Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Największa pułapka pozytywnego…
  Boydar o Największa pułapka pozytywnego…
  Greg o Wolne tematy (62 – …
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  Jasnowidz z Jasnej G… o Minister zdrowia i statys…
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  Carlos o Specjalna jednostka zajmuje si…
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  seler o Wolne tematy (62 – …
  Zenon_K o Największa pułapka pozytywnego…
  Kwal o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Rodzina, która zginęła za bochenek chleba dla Żydówek

Posted by Marucha w dniu 2019-01-27 (Niedziela)

13 stycznia 1943 r. we wsi Sadowne Marianna i Leon Lubkiewiczowie wraz z synem Stefanem zostali zamordowani przez Niemców za pomoc dwóm Żydówkom. Jedynym powodem brutalnego „śledztwa” i egzekucji był bochenek chleba. W rocznicę tego wydarzenia Instytut Pileckiego przypomina ich historię.

Sadowne to miejscowość położona w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie węgrowskim. W chwili wybuchu II wojny światowej we wsi mieszkało 380 Żydów, którzy stanowili ok. 40 proc. wszystkich mieszkańców.

Okupacja niemiecka diametralnie zmieniła sytuację. Żydowskich mieszkańców Sadownego w grudniu 1941 r. przesiedlono do gett m.in. w Stoczku Węgrowskim i Łochowie, skąd w 1942 r. wywieziono ich do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II.

W okolicach miejscowości schronienia szukali nie tylko jego dawni żydowscy mieszkańcy, ale także uciekinierzy z transportów. Wielu z nich przeżyło dzięki pomocy, którą otrzymywali od Polaków, choć zgodnie z rozporządzeniem gubernatora Hansa Franka z 15 października 1941 r. za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Polska pod okupacją niemiecką była jedynym miejscem w całej Europie z tak rygorystycznym prawem.

Zimą 1943 r. rozegrał się w Sadownem dramat, który jak w soczewce pokazuje stosunek Niemców zarówno do ludności żydowskiej, jak i polskiej podczas okupacji. W tym czasie Żydzi ukrywali się w pobliskim lesie i codziennie byli zaopatrywani w chleb przez Leona Lubkiewicza, który miał w miejscowości piekarnię. Był on jednym z tych mieszkańców miejscowości, którzy starali się wspierać dawnych sąsiadów w tych nieludzkich czasach.

GŁOS ŚWIADKÓW

– Do końca 1942 r. ojciec piekł chleb po kryjomu i sprzedawał go ludziom. Wiem, że wtedy mój ojciec Leon Lubkiewicz dawał za darmo chleb ukrywającym się Żydom – wspomina syn Leona Stanisław Lubkiewicz.

– 3 stycznia 1943 r. do Sadownego przybyło ok. 20 żandarmów (skąd przybyli, nie wiem) i zatrzymało się w miejscowej szkole. Polacy mówili, że jest to jakaś karna ekspedycja niemiecka. W tym czasie był u mnie w sklepie piekarniczym brat Stefan, któremu powiedziałem, by poszedł do ojca i ostrzegł go, by dziś nie handlował chlebem. Brat poszedł – możemy dalej przeczytać w relacji zachowanej w zbiorach IPN.

– Dwie Żydówki z Sadownego, Elizówna i Czapkiewiczówna, przyszły do ojca do piekarni. Za furtką złapali ich żandarmi z Karnej Ekspedycji i zapytali, skąd mają chleb, więc odpowiedziały, że od Lubkiewiczów – napisała Irena Kamińska z domu Lubkiewicz w piśmie z 12 czerwca 1969 r. do Żydowskiego Instytutu Historycznego. Niemcy na miejscu rozstrzelali obie kobiety.

– Z położonej dalej piekarni sprowadzono Lubkiewicza, jego żonę i młodszego syna Stefana do drugiej piekarni, należącej do jego starszego syna Stanisława, a stojącej przy głównej ulicy – relację Tadeusza Żebrowskiego można znaleźć na portalu ZapisyTerroru.pl.

Jedynym zarzutem, który stawiano rodzinie, była pomoc, którą wyświadczyli Żydówkom, oddając im bochenek chleba. Niemcy próbowali biciem zmusić Leona i Mariannę Lubkiewiczów do przyznania się do winy.

– Śledztwo trwało do godziny 22.00. W tym czasie Schultz strasznie się znęcał nad moją rodziną. Brata, który był zdolny do muzyki i grał ładnie na akordeonie, odwracał do ściany i bił, kopał bez żadnej litości. Ojca bił pięścią po twarzy, aż zatoczył się na ścianę, również popychał i kopał (…). Żandarmi z Karnej Ekspedycji rozstrzelali wymęczonych i zbitych moich rodziców i brata na podwórku, za ratownictwo Żydów w Polsce. Mnie zostawili jako małoletnią – wspomina córka Lubkiewiczów Irena Kamińska.

