyjskiego, z udziałem tych państw, nie będzie możliwa do zrealizowania.

Stanisław Lewicki
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 11 to “Jakich partnerów i przyjaciół na świecie ma prezydent Putin?”

 1. lopek said

  „Widać po tym , że koncepcja Międzymorza jako projektu antyrosyjskiego, z udziałem tych państw, nie będzie możliwa do zrealizowania.”
  ========
  Wen w/w projekt jako tylko antyrosyjski – nie ma sensu. Międzymorze tylko wtedy ma sens, kiedy będzie neutralne i od Zachodu i od Wschodu.

 2. Marucha said

  Zachód i USA, utraciwszy tożsamość chrześcijańską, usiłują zbudować jej żałosną namiastkę na wrogości do Rosji.
  Gówno im z tego wyjdzie.
  A wiecie dlaczego?
  Bo Rosjanie kochaja swoje państwo, a nie traktują go jako miejsca, gdzie wypadło mieszkać i zarabiać pieniądze. Dlatego będą go bronić ze wszystkich sił. I co im Zachód przeciwstawi? Płatnych najemników? Oddziały pederastów i lesbijek?

 3. Marcin said

  Przynajmniej to są partnerzy.
  „Administratorzy” Polin partnerów już nie mają.
  Mają mocodawców.

 4. Moher49 said

  Biznes is biznes. W politikie niet sentimentow, powiedział Josef Wissarionowicz.

 5. Inkwizytor said

  re 2

  Zgoda, panie Marucha, parę lat obserwacji pozwoliło mi stwierdzić, że Ruscy mogą jeść greczke i kartofle, dzielić się na komunistów i prawicowców, zwolenników Trockiego czy Sawinkowa ale jak ktoś podniesie ręke na Matuszkę Rassiję to nie ma podziałów. W czasie II wojny młode chłopaki z Krasnej Armii nie walczyli za Stalina tylko za Rosję, tak jest i dzisiaj, tak kiedyś było i w Polsce ( Orlęta Lwowskie )

 6. Boydar said

  Bo Ruscy, Panie Inkwizytorze, są Ruskimi, o każdej porze dnia i nocy i w każdej sytuacji.
  W przeciwieństwie do nas, którzy naprawdę już nie wiemy kim jesteśmy. Qurwa, jaki wstyd, i sromota.

  ———-
  Ależ wiemy. Jesteśmy rzydami. Częściowo genetycznie, częściowo mentalnie. Tylko brakuje nam rzydowskiego sprytu.
  Admin

 7. revers said

  amen …

 8. Roman K said

  Wiele wiele lat temu, kiedy mlody oficer ruskiej razwiedki przyjechal do Niemiec…w muzeum spotkal sie Polakiem…I zaczeli ot zwykla rozmowe… Potem spotykali sie przypadkowo pare razy..ot taka znajomosci…z ulicy….. Wtedy tez spodobala mu sie anegdota, jaka opowiedzial mu Polak, o tym jak pewien polski pan//oszukany i okradziony przez wszystkich przyjaciol powiedzial… Boze chron mnie przed Przyjacioly …bo z wrogami sam dam sobie rade….
  Putin posluchali I poprosil o powtorzenie i wspolne dokadne przetlumaczenie tego na rosyjski…
  Wtedy powiedzial …spasibo -to najlepsza modlitwa, jaka mozna zaniesc do Boga…..

 9. RomanKl said

  Miedzymorze….geopolityka to cos o wiele starszego niz Chrzescijanstwo…e od swego zarania staralo sie „stepic” geopolityke.
  Aby zrozumiec idee Miedzymorza….tak, jak rozumieja to Rosjanie ..musimy cofnac sie glebokjo w historie..do momentu kiedy Przedmurzem Chrzescijanstwa bylo Bizancjum skoligacone z Rusia Kijowska…skoligacone kiedy udowodnilo ,ze warte jest koligacji, kiedy rozbilo w puch i starlo z powierzchni Ziemi Imperium Chazarow rozpoczynajac tym faktem ponad 1000letnia wjne Chazarii z Rusia….Imperium Chazarow starte z ziemi…zeszlo podziemie…co wcale nie oznaczalo ze jego skutecznosc przestala sie liczyc…
  Przekonala sie o tym juz wkrotce Rus….uchodzac z tym co dal sie wyniesc ..na Zalisie..na ziemie Wiatyczy stajac Moskwa.
  Krolestwo Polskie przejelo na siebie obowiazek ochrony Chrzescijanstwa Zachodniego..gdyz najpierw dokonano Rozlamu Chrzescijanstwa….zeby Islam mogl przejsc jak po moscie….
  Krolestwo Polskie dokonujac fuzji z Wilekim Ksiestwem Litewskim…na kilka wiekow stworzylo Trojmorze…marginalizujace Kraje Europy, ucieczke Anglii w Morza….I rozsypujac Germanie Magne w drobne ksiestewka….
  Trzonem tego Pax Polonica…byla Rzeczypospolita Wielunarodow…
  I tylko dotad…… dokad istniala……
  Dzis nie ma Bizancjum ani zastepujacej go Porty…ale jest Israel…w ktorym Amerykanie maja ograniczona obecnosc…I powstaje Polska..rowniez o ograniczonej obecnosci Amerykanow….Miedzymorze …moze sie rozciagnac od Baltyku Sinego do Czerwonego przez Czarne i Srodziemne….
  Wie o tym Putin…..to madry czlowiek….
  Zarowno dla Rosji , jak I dla Niemiec najlepiej ,zeby Polski niebylo wcale…badz tylk-ojako reduta na wschodniej badz zachodniej rubiezy..w zaleznosci czyja ta reduta ma byc……
  Byle nie byla Polska….bo do niej przylepi sie cala Miedzymorska Drobnica…bez wyjatku czy jej zycza dobrze ,czy zle….sami widzac, gdzie jest ich interes…. I wiedzac , ze potezne miotly robi sie, ze slabych witek….wiazac je do kupy?????

 10. Grace said

  Zgadzam sie z Panem Gajowym. Wychowalam sie posrod Rosjan i to prawda, oni oddadza zycie bez wahania za swoja Ojczyzne. To bardzo patriotyczny narod Rosja jest dla nich jak matka, za ktora beda sie bic do ostatniej kropli krwi. Uwielbiam ten narod i ich historie, kulture. Ich przywiazanie do tradycji i poszanowanie wartosci rodzinnych, religijnych i narodowych. Szkoda ze ten polski narod taki durnowaty.

 11. Marucha said

  Re 10:
  Rosjanie tak samo piją, palą, przeklinają i cudzołożą, jak my.
  Ale im wciąż zależy na Rosji.
  Polacy zaś Polskę mają głęboko…

Sorry, the comment form is closed at this time.