Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Huawei jest niewinne”. Zatrzymany przez ABW dyrektor polskiego oddziału firmy wydał oświadczenie

Posted by Marucha w dniu 2019-01-22 (Wtorek)

11 stycznia dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem zostało zatrzymanych przez ABW. Jednym z nich jest dyrektor polskiego oddziału Huawei.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwóch mężczyzn, Polaka i Chińczyka, którym grozi 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu, a konkretnie chińskich tajnych służb.

Zatrzymany Chińczyk to Weijing W., jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei. Wcześniej pracowa w konsulacie generalnym ChRL w Gdańsku. Studiował na uniwersytecie w Pekinie i Łodzi. Posługuje się też imieniem Stanisław.

Drugi z zatrzymanych przez ABW to Piotr D., były oficer Agencji. W służbach pracował do 2011 r. Doradzał ówczesnemu szefowi ABW gen. Krzysztofowi Bondarykowi. Odejście D. z Agencji wiązano z tzw. infoaferą, która dotyczyła korupcji przy rządowych przetargach informatycznych. Nigdy w tej sprawie nie postawiono mu zarzutów.

Weijing W. wydał oświadczenie, które przytacza portal Onet.

„W związku z moim zatrzymaniem w dniu 8 stycznia 2019 roku pod zarzutem rzekomego działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, oświadczam stanowczo, że jestem niewinny. Ze względu na to, że materiał dowodowy w tej sprawie jest tajny, niestety ani ja, ani mój obrońca nie możemy się do niego publicznie odnieść ani szczegółowo go komentować.
Mam jednak prawo ocenić, po zapoznaniu się z całością materiału dowodowego w sprawie, że postawiony mi zarzut jest całkowicie bezpodstawny i strasznie krzywdzący. Nigdy świadomie nie miałem kontaktu, a już na pewno nie współpracowałem z jakimkolwiek wywiadem, w szczególności z wywiadem chińskim” – czytamy.

Dalej opisuje swoje pochodzenie, drogę kształcenia, a także doświadczenie zawodowe.

„Pracowałem w Huawei od około czerwca 2011 roku. Wykonywałem z najwyższą starannością swoje obowiązki służbowe, poznając coraz lepiej Polskę, zyskując nowych przyjaciół, znajomych i utrzymując z nimi codzienne kontakty. Huawei jest jedną z najbardziej fascynujących i nowatorskich firm na świecie [I o to właśnie chodzi, aby przestała nią być – admin].
Byłem zawsze niebywale dumny, że mogłem być jej częścią. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z Huawei polskie przedsiębiorstwa, instytucje administracji i po prostu wszyscy ludzie będą mogli żyć nie tylko w pięknym, ale również w nowoczesnym, komfortowym i bezpiecznym kraju, mając dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych za rozsądne ceny.

Według mojej najlepszej wiedzy Huawei jest niewinne, a wszystkie negatywne opinie, jakie są formułowane wobec Huawei w kontekście mojego zatrzymania, są pozbawione jakichkolwiek podstaw. Jedynym celem mojej pracy było rozwinięcie współpracy pomiędzy Huawei a Polską w obszarze inwestycji i rozwoju zaawansowanych technologii” – zapewnia zatrzymany przez ABW.

I dalej:

„Mam przekonanie, że moje aresztowanie jest bezpodstawne i czuję się tym skrzywdzony, jednak już w areszcie dowiedziałem się, że moje osobiste doświadczenie jest niczym w porównaniu do tragedii, jaka dotknęła Pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i jego najbliższą Rodzinę. Miałem zaszczyt poznać Pana Prezydenta i współpracować z nim okazjonalnie w okresie mojej pracy w Konsulacie Generalnym w Gdańsku. Był on w moim przekonaniu nadzwyczajnym, dobrym człowiekiem, zaangażowanym w sprawy Gdańska i Pomorza, ale również sprawy przyjaźni i współpracy polsko-chińskiej. Wynikało to, między innymi, z tego, że województwo pomorskie jest regionem partnerskim Szanghaju a w Gdańsku jest siedziba Konsulatu Generalnego ChRL”.

Rząd rozważa wykluczenie Huawei z polskiego rynku. [Pewnie, lepsze są firmy z Izraela – admin]

/ Źródło: Onet.pl / TVP Info
/ zdą

https://dorzeczy.pl/

Komentarzy 6 to “„Huawei jest niewinne”. Zatrzymany przez ABW dyrektor polskiego oddziału firmy wydał oświadczenie”

 1. JerzyS said

  Miał zaszczyt poznać Pana Prezydenta i współpracować z nim okazjonalnie w okresie swojej pracy w Konsulacie Generalnym w Gdańsku.
  Był on w mjego przekonaniu nadzwyczajnym, dobrym człowiekiem, zaangażowanym w sprawy Gdańska i Pomorza, ale również sprawy przyjaźni i współpracy polsko-chińskiej.

  A więc:
  Wiemy wszystko!
  Adamowicz zginął nie z rąk wariata, tylko z rąk koalicji anty chińsko polskiej!

 2. lopek said

  „Rząd rozważa wykluczenie Huawei z polskiego rynku.”
  ===========
  Z pewnością nie będzie decydować o tym tzw. polski rząd a jakiś Srul – z tych grubszych – a rezydujący gdzieś na świecie. Ponadto wcale nie jest takie pewne, że Huawei będzie wykluczony gdziekolwiek – bo Trump może sobie first coś tam – a rządzi tam i tak ten – co zawsze.

 3. ech said

  Wojna – chciwość żydowska, która doprowadzi do kolejnej wojny globalnej. Powinniśmy zacząć kopać sobie dołki, jeśli nie mamy cohones. Żydzi co bogatsi, a jest ich większość, ma się do nas jak 1;10000 to różnica dochodowa, która zwykle oscyluje w tych granicach, w krajach okupowanych przez żydów.

 4. Natan said

  ….no i wyszło szydło z worka – dlaczego ta hucpa w Gdańsku.

 5. AlexSailor said

  Cóż.
  Apple tonie po zaimplementowaniu wysoce niekorzystnych rozwiązań dla klientów.
  Trzeba coś robić.
  Niestety to tylko obróci się przeciw amerykanom.
  Bo opóźni powrót do zdrowych relacji z klientami amerykańskich firm.

 6. maniek said

  …alem sie setnie ubawil…:)))

  jednemu *ujowi stawiaja pomniki i jest „bochaterem” – taki taki selman-piulsudski np…

  dwa zlodzieje jak kulczyk i adamowicz finguja swoja smierc – i smieja sie do rozpuku…

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/zamach-na-adamowicza-czesc-i

  https://www.youtube.com/results?search_query=80+mieszkan+adamoweicza

  chazarska kaczka opala sie na plazy w israelu lub patagonii/tu i tam byl widziany!!/…po „zamachu” smolenskim…:))

  Anglo-amerykański establishment buduje systemy wojskowe Chin.

  http://www.prisonplanet.pl/polityka/angloamerykaski,p532297970

  …te glupki pozamienialy sie z *ujami na lby i uwazaja,ze sa panami swiata…:)))

  szkoda pyska strzepic na tych matolkow…skutki walenia w dupsko – gowno do lba lezie i ma sie posrane pomysly…

  ps
  …”Doradzał ówczesnemu szefowi ABW gen. Krzysztofowi Bondarykowi” czyt – nie dal sie kupic wysoka funkcja p.Bondarykowi i nie firmuje – dwoch organizacji terrorystycznych – ktorych tenze jest d-ca…

  niestety konto juz nie dziala i film zniknol

Sorry, the comment form is closed at this time.