Franciszek Rutkowski w liście z 14 marca 1979 r. skierowanym do Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce wspomina, że „strach przed gestapowcami był tak wielki, że na drodze, którą szedłem, nie spotkałem ludzi. A była to godzina około dziesiąta rano. Żona Lubkiewicza leżała za drewnianym płotem. Była w brązowych śniegowcach, syn Lubkiewicza leżał pod płotem. Widziałem także samego piekarza Lubkiewicza”.

– Zostali pochowani na placu, w miejscu, w którym byli zastrzeleni. Dopiero po dwóch tygodniach ciała wydobyto, ułożono w trumnach i stanęły w nocy pod kościołem. Odbyła się msza i pogrzeb – wspomina wnuczka państwa Lubkiewiczów, Grażyna Olton, w nagraniu przygotowanym w ramach projektu „Świadkowie epoki”.

UPAMIĘTNIENI

W 1997 r. Leon, Marianna oraz ich syn Stanisław zostali odznaczeni przez Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W gronie Sprawiedliwych znajduje się 335 osób z okolic Treblinki. W większości są to mieszkańcy z Podlasia i Mazowsza, którzy ukrywali Żydów w swoich domach lub budynkach gospodarczych, narażając życie swoje i swoich rodzin. Dzięki poświadczeniu Ocalonych wiemy dziś, że pomoc ta była bezinteresowna i okazywana ze względu na solidarność z ofiarami Holokaustu.

Instytut Pileckiego służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich.

„Zapisy terroru” to zbiór relacji obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.

„Świadkowie epoki” to nagrania relacji i świadectw osób, które doświadczyły niszczącej siły totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, a także powojennego systemu komunistycznego.

https://www.rp.pl/

Komentarzy 38 do “Rodzina, która zginęła za bochenek chleba dla Żydówek”

 1. El Polako said

  Ale za to są w niebie.

 2. Kwal said

  Ty chyba jesteś obrzezany EL Polako…bo Polak by tak nie spointował tej historii ?

 3. El Polako said

  Moi dziadkowie ze strony matki pochodzą z dzisiejszej Litwy i Białorusi. Mieszkali w jednym podwórku z rodziną żydowską. Ojciec rodziny bym rezakiem (rzezakiem?), zajmował się rytualnym ubojem, a że byli biedni to dziadek zgodził sie żeby płacili żywnością, czyli mięsem (bo im podnajmował to co sam wynajmował).

  Zawsze dostawali ścierwo jak dla psa, to co najgorsze i niemal do wyrzucenia. Potem przyszedł Niemiec, to siedzieli u dziadków w piwnicy, a mój wujek nosił im ziemniaki które robili sobie do jedzenia, bo nędza była okropna (np gotowali zupe z trawy i ziół itd). Jak przyszli sowieci to Żydzi wyleźli ich witać.

  Za jakiś czas znajomy dziadka, Litwin powiedział że sa na listach do wywózki i żeby uciekali. I uciekli wgłąb Polski, najpierw objechali północ, potem na południe i w końcu zatrzymali sie mniej więcej w centrum dzisiejszych granic. W drodze zmarło jedno dziecko na jakąś banalną chorobę, ale nie było lekarstw ani lekarza. Babcia urodziła 9 dzieci, nigdy u nie miała emerytury od PRL. Pracowała w kotłowni, na zmianę z dziadkiem ,który był też nauczycielem.

  Brat babci miał – wg relacji mojej cioci – tylko raz w życiu się odezwać (raz ciocia słyszała go cokolwiek mówiącego) i zdanie brzmiało następująco: „Hitler powinien mieć w Polsce pomnik”.

 4. Joung said

  Oto kolejny przyklad Jacy my jestesmy naiwni Z ta chrzescijanska dobrocia I miloscia.A pasozydy niszcza nas ;;;KANSEKWENTNIE;;;od czasu Kiedy do nas przywedrowali.Ale my lubimy ich pieniadze Ich ;;;bajer;;;;o rzekomym narodzie wypranym.To poprostu nas duchowo zniewala Noprzecie oni dali nam Jezusa Boga.Tylko ze oni go ZABILI LAPAMI RZYMIAN.Bo przecie im nie wolno zabijac.I my POLACY mamy w domu ;;;morderce;;;zbrodniarza teroryste spiskowca Ktory knuje zlo I zysyla na nas ROZNEGO RODZAJU NIESZCZESCIA;;;;
  SKLUCANIE SPOLECZENISTWA
  ROZWIAZLOSC
  PIJANSTWO
  ZLODZIEJSTWO
  WAZELINIARSTWO
  SPRZEDAJNOSC itp.Co dalo nam ;;;;;;ZABORY;;;;1-wojne swiatowa 2-wojne swiatowa I WSZYSTKO TO SIE ODBYWA NA NASZYM TERENIE.No przecie sami powiedzieli do Pilata nam niewolno nikogo zabijac.A teraz mamy juz 3-wojne swiatowa
  RODACY KOCHANI ZNIKAMY W POKOJOWY SPOSOB .
  To wlasnie jest metoda ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;smrodziucha zydowskiego;;;;;;;;;;;NO I CO MAMY IM PRZYZWOLIC NA TO.OCZYWISCIE ZE NIE .
  Badzimy odwazni I powiedzmy im .WY…….AC Z TAD smrodziuchy zydowskie.
  CO chcecie mi Panstwo powiedziec ze to mowa nienawisci.Ja to Pi…….le
  SYJONIZM musi MIEC WOJNE z GOIAMI CALEGO SWIATA.WOJNA tylko w inteligenty sposob Nie po frajersku ;;;huraaaauhurrrraaa.Od wrogow trzeba sie uczyc ich metody walki Wtedy to kurestwo sie pokona.Pisac dyskutowac pisac eseje na tematy historyczne wyklady itd OK.OK.OK.To wszystko jest wielce porzadane
  ALE CZYN SIE LICZY CZYN.Kakretne dzialania.
  WIEC DO CZYNU

