Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wzrost handlu z Rosją: Polska liderem

Posted by Marucha w dniu 2019-01-28 (Poniedziałek)

Liderami zwiększonych obrotów w handlu z Rosją po 10 miesiącach 2018 roku zostały kraje, które wspierają antyrosyjskie sankcje. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodową sieć audytorsko-doradczą FinExpertiza.

Według ekspertów przyczyną wzrostu jest zwiększenie eksportu z Rosji. [Tęgich ekspertów na to było trzeba… – admin]

„W styczniu-październiku 2018 roku obroty towarowe handlu zagranicznego Rosji wyniosły 567 miliardów dolarów, dając 20-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku. Rosyjska agencja statystyczna wyodrębniła 27 państw, które znacząco zwiększyły obroty towarowe. 17 z nich popiera antyrosyjskie sankcje. Handel z tymi krajami stanowił 48% łącznych obrotów towarowych Rosji po 10 miesiącach 2018 roku i wyniósł 271,6 miliardów dolarów” — piszą autorzy badania.

Pierwsze miejsce pod względem wzrostu obrotów towarowych z Rosją zajęła Polska, która zwiększyła je o 37,5%, do 17,8 mln dolarów w porównaniu z okresem styczeń-październik 2017 roku.

Jednocześnie obroty handlowe pomiędzy krajami w pozaprzeszłym roku wyniosły 16,5 mln dolarów. Drugie miejsce zajęła Mołdawia, która po 10 miesiącach ubiegłego roku zwiększyła obroty towarowe z Rosją o 31%. Trzecie miejsce zajęła Szwajcaria, która zwiększyła obroty handlowe z Rosją o 30,1%.

„To klasyczna sytuacja solidarności między przedsiębiorcami, kiedy to biznesmeni ćwiczą się w agresywnej retoryce, a pod stołem ściskają sobie ręce” — zauważyła Jelena Trubnikowa, przewodnicząca rady dyrektorów sieci FinExpertiza.

Tym niemniej żadnemu z tych krajów nie udało się osiągnąć poziomu w handlu w Rosją sprzed 2014 roku, czyli okresu sankcyjnego. Najbliżej „celu” znalazła się Belgia, która w ubiegłym roku osiągnęła wyniki odpowiadające 99,6% poziomowi sprzed sankcji. USA osiągnęły poziom 92,6%, Mołdawia — 91,8%. Najmniej udało się to Łotwie (38,7%), Ukrainie (39,5%) oraz Włochom (50,8%).

„Ogółem pod koniec 2018 roku, zgodnie z prognozą dokonaną na podstawie wyników handlu po 10 miesiącach, obroty towarowe osiągnęły 702 miliardy dolarów, co stanowi 83% poziomu sprzed okresu sankcyjnego. Przypomnijmy: w 2016 roku Rosja odnotowała maksymalny spadek obrotów z innymi krajami, które wyniosły 56% poziomu z 2013 roku” — zauważają eksperci.

https://pl.sputniknews.com

Американские санкции на хуй
Admin

Komentarzy 6 to “Wzrost handlu z Rosją: Polska liderem”

 1. brys said

  Hańba!

 2. lopek said

  „Pierwsze miejsce pod względem wzrostu obrotów towarowych z Rosją zajęła Polska,”
  =========
  Jeżeli atrapa Polski jest podwykonawcą dla niemieckiego przemysłu – to kto tak naprawdę zwiększył obroty?

 3. Kojak said

  Dla syjonistycznych zydpowskich grup kryminalnych liczy sie szwindel i geszeft ! Po co wydobywac wegiel ! Krymninalisci wiadomego chowu urzadza spoleczki i beeda tluc kase z importu wegla z Rosji dla siebie ! Polska jest dla nich zwykla kurwa ktora nalezy tylko lzyc i okradac!

 4. Ale dlaczego? said

  Co smutne z naszego punktu widzenia, zapewne zwiększenie eksportu z Rosji spowodowane jest eksportem rosyjskiego węgla. A tutaj konkurencja ze strony Rosji zagraża naszym kopalniom.
  Symptomatyczne, że pisiory chcą wyeliminować eksport gazu i ropy z Rosji, gdzie nie jesteśmy samowystarczalni (1/3 gazu jest z Polski), ale jest to w interesie USA i ich protegowanych. A węgiel, skarb Polski i utrzymanie setek tys. Polaków sprowadza się z Rosji za jakieś 8mld zł…

  Co by zdrajcy PIS-PO w Polsce nie robili, służy osłabieniu naszego kraju…

 5. Anucha said

  Z tych firm które wyrosły i działały dzięki handlowi z Rosją pozostały tylko niedobitki . Większości firm już nie ma albo właściciele nie żyją.
  Dobrze pamiętam taką scenę jak właściciel łady z Rosji pakował luzem wysypując ze skrzynek ziemniaki, marchew a na wierzch jabłka, żeby więcej zmieściło się. Dużo moich znajomych w tym okresie zarobiło handlując ze wschodem. Sprzedawali wszystko, nawet spódnice szyte pod Łodzią. Powstawały małe fortuny.
  Dziś pozostało tylko wspomnienie tych dobrych czasów.

 6. ? said

  Wiem, że było po sąsiedzku:

  Table 1. The 25 largest exporters of major arms and their main clients, 2013–17
  https://www.sipri.org/sites/default/files/2018-03/fssipri_at2017_0.pdf

Sorry, the comment form is closed at this time.