 5. hulajdusznik said

  Aj tam, aj tam…

  A gdzie są te wszystkie obozy śmierci: Auschwitz-Birkenau, Kulmhof, Treblinka, Sobibor, Stutthof, Bełżec, Majdanek, Warschau, Groß-Rosen? No gdzie? W Polsce! A kto je musi pielęgnować? Żydzi! Ta biedna resztka, co pozostała po 6-ciu milionach zholokaustowanych! Poczytajcie sobie dzieła Jana Tomasza Grossa, Jerzego Nikodema Kosińskiego, Czesława Miłosza, Józefa Piłsudskiego, Olgi Tokarczuk. Poczytajcie wspomnienia Władysława Bartoszewskiego, obejrzyjcie filmy Agnieszki Holland i Romana Polańskiego. Weźcie pod rozwagę teksty teścia waszego prezydenta:

  Wiersz o zabiciu doktora Kahane

  A jacy to źli ludzie mieszczanie kielczanie,
  żeby pana swego, Seweryna Kahane,
  zabiliście, chłopi, kamieniami, sztachetami!
  Boże że go pożałuj i wszech synów Dawidowych
  iże tako marnie zeszli od nierównia swojego!
  Chciałci i jego bracia miła królowi służyć
  swą chorągiew mieć, ale żołnierze dali go zabić.
  Żołnierze, milicjanci, kieleccy rodzice
  świętości nie mieli, bezbronne dzieci zatłukli!
  Zabiwszy, ulicami powlekli, bić Żydów krzyczeli,
  Polacy, kielczanie jako psy kłamacze.
  Okrutność śmierci poznali, szkarady posłuchali,
  krwią splamili przyjacioły, na bruk ich wyrzucili.
  Bóg Polaków zamknięty w obozie, w baraku
  drży, gdy dzielni chłopcy z orzełkami na czapkach
  dobijają dziewczynki żydowskie, rurkami, na odlew.

  [Julian Kornhauser – „Kamyk i cień” – str 28, Wydawnictwo a5 – Poznań 1996.]

  Mordu w Jedwabnem dokonali Polacy, dlatego należy przepraszać i prosić o wybaczenie – tak powiedział wasz prezydent Aleksander Kwaśniewski i wasz biskup Rafał Markowski!

  A wy Polacy mordowaliście naszych żydów nie tylko w Jedwabnem. Są też inne pogromy, których powinniście się wstydzić!

  Gwałciliście, mordowaliście, wyrywaliście złote zęby, rozbijaliście o ściany główki malutkich żydowskich dzieci. To nie zbrodnie nazistów, nie dzieło bolszewików, nie rajd band UPA. To wy Polacy rozprawialiście się z żydowskimi sąsiadami na przełomie czerwca i lipca 1941 roku. Niemcy nie musieli was nawet nadzorować. Ani specjalnie zachęcać. Spytajcie panią Danielę Wołos – absolwentkę filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie!

  Zabieraliście żydowskie pierzyny! Sławomir Sierakowski stał na przenośnej trybunie na Biennale w Wenecji w 2011 roku w polskiej ekspozycji narodowej. W białej koszuli, czerwonym krawacie i skórzanym płaszczu zarzuconym na ramiona on stał tam i o tym mówił on!

  „Ludzie, rodacy, żydzi, myślicie, że stara kobieta, która wciąż śpi pod pierzyną Ryfki, nie chce was widzieć, że zapomniała o was?”

  A to nie byle kto i byle gdzie to mówił! Projekt ten wykonano z poparciem waszego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego!

  A Goniądz to co? A Wąsosz to co? A Rajgród to co? A Kielce to co?

  Przeczytajcie sobie, żydożercy wy jedne!

  Bibliografia:
  Jan Tomasz Gross, Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka, Sejny 2000.
  Tomasz Szarota, U progu zagłady. Zajścia antyżydowskie i pogromy w okupowanej Europie, Warszawa 2000.
  Witold Mędykowski, W cieniu gigantów. Pogromy 1941 r. w byłej sowieckiej strefie okupacyjnej, Warszawa 2012.
  Mirosław Tryczyk, Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów, Warszawa 2015.

  A wiele z przeprowadzonych na ziemiach polskich pogromów wciąż okrywa zasłona milczenia! Na każdym kroku spotyka się osoby, które te zbrodnie negują lub przynajmniej umniejszają ich skalę! Ale odpowiednie śledztwa są już w IPN.

  Nawet ciocię Idy opluwacie w komentarzach! Bohaterską rodzinę Bielskich opluwacie! Michnika się czepiacie! Na Ukraińców patrzeć nie możecie, chociaż ziemię im zabraliście i przez wieki ich gnębiliście! Własnych UB-eków się czepiacie! Swoich biskupów nie chcecie słuchać! A wasz prymas to kto?! Polak się przecież nazywa!

  I nie myślcie sobie, wy Maruchy, Boydary, Lopki, Plausiacze, Dictumy, Hulajduszniki i inne takie, że sianie mowy nienawiści na ŻYDÓW i ich pomocników ujdzie wam na sucho! I w dupę sobie wsadźcie ten jeden bochenek chleba!

 6. Marucha said

  Re 5:
  Sluchaj, Hulajdusznik…
  Czy ty to napisałeś na serio?

 7. hulajdusznik said

  Panie Marucha, zapytał Pan o Piłsudskiego i Polańskiego. Dałem wyjaśnienie. Okazało się, że wycofał pan to pytanie. Teraz… czy ja to napisałem na serio? Oczywiście, że tak! To są jak najbardziej serio przedstawiane szeroko w świecie poglądy i opinie o Polakach. Napisałem to tak, jakbym ja sam był żydem. Uny to tak właśnie widzą i taki obraz o nas utrwalają. I to jak najbardziej serio! Mój osobisty pogląd na te sprawy nie ma nic do rzeczy. Napisałem przecież, że Hulajdusznikowi też to na sucho nie ujdzie.

  ——
  Ok.
  Polański był bardzo w porządku. „Pianisty” nie mogą mu żydy wybaczyć.
  Admin

 8. hulajdusznik said

  Roman Polański – film „Pianista”.
  Pianista otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. zdobył 3 Oscary (Reżyseria, Rola Męska, Scenariusz Adaptowany), Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, 2 Nagrody BAFTA (Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria) i 7 Cezarów. Film oprócz uznania krytyki odniósł też sukces komercyjny: przy budżecie 35 milionów $ zarobił na całym świecie ponad 120 milionów $.
  A na czym polega fenomen nagradzania „geniuszu” żydowskiego? W skrócie sprowadza się to do tego, że jury, sponsorzy i laureaci należą do jednej bandy.
  W filmie Polańskiego (żyda i wew dodatku pedofila) wygłodzeni żydzi oglądają liczne stragany, dobrze odżywionych, bogato ubranych Polaków. Chleb, w dużych ilościach wyłożony na straganie W filmie Polańskiego jest biały. Handlowanie białym pieczywem było w GG, (gdzie w okresie 1939-1945 generalnym gubernatorem był SS-Obergruppenführer Hans Frank też żyd, tak samo jak Szpilman i Polański) dla Polaków zakazane; kara śmierci albo wysłanie do „polskiego” (jak to dziś utrwalają) obozu śmierci.
  Druga scena podretuszowana w filmie tak, aby miała antypolski wydźwięk, to wtedy, gdy ukrywając się od pewnego czasu w mieszkaniu w polskiej części Warszawy Szpilman spowodował hałas (w filmie, w książce nie ma o
  tym mowy, ale to już detal), co zaniepokoiło sasiądki – jakiejś kobiety dobijały się do drzwi, słychać było krzyki, że ktoś poszedł po policję. W filmie kobieta, grana przez Katarzynę Figurę, zostawiona przez inne „na straży” pod drzwiami, próbuje zatrzymać Szpilmana, który wyszedł na klatkę schodową i starał się „wcisnąć jej jakiś kit”, po czym odejść. Na to następują krzyki: „To żyd! Łapać żyda!”.
  W książce (też do końca nie wiadomo czy oddającej prawdę) Szpilman (na marginesie świetny kompozytor), mający ponoć wyjątkową pamięć, cytuje te pytania, potem krzyki:
  „Czy pan jest z tego mieszkania? Pan jest niezameldowany!”
  I potem: „Proszę się wylegitymować. Proszę okazać papiery.”
  I dalej, gdy on próbuje dać nogę: „Zamknąć bramę! Nie wypuszczać go!” (str.137).
  W książce nie ma nic o tym, że rozpoznano w nim żyda, że były takie krzyki – „To żyd!”, „Łapać żyda!” itp.
  W ten oto sposób oszukańcza, genetycznie dziedziczona natura Srulków i Szmulków w kolejnym i wcale nie ostatnim filmie pokazuje ewidentnie „antysemickie” (jakby tu chodziło o jakichś Semitów) zachowanie (tutaj akurat) Polek.
  A jak to było według samego Szpilmana?
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Rozmowa z Władysławem Szpilmanem została przeprowadzona 17 kwietnia 2000 roku, na niespełna dwa miesiące przed jego śmiercią. Jej fragmenty emitowano w Polskim Magazynie Radiowym SFB-4 i programie polskim radia Deutsche Welle.
  TADEUSZ KNADE: Rozmawiamy w przededniu 56. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak pan wspomina tamte wydarzenia?
  WŁADYSŁAW SZPILMAN: Niech mnie pan już na ten temat tak nie męczy! Nie czuję się żydem. Nie wypieram się wprawdzie swego pochodzenia – dowodem jest fakt, że nie zmieniłem mojego nazwiska. Brzmi, jak brzmiało. Czuję się jednak bardziej Polakiem niż żydem. Urodziłem się w Polsce, wychowałem się w niej, jest moją ojczyzną. Żyć mogę na całym świecie, ale umierać chcę w Polsce.
  – Jaką pomoc mieszkańcy Warszawy nieśli ukrywającym się osobom pochodzenia żydowskiego?
  – Bardzo dużą. Polska nie jest antysemickim krajem. Ci, co twierdzą przeciwnie, głoszą nieprawdę i prowadzą bardzo złą, wrogą Polsce robotę. Pamiętajmy, że za wzięcie udziału w akcji ratowania żydów groziła śmierć. Nie każdy mógł się zdobyć na takie ryzyko. Nie wszyscy rodzą się bohaterami. Mnie ratowało co najmniej trzydziestu Polaków. Co najmniej trzydziestu, z narażeniem życia. Jeden z kolegów, który pracował ze mną w Polskim Radio, przechowywał mnie dziesięć dni w swym mieszkaniu. Rok przed końcem wojny przeprowadzał mnie z ulicy Narbutta w aleję Niepodległości i przeszedł tę trasę razem ze mną, o wpół do ósmej rano. Mówiłem mu wtedy: „Nie idźmy razem, bo nie mam żadnych dokumentów, po co ma pan razem ze mną zginąć”. „Nie! Idziemy razem!” – zadecydował i powiedział jeszcze: „Pan ma większe szanse na przeżycie tej wojny, niż ja”. I oto w przeddzień powstania warszawskiego udał się wraz z kolegą z podziemia na umówione wcześniej miejsce w celu zakupienia broni. Ktoś ich zdradził, własowcy postawili ich pod mur i rozstrzelali. Później dowiedziałem się, że był podporucznikiem AK.
  – Ożenił się pan, doczekał wnuków. Czy to pomaga właśnie panu żyć, po tych wszystkich okupacyjnych przeżyciach!?
  – Żona moja, Halina, jest nadzwyczajnym człowiekiem. Jest Polką, podobnie jak moja synowa. Druga synowa jest Japonką. I w niczym mi to, oczywiście, nie przeszkadza. Udało mi się faktycznie! Mam dwóch synów. Jeden syn mieszka w Hamburgu, drugi w Japonii. Mam dwoje wnucząt. Anna Grabka-Szpilman, synowa hamburska, dała się poznać hamburczykom jako pierwsza solistka hamburskiego baletu Neumeiera. Tańczy we wspaniałych baletach. Tak więc życie toczy się dalej.
  WŁADYSŁAW SZPILMAN – OSTATNI WYWIAD
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 9. AlexSailor said

  @Marucha i @do wszystkich

  Jak na serio?
  Przecież on dobrze napisał, bo tak, a nawet jeszcze gorzej nas oczerniają.
  Za nasze pieniądze.
  I posłuchajcie sobie Pana Nikt – Grygucia, co mówi o Jad Wasz Tam i tym orderze
  „sprawiedliwy wśród narodów świata”.
  Może zrozumienie będzie większe.
  Żałuję, że nie mogę zapodać odpowiedniego materiału, a powtórzyć i nie bardzo potrafię,
  i nie chcę.

  Proszę zauważyć, że zamordowane dziewczyny od razu powiedziały skąd miały chleb.
  A przecież wiedziały.
  Porozmawiajcie z ludźmi, którzy ukrywali lub znają sprawy ukrywania, też wykrycia przez
  Niemców.
  Też może coś zrozumiecie.

 10. El Polako said

  A to rodzina ze strony ojca. Nie, nie przeżył. Za to ja żyje i mogę pracować na Niemców. Oczywiście będąc dzięki temu wolnym.

  ————
  Pracuj Pan na „Niemców”. Czuj się Pan wolny.
  Admin

 11. stach said

  El Polako kiepski z ciebie prowokator Folksdojczu

 12. stach said

  Cześć i chwała Bohaterom !

 13. El Polako said

  @11 > Pracuj Pan na „Niemców”. Czuj się Pan wolny.

  Zakładam jakieś choćby minimalne IQ u czytelników, już bardziej zaniżyć się nie da.

  ——-
  Wypier*alaj.
  Admin

 14. El Polako said

  @11 Stach, Ciesz się zębami jeśli jeszcze je masz.

 15. plausi said

  tzw. „kłamstwo oświęcimskie”

  https://marucha.wordpress.com/2017/12/06/jak-dzielnie-zydowscy-zolnierze-hitlera-walczyli-ze-slowianami-w-tym-polakami-i-swoimi-wspolbracmi-w-interesie-niemiec/#comment-719321

  Kłamstwem jest, że operacja likwidacji dotyczyła Żydów, w istocie naziści koncentrowali się nie na likwidacji żydów ale Aszkenazyjczyków, przeszło 90% zlikwidowanych było Aszkenazyjczykami, także ci, którzy zostali przetransportowani z Zachodu do obozów zagłady na terenie Generalnej Guberni.

  Żydzi niemieccy byli w szeregach nie tylko Wehrmachtu ale także innych służb nazistowskich. Znany jest przypadek kanclerza Helmuta Schmidta, wnuka żydowskiego, który w Wehrmachcie dosłużył się stopnia oficerskiego i brał m.in. udział w blokadzie Lenigradu.

  „Za furtką złapali ich żandarmi z Karnej Ekspedycji i zapytali, skąd mają chleb, więc odpowiedziały, że od Lubkiewiczów”, w ten sposób wydały wyrok śmierci na rodzinę Lubkiewiczów.

 16. Moher49 said

  Nie obyło się bez skandalu w Auschwitz. Wicedyrektor muzeum: “Ze Szczerbcem Pan nie wejdzie!”
  Gdyby tu była Polska to szanowny pan wicedyrektor wyleciałby na zbity pysk.

 17. lopek said

  Krótko. Une trzęsą światem od zawsze, więc tak naprawdę to une odpowiadają za to, co wyprawiali z rzydami – niemieckim i swoimi rękami – w ramach jakiejś eugeniki społecznej. To une nienawidzą dzisiaj tubulców także za ratowanie rzydów – bo nie znoszą jak goj się do nich wtrąca.

 18. norrman said

  Nie ma głupszego człowieka od Polaka.Te p….ne miłosierdzie.on ćiebie kamieniem,Ty go chlebem.Widzieliście większych idiotów?Ju k….a nie mogę (spiłować)jak mój Ojciec mawiał.Do jakiego stopnia można być idiotą?

 19. ech said

  „Hitler powinien mieć w Polsce pomnik” iiiiiiii !

  ——-
  Kto by mu ten pomnik postawił, gdyby wytłukł Polaków?
  Admin

 20. Siekiera_Motyka said

  Ad. 8 – Panie Hulajdusznik, jak Pan sądzi, czemu tak zawzięcie wzięli się za tego Polańskiego jego bracia goniąc tego staruszka po Europie ?

 21. Zachodzi pytanie, gdyby podczas okupacji hitlerowskiej było odwrotnie, tzn. chrześcijańscy Polacy byliby na miejscu Żydów, to ilu naszych zostałoby uratowanych przez jahwistów? Odpowiedź można znaleźć w Talmudzie:

  https://gloria.tv/article/yJGn3M6Y1b6G2ydLcvPjo3iGE

  ———-
  Córka gen Fieldorfa poszukiwała kiedyś bodaj jednego rzyda, który uratował życie Polakowi.
  Admin

 22. hulajdusznik said

  Ad. 20
  Panie Siekiera itd., Braciaszki już go tak ganiają jakieś 40 lat (40!!!) i dogonić nie mogą. W roku 1977 zapałętał się im widać gdzieś w Szatanach Zjeboczonych jakiś nie ychni sędzia i tak to wyszło niezręcznie, trochę. A może szturchnął tam też gdzieś po cichu jakąś nieletnią bidulę, z tych, co to się w poprzek noszą? I dlatego nie ma przedawnienia… Cholera ych wie.

 23. Siekiera_Motyka said

  Ad. 22 – ” ganiają jakieś 40 lat ”
  Nie za bardzo. Przez ten czas próby by go pojąć w ogóle nie było. Wszystko się nagle „obudziło” ale nie jest jasne dlaczego.

  „I dlatego nie ma przedawnienia”
  To by niby wskazywało że USrael to kraj Prawa ale ja w to nie wieżę. To było małe piwo a cały szum wokół tej sprawy dawał wrażenie że Polański zamordował setki ludzi.

  Marc Rich który ukrywał się w Szwajcarii nie widział żadnego nacisku na Szwajcarię by go wydalili, a sprawa była o wiele kosztowniejsza dla USraelu, $$$$$.

  https://nypost.com/2016/01/17/after-pardoning-criminal-marc-rich-clintons-made-millions-off-friends/

 24. ech said

  @19 Sarkazm. To Nie prawda, że Hitler chciał Polaków i Rumunów – zlikwidować. To sowiecko – żydowska propaganda. Przeciwnie czyścił biale narody z parchów i popaprańców. Hitler był w opozycji do żydów, trani, lichwiarzy, szajbesgoim etc, ale nie Polaków. Sa portale, które mimo żydowskiej cenzury zachowały rzeczywistość obrazu okresu przedwojnia oraz drugiej światowej wojny żydowskiej. Polacy zostali przez żydów – co się im dziwić patrząc na dzisiejszy obraz Polski – wprowadzeni w błąd przez żydów angielskich i francuskie łoże masońskie. To kłamstwo trwa, jest rozpropagowywane do dziś.

  ——–
  Tak… Z popaprańców, np. profesorów lwowskich…
  Walnij się Pan w czoło.
  Admin

 25. piwowar said

  Polański najsampierw podpadł filmem-parodią o nieustraszonych pogromcach wampirów (1967), w którym wampiry miały korzenne mordy.

 26. Lily said

  „Kto ratuje jedno zycie,ratuje caly swiat”,
  niejaki Szewach W.
  Ma sie rozumiec,ze chodzi o zydowskie zycie.

 27. Andzia said

  Obecnie Żydzi uważają , że Polacy ratujący ich nację, byli durniami. Mówiła o tym dr Mira Modelska-Creech w rozmowie z mec. Marią Szonert Biniendą i Rafałem Mossakowskim. Żydówka, która rozmawiała z P.Mirą nie mogła zrozumieć głupoty i bezduszności Polaków narażających siebie i własne rodziny. Używała b. ostrych słów.
  Nic dziwnego, że złapani przez Niemców żydzi tak bezceremonialnie wydawali Polaków, którzy im pomagali. W ich mentalności należy chronić najpierw własną skórę, potem tych, którzy mogą być pożyteczni nacji, na samym końcu dzieci i starcy. Ta hierarchia wartości dotyczy obrzezanych, goj nie podpada pod ta rubryka.

  ———
  Miała słuszną rację.
  Admin

 28. Siekiera_Motyka said

  Ad. 27 – Zaciekawiłem się wspomnianej rozmowie którą znalazłem na YT.

  -https://www.youtube.com/watch?v=_HDhYTzkhX8

  Nic mnie w nim się nie spodobało. Jeżeli Pani Modelska miała okazje rozmawiać z Prezydentową to czemu nie wspomniała o plakacie Skłodowskiej ? Nie wypadało nie jest dobry „excuse”. Pani mecenas mówiła że jej organizacja nie podjęła stanowiska w sprawie pomnika Katyńskiego w USraelu ? Czemu nie ? Jeszcze myślą ???

  To jest właśnie ta Zagraniczna Polonia. Już przestałem marnować czas z nimi cokolwiek dyskutować kiedy pierwsze co słyszę jest jak to Putin i Rosja bla bla bla ….. Ale jak mowa o Zachodzie to „Nie jesteśmy zrozumieńi.” , „Amerykanie to durnie” …..

 29. Marucha said

  Re 25:
  A potem podpadł filmem „Pianista”, który był świetną okazją do oblania Polaków żydowskim gnojem…. a tu nic!

 30. Marucha said

  Re 28:

  To jest właśnie ta Zagraniczna Polonia. Już przestałem marnować czas z nimi cokolwiek dyskutować kiedy pierwsze co słyszę jest jak to Putin i Rosja bla bla bla ….. Ale jak mowa o Zachodzie to „Nie jesteśmy zrozumieńi.” , „Amerykanie to durnie” …

  Identycznie jest z Polakami mieszkającymi kątem u Rzydów w Polin. Z jednym wyjątkiem: kochają Amerykanów jak przechodzona panienka kocha swego alfonsa… niech nawet bije.

 31. Ale dlaczego? said

  AD. 8
  Zainspirował mnie pan do poszukania. Tu jest dłuższy tekst ciekawego wywiadu:

  http://polish-jewish-heritage.org/pol/listopad_szpilman.html

 32. Andzia said

  re: 28
  Zdaje się, że obejrzał Pan inny materiał. Ja pisałam o tej rozmowie: https://www.youtube.com/watch?v=7MgBbxOTVgs

 33. Kar said

  ..panie Gajowy, tak sie paskudnie sklada, ze wszyscy (bez wyjatkow na geograficzna lokalizacje) jestesmy „katem” u swoich dobrych rzydow..A to przeciez tez nie jest zadna rewelacja, odkryciem beczki prochu..jest stare jak qurewski swiat istnieje. Po tylu latach bezesensownego wloczenia sie po swiecie widze „to” coraz ..jasniej

 34. Siekiera_Motyka said

  Ad. 32 – dzięki. Popatrzę później.

  Co do tego filmiku co podałem to mnie wkurza te uogólnienia. Rosja to, Hitler tamto, Amerykanie siamto itd itd

  Takie charakteryzowanie wydarzeń nie pomaga w zrozumieniu figa. Tu widzie problem. Ja byłem „karmiony” właśnie taką historią i dla tego figa rozumiałem, choć myślałem że jestem dobrze obeznany co się kiedyś działo. Dopóki nie zrozumiałem kulisy bolszewików, Piłsudskiego, Retingera …. i tak zwanych „naszych starszych braci”. Wtedy słowa Polak, Rosjan, Niemiec itd. wymagały inny sposób o nich myśleć i wytłumaczenia w dyskusjach. Większość ludzi w Gajowce nie wymaga by to było tłumaczone ale ogólnie jest to sprawa bardzo ważna wymagająca tłumaczenia. Tak mi się to wydaje.

 35. ech said

  @24 najlepiej sie puknąć w murek jerozolimski psze pana, ku chwale.. profesorowie lwowscy – Żydów wraz z pismami pozbywano się jak trądu i jadu. Książki i czasopisma żydowskie palono, żydów ostatecznie izolowano. Niestety historyja nie mówi o celowym mordowaniu żydów. Natomiast historia żydowska powiada i ciemięży ludzi wyssanym z gwinta holokitem. To jest nasza Ohyda. To co zarzucają innym, zrobili własnymi rękoma wraz ze sprzymierzonymi. Kiedyś jeszcze za to odpowiedzą. Do tego Katyn, Miednoje, Charkowo i wiele innych miejsc mordu żydowskiego. Oni dziś stosują te same metody na Maslimach. Hitler na terenie Rzeczypospolitej znalazł cała masę żydostwa, jak u siebie, stąd te słynne obozy pracy – ktora da ci wolność – żydzie.. czyz nie tak. On pod koniec wojny zaczął ich reglamentować, ponieważ to oni stali za podburzaniem miejscowej ludności przeciwko Niemcom. Reszta to żydowska propaganda.

  ————–
  Czy jest „propagandą żydowską”, że Auschwitz był stworzony dla Polaków, a rzydów ujrzał po raz pierwszy bodaj w 1943 roku?
  Czy w Palmirach Niemcy zabijali tylko Żydów?
  Admin

 36. ech said

  Polacy w przeciwieństwie do takich np. Madziarów opowiedzieli się po stronie żydostwa. A Wojna to nie głaskanie przeciwnika, to walka o przetrwanie. Kto współpracował z żydami ten miał obóz, jeśli przeżył – niemiecki obóz proszę porównać z sowieckimi lagrami. Tak dla porównania o czym mówimy, jaka to różnica między białym cywilizowanym człowiekiem a czarnym negroidalnym żydem..
  Pan ma wiele racji, ponieważ Rosjanie zostali najbardziej wykorzystani przez żydów, bardziej niż Polacy. Ich hekatomba jest wiele większa. Ale to nie Hitler był wrogiem białych narodów. To narracja złego. Historyja mimo propagandy zwycięzców – żydów, ocenia Hitlera oraz Niemcy jako naród bohaterów.
  Żyd zawsze przejmował Imperia atakując zza pleców, aż do zniszczenia owego mocarstwa. Tak jest zapisana ukryta Historyja, nie to co wypadło żydowi spod ogona, że tak powiem, idąc tym śladem.
  Nie wszyscy poddali się żydowskiej Hasbarze.. W świetle zachodzących dzisiaj wydarzeń na świecie, to oczywiste, mimo iż żydzi starannie ukrywają i penalizują prawdę, jak i samego Boga.
  To dzieci diabła, ich Ojca, powiedział jedyny autorytet jaki chodził wcielony po Ziemi – Syn Boga Ojca Stworzyciela.

  =====

  Szczerze chciałbym, żeby pan się nie mylił, co do jakiejś wybranej garstki żydów, bez szczepu piekielnego. Osobiście jeszcze w swym, już siwawym życiu, nie spotkałem takiej innowacji – dobrej odmiany żyda. Za to spotkałem bardzo złych żydów, którzy zrobili bardzo dużo złego.

 37. Ale dlaczego? said

  Panie ech.
  Albo jest pan niemądrym anty…żydem, albo Niemcem.
  Nie zawsze wróg naszego wroga jest nqszym przyjacielem.
  Niemcy w różny, mniej lub bardziej bestialski sposób wymordowali od 3 do 6 mln Polaków. Narodowosci polskiej, dla ścisłości.
  Już przed ’39 planowali eksterminację Polaków. I Słowian w ogólności. Zaraz po Żydach.

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zbrodnie_niemieckie_w_Polsce_(1939%E2%80%931945)
  http://blogmedia24.pl/node/52292
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Generalny_Plan_Wschodni

  Generalnie za oczyszczanie Niemców z win należało by się każdemu durnemu polaczkowi wpierdol.
  Zresztą tak samo, jak wybielaczom Ukraińców.
  Ofiary nie moga się upomnieć o prawdę…

  ———–
  Tak jest. Szukają sprzymierzeńców wśród nszych ODWIECZNYCH wrogów.
  Admin

 38. NICK said

  Bravo.

  Ale dlaczego? (37).

Sorry, the comment form is closed at this